Modelism - RHC Forum: CNC (computer numerical control) - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 108 Pagini +
  • « Prima
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • Ultima »

CNC (computer numerical control) masini cu comanda numerica

#241 Useril este offline   sebip 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 195
  • Inregistrat: 21-May 03

Postat 13 December 2003 - 08:52 AM

bitex, la 12 Dec 2003, 18:08, a spus:

Am o intrebare pentru electronistii care mai dau pe aici: in locul unui tranzistor de putere pe la 4-6A nu se poate folosi un tiristor (sau triac)?

Citeaza

Am o intrebare pentru electronistii care mai dau pe aici: in locul unui tranzistor de putere pe la 4-6A nu se poate folosi un tiristor (sau triac)?


Problema la tiristor este ca odata adus in conductie ramine asa pina in momentul in care tensiunea anod-catod ajunge la zero. De aceea se folosesc in curent alternativ. Se pot folosi si in curent continuu, de exemplu la aprinderile electronice cu traf ridicator de tensiune->incarca un condensator->tiristorul descarca condensatorul pe "primarul" bobinei de inductie, NUMAI ca in acest caz tiristorul iese din conductie datorita tensiunii de autoinductie care apare in bobina.
Cu alte cuvinte la trecrea tensiunii prin zero tiristorul iese din conductie.
Deoarece tiristorul se poate compara cu o dioda comandata, prin urmare conduce intr-un singur sens, triacul se echivaleaza cu 2 tiristoare astfel incit triacul conduce in ambele sensuri.

Acuma ca m-am facut de ris cu explicatiile astea "stiintifice" sper sa nu aruncati in mine cu tot felul de chestii http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/biggrin.gif :) B)
0

#242 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 13 December 2003 - 11:30 AM

OKDK, am inteles. Doar am ars destule tiristoare... Abia acum mi-am amintit ca de fapt dupa aplicarea semnalului pe poarta in CC conduce continuu, disparitia tensiunii pe poarta nu-l "intrerupe". Doar nu vazusem nici o schema pentru MPP-uri cu tiristoare si nu stiam de ce: ca se poate si mai simplu. Multumesc pentru ajutor.

Pentru expo: poate n-a spus-o cu rautate. In fond e cel mai bun si ieftin ghidaj care se gaseste in comert. Daca stau si cuget, nici macar nu-i ieftin. Dar sigur e foarte bun. Eu n-am folosit ca am inceput cu altceva, dar urmatorul cu bile va fi, asemanator. Si nu-ti mai face probleme. De la prima poza de pe pagina ta, am tras concluzia ca mergi cel mai repede la capitolul CNC si am si martori ca am spus-o atunci. Imi pare rau ca nu am pus pariu, poate si câstigam ceva. In situatia noastra e important ce faci nu ce stii. Si tu ai facut. Nu-i OSIM sa acceptam numai noutati... Cred ca lucrurile simple si bune se cunosc in principiu, detaliile fac diferenta. Si nici macar asta nu conteaza. Mai vorbim.
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#243 Useril este offline   expo 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 231
  • Inregistrat: 12-October 03

Postat 13 December 2003 - 01:23 PM

intr-adevar, m-am ambalat putzin si nu trebuia... retractez :) nu am nici o problema in a spune ca am gresit.
oricum imi face placere ca pina acum am gasit aici citziva oameni pe care nu i-as fi gasit nici cu luminarea altfel.
expo (Gabi)
0

#244 Useril este offline   Skyspy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1501
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 13 December 2003 - 02:24 PM

In legatura cu softul pt. polistiren.Am gasit o firma ,persoana care vinde asemenea soft.Pretul e cam
piperat 170€.Si io-s ca Picco nu deosebesc rezistenta de dioda :) :D :D si nu pot sa fac comparatie
intre unul luat pe gratis de pe internet si unul cumparat pe bani.Parerea mea e ca,chiar daca incepi cu
un program pe gratis pina la urma daca nu le ai cu electronica si cu programarile tot la unul cumparat
vei ajunge.Asa ca mai devreme sau mai tirziu tot va trebui sa-l cumperi daca vrei sa faci niste piese
mai complicate.Va intreb se poate traduce un asemenea program pe romaneste sau engleza sa fie
accesibil mai usor pt. mine si pt altii nu ca nu as stii nemteste dar vreau sa-l dau mai departe sa se
bucure si altii de el.
@ expo ziceai ceva de Life Line si eu am crezut ca e pat de cabluri din ala care ruleza sau shenila ii
zic eu.Azi am fost la o firma care distribuie asemenea shenile :D si tipul de acolo mi-a dat un catalog
cit o Biblie unde am gasit si cabluri Life Line ecranate.Nu stiu daca la astea te-ai referit.Sint mai multe
tipuri cu 4 pina la 16 cabluri in el si de sectiuni diferite.Pt motor cred ca ajunge ala de 4 cabluri nu?
Mai multe detalii vedeti la www.kabelschlepp.at.Mi-a dat si o mostra de "shenila" pe gratis care costa
normal 22€ si are dimensiunile 20x30x1000mm
A dracului dom-le cum se extinde si poluarea asta.
Deunazi desfac o conserva de sardine inauntru plin de ulei si pesti morti.
0

#245 Useril este offline   Skyspy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1501
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 13 December 2003 - 02:51 PM

Ma mai gindeam io asa in prostia mea daca nu s-ar putea folosi la o instalatie CNC mai mare pt.
partea de actionare servomotoare de cc iar pt. comanda motoare PCP.Servomotoarele preiau
partea de forta iar motoarele PCP numara pasii si detemina distanta parcursa actionind servourile
cu comanda inainte-stop-inapoi.In acest fel s-ar putea folosi o schema electronica simpla pt.
comanda motoarelor PCP fara alte encodere si decodere pt. servouri.
A dracului dom-le cum se extinde si poluarea asta.
Deunazi desfac o conserva de sardine inauntru plin de ulei si pesti morti.
0

#246 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 13 December 2003 - 05:51 PM

Draga Bitex eu sunt pentru microcontrolere. Vezi ca la "altimetru" am pus Realizerul Gold. Este teribil, parerea mea, pentru programat grafic. Fara linii de cod. Iar partea de simulare...Sunt sigur ca o sa-ti placa. Eu am pierdut mult timp si destui bani sa fac rost de el si vad ca altii nu-l doresc nici moca. Incearca-l.
Nu numarul de pini ar fi problema ci timpul de raspuns de care ai tu nevoie. Vezi ca sunt PIC-uri si la 20 Mhz. Fa o socoteala in acest sens.
In legatura cu tiristorii. Poti sa-i arzi si daca nu folosesti impulsuri pentru comanda. Daca comanda o faci in cc si folosesti curentul necesar pentru o amorsare buna ( daca curentul este mic ai probleme ) poti sa depasesti usor puterea disipata pe poarta :) Deci numai impulsuri. Dar tot tranzistorii...
0

#247 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 13 December 2003 - 07:04 PM

Sincer, l-am copiat chiar când l-ai pus pe site, dar tot sincer, inca nu l-am rulat. Din nefericire...
La MPP-uri cred ca nu se pune problema timpului, ca si la viteza maxima de rotatie a motorului, frecventa semnalelor e foarte mica. Nu cred ca pot trece de 500Hz pe motor, chiar si fara sarcina, fara sa risc. Si cum sunt 3-4 motoare, sa zicem cu rezerve cu tot, poate 2 (4) MHZ. E corelata in realitate si cu tipul prelucrarii, si nu-i nevoie de viteza decât la deplasarile rapide. Si daca nu-s deplasari rapide care-i problema? Conteaza in cazul nostru 1-2 minute in plus la o piesa care se face "cu pila" in 3-4 ore? Nu. Timpul asta se poate recupera din alta parte sau se poate folosi la o ceasca de cafea sau 2-3 fumuri de tigara... Am vazut scheme simple de comanda cu uC ieftin, http://www.dakeng.com/u2.html si incep sa cred ca se poate si mai mult. De ce n-ar fi unul singur pentru 3-4 motoare daca are numarul de pini necesar? Am incercat de multe ori sa invat câte ceva de spre uC, dar n-am dus treaba pâna la capat. Teoria o mai stiu, documentatie am citit, (ba chiar am facut fizic si un programator de eeprom-uri desi n-avea legatura cu uC), dar niciodata n-am procurat un uC sa-l scriu si sa fac concret o treaba. Mi-a fost simplu sa pun 2-3 CI ieftine si gata munca. Trebuie cândva sa trec de faza asta. Mai vorbim. Spor la treaba!

Skyspy, e putin neclar ce zici. Poti intra in amanunte? Motorul pas cu pas sa comande servomotorul? N-am inteles bine. Ai mai intâlnit pe undeva ce zici tu? Crezi ca-i functional, bun si ieftin?

Aceasta postare a fost editata de bitex: 13 December 2003 - 07:42 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#248 Useril este offline   expo 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 231
  • Inregistrat: 12-October 03

Postat 13 December 2003 - 11:26 PM

skyspy vorbea de "senilele" acelea. eu vorbeam de ghidajele liniare de la ISGUS.de :)
expo (Gabi)
0

#249 Useril este offline   KRI 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 197
  • Inregistrat: 04-February 03
  • Gender:Male

Postat 16 December 2003 - 10:32 PM

Salut.
Cine poate sa ma lamurteasca si pe mine cu citeva lucruri?
1. Daca tot nu vreti sa folositi circuite specializate pentru comanda MPP, de ce nu ar fi o idee buna sa fie folosite MOSFET-uri?


Si acum daca am vazut ca ati trecut la microcontrolere puteti eventual citi sau cauta pe net AN822 de la microcip ca e destul de lamuritoare in ceea ce priveste comanda MPP,
http://www.microchip.com/download/appnote/...ic16/00822a.pdf

Aceasta postare a fost editata de KRI: 16 December 2003 - 11:10 PM

0

#250 Useril este offline   KRI 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 197
  • Inregistrat: 04-February 03
  • Gender:Male

Postat 16 December 2003 - 11:01 PM

Imi pare rau pentru modul in care am formulat mesajul din 12 decembrie, se pare formularea nu a fost fericit aleasa si a lasat loc interpretarilor, ORICUM, in nici un caz nu am avut intentii malitzioase la adresa nici unuia din membrii grupului, a fost doar o formulare de genul "de ce sa ne chinuim sa intrebam departe in limbi straine, cind avem un om care a incercat deja sa construiasca ceva si ne poate explica din experienta dobindita chiar in Romaneste"
@ expo oricum nu am mai reusit sa gasesc pozele la linkul dat, si as fi avut o intrebare, am avut impresia ca ai folosit ghidaje pentru sertare dar cu bile nu cu role, eu caut de citeva zile prin brasov acest tip de ghidaje si nu am reusit sa il gasesc, cei care vind asa ceva mi-au spus ca imi pot aduce pe comanda si ca sunt destul de scumpe, ma interesa tu de unde si la ce pret le-ai procurat (evident daca poti sa imi furnizezi o asemena informatie).

Si acum am si eu un link pentru cei interesati de cum fuctioneaza si se poate comanda un stepper, eu am fost interesat de paretea de microsteping si limitarea curentului unde de altfel este dat si un exmplu practic pe care eu l-am luat ca baza de plecare pentru electronica mea de comnada.
http://www.cs.uiowa.edu/~jones/step/
0

#251 Useril este offline   expo 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 231
  • Inregistrat: 12-October 03

Postat 16 December 2003 - 11:36 PM

la rindul meu imi cer scuze pt. modul cum am reactzionat. http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/smile.gif
am avut impresia ca sint intr-un fel acuzat de plagiat la ideea cu glisierele. am revazut mesajele de pe forum si am regasit mesajul meu din 11 Nov. 2003, 23:38: "m-am gindit la o solutzie tehnica f. inteligenta, de pe net...", mesaj care este si acum si nu este cu modificare. sper ca acum am lamurit definitiv problema si vom trece mai departe sa ne ocupam de ceea ce ne intereseaza pe totzi cei de aici: CNC
anyway, glisierele le-am luat de la un magazin de suruburi din TM, Notabil Pek. le aveau pe o tejghea expuse si le-am cumparat. set 2 buc. 108.000 lei. cursa maxima 47 cm si dupa montare 35 cm. probabil a fost o intimplare fericita pt. ca ulterior am cautat de lungime mai mare si nu am gasit. am intzeles cred ca de la "se poate si asa" ca ar fi pe la Constantza...
daca stie cineva sa ne dea de stire. personal am considerat ca este cel mai bun ghidaj liniar la raport pretz/calitate

Aceasta postare a fost editata de expo: 16 December 2003 - 11:38 PM

expo (Gabi)
0

#252 Useril este offline   Speedy007 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 155
  • Inregistrat: 14-July 03

Postat 17 December 2003 - 12:22 AM

Va rog sa imi scuzati lenea dar nu am chef la ora aceasta sa mai bantui pe-aci si o sa va pun o intrebare des folosita: motorul din flopy-urile alea mari, nu cel care invarte discul, cel care plimba capul, este motor MPP? (are 5 fire, dar e alimentat la 12v)
0

#253 Useril este offline   expo 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 231
  • Inregistrat: 12-October 03

Postat 17 December 2003 - 12:34 AM

da
expo (Gabi)
0

#254 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 17 December 2003 - 02:49 AM

Gasiti la firma Arabesc din Galati. Aflati nr de telefon de la informatii. Au toate tipurile .
0

#255 Useril este offline   Speedy007 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 155
  • Inregistrat: 14-July 03

Postat 17 December 2003 - 03:38 PM

Multumesc !
0

#256 Useril este offline   expo 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 231
  • Inregistrat: 12-October 03

Postat 17 December 2003 - 10:38 PM

@Se poate si asa ?
merci de informatzie. am dat o cautare pe google dar din pacate n-am gasit nimic. daca ai cumva un nr. de tel. sau mail te rog sa ni-l dai si noua.
expo (Gabi)
0

#257 Useril este offline   KRI 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 197
  • Inregistrat: 04-February 03
  • Gender:Male

Postat 17 December 2003 - 11:28 PM

Pina la urma am gasit eu ceva adrese dar nu am apucat sa trec pe la ei.
Dar am gasit si cumparat in alta parte glisiere ceva facut in spania care au 34 cm dar imi permit cu ele o cursa de aprox50 de cm dar nu mai aveau decit o bucata dar oricum am cumparat 2 bucati mai mici numai de vreo 25 cm pentru o viitoare axa Z la un router

Iata si numerele de telefon de la ARABESQUE

GALATI
Produse: STILLEMANS
Contact: Dl. Viorel Margineanu - Brand Manager
Tel.: 0236/463.063
Fax: 0236/463.633
Mobil: 0744-693.966
E-mail:viorel@arabesque.com.ro

Brasov
Tel./Fax: 0268/473.582
E-mail: ARABV@rdslink.ro

Bucuresti - Andronache
Contact: Dl. Adrian Arghir
Tel./Fax: 240.55.91
Mobil: 0745-346.017
E-mail:arabesque@mail.maronet.ro

TIMISOARA
Tel./Fax: 0256/291.023
E-mail: arabesque@mail.dnttm.ro
0

#258 Useril este offline   expo 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 231
  • Inregistrat: 12-October 03

Postat 17 December 2003 - 11:55 PM

merci de informatzie!
am pus si eu o intrebare la Cromsteel despre niste bare rectificate de diametru 12. mi-au raspuns cu variante http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/smile.gif nu intzeleg mare lucru. de aceea pun aici si va rog sa ma luminatzi si pe mine...
bara calita ,rectificata,lustruita -dia 12h6 = 3,5 EUR/m
bara calita,rectificata,cromata,lustruita dia 12 h7 = 6,9EUR/m
bara inox calita rectificata = dia 12h6 = 9,5EUR/m
expo (Gabi)
0

#259 Useril este offline   KRI 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 197
  • Inregistrat: 04-February 03
  • Gender:Male

Postat 18 December 2003 - 12:22 AM

Si eu am trimis la TECHNOSTEEL GROUP pentru suruburi cu bile dar nu mi-au dat un raspuns cu privire la pret pentru ca au cerut date mai explicite despre proiect si eu nu am avut timp sa alcatuiesc ceva coerent, dar oricum tu poate ai mai mult succes sau ai deja proiectul intocmit, deci vei obtine si preturi, oricum cei de acolo au fost foarte promti cu raspunsurile, si informatiile cerute.
http://www.technoste...textproduse.htm
Acum am sa incerc sa vorbesc cu cei de la boschrexroth pentru a vedea preturile profilelor lor extrudate, daca sunt pina in 10-15 euro pe metru cred ca voi merge pe varianta asta pentru shasiul routerului, cu ghidaje si sisteme de actionare de la TECHNOSTEEL daca au preturi acceptabile, daca nu mai caut oferte.
Cit despre indicatiile ce le-ai primit tu dia e diametrul barei urmat de clasa de precizie la executie cred... :o
0

#260 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 18 December 2003 - 04:09 AM

S-au frantujit :( Imi pare rau ca v-am dat numele un pic gresit :o Dar bine ca i-ati gasit.
Va reamintesc ca au si ghidaje din aluminiu de pana la ~3 m pentru usi glisante. Daca studiati un pic si cuplati cate doua cred ca ar merge.
Referitor la barele mentionate. Iti da felul materialului, acoperit sau nu, prelucrarea ulterioara ( rectificat, lustruit ) si toleranta. Daca vrei caut ce inseamna exact h7 si h6 dar cred ca nu te intereseaza cateva sutimi de mm in plus sau minus.
0

#261 Useril este offline   Marinaru 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2989
  • Inregistrat: 20-April 02

Postat 18 December 2003 - 08:29 AM

...da...h6 si h7 sunt de fapt gradele de rugozitate ale suprafetei. Cu cat cifra e mai mare, cu atat rugozitatea e mai mica!!!...ambele sunt lustruite, valoarea fiind mare!!!

Aceasta postare a fost editata de Marinaru: 18 December 2003 - 08:31 AM

Magelan,
Cu rabdare si ciocan.
0

#262 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 18 December 2003 - 09:12 AM

Modific mesajul: Marinarule poti sa dai o bere...
Exista o legatura intre toleranta dimensiunii si rugozitatea suprafetei la modul ca este lipsit de sens sa prescrii o toleranta severa al carei câmp este depasit de inaltimea neregularitatilor ramase din prelucrare. Daca nu-i vorba de ajustaj ci doar de o cota ca in cazul de fata literele mici sunt folosite la arbori cele mari la alezaje, si indica pozitia câmpului de toleranta si cifra sau cifrele de dupa indica marimea acestui camp (sa zicem precizia). Sunt toate trecute prin tabele... Chiar am sa caut concret ce inseamna h6 sau h7 pentru diametrul de 12 mm. Stiam ca precizia e mai buna la valorile mai mici, adica acolo cam esti obligat sa obtii cota din fata...Dar nu-s sigur inca de bere pâna nu vin cu "docomentul"... adica tabel scanat, standardul de rigoare, bla, bla, bla.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 18 December 2003 - 09:53 AM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#263 Useril este offline   Marinaru 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2989
  • Inregistrat: 20-April 02

Postat 18 December 2003 - 09:20 AM

bitex, la 18 Dec 2003, 09:12, a spus:

Marinarule, dai o bere daca nu-i asa?

Poate-ti sterg mesajele acuma!!! :( :( :o ...raspunde atunci, ca inseamna ca l-am bagat in ceatza pe om!!!

Se pare ca am pus-o...Bitex-u se pare ca are dreptate...el spune ca "h" este toleranta...eu imi amintesc ca "g" era parca toleranta (iar rugozitatea cica se noteaza cu Ra sau Rz)...nu am un catalog de standarde la indemana, dar daca are dreptate, m-a rupt...la el o bere inseamna...salariul mediu pe economie...si asta numa pana se duce prima data la baie!!!

Aceasta postare a fost editata de Marinaru: 18 December 2003 - 10:14 AM

Magelan,
Cu rabdare si ciocan.
0

#264 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 18 December 2003 - 10:24 AM

Acum plec la scoala si revin de acolo cu valori concrete. Eu zic ca litera reprezinta pozitia câmpului de toleranta fata de cota nominala si cifra reprezinta marimea câmpului. Sunt reglementate prin standarde si nu le stiu...
Revin cu amanunte.
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#265 Useril este offline   expo 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 231
  • Inregistrat: 12-October 03

Postat 18 December 2003 - 11:49 AM

ok. interesanta dezbaterea...
DAR pe mine ma intereseaza daca barele astea sint ok pt. ce vrem noi si care dintre ele ar fi mai buna. :o
expo (Gabi)
0

#266 Useril este offline   Marinaru 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2989
  • Inregistrat: 20-April 02

Postat 18 December 2003 - 12:01 PM

Pentru un ghidaj simplu, as alege bara cromata...pentru un ghidaj solicitat mecanic (vibratii, incovoieri, etc, cum ar fi freza CNC), as opta pentru bara calita, rectificata si lustruita. Ce-a de a treia bara (bara inox calita rectificata ) cred ca este mai moale si se incovoaie plastic....nu cred ca e cu structura martensitica (chiar daca e tratata prin calire), fiind un laminat...este singurul motiv pentru care nu o recomand!!...Poate poti cere detalii la producator!

Aceasta postare a fost editata de Marinaru: 18 December 2003 - 12:17 PM

Magelan,
Cu rabdare si ciocan.
0

#267 Useril este offline   Machspeed 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 105
  • Inregistrat: 03-May 02

Postat 18 December 2003 - 12:53 PM

<Off-topic>
Campurile de tolerante au o groaza de litere si intr-adevar cele cu litere mici (h,g,k,etc) sunt pentru arbori, adica teava propriu-zisa in cazul asta.
Perechea h-H e mai deosebita fiindca indica joc(?) alunecator la surpafata de contact arbore-alezaj; adica nici nu trebuie sa bati cu ciocanul ca sa intre dar nici nu cade prin alezaj daca dai drumul la arbore. Aluneca frumos.
</Off-topic>

Sunt curios cit sunt suruburile alea cu bile; Prima varianta de bara e ok, daca nu stai cu CNC-ul in aer liber, sub ploaie - eu din acelea am si sunt foarte bine facute (diam. 25mm).

Aceasta postare a fost editata de Machspeed: 18 December 2003 - 12:58 PM

0

#268 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 18 December 2003 - 02:52 PM

Am revenit foarte târziu. Scuze.
La rugozitate asa este, cu cât cifra e mai mare cu atât rugozitatea este mai buna, dar nu ce-i trecut dupa R, ci daca vorbim de clasa de calitate: clasa de calitate 14 are valoarea rugozitatii Ra, in micrometri, 0,012, clasa 10 are 0,2 micrometri, clasa 3 are 25 micrometri. Clasa de calitate, nu altceva, ca exista si simboluri pentru clasa de rugozitate, la care este invers.
De obicei se trece direct valoarea in micrometri (sunt valori recomandate, cam 12 bucati la numar). Daca-i trecut R0,8 inseamna ca abaterea medie aritmetica a profilului (notata Ra mai exact) este de 0,8 micrometri. R0,8 e mai "fina" ca R3,2. Problema e alta: cu ce-o masori acolo pe strung? La ochi, dupa experienta strungarului...

La tolerante, pentru dimensiune nominala cuprinsa intre 10 si 18 mm , preciziei 6 revin 11 micrometri. Ca o comparatie, pentru 50 mm cota nominala, clasa de precizi 6 aloca 16 micrometri toleranta.
h este aproape de linia de zero ca pozitie (abaterea superioara este chiar zero) si
12h6 inseamna ca piesa are in realitate intre 12+0,000 mm si 12 -0,011 mm (adica 11,989) sau
50h6 inseamna ca piesa poate avea intre 50,000 mm si 50-0,016 mm (adica 49,984 mm).
Intervalele de dimensiuni nominale sunt impuse de standard si sunt: pâna la 3 mm, 3-6, 6-10, 10-18, 18-30, 30-50 si asa mai departe. Bineinteles ca o cota va fi inclusa doar in una din categorii, si anume in prima. Adica se merge pe formularea "peste x pâna la y"...

Pentru precizia 7 standardul prevede 18 micrometri la cote nominale intre 10 si 18 mm adica 12h7 o sa fie cu limita superioara 12,000 si inferioara 12 -0,018 (adica 11,988 mm)
Din punctul asta de vedere este mai precis 12h6.
Acum daca fac o comparatie pentru acelasi diametru (12 mm) pracizia 2 presupune o toleranta de 2 micrometri (adica un 12h2 are maxim 12,000 minim 11,998 mm) precizia 15 (12h15) iti acodra 700 micrometri (12,000 pâna la 11,300 mm)
Problema e mult mai naspa ca intra si rugozitatea in calcul (pe undeva exista o dependenta directa intre clasa de precizie si rugozitate, ba chiar se merge pe ideea ca unele clase de preciszie sunt legate de anumite rugozitati si procedee de prelucrare).

Cred ca Machspeed are mare dreptate. Mai precisa este bara calita, rectificata si lustruita 12h6 (aia mai ieftina). Desi cel mai important lucru era materialul! Revenind la idee, cromarea de dupa implica un strat neuniform depus dupa rectificare. Arata bine dar nu pentru ghidaje! Diametru aiurea. Daca rectificarea a fost facuta dupa cromare (?) iar nu-i bine. De alea de inox nu stiu ce sa zic. N-as folosi din alea, nici daca masina ar lucra in aer liber! Lustruirea speram ca nu implica modificari dimensionale ale piesei!

Aceasta postare a fost editata de bitex: 19 December 2003 - 01:04 AM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#269 Useril este offline   expo 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 231
  • Inregistrat: 12-October 03

Postat 18 December 2003 - 10:59 PM

acum stiu de ce nu am facut TCM :lol:
deci ce-i mai ieftin e si cel mai bun. ok, si mai bine! am gasit in TM si un reprezentant Isgus.de; este probabil si in Buc., Meteor Automatizari. de la ei intentzionez sa iau bucse. in ianuarie vreau sa ma apuc de masina 3D.
cum statzi cu CNC-urile? a facut cineva unul 3D? poze?
expo (Gabi)
0

#270 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 19 December 2003 - 01:19 AM

Trebuie intrebat exact reprezentantul firmei in ce ordine se face cromarea si rectificarea eventual grosimea stratului de crom. Daca se folosesc bucse e cum e, dar la bile poate fi mai rau. Am vazut crom exfoliat. Poate nu-i cazul aici, dar merita intrebat.

Am fost pâna la poarta la Meteor intr-o zi si m-am intors asa cum am venit ca m-a intors pe dos ideea de a mai intra acolo... In schimb a fost un prieten si chiar a vorbit cu cineva despre curele de transmisie subtiri si lungi, si roti de curea. Firma 100% romaneasca, privind conceptiile despre comert. Mai vino in ianuarie, poate ca ne lipim de o comanda mai mare... Nu lucram cu comenzi asa mici si sa mai vedem, poate luna viitoare, facem comanda rar si abia am facut una...

Am dus masinuta mea intr-un atelier mecanic si acolo se inchide pe timpul vacantei. Asa ca la 3D-ul meu nu pot lucra partea mecanica foarte usor. Poate reusesc sa termin ceva la electronica, sa mai fac poate si ceva in plus, eventual alte maruntisuri incepute cu mult timp in urma... Mai vorbim.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 19 December 2003 - 01:26 AM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

Arata acest topic


  • 108 Pagini +
  • « Prima
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • Ultima »

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro