Modelism - RHC Forum: Sistem video wireless ieftin - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 7 Pagini +
  • « Prima
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

Sistem video wireless ieftin Ieftin si bun sau ieftin si atat !?

#151 Useril este offline   dramida 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 599
  • Inregistrat: 05-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, zona Titan
  • Interests:filmari si fotografie aeriana, fpv

Postat 02 July 2009 - 08:59 PM

EBA a resusit sa repare emitatorul in 900@500mW mhz. Pe langa cei doi tranzistori arsi, pe partea cositorita a cablajului in carcasa avea o sursa de tensiune arsa. A fost inlocuita cu o versiune mai mare. Acum functioneaza. Multumesc Cristi.
Imagine atasata: tx900_small_verso.jpg

Aceasta postare a fost editata de dramida: 02 July 2009 - 09:01 PM

0

#152 Useril este offline   EBA 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 956
  • Inregistrat: 09-April 09
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI,Balta Alba,
  • Interests:AEROMODELISM

Postat 03 July 2009 - 06:48 PM

Salut.Depanarea a avut loc cu succes numai ca, in romanica nu am gasit sursa smd.Asa ca am fost nevoit sa iau o sursa normala, pe care am puso pe exterior lipind-o de carcasa metalica.Si astfel merge perfect si ca radiator.Acum colegul nostru( dramida )avind doua emitatoare,l-am convins sa-mi vinda mie unul.Acum cel depanat ramane la mine ca pe viitor sa-mi iau si receptor.
SUNTEM FUDULI
0

#153 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 03 July 2009 - 07:12 PM

"...numai ca, in romanica nu am gasit sursa smd..."

Aveam la Craiova, la Adelaida. Si Farnell in Bucuresti au, este sub un euro.

Pentru receptor iti recomand: http://www.inesun.co...6,ESRC120A.html
Il consider superior celui vandut de RV, si acopera toata banda de la 900 la 1300MHz.
Este acelasi vandut in kit cu Tx de catre ElectronicaRC, firma de FPV din Spania.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#154 Useril este offline   EBA 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 956
  • Inregistrat: 09-April 09
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI,Balta Alba,
  • Interests:AEROMODELISM

Postat 03 July 2009 - 07:44 PM

Vezi postarearenatoa, la Jul 3 2009, 08:12 PM, a spus:

"...numai ca, in romanica nu am gasit sursa smd..."

Aveam la Craiova, la Adelaida. Si Farnell in Bucuresti au, este sub un euro.

Pentru receptor iti recomand: http://www.inesun.co...6,ESRC120A.html
Il consider superior celui vandut de RV, si acopera toata banda de la 900 la 1300MHz.
Este acelasi vandut in kit cu Tx de catre ElectronicaRC, firma de FPV din Spania.


Da ai dreptate cu sursa.Nu am stiut unde sa caut.Nu mai fac nici o modificare las asa cum l-am facut.Cred ca o sa-mi iau receptorul ala, sau poate gasesc unul sh. in ro.

Aceasta postare a fost editata de EBA: 03 July 2009 - 07:44 PM

SUNTEM FUDULI
0

#155 Useril este offline   dramida 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 599
  • Inregistrat: 05-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, zona Titan
  • Interests:filmari si fotografie aeriana, fpv

  Postat 23 September 2009 - 11:26 PM

Stie cineva cum am putea mari puterea de emisie a unui emitator de la range video in banda de 910-1040Mhz? Raspunsul se afla in amplificatorul final de RF "BLT 80" cu putere maxima de 2W conform parametrilor de catalog.

In imaginea de mai jos puteti vedea "suspectul" mai sus amintit.

Imagine atasata: tx900Mhz_upgrade.jpg

Hai cine scoate schema electrica din cablaj pentru finalul de RF?
Beneficiile pentru marirea puterii de la 0.5W la 2W sunt dublarea distantei maxima pentru legatura video. Suna interesant?

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: RF_AMP.JPG

Aceasta postare a fost editata de dramida: 23 September 2009 - 11:27 PM

0

#156 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 24 September 2009 - 06:45 AM

Nu, nu suna deloc.
Asta inseamna si autonomie de 4 ori mai mica din aceasi baterie video, stress electromagnetic de 4 ori mai mare asupra echipamentului electronic imbarcat si acelasi rezultat il obtii cu o antena avand cu 3dB mai mult, care mi se pare mai simplu de facut decat ce vrei tu.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#157 Useril este offline   dramida 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 599
  • Inregistrat: 05-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, zona Titan
  • Interests:filmari si fotografie aeriana, fpv

Postat 24 September 2009 - 08:39 AM

alte opinii mai avizate referitor la cresterea puterii de RF?
0

#158 Useril este offline   Abburo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1317
  • Inregistrat: 02-June 07

Postat 24 September 2009 - 01:13 PM

Ce inseamna mai avizat? Renato ti-a spus clar care sunt conditiile de functionare pentru ceea ce doresti tu.
Tinand cont ca este vorba de echipamentul "mobil" ... ce altceva doresti ? Nu e muuult mai simplu cu o antena cu castig mai mare?

Spor!
URGENT !!! schimb Caiet A4 cu Audi acelashi model….rog seriozitate!!!
0

#159 Useril este offline   dramida 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 599
  • Inregistrat: 05-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, zona Titan
  • Interests:filmari si fotografie aeriana, fpv

Postat 24 September 2009 - 03:41 PM

Vezi postareaAbburo, la Sep 24 2009, 02:13 PM, a spus:

Ce inseamna mai avizat? Renato ti-a spus clar care sunt conditiile de functionare pentru ceea ce doresti tu.
Tinand cont ca este vorba de echipamentul "mobil" ... ce altceva doresti ? Nu e muuult mai simplu cu o antena cu castig mai mare?

Spor!

Mai avizat inseamna un electronist de RF sau macar student la electronica. Eu am pus o schema generala de folosire a tranzistorului, l-am identificat in catalog, nu accept raspunsuri pe care le cunosc deja.
Renato si-a pierdut avionul ca a ramas fara baterie video si il inteleg cand imi da exemplul cu bateria mai mare dar asta nu e o piedica sa cresti puterea la emisie.
Si daca combini o antena cu castig mai mare la receptie (dar directiva) cu o putere mai mare la emisie, ce obtii?
Daca maresti puterea de 4 ori iti dublezi distanta maxima la care ajungi cu configuratia actuala.

Aceasta postare a fost editata de dramida: 24 September 2009 - 03:53 PM

0

#160 Useril este offline   Ahernar 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 739
  • Inregistrat: 20-December 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 25 September 2009 - 05:44 PM

Renatoa l-a pierdut din cauza RC-ului in principal , cand dai cu cotul si rastorni antena video nu poti sa dai vina pe sist video :) . Bateria mare pe video e buna, e bine sa ai o rezerva mai ales daca e cazul sa-l cauti dupa semnal , eu testez acum un 1500mah , as vrea sa trec la 1W pt mers departe , peste 5 km. In rest 1w pur si simplu nu are rost , 500 e ultrasuficient .
De pe la ce distanta incepe 900-le tau sa "sughite" ? 900-500 si 8dbi homemade nu ?
HK500GT ,EZGlider twin ,Mini Tricopter
0

#161 Useril este offline   entech 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 52
  • Inregistrat: 07-June 08

Postat 26 September 2009 - 10:54 PM

teoretic se poate face, practic sa vezi ce frumos e cand iti intra etajul final in autooscilatie.
Fara cateva scule specializate nici nu te gandi faci modificari.
respect
0

#162 Useril este offline   draude80 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 273
  • Inregistrat: 25-August 09
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti
  • Interests:Aero, FPV

Postat 25 November 2009 - 04:24 PM

Vezi postarearenatoa, la Jul 29 2008, 05:29 PM, a spus:

Cu putin mai mult - 75$ sau 239 ron - se poate lua un sistem ceva mai serios, vandut tot pentru supraveghere ca functie primara, dar testat de multi in afara si de mine si ipsihi la noi, avand caracteristicile:
- Tx separat, modular, de 200mW reali, cu intrari standard de A/V la care se poate conecta orice camera
- 4 canale comutabile in banda de 2.4GHz, sincronizate PLL, nu cu acord analogic.
- 1.5km distanta data de constructor, jumatate de mila (800m) testata in zbor real - mai precis, mai mult de atat nu s-a zburat, nu ca la 800m ar pierde receptia,
- camera cu care se livreaza acest sistem este tot un CMOS jalnic, ca cel de la cea descrisa de tine, bun numai sa ai o idee vaga cam pe unde te aflii, dar, ce este esential, poti pune in loc altceva oricand !
- alimentare 9-12v, am constatat ca la 7.5V Tx-ul moare, asa ca alimentarea din lipo 2s este exclusa, eu o alimentez din LiPo 3s 400mah separat.
- acest kit poate fi recunoscut dupa eticheta KTK 2400SR/200mW de pe Tx, el in sine nu are vreo denumire comerciala dupa care sa il cauti.
http://r2images.r2ho...om/C0007/02.jpg
Pe post de camera (buna), dupa ce niste amici care au biznis de supraveghere m-au lasat sa testez in magazia lor cu peste 20 de modele, m-am decis la un model cu un chip Sharp de 1/4", 420 TLV, la 135 RON, care nu este cu nimic mai prejos decat una Sony vanduta de Future Hobbies, achizitionata ulterior, cam la acelasi pret, 50$.
https://futurehobbies.com/items_detail.asp?...25&item=178


Salut!

pentru o raza de 800 m ce antene au fost folosite.
Am echipamentul si cu antenele originale bate 60 m cu intreruperi. test facut intre blocurile dar contact vizual. poate sunt bruiat de alte echipamente wi-fi??????

multumesc,
0

#163 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 26 November 2009 - 02:04 AM

Cele cu care vine, originale. Cu patch aveam imagine proasta si la 4km.
E ceva in neregula daca ai sub 100m.
L-a mai luat cineva in Craiova si ii acopera toata suprafata aerodromului, cum imi mergea si mie cand l-am avut.
As verifica contactul la mufele antenelor pentru inceput.

Vezi postareadraude80, la Nov 25 2009, 04:24 PM, a spus:

Salut!

pentru o raza de 800 m ce antene au fost folosite.
Am echipamentul si cu antenele originale bate 60 m cu intreruperi. test facut intre blocurile dar contact vizual. poate sunt bruiat de alte echipamente wi-fi??????

multumesc,

... cu picioarele pe pamant ...
0

#164 Useril este offline   macsimc 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 129
  • Inregistrat: 09-January 08
  • Gender:Male
  • Location:Iasi

Postat 26 November 2009 - 08:36 AM

vezi ca antenele sa fie ambele verticale (sau orizontale dar nu orientate una spre cealalta)
0

#165 Useril este offline   draude80 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 273
  • Inregistrat: 25-August 09
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti
  • Interests:Aero, FPV

Postat 26 November 2009 - 12:24 PM

Vezi postarearenatoa, la Jul 29 2008, 05:29 PM, a spus:

Cu putin mai mult - 75$ sau 239 ron - se poate lua un sistem ceva mai serios, vandut tot pentru supraveghere ca functie primara, dar testat de multi in afara si de mine si ipsihi la noi, avand caracteristicile:
- Tx separat, modular, de 200mW reali, cu intrari standard de A/V la care se poate conecta orice camera
- 4 canale comutabile in banda de 2.4GHz, sincronizate PLL, nu cu acord analogic.
- 1.5km distanta data de constructor, jumatate de mila (800m) testata in zbor real - mai precis, mai mult de atat nu s-a zburat, nu ca la 800m ar pierde receptia,
- camera cu care se livreaza acest sistem este tot un CMOS jalnic, ca cel de la cea descrisa de tine, bun numai sa ai o idee vaga cam pe unde te aflii, dar, ce este esential, poti pune in loc altceva oricand !
- alimentare 9-12v, am constatat ca la 7.5V Tx-ul moare, asa ca alimentarea din lipo 2s este exclusa, eu o alimentez din LiPo 3s 400mah separat.
- acest kit poate fi recunoscut dupa eticheta KTK 2400SR/200mW de pe Tx, el in sine nu are vreo denumire comerciala dupa care sa il cauti.
http://r2images.r2ho...om/C0007/02.jpg
Pe post de camera (buna), dupa ce niste amici care au biznis de supraveghere m-au lasat sa testez in magazia lor cu peste 20 de modele, m-am decis la un model cu un chip Sharp de 1/4", 420 TLV, la 135 RON, care nu este cu nimic mai prejos decat una Sony vanduta de Future Hobbies, achizitionata ulterior, cam la acelasi pret, 50$.
https://futurehobbies.com/items_detail.asp?...25&item=178


Salut!

800 m in ce conditii? si ce antene ?
am acest sistem si la 60 m imi face figuri.....vreau sa il testez si in camp, poate sunt bruiat de echipamentele wi-fi din blocurile inconjuratoare. testul l-am facut in raza vizuala. RX in balcon conectat la un laptop pus pe rec si eu de nebun cu o camera+rx+accu ( lipo 3 s 2000 mah).

multumesc,
0

#166 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 26 November 2009 - 12:41 PM

Cred ca ti-am raspuns deja... :unsure:
... cu picioarele pe pamant ...
0

#167 Useril este offline   draude80 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 273
  • Inregistrat: 25-August 09
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti
  • Interests:Aero, FPV

Postat 26 November 2009 - 03:06 PM

Vezi postarearenatoa, la Nov 26 2009, 12:41 PM, a spus:

Cred ca ti-am raspuns deja... :)


multumesc!
0

#168 Useril este offline   dramida 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 599
  • Inregistrat: 05-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, zona Titan
  • Interests:filmari si fotografie aeriana, fpv

  Postat 30 January 2010 - 01:22 AM

Am gasit un ghid de constructie pentru antena pentru legatura video a emitatorul si receptorul tv pentru fpv. Ghidul da si o metoda practica de a masura eficienta antenei cu un simplu voltmetru.
Se vorbeste si despre rssi la receptorul video, ceea ce ma duce cu gandul la un comparator si un comutator electronic al semnalului...gen Oracle...ajuta sa receptionezi semnalul cu doua sau mai multe receptoare si sa lasi semnalul cel mai bun sa fie afisat pe tv.

Aceasta postare a fost editata de dramida: 30 January 2010 - 01:23 AM

0

#169 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 30 January 2010 - 08:35 AM

Un dipol e mai eficient, dupa parerea mea:
http://www.rcgroups.com/forums/showthread....31#post14118831

Iar diversity facut pe genunchi, cu RSSI de la receiver-ul video, aici:
http://www.rcgroups....d.php?t=1169075

si RSSI-ul la receptoarele de 900-1300MHz vandute de ElectronicaRC:
http://www.rcgroups.com/forums/showthread....32#post14096632
... cu picioarele pe pamant ...
0

#170 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 03 April 2010 - 06:30 AM

Daca isi mai aminteste cineva de un sistem de 200mW de care am vorbit in paginile de inceput ale acestui topic, ieftin si bun, chiar si azi il recomand ca prim sistem de initiere in FPV.
Singura si cea mai mare deficienta a acelui sistem era ca nu avea audio.
Ei bine, se pare ca s-a gasit cauza, prostie tipica de fabricant chinez... receptorul este stereo, iar la mufa audio este scos celalalt canal decat cel pe care transmite avionul. Rezolvarea este treaba de minute si un pistol bun.

http://www.rcgroups.com/forums/showpost.ph...mp;postcount=28
... cu picioarele pe pamant ...
0

#171 Useril este offline   Ahernar 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 739
  • Inregistrat: 20-December 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 03 April 2010 - 06:53 AM

TARE !
HK500GT ,EZGlider twin ,Mini Tricopter
0

#172 Useril este offline   Turb0 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 35
  • Inregistrat: 29-September 07

Postat 10 April 2010 - 06:37 PM

Salutare,
Sunt si eu interesat de un FPV . Dupa primele cercetari am ajuns la urmatoarele probleme. Sunt ele legale ? http://www.anrcti.ro/Portals/57ad7180-c5e7.../HG_2003_88.pdf Trecand peste asta as lua ceva Profi. De la ei: http://www.firstpersonview.co.uk/flight-ki...1400-goggles-rx sau de la ei : http://www.firstpersonview.co.uk/flight-ki...1400-goggles-rx unul 2,4 ghz unul 5,8 ghz. Se pare ca al doilea ar fi legal la noi ? Ce sfat imi dati ?
As monta pe un Easy star, si un monster truck ptr explorarea din casa a imprejurimilor :rolleyes:
0

#173 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 10 April 2010 - 07:41 PM

Toate sunt *mult* supraevaluate, pot fi luate din diverse alte surse *mult* mai ieftin, *aceasi* marfa.
Ochelarii de exemplu care sunt acolo 184 lire sunt din aceasi clasa cu myvu crystal de care se vorbeste in alt topic deschis acum cateva zile, si care sunt 100lire.
Si asa mai departe.
Camerei KX131 i-a cam trait vremea, nu ca ar fi proasta, dar sa pui eticheta langa ea cu 92$... asta chiar ca e culmea, sunt camere de supravegere de 25$ care merg mai bine ! Sau, invers... cu 92$ chiar iei "camera"...
Una peste alta, complet off topic :D adica nu e un sistem ieftin si nici de top.

Referitor la alegerea frecventei, 5.8Ghz este de evitat, nu degeaba limita de putere este de 25mW, care poate parea mai atractiv decat 10mW in 2.4Ghz, dar e doar o parere, pentru ca distanta teoretica la care se poate ajunge cu o anumita putere este invers proportionala cu frecventa, si daca faci socoteala 5.8/2.4 o sa ajungi la 25/10.
Plus ca 5.8GHz este mult mai directiva si mai rapid absorbita de vegetatie si cladiri.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#174 Useril este offline   ioan_p 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 33
  • Inregistrat: 28-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 22 April 2010 - 02:22 PM

Vezi postarearenatoa, la Apr 3 2010, 07:30 AM, a spus:

Daca isi mai aminteste cineva de un sistem de 200mW de care am vorbit in paginile de inceput ale acestui topic, ieftin si bun, chiar si azi il recomand ca prim sistem de initiere in FPV.
Singura si cea mai mare deficienta a acelui sistem era ca nu avea audio.
Ei bine, se pare ca s-a gasit cauza, prostie tipica de fabricant chinez... receptorul este stereo, iar la mufa audio este scos celalalt canal decat cel pe care transmite avionul. Rezolvarea este treaba de minute si un pistol bun.

http://www.rcgroups.com/forums/showpost.ph...mp;postcount=28


D-le Renato, va multumesc pentru indicatii!

Intradevar, dupa ce am translatat condensatorul de 1 microfarad pe celalalt canal audio, sunetul se aude perfect, pe cand inainte se auzea doar un barait puternic. Cel putin pe distanta relativ redusa, pe care am facut proba, sunetul e "cristal clear"!
Atasez si o poza, in eventualitatea ca si altii se confrunta cu aceasi problema.

Toate bune!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: audio.jpg

0

#175 Useril este offline   draude80 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 273
  • Inregistrat: 25-August 09
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti
  • Interests:Aero, FPV

Postat 22 May 2010 - 04:52 PM

Vezi postarearenatoa, la Jul 29 2008, 06:29 PM, a spus:

Cu putin mai mult - 75$ sau 239 ron - se poate lua un sistem ceva mai serios, vandut tot pentru supraveghere ca functie primara, dar testat de multi in afara si de mine si ipsihi la noi, avand caracteristicile:
- Tx separat, modular, de 200mW reali, cu intrari standard de A/V la care se poate conecta orice camera
- 4 canale comutabile in banda de 2.4GHz, sincronizate PLL, nu cu acord analogic.
- 1.5km distanta data de constructor, jumatate de mila (800m) testata in zbor real - mai precis, mai mult de atat nu s-a zburat, nu ca la 800m ar pierde receptia,
- camera cu care se livreaza acest sistem este tot un CMOS jalnic, ca cel de la cea descrisa de tine, bun numai sa ai o idee vaga cam pe unde te aflii, dar, ce este esential, poti pune in loc altceva oricand !
- alimentare 9-12v, am constatat ca la 7.5V Tx-ul moare, asa ca alimentarea din lipo 2s este exclusa, eu o alimentez din LiPo 3s 400mah separat.
- acest kit poate fi recunoscut dupa eticheta KTK 2400SR/200mW de pe Tx, el in sine nu are vreo denumire comerciala dupa care sa il cauti.
http://r2images.r2ho...om/C0007/02.jpg
Pe post de camera (buna), dupa ce niste amici care au biznis de supraveghere m-au lasat sa testez in magazia lor cu peste 20 de modele, m-am decis la un model cu un chip Sharp de 1/4", 420 TLV, la 135 RON, care nu este cu nimic mai prejos decat una Sony vanduta de Future Hobbies, achizitionata ulterior, cam la acelasi pret, 50$.
https://futurehobbies.com/items_detail.asp?...25&item=178


Salutare !


Canalele sunt standard in 2.4 ghz .....adic tot ce emite in canalul 1 poate fi receptionat de orice receptor ce are 4 sau 8 canale ?

In ideea ca am deja un emitator in 2.4 ghz cu receptorul aferent dar as dorii sa imi iau unul foarte usor pentru a fi montat pe lama 4.

Multumesc,
0

#176 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 22 May 2010 - 05:31 PM

Vezi postareadraude80, la May 22 2010, 05:52 PM, a spus:

Salutare !


Canalele sunt standard in 2.4 ghz .....adic tot ce emite in canalul 1 poate fi receptionat de orice receptor ce are 4 sau 8 canale ?

In ideea ca am deja un emitator in 2.4 ghz cu receptorul aferent dar as dorii sa imi iau unul foarte usor pentru a fi montat pe lama 4.

Multumesc,


Canalele sunt ca la Lawmate, nu stiu ce ai tu deja acum.
Airwave un Tx cu adevarat usor, dar are canalele pe alte frecvente care nu se potrivesc cu cele Lawmate.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#177 Useril este offline   draude80 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 273
  • Inregistrat: 25-August 09
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti
  • Interests:Aero, FPV

Postat 23 May 2010 - 09:54 AM

Vezi postarearenatoa, la May 22 2010, 06:31 PM, a spus:

Canalele sunt ca la Lawmate, nu stiu ce ai tu deja acum.
Airwave un Tx cu adevarat usor, dar are canalele pe alte frecvente care nu se potrivesc cu cele Lawmate.


Am exact sistemul de 200 mw despre care vorbeati la inceputul acestui topic si care a fost testat de catre tine pana la o distanta de 800 m

multumesc,
0

#178 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 23 May 2010 - 10:23 AM

Ok, deci sa inteleg ca pentru acel sistem recomandat de mine, care il ai deja, vrei sa iei inca un tx light.
Atunci cauta sa aiba canalele care sa se potriveasca cu tabelul de mai jos (Lawmate):
CH1 : 2410MHz
CH2 : 2430MHz
CH3 : 2450MHz
CH4 : 2470MHz

Canalele Airwave sunt 2414, 2432, 2450, 2468MHz

Acestea doua sunt cele mai intalnite sisteme, si, dupa cum vezi, se suprapun numai pe canalul 3, e recomandabil sa il incerci primul daca nu ai nici o informatie despre tx-ul care vrei sa il cumperi.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#179 Useril este offline   draude80 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 273
  • Inregistrat: 25-August 09
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti
  • Interests:Aero, FPV

Postat 23 May 2010 - 10:41 AM

Vezi postarearenatoa, la May 23 2010, 11:23 AM, a spus:

Ok, deci sa inteleg ca pentru acel sistem recomandat de mine, care il ai deja, vrei sa iei inca un tx light.
Atunci cauta sa aiba canalele care sa se potriveasca cu tabelul de mai jos (Lawmate):
CH1 : 2410MHz
CH2 : 2430MHz
CH3 : 2450MHz
CH4 : 2470MHz

Canalele Airwave sunt 2414, 2432, 2450, 2468MHz

Acestea doua sunt cele mai intalnite sisteme, si, dupa cum vezi, se suprapun numai pe canalul 3, e recomandabil sa il incerci primul daca nu ai nici o informatie despre tx-ul care vrei sa il cumperi.


Ok deci am canalele de Lawmate si urmaresc ca tx-ul sa aiba unul dintre acestea sau pe toate.

Multzam Renatoa!!
0

#180 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 23 May 2010 - 10:54 AM

Partea proasta este ca ce se gaseste miniatura pe piata este numai in sistem Airwave.
De exemplu aici:

http://fpvhobby.com/2-transmitter
http://flytron.com/55-4ghz-33-5v-micro-vid...ransmitter.html

Ca pret asta ar fi cel mai atractiv, doar ca nu precizeaza canalele de loc:
http://www.bevrc.com...itter-p-11.html
Din alte surse se pare ca este blocat doar pe un singur canal, cine l-a luat a avut si receptor imperecheat cu el. Deci riscant sa nu iti mearga pe nici un canal din ce ai tu.
... cu picioarele pe pamant ...
0

Arata acest topic


  • 7 Pagini +
  • « Prima
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro