Modelism - RHC Forum: Carburant si legi - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 6 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Carburant si legi Detinere de carburant pentru aeromodelism

#31 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 05 November 2009 - 08:40 PM

Vezi postareacostin1980, la Nov 5 2009, 08:08 PM, a spus:

Nu ai inteles o treaba, nu au venit insotiti nici macar de politie ! Asa spune el..... Tare, nu ?!


Cum nu au venit insotiti de politie ... el spune :

"Acum doua saptamani primesc un telefon de la Serviciul Arme si Explozivi Cluj Napoca. Se prezinta respectivii domni (erau doi ofiteri) si imi comunica ca doresc sa stabileasca o intalnire cu mine. Ii chem la birou si ma intreaba despre ce carburanti folosesc la avioanele mele. Spun ca am electrice, benzinare si cu metanol. ...... "

Arme si explozivi nu sunt in cadrul politiei ?

P.S.

Cum am spus , daca dureaza mai mult te poti trezii cu placinta si dupa 2 ani - au grija sa nu se prescrie ca termen. Bafta tuturor !

Aceasta postare a fost editata de REAL DESIGN: 05 November 2009 - 08:40 PM

Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#32 Useril este offline   nicajohn 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 534
  • Inregistrat: 20-August 06
  • Gender:Male
  • Location:Brasov-Codlea / Vâlcele-Covasna
  • Interests:aeromodele

Postat 05 November 2009 - 09:09 PM

sfatul meu e sa nu te pui contra lor pe fata, sa nu-i intarati ca nu mai scapi de ei, sa te duci in audienta la seful serviciului sau chiar la comandantul inspectoratului judetean de politie, in caz ca nu se rezolva apeleaza la presa (dupa cum se cunoaste politia se fereste de presa, mai ales in cazurile in care sunt facuti de kkt). daca ai acte care dovedesc ca ai achizitionat legal combustibilul e ok.....dar daca ai cumparat metanol pur si l-ai preparat dupa, se schiba situatia.....oricum "fapta" nu prezinta pericol, poate doar daca te apuci sa bei din combustibil....
important e sa actionezi cat mai repede, nu lasa sa treaca timpul pentru ca e in defavoarea ta. si ca sa fi mai sigur cere ajutorul unui avocat.
pasarile fac oua si din ele ies pui iar avioanele fac oua de aluminiu si ies aeromodele....din intelepciunile lui fiu-meu<span style='font-size:8pt;line-height:100%'> </span><!--coloro:red--><span style="color:red"><!--/coloro--> <!--colorc--></span><!--/colorc-->
0

#33 Useril este offline   Dragut 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2453
  • Inregistrat: 28-February 05

Postat 05 November 2009 - 09:13 PM

1. Firma de unde ai cumparat combustibilul a obtinut autorizatia de import ... si pentru tipul asta de substante iti zic ca nu e usor!

2. Firma de unde ai cumparat VINDE LEGAL cu factura, cu instructiuni in limba romina ...... cu avizul mediului .... al pompierilor ..... al SRI.... etc

Roaga firmele ce au facut importul sa iti furnizeze actele si legislatia in baza carora au facut importul.
Daca exista cea mai mica problema, importul nu se putea face

Bafta!

Aceasta postare a fost editata de Dragut: 05 November 2009 - 09:15 PM

0

#34 Useril este offline   Dragut 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2453
  • Inregistrat: 28-February 05

Postat 05 November 2009 - 09:26 PM

PS:
ia-ti totusi un avocat. Orice declaratie s-alte minuni sa nu fie data decit in prezenta lui.
Nu de alta da stii ca daca in avion pronunti cuvintul "BOMBA" poti fi acuzat de terorism .... asa ca ....
0

#35 Useril este offline   farm fly 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 385
  • Inregistrat: 06-June 08

Postat 05 November 2009 - 09:28 PM

Doamne, dupa 20 de ani... iata ce reactii starneste un control politienesc ! Inca nu am eliminat toxinele regimului trecut !

..cineva cu functie nu stia despre ce e vorba in propozitia cu metanolul pentru modelism, a trimis baietii sa studieze legea,...Baietii au studiat, unde au gasit cuvantul metanol au subliniat cu creionul rosu si au plecat pe teren sa continue documentarea.
Parerea mea este ca deja au trecut la subiecte mai interesante, iar treaba asta cu metanolul pentru modelism a ramas doar o pata de culoare ...la dosar !


Pentru un produs hobby, luat cu factura, de la un magazin din tara, folosit la lumina zilei, in grup, cu avioanele langa el...

.
Omul a avut o reactie cat se poate de normala in fata acestei mici anchete. A oferit informatiile care lipseau, si s-a opus cand au sarit calu' ! Asta a fost bafta lui ca a trebuit sa lamureasca politistii cum sta treaba cu modelismul, avioane, motoare termice.....Avem un hobby mai exotic , asta e !
0

#36 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 05 November 2009 - 09:38 PM

Vezi postareafarm fly, la Nov 5 2009, 09:28 PM, a spus:

Omul a avut o reactie cat se poate de normala in fata acestei mici anchete. A oferit informatiile care lipseau, si s-a opus cand au sarit calu' ! Asta a fost bafta lui ca a trebuit sa lamureasca politistii cum sta treaba cu modelismul, avioane, motoare termice.....Avem un hobby mai exotic , asta e !

Pai si e normal ca o lege sa fie astfel interpretata? A lamurit doi ofiteri sau 4. Cati trebuie sa mai lamureasca el? Si daca nu se descurca la partea cu lamuritul cum era? Si dupa ce o rezolva el, care-i urmatorul care trebuie sa lamureasca alti ofiteri pentru aceeasi problema? Cati sunt ei si cati suntem noi, sa facem socotelile.
Nu-i obositor?
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#37 Useril este offline   farm fly 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 385
  • Inregistrat: 06-June 08

Postat 05 November 2009 - 10:01 PM

Cateodata e obositor... eu as incadra evenimentul ca un mic progres spre o tara mai civilizata. Politistii si-au exercitat autoritatea, sa zicem aproape corect, iar omul care a fost subiectul documentarii politistilor si-a aparat drepturile si a temperat excesul de zel al ofiterilor.
Mecanismul social incepe sa functioneze !
0

#38 Useril este offline   MLGore 

  • Dream Team Forever
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2332
  • Inregistrat: 08-March 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 November 2009 - 10:05 PM

Problema a fost pusa prost de la bun inceput. Eu ii bagam undeva direct si pe romaneste si la intrebarea "Cu ce combustibil merg motoarele?" raspundeam: Cu uraniu! N-aveau decat sa-mi faca perchezitie ca le puneam si toata presa-n cap ca sa vada toata lumea pe ce anchete se cheltuie banii publici, in timp ce adevaratii infractori stau binemersi fara sa fie luati la intrebari!
Modelism = 10% zbor + 90% lipici
Cand o zbura A.R.C.A.! © 2010 All rights reserved.
0

#39 Useril este offline   misumat 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 717
  • Inregistrat: 19-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 November 2009 - 10:15 PM

Daca militienii nu s-au potolit, si credeti ca e folositor, pot incerca un reportaj la tvr, avem studio regional la Cluj care sa filmeze, si apoi sa dam la stiri. Ar trebui totusi sa va ganditi daca e o idee buna, pentru ca mediatizarea unei asemenea povesti ar putea sa le dea idei si altor militieni telespectatori, care inca nu se gandisera la asta. Si solutia ideala cred ca vine tot din examinarea atenta a legilor actuale. Daca suntem la limita legalitatii, mai bine nu facem mare tam-tam in presa, pe cand daca detinerea si folosirea acestor combustibili este 100% legala, fara nici o interpretare, putem face galagie mare ca la Cluj s-a produs un abuz.
ALIGN Trex 600N (in fuselaj de Bell Jet Ranger), OS 50SX-H, Futaba T10C 2,4 Ghz, GY-520/S9254, GV-1 Governor, 3xS3152
CMPro YAK-54 (1,3m) fiberglass, 100 g/dm2, OS 91 FX, 5xS3003, MA 14x8
CMPro Transall C-160 (1,85m) fiberglass, 118 g/dm2, 2 x OS 35 AX, 6xS3003, 2xAPC 10x6 cu 4 pale
CMPro Cessna 182 Skylane (1,65m) fiberglass, 109 g/dm2, OS 55 AX, 7xS3003, MA 13x6
Canadair CL-415 (2,05m) fiberglass, 2 x OS 55 AX, 9xS3003, 2 x MA 13x6
0

#40 Useril este offline   Dragut 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2453
  • Inregistrat: 28-February 05

Postat 05 November 2009 - 10:25 PM

Mai oameni buni, voi nu ati cumparat METANOL, nici unul din voi....
Pe FACTURA scrie combustibil aero ... auto ... e BIOCOMBUSTIBIL
Scrie undeva in lege ca nu am voie sa-l detin?
de unde sa stiu eu ca are metanol .... o fi tot una cu methanolul :rolleyes: si la ce e folosit.

Atita vreme cit pe canistra, sticla borcan bidon scrie combustibil e OK
Atita vreme cit pe FACTURA celui care mi-a vindut-o indiferent de origine scrie COMBUSTIBIL e OK .....

EU NU AM ACHIZITIONAT METANOL EU AM ACHIZITIONAT COMBUSTIBIL BIO.
0

#41 Useril este offline   Dom*PROFESOR 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1301
  • Inregistrat: 17-April 02

Postat 05 November 2009 - 10:28 PM

Problema este foarte incurcata.A mai fost acum 10 ani cu aproximatie cazul machetistului Dan Melinte.La fel, politia acasa, cofiscat combustibilul, dosar penal, interventii peste interventii, cazier.
Eu zic ca suntem cu streangul la gat. Putem sa facem o petitie colectiva, intocmita de un avocat, catre Federatia Romana de modelism, care cunoaste problema dar sta intr-o nepasare ancestrala.Federatia inmaneaza Petitia IGP-ului sau ministerului justitiei, sau da in judecata statul si odata castigat procesul se castiga si dreptul de folosinta.Mai ales ca presedintele federatiei este D-l berceanu , cu mare greutate in vremurile actuale. Preliminar ar trebui avuta o discutie cu importataorii de modelism, cu cei ce vand combustibil.Petitia se poate face si On-line de catre Silviu66 care a devenit si arbitru la federatie si participa la comisiile de specialitate. Ne luptam sau bagam capul ca strutzii in nisip?
PER ASPERA AD ASTRA!
Live to fly!!!!!
Subiectul JURNAL DE ZBOR este initiat de Dom*PROFESOR la 1 septembrie 2003
0

#42 Useril este offline   MLGore 

  • Dream Team Forever
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2332
  • Inregistrat: 08-March 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 November 2009 - 10:47 PM

Federatia asta cu Berceanu in frunte nu e in stare sa faca rost de o concesiune pt. un teren pe care sa amenajeze un amarat de modelodrom (si nu neaparat sa-l amenajeze ei, il amenajam noi) si vrei sa dea statul in judecata pt schimbarea unei legi de kkt. care ne baga in aceiasi oala cu teroristii si traficantii? Ma faci sa rad....

Aceasta postare a fost editata de MLGore: 05 November 2009 - 10:47 PM

Modelism = 10% zbor + 90% lipici
Cand o zbura A.R.C.A.! © 2010 All rights reserved.
0

#43 Useril este offline   AnOlderMember 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 145
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 05 November 2009 - 11:08 PM

Va multumesc pentru opinii. Deocamdata (probabil) ancheta este in derulare. Maine voi revenii cu detalii despre evolutia cazului. Va asigur ca nu este vorba de o farsa cum citeam intr-unul dintre comentarii.

De asemenea am obtinut si o pozitie oficiala din partea federatiei, imbucuratoare pentru mine.

Doresc sa va reamintesc ca am deschis acest topic in speranta ca unii dintre voi au cunostinta de cazuri asemanatoare sau pot sa-mi ofere suport legislativ adecvat.

De asemenea consider ca este de datoria noastra, a modelistilor, sa ne aparam drepturile si in comun, insa nu este subiectul acestui topic.

Mihai
0

#44 Useril este offline   farm fly 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 385
  • Inregistrat: 06-June 08

Postat 05 November 2009 - 11:16 PM

@ farm fly: da-mi voie te rog ca in cazul in care nu interpretez toata povestea ca o poveste pur si simplu (este dreptul meu) atunci sa interpretez acel control ca un abuz nu control si militienesc nu politienesc. Si tocmai pentru ca am eliminat acele toxine !
[/quote]

Eu zic din contra....

Uite un caz, cu adevarat serios : Un membru de pe RCgroups, de la fotografie aeriana, a fost saltat de pe strada, a facut puscaria emigrantilor in SUA si in final a fost deportat acasa, in Israel ( tara prietena cu SUA, nu ? ) pentru ca politistii i-au gasit masina plina cu aeromodele si echipament foto video. Nu a contat ca toate inregistrarile lui nu aveau obiective militare sau mai stiu eu ce, ca omul era de ani buni in state, avea un business cu aparatura electronica, etc, ...Faptul ca nu avea inca cetatenie, si interpretarile "militienesti " ale unui hobby intr-o anumita conjunctura ( terorism ) , i-au distrus viata.

Autoritatile politienesti au oriunde in lume iesiri mai dure ...dar noi, ce zicem, ....Ai nostri sant mai "militieni" ca ai lor, vechile abuzuri ...!

Aceasta postare a fost editata de farm fly: 05 November 2009 - 11:18 PM

0

#45 Useril este offline   Dom*PROFESOR 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1301
  • Inregistrat: 17-April 02

Postat 05 November 2009 - 11:17 PM

PS In Romania post comunista nu ai voie sa faci nimic , sa deti, sa construiesti , sa ai initiativa decat daca ai aprobare.care nu se da decat pe spaga.Fugi din romania imediat gasesti la magazin toate substantele din lume, toate materialele si devi peste noapte inventator, om de stiinta, constructor, intreprinzator, orice vrei pe lumea asta. In Romania nu se poate, nu e voie! trebuie sa stie statul ce faci ca sa treci pe la ei sa dai explicatii , sa iei autorizatie, avize.Pe care le platesti cu bani grei ca sa poata sa traiasca niste trantori care nu fac nimic toata ziua decat percep taxe si se imbuiba.Si shpaga la greu. Desigur ca de 20 de ani fostii tovarasi au fost plecati in toata lumea(aveau vize Schengen mai tineti minte?) au venit ei cu marile afaceri si daca faci ceva deranjaza mediul de afaceri clientelar.E criza! e criza lor de handicapati.Vor sa ia bani de la cei ce muncesc sa traiasca ei bine.Unde sunt banii din marile privatizari?Sa plateasca clientela lor ca noi oricum nu existam.Noi doar platim si nu primim nimic! IMM-uri, firme mici si mijlocii! astea sunt povesti de adormit copii.
PER ASPERA AD ASTRA!
Live to fly!!!!!
Subiectul JURNAL DE ZBOR este initiat de Dom*PROFESOR la 1 septembrie 2003
0

#46 Useril este offline   Calin 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 11-June 07

Postat 05 November 2009 - 11:25 PM

e hai ca nu e chiar asa... deja o luam in offtopic si bashing national gratuit. Sa nu uitam ca in alte tari n-ai voie nici sa ridici un aeromodel in aer daca nu se conformeaza standardelor impuse de terti. Daca ar fi la liber vanzarea oricarei substante ar aparea mai multe buticuri ca cel din iasi care vinde substante "relaxante" frumos ambalate... asta pana i-au prins...


0

#47 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 05 November 2009 - 11:47 PM

Desi nu e sanatos sa avem legi speciale pentru tot felul de categorii, am fost rugati sa venim cu ceva scris pe hartie cam cum ar trebui sa fie un articol de lege pe undeva, care sa ne scoata din...
Ma gandeam ca cineva care cunoaste problemele combustibilului si are habar de ceva legislatie sau cunostinta care l-ar putea ajuta, e in stare sa o sa faca un astfel de demers dar aproape trece anul de cand am fost RUGATI s-o facem. Sper ca vestile imbucuratoare de la federatie sunt in sensul asta, ca ceva e pe masa cuiva de lucru. Si sper sa nu fie tarziu pentru cel in cauza.
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#48 Useril este offline   nen77 

  • --tadadam--
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1566
  • Inregistrat: 08-March 06

Postat 05 November 2009 - 11:50 PM

relaxati-va o sa se legalizeze prostitutia drogurile usoare si or sa scoata nitrometaul in afara legii.

dar unde e problema facem reactie chimica inversa , obtinem metanol din amfetaminele care vor fi legale


relaxati-va o sa se legalizeze prostitutia drogurile usoare si or sa scoata nitrometaul in afara legii.

dar unde e problema facem reactie chimica inversa , obtinem metanol din amfetaminele care vor fi legale
West Hobby Team
Van kit conversie T-rex 250e in 700Nitro
0

#49 Useril este offline   farm fly 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 385
  • Inregistrat: 06-June 08

Postat 05 November 2009 - 11:54 PM

Mihai,

Ai facut totul ca la carte pana acum si cred ca esti pregatit pentru cazul in care lucrurile vor deveni serioase !

Fiecare a reactionat in felul lui :rolleyes: , dar important este ca forumul a fost o unealta de lucru extraordinara ! S-a despicat firul in patru dar au fost si multe propuneri utile, iar noi santem acum conectati la problema ta !

Bafta si mult calm !
0

#50 Useril este offline   nicajohn 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 534
  • Inregistrat: 20-August 06
  • Gender:Male
  • Location:Brasov-Codlea / Vâlcele-Covasna
  • Interests:aeromodele

  Postat 06 November 2009 - 12:08 AM

Daca nu se rezolva pasnic, putem initia o actiune de genul "masa critica", cu implicarea presei, pentru a atrage atentia asupra acestei probleme si pentru rezolvarea ei intr-un mod favorabil pentru noi. (exemplu: sa ne intalnim in numar mare pe terenurile de zbor, la o data si ora stabilita si sa ambalam motoarele modelelor noasre...presa sa fie de fata...).
Cred ca pana la urma isi vor da seama de prostie si o vor lasa balta. Doar nu o sa tragem pe nas din bidoanele de combustibil, nu o sa ne injectam in vene si nici nu o sa mestecam iarba inmuiata in el....poate doar mirosim fumul din esapamente...
pasarile fac oua si din ele ies pui iar avioanele fac oua de aluminiu si ies aeromodele....din intelepciunile lui fiu-meu<span style='font-size:8pt;line-height:100%'> </span><!--coloro:red--><span style="color:red"><!--/coloro--> <!--colorc--></span><!--/colorc-->
0

#51 Useril este offline   mizzone 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2180
  • Inregistrat: 07-May 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 November 2009 - 12:14 AM

cunosc foarte bine problemele pe care le-a avut Dan Melinte. cazul actual are cel putin un precedent, si anume cazul Melinte de atunci.
deasemenea, personal, acum citiva ani, cind stateam mai multi modelisti la o masa dupa un concurs de fsr, la csta, l-am intrebat pe berceanu ce crede ca se poate face pentru modelisti, cu privire la statutul de utilizatori de substante pe baza de metanol, tinind cont de configuratia actuala a spectrului legislativ, spectru legislativ care ne situeaza fara drept de apel in sfera infractionala..."...o sa se rezolve, mai...", a fost raspunsul in vreo doi peri al susnumitului...
chiar asa, la intrebarea politistului cum ca cine mai are, eu i-as fi spus direct:"...berceanu..."...
in concluzie, cita vreme pe federali nu-i doare nici in c..r de modelistii independenti, particulari, ti se va arunca gogorita cu depozitarea si utilizarea in mediu organizat/avizat/corespunzator...si evident acasa nu esti nici avizat, nici organizat, nici corespunzator...
ce e de facut?...pe actuala legislatie, nimic, am lucrat pina de curind intr-o companie care produce lichid de parbriz si antigel(da, alea care le gasim in hypermarket...), iar la ora actuala au renuntat la metanol tocmai din motivele legislative, deci problema nu e usoara nici pentru un agent economic ce deruleaza o afacere de 800 mld. ...
la ora asta, a ne lupta cu legislatia si politia in problema metanolului din combustibilul modelistic e cel putin "donquijotesc"...
deci, nu acceptati perchezitii decit cu mandat clar, evitati pe cit posibil folosirea cuvintului metanol ...
pina una alta, am mai spus-o si repet, daca vine politia, cu sezizare, la un concurs de termice, fie el si circ federal, toti cei care participa la un concurs sint, pe actuala configuratie legislativa, infractori...macar din punctul asta de vedere, si tot ar fi trebuit domnii(!!!???...???!!!) federali trasi de mineca pentru lipsa de reactie...
bafta si minuni!

"...NU TREBUIE CONFUNDAT ADEVARUL CU PAREREA MAJORITATII..."-Jean Cocteau
"...DACA VEI AVEA SUFICIENTA INTELEPCIUNE SI RABDARE SI VEI STA ATENT PE MALUL RIULUI, VEI PUTEA OBSERVA, LA UN MOMENT DAT, PLUTIND LA VALE, CADAVRELE DUSMANILOR TAI" -citat : -Sun Tzu -ARTA RAZBOIULUI

"...cine nu are timp, nu invinge niciodata"-Antoine de Saint d'Exupery

"Cuvintele sincere nu sunt niciodata placute, cuvintele placute nu sunt niciodata sincere" -Lao Tze

"...esential in existenta unui om ca mine este ceea "ce" GINDESTE si "cum" GINDESTE, si NU ceea ce FACE si ce SIMTE."-Albert Einstein-BUCURIA GINDIRII

NOTA: daca, intimplator sau nu, unele cuvinte sau elemente de sintaxa din postarile mele comporta dificultati de compilare pentru unii cititori, sint disponibile scurte seminarii de dezvoltare a perceptiei si comunicarii interpersonale.
de asemenea, RECOMANDAM IMPERATIV celor care se cred indreptatiti sa corecteze modul de redactare al textelor un scurt curs de ISTORIE LINGVISTICA, precum si consultarea unui Indreptar ortografic, ortoepic si de punctuatie.
0

#52 Useril este offline   TUROK 

  • BAGA VITEZA
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3708
  • Inregistrat: 03-February 07
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI
  • Interests:AEROMODELISM

Postat 06 November 2009 - 12:53 AM

Vezi postareanicajohn, la Nov 6 2009, 12:08 AM, a spus:

Daca nu se rezolva pasnic, putem initia o actiune de genul "masa critica", cu implicarea presei, pentru a atrage atentia asupra acestei probleme si pentru rezolvarea ei intr-un mod favorabil pentru noi. (exemplu: sa ne intalnim in numar mare pe terenurile de zbor, la o data si ora stabilita si sa ambalam motoarele modelelor noasre...presa sa fie de fata...).
Cred ca pana la urma isi vor da seama de prostie si o vor lasa balta. Doar nu o sa tragem pe nas din bidoanele de combustibil, nu o sa ne injectam in vene si nici nu o sa mestecam iarba inmuiata in el....poate doar mirosim fumul din esapamente...



POATE NE PUNEM IN CAP ACUM SI ECOLOGISTI SI GARDA MEDIULUI , etc :rolleyes: ...dar mi-ar surade ideea!

poate ma duc la Diaconescu si pornesc un termic in studio....asta barem ne primeste ......

Aceasta postare a fost editata de TUROK: 06 November 2009 - 12:56 AM

ADOR VITEZA!!!
0

#53 Useril este offline   shogi 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 2753
  • Inregistrat: 08-March 06
  • Gender:Male
  • Location:Ploiest,Bucuresti
  • Interests:pussy

Postat 06 November 2009 - 03:24 AM

Vezi postareaTUROK, la Nov 6 2009, 12:53 AM, a spus:

poate ma duc la Diaconescu si pornesc un termic in studio....asta barem ne primeste ......


asta ar fi ...genial :)))))))))))))))) DAR VAI SENZATIONAL DOAMNELOR SI DOMNILOR DROGURI IN ROMANIA SUB FORMA DE FUM :) :unsure: :o

Aceasta postare a fost editata de shogi: 06 November 2009 - 03:25 AM

0

#54 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 06 November 2009 - 08:23 AM

Vezi postareamizzone, la Nov 6 2009, 12:14 AM, a spus:

acum citiva ani, ... "...o sa se rezolve, mai...", a fost raspunsul in vreo doi peri al susnumitului...

De atunci cred ca lucrurile au mai evoluat, in bine. Posibil ca se lucreaza la asta, ar fi ciudat sa nu fie asa.
Acum aproape un an tocmai ne ruga sa-i dam scris pe hartie cum sa fie acea precizare care sa devina oficiala si sa ne ajute in problema de fata. Practic a pasat pisica in curtea modelismului, trebuia sa o rezolvam mai repede, sa ajunga inapoi la el.
Imi dau seama ca la orice concurs pot fi prins cu bidonul de combustibil in mana si in loc sa-mi vad de fleacurile mele trebuie sa dau explicatii in scris... Nu e vorba numai de modelistii independenti.
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#55 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 06 November 2009 - 08:24 AM

Vezi postareafarm fly, la Nov 5 2009, 11:16 PM, a spus:

... Uite un caz, cu adevarat serios : Un membru de pe RCgroups, de la fotografie aeriana, a fost saltat de pe strada, a facut puscaria emigrantilor in SUA si in final a fost deportat acasa, in Israel ( tara prietena cu SUA, nu ? ) pentru ca ...!

De Peter Glukhov (fmkit) vorbesti ?
... cu picioarele pe pamant ...
0

#56 Useril este offline   MLGore 

  • Dream Team Forever
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2332
  • Inregistrat: 08-March 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 November 2009 - 09:29 AM

Vezi postareabitex, la Nov 6 2009, 08:23 AM, a spus:

.........
Acum aproape un an tocmai ne ruga sa-i dam scris pe hartie cum sa fie acea precizare care sa devina oficiala si sa ne ajute in problema de fata. Practic a pasat pisica in curtea modelismului, trebuia sa o rezolvam mai repede, sa ajunga inapoi la el.
Imi dau seama ca la orice concurs pot fi prins cu bidonul de combustibil in mana si in loc sa-mi vad de fleacurile mele trebuie sa dau explicatii in scris...



Ce era asa de greu sa scrieti pe o hartie "cu exceptia combustibilului de modelism cumparat cu acte doveditoare de la magazinele de specialitate " ?
Modelism = 10% zbor + 90% lipici
Cand o zbura A.R.C.A.! © 2010 All rights reserved.
0

#57 Useril este offline   nicajohn 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 534
  • Inregistrat: 20-August 06
  • Gender:Male
  • Location:Brasov-Codlea / Vâlcele-Covasna
  • Interests:aeromodele

Postat 06 November 2009 - 09:30 AM

[quote name='TUROK' date='Nov 6 2009, 12:53 AM' post='344827']
POATE NE PUNEM IN CAP ACUM SI ECOLOGISTI SI GARDA MEDIULUI , etc :unsure: ...dar mi-ar surade ideea

nu ne punem pe nimeni in cap .... la intrunirile moto e mai multa poluare....numai cat cauciuc ramane pe asfalt,,,,si nici cu autoritatile nu vom avea probleme pentru ca nu se va desfasura in spatii publice, tinand cont ca locurile de zbor sunt pe aerodroame sau terenuri private...va fi ca la o zi normala de zbor....
pasarile fac oua si din ele ies pui iar avioanele fac oua de aluminiu si ies aeromodele....din intelepciunile lui fiu-meu<span style='font-size:8pt;line-height:100%'> </span><!--coloro:red--><span style="color:red"><!--/coloro--> <!--colorc--></span><!--/colorc-->
0

#58 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 06 November 2009 - 09:41 AM

Vezi postareaMLGore, la Nov 6 2009, 09:29 AM, a spus:

Ce era asa de greu sa scrieti pe o hartie "cu exceptia combustibilului de modelism cumparat cu acte doveditoare de la magazinele de specialitate " ?

Ca un asemenea text nu are sanse sa fie votat de nimeni. Care combustibil?, adica poti cumpara si fara acte? magazin de specialitate? Ti-ar conveni sa te puna politistul sa aduci dovada ca utilizator, ca magazinul de la care ai luat e de specialitate? Ca asta ar face.
De asta nu era ceva de facut pe genunchi, dar cred ca se putea face serios pana acum. Posibil ca e deja facut si e partial rezolvata. Sau asa sper. Nu am auzit discutii de nici un fel, posibil ca nu se face publicitate inainte.


Parerea mea e ca trebuie formulat ceva care sa nu permita interpretarea dupa ureche a unei legi, chiar in textul legii, nu completand cu alta sau aducand exceptii de la aplicare pentru tot felul de categorii...

Aceasta postare a fost editata de bitex: 06 November 2009 - 09:42 AM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#59 Useril este offline   MLGore 

  • Dream Team Forever
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2332
  • Inregistrat: 08-March 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 November 2009 - 09:55 AM

Vezi postareabitex, la Nov 6 2009, 09:41 AM, a spus:

Ca un asemenea text nu are sanse sa fie votat de nimeni. Care combustibil?, adica poti cumpara si fara acte? magazin de specialitate? Ti-ar conveni sa te puna politistul sa aduci dovada ca utilizator, ca magazinul de la care ai luat e de specialitate? Ca asta ar face.
De asta nu era ceva de facut pe genunchi, dar cred ca se putea face serios pana acum. Posibil ca e deja facut si e partial rezolvata. Sau asa sper. Nu am auzit discutii de nici un fel, posibil ca nu se face publicitate inainte.


Parerea mea e ca trebuie formulat ceva care sa nu permita interpretarea dupa ureche a unei legi, chiar in textul legii, nu completand cu alta sau aducand exceptii de la aplicare pentru tot felul de categorii...


Ai atins exact esenta sistemului legislativ din Romania si nu numai a lui. Adica sa inteleg ca trebuie neaparat sa scriu vreo 3 pagini de "propunere" ca sa fie votata? Un singur rand nu ajunge? Suntem cumva la orele alea tampite de limba romana cand compunerile erau apreciate dupa numarul de pagini nu dupa continut? Si cu toate astea inca il acuzam pe Ceausescu de megalomanie?

Hai sa dezbatem un pic: "cu exceptia combustibilului de modelism cumparat cu acte doveditoare de la magazinele de specialitate ''
Eu inteleg asa din textul asta: Vine cap de creta la camp si intreaba:
Bai, ce faceti voi aici?
Ne dam cu avioanele!
Si factura la zeama aveti?
Da sefu, iote!
Modelism = 10% zbor + 90% lipici
Cand o zbura A.R.C.A.! © 2010 All rights reserved.
0

#60 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 06 November 2009 - 10:53 AM

Vezi postareaMLGore, la Nov 6 2009, 09:55 AM, a spus:

Ai atins exact esenta sistemului legislativ din Romania si nu numai a lui. Adica sa inteleg ca trebuie neaparat sa scriu vreo 3 pagini de "propunere" ca sa fie votata? Un singur rand nu ajunge? Suntem cumva la orele alea tampite de limba romana cand compunerile erau apreciate dupa numarul de pagini nu dupa continut? Si cu toate astea inca il acuzam pe Ceausescu de megalomanie?

Hai sa dezbatem un pic: "cu exceptia combustibilului de modelism cumparat cu acte doveditoare de la magazinele de specialitate ''
Eu inteleg asa din textul asta: Vine cap de creta la camp si intreaba:
Bai, ce faceti voi aici?
Ne dam cu avioanele!
Si factura la zeama aveti?
Da sefu, iote!


Da ! Dar el poate sa spuna : de unde nu stiu eu ca ai lut o singura data cu factura doar un bidon si de atunci tot " traficati " voi substante interzise. Deci de cate ori mergeti la zbor
intai treceti voi pe la sectie si : cu bidonul SIGILAT intr-o mana si factura in cealalta facem verificare . Bidonul sa aiba serie si numar unic de identificare precizat in factura ! Continutul ramas neconsumat se preda la sectie cu titlu gratuit in aceeasi zi . Terenul de zbor sa fie dotat cu sistem de supraveghere video pentru a se confirma consumul real din bidon si cu o cabina capsula dotata cu filtre in care se va manipula substanta " toxica ". Cabina trebuie omologata de Ministerul Mediului si inregistrata la RAR, iar persoana care o manipuleaza sa fie autorizata si cu analizele la zi. etc etc etc.

P.S.

Cum vi se pare ?! eu zic nu te pune rau cu ofiterul trimis sa isi faca meseria , ca altfel risti sa iei "ban", "warn" sau mai stiu eu ce, caci este ca aici pe forum - cel tare spune ca aplica legea sau la noi pe forum regulamentul ! nu iti convine : cum sa mai spus - pa. pa .pa. !
Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

Arata acest topic


  • 6 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro