Modelism - RHC Forum: Carburant si legi - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 6 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Carburant si legi Detinere de carburant pentru aeromodelism

#1 Useril este offline   AnOlderMember 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 145
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 04 November 2009 - 10:17 PM

Acum doua saptamani primesc un telefon de la Serviciul Arme si Explozivi Cluj Napoca. Se prezinta respectivii domni (erau doi ofiteri) si imi comunica ca doresc sa stabileasca o intalnire cu mine. Ii chem la birou si ma intreaba despre ce carburanti folosesc la avioanele mele. Spun ca am electrice, benzinare si cu metanol. Ii interesa metanolul in special. Le zic ca l-am achizitionat legal, am factura si il folosesc exclusiv la avioanele mele. Imi solicita respectivii domni sa le arat metanolul. Zic ca e ok, pot lipsi o ora doua de la birou. Ma duc acasa, le arat metanolul. O canistra era sigilata, una inceputa.
Toate bune si frumoase, dar imi solocita sa scriu o declaratie ce de unde il am si la ce il folosesc. De asemenea ma ROAGA sa le dau o mica cantitate sa o analizeze. Zic ok, le dau 2 sticlute cu aprox. 200 ml de carburant, din fiecare bidon, se mentioneaza in declaratie si ne luam la revedere. In declaratie se precizeaza faptul ca "imi lasa in custodie" substantele.

Azi insa, surpriza maxima. Ma suna alt ofiter ca vrea sa ne intalnim, acasa la mine. Zic ca ajung pe la 6:30, zice ok ne vedem.
Respectivul ofiter s-a prezentat cu o lege listata, este vorba despre legea nr. 360 din 2003, revizuita prin 2005. Imi arata articolul 24 indice 1 pe care imi permit sa vi-l citez in continuare: "Producerea, detinerea sau orice operatiune privind circulatia substantelor si preparatelor toxice si foarte toxice fara drept constituie infractiune si se pedepseste conform Codului penal." iar in anexa legii se prevede la lista de materiale toxice la nr 155 "Metanol si solventi pe baza de metanol".

In urma discutiei din aceasta seara ofiterul imi spune ca trebuie sa-mi confiste carburantul. Evident nu i l-am dat, i-am spus ca atata timp cat am factura pe el si am dat bani pe el nu il dau fara contravaloarea acestuia :D

Mi-a mai cerut numele persoanelor care mai au metanol, i-am spus ca sunt probabil sute de persoane in tara care folosesc carburant pentru aeromodelism. Ne-am despartit in termeni amiabili inca, insa mi-a solicitat sa-i prezint un text de lege care ne permite noua, modelistilor sa detinem si sa folosim acest tip de carburant si atunci ma lasa in pace. Mi-a pus in vedere sa nu consum metanolul pana cand nu o sa ne reintalnim. Am fotografiat legea si atasez imaginile pentru cei care doresc sa studieze.

Acum sunt in situatia in care sunt "infractor" conform acestei legi.

Evident ca o sa fac tot ce pot ca sa ma apar insa as dori sa stiu si o parere avizata de la cineva dintre voi (daca exista). M-ar interesa daca exista ceva lege in Romania care sa specifice dpdv modelistic ca putem folosi acest carburant in mod legal. Am gasit pe internet ceva regulamente de concurs de la frmd in care se specifica conditii aspura motoarelor avioanelor care participa in competitii si apare cuvantul metanol in clar la tipul de combustibil folosit.

Cred ca este un subiect de interes comun pentru modelisti. O sa va tin la curent despre evolutia relatiei mele cu Politia din Cluj.

Lege:

...

...

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de AnOlderMember: 04 November 2009 - 10:31 PM

0

#2 Useril este offline   andriu 

  • Membru
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 884
  • Inregistrat: 06-March 07
  • Gender:Male
  • Location:iasi

Postat 04 November 2009 - 10:26 PM

citesc si nu-mi vine sa cred.
de asta nu mai pot ei acum.
toate sunt ok in romania si asta era problema.
e stilul romanesc de a aplica legea.
scuze ca nu te pot ajuta dar nu m-am putut abtine.

"That's sooo oshemmm !!!!!"
0

#3 Useril este offline   casper20 

  • Lifetime Beginner
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3598
  • Inregistrat: 09-June 07
  • Gender:Male
  • Location:TG-MURES

Postat 04 November 2009 - 10:55 PM

Astea nici nu mai stiu de ce sa se lege in tara asta, acuma au ceva si cu noi, modelisti.
Atata timp cat ai acte de provenienta la combustibil nu au ce sa iti faca.
Metanolul se foloseste in toata lumea nu numai de catre modelisti dar pun pariu ca numai la noi exista astfel de legi.
Prabusirea este o aterizare necontrolata..................sau nu?

FPV is not a crime!

Hitec Optic 6 Spectra 35MHz sinteza
FrSky 2.4GHz modul
Easy Glider BL
FW 190 A8
P 51D Mustang
IAR 80
ME 163

Tel: 0741-931.767
0

#4 Useril este offline   andriu 

  • Membru
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 884
  • Inregistrat: 06-March 07
  • Gender:Male
  • Location:iasi

Postat 04 November 2009 - 11:02 PM

Vezi postareacasper20, la Nov 4 2009, 10:55 PM, a spus:

Astea nici nu mai stiu de ce sa se lege in tara asta, acuma au ceva si cu noi, modelisti.
Atata timp cat ai acte de provenienta la combustibil nu au ce sa iti faca.
Metanolul se foloseste in toata lumea nu numai de catre modelisti dar pun pariu ca numai la noi exista astfel de legi.


aici nu stiu ce sa spun.
daca eu am factura de la cumparat "hasis" asta nu inseamna ca nu am probleme.
problema este ca legile sunt proaste.
tocmai am trecut printr-un proces cu politia pt permisul auto (pt viteza) si noroc ca mi-am angajat un avocat.
si am stat mult de vorba cu el.
la noi totul e relativ. e cu 2 fete. poate fi INTERPRETAT. acum depinde cine tipa mai tare.

cat despre faza cu folosirea metanolului in toata lumea .... uiti ca traiesti in romania, uiti ca nu avem cluburi, legi, autorizatii, asigurari ....
cum spunea cineva de pe forum .... "dati-va ceasul cu 50 de ani inapoi" si atunci sa ne comparam cu altii. (eu as spune 100 de ani cu indulgenta, numai ciomagul si mamutii mai lipsesc)

Aceasta postare a fost editata de andriu: 04 November 2009 - 11:05 PM


"That's sooo oshemmm !!!!!"
0

#5 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 04 November 2009 - 11:33 PM

Daca ma gandesc putin... cred ca si de Litiu am vazut ceva pe undeva :rolleyes:
... cu picioarele pe pamant ...
0

#6 Useril este offline   casper20 

  • Lifetime Beginner
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3598
  • Inregistrat: 09-June 07
  • Gender:Male
  • Location:TG-MURES

Postat 04 November 2009 - 11:40 PM

Deci ne iau astea in evidenta si la primul atentat pe teritoriul tari ne leaga pe toti. :rolleyes: :unsure: :angry2:
Prabusirea este o aterizare necontrolata..................sau nu?

FPV is not a crime!

Hitec Optic 6 Spectra 35MHz sinteza
FrSky 2.4GHz modul
Easy Glider BL
FW 190 A8
P 51D Mustang
IAR 80
ME 163

Tel: 0741-931.767
0

#7 Useril este offline   Abburo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1317
  • Inregistrat: 02-June 07

Postat 04 November 2009 - 11:44 PM

mhorea: ai zburat pe undeva pe unde ai deranjat linistea publica? Ai vreun "prieten" de pus la rana? Prea suna a turnatorie ce zici tu acolo... si este extrem de absurd ce se intampla!

Inchideti fratilor toate forumurile, stergeti-va filmele de pe youtoabe si alte alea... ca ne calca astia care nu mai au de lucru! Infractorilor :rolleyes:) !
URGENT !!! schimb Caiet A4 cu Audi acelashi model….rog seriozitate!!!
0

#8 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 04 November 2009 - 11:57 PM

Fa la fel ca si data trecuta si angajeaza un avocat. Vezi daca te poti baza exact pe precizarea din acea lege. Tu nu detii metanol si nici solventi pe baza de metanol. Detii combustibil. Nu este vorba de substanta pura si nici de solvent pe baza de metanol, e cu totul un alt amestec de substante.
In virtutea aceleiasi legi, ar trebui ca acele substante din lista sa nu poata fi detinute de persoane sub nici o alta forma, si includem aici aproape orice substanta care nu-i sare de bucatarie. Dupa ce scapi de problema ca o sa fie cu mult cantec, propune-le sa-si acuze sotiile in baza aceleiasi legi ca detin dizolvant de lac de unghii care contine acetona. Sau sa se acuze pe ei ca detin materiale pirotehnice (si poti face referire la chibrituri - vezi ce contin si alea) in baza unor legi asemantoare,pe care tot ei ar trebui sa le stie. Sau spune-le sa te acuze ca detii ilegal termometrul cu mercur ramas prin sertare de cand erai mic, ca asta ar fi proces de castigat, nu ce incearca ei.
Legea pare clara, si situatia ta e la fel de clara ca nu detii metanol si nici solventi... detii un combustibil folosit ca atare. E cum ziceai mai devreme, cauta pe cineva care sa-i faca sa inteleaga ca ei au dreptate in legatura cu amestecurile tale doar in momentul cand vine vorba de alte actiuni cum ar fi transportul in conditii ilegale, etc. Nu-i cazul aici ca n-ai fost prins cu el in autobuz sau tren.
Sau daca mai ajungi la discutii cu ei sa-ti arate scris negru pe alb ca nu ai voie sa detii combustibil. Ca metanolul intra in extrem de multe produse existente pe piata care se pot vinde tocmai ca nu-i pur si nici solvent cum scrie acolo.
Multa bafta!

Ca sa fac rezumat, incearca sa discuti cu un avocat cum e mai bine sa te aperi. Ca poti s-o rezolvi si singur sa nu se ajunga la nimic serios daca poti sa-i convingi ca ei interpreteaza abuziv legea sau ca ai motive clare sa poti castiag un eventual proces. Dar ca sa ajungi acolo inseamna ca trebuie sa fii acuzat de ceva si vezi sa nu se schimbe pe drum problemele, daca le spui mai mult decat trebuie. Daca ramane doar asta cred ca poti scapa usor. Poate o rezolvi si direct cu ei explicand ca ce detii tu nu face obiectul acelei legi si nu este in lista. Adica sa-ti prezinte ei o lege in care sa fie scris clar "combustibili pe baza de metanol" si nu ce scrie in lista aia. Dar vezi ca pe undeva exista niste legi care interzic nu neaparat substantele sau amestecurile in sine ci reglementeaza modul lor de detinere. Sunt legi ramase de pe vremuri, destul de neclare ca si astea aparute azi. Si intreaba-i direct, ce vor sau care-i problema lor pana la urma.

Cu ocazia asta afla si ce pedepse sunt prevazute pentru infractiunea asta.
Cred ca trebuie mediatizat mult cazul, cineva nu-si face datoria cum trebuie. Pana acum trebuia rezolvata problema combustibilului in modelism, activitatea exista de zeci de ani si legile astea interpretabile cam la fel.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 05 November 2009 - 01:36 AM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#9 Useril este offline   ionut76 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1240
  • Inregistrat: 19-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti/6
  • Interests:http://www.catia.ro

Postat 05 November 2009 - 01:28 AM

Suntem niste...ilegalisti, istoria nu ne va uita... :rolleyes:
Cursuri si carti CATIA v5 aici
0

#10 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 05 November 2009 - 03:07 AM

Si noi gandim ca sunt multe posibilitati, dar mergem pe incredere.
Problema e grava si se poate intampla chiar cum este povestita. Sunt oameni care au asta ca meserie si au niste legi de a caror respectare se ocupa. Ca legile sunt neclare sau interpretabile nu e vina lor. Doar ca ei ar trebui sa le respecte asa cum sunt scrise pe hartie. Era problema doar de timp pana sa se intample si asta. Trebuie rezolvata corect, bine si definitiv. Ar putea fi un precedent care sa ne ajute pe toti daca se ajunge la justitie. Sper sa se rezolve in curand si problema asta. Pana atunci ar fi bine sa evitam cat se poate situatiile riscante.
Au mai fost cazuri si chiar unul recent, cu domnul Zaharioaie cu motorasele de rachetomodele.

"Acum doua saptamani primesc un telefon de la Serviciul Arme si Explozivi Cluj Napoca. Se prezinta respectivii domni (erau doi ofiteri) si imi comunica ca doresc sa stabileasca o intalnire cu mine. Ii chem la birou si ma intreaba despre ce carburanti folosesc la avioanele mele. "

E oarecum ciudata intamplarea, as vrea sa fie mereu asa. Ca indiferent de corectitudinea si onestitatea de care dai dovada, din momentul telefonului pana la intalnire poti sa si varuiesti in casa. Apoi mai sunt celelalte aspecte, ca nu te obliga nimeni sa-ti tai craca de sub picioare. Daca e vorba de interpretari dubioase, pot face la fel. N-am avioane, fac trenulete. Daca le-au vazut pe perete, sunt mostenire de la matusa Tamara si le tin acolo de frumusete. Asta nu inseamna ca le zbor. Daca au aflat de la altcineva ca zbor, sa fie la fel de sanatosi, n-are nici o valoare au inteles gresit, ma uit dupa pescarusi. Sa vina la camp sa ma gaseasca cu bidonul de combustibil in buzunar si abia dupa aia apare problema. Vor sa caute combustibil, sa mearga unde doresc ei, cu mandat de perchezitie si sa-si faca treaba. Sau sa intre fortat daca au motive. Nu-i datoria mea sa-i conduc la bidoanele cu combustibil de acasa. Combustibilul pe cat posibil nu se tine acasa. Daca as recunoaste prin absurd ca am termice, in mod sigur as avea doar motoare in 4T pe benzina pe care o cumpar de la benzinarie cand plec la zbor. N-am combustibil ca le-as da cu mare placere, si as merge sa le cumpar dar nu-mi vand in bidon, trebuie sa o pun in rezervor si sa scot de acolo daca vor sa faca teste. Cu din aia de 95 merge cel mai bine motoru...
Altceva n-am. Si daca ar fi sa am, am cu alcool etilic da tot n-am sa le dau pentru probe ca am terminat rezerva de tuica si astept noua productie de prune. Si daca zbor intre doua productii de prune, cumpar alcool tehnic tot de la benzinarie, din ala mov de pe raft. Dar n-am nici din ala, doar ca se pot duce sa cumpere singuri ca se vinde la bidon de 1L. Problema e ca n-am alcool metilic sub nici o forma ca sa evit interpretarile.

Daca as fi eu in situatia asta, i-as da in judecata inainte de a o face ei si indiferent daca isi retrag acuzatiile ulterior, pentru abuz in serviciu. Pentru ei ca ofiteri e mai grav ca pentru mine ca civil, indiferent cine castiga procesul sau procesele chiar daca ar fi sa mearga amandoua in paralel.
Multa bafta in continuare!

Aceasta postare a fost editata de bitex: 05 November 2009 - 03:08 AM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#11 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 05 November 2009 - 08:09 AM

Vezi postareabitex, la Nov 5 2009, 03:07 AM, a spus:

...Sunt oameni care au asta ca meserie si au niste legi de a caror respectare se ocupa. Ca legile sunt neclare sau interpretabile nu e vina lor. Doar ca ei ar trebui sa le respecte asa cum sunt scrise pe hartie. ...

Asta este problema lor, ca nu au voie / chef / interes sa cerceteze mai in adancime, de ce oare o fi interzis metanolul?
Vad ca unii s-au gandit la terorism si probabil pentru ca e combustil l-au asociat cu bum bum.
Din cate mi s-a spus, utilizarea lui e mult mai profitabila: droguri. Iar pentru aia trebuie pur, cu ala din combustibil nu poti face nimic, asa cum nu poti face nici cu cel din unele din lichidele de spalat parbrizul, cele de iarna. Sau nu ati remarcat niciodata mirosul ?
S-a mai scris de asta si aici:
http://www.rhc.ro/fo.../f/2/t/4857/hl/
Numai ca militianul nu gandeste prea mult... aici ar mai trebui umblat, facut un upgrade.
PS: Asta e legea de care vorbesti:
http://www.cdep.ro/pls/legis/legis_pck.htp..._text?idt=64637 ?
... cu picioarele pe pamant ...
0

#12 Useril este offline   lipitorul 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 381
  • Inregistrat: 29-December 07
  • Location:puerto galera
  • Interests:Playing cards

Postat 05 November 2009 - 08:13 AM

Vezi postareabitex, la Nov 5 2009, 04:07 AM, a spus:

E oarecum ciudata intamplarea, as vrea sa fie mereu asa. Ca indiferent de corectitudinea si onestitatea de care dai dovada, din momentul telefonului pana la intalnire poti sa si varuiesti in casa. Apoi mai sunt celelalte aspecte, ca nu te obliga nimeni sa-ti tai craca de sub picioare. Daca e vorba de interpretari dubioase, pot face la fel. N-am avioane, fac trenulete. Daca le-au vazut pe perete, sunt mostenire de la matusa Tamara si le tin acolo de frumusete. Asta nu inseamna ca le zbor. Daca au aflat de la altcineva ca zbor, sa fie la fel de sanatosi, n-are nici o valoare au inteles gresit, ma uit dupa pescarusi. Sa vina la camp sa ma gaseasca cu bidonul de combustibil in buzunar si abia dupa aia apare problema. Vor sa caute combustibil, sa mearga unde doresc ei, cu mandat de perchezitie si sa-si faca treaba. Sau sa intre fortat daca au motive. Nu-i datoria mea sa-i conduc la bidoanele cu combustibil de acasa. Combustibilul pe cat posibil nu se tine acasa. Daca as recunoaste prin absurd ca am termice, in mod sigur as avea doar motoare in 4T pe benzina pe care o cumpar de la benzinarie cand plec la zbor. N-am combustibil ca le-as da cu mare placere, si as merge sa le cumpar dar nu-mi vand in bidon, trebuie sa o pun in rezervor si sa scot de acolo daca vor sa faca teste. Cu din aia de 95 merge cel mai bine motoru...
Altceva n-am. Si daca ar fi sa am, am cu alcool etilic da tot n-am sa le dau pentru probe ca am terminat rezerva de tuica si astept noua productie de prune. Si daca zbor intre doua productii de prune, cumpar alcool tehnic tot de la benzinarie, din ala mov de pe raft. Dar n-am nici din ala, doar ca se pot duce sa cumpere singuri ca se vinde la bidon de 1L. Problema e ca n-am alcool metilic sub nici o forma ca sa evit interpretarile.

Probabil ca nu toata lumea simte nevoia sa se ascunda sub plapuma cand vrea sa se dea cu avionu'.
Cele scrise de tine mai sus imi aduc aminte de perioada in care fumam in w.c.-ul scolii...
Cred ca solutia este cu totul alta...
0

#13 Useril este offline   John 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 243
  • Inregistrat: 29-May 02

Postat 05 November 2009 - 11:24 AM

Salut,

Vedeti ca legile la care se refera ei au fost modificate odata cu integrarea Romaniei in UE.
Metanolul din cite stiu ar reperezenta un pericol fiind considerat precursor pentru droguri. Legile europene au prioritate in fata legislatiei nationale .
Verificati :REGULAMENTUL (CE) nr. 273/2004 AL PARLAMENTULUI EUROPEAN ÅžI AL
CONSILIULUI
din 11 februarie 2004
privind precursorii drogurilor si legea din Romania prin care ne aliniem la acest regulament LEGEA nr. 186 din 13 iunie 2007.
De asemena mai exista si trebuie studiate Regulamentul 111/2005, publicat în Jurnalul Oficial al Uniunii Europene nr. L22 din 26 ianuarie 2005, şi a Regulamentului 1.277/2005, publicat în Jurnalul Oficial al Comunităţilor Europene nr. 202 din 3 august 2005.

Cu stima ,
John
0

#14 Useril este offline   AnOlderMember 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 145
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 05 November 2009 - 11:59 AM

@John: Multumesc de informatii, o sa studiez legile respective.

Mihai
0

#15 Useril este offline   Calin 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 11-June 07

Postat 05 November 2009 - 12:37 PM

nu stiu cine te uraste horea dar si mie mi se pare "razbunare" personala.
In locul tau nu mi-as face probleme, in special ca le-ai dat mostre pentru analize. Ei probabil vor cauta sa vada daca nu poti obtine compusi metili pentru potentarea amfetaminei. Sunt aproape convins ca din acea concentratie nu se poate obtine asemenea compusi...

Si ca o nota foarte interesanta: stiati ca amfetaminele au fost "descoperite" de Romanul Lazar Edeleanu? (http://en.wikipedia....iki/Amphetamine)

Eu as colabora cu ei, nu ca sa ma scap ce pentru a creea un precedent. Sunt convins ca vor ajunge la aceeasi concluzie ca mai sus si ne vor lasa in pace. Totusi daca descopera ca prin decantare/distilare etc poti izola compusii metili pentru droguri atunci am avea TOTI o problema...

Apropo, depoziteaza acele bidoane in spatii ventilate, departe de ochii curiosilor (s-ar putea sa se lege si de asta... e o substanta care trebuie depozitata corespunzator).

Sper sa te ajute,
Calin

Aceasta postare a fost editata de Calin: 05 November 2009 - 12:46 PM



0

#16 Useril este offline   wabo1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1548
  • Inregistrat: 04-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 05 November 2009 - 12:38 PM

Multumesc John si Bitex,

exact asa sa pune problema.
De fapt singur loc unde poate fi vorba de o problema este stocarea corecta, distribuire corecta si dovezi corecte cine foloseste.
Atit. Posesia nu este ilegal si nici folosirea de carburant. Problema nu sa afla la modelisti, ci la legislatia neclara.

Aici este vorba de un caz abuz in serviciu, asa cum spune Bitex. Nu trebui sa lasi pe nimeni in casa ta fara act de perchezitie.
Nu trebuie facut declaratii, nu trebuie semnat protocole de interogariu fara sens si fara baza lagala.

Daca ar exista un club national de modelism care s-ar ocupa de interesele modelistilor, totul ar fi bine.
Asa cum nu exista, mereu o sa apare vreun destept.

Aceasta postare a fost editata de wabo1: 05 November 2009 - 12:42 PM

Walter Born
rhc@born.ro
0

#17 Useril este offline   ERASER 

  • Vintage
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2217
  • Inregistrat: 23-March 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti - Drumul Taberei
  • Interests:F3A , veliere

Postat 05 November 2009 - 12:40 PM

Daca nu stiati, solutia de spalat parbrizul la bidon de 5 L ce se gaseste la Cora, Carrefour, benzinarii etc. are un continut de 20% metanol si scrie pe ea ca nu e bine sa o bei :)

Alcoolul tehnic de la benzinarii ( ala mov ) contine un amestec de etanol si metanol in care metanolul este in proportie de 70%.

Aceste produse pe baza carei legi se comercializeaza ?

Nu am auzit sa fie cineva anchetat ca are alcool tehnic sau solutie de spalat parbrizul in casa. In plus, o data ce a fost amestecat cu nitrometan, metanolul din combustibil nu mai poate fi extras.
Future is electric, but I belong to the past...
TEL. 0726.191.725
0

#18 Useril este offline   wabo1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1548
  • Inregistrat: 04-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 05 November 2009 - 12:45 PM

Vezi postareaERASER, la Nov 5 2009, 12:40 PM, a spus:

In plus, o data ce a fost amestecat cu nitrometan, metanolul din combustibil nu mai poate fi extras.


Exact asta este si explicatia de la Jonkers (fabricant de carburant Tornado).
Un motif pentru care exista carburant cu 1% Nitromethan este exact argumentatia asta.

Aceasta postare a fost editata de wabo1: 05 November 2009 - 12:46 PM

Walter Born
rhc@born.ro
0

#19 Useril este offline   Teo-Costin 

  • T.C.I.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1399
  • Inregistrat: 13-June 07
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI-Tineretului

Postat 05 November 2009 - 01:05 PM

Si antigelul care se pune in masinile noastre are metanol in compozitie, partea proasta este, insa, cu aceste legi stupide si vechi pe care nu le-a revizuit nimeni si nici nu cred ca o va face cineva foarte curind.
Este clar ca cineva a avut ceva cu tine, Horea, de unde stiau ei ca tu ai aeromodele si mai ales termice?
Nu sunt priceput la chimie dar cred ca este cam dificil sa inlaturi nitrometanul si uleiul din acele bidoane de combustibil si sa ramai cu metanolul pe care sa-l folosesti la alte lucruri, dar asta-i alta poveste.
Take the first step in faith. You don't have to see the whole staircase, just take the first step.
0

#20 Useril este offline   nicajohn 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 534
  • Inregistrat: 20-August 06
  • Gender:Male
  • Location:Brasov-Codlea / Vâlcele-Covasna
  • Interests:aeromodele

Postat 05 November 2009 - 01:20 PM

Cred ca urmatoarea mutare a autoritatilor va fi interzicerea combustibilului folosit la modelele de pe simulatoare...absurd ce se intampla, cred ca ai avut ceva "prieteni"....prea au venit la punct fix politistii....sau au vrut sa se afirme, din lipsa de alte activitati.....stiu cum se lucreaza acolo....nu sunt strain de asta(o spun cu rusine pentru ca fac parte din aceasta breasla)....nimeni nu vine daca nu are informatii exacte. asta inseamna: fereste-ma Doamne de prieteni.......
pasarile fac oua si din ele ies pui iar avioanele fac oua de aluminiu si ies aeromodele....din intelepciunile lui fiu-meu<span style='font-size:8pt;line-height:100%'> </span><!--coloro:red--><span style="color:red"><!--/coloro--> <!--colorc--></span><!--/colorc-->
0

#21 Useril este offline   nicajohn 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 534
  • Inregistrat: 20-August 06
  • Gender:Male
  • Location:Brasov-Codlea / Vâlcele-Covasna
  • Interests:aeromodele

Postat 05 November 2009 - 01:25 PM

sa nu uitam de fratii rachetomodelisti, multi lucreaza la limita legii sau chiar clandestin....parca a mai spus cineva mai inainte....
pasarile fac oua si din ele ies pui iar avioanele fac oua de aluminiu si ies aeromodele....din intelepciunile lui fiu-meu<span style='font-size:8pt;line-height:100%'> </span><!--coloro:red--><span style="color:red"><!--/coloro--> <!--colorc--></span><!--/colorc-->
0

#22 Useril este offline   Zeus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2455
  • Inregistrat: 15-January 09
  • Gender:Male
  • Location:iasi

Postat 05 November 2009 - 01:36 PM

Vezi postareamhorea, la Nov 4 2009, 10:17 PM, a spus:

Acum doua saptamani primesc un telefon de la Serviciul Arme si Explozivi Cluj Napoca.
...

Foarte interesant, ... dar de ce au ajuns exact la tine, mai sunt sute de "modelisti" in romania care folosesc acesti combustibili, de ce nu s-au dus direct la un magazin ce vinde acest combustibil, de ce s-a luat de consumator si nu de vanzator, ca sa nu mai vorbim de producator, daca vrei sa tai craca nu o tai unui consumator, o tai producatorului, din moment ce producatorul nu e roman, si ei vor neaparat sa isi aplice legile, sa se duca la vanzator. Sa inteleg ca in viitorul apropiat am sa imi cumpar un automodel sau avion.. heli, pe combustibil doar cu legitimatie de modelism??? PRIN CARE ASOCIATIE? Poate ar trebui sa se infiinteze in romania o asociatie care sa dea legitimatii tuturor celor ce merita a fi modelist, si care sa ne apere si drepturile.
Poate or avea si ei o mica dreptate, dar acum depinde de ce anume se leaga ei, de terorism ca faci bum cu metanolul sau ca iti faci liniute pentru nasuc. Pe oricare ramura incearca ei sa faca ceva, oricum nu au dreptate, liniute din combustibil nu cred ca poti sa faci, si ca sa interzica modelismul pe combustibil e prea greu, sunt prea multi ce fac asa ceva, ar trebui ridicat de pe piata tot combustibilul pe metanol si modelele ce functioneaza cu asa ceva doar de vrei sa le tii bibelou.
ROMANIA....
Why Drink and Drive,When you can Smoke and Fly?
0

#23 Useril este offline   vlad1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2647
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 05 November 2009 - 01:52 PM

Situatie similara (de studiat): a solutiiilor in care predomina cetonele cu lantul cetonic de tip alfa (ACETONA) identic interzisa, si neaparat necesara in anumite procese de rafinare.
Din pacate noi (modelistii) folosim curent alchool metilic de buna puritate (99%), numa bun...
0

#24 Useril este offline   nicajohn 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 534
  • Inregistrat: 20-August 06
  • Gender:Male
  • Location:Brasov-Codlea / Vâlcele-Covasna
  • Interests:aeromodele

Postat 05 November 2009 - 02:01 PM

Vezi postareavlad1, la Nov 5 2009, 01:52 PM, a spus:

Situatie similara (de studiat): a solutiiilor in care predomina cetonele cu lantul cetonic de tip alfa (ACETONA) identic interzisa, si neaparat necesara in anumite procese de rafinare.
Din pacate noi (modelistii) folosim curent alchool metilic de buna puritate (99%), numa bun...



atunci ar trebui arestati toti bolnavii de diabet care au cetona prezenta in sange.......poate chiar impuscati.... :)
pasarile fac oua si din ele ies pui iar avioanele fac oua de aluminiu si ies aeromodele....din intelepciunile lui fiu-meu<span style='font-size:8pt;line-height:100%'> </span><!--coloro:red--><span style="color:red"><!--/coloro--> <!--colorc--></span><!--/colorc-->
0

#25 Useril este offline   Calin 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 11-June 07

Postat 05 November 2009 - 02:11 PM

cred ca unul din argumentele pertinente ce trebuie aduse in fata lor este fix ce-a zis ERASER mai sus:

Citeaza

In plus, o data ce a fost amestecat cu nitrometan, metanolul din combustibil nu mai poate fi extras.


Eraser, poti aduce te rog niste "dovezi" ce pot fi considerate probe stiintifice? Cred ca asta e biletul de scapare din aceasta situatie si eliberarea de oricare urma de indoiala ca ai folosi acel metanol in scopuri obscure...

Numai bine,
Calin


0

#26 Useril este offline   ERASER 

  • Vintage
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2217
  • Inregistrat: 23-March 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti - Drumul Taberei
  • Interests:F3A , veliere

Postat 05 November 2009 - 02:12 PM

Vezi postareavlad1, la Nov 5 2009, 01:52 PM, a spus:

Din pacate noi (modelistii) folosim curent alchool metilic de buna puritate (99%), numa bun...


Alchool metilic care intra in proportie de maximum 80% in compozitia combustibilului si care oricum nu mai poate fi separat de nitrometan si uleiuri.

O legislatie exista, avand in vedere ca se comercializeaza la liber si se produce in atatea tari. In 2006 cand eram la Paris am vizitat un prieten automodelist care cu care am mers sa isi cumpere combustibil Meccamo dintr-un supermarket gen Bricostore. Nu te intreba nimeni de nimic, se gasea frumos pe raftul de inflamabile langa petrolul lampant pentru camping.
Future is electric, but I belong to the past...
TEL. 0726.191.725
0

#27 Useril este offline   MLGore 

  • Dream Team Forever
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2332
  • Inregistrat: 08-March 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 November 2009 - 03:57 PM

Cred ca-i mult mai simplu sa obtii alcool metilic prin distilarea uscata a lemnului decat sa te apuci sa-l scoti din combustibil. Acum, ce stiu eu, e ca alcoolul metilic intra la categoria otravuri de mare risc nu neaparat ca se poate folosi in industria drogurilor. Din cate stiu, acetatul de etil (sau metil ?) se foloseste la obtinerea heroinei dar mai e folosit ca solvent la imprimeriile de ambalaje plastice. Substante interzise care se gasesc pe piata in diverse combinatii ar fi: Acetona-in dizolvantul de oja sau in spray-uri de curatat spuma poliuretanica, alcoolul metilic- in spirtul tehnic si in solutiile de spalat parbrizul pt. iarna, eterul etilic- in spray-urile pt. pornire la rece, mercurul- in relee de inclinatie si termometre.
Parerea mea asupra cazului de la Cluj: ori e poezie, ori o farsa in pregatire marca Jugaru.
Modelism = 10% zbor + 90% lipici
Cand o zbura A.R.C.A.! © 2010 All rights reserved.
0

#28 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 05 November 2009 - 05:11 PM

Vezi postareaCalin, la Nov 5 2009, 02:11 PM, a spus:

cred ca unul din argumentele pertinente ce trebuie aduse in fata lor este fix ce-a zis ERASER mai sus:


Eraser, poti aduce te rog niste "dovezi" ce pot fi considerate probe stiintifice? Cred ca asta e biletul de scapare din aceasta situatie si eliberarea de oricare urma de indoiala ca ai folosi acel metanol in scopuri obscure...

Numai bine,
Calin

Nu cred ca ajuta la mare lucru sa le demonstrezi ca nu faci nimic cu el sau ca... Pentru ei e importat ca detii substanta, poti s-o tii pe masa sa o admiri in bidon. Ca aia ai incalcat, articolul cu detinerea substantei. Nu esti acuzat ca ai face ceva cu ea. Cred ca scaparea e sa vezi de interpretarea legii. Sau mai exact sa vezi de ce esti acuzat sau ce anume ai de combatut in instanta daca ajungi acolo. Ca nu-i clara. Ai primit ceva oficial la mana? Amenda, citatie pentru ceva? Pana acum e doar distractia de inceput. Nu te-a acuzat nimeni ca folosesti substanta in scopuri ilegale ci ca o detii. Gresesc? N-ai de demonstrat ca nu se poate face nimic cu ea, ca nu o poti separa din amestec sau altele similare. Vezi exact ce scrie pe hartia oficiala.

Poate oamenii aveau nevoie sa se dea cu masinutele si nu aveau de unde sa faca rost de combustibil.
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#29 Useril este offline   lefmir 

  • Chupacabra
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 724
  • Inregistrat: 14-March 09
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 05 November 2009 - 06:07 PM

Vezi postareaERASER, la Nov 5 2009, 02:12 PM, a spus:

Alchool metilic care intra in proportie de maximum 80% in compozitia combustibilului si care oricum nu mai poate fi separat de nitrometan si uleiuri.

se poate separa, prin distilare...dar nu asta e relevant aici.

Ciudata povestea...eu unul am ramas masca. suna CLAR a razbunare...
spune-ne ce ai facut pana la urma...
0

#30 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 05 November 2009 - 07:36 PM

Functie de gravitatea faptei si de gradul de ocupare a ofiterilor implicati in ancheta . o cercetare a politiei poate dura mai mult sau mai putin.
Daca dureaza mai mult , risti ca atunci cand esti anuntat, sa fie deja cam tarziu in sensul ca in baza primei "vizite" si a "probelor" ridicate, instrumentarea
dosarului sa fie finalizata si sa mai urmeze o simpla formalitate la seviciul cercetari penale prin care ti se aduce la cunostinta calitatea de invinuit, iar pana
ca un procuror de serviciu sa inainteze sau nu dosarul catre instanta nu mai este decat un pas.
De aceea as sugera sa tii legatura cu ofiterii de politie , chiar sa mergi in audienta la seful lor de serviciu pentru a se vedea " nestiinta " ta in materie si
faptul ca nu exista rea intentie.
Probabil comerciantii de astfel de substante au avize obtinute in prealabil de la organele abilitate.

P.S.

Daca cunosti un distribuitor de carburant, ia legatura telefonic cu el si intreaba amanunte !
Nu cred ca ai nevoie de dosar penal - din care scapi sigur, dar ar fi pacat sa ai la cazier o amenda administrativa !
Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

Arata acest topic


  • 6 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro