Modelism - RHC Forum: Sistem video wireless ieftin - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 7 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »

Sistem video wireless ieftin Ieftin si bun sau ieftin si atat !?

#91 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 25 December 2008 - 04:43 PM

Rx-ul era alimentat din priza, sau dintr-un lipo ?
Daca a fost din priza, citeste mai departe, daca nu, nu am idee, mai mult decat ca ai avut ghinion de o marfa proasta... :)
Nu ai remarcat nici o problema de izolatie a unuia din alimentatoare, laptop sau receiver? Adica sa te curenteze daca atingi una din ele?
Asta ar fi o explicatie, caz in care cred ca a avut loc o descarcare intre ele si chiar si tunerul TV este busit.
As face urmatoarele verificari:
- cu un creion de tensiune, daca nu am faza de la priza pe unul din alimentatoare, Rx sau laptop
- daca mai merge tunerul TV cu alta sursa de semnal
... cu picioarele pe pamant ...
0

#92 Useril este offline   mihaimcg 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 622
  • Inregistrat: 22-January 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 25 December 2008 - 05:39 PM

Tv tunerul merge fara probleme. Posibil sa se produca o descarcare intre ele (Rx si Tv tuner USB - PC), pentru ca in momentul cand am vrut sa cuplez mufa pentru audio, s-a auzit un bazait in boxe. Prizele nu au probleme si nici nu a fost vreo descarcare in reteaua de 220V pentru ca altfel sarea diferentialul din tabloul de sigurante.
P.S.: Tv tuner-ul USB nu a fost cuplat la laptop ci la PC desktop.

Aceasta postare a fost editata de mihaimcg: 25 December 2008 - 05:40 PM

0

#93 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 25 December 2008 - 06:05 PM

Tot nu ai spus la ce era alimentat Rx-ul, priza sau lipo.
Nu la genul *acela* de decarcare m-am referit, ci la una mai usoara, electricitate statica.
Daca ajungeai la sarit sigurante, era si desktopul ras.
Si mai rau ca era conectat la desktop... sursele de laptop sunt produse mai cu grija, la laptop mai atingi partile metalice, la desktop in principiu nu prea.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#94 Useril este offline   Laur73 

  • fotograf aerian
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1855
  • Inregistrat: 26-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Filmari si fotografie aeriana

Postat 25 December 2008 - 08:48 PM

verifica si mufa de alimentare a rx-ul eu am avut probleme cu una , si daca nu reusesesti i-ti dau eu unul care merge cam 10-15 minute dupa care incepe sa piarda semnalul .
Fotografie Aeriana
0

#95 Useril este offline   pistolaSHNIKOV 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 221
  • Inregistrat: 09-March 07
  • Gender:Male

Postat 25 December 2008 - 09:25 PM

Ca regulă de bază: mai întâi cuplaţi dispozitivele audio/video (şi nu numai) şi abia apoi alimentaţi-le.
In cazul calculatoarelor, e preferabil să le scoateţi din priză înainte de a face cuplarea, pentru că sursele ATX funcţionează şi când calculatorul este oprit.
(experienţă proprie: mi-am prăjit tv-out-ul de la o placă video ATI cuplând-o "din mers" la un TV Panasonic)

Totuşi, în cazul tău, mai degrabă e o problema pe partea de alimentare, dacă nu se aprinde nici ledul de power. Oricum, ai nevoie de sfatul unui electronist.
"Misiunea mea este sa imi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine. Ne intelegem bine, ca intre asasini."
Emil Cioran

0

#96 Useril este offline   mihaimcg 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 622
  • Inregistrat: 22-January 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 25 December 2008 - 09:27 PM

Rx-ul era alimentat de la priza 220 -> 12 V cc. in momentul in care am observat ca nu mai merge. Am incercat apoi si l-am alimentat dintr-un LiPo de 11 V dar tot n-a mers. Clar ca nu este mufa de vina.
Partea ciudata, acum mi-am adus aminte, saptamana trecuta pe camp, in momentul cand am alimentat Rx-ul de la bricheta masinii, s-a ars instantaneu siguranta fuzibila din mufa bricheta tata cu care realizam cuplarea. Acasa dupa ce am schimbat siguranta fuzibila a mufei bricheta tata si am alimentat-o printr-un adaptor 220 -> 12 V cc. 5 Ah, a mers fara probleme. Apoi am facut alte teste cu Tv tunerul cuplat si cu alimentare de la priza si n-a avut nicio problema.
P.S.: l-am desfacut acum si am pus aparatul de masura prin el si vad ca intra curent in el, dar nu am cunostinte avansate de electronica si nu-mi pot da seama care este problema.
0

#97 Useril este offline   Valteras 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3077
  • Inregistrat: 29-May 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 26 December 2008 - 05:52 PM

Off topic, oarecum:
Cand vreau sa ma uit pe Vimeo la filmari HD, cadrele nu curg fluent.
Vad filmele cu o sacadare deranjanta.
Cand fac switch pe "HD Off", totul redevine OK.
O fi vreo setare (de placa video, de browser, etc). pe care trebuie sa o fac? Nu m-am dumirit...
Sencs
Orice pas inainte e un shut in fund!
0

#98 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 26 December 2008 - 05:53 PM

Mai curand netul tau nu face fata...

Vezi postareaValteras, la Dec 26 2008, 05:52 PM, a spus:

Off topic, oarecum:
Cand vreau sa ma uit pe Vimeo la filmari HD, cadrele nu curg fluent.
Vad filmele cu o sacadare deranjanta.
Cand fac switch pe "HD Off", totul redevine OK.
O fi vreo setare (de placa video, de browser, etc). pe care trebuie sa o fac? Nu m-am dumirit...
Sencs

... cu picioarele pe pamant ...
0

#99 Useril este offline   protheus 

  • 日本語
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1719
  • Inregistrat: 26-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Manage
  • Interests:Cate un pic din fiecare domeniu.

Postat 26 December 2008 - 08:18 PM

Vezi postareaValteras, la Dec 26 2008, 05:52 PM, a spus:

Off topic, oarecum:
Cand vreau sa ma uit pe Vimeo la filmari HD, cadrele nu curg fluent.
Vad filmele cu o sacadare deranjanta.
Cand fac switch pe "HD Off", totul redevine OK.
O fi vreo setare (de placa video, de browser, etc). pe care trebuie sa o fac? Nu m-am dumirit...
Sencs


Procesor si placa video mai buna (desigur si RAM destul).

Daca era de la net nu se incarca la timp video si merge cateva secunde apoi pauza. Asta e de la faptul ca nu face fata la decodat toate imaginile din acel stream. Un asamblu mai puternic de procesor si placa video ar face fata.
 "Pai, impartim egal totul, o jumate tu, o jumate eu si o jumate Ion."  
0

#100 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 26 December 2008 - 09:26 PM

Asta ar presupune ca Valterasu merge pe o martoaga care nu e capabila sa vada un DVD... ma indoiesc.
Ma uitai acum la un HD pe compu fetei, Celeron sub 2G, video integrat in motherboard, vechi de 4 ani. Si merge fluent.

Vezi postareaprotheus, la Dec 26 2008, 08:18 PM, a spus:

Procesor si placa video mai buna (desigur si RAM destul).

Daca era de la net nu se incarca la timp video si merge cateva secunde apoi pauza. Asta e de la faptul ca nu face fata la decodat toate imaginile din acel stream. Un asamblu mai puternic de procesor si placa video ar face fata.

... cu picioarele pe pamant ...
0

#101 Useril este offline   mihaimcg 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 622
  • Inregistrat: 22-January 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 26 December 2008 - 09:28 PM

Vezi postareapistolaSHNIKOV, la Dec 25 2008, 09:25 PM, a spus:

Ca regulă de bază: mai întâi cuplaţi dispozitivele audio/video (şi nu numai) şi abia apoi alimentaţi-le.
In cazul calculatoarelor, e preferabil să le scoateţi din priză înainte de a face cuplarea, pentru că sursele ATX funcţionează şi când calculatorul este oprit.
(experienţă proprie: mi-am prăjit tv-out-ul de la o placă video ATI cuplând-o "din mers" la un TV Panasonic)

Totuşi, în cazul tău, mai degrabă e o problema pe partea de alimentare, dacă nu se aprinde nici ledul de power. Oricum, ai nevoie de sfatul unui electronist.

Adevarul ca erau toate alimentate cand am inceput sa le cuplez. Crezi ca problema de alimentare se poate rezolva usor ?
Nu este niciun electronist printre noi ?
0

#102 Useril este offline   Valteras 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3077
  • Inregistrat: 29-May 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 26 December 2008 - 09:32 PM

Vezi postareaprotheus, la Dec 26 2008, 08:18 PM, a spus:

Procesor si placa video mai buna (desigur si RAM destul).


Nu e de la net, ca tzeava duce, har Domnului...
Procesorul este Intel Pentium 4 la 1,7 GHz
Placa este "decat" GeForce FX 5500 cu 256 MB de memorie.
Stiu ca e cam modest dar pana acum nu mi-a trebuit ceva mai iute, ca nu ma joc jocuri de alea grele...

Sencs.
Orice pas inainte e un shut in fund!
0

#103 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 26 December 2008 - 09:38 PM

Ba suntem cativa, dar cum vrei sa te ajutam de la distanta, fara contact ?

Vezi postareamihaimcg, la Dec 26 2008, 09:28 PM, a spus:

Adevarul ca erau toate alimentate cand am inceput sa le cuplez. Crezi ca problema de alimentare se poate rezolva usor ?
Nu este niciun electronist printre noi ?

... cu picioarele pe pamant ...
0

#104 Useril este offline   mihaimcg 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 622
  • Inregistrat: 22-January 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 26 December 2008 - 09:57 PM

Ma gandeam ca poate este cineva mai pe aici. mai aproabe, adica prin Bucuresti :rolleyes:
0

#105 Useril este offline   mihaimcg 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 622
  • Inregistrat: 22-January 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 29 December 2008 - 10:54 PM

Vezi postareaLaur73, la Dec 25 2008, 08:48 PM, a spus:

verifica si mufa de alimentare a rx-ul eu am avut probleme cu una , si daca nu reusesesti i-ti dau eu unul care merge cam 10-15 minute dupa care incepe sa piarda semnalul .

Am reusit sa rezolv problema. L-am dus la un electronist, care a rezolvat problema in mai putin de 5 minute. Cica a fost arsa o rezistenta la intrare, la alimentare. S-a rezolvat. Multumesc Laur pentru suport.
0

#106 Useril este offline   Laur73 

  • fotograf aerian
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1855
  • Inregistrat: 26-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Filmari si fotografie aeriana

Postat 30 December 2008 - 12:43 PM

Vezi postareamihaimcg, la Dec 29 2008, 10:54 PM, a spus:

Am reusit sa rezolv problema. L-am dus la un electronist, care a rezolvat problema in mai putin de 5 minute. Cica a fost arsa o rezistenta la intrare, la alimentare. S-a rezolvat. Multumesc Laur pentru suport.

Bun electronist ,am si eu un receptor care face figuri ,dupa 15 min de functionare pierde semnalul (cred ca este o piesa care se incalzeste),vorbeste cu el, si daca se poate contra cost sa-l repare ar fi super,
Fotografie Aeriana
0

#107 Useril este offline   mihaimcg 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 622
  • Inregistrat: 22-January 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 30 December 2008 - 12:54 PM

Vezi postareaLaur73, la Dec 30 2008, 12:43 PM, a spus:

Bun electronist ,am si eu un receptor care face figuri ,dupa 15 min de functionare pierde semnalul (cred ca este o piesa care se incalzeste),vorbeste cu el, si daca se poate contra cost sa-l repare ar fi super,

O sa vorbesc cu el. Este un tip care are un magazin de piese electronice pe la Lizeanu. Printr-o recomandare am dat de el. Eventual mergem impreuna intr-o zi. La mine a durat mai putin de 5 minute sa-l repare.
0

#108 Useril este offline   mihaimcg 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 622
  • Inregistrat: 22-January 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 30 December 2008 - 09:59 PM

Astazi am zburat pentru prima oara in varianta FPV, la Chitila, cu sistemul pe care l-am cumparat. De fapt a fost o tentativa de FPV, pentru ca nu am si ochelari si am zburat la limita vizibilitatii si din cand in cand mai urmaream imaginile pe care le captam "live" pe laptop. Am avut laptopul bagat in portbagaj la semi-intuneric si se vedea destul de bine. Senzatia de FPV iti cam taie rasuflarea. Daca pe laptop se vede asa, imi inchipui cum este cu ochelari.
"Laur73" are dreptate. Cel mai bine este sa ai o camera HD. Imaginea nu este rea cu o camera 420 linii (o sa postez un link, dupa ce prelucrez filmuletul), dar evident imaginea HD este cea mai buna varianta.
0

#109 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 30 December 2008 - 10:11 PM

La concluzia asta am ajuns si eu, si ca urmare zilele astea m-am facut si eu cu un Aiptek.
Urmeaza desfacerea, consider ca e prea greu asa cum e acum sa zbor cu el. Cel putin bateria si LCD-ul vor "zbura".
De asemenea, trebuie sa analizez reamplasarea sub capota a tuturor elementelor, aparitia unui Aiptek la bord e destul de disturbanta daca avionul nu e tunat din start pentru asa ceva.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#110 Useril este offline   macsimc 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 129
  • Inregistrat: 09-January 08
  • Gender:Male
  • Location:Iasi

Postat 01 March 2009 - 10:21 PM

Am testat si eu astazi sitemul din HK, in limita vizibilitatii unui planor de 2m (300-400m), nu am avut nici o problema cu receptia. (cu aceiasi receptie, un LawMate de 1W mai dadea rateuri cand era planorul fix deasupra mea, in schimb la ~1km distanta se vedea lacrima).
Camera, atata timp cat nu exista vibratii (regim planat) mi s-a parut mai buna decat kx-131 (culori mai saturate, mai mult detaliu), partile negative insa ar fi campul vizual mai mic si valuri serioase la vibratii.

Dupa aproximativ 1h in total de zbor fpv am inceput sa ma obisnuiesc cat de cat, singura problema ramane aproximarea altitudinii/distantei/unghiului de zbor la altitudine mica (la aterizare), orice sfat e benefic :(
0

#111 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 01 March 2009 - 11:04 PM

Pentru a aprecia distanta cat mai bine, ar trebui sa sacrifici unghiul pana la 50 grade, aprox 6mm focala lentilei, in loc de cei 90 grade care ti-i ofera ce ai acum, probabil in jur de 3.6mm.
La acea focala / unghi de cuprindere, perspectiva este cea mai apropiata de viziunea umana, dar ce vei vedea va fi ca si cum ti-ai acoperi un ochi si ai mai pune si ochelari de cal :(
Solutii:
- zoom, care ti-ar permite sa schimbi unghiul dupa nevoi sau
- servo pan + lentila de 6mm, care ti-ar permite sa vezi in permanenta ca in realitate, dar sa simulezi si miscare ochiului ca sa compensezi unghiul ingust de cuprindere. servo-ul de pan il poti pune pe canalul 4, mansa de directie, dezactivezi directia si zbori numai cu eleroane.
Bun venit in clubul fpv ieftin si bun :(

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 01 March 2009 - 11:13 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#112 Useril este offline   macsimc 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 129
  • Inregistrat: 09-January 08
  • Gender:Male
  • Location:Iasi

Postat 01 March 2009 - 11:23 PM

Am si pan si tilt puse pe levierele laterale de la ff9, dar nu prea mai am timp si de ele aproape de pamant :(
O sa incerc sa-mi fac un head-tracker, dar momentan timpul nu-mi permite sa ma apuc de studiat si electronica ...
0

#113 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 01 March 2009 - 11:37 PM

Nu am fost destul de clar.
Ca sa ai perspectiva corecta, la aterizare, si in orice situatie, in primul rand trebuie obiectiv cu focala in jur de 6mm.
Panoramare e numai ca sa vezi mai mult cand esti sus, din cauza ca unghiul de vizualizare devine prea mic.
La aterizare banuiesc ca dupa ce te-ai pus pe directie, asa cum zici si tu, nu iti mai arde de privit "peste umar".
Dar in schimb vei aprecia mai bine apropierea de sol.

De la tine am si eu o nelamurire: sistemul "din HK" - vorbim de cel de 200mW, nu ? - la 3-400m nu mai facea fata, sau tu ai ales sa nu zbori mai departe ? Intreb pt ca ce am eu a mers pana la 7-800m, mai mult nu m-am dus.

Apropo de headtracker si electronica, daca te intereseaza un OSD ieftin (si bun :( ) contacteaza-ma pe privat.

Vezi postareamacsimc, la Mar 1 2009, 11:23 PM, a spus:

Am si pan si tilt puse pe levierele laterale de la ff9, dar nu prea mai am timp si de ele aproape de pamant :(
O sa incerc sa-mi fac un head-tracker, dar momentan timpul nu-mi permite sa ma apuc de studiat si electronica ...

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 01 March 2009 - 11:40 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#114 Useril este offline   macsimc 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 129
  • Inregistrat: 09-January 08
  • Gender:Male
  • Location:Iasi

Postat 01 March 2009 - 11:43 PM

Da, cel de 200w, doar ca nu l-am testat cu receptia lui, ci cu un lawmate.
Probabil acum as merge si mai departe cu el, dar in urma discutiilor de pe forum am preferat sa-l tin in raza vizuala pentru primele teste.
0

#115 Useril este offline   casper20 

  • Lifetime Beginner
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3598
  • Inregistrat: 09-June 07
  • Gender:Male
  • Location:TG-MURES

Postat 02 March 2009 - 12:16 AM

Vezi postareamacsimc, la Mar 1 2009, 10:21 PM, a spus:

Am testat si eu astazi sitemul din HK, in limita vizibilitatii unui planor de 2m (300-400m), nu am avut nici o problema cu receptia. (cu aceiasi receptie, un LawMate de 1W mai dadea rateuri cand era planorul fix deasupra mea, in schimb la ~1km distanta se vedea lacrima).
Camera, atata timp cat nu exista vibratii (regim planat) mi s-a parut mai buna decat kx-131 (culori mai saturate, mai mult detaliu), partile negative insa ar fi campul vizual mai mic si valuri serioase la vibratii.

Dupa aproximativ 1h in total de zbor fpv am inceput sa ma obisnuiesc cat de cat, singura problema ramane aproximarea altitudinii/distantei/unghiului de zbor la altitudine mica (la aterizare), orice sfat e benefic :(


http://r2hobbies.com...?prod=rcsc00004

Acesta este cumva sistemul pe care l-ai testat tu? Ce zici se poate zbura FPV cu camera cu care vine, asa de inceput?
Prabusirea este o aterizare necontrolata..................sau nu?

FPV is not a crime!

Hitec Optic 6 Spectra 35MHz sinteza
FrSky 2.4GHz modul
Easy Glider BL
FW 190 A8
P 51D Mustang
IAR 80
ME 163

Tel: 0741-931.767
0

#116 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 02 March 2009 - 08:11 AM

Vezi postareacasper20, la Mar 2 2009, 12:16 AM, a spus:

http://r2hobbies.com...?prod=rcsc00004

Acesta este cumva sistemul pe care l-ai testat tu? Ce zici se poate zbura FPV cu camera cu care vine, asa de inceput?

Da, de asta vorbim, si la inceputul topicului s-au spus mai multe despre el.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#117 Useril este offline   mihaimcg 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 622
  • Inregistrat: 22-January 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 02 March 2009 - 11:28 AM

Iar vorbim despre sisteme FPV foarte proaste ?
Chiar nu s-a convins nimeni ca banii bagati in lucruri foarte ieftine si implicit foarte proaste, sunt bani aruncati pe geam.
Recunosc ca era sa fac si eu aceeasi greseala si sa-mi cumpar acest sistem. Noroc cu Laur care m-a convins ca nu merita.
Este la fel ca la radiocomenzi. La inceput esti tentat sa-ti cumperi un jaf cu 4 canale si fara computer, apoi o sa-ti dai seama ca sub 6 canale nici nu merita, numai ca daca ai apucat sa-ti iei radiocomanda cu 4 canale, o sa realizezi ca sunt bani aruncati pe geam.
Cum credeti ca un sistem de 5 ori mai ieftin decat unul special conceput pentru FPV, poate avea aceleasi performante cu acesta ? O sa vreti sa economisiti 50 USD si cand o sa vreti mai mult de la acest sistem, o sa va dati seama ca ati aruncat banii pe geam.
Cei din Hong Kong vand un sistem ieftin de supraveghere video, drept unul pentru FPV, ceea ce este inselatorie pe fata.
In speranta ca m-am facut inteles, va las sa decideti. http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/wink.gif
0

#118 Useril este offline   macsimc 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 129
  • Inregistrat: 09-January 08
  • Gender:Male
  • Location:Iasi

Postat 02 March 2009 - 11:34 AM

In general solutiile vandute ca FPV sunt tot solutii de securitate rebranduite http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/smile.gif
Sincer eu nu am recomandat nimic, am spus doar rezultatele unor teste.
Pentru un buget redus mie mi s-a parut calitatea semnalului destul de buna, cu downside-urile pe care le are camera.
O sa incerc data viitoare un test de distanta pentru acest sistem, cu antene standard, si cu kx-131.
O sa folosesc sistemul la un acrobat mai usurel, avand cu vreo 50g mai putin decat sistemul lawmate.
0

#119 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 02 March 2009 - 12:15 PM

Mihai, calm down cu afirmatiile astea! Acum tu esti agentul responsabil cu facut fum ?
Acum faci doi oameni mincinosi ? cat a fost vorba doar de mine am zis sa nu imi pun mintea ...
Ce argumente sunt astea, ca nu se poate sa mearga ca e ieftin si nu concepi tu asa ceva?! maturizeaza-te! accepta ca ai dat bani multi si acum nu iti convine ca ai muscat-o !
Sistem conceput special pt fpv... ce gluma... daca ai stii ce inseamna toate firmele astea care le divinizati ca vand produse fpv, te-ai mai linisti.
Uite, eu acum fac made in ro un osd la 100 euro mai bun decat ce vand unii pe bursa la 1000 ron, si merge la "export in UE. Asta, doar ca sa stii, ca pentru tine e prea prost, cu siguranta...

Vezi postareamihaimcg, la Mar 2 2009, 11:28 AM, a spus:

Iar vorbim despre sisteme FPV foarte proaste ?
Chiar nu s-a convins nimeni ca banii bagati in lucruri foarte ieftine si implicit foarte proaste, sunt bani aruncati pe geam.
Recunosc ca era sa fac si eu aceeasi greseala si sa-mi cumpar acest sistem. Noroc cu Laur care m-a convins ca nu merita.
Este la fel ca la radiocomenzi. La inceput esti tentat sa-ti cumperi un jaf cu 4 canale si fara computer, apoi o sa-ti dai seama ca sub 6 canale nici nu merita, numai ca daca ai apucat sa-ti iei radiocomanda cu 4 canale, o sa realizezi ca sunt bani aruncati pe geam.
Cum credeti ca un sistem de 5 ori mai ieftin decat unul special conceput pentru FPV, poate avea aceleasi performante cu acesta ? O sa vreti sa economisiti 50 USD si cand o sa vreti mai mult de la acest sistem, o sa va dati seama ca ati aruncat banii pe geam.
Cei din Hong Kong vand un sistem ieftin de supraveghere video, drept unul pentru FPV, ceea ce este inselatorie pe fata.
In speranta ca m-am facut inteles, va las sa decideti. :)

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 02 March 2009 - 12:16 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#120 Useril este offline   mihaimcg 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 622
  • Inregistrat: 22-January 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 02 March 2009 - 01:14 PM

Vezi postarearenatoa, la Mar 2 2009, 12:15 PM, a spus:

Mihai, calm down cu afirmatiile astea! Acum tu esti agentul responsabil cu facut fum ?
Acum faci doi oameni mincinosi ? cat a fost vorba doar de mine am zis sa nu imi pun mintea ...
Ce argumente sunt astea, ca nu se poate sa mearga ca e ieftin si nu concepi tu asa ceva?! maturizeaza-te! accepta ca ai dat bani multi si acum nu iti convine ca ai muscat-o !
Sistem conceput special pt fpv... ce gluma... daca ai stii ce inseamna toate firmele astea care le divinizati ca vand produse fpv, te-ai mai linisti.
Uite, eu acum fac made in ro un osd la 100 euro mai bun decat ce vand unii pe bursa la 1000 ron, si merge la "export in UE. Asta, doar ca sa stii, ca pentru tine e prea prost, cu siguranta...

Renatoa, parerea mea este ca exagerezi, de fapt, ca de obicei. N-am facut pe nimeni mincinos. Mi-am spus un punct de vedere si chiar am mentionat la sfarsitul postului ca "va las sa decideti". Nu sunt actionar la nicio firma care vinde sisteme FPV sa va spun sa cumparati sistemul X sau Y.
De unde stii cati bani am dat eu pe sistemul meu FPV ? Pot sa dau si 1000 Euro, ca pana la urma sunt banii mei si doar eu decid ce fac cu ei. Nu cred ca banii mei reprezinta grija ta.
Cred ca de vreun an ne tot ametesti cu OSD-ul acela "made in Ro". Eu unul iti urez succes. Sa fii convins ca n-o sa-l cumpar de la tine.
P.S.: chiar nu-ti dai seama ca uneori exagerezi. Nu te-ai plictisit sa dai sfaturi de pe "Google" ? Trebuie doar sa spunem un domeniu si tu sa ne dai sfaturi ? Esti "expert" si in domeniul audio-video si in foto si in multe alte domenii ? Sincer, dupa sfaturile pe care le dai pe acest forum, ma indoiesc.
0

Arata acest topic


  • 7 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro