Modelism - RHC Forum: Sistem video wireless ieftin - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 7 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »

Sistem video wireless ieftin Ieftin si bun sau ieftin si atat !?

#1 Useril este offline   mihaimcg 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 622
  • Inregistrat: 22-January 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 29 July 2008 - 04:03 PM

Mi-am cumparat un binoclu de pe un site romanesc (comenzi punct ro) si intamplator am vazut ca au la vanzare un sistem video wireless model 208C Power Wireless Camera cu urmatoarele caracteristici:
- Senzor: CMOS Color
- Standard TV: PAL
- Focus: Ajustabil manual de la 30 mm la infinit
- Rezolutie: 380 linii TV (628x582 pixeli)
- Iluminare minima: 3Lux
- Puterea de emisie: 250mW
- Voltaj: 8 - 9V DC
- Raza de actiune: aprox. 150m

Pretul este 169 RON.
Intrebarea mea este daca se poate utiliza pentru un Easy Star acest sistem. Daca se poate utiliza in limite rezonabile, poate ca merita.
A utilizat cineva acest sistem ?
0

#2 Useril este offline   Laur73 

  • fotograf aerian
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1855
  • Inregistrat: 26-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Filmari si fotografie aeriana

Postat 29 July 2008 - 04:32 PM

Cu un sistem din acesta am inceput eu si pot sa te asigur ca nu se merita cumparat dect daca vrei sa-l folosesti la supravegere video sau la aplicatii cu camera fixa
Mai mult de 50m nu are raza transmitatorul video si pe deasupra este si incorporat in carcasa camerei.
Fotografie Aeriana
0

#3 Useril este offline   mihaimcg 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 622
  • Inregistrat: 22-January 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 29 July 2008 - 04:35 PM

Am vazut ca ei spun ca raza de emisie este de 150 metrii. Tie nu ti-a mers mai mult de 50 m ? Este vreo problema daca transmitatorul video este incorporat in carcasa camerei ?
0

#4 Useril este offline   scimitar 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 293
  • Inregistrat: 04-July 08

Postat 29 July 2008 - 04:47 PM

cam da... daca e incorporta e ff mic =>cam greu de modificat si facut mai puternic.

oricum LOL. cand am citit 250mw... am zis mama!!!!. dar sa aud ca bate 50m... si telecomanda mea de la lama bate mai mult. 50m vizibilitate directa? or fi fost si intrerferente doamne ajuta :D)

Aceasta postare a fost editata de scimitar: 29 July 2008 - 04:48 PM

0

#5 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 29 July 2008 - 05:29 PM

Cu putin mai mult - 75$ sau 239 ron - se poate lua un sistem ceva mai serios, vandut tot pentru supraveghere ca functie primara, dar testat de multi in afara si de mine si ipsihi la noi, avand caracteristicile:
- Tx separat, modular, de 200mW reali, cu intrari standard de A/V la care se poate conecta orice camera
- 4 canale comutabile in banda de 2.4GHz, sincronizate PLL, nu cu acord analogic.
- 1.5km distanta data de constructor, jumatate de mila (800m) testata in zbor real - mai precis, mai mult de atat nu s-a zburat, nu ca la 800m ar pierde receptia,
- camera cu care se livreaza acest sistem este tot un CMOS jalnic, ca cel de la cea descrisa de tine, bun numai sa ai o idee vaga cam pe unde te aflii, dar, ce este esential, poti pune in loc altceva oricand !
- alimentare 9-12v, am constatat ca la 7.5V Tx-ul moare, asa ca alimentarea din lipo 2s este exclusa, eu o alimentez din LiPo 3s 400mah separat.
- acest kit poate fi recunoscut dupa eticheta KTK 2400SR/200mW de pe Tx, el in sine nu are vreo denumire comerciala dupa care sa il cauti.
http://r2images.r2ho...om/C0007/02.jpg
Pe post de camera (buna), dupa ce niste amici care au biznis de supraveghere m-au lasat sa testez in magazia lor cu peste 20 de modele, m-am decis la un model cu un chip Sharp de 1/4", 420 TLV, la 135 RON, care nu este cu nimic mai prejos decat una Sony vanduta de Future Hobbies, achizitionata ulterior, cam la acelasi pret, 50$.
https://futurehobbies.com/items_detail.asp?...?id=25&item=178

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 29 July 2008 - 05:39 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#6 Useril este offline   Laur73 

  • fotograf aerian
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1855
  • Inregistrat: 26-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Filmari si fotografie aeriana

Postat 29 July 2008 - 07:20 PM

Sfatul meu este sa treci direct pe HD pentru ca nu o sa fi nici o data multumit de calitatea imagini si intotdeauna o sa vrei mai mult
Camera HD -200$
emitator video -50$
receptor video -5o$
iar rezultatul este asta http://www.vimeo.com/1407544 :rolleyes:
Fotografie Aeriana
0

#7 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 29 July 2008 - 07:34 PM

Deci ai disecat Aiptek-ul? Parca asta voiai sa iei.
Si cu ce transmisie aduci HD jos? sau inregistrarea se face sus?
... cu picioarele pe pamant ...
0

#8 Useril este offline   Laur73 

  • fotograf aerian
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1855
  • Inregistrat: 26-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Filmari si fotografie aeriana

Postat 29 July 2008 - 07:58 PM

renatoa, la 29 Jul 2008, 19:34, a spus:

Deci ai disecat Aiptek-ul? Parca asta voiai sa iei.
Si cu ce transmisie aduci HD jos? sau inregistrarea se face sus?

inregistrarea se face sus pe sd iar transmisia prin emitatorul video dar nu hd doar analog
Fotografie Aeriana
0

#9 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 29 July 2008 - 09:15 PM

Deci aiptek are iesire video... faina treaba...
La sol in ochelari se vede vreo imbunatatire spectaculoasa? Asa, ca de la un 420 la 550 TLV...?
... cu picioarele pe pamant ...
0

#10 Useril este offline   Laur73 

  • fotograf aerian
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1855
  • Inregistrat: 26-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Filmari si fotografie aeriana

Postat 29 July 2008 - 09:40 PM

Are iesire AV si HD si in plus mai are si intrare AV ,deci o poti folosi si pentru captura
In ochelari se vede o inbunatatire foarte spectaculoasa pentru ca sunt head play si au rezolutia mare
Dar se pare ca am deviat de la subiect deja
Fotografie Aeriana
0

#11 Useril este offline   mihaimcg 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 622
  • Inregistrat: 22-January 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 29 July 2008 - 10:22 PM

@renatoa: gasesc in Romania variantele propuse de tine la 239 RON si 135 RON ? Si revenind la oile noastre, a folosit cineva acest sistem de care am intrebat eu la inceputul topicului ?
0

#12 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 30 July 2008 - 07:26 AM

Evident, altfel de ce vorbeam de ele...
Sistemul de supraveghere eu personal l-am luat din HK la 75$, merge platit cu orice card valid pt internet sau paypal, ajunge in doua saptamani, fara vama.
Nu e cazul sa te amagesti ca cel luat de aici ar avea avantajul garantiei, folosirea in regim FPV impune schimbari de cablare care iti anuleaza garantia.
De aici poti intreba pe ipsihi de unde l-a luat, am inteles ca un mall din Bucuresti.
Camera este asta:
http://elecsis.ro/ProductDetails.aspx?lang...=88&id_prod=382
Camera o poti lasa pentru achizitie in faza a doua, ai aici un video facut cu ce vine original sistemul de care vorbim, poate te aranjeaza pentru inceput:
http://video.google.com/videoplay?docid=-8...852626381724587
Si revenind la oile tale, parca ti-a zis Laur ca a incercat sistemul tau si nu mergea nici 50m...
... cu picioarele pe pamant ...
0

#13 Useril este offline   mihaimcg 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 622
  • Inregistrat: 22-January 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 30 July 2008 - 04:27 PM

Si acest sistem din mall e tot din caterogia "ieftin si atat" sau e mai bunicel ?
0

#14 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 30 July 2008 - 06:47 PM

Mihai, eu cred ca am scris destul de clar, dar hai sa mai zic odata. Sistemul acela "din mall" este cel de 200mW, caruia eu nu ii pot reprosa nimic comparativ cu orice alt sistem considerat de top de 200mW 2.4G care se vinde acum pe piata, cum ar fi cele de la hobbywireless.
De unde anume poate fi cumparat intreaba pe ipsihi.

Vezi postareamihaimcg, la Jul 30 2008, 05:27 PM, a spus:

Si acest sistem din mall e tot din caterogia "ieftin si atat" sau e mai bunicel ?

... cu picioarele pe pamant ...
0

#15 Useril este offline   alexvid 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1494
  • Inregistrat: 30-April 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 30 July 2008 - 07:12 PM

Salutare, la tx-ul pomenit mai sus "KTK 2400SR/200mW de pe Tx" merge si partea audio ?
la mine fasaie de nu are aer...
Video e ok, dar audio yok...
0

#16 Useril este offline   alexvid 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1494
  • Inregistrat: 30-April 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 30 July 2008 - 07:17 PM

Vezi postareamihaimcg, la Jul 29 2008, 11:22 PM, a spus:

@renatoa: gasesc in Romania variantele propuse de tine la 239 RON si 135 RON ? Si revenind la oile noastre, a folosit cineva acest sistem de care am intrebat eu la inceputul topicului ?


Am eu un sistem de care iti povesteste renatoa, dar nu are audio...adica are mufe, dar, pe telvizor aud doar fasait....iar camera cu care vine este slaba.
Daca te intereseaza, da un MI pretul este 180RON.
0

#17 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 02 August 2008 - 09:16 PM

Aiptek HD 720p intre timp la Amazon a scazut la $135

Vezi postareaLaur73, la Jul 29 2008, 08:20 PM, a spus:

Sfatul meu este sa treci direct pe HD ...
Camera HD -200$
...

... cu picioarele pe pamant ...
0

#18 Useril este offline   Laur73 

  • fotograf aerian
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1855
  • Inregistrat: 26-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Filmari si fotografie aeriana

Postat 02 August 2008 - 09:31 PM

Vezi postarearenatoa, la Aug 2 2008, 10:16 PM, a spus:

Aiptek HD 720p intre timp la Amazon a scazut la $135

eu am achizitionat aiptek1080p hd si asta este 200$
Fotografie Aeriana
0

#19 Useril este offline   MrSpace 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1079
  • Inregistrat: 16-May 02

Postat 02 August 2008 - 11:34 PM

Vezi postareaalexvid, la Jul 30 2008, 08:17 PM, a spus:

Am eu un sistem de care iti povesteste renatoa, dar nu are audio...adica are mufe, dar, pe telvizor aud doar fasait....iar camera cu care vine este slaba.
Daca te intereseaza, da un MI pretul este 180RON.


Ma bag nitel in seama sa arunc o idee. La sistemul asta daca sunt mufe audio ar fi aiure sa nu transmita sunet. Daca in TV nu se aude nimic e posibil ca sunetul in emitatorul tau sa fie cu ecart de 6.5Mhz iar in televizor sa fie cu ecart de 5.5Mhz, sau invers. Incearca din televizor sa schimbi niste setari la norma: DK (6.5MHz) sau BG (5.5Mhz)
Succes!
0

#20 Useril este offline   alexvid 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1494
  • Inregistrat: 30-April 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 03 August 2008 - 02:16 PM

Vezi postareaMrSpace, la Aug 3 2008, 12:34 AM, a spus:

Ma bag nitel in seama sa arunc o idee. La sistemul asta daca sunt mufe audio ar fi aiure sa nu transmita sunet. Daca in TV nu se aude nimic e posibil ca sunetul in emitatorul tau sa fie cu ecart de 6.5Mhz iar in televizor sa fie cu ecart de 5.5Mhz, sau invers. Incearca din televizor sa schimbi niste setari la norma: DK (6.5MHz) sau BG (5.5Mhz)
Succes!


Am mai vazut la un moment dat niste discutii pe forumuri si s-au mai lovit unii de problema asta...au facut nu stiu ce semecherii electronice sa il faca sa mearga. Oricum, pentru ce imi trebuia mie si la altii, sunetul nu prea e important...poate doar sa iti dai seama daca mai merge sau nu motorul :)
Chestia e ca am 2 sisteme identice...cu amandoua se manifesta la fel....se aude fasait...nu ca nu se aude nimic...
Merci oricum pentru recomandari
0

#21 Useril este offline   Gabimal 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 235
  • Inregistrat: 23-August 04
  • Gender:Male

Postat 23 August 2008 - 02:08 AM

Am o singura intrebare la voi: de ce va chinuiti cu aceste sisteme care au cu totul alta functie si nici nu sunt calitativ bune? Nu cred ca problema este de bani...
0

#22 Useril este offline   alexvid 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1494
  • Inregistrat: 30-April 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 23 August 2008 - 01:09 PM

Vezi postareaGabimal, la Aug 23 2008, 03:08 AM, a spus:

Am o singura intrebare la voi: de ce va chinuiti cu aceste sisteme care au cu totul alta functie si nici nu sunt calitativ bune? Nu cred ca problema este de bani...


Pentru ca nu au alta functie. Si da, este si problema de bani...si pentru ca functionalitatea este tot acolo ca si kiturile mai scumpe cu sute de USD care fac acelasi lucru. La urma urmei, iti trebuie tx, rx si o camera buna. Daca exista toate, care e problema ?
0

#23 Useril este offline   Gabimal 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 235
  • Inregistrat: 23-August 04
  • Gender:Male

Postat 23 August 2008 - 10:37 PM

Vezi postareaalexvid, la Aug 23 2008, 02:09 PM, a spus:

Pentru ca nu au alta functie. Si da, este si problema de bani...si pentru ca functionalitatea este tot acolo ca si kiturile mai scumpe cu sute de USD care fac acelasi lucru. La urma urmei, iti trebuie tx, rx si o camera buna. Daca exista toate, care e problema ?


Pai problema ar fi ca nu isi fac treaba bine, nu? Chiar tu ai zis ca sunetul nu mere si calitatea la camera este slaba. Si mai ai si 2 sisteme a 180 ron fiecare - adicatelea fo 160$. Ce rost are sa dai banii pe ele si sa te chinui sa le faci sa mearga cat de cat cand cu 100$ poti lua rx+tx? Mai pui un 80$ pentru camera care e muuuult superioara oricarei "tentative" din comertul nostru si te bucuri de ceva calitativ mai bun si tot pe la banii aia.
Apoi daca mai stai sa te gandesti ca distanta la care bat este jenanta...nu este mai mare de 100m, mai are rost sa le bagam in seama?
Ideea FPV este sa mergi la distante mari fata de locul tau, nu sa te invarti deasupra capului. Si daca esti cu ochelarii pe ochi si pierzi semnalul o sa fie extrem de nasol, mai ales daca nu-ti fixezi repere clare. Iti spun din experienta.
Nu stiu daca tu te-ai dat vreodata cu un sistem FPV venit de afara sa vezi calitatea lui si cum se comporta. Acum eu nu vreau sa te conving de nimic insa iti spun ca nu merita absolut deloc efortul si cheltuiala pe astfel de sisteme slabe. Daca iti este frica sa comanzi in state, te pot ajuta cu mare placere.
Daca vrei sa vezi calitatea unui sistem in 2,4 cu camera KX191 poti sa vezi aici un film: http://vimeo.com/1309432
Iar aici este o camera KX131: http://vimeo.com/1204590. Antenele folosite au fost cele standard de 2-3dB.
Aici http://vimeo.com/1344233 am un film cu OSD care m-a scos din rahat in sensul ca daca nu-l aveam il pierdeam la mare departare.... am luat repere gresite si m-am trezit ca ma plimbam la 500m de locul unde eram eu si 400m altitudine iar cand am pierdut semnalul video m-am panicat nitel. Am scos ochelarii de pe ochi si nu-l vedeam absolut deloc. Noroc ca dupa cateva secunde imaginea a revenit si atunci m-am ghidat dupa GPS spre home. Greseala mea a fost ca am folosit antena de 2dB la receptie in loc de 8dB.
In Bucuresti iti pot arata si live sistemul, intr-un we la chitila sau unde vrei tu. Asta sa-ti faci o idee cat mai clara...

Bafta!
0

#24 Useril este offline   alexvid 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1494
  • Inregistrat: 30-April 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 24 August 2008 - 01:11 AM

Vezi postareaGabimal, la Aug 23 2008, 11:37 PM, a spus:

Pai problema ar fi ca nu isi fac treaba bine, nu? Chiar tu ai zis ca sunetul nu mere si calitatea la camera este slaba. Si mai ai si 2 sisteme a 180 ron fiecare - adicatelea fo 160$. Ce rost are sa dai banii pe ele si sa te chinui sa le faci sa mearga cat de cat cand cu 100$ poti lua rx+tx? Mai pui un 80$ pentru camera care e muuuult superioara oricarei "tentative" din comertul nostru si te bucuri de ceva calitativ mai bun si tot pe la banii aia.
Apoi daca mai stai sa te gandesti ca distanta la care bat este jenanta...nu este mai mare de 100m, mai are rost sa le bagam in seama?
Ideea FPV este sa mergi la distante mari fata de locul tau, nu sa te invarti deasupra capului. Si daca esti cu ochelarii pe ochi si pierzi semnalul o sa fie extrem de nasol, mai ales daca nu-ti fixezi repere clare. Iti spun din experienta.
Nu stiu daca tu te-ai dat vreodata cu un sistem FPV venit de afara sa vezi calitatea lui si cum se comporta. Acum eu nu vreau sa te conving de nimic insa iti spun ca nu merita absolut deloc efortul si cheltuiala pe astfel de sisteme slabe. Daca iti este frica sa comanzi in state, te pot ajuta cu mare placere.
Daca vrei sa vezi calitatea unui sistem in 2,4 cu camera KX191 poti sa vezi aici un film: http://vimeo.com/1309432
Iar aici este o camera KX131: http://vimeo.com/1204590. Antenele folosite au fost cele standard de 2-3dB.
Aici http://vimeo.com/1344233 am un film cu OSD care m-a scos din rahat in sensul ca daca nu-l aveam il pierdeam la mare departare.... am luat repere gresite si m-am trezit ca ma plimbam la 500m de locul unde eram eu si 400m altitudine iar cand am pierdut semnalul video m-am panicat nitel. Am scos ochelarii de pe ochi si nu-l vedeam absolut deloc. Noroc ca dupa cateva secunde imaginea a revenit si atunci m-am ghidat dupa GPS spre home. Greseala mea a fost ca am folosit antena de 2dB la receptie in loc de 8dB.
In Bucuresti iti pot arata si live sistemul, intr-un we la chitila sau unde vrei tu. Asta sa-ti faci o idee cat mai clara...

Bafta!



Tocmai ca, tx-ule este foarte bun. la 250mW in 2.4Ghz. Teoretic, ar trebui sa bata mult mai mult decat 100m adica cel putin range-ul unei statii normale in aer. Mie mi s-a parut ok pretul. Camera inclusa, e cam 4USD asa ca nici nu o iau in considerare. Eu le-am luat pentru tx si rx. Singura problema este acel audio de pe tx, care sincer nu prea e util decat poate sa iti dai seama la ureche cum mai trage motorul, dar...se poate si fara.
Ce mi-a placut este ca TX-ul prin conectorul lui, permite alimentarea lui si a camerei cu o singura mufa la baterie...si ca este foarte mic si usor.
In fine sunt total de acord cu tine referitor la calitatea camerelor, bravos pentru filmulete.
0

#25 Useril este offline   Gabimal 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 235
  • Inregistrat: 23-August 04
  • Gender:Male

Postat 24 August 2008 - 10:32 PM

Eu si cu Laur73 am hotarat sa organizam o mica "expozitie" de echipamente FPV intr-un weekend.
Asta pentru a vedea fiecare cu ochii si sa simta pe pielea lui ce inseamna FPV. Poate asa castigam mai multi adepti in aceasta "miscare" :)
Asteptam numai sa se mai potoleasca caldura de afara.

Bafta!
0

#26 Useril este offline   Abburo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1317
  • Inregistrat: 02-June 07

Postat 25 August 2008 - 04:42 PM

Vezi postareaGabimal, la Aug 24 2008, 11:32 PM, a spus:

Eu si cu Laur73 am hotarat sa organizam o mica "expozitie" de echipamente FPV intr-un weekend.


O initiativa excelenta. Promit sa vin si eu.
URGENT !!! schimb Caiet A4 cu Audi acelashi model….rog seriozitate!!!
0

#27 Useril este offline   casper20 

  • Lifetime Beginner
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3598
  • Inregistrat: 09-June 07
  • Gender:Male
  • Location:TG-MURES

Postat 26 August 2008 - 08:08 PM

OK, deci ce sistem de supraveghere se poate folosi si a fost testat de voi, dar sa se gaseasca si in Romania?
Prabusirea este o aterizare necontrolata..................sau nu?

FPV is not a crime!

Hitec Optic 6 Spectra 35MHz sinteza
FrSky 2.4GHz modul
Easy Glider BL
FW 190 A8
P 51D Mustang
IAR 80
ME 163

Tel: 0741-931.767
0

#28 Useril este offline   Laur73 

  • fotograf aerian
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1855
  • Inregistrat: 26-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Filmari si fotografie aeriana

Postat 26 August 2008 - 08:44 PM

Vezi postareacasper20, la Aug 26 2008, 09:08 PM, a spus:

OK, deci ce sistem de supraveghere se poate folosi si a fost testat de voi, dar sa se gaseasca si in Romania?

Din pacate nici un sistem video de supraveghere comercializat in Romania nu are calitatea necesara pentru a putea fi folosit F.P.V. It-i spun din experienta ,eu am achizitionat 2 sisteme la inceput si au fost bani aruncatii pe fereastra.
Fotografie Aeriana
0

#29 Useril este offline   casper20 

  • Lifetime Beginner
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3598
  • Inregistrat: 09-June 07
  • Gender:Male
  • Location:TG-MURES

Postat 26 August 2008 - 09:17 PM

Mie imi tree cva cu raza cam de 500m in camp deschis, nu neaparat pt FPV.
Prabusirea este o aterizare necontrolata..................sau nu?

FPV is not a crime!

Hitec Optic 6 Spectra 35MHz sinteza
FrSky 2.4GHz modul
Easy Glider BL
FW 190 A8
P 51D Mustang
IAR 80
ME 163

Tel: 0741-931.767
0

#30 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 30 August 2008 - 07:24 PM

Laur, in RO se comercializeaza vreo 20-30 de sisteme video de supraveghere, numai din doua nu poti trage o concluzie.
Iar cu camerele, e o loterie totala, 3/4 din piata la ora actuala este fabricat de o singura firma coreeana, si asta inseamna cam vreo 6-800 modele.
Tipul nu spune nimic, numai eu stiu 3-4 modele de camere etichetate drept KX131 si care au chipuri diferite inauntru.

@casper, systemul avand Tx etichetat KTK 2400SR/200mW, de care s-a vorbit aici bate sigur 500m, a fost testat de cel putin 3 oameni care ii stiu eu in tara si multi pe rcgroups.
Il poti lua de la linkul dat de mine in prima pagina cu 75$ , pretul de livrare in ro inclus, plata cu orice card emis in tara care este recunoscut in afara.

'

Vezi postareaLaur73, la Aug 26 2008, 09:44 PM, a spus:

Din pacate nici un sistem video de supraveghere comercializat in Romania nu are calitatea necesara pentru a putea fi folosit F.P.V. It-i spun din experienta ,eu am achizitionat 2 sisteme la inceput si au fost bani aruncatii pe fereastra.

... cu picioarele pe pamant ...
0

Arata acest topic


  • 7 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro