Modelism - RHC Forum: CNC (computer numerical control) - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 108 Pagini +
  • « Prima
  • 80
  • 81
  • 82
  • 83
  • 84
  • Ultima »

CNC (computer numerical control) masini cu comanda numerica

#2421 Useril este offline   vampiras01 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 22-April 08

Postat 23 April 2008 - 08:09 AM

Salutare tuturor,

Am gasit din intamplare forumul acesta . Sunt un novice si ma gandesc serios sa construiesc o masina CNC. De 3 zile tot caut pe ineternet diverse modele si tipuri de constructie. Eu vreau sa folosesc masina pentru usi din MDF asa ca m-am hotarat sa construiesc un model pe 3 axe. Am gasit ceva pe net si vroiam sa va cer parerea cu privire la modelul respectiv. Modelul este aici :

http://buildyourcnc.com/latest.aspx

Pentru cei care nu au timp sa urmareasca tot ce este pe pagina respectiva va spun ca structura CNC-ului este taiata din MDF, sistemul de ghidaj este pe rulmenti normali prinsi cu suruburi pe o bucata de cornier de aluminiu care la randul ei culiseaza pe o alta bucata de cornier de aluminiu. Oare rezista MDF-ul la solicitarile repetate?
O alta intrebare ar fi ce dimensiuni sa aiba CNC-ul meu?Eu m-am gandit la ceva de genul 2000/1000.

In al doilea rand fiin primul meu post pe forum vroiam sa ofer cateva informatii cu privire la ce am gasit pe net cautand componente:

motoare pas cu pas , drivere si componente CNC
: http://www.adf.ro/home/produse/motoare-ele...uz-general.html

: http://www.kontroll.ro/main.php?browse_menu=28&lang=ro

: http://www.elmatic-systems.ro/

Aceasta postare a fost editata de vampiras01: 23 April 2008 - 09:03 AM

0

#2422 Useril este offline   vrajitoru 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 211
  • Inregistrat: 10-July 07

Postat 23 April 2008 - 08:21 AM

la dimensiunile de 2/1m nu cred ca faci ceva fiabil din MDF

Daca vrei motoare si controllere bune si mai ieftine ca acolo... am eu

Ca fapt divers am fost ieri la targul de electronica, printr alte prostii am vazut si un cnc foarta fainut facut de bungard, era pe curea dintata, sasiu din profie de al... costul 9000Euro fata TVA :)

Aceasta postare a fost editata de vrajitoru: 23 April 2008 - 08:40 AM

0

#2423 Useril este offline   vampiras01 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 22-April 08

Postat 23 April 2008 - 09:07 AM

PT "vrajitor" :Imi poti trimite, te rog o lista cu preturi pentru diverse componente pe care le ai la vanzare ? . Ca sa pot face o comparatie... Mersi
0

#2424 Useril este offline   Danieltnokia2000 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 330
  • Inregistrat: 21-October 07
  • Location:https://t.me/pump_upp
  • Interests:https://t.me/pump_upp

Postat 23 April 2008 - 09:48 AM

sal
pune si tu lista aia aici pe forum poate mai e interesata lume nu?
sa putem sa vedem si noi ce poati sa ne vinzi!
0

#2425 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 23 April 2008 - 09:57 AM

vampiras01, la 23 Apr 2008, 09:09, a spus:

sistemul de ghidaj este pe rulmenti normali prinsi cu suruburi pe o bucata de cornier de aluminiu care la randul ei culiseaza pe o alta bucata de cornier de aluminiu. Oare rezista MDF-ul la solicitarile repetate?
...
O alta intrebare ar fi ce dimensiuni sa aiba CNC-ul meu?Eu m-am gandit la ceva de genul 2000/1000.

Bine ai venit printre noi!
Felicitari pentru initiativa!

Eu cred ca MDF-ul ar rezista la ce solicitari ai acolo, daca nu exagerezi foarte tare cu regimul de prelucrare. Parerea mea ar fi ca nu-i simplu de facut nici din MDF. Si daca ai posibilitatea, schimba profilul de aluminiu (desi rezista si ala ca e doar cale de rulare nu altceva) cu unul macar din inox. Ca pret tot acolo iesi. Doar ca pare mai rezistent ala mai rezistent. Parerea mea!
Poate ar fi la fel de simplu de cumparat niste teava rectangulara de 50x30 (sau putin mai mica) si sa faci structura din metal, mai putin blatul mesei, pe care-l poti face din MDF sau scanduri cu spatii intre ele sa poti baga suruburi de jos in sus. Sau vezi tu ce si cum...

Ti-as propune o dimensiune ceva mai mare pe X. Adica in loc de 2000x1000 sa mergi pe un 2200 minim, daca ai loc in atelier.
Asta daca vrei sa prelucrezi fata usii dintr-o singura prindere. Cine are vila si-si face usa faina s-ar putea sa aiba usa putin mai inalta de 2000. Eventual tocul usii e ceva mai mare de 2000. Zic si eu, ca-i gratis...Dar nu te poti duce la infinit cu lungimea pe motiv ca exista 2 biserici cu usa de 4 m! Compromisul pe care-l faci acum e cel mai important.
Sau in cel mai rau caz faci blatu in asa fel incat sa poti muta usa in lungul masinii si prelucrezi din doua prinderi. Adica sa nu ai rama metalica sau ceva iesit deasupra suprafetei de lucru.
MPP-urile nu sunt toate foarte puternice. Vezi cum faci transmisia, sa mearga fain. Una e sa strici o piesa si alta o usa intreaga, montata.
Exista si cremaliera nu foarte scumpa. Fa-ti niste schite si poate mai discutam daca ne pricepem.
Nu stiu daca e util, dar merita incercata si o masinuta mai mica, pentru modele frezate in lemn. Poate chiar inainte de a o face pe cea mare. Inveti totul pe ceva mic si stii ce sa faci in continuare.

Indiferent ce o sa faci, spor la treaba in continuare!
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#2426 Useril este offline   vrajitoru 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 211
  • Inregistrat: 10-July 07

Postat 23 April 2008 - 09:58 AM

Nu am liste de preturi iar/si ce pot face rost sunt FOARTE negociabile, cat sa nu ies in pierdere :)

sa discutat de 100 de ori despre situl meu pe aici... nu mai pun linkul ca nu vreau sa fiu acuzat de reclama.
0

#2427 Useril este offline   Danieltnokia2000 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 330
  • Inregistrat: 21-October 07
  • Location:https://t.me/pump_upp
  • Interests:https://t.me/pump_upp

Postat 23 April 2008 - 10:05 AM

sal
care aveti o schita cu un chidaj liniar dala cu rulmenti la 90gr(dau asa ceva) ca vreau sa mai fac si io inca un cnc tot ceva gen pentru prelucrat usi :) si as merge pe ideea asta cu rulmenti. la primul cnc mault mai mic am mers pe bucse de bronz si nu is prea sa tisfacut. merge dar parca nu ma incanta sa de tare cu bucse.

astept ceva schite ms
0

#2428 Useril este offline   vrajitoru 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 211
  • Inregistrat: 10-July 07

Postat 23 April 2008 - 10:13 AM

Bucsele de bronz daca sunt de calitate si axele rectificate macar h6 merg la fel ca bucsele cu bile de bine.

Daca vrei sa iasa ceva bun foloseste bucse cu bile sau ghidaje tip sina, cu improvizatii nu iese lucru bun.
0

#2429 Useril este offline   Danieltnokia2000 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 330
  • Inregistrat: 21-October 07
  • Location:https://t.me/pump_upp
  • Interests:https://t.me/pump_upp

Postat 23 April 2008 - 10:16 AM

da pai arata-mi o foto undeva cu ceva tip sina
nu vreau cu bucse
nu se misca asa usor ca rulmentii
0

#2430 Useril este offline   vrajitoru 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 211
  • Inregistrat: 10-July 07

Postat 23 April 2008 - 10:22 AM

Bucsele cu bile sunt de fapt rulmenti :) nu bucse clasice. Pacat ca nu esti din Bucuresti ca te-as chema la mine sa-ti arat diferentele intre un ghidaj de ala artizanal, unu de fabrica(isel) si unu cu bucse cu bile.
Cel mai lin si usor merg alea cu bucse cu bile.

Sina uite aici cum arata

http://www.hi-end.ro/images/materiale/sina_ghidaj.jpg

Aceasta postare a fost editata de vrajitoru: 23 April 2008 - 10:28 AM

0

#2431 Useril este offline   Danieltnokia2000 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 330
  • Inregistrat: 21-October 07
  • Location:https://t.me/pump_upp
  • Interests:https://t.me/pump_upp

Postat 23 April 2008 - 10:31 AM

si ce ce crezi ca e bine sa fac transmisia la asa o dimensiune 2200x1200? curea, ax filetat, cremaliera?
0

#2432 Useril este offline   vrajitoru 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 211
  • Inregistrat: 10-July 07

Postat 23 April 2008 - 10:33 AM

Eu as merge pe surub trapez din considerente tehnice si financiare.
Sa explic si dece
Pentru ca la surub obtii ce mai mare precizie
Pentru ca la curea si cremaliera ai nevoie si de reductie + ca cremaliera si pinionul e foarte scumpa.

Aceasta postare a fost editata de vrajitoru: 23 April 2008 - 10:40 AM

0

#2433 Useril este offline   Miezu_eu 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 553
  • Inregistrat: 13-July 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodelism

Postat 23 April 2008 - 06:29 PM

ms mult @bitex! e cam complicata treaba pentru ca nu le am cu programarea si nici cu electronica aceasta avansata. problema este ca nu sunt ale mele ci sunt de la facultate pe inventar, dar o sa ma documentez din aceste posturi pentru a face ceva de la 0. ms mult inca o data!
bafta!
doar....eu
0721.798.720

0

#2434 Useril este offline   Danieltnokia2000 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 330
  • Inregistrat: 21-October 07
  • Location:https://t.me/pump_upp
  • Interests:https://t.me/pump_upp

Postat 23 April 2008 - 10:55 PM

Miezu_eu, la 23 Apr 2008, 18:29, a spus:

ms mult @bitex! e cam complicata treaba pentru ca nu le am cu programarea si nici cu electronica aceasta avansata. problema este ca nu sunt ale mele ci sunt de la facultate pe inventar, dar o sa ma documentez din aceste posturi pentru a face ceva de la 0. ms mult inca o data!
bafta!

daca te intereseaza contolere pt cnc fac eu.... cu 3..5 axe + iesire comanda releu pt freza, fir cald sau ce vrei tu sa pui!

Aceasta postare a fost editata de Danieltnokia2000: 23 April 2008 - 10:55 PM

0

#2435 Useril este offline   hellas 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 64
  • Inregistrat: 20-July 07

Postat 24 April 2008 - 08:12 AM

Danieltnokia2000, la 23 Apr 2008, 10:31, a spus:

si ce ce crezi ca e bine sa fac transmisia la asa o dimensiune 2200x1200? curea, ax filetat, cremaliera?

Eu ti as indica cremaliera sau curea. La dimensiunile astea surubul trapezoidal are flexiuni mari si esti obligat sa folosesti un diametru mai mare (cam 30 mm) si implicit motoare si drivere mult mai puternice.
O foto cu ce am construit eu cu sina.
http://www.rhc.ro/forumrhc2/index.php?act=...=post&id=207632

Pot sa ti spun din experienta ca sina e o alta viata. La dimensiuni mici de CNC merg si barele rectificate , dar la dimensiuni mai mari, sina iti da numai avantaje (aparte pretul).

Aceasta postare a fost editata de hellas: 24 April 2008 - 08:20 AM

0

#2436 Useril este offline   vrajitoru 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 211
  • Inregistrat: 10-July 07

Postat 24 April 2008 - 03:31 PM

Danieltnokia2000, la 23 Apr 2008, 22:55, a spus:

Miezu_eu, la 23 Apr 2008, 18:29, a spus:

ms mult @bitex! e cam complicata treaba pentru ca nu le am cu programarea si nici cu electronica aceasta avansata. problema este ca nu sunt ale mele ci sunt de la facultate pe inventar, dar o sa ma documentez din aceste posturi pentru a face ceva de la 0. ms mult inca o data!
bafta!

daca te intereseaza contolere pt cnc fac eu.... cu 3..5 axe + iesire comanda releu pt freza, fir cald sau ce vrei tu sa pui!

mai ieftin ca asta ?
http://www.hi-end.ro/controller-pe-4-axe-p...-pas-p-857.html
0

#2437 Useril este offline   mayer_maryus 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 126
  • Inregistrat: 03-March 08

Postat 25 April 2008 - 10:26 AM

Danieltnokia2000, la 23 Apr 2008, 10:31, a spus:

si ce ce crezi ca e bine sa fac transmisia la asa o dimensiune 2200x1200? curea, ax filetat, cremaliera?

sfatul meu din punct de vedere technic.....
surub cu pas 10mm diametru 30 fix iar piulita este cea actionata de motor o sa-ti atasez cateva poze dupa paste cand ajung la munca (lucrez pe asa ceva)

de ex la mecanumeric modelele mai vechi se rotea surubul care era actionat de o curea raport 2:1 (la 2 ture de surub, axul motorul facea o singura tura) pe axa y y=2,1m e axa x era cu cremaliera+ reductor + ambreiaj:D x=4,1m

la cel nou s-a ajuns la urmatoarea modificare: axa y surub rotativ y=2,1m si axa x surub static si piulita rotativa x=3,1 m

la cel de-al doilea care este achizitionat anul trecut in noiembrie se misca f bine cu viteze aproape duble fata de cel vechi(este versiunea pro cu 2 suruburi si 2 motoare pe axa x) si curbele le ia foarte lin....
la viteze destul de bune cam...70-100mm/sec inconditii de aschiere


o alta varianta de masina pe care am lucrat este flexicam unde totul este pe cremaliere....
tot 2 masini dar de geneatii diferite...
la ambele la anumite viteze vibreaza f rau iar un cerc taiat este facut din segmente care se vad ...



sper sa-ti fie de ajutor sfatul meu este surub cu bile iar pt viteze mari surubul fix
0

#2438 Useril este offline   Aztec 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 200
  • Inregistrat: 20-February 04

Postat 25 April 2008 - 06:57 PM

mayer_maryus, la 25 Apr 2008, 10:26, a spus:

la cel nou s-a ajuns la urmatoarea modificare: axa y surub rotativ y=2,1m si axa x surub static si piulita rotativa x=3,1 m

la cel de-al doilea care este achizitionat anul trecut in noiembrie se misca f bine cu viteze aproape duble fata de cel vechi(este versiunea pro cu 2 suruburi si 2 motoare pe axa x) si curbele le ia foarte lin....
la viteze destul de bune cam...70-100mm/sec inconditii de aschiere

Unde ziceai ca lucrezi?
Tell me and I forget it; show me and I remember; involve me and I understand.
0

#2439 Useril este offline   LukeSoft 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 17
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male

Postat 25 April 2008 - 11:34 PM

Salutare...

Urmaresc de ceva timp acest topic ... intr-un tarziu m-am hotarat sa ma apuc si eu de o astfel de "masinarie" ... am gasit doua tipuri de motoare ... unele cu 4 fire (STH-39H112 - Shinano Kenshi Co.) si celalalt tip (17PM-K303-P3L de la MInebea Co.) - nu am gasit prea mare lucru despre ele... insa as dori sa aflu de la cei mai experimentati daca se potrivesc la "Hot Wire CNC Foam cutter" si ce electronica imi recomandati ...

Va multumesc ...

... cam asa ceva vreau sa construiesc...
0

#2440 Useril este offline   LukeSoft 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 17
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male

Postat 25 April 2008 - 11:35 PM

... asta e primul tip de motor....
0

#2441 Useril este offline   LukeSoft 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 17
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male

Postat 25 April 2008 - 11:36 PM

... al II-lea tip de motor...
0

#2442 Useril este offline   vrajitoru 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 211
  • Inregistrat: 10-July 07

Postat 26 April 2008 - 02:08 PM

primul e bipolar si 2 e unipolar, controlerele de la unu la altul nu sunt identice.
0

#2443 Useril este offline   LukeSoft 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 17
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male

Postat 26 April 2008 - 03:45 PM

stiu ca primul e bipolar si al II-le e unipolar ... am cate 5 bucati din fiecare ... as vrea sa stiu care se preteaza cel mai bine la ce vreau sa fac ... CNC si daca acest tip de controler ar merge cu cele unipolare ... Controler

Aceasta postare a fost editata de LukeSoft: 26 April 2008 - 03:46 PM

0

#2444 Useril este offline   vrajitoru 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 211
  • Inregistrat: 10-July 07

Postat 26 April 2008 - 07:30 PM

Indiferent care din ele cred ca ar merge daca pui suruburi care sa mearga usor ca motoarele mi se par micute.

Controllerul ala e compatibil cu orice motoare unipolare pana la 5A
0

#2445 Useril este offline   Motorel 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 39
  • Inregistrat: 09-April 05

Postat 26 April 2008 - 09:32 PM

Stie cineva un soft pentru pick&place? Dar un soft care sa faca posibila conversia impulsurilor de la cnc-3 axe la cnc-pivotant+z?De fapt z-ul nu mai conteaza.
0

#2446 Useril este offline   bogdanel 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 30
  • Inregistrat: 04-August 06

Postat 27 April 2008 - 07:24 AM

Am modificat intr-o vreme un script pentru Eagle, ce genera Gcode pentru o masina in patru axe, a patra fiind de fapt rotatia pipetei de prins componenta. O sa il caut, sper sa-l mai am. Uite aici testele: http://video.google.com/videoplay?docid=89...888159444815773
Cealalta intrebare n-am inteles-o. Cauti un soft care sa ruleze pe un pc standard, care sa accepte impulsuri step-dir? Asta este cam greu hardware, intre altele, din lipsa resurselor i/o limitate. Ce vrea sa fie cnc pivotant? Sa fie 2.5d?
0

#2447 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 27 April 2008 - 09:07 AM

Cred ca el cauta un soft pentru robot SCARA (structura RRT). Am gasit din intamplare cautand softuri de CNC si un soft configurabil pentru robotei. O sa umblu pe paginile de pe care am copiat cate ceva, poate dau de el.
Stiu ca exista soft pentru ce spui. In schimb n-am vazut unul pentru conversie. Sunt ceva sanse sa construiesti tu ceva, ca pana la urma tot step/dir scoate softul, doar ca stii de unde iei si unde pui, folosind deplasari unghiulare.
Se face pe la robotica teoria, exista programe facute. Ca denumire cred ca ar fi problema directa sau inversa a pozitiei... Caut ceva materiale si revin. Sper sa gasesc chiar programul pentru SCARA.
Spor la treaba!

Aceasta postare a fost editata de bitex: 27 April 2008 - 09:10 AM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#2448 Useril este offline   g3rula 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 14
  • Inregistrat: 12-January 08

Postat 27 April 2008 - 01:01 PM

Intrebare: Care ar fi turatzia optima pt frezare in Aluminiu? Freza mea are turatzia reglabila intre 5.000-20.000rpm!
0

#2449 Useril este offline   g3rula 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 14
  • Inregistrat: 12-January 08

Postat 27 April 2008 - 01:01 PM

Am vazut mai multe pareri, mai multe opinii, si, mai multe viteze, bineintzeles! :lol:

Aceasta postare a fost editata de g3rula: 27 April 2008 - 01:03 PM

0

#2450 Useril este offline   bogdanel 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 30
  • Inregistrat: 04-August 06

Postat 27 April 2008 - 01:03 PM

Aha. Interesant. In elektor era publicat un articol, acum cativa ani. Era vorba de o masina de gaurit PCB, structura bizara, care folosea un sistem mai putin ordinar de transformare de coordonate. Daca te intereseaza mai serios, am sa caut prin cduri articolul original (doar in franceza) cu pcb cu tot. Tin minte ca era cu un 877 pe post de buffer/indexer si 3717 la drivere.

http://www.radix-pcb.com/index.html?d_500_...et_TanBo325.htm

Iar legat de transformare cinematica inversa, sunt si eu interesat de un soft pentru PC. Eu am doi roboti tip SCARA, le-am facut electronica compatibila STEP/DIR la servomotoare cu feedback potentiometric :lol: , dar n-am mai avut vreme sa termin modulul hardware de transformare cinematica inversa.
0

Arata acest topic


  • 108 Pagini +
  • « Prima
  • 80
  • 81
  • 82
  • 83
  • 84
  • Ultima »

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro