Modelism - RHC Forum: Am inceput sa construiesc o noua barca pt nadit - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 9 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Am inceput sa construiesc o noua barca pt nadit Help

#61 Useril este offline   OldMann 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1762
  • Inregistrat: 01-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucovina

Postat 15 September 2009 - 06:23 AM

Vezi postareamanolo, la Sep 14 2009, 09:58 PM, a spus:

Domnu jurist ,vad ca ce fac altii sint prostii,resouri si alte bazaconii ,numai regulatoare nu, mai ales ca nu sint puse pe osciloscop,dar uitati asa fara ,montajul prezentat de Cristelu ,prezentat cu toate amanuntele necesare .pentru a fi executat si de cei cu o pregatire,dotare medie si care a fost facut in peste 100 de exemplare.Daca "aroganta" va permite va rog prezentati si dumneavostra un regulator care sa poata fi executat si de altii.


te las pe tine prima data, ca tu progresezi lent si in jos, in afara de scula aia de plastic de desfacut furci in rest niet...a si un BEC, uita-i...
brevetea-zo ca ti-o iau chinezii si o patenteaza :rolleyes: :) :)

Vezi postareaipsihi, la Sep 14 2009, 11:34 PM, a spus:

...condensatorii de 100nf , poliester sau mkt, e o conditie obligatorie, filtrajul cu tantal 10-22uF, si condensatorii de 1uF de pe intrarile operationalului tot pe tanta, totodata intre grilele mosurilor p si alimentare se baga cate un zenner de 15v pentru protectie la supratensiune, cate un electrolitic de 1-2,2uF pt netezirea impulsului(tot tantal) si cate o rezistenta de 3,3-4,7k functie de tipul mosfetului, pentru a tine grila "calda", toate in paralel, asta fiind solutia pentru finalul complementar, cu alt tip de final e alta poveste de story!!!


condensator 1-2,2uF in grila mosului??
poate vrei sa netezesti cu totul impulsurile...

Aceasta postare a fost editata de OldMann: 15 September 2009 - 06:25 AM

If the boat doesnt fly, dont buy!!!

0

#62 Useril este offline   manolo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3539
  • Inregistrat: 25-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti prin 4
  • Interests:Navo

Postat 15 September 2009 - 07:56 AM

In primul rind scula aia este din metal si este facuta pe osciloscop :) pentru a verifica frecventa pozitiilor ON-OFF :rolleyes:
Barcute intinse!
Tel. 0744915775
0

#63 Useril este offline   ipsihi 

  • TARTOR
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4508
  • Inregistrat: 02-December 03
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 15 September 2009 - 08:31 AM

...oldmanule, pana acum doar banuiam, acum am certitudinea 100% !!!
...tabula crasa, mortua est!
0

#64 Useril este offline   OldMann 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1762
  • Inregistrat: 01-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucovina

Postat 15 September 2009 - 08:35 AM

aceeasi certitudine o am si eu, zener de 15V ca sa protejeze supratensiune pentru alimentare la 12V, care in sarcina mai scade spre 10V
If the boat doesnt fly, dont buy!!!

0

#65 Useril este offline   ipsihi 

  • TARTOR
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4508
  • Inregistrat: 02-December 03
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 15 September 2009 - 08:44 AM

...zennerul de 15v este pt a proteja grila la supratensiune cand alimentezi peste 12v, vad ca ori esti prost ori asa esti tu, limita de tensiune la care poate lucra regulatorul e data doar de tensiunea maxima admisa de BEC sau mosuri daca folosesti o alta sursa de alimentare pe comanda, recte 55V pentru tandemul IRF 4905-IRF 3205, dar cum gramatica si regulile ei iti sunt total straine , iti urez " la multa carte " oldmane!!!
...tabula crasa, mortua est!
0

#66 Useril este offline   OldMann 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1762
  • Inregistrat: 01-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucovina

Postat 15 September 2009 - 09:36 AM

e bine ca le stii tu pe toate, mai usor cu limbajul licentios si jignirile ca pot si eu.
....da ventilatorul cand il pui in barca...
If the boat doesnt fly, dont buy!!!

0

#67 Useril este offline   CATALINZ 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 242
  • Inregistrat: 21-August 08
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI

Postat 15 September 2009 - 10:49 AM

Salut la toti impatimitii,ati ajuns sa va atribuiti niste drepturi sau merite care nu va apartin, schema este facuta de John Drain's (www.pt-boat.com) si functioneaza foarte bine iar cei de la EPSICOM au executat decit cablajul si au schimbat o parte din componente pentru ca se gasesc mai usor la noi, intradevar unele componente nu sunt ok, chiar si noi din magazin sunt proaste , exemplu la citeva bucati de cd 4001 mai gasesti si un rebut normal sunt made in CHINA, in schema originala 2 condensatori de 100nF sunt recomandati polyester un amanunt care nu cred ca a fost luat in seama de ce? pentru ca au valoarea data de producator,iar cei ceramici nu au valorile OK de unde si neputinta de a regla puncul zero va urez multa bafta incepatorilor si indrazniti in a construi singuri ca nu e mare smecherie

Aceasta postare a fost editata de CATALINZ: 15 September 2009 - 11:01 AM

0

#68 Useril este offline   goctav 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 206
  • Inregistrat: 02-September 09

Postat 15 September 2009 - 02:18 PM

Hmm vada ca s-au incins spiretele pe aici ,macar sa fie ceva contructiv. :)
Uitati, este vb. de Ts922 si Ts921 ,dupa studierea specificatiilor tehnice de la "datasheet" eu optez pentru TS 922.De ce?
Ts 922 Este un integrat cu low noise pe cind Ts 921 nu specifica asa ceva.
Nu vrem noi sa avem un semnal cit mai curat pt. comanda mosfeturilor? pentru ca feturile sa se inchida si sa se deschida cit mai corect ?Sa dezbatut mai sus si in tot forumul treaba asta .
Deci pentru cine vrea sa constuiasca regulatore musai TS922 cu toate ca "seamana dar nu rasare" cu Ts 912 ->(in schema de la e.p.s.i..c.o.m, de sintem romani, trebuia sa modifice ei ceva sa se mai arda produsele pe care le fac ,pai altfel dau falimenat , dacu nu au dat, ca la pretul care il cer pe regulator..... 200 coco si putin OAU!! :) si piesele numai 60coco restul ??? asta da afacere ).
PS:
Am observat ca undeva pe aici cineva a zis ca sint la fel (oare sa fie pentru ducerea in eroare a menbrilor) ,daca atita stie el asta este ,este meserias in navo.
Nu-i musai sa ma ascultati fiecare face ce vrea.
Mai lasatima ca revin cu detalii dupa ce mai studiez piesele si schemele :blink:
Astept sugestii si reclamatii.


Gabriel
ID goctav2000@yahoo.com
0

#69 Useril este offline   cristelu2006 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 119
  • Inregistrat: 03-March 08

Postat 15 September 2009 - 02:41 PM

Vezi postareagoctav, la Sep 15 2009, 03:18 PM, a spus:

Hmm vada ca s-au incins spiretele pe aici ,macar sa fie ceva contructiv. :)
Uitati, este vb. de Ts922 si Ts921 ,dupa studierea specificatiilor tehnice de la "datasheet" eu optez pentru TS 922.De ce?
Ts 922 Este un integrat cu low noise pe cind Ts 921 nu specifica asa ceva.
Nu vrem noi sa avem un semnal cit mai curat pt. comanda mosfeturilor? pentru ca feturile sa se inchida si sa se deschida cit mai corect ?Sa dezbatut mai sus si in tot forumul treaba asta .
Deci pentru cine vrea sa constuiasca regulatore musai TS922 cu toate ca "seamana dar nu rasare" cu Ts 912 ->(in schema de la e.p.s.i..c.o.m, de sintem romani, trebuia sa modifice ei ceva sa se mai arda produsele pe care le fac ,pai altfel dau falimenat , dacu nu au dat, ca la pretul care il cer pe regulator..... 200 coco si putin OAU!! :) si piesele numai 60coco restul ??? asta da afacere ).
PS:
Am observat ca undeva pe aici cineva a zis ca sint la fel (oare sa fie pentru ducerea in eroare a menbrilor) ,daca atita stie el asta este ,este meserias in navo.
Nu-i musai sa ma ascultati fiecare face ce vrea.
Mai lasatima ca revin cu detalii dupa ce mai studiez piesele si schemele :blink:
Astept sugestii si reclamatii.


Gabriel
ID goctav2000@yahoo.com


Salut. In practica sa dovedit a fi mai fiabil TS912 dar ca sa te lamuresti poti sa pui un soclu sa le schimbi intre ele si atunci vezi concret cum sta treaba.SPOR
Stima.

Aceasta postare a fost editata de cristelu2006: 15 September 2009 - 02:49 PM

0

#70 Useril este offline   manolo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3539
  • Inregistrat: 25-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti prin 4
  • Interests:Navo

Postat 15 September 2009 - 03:29 PM

Asculta-l pe Cristelu ca stie el ce stie ,confirm cu TS 922 ,nu merge bine ,de ce ?habar nam!Socluri pe toate integratele,obligatoriu .
Barcute intinse!
Tel. 0744915775
0

#71 Useril este offline   goctav 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 206
  • Inregistrat: 02-September 09

Postat 15 September 2009 - 03:37 PM

Exista echivalent pt Ts 912 sau TS 922? Poate o alta denumire nu stiu.

Multam
Gabriel
0

#72 Useril este offline   cristelu2006 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 119
  • Inregistrat: 03-March 08

Postat 15 September 2009 - 05:00 PM

Vezi postareagoctav, la Sep 15 2009, 04:37 PM, a spus:

Exista echivalent pt Ts 912 sau TS 922? Poate o alta denumire nu stiu.

Multam
Gabriel


Nu stiu na-m catat pt ca se gasesc astea.
0

#73 Useril este offline   navigator 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 3019
  • Inregistrat: 01-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 15 September 2009 - 07:16 PM

Citeaza

Vezi postareamanolo, la Sep 14 2009, 09:58 PM, a spus:

Domnu jurist ,vad ca ce fac altii sint prostii,resouri si alte bazaconii ,numai regulatoare nu, mai ales ca nu sint puse pe osciloscop,dar uitati asa fara ,montajul prezentat de Cristelu ,prezentat cu toate amanuntele necesare .pentru a fi executat si de cei cu o pregatire,dotare medie si care a fost facut in peste 100 de exemplare.Daca "aroganta" va permite va rog prezentati si dumneavostra un regulator care sa poata fi executat si de altii.


te las pe tine prima data, ca tu progresezi lent si in jos, in afara de scula aia de plastic de desfacut furci in rest niet...a si un BEC, uita-i...
brevetea-zo ca ti-o iau chinezii si o patenteaza :) :rolleyes: :lol:

Vezi postareaipsihi, la Sep 14 2009, 11:34 PM, a spus:

...condensatorii de 100nf , poliester sau mkt, e o conditie obligatorie, filtrajul cu tantal 10-22uF, si condensatorii de 1uF de pe intrarile operationalului tot pe tanta, totodata intre grilele mosurilor p si alimentare se baga cate un zenner de 15v pentru protectie la supratensiune, cate un electrolitic de 1-2,2uF pt netezirea impulsului(tot tantal) si cate o rezistenta de 3,3-4,7k functie de tipul mosfetului, pentru a tine grila "calda", toate in paralel, asta fiind solutia pentru finalul complementar, cu alt tip de final e alta poveste de story!!!


condensator 1-2,2uF in grila mosului??
poate vrei sa netezesti cu totul impulsurile...


OldMann, credeam ca ai inteles ceva din faptul ca ti-am sters cei 90% warn. Trebuia ca cel putin un an doi, daca nu pentru totdeauna, sa nu mai provoci necazuri pe forum in special cand n-ai dreptate.

Daca tot ai pus citatul lui Ipsihi, macar sa fi observat ca a specificat ca acele condensatoare de 1-1,2 uF se pun

Citeaza

intre grilele mosurilor p si alimentare
. El se referea la schemele foarte des intalnite in regulatoarele industriale in care tranzistoarele din ramurile de sus, dinspre plus, de care zicea Ipsihi, nu sunt comandate cu impulsuri ca nu are nici un rost odata ce sunt comandate in impulsuri cele N, dinspre minus. Primele tranzistoare doar trebuiesc tinute deschise sau inchise, in functie de cum trebuie sa mearga motorul (inainte, stop, inapoi). Nu ti-o fi spus toate astea pentru ca nu si-a imaginat ca ai chiar asemenea lacune, sau poate ca o fi considerat ca te-ar jigni, considerandu-te atat de nestiutor, caz in care tot tu te-ai fi ofensat, ca de obicei. :lol:
In concluzie, azi iti dau la loc cele 90% pe care n-ai inteles ca atunci cand ti le-am sters asteptam sa te schimbi. Si cu cele 10% pentru topicul lui aantiik, se cheama ca ai ajuns la 100%, adica blocare pe un timp foarte lung. Asa o sa avem si noi liniste.

Aceasta postare a fost editata de navigator: 15 September 2009 - 07:21 PM



0

#74 Useril este offline   goctav 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 206
  • Inregistrat: 02-September 09

Postat 15 September 2009 - 08:11 PM

Mai am o singura nelemurire ,de ce in schema originala au folosit 2 x CI555 (adica integratele sint separate ) plus TS922 si cei de la E.p.s.ic.o au folosit un CI556 plus TS912 ?.
Oare nu se gaseau pe atunci CI556?
Sa fie ceva influente intre oscilatoare fiind in aceias capsula?
Sau asta poate fi o hiba in schema de la epsico..!!! :rolleyes:

Astept sugestii si reclamatii!!

Multam mult
Gabriel
0

#75 Useril este offline   navigator 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 3019
  • Inregistrat: 01-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 15 September 2009 - 08:23 PM

Gabriel, cand copiezi munca cuiva mai schimbi si tu ceva pe acolo, cu echivalente (chiar daca nu intotdeauna sunt cele mai bine alese) ca sa nu faca autorul galagie. Poate sa fie si asta o explicatie.


0

#76 Useril este offline   ipsihi 

  • TARTOR
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4508
  • Inregistrat: 02-December 03
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 15 September 2009 - 08:52 PM

...atentie mare, regulatoarele dauneaza grav sanatatii(mintale) , exemplul ce urmeaza e real si provine din mesageria interna a RHC, destinatar eu, expeditor OldMan, primit undeva in jurul ore 17:30:

...O sa-mi exercit dreptul de a va actiona in istanta pentru jigniri aduse pe un forum public, si deasemenea o sa aveti ocazia de a va etala dovezile pe care le aveti in acest sens. Totodata o sa puteti proba prin inscrisuri sau cu martori dovezile pe care le detineti despre pregatirea mea profesionala, sau despre evaluarile la care ati luat parte asupra pregatirii mele.
Va astept la Suceava in instanta.

... cu gramatica aveam dreptate, "deasemenea" nu exista in dexul limbii romane, forma corecta este" de asemenea", totodata pot spune ca si cuvantul "istanta" este de asemenea strain dexului roman!!!
...tabula crasa, mortua est!
0

#77 Useril este offline   goctav 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 206
  • Inregistrat: 02-September 09

Postat 15 September 2009 - 09:08 PM

Vezi postareanavigator, la Sep 15 2009, 09:23 PM, a spus:

Gabriel, cand copiezi munca cuiva mai schimbi si tu ceva pe acolo, cu echivalente (chiar daca nu intotdeauna sunt cele mai bine alese) ca sa nu faca autorul galagie. Poate sa fie si asta o explicatie.


Da si asta poate fi o explicatie,ca cei de la epsico sint romani,basca au inlocuit ceva prost ,si apoi au vazut ca nu merge au mai inlocuit si alta pise cu ceva si mai prost si uite ca merge :) Pentru ca ne-am invatat sa legam cu sirma sa mearga mai departe, sau expresia " las-o asa ca merge asa". :lol:
Si ma scuzti ca pun atitea intrebari ,(ca nu am mai pus mina pe o pise si un cablaj imprimat de zece ani) eu ma confrunt VFD-urile mele de 1000A +
PLC-urile de comanda , ca sa schimbat tehnologia sa dus Ward-Leonardu.


Ma scuzati ca deviez de la subiect.
Apropo de 555 mai demult era o schema simpla care se folosea la cristalizarea particulelor fine de calcar din apa(din teava de apa curenta ),am vazuto printr-o carte cu scheme diferite.Nu mai dau de ea .Daca stie cineva ne auzim pe privat.Si ma scuzti ca am deviat putin de la subiect.

Mutam mult

Gabriel
0

#78 Useril este offline   cristelu2006 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 119
  • Inregistrat: 03-March 08

Postat 16 September 2009 - 07:56 AM

Vezi postareagoctav, la Sep 15 2009, 09:11 PM, a spus:

Mai am o singura nelemurire ,de ce in schema originala au folosit 2 x CI555 (adica integratele sint separate ) plus TS922 si cei de la E.p.s.ic.o au folosit un CI556 plus TS912 ?.
Oare nu se gaseau pe atunci CI556?
Sa fie ceva influente intre oscilatoare fiind in aceias capsula?
Sau asta poate fi o hiba in schema de la epsico..!!! <_<

Astept sugestii si reclamatii!!

Multam mult
Gabriel


Salutare. Cablaj-ul de la EPSICOM este facut la cererea si recomandarea mea si schimbarea integratelor de asemenea deoarece din practica a
reiesit ca este mai simplu de montat si functioneaza mai bine asa dar daca vreti baietii detin si cablajul original. MEA CULPA
0

#79 Useril este offline   CATALINZ 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 242
  • Inregistrat: 21-August 08
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI

Postat 16 September 2009 - 09:50 AM

Vezi postareagoctav, la Sep 15 2009, 04:37 PM, a spus:

Exista echivalent pt Ts 912 sau TS 922? Poate o alta denumire nu stiu.

Multam
Gabriel

LM 358 pe toate drumurile
0

#80 Useril este offline   goctav 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 206
  • Inregistrat: 02-September 09

Postat 17 September 2009 - 07:13 AM

Vezi postareaCATALINZ, la Sep 16 2009, 10:50 AM, a spus:

LM 358 pe toate drumurile


Multumesc mult.
Gabriel
0

#81 Useril este offline   manolo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3539
  • Inregistrat: 25-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti prin 4
  • Interests:Navo

Postat 17 September 2009 - 08:01 AM

Acum se gasesc in Romania absolut toate piesele din schema originala ,cablajul facut la Epsicom nu este obligatoriu,poti face unul original si personal :unsure:
Barcute intinse!
Tel. 0744915775
0

#82 Useril este offline   goctav 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 206
  • Inregistrat: 02-September 09

Postat 17 September 2009 - 09:10 AM

Vezi postareamanolo, la Sep 17 2009, 09:01 AM, a spus:

Acum se gasesc in Romania absolut toate piesele din schema originala ,cablajul facut la Epsicom nu este obligatoriu,poti face unul original si personal :unsure:

Lucrez la la cablajul pentru schema original cu 2x 555 ,incerc sa-l fac mai compact ,sa folosesc tandemul IRF3205 & IRF4905.In schema sint dublati,eu o sa incerc sa pun cite unul adica 4 finali in loc de 8.
Folosesc programul GADSTAR Expres
Am si un Autocad "Lucrat pe Romaneste" dar este cam stufos.
Dupa ce termin am sa-l pun pe forum pentru tot Pasionatii de regulatoare de turatie,si am sa incerc sa pun piesele originale ,care l-am comandat si tre sa vina,si bine inteles socluripe CI
0

#83 Useril este offline   manolo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3539
  • Inregistrat: 25-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti prin 4
  • Interests:Navo

Postat 17 September 2009 - 09:39 AM

Cred ca ai vrut sa zici CADSTAR ,bafta!
Barcute intinse!
Tel. 0744915775
0

#84 Useril este offline   goctav 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 206
  • Inregistrat: 02-September 09

Postat 17 September 2009 - 10:21 AM

Vezi postareamanolo, la Sep 17 2009, 10:39 AM, a spus:

Cred ca ai vrut sa zici CADSTAR ,bafta!

ok rectific cadstar

"Autocad ex 8 Electric " se invata in facultate ,este un program care desenzi ce vrei cu el .si echipamente electronice/.electrice/constructie/ mechanice ETC

Bafta
Multam mult

Gabriel

Aceasta postare a fost editata de goctav: 17 September 2009 - 10:24 AM

0

#85 Useril este offline   goctav 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 206
  • Inregistrat: 02-September 09

Postat 18 September 2009 - 04:55 PM

Gata am fost si am luat cele 2 barcute din fibra.
Revin cu poze mai pe seara .



Gabriel
0

#86 Useril este offline   goctav 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 206
  • Inregistrat: 02-September 09

Postat 18 September 2009 - 08:15 PM

Vezi postareagoctav, la Sep 18 2009, 05:55 PM, a spus:

Gata am fost si am luat cele 2 barcute din fibra.
Revin cu poze mai pe seara .



Gabriel

Iata pozele ,2 barci ne finisatate iesite din matrite ,cu ;) coco ;)
Plus doua regulatoare cu ;) coco bucata :blink: asta da afacere,
Multumesc celui care lea facut, :rolleyes: stie el ;)
Am sa revin dupa finisari si vopsire
Barca va fi colorata asa : partea imersata ->abastru(bleumarin) apoi pina la" copastie" ->alba .
La nivelul puntii nu m-am hotarit inca ,dar ce stiu bine, unde este asa zisa cabina de coanda va fi un portocaliu reflectorizant este o vopsea care sa da pe "route escape"(adica se fac niste sageti de orientare cu ea) sa vada omu pe unde fuge.
Poate ma ajutati voi sa ma hotatasc pentru puntea principala.
Ce culoare sa-i dau?

Multam mult .
Gabriel

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de goctav: 18 September 2009 - 08:30 PM

0

#87 Useril este offline   manolo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3539
  • Inregistrat: 25-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti prin 4
  • Interests:Navo

Postat 18 September 2009 - 10:24 PM

"Plus doua regulatoare cu coco bucata asta da afacere,"
Pai cu CADSTAR cum ramine?
Barcute intinse!
Tel. 0744915775
0

#88 Useril este offline   mariandmd 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2161
  • Inregistrat: 04-September 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 18 September 2009 - 11:15 PM

Vezi postareagoctav, la Sep 18 2009, 09:15 PM, a spus:

Iata pozele ,2 barci ne finisatate iesite din matrite ,cu ;) coco :lol:
Plus doua regulatoare cu :blink: coco bucata :blink: asta da afacere,
Multumesc celui care lea facut, :D stie el <_<
Am sa revin dupa finisari si vopsire
Barca va fi colorata asa : partea imersata ->abastru(bleumarin) apoi pina la" copastie" ->alba .
La nivelul puntii nu m-am hotarit inca ,dar ce stiu bine, unde este asa zisa cabina de coanda va fi un portocaliu reflectorizant este o vopsea care sa da pe "route escape"(adica se fac niste sageti de orientare cu ea) sa vada omu pe unde fuge.
Poate ma ajutati voi sa ma hotatasc pentru puntea principala.
Ce culoare sa-i dau?

Multam mult .
Gabriel



si ai dat 3 :blink: :blink: :blink: lei pe cocile de la galati????
nu-mi plac de loc cum arata
de gelcoat nu ai auzit?
pacat de munca.... freci la ea ca sa o finisezi de-ti sar ochii :blink:

aaa.. si era sa uit
catamaranul meu am reusit sal scot la 1,4kg cu sistemele de basculare (axe, cuve, servouri, suruburi) si cu motorul cu tub, cuplaj,suport... si ce mai trebuie
oricum spor la mesterit

Aceasta postare a fost editata de mariandmd: 18 September 2009 - 11:18 PM

0

#89 Useril este offline   Nemernic 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 314
  • Inregistrat: 27-April 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 19 September 2009 - 02:43 AM

Vezi postareamariandmd, la Sep 19 2009, 12:15 AM, a spus:

si ai dat 3 :lol: :D :lol: lei pe cocile de la galati????
nu-mi plac de loc cum arata
de gelcoat nu ai auzit?
pacat de munca.... freci la ea ca sa o finisezi de-ti sar ochii :D

aaa.. si era sa uit
catamaranul meu am reusit sal scot la 1,4kg cu sistemele de basculare (axe, cuve, servouri, suruburi) si cu motorul cu tub, cuplaj,suport... si ce mai trebuie
oricum spor la mesterit


din balsa...... :blink:
1) Esti pe net
2) Esti pe forumul rhc.ro
3) Imi citesti semnatura
5) Nu ai observat ca lipseste punctul 4
6) Tocmai ai verificat daca exista punctul 4 sau nu
7) Zambesti, sau chiar razi


0729 618 393
0

#90 Useril este offline   goctav 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 206
  • Inregistrat: 02-September 09

  Postat 19 September 2009 - 04:45 AM

Vezi postareamanolo, la Sep 18 2009, 11:24 PM, a spus:

"Plus doua regulatoare cu coco bucata asta da afacere,"
Pai cu CADSTAR cum ramine?


De regulatoare .am zis ca nu am timp acasa sa le fac. Le fac cind plec la servici.Sa fie rezerva si o sa am si timp sa redesenez cablajul sa fie mai compact Cu CADSTAR.Am comnadat pisele, sa iau cu mine ce-mi trebuie .
Am sa fac si un incarcator automat pentru baterii de 12v.
Stiti care este cel mai bun tip de incarcare pt baterii cu plumb ?.Incarcarea prin impulsuri.!!
0

Arata acest topic


  • 9 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro