Modelism - RHC Forum: MSH Protos - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 6 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »

MSH Protos Un fel de build-log

#1 Useril este offline   kitsched 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 225
  • Inregistrat: 01-April 08
  • Gender:Male
  • Location:Baia Mare

Postat 23 June 2009 - 10:25 AM

Da, am capitulat si l-am luat. Cardul de credit nu se bucura, de ce oare?

Va fi construit cu:

- motor: stock
- ESC: Castle Creations Phen1x 80
- BEC: Castle Creations BEC
- servo-uri pe ciclic: 3 x Futaba S9650
- servo coada: Futaba S9257
- gyro: Spartan ds760
- receptor: Spektrum AR6200

Nu va tineti respiratia ca nu va fi un build ultra rapid - in primul rand deorece bateriile sunt inca pe drum din Hong Kong.

Momentan doar cateva poze teaser cu bucuria pachetului nou, sigiliul si continutul cutiei.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_0308.JPG
  • Imagine atasata: IMG_0310.JPG
  • Imagine atasata: IMG_0316.JPG
  • Imagine atasata: IMG_0318.JPG

Aceasta postare a fost editata de kitsched: 23 June 2009 - 10:33 AM

Aer: DJI Spark | DJI Mini 2 | ZMR250 | TBS Discovery Pro
Sol: Axial SCX10 | Axial Exo | HPI Sprint 2
0

#2 Useril este offline   radulp 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 832
  • Inregistrat: 09-August 08
  • Gender:Male
  • Location:oradea/0751975329
  • Interests:elicoptere

Postat 23 June 2009 - 10:32 AM

Vezi postareakitsched, la Jun 23 2009, 10:25 AM, a spus:

Da, am capitulat si l-am luat.

Va fi construit cu:

- motor: stock
- ESC: Castle Creations Phen1x 80
- BEC: Castle Creations BEC
- servo-uri pe ciclic: 3 x Futaba S9650
- servo coada: Futaba S9257
- gyro: Spartan ds760
- receptor: Spektrum AR6200

Nu va tineti respiratia ca nu va fi un build ultra rapid - in primul rand deorece bateriile sunt inca pe drum din Hong Kong.

Momentan doar cateva poze teaser cu bucuria pachetului nou, sigiliul si continutul cutiei.

Mai este un unul prin Deva cu Protos 500 .Sunt nerabdator sa-l vad in realitate.Bafta la montaj! Sa ne mai pui poze cu el asamblat. :D
0

#3 Useril este offline   kitsched 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 225
  • Inregistrat: 01-April 08
  • Gender:Male
  • Location:Baia Mare

Postat 02 July 2009 - 08:35 AM

Deoarece bateriile sunt pe aproape (sper sa le primesc martea viitoare) m-am apucat si eu de construit pasarea.

http://img11.imageshack.us/img11/7215/img0460gxa.jpg

Suspectii de serviciu intinsi pe minunatul covor al camerei.

De sus in jos, stanga la dreapta: elicopterul (binenteles), receptorul Spektrum AR6200, gyro Spartan ds760, trei servo-uri Futaba S9650-uri si un Futaba S9257 (nu stiu care e care, cutiile sunt la fel :)), Spartan FlashLink (programator USB pentru gyro), Castle Creations BEC, Castle Creations CastleLink (programator USB pentru ESC si BEC) si Castle Creations P h o e n i x 80. Intr-o paranteza fie spus, ma disper ca trebuie sa cenzurez de fiecare data numele ESC-ului.

http://img22.imageshack.us/img22/825/img0466iak.jpg

Cutia desfacuta si e scoasa si desfacuta si cutia lunguiata care continea chestiile... lunguiete ca de ex palele, tail boom, flybar.

http://img379.imageshack.us/img379/7228/img0468r.jpg

In dreapta cutiei se vad cele doua parti ale frame-ului si "port" motorul. Pe jos e desfacuta punga mare in care am gasit pungi mai mici cu piese. Plus foarfeca mea de nadejde. :lol:
Aer: DJI Spark | DJI Mini 2 | ZMR250 | TBS Discovery Pro
Sol: Axial SCX10 | Axial Exo | HPI Sprint 2
0

#4 Useril este offline   kitsched 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 225
  • Inregistrat: 01-April 08
  • Gender:Male
  • Location:Baia Mare

Postat 02 July 2009 - 09:11 AM

Dupa ce am examinat totul, m-am apucat sa configurez servo-urile adica sa gasesc bratele care se potrivesc cel mai bine, adica sunt cele mai apropiate de a fi la 90 de grade la pitch de 50%. Asta pentru a folosi un subtrim cat mai mic. Si am avut ceva noroc, avand in vedere ca toate subtrimurile au ramas sub valoarea de 5.

http://img20.imageshack.us/img20/2268/img0473a.jpg

Nu se vede atat de bine in imagine dar am gasit o metoda de a evita balanganirea receptorului (si implicit indoirea "mustatilor"): am luat un elastic si l-am prins de o cutie de servo goala care a fost destul de grea sa-l tina locului. In acest punct m-am autofelicitat pe mine insumi pentru ca am fost destul de inspirat sa-mi iau candva o baterie separata pentru receptor. Impreuna cu firul prelungitor cu intrerupator inclus sunt niste chestii foarte utile in momentul cand ai de lucrat doar cu partea electronica a elicopterului.

In stanga pozei se vad cele 2 blocuri pe care se vor monta apoi servo-urile care dupa aia se monteaza cu totul in frame facand parte integranta din structura iar in dreapta radiocomenzii sunt adaptoarele pentru servo prin care acestea vin insurubate.

http://img11.imageshack.us/img11/4198/img0481y.jpg

Servo-urile montate pe blocul de jos.

http://img21.imageshack.us/img21/8893/img0484o.jpg

Blocul montat complet care intre timp a primit si doi rulmenti prin care va trece main shaft-ul. In stanga idler pulley-ul care va fi montat in frame. Acesta e necesar fiindca Protos-ul e bazat pe o transmisie bazata pe o singura curea.
Aer: DJI Spark | DJI Mini 2 | ZMR250 | TBS Discovery Pro
Sol: Axial SCX10 | Axial Exo | HPI Sprint 2
0

#5 Useril este offline   kitsched 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 225
  • Inregistrat: 01-April 08
  • Gender:Male
  • Location:Baia Mare

Postat 02 July 2009 - 09:22 AM

http://img11.imageshack.us/img11/3193/img0493pay.jpg

Mai sus amintitul idler pulley montat in frame. Am pus si al treilea rulment, in frame de data asta.

http://img43.imageshack.us/img43/1341/img0499q.jpg

Blocul cu servo-uri si placa port motor sunt montate in frame.

http://img382.imageshack.us/img382/8615/img0502.jpg

Gata frame-ul.

http://img14.imageshack.us/img14/64/img0506k.jpg

Hmmm, incepe sa arate a elicopter. :lol:
Aer: DJI Spark | DJI Mini 2 | ZMR250 | TBS Discovery Pro
Sol: Axial SCX10 | Axial Exo | HPI Sprint 2
0

#6 Useril este offline   kitsched 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 225
  • Inregistrat: 01-April 08
  • Gender:Male
  • Location:Baia Mare

Postat 02 July 2009 - 09:50 AM

http://img9.imageshack.us/img9/6187/img0510ovi.jpg

Swashplate si aaa, "chestia" deasupra swashplate-ului montate. Bilele de pe swashplate au venit si ele separate dar a fost nevoie doar de Loctite si o surubelnita.

Am luat o mica teapa cu linkurile. In toate tutorialele de constructie inclusiv video-urile lui Finless Bob se zice ca trebuie sa-ti dimensionezi "mana" articulatiilor sferiice, adica plasticul negru care vine peste bila. Pentru asta este inclusa si o scula care e de fapt o bila cu un maner, iar bila in sine are 2 crestaturi destul de ascutite. Astfel cand o introduci in plastic si-l invarti practic frezezi ceva material facand gaura interoara mai mare => articulatia va aluneca mai usor pe bila. Si eu, mare dastept, inainte sa incerc sa montez articulatia m-am si pus si am bagat sizer-ul in ea si l-am invartit curajos. Rezultatul a fost un link destul de slobod care are avea un foarte mic joc pe bila. Nu e chiar problema mare ca ulterior am gasit o punguta denumita "spares bag" cu cateva maini de genul asta de rezerva. Dar restul articulatiilor le-am pus pur si simplu pe bile fara sa le mai fac cunostinta cu sizer-ul si s-au potrivit perfect.

http://img509.imageshack.us/img509/25/img0513m.jpg

"Port flybar-ul" si rulmentii prin care acesta se va fixa in capul rotorului.

http://img509.imageshack.us/img509/9060/img0515.jpg

Capul rotor cu ansamblul flybarului aproape montat.

http://img528.imageshack.us/img528/9894/img0518u.jpg

Gata capul rotor cu tot cu blade holdere. Ma rog, fara Loctite in marea majoritate a locurilor, ca nu vroiam sa fac greseli fatale care sa nu le pot "undo". :lol:

Cam pe aici sunt momentan cu constructia. Binenteles ca nu m-am putut rabda si am prins palele in holdere si am pus tot capul rotor pe axul principal. Concluzia? E mare. Bine, am vazut la viata mea T-Rex 700-uri si alea-s intr-adevar gigantice dar si asta e mult mai mare decat 450-ul cu care eram obisnuit. Sunt foarte curios cum va zbura, dar pana atunci mai este...

Urmeaza, azi probabil, coada.

Aceasta postare a fost editata de kitsched: 02 July 2009 - 09:58 AM

Aer: DJI Spark | DJI Mini 2 | ZMR250 | TBS Discovery Pro
Sol: Axial SCX10 | Axial Exo | HPI Sprint 2
0

#7 Useril este offline   kitsched 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 225
  • Inregistrat: 01-April 08
  • Gender:Male
  • Location:Baia Mare

Postat 03 July 2009 - 08:34 AM

Ieri seara am lucrat asa cum am preconizat la coada cu o intrerupere de vreo 3 ore, timp in care am explorat orasul pe bicicleta (la insistentele prietenei). :)

Am inceput cu desfacerea si refacerea capului rotor, dupa indicatiile primite pe Helifreak tocmai de la Corrado, reprezentantul MS Heli. Mentionez asta deorece e putin mai rar sa intalnesti pe forumuri reprezentanti oficiali a vreunei companii, si mai rar ca acestia sa ofere sfaturi de constructie. :) Pentru a elimina jocul care-l aveam ieri a trebuit sa strang FOARTE TARE unele suruburi - am intrat puternic in zona mea rosie de "nu ai voie sa strangi atat de tare" dar se pare ca s-a rezolvat problema.

Inainte sa plec in micro excursia cu bicla am mai montat 2 idler pulley-uri pe blocul de prindere al cozii, am montat blocurile de prindere pe tail boom, am tras cureaua prin coada si am montat boom-ul in frame cu ajutorul blocului de prindere. Apoi m-am apucat de coada in sine care parte complicata dar pana la urma, si cu putin ajutor din video-urile lui Finless mi-a iesit. Desigur dupa ce am revenit am demontat si remontat coada de fix 3 ori, ca ori greseam orientarea curelei, ori uitam ceva... S-a simtit berea de la terasa. Pana la urma m-am enervat si am scos axul principal si main gear-ul si am extras coada cu tot cu curea si am aranjat totul frumos. Din a 3-a mi-a iesit asadar. Am si dat cu Loctite pe acolo asadar coada se considera definitivata.

Apoi am luat-o putin inainte ca ma enerva ca de cate ori invarteam de coada trebuia sa asez cureaua pe main gear sa nu tot pice intr-o parte si alta. Si am montat motorul cu tot cu pinionul magic care are rol de a permite autorotatiile. Va amintiti poate ca am scris mai sus ca Protos-ul are o transmisie bazata pe o singura curea care incepe la motor si se termina la coada si intre timp face cunostinta si cu main gear-ul. Apoi, ca tot era tarziu si odihna mea era un caz pierdut am luat si am montat capul rotor si palele. Si, tadaaa, mi s-a aratat elicopterul in forma finala.

Scuze lipsa de poze, dar n-am mai apucat ieri sa le descarc.

Aceasta postare a fost editata de kitsched: 03 July 2009 - 08:34 AM

Aer: DJI Spark | DJI Mini 2 | ZMR250 | TBS Discovery Pro
Sol: Axial SCX10 | Axial Exo | HPI Sprint 2
0

#8 Useril este offline   Primus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3026
  • Inregistrat: 14-June 07
  • Gender:Male
  • Location:FR

Postat 03 July 2009 - 09:00 AM

Hai nu fi lenes, arata-ne si noua frumusetea! :)

Aceasta postare a fost editata de Primus: 03 July 2009 - 09:00 AM

0

#9 Useril este offline   kitsched 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 225
  • Inregistrat: 01-April 08
  • Gender:Male
  • Location:Baia Mare

Postat 03 July 2009 - 11:56 AM

Nu sunt lenes, dar ti-am zis: masa mea e ori atelier ori calculator. :)
Recuperez azi si nu-ti fa griji, cand va fi gata vor veni poze.
Aer: DJI Spark | DJI Mini 2 | ZMR250 | TBS Discovery Pro
Sol: Axial SCX10 | Axial Exo | HPI Sprint 2
0

#10 Useril este offline   andrebandre 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 76
  • Inregistrat: 19-November 06

Postat 14 July 2009 - 11:35 PM

Am patit si eu la fel referitor la ball link sizer.
Nu-mi aduc aminte unde anume am citit odata de demult cind am cumparat o asa unealta (JR Brand) dar modul corect de folosire nu este rotirea ei in jurul propriei axe la un unghi de 90 de grade fata de piesa de plastic , ci o miscare de virtej daca pot sa spun astfel (in lipsa de altceva mai bun) tinind-o destul de lejer cit mai din extrmitatea opusa partii aschietoare, fara a o roti clockwise in jurul propriei sale axe.
Se va roti ea un pic contrar acelor de ceasornic.
In felul acesta ea va aschia material ceva mai mult din partile interioare a le peretilor fara a risca si marirea ini diametru a gaurilor astfel incit sa se creeze posibilitatea de a sari de pe bila.
Nu stiu daca am reusit sa ma fac inteles.
Cred ca chiar Finless explica undeva cum si ce.
Sau poate am aflat din owner manualul uneltei, nu mai tin minte.
Si in general e bine de verificat cit de strins sau lejer se misca pe bila aceste plastic links inainte sa intram cu caii in ovaz.
Din propria-mi experienta am observat ca plastic lnks de la unii manufacturieri ca de exemplu Hirobo, au mai putina nevoie de resizing, sint mai potrivite din fabrica, pe cind altele ca de exemplu Mikado sint fabricate special ca sa ca sa cada strins pe bila si sa aiba nevoie de nitica ajustare.
In general cred ca sint fabricate cu gaura ceva mai mica ca sa nu existe riscul de a fi prea largi si inutilizabile dar de asemenea poate exista destul de mare diferenta in calibrul lor.
Succes la maiden flight.
0

#11 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 July 2009 - 06:16 AM

Urmaresc topicul cu interes marit. Nu m-am abtinut si am luat si eu un Protos SH cu 200 USD. Are motor stoc, ESC Align 60A si nimic altceva. Inca nu l-am primit, nu l-am vazut, sper sa fie OK. E din plastic dar nu stiu daca este ultima versiune, de fapt nu stiu nimic mai mult decat am scris, am vazut anuntul si l-am luat repede sa nu il sufle altul. L-am gasit pe runryder.

Cele bune, Stefan
0

#12 Useril este offline   raulglider 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10
  • Inregistrat: 24-May 09
  • Location:Deva

Postat 07 August 2009 - 10:08 PM

haha, da, chestia cu scula de largit urechile... zice ca se foloseste in caz ca stau prea stranse ... eu am pus fiecare legatura, si doar cele prea stranse le-am desfacut si largit cu scula... :D

Am luat o mica teapa cu linkurile. In toate tutorialele de constructie inclusiv video-urile lui Finless Bob se zice ca trebuie sa-ti dimensionezi "mana" articulatiilor sferiice, adica plasticul negru care vine peste bila. Pentru asta este inclusa si o scula care e de fapt o bila cu un maner, iar bila in sine are 2 crestaturi destul de ascutite. Astfel cand o introduci in plastic si-l invarti practic frezezi ceva material facand gaura interoara mai mare => articulatia va aluneca mai usor pe bila. Si eu, mare dastept, inainte sa incerc sa montez articulatia m-am si pus si am bagat sizer-ul in ea si l-am invartit curajos. Rezultatul a fost un link destul de slobod care are avea un foarte mic joc pe bila. Nu e chiar problema mare ca ulterior am gasit o punguta denumita "spares bag" cu cateva maini de genul asta de rezerva. Dar restul articulatiilor le-am pus pur si simplu pe bile fara sa le mai fac cunostinta cu sizer-ul si s-au potrivit perfect.

http://img509.imageshack.us/img509/25/img0513m.jpg
0

#13 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 26 August 2009 - 04:16 PM

Mi-au venit componentele pentru Protos simultan din HK si USA.

Din USA am comandat ampenajele caci s-au rupt putin la transport si un Blade Holder caci nu se poate fara el.

Din HK au venit palele si servo-urile. Probleme:

- Palele Tig z-wave la care am citit un comentariu ca merg bine pe Protos intra foarte greu in blade holder. Sunt o idee cam groase si odata intrate nu pot fi intoarse complet, 90 grade sa le pui in blade holder. Asta nu pare prea grav.

- Servourile TP MG930 arata bine dar au bratele un pic cam scurte (14,5mm in loc de 16mm cat cere manualul) si, mult mai grav unul e mort (am comandat numai 3 din zgarcenie pe care acum o platesc). Si mai grav e ca nu sunt pe stoc la HK asa ca mai astept cel putin o luna. Ma oftic si mai rau ca am dat pe ele 15 USD si am vazut unele Turnigy identice ca dimensiuni dar analogice la doar 8 USD. Nici alea nu sunt pe stoc.

Asa ca stau si astept. Heli arata spectaculos, cel de la care l-am cumparat l-a facut foarte strans, capul nu se misca prea usor dar nici nu are pic de joc. Cel de la care l-am luat era meserias asa ca nu m-a ating inca de nimic, il las cum e.

Stefan
0

#14 Useril este offline   morph 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 951
  • Inregistrat: 18-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 18 September 2009 - 06:57 PM

Ceva poze, filmulete?

La ce greutate v-a iesit? Imi place foarte mult acest model.

http://www.youtube.c...h?v=ne9npRUVW1Y
0

#15 Useril este offline   cornel parscov 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 549
  • Inregistrat: 05-April 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 22 September 2009 - 08:24 PM

ce te faci cu netu asta... vezi pe unu ca zboara modelu x si gata zici ca zbori si tu la fel... din pacate progresul e lent. zboara frumos dracia
* Logo 400 V-Bar
0

#16 Useril este offline   morph 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 951
  • Inregistrat: 18-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 26 September 2009 - 05:58 PM

Asa este. Vezi pe unul ca zboara super, te interesezi de modelul care il zboara si poate iti face cu ochiul in vederea unei achizitii.

Apropo, mie mi-a iesit protosul la 1160gr fara un servo si accu, aproximativ 350gr mai usor decat trex500. Pe langa greutate protosul vine si cu un motor de 1100w fata de 650w la trex (continuu nu peak).
Imi place foarte mult cum e gandit, dar pare firav rau. Mai mult ca sigur o sa se faca terci la un crash. Oricum, decat sa iau motor si esc calumea la trex, am preferat sa iau kitul de protos ca si asa mai aveam doar un heli.

Palele SAB red devil cu care vine kitul, sunt cireasa de pe tort.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: protos.jpg

0

#17 Useril este offline   cornel parscov 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 549
  • Inregistrat: 05-April 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 September 2009 - 09:58 PM

apropo, cand il vedem gata?
* Logo 400 V-Bar
0

#18 Useril este offline   morph 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 951
  • Inregistrat: 18-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 September 2009 - 11:25 PM

Sambata dimineata, pe chitila. Btw, e gata.
0

#19 Useril este offline   Primus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3026
  • Inregistrat: 14-June 07
  • Gender:Male
  • Location:FR

Postat 30 September 2009 - 03:25 PM

Citeaza

Btw, e gata.


:rolleyes: Sa-l vedem la zbor!!! Mai baga niste poze diseara...
0

#20 Useril este offline   morph 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 951
  • Inregistrat: 18-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 04 October 2009 - 04:40 PM

Am dat si eu primul zbor cu protosul azi si nu pot sa zic ca sunt 100% multumit de alegere.

Pe langa micile reglaje care au fost necesare, heliul s-a comportat foarte bine, pana in momentul cand am ramasa fara coada si am fost nevoit sa fac autorotatie de la peste 20m. Nu ma asteptam sa faca asa bine si sa scape intreg.

Designul prost conceput al tijei de coada necestita sa fie contracarat cu un lipici foarte puternic. Mai pe romaneste, capetele cu filet ale tijei de comanda coada se lipesc pe tija de plastic. Superglue si epoxy nu tin.

Btw, dupa 7 min de zbor am bagat inapoi in pack aproximativ 2000mah.

Aceasta postare a fost editata de morph: 04 October 2009 - 04:54 PM

0

#21 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 04 October 2009 - 05:28 PM

Daca ai scapat intreg nu mai conteaza, tre sa existe un lipici sa prinda definitiv dupa care o sa zboare bestial urmatorii 5 ani. Unde ai fost azi sa zbori ? Vremea a fost infecta, eu m-am tot invartit dar pana la urma am renuntat.

Poate avem bafta de ceva soare si temp decenta weekendul viitor sa ne intalnim. Stefan

Vezi postareamorph, la Oct 4 2009, 05:40 PM, a spus:

Am dat si eu primul zbor cu protosul azi si nu pot sa zic ca sunt 100% multumit de alegere.

Pe langa micile reglaje care au fost necesare, heliul s-a comportat foarte bine, pana in momentul cand am ramasa fara coada si am fost nevoit sa fac autorotatie de la peste 20m. Nu ma asteptam sa faca asa bine si sa scape intreg.

Designul prost conceput al tijei de coada necestita sa fie contracarat cu un lipici foarte puternic. Mai pe romaneste, capetele cu filet ale tijei de comanda coada se lipesc pe tija de plastic. Superglue si epoxy nu tin.

Btw, dupa 7 min de zbor am bagat inapoi in pack aproximativ 2000mah.

0

#22 Useril este offline   morph 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 951
  • Inregistrat: 18-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 04 October 2009 - 05:43 PM

La chitila, vremea a fost superba, aprox 17grade, fara ploaie, fara soare, fara pic de vant.
0

#23 Useril este offline   morph 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 951
  • Inregistrat: 18-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 12 October 2009 - 03:45 PM

Am zburat duminica Protosul. Sunt extraordinar de incantat. Sta foarte bine, e foarte precis in miscari, foarte silentios, raportul greutate/putere este extraordinar, chiar mai bun ca pe un trex700 nitro.


Si ca info:

MSH Protos (500-class) Swash Servo Roundup
==========================================



--------  ---------  ---  -----  -----  ------  ---- ---- -------  ----
Mfr	   Model	  Ftr  W (g)  Speed  Torque   H	L	W (mm)  USD$
--------  ---------  ---  -----  -----  ------  ---- ---- -------  ----
Align	 DS510	  DP?  25.9   0.13	3.7	29.2 35   15		45
		  DS520	  DP?  25.9   0.09	1.9	29.2 35   15		45
--------  ---------  ---  -----  -----  ------  ---- ---- -------  ----
Futaba	S9257	  DP2  26	 0.08	2.0	28.6 35.5 15		65
		  S9650	  DP2  26	 0.14	3.6	28.6 35.5 15		55
		  S3155	  DP2  18	 0.15	1.5	29   30   11		29
--------  ---------  ---  -----  -----  ------  ---- ---- -------  ----
HiTec	 HS-81MG	AM0  19.6   0.12	2.3	30   30   12		22
		  HS-82MG	AM0  19	 0.11	2.6	30   30   12		22
		  HS-85MG	AM1  22.3   0.16	3.0	30   29   13		31
		  HS-5085MG  DM2  21.9   0.17	3.6	30   29   13		47
		  HS-5245MG  DM2  32	 0.15	4.4	32   31   17		45
--------  ---------  ---  -----  -----  ------  ---- ---- -------  ----
Hyperion  DS12ACB	DP1  16.9   0.16	2.6	26.0 29.5 12		35
		  DS13ACB	DP1  17.9   0.16	2.6	27.6 29.5 13		45
		  DS13TCB	DP1  17.9   0.20	3.6	27.6 29.5 13		52
		  DS13TMB	DP1  19.2   0.20	3.6	27.6 29.5 13		52
--------  ---------  ---  -----  -----  ------  ---- ---- -------  ----
InoLabs   HG-D251MG  DM1  24.4   0.15	4.8	33.3 31.5 13.0	  65
		  HG-D260HB  DP1  16.9   0.12	2.4	31.5 30.0 13.0	  51
		  HG-D260MG  DM1  20.6   0.16	3.4	31.5 30.0 13.0	  58
--------  ---------  ---  -----  -----  ------  ---- ---- -------  ----
JR		Z3650	  DM2  29.5   0.09	3.0	25.9 33.0 14.7	  75
		  DS3400G	DP2  29	 0.11	3.7	25.9 33.0 14.7	  75
		  DS3405	 DP2  30	 0.13	2.8	26.5 33.0 15.0	 £50
--------  ---------  ---  -----  -----  ------  ---- ---- -------  ----
MKS	   DS9660	 DM2  35	 0.12	3.8	28.6 35.5 15		50
		  DS9670	 DM2  28	 0.09	2.2	28.6 35.5 15		50
--------  ---------  ---  -----  -----  ------  ---- ---- -------  ----
SJM	   SDG-502MG  DM1  21.6   0.16	2.7	31.5 30.0 13.0	  40
--------  ---------  ---  -----  -----  ------  ---- ---- -------  ----

Notes:
a) Speed & Torque shown is for 4.8V
b) "Ftr" = "Feature" = Digital/Analog (D/A), Plastic/Metal gears (D/P), No. of ball bearings (0/1/2)
   so AM0 = Analog, Metal gear, 0 ball bearing and DP2 = Digital, Plastic gears, 2 ball bearings

0

#24 Useril este offline   morph 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 951
  • Inregistrat: 18-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 14 October 2009 - 10:53 AM

Alpine Heli SmackDown 2009.
Tareq (care dupa opinia mea zboara mult mai agresiv ca Lukas sau Szabo):

http://www.youtube.c...h?v=lW4k-3nJoaI



Si bonus

http://www.youtube.c...h?v=VWUivMlPkTc

Aceasta postare a fost editata de morph: 14 October 2009 - 10:54 AM

0

#25 Useril este offline   TUROK 

  • BAGA VITEZA
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3708
  • Inregistrat: 03-February 07
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI
  • Interests:AEROMODELISM

Postat 14 October 2009 - 11:19 AM

VAILEOOOOOOOOOO MAMA ......da ce mananca ala de zboara asa? :rolleyes:


bestial ( bonusul)
ADOR VITEZA!!!
0

#26 Useril este offline   firedragon 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 502
  • Inregistrat: 04-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Padova(Italia)

Postat 14 October 2009 - 06:27 PM

Vezi postareamorph, la Oct 14 2009, 10:53 AM, a spus:

Alpine Heli SmackDown 2009.
Tareq (care dupa opinia mea zboara mult mai agresiv ca Lukas sau Szabo):

http://www.youtube.c...h?v=lW4k-3nJoaI



Si bonus

http://www.youtube.c...h?v=VWUivMlPkTc

http://www.youtube.com/watch?v=ne9npRUVW1Y...PL&index=33





asta ma face sa-m iau si eu un protos.!!!
Videoclipurile mele Spektrum DX8

elicoptere:blade msr, t-rex450sev2, t-rex 600esp si o jumate de t-rex 500esp

planor multiplex cularis

)Imagine postata
0

#27 Useril este offline   cornel parscov 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 549
  • Inregistrat: 05-April 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 14 October 2009 - 10:08 PM

Vezi postareafiredragon, la Oct 14 2009, 07:27 PM, a spus:

http://www.youtube.com/watch?v=ne9npRUVW1Y...PL&index=33





asta ma face sa-m iau si eu un protos.!!!



da cand ii vad pastia zburand asa ai crede ca e floare la ureche. asa am zis si eu cand am vazut cum zboara trexu si apoi logo. tare mi-e teama ca mai trebuie si ceva indemanare in afara de a-l cumpara... din pacate
* Logo 400 V-Bar
0

#28 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 15 October 2009 - 07:42 AM

Vezi postareafiredragon, la Oct 14 2009, 07:27 PM, a spus:

http://www.youtube.com/watch?v=ne9npRUVW1Y...PL&index=33





asta ma face sa-m iau si eu un protos.!!!



Da niste filmari cu "incetinitorul" nu aveti !? Ca nu inteleg nimic din ce face - adica ce miscari de stick-uri si succesiunea lor ! Nu ca as vrea eu sa incerc ci doar asa sa gandim cum
se fac miscarile astea aparent haotice ! La aero exista scheme de manevre de acrobatie - looping, tanou , etc. Exista si la heli o documenttie cu asa ceva ?
Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#29 Useril este offline   firedragon 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 502
  • Inregistrat: 04-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Padova(Italia)

  Postat 15 October 2009 - 06:21 PM

Vezi postareaREAL DESIGN, la Oct 15 2009, 07:42 AM, a spus:

Da niste filmari cu "incetinitorul" nu aveti !? Ca nu inteleg nimic din ce face - adica ce miscari de stick-uri si succesiunea lor ! Nu ca as vrea eu sa incerc ci doar asa sa gandim cum
se fac miscarile astea aparent haotice ! La aero exista scheme de manevre de acrobatie - looping, tanou , etc. Exista si la heli o documenttie cu asa ceva ?





exista pe youtube crack stickuri. dar se poate vedea si in schemele din realflight. daca o iei cu invatatul serios si incet, invatand manevre ajungi dupa ani buni ca astia. din pacate in cazul meu nu se poate fiindca nu sunt serios, caut numai sa ma distrez!!! eu mi-am facut foarte bine reflexele dar nu am invatat scheme complexe de zbor.
Videoclipurile mele Spektrum DX8

elicoptere:blade msr, t-rex450sev2, t-rex 600esp si o jumate de t-rex 500esp

planor multiplex cularis

)Imagine postata
0

#30 Useril este offline   morph 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 951
  • Inregistrat: 18-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 16 October 2009 - 09:38 AM

cornel, doar nu crezi ca cine isi ia un asemenea heli are si pretentia sa zboare la fel ca Tareq sau Lukas:)
Real Design, ca si la avioane si la elicoptere exista diverse figuri basic, advanced si 3d (cercuri, orientari, ture de pista in 8, autorotatii, loopuri, rolls, hurricane, pie dish, big ben, piro flips, chaos flips (Curtis Youngblood a ingreunat piro flips-urile si se numesc chaos acum), tick-tocks, rolling circuits (astea sunt rolling harierru de la avioane) etc. Orice simulator decent iti explica figura si iti arata miscarea stickurilor. Chiar si asa sunt destul de greu de invatat. Insa, antrenamentul pe simulator ajuta foarte mult, mai ales ca poti incetini viteza simularii si poti sa practici cu incetinitorul miscarile pana devin reflexe.
Eh, dupa ce ajungi sa stapanesti manevrele de baza foarte bine, poti sa te apuci sa inventezi sau sa legi miscarile aceastea prin alte figuri. Nu e greu, dar trebuie timp disponibil foarte mult.
0

Arata acest topic


  • 6 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »


Raspuns rapid

  

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro