Modelism - RHC Forum: POMPE DE APA CARE SFIDEAZA FIZICA? - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 7 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »

POMPE DE APA CARE SFIDEAZA FIZICA? POMPELE NU FOL. ENERG. ELECTRICA

#61 Useril este offline   Sir_Vaska 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1117
  • Inregistrat: 23-November 03
  • Gender:Male
  • Location:Maramures, Baile Borsa
  • Interests:RC - utilaje agricole, de constructii , camioane , trenulete si ... drone

Postat 28 May 2007 - 11:38 AM

Eu cred ca problema trebuie expusa mult mai concret. Trebuie vazut ce fel de fantana este, poate e un caz mai particular. Daca nu se precizeaza acest lucru , atunci fantana o consideram ca un put sapat adanc in pamant, pana la panza freatica, deci fara sa existe un potential de energie care prin conversie sa scoata o anumita cantitate de apa la nivelul solului. Din descrierea de pana acuma nu se poate subintelege altceva.
De aceea e necesar ca initiatorul subiectului sa faca mai multe precizari in legatura cu fantana respectiva.

Aceasta postare a fost editata de Sir_Vaska: 28 May 2007 - 11:41 AM

0

#62 Useril este offline   Cornelius 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 41
  • Inregistrat: 27-April 07

Postat 28 May 2007 - 12:16 PM

VOLINT: Cu siguranta pompa prezentata in Forum de catre tine functiona. Pare o combinatie intre clopotul de scafandru, pompa Skyspy si puterea izvoarelor( in zona de deal si de munte sunt foarte puternice) Admiratie pt. cei din vechime ,pe ale caror poteci inca mai umblam, cat si pentru creierele din ziua de azi,care inseamna dupa mine stiinta+practica+daruire de sine+dorinta de a-ti impartasi celorlalti cunostintele tale. Acest FORUM este o imagine vie.
BITEX: Am sa incerc sa-l determin pe fostul director de IAS ,acum pensionar, sa intre cumva pe acest forum pt. alte detalii ,daca vor mai fiind exsistand. Inca o data scuze pentru titlu, cu observatia ca are totusi semnul intrebarii la sfarsit.
Obelisk:.....
0

#63 Useril este offline   TOMY 

  • ex Nimsoc
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 924
  • Inregistrat: 17-May 07

Postat 11 June 2007 - 02:09 PM

Ce nu ne spune Cornelius este ca sta un nene si umple palnia din ora in ora cu apa scoasa din fantana, ca sa aiba ce curge
prin robinetul 2, altfel de unde curge apa prin R2 ?
Se dematerializeaza H2O-ul trece prin peretele de fonta al pompei, se materializeaza la loc si iese prin R2 atata timp cat R1 este INCHIS SI PESTE SUPRAFATA APEI
Avem de a face cu fenomenul POMPA PARANORMALA.

:D
0

#64 Useril este offline   MariusF 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 226
  • Inregistrat: 05-September 05

Postat 11 August 2007 - 07:34 PM

m-am tot gandit la pompa asta belea si la cum ar putea functiona respectand datele initiale, oferite de Cornelius parca....
Mi-am permis sa readuc in discutie subiectul deoarece cred ca exista totushi o shansa ca sistemul sa functioneze. Imaginativa cum se scoate vinul din butoi, folosind un furtun. Lichidul care coboara pe furtun este mai greu decat cel care urca....cunoasteti principiul.
Stau sa ma gandesc daca nu cumva asta este secretul pompei din fantana. La cata fizica stiu, teoretic ar fi posibil (nu va ingrijorati nu le am deloc cu materia asta)
Atashez o schitza pentru a ma explica mai bine. Cred ca daca armezi sistemul astfel incat sa nu mai existe aer in conducte...sunt shanse sa mearga. Apa care coboara este mai grea decat cea care urca deci....daca nu intra aer in sistem atunci musai functioneaza. Intrebarea este: intra aer in sistem?

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-8-1186853665.jpg

0

#65 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 12 August 2007 - 04:53 AM

MariusF, la 11 Aug 2007, 19:34, a spus:

Imaginativa cum se scoate vinul din butoi, folosind un furtun. Lichidul care coboara pe furtun este mai greu decat cel care urca....cunoasteti principiul.

Este o mica diferenta. Capatul furtunului este sub nivelul vinului. De aceea curge.
In cazul fantanii nivelul apei este sub capatul tevii. Nu are cum sa functioneze pe acest principiu.

Aceasta postare a fost editata de Se poate si asa ?: 12 August 2007 - 04:55 AM

0

#66 Useril este offline   MariusF 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 226
  • Inregistrat: 05-September 05

Postat 12 August 2007 - 06:39 AM

...este sub nivelul vinului... deci pe furtun la coborare exista mai mult vin decat la urcare...in lipsa aerului, gravitatia il face sa curga tragand dupa el....:D alt vin din butoi.
cam asta am dorit sa subliniez
daca-mi spui exact din ce cauza nu functioneaza ti-ash ramane indatorat. in expunerea mea am incercat sa compensez diferenta de nivel cu cantitatea mult mai mare de lichid existenta pe partea exterioara. problema ar fi ca lichidul care curge are puterea sa traga altul din fantana numai daca nu e inlocuit de aer....asa cum intra aerul intr-o sticla atunci cand o rastorni(sticla plina evident). Daca poti evita asta atunci sistemul merge, gratie gravitatiei
0

#67 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 12 August 2007 - 03:57 PM

Nu conteaza greutatea lichidului din cele doua ramuri. Nu conteaza nici lungimea coloanelor. Presiunea hidrostatica este data doar de inaltimea coloanei de lichid. Ca sa functioneze inaltimea coloanei din afara butoiului trebuie sa fie mai mare decat cea din butoi, deci, sub nivelul lichidului. Daca vei formule netul este plin dar eu zic ca este mult mai intuitiv sa te joci cu un borcan cu apa si un furtunel.

Uite ceva aici:
http://www.referatele.com/referate/fizica/...eratele-com.php

Aceasta postare a fost editata de Se poate si asa ?: 12 August 2007 - 04:06 PM

0

#68 Useril este offline   Anonim2 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 124
  • Inregistrat: 01-September 04

Postat 13 August 2007 - 04:01 PM

pura fizica :

sa zicem ca bazinul sursa se afla la 1m mai sus decat pompa
iar bazinul destinatie se afla la 10m mai sus decat pompa

Energia potentiala = m*g*h , unde m=masa, g=acceleratia gravitationala si h=inaltimea

Energia care intra in sistem este egala cu cea iesita (cazul teoretic ideal)

E1 = E2
m1*g*h1 = m2*g*h2
m1*h1=m2*h2

m1*1=m2*10

deci cantitatea urcata la 10m este de 10 ori mai mica decat cantitatea coborata in sistem de la 1 metru inaltime.

daca in pompa intra 10l de la 1m inaltime 1l va fi urcat la 10m inaltime iar ceilalti 9l sunt deversati.

Oricum, geniala ideea !
;)
0

#69 Useril este offline   Sir_Vaska 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1117
  • Inregistrat: 23-November 03
  • Gender:Male
  • Location:Maramures, Baile Borsa
  • Interests:RC - utilaje agricole, de constructii , camioane , trenulete si ... drone

Postat 14 August 2007 - 07:13 AM

Salut
@"anonim2", ai aplicat putin grersit calculele. Un astrfel de calcul nu se poate face din punct de vedere energetic , chiar daca este suficienta , aceasta mai trebuie si transformata pentru a se putea consuma (si nici energia nu ai calculat corect , pentru ca masa lichidului nu se afla toata la aceeasi inaltime , ci este distribuita pe toata inaltimea). Dupa cum a spus si @"se poate si asa" , aici e vorba de presiune , deci trebuie aplicate alte formule , legate de principiul vaselor comunicante ( presiunea nu depinde de masa ci de densitatea lichidului : presiunea lichidului=presiunea de la suprafata + densitatea lichidului x inaltimea x gravitatia). Daca erau corecte formulele tale , atunci schema ar fi functionat , dar fizica nu poate fi interpretata , este o stiinta exacta.
In schimb exista si variante , prezentate la inceputul subiectului , care face sa poata functiona , dar se foloseste de artificiul "lovitura de berbec" , principiul datorat INRTIEI lichidului aflat in coborare, valorificat cu ajutorul unei supape unisens si a unei incaperi cu aer (ofera elasticitate), etans inchise.

Aceasta postare a fost editata de Sir_Vaska: 14 August 2007 - 07:44 AM

0

#70 Useril este offline   Anonim2 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 124
  • Inregistrat: 01-September 04

Postat 14 August 2007 - 09:21 AM

Calculele mele sunt perfecte :D

Sa zicem ca pompa este in regim de functionare stabil.
O putem privi ca pe o cutie negra care nu consuma energie si nici nu produce energie

Conform legii conservarii energiei, toata energia introdusa intr-o parte va iesi prin partea cealalta intr-o forma sau alta :
energie potentiala utila in rezervorul colector plus pierderi.

In calculele de mai sus, am precizat, e situatia ideala, fara pierderi.
0

#71 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 14 August 2007 - 05:31 PM

Decat atatea discutii mai bine faceti un model. Un borcan si doua bucati de furtun. Eu imi pun gatul ca nu va urca nici un strop din "fantana".

Aceasta postare a fost editata de Se poate si asa ?: 14 August 2007 - 05:36 PM

0

#72 Useril este offline   benz 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 307
  • Inregistrat: 30-August 06

Postat 14 August 2007 - 07:54 PM

Din fantana nu are cum sa mearga. Batranii din satul meu folosesc frecvent expresia "a baga apa in put" pentru a defini o activitate complet inutila.

Skyspy, poti aprecia debitul izvorului din desenul tau si diferenta de nivel dintre el si pompa?
pamant, apa, foc si mult, mult aer!
0

#73 Useril este offline   vio_danciu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 212
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 26 August 2007 - 12:15 PM

Cred ca s-a uitat de unte s-a plecat !
Cum bine spune si titlul acestei discutii: popma de apa care sfideaza fizica
Scuzati-ma dar ar trebui sa fim mai realisti, visul omenirii a fost sa creeze perpetum mobile si nu cred ca acesta a fost inventat acum cateva sute de ani de austrieci facand o pompa.
Ce vreau eu sa spun este ca sigur nu se poate ridica apa de la un nivel inferior la unul superior fara aport de energie, adica nu se poate scopate apa din fantana fara aport de energie.
Ar trebui sa intelegem asta si sa cautam un raspuns de unde vine aportul de energie adica trebuie sa fie undeva o cantitate de apa care sa piarda aceasta energie pe principiul conservarii energiei.
Parerea mea este ca teoretic ar putea sa functioneze si o pompa care sa scoata apa din fantana sa zic de la 1-2m adancime si sa o pompeze eventual mai sus pe principiul loviturii de berbec dar trebuie sa pierd si o mare cantitate de apa undeva sub nivelul apei din fantana. Cred ca trebuie sa fie o combinatie intre pompa cu lovitura de berbec si o sifonare cu evacuarea apei sub nivelul apei din fantana undeva mai la vale.
Ca sa fac si niste calcule simple ar trebui cam asa: ca sa urc 1 litru de apa 1m trebuie sa cobor 5 litri de apa 20cm plus inca pierderile din sistem.
Pe ansamblu trebuie sa avem o conservare de energie, apa care castiga energie si ajunge intr-un bazin la nivel superior trebuie sa ia energia de la apa care se scurge la un nivel inferior fata de apa din fantana.
Tot ce ramane de facut este sa cauti un loc cu o astfel de fantana.
Acest loc exista in apropierea unui rau unde nivelul apei freatice prezinta o curba descendenta care se racordeaza in final cu nivelul liber al raului.
0

#74 Useril este offline   vio_danciu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 212
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 26 August 2007 - 12:31 PM

Cu riscul de a parea lingusitor as vrea sa-i transmit toata stima si respectul meu pentru Skyspy.
Nu stiu cum reuseste sa participe la multe din discutiile de pe acest forum cu raspunsuri atat de bine documentate si interesante.
As vrea sa multumesc cu aceasta ocazie acestui om pe care nu-l cunosc dar pe ale carui raspunsuri le-am urmarit si m-au impresionat.
La fel si lui Bitex care, chiar daca e cam acid uneori, spune lucruri interesante si de folos
Toata stima domnilor
Viorel Danciu
0

#75 Useril este offline   Skyspy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1501
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 27 August 2007 - 11:58 AM

@ Benz
Debitul izvorului nu are prea mare importanta intrucat este nevoie de o acumulare . de apa pentru a da nastere loviturii de berbec.Ceea ce e important la o astfel de pompa e diferenta de nivel intre teava de aductiune si pompa.Cu cat e mai mare cu atat poate crea o lovitura de berbec mai mare si ridica o cantitate de apa mica la inaltime mai mare.
Parca existau niste formule empirice la schitele de la inceputul threadului.
Raportul procentual intre apa care se pierde pentru formarea loviturii de berbec si apa pompata este de
75|25 adica 75 de procente se pierd si 25 se pompeaza mai departe.

@ Vio_danciu
Merci pentru "flori".
Raspunsurile se datoreaza unui mai bun acces la informatia tehnica.Sunt sigur ca si in Ro va veni o zi cand
vomavea acces la informatiile care le detine vestul in prezent.Sa speram la mai bine.
A dracului dom-le cum se extinde si poluarea asta.
Deunazi desfac o conserva de sardine inauntru plin de ulei si pesti morti.
0

#76 Useril este offline   benz 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 307
  • Inregistrat: 30-August 06

Postat 27 August 2007 - 05:28 PM

merci, skyspy! ma gandeam daca se poate stabilii o relatie intre presiunea coloanei de apa de la izvor la pompa si "revolta" berbecului hidraulic...
sunt convins ca functioneaza si ca si-ar gasii multe utilitati. doar sa ai o sursa de apa corespunzatoare.
pamant, apa, foc si mult, mult aer!
0

#77 Useril este offline   protheus 

  • 日本語
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1719
  • Inregistrat: 26-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Manage
  • Interests:Cate un pic din fiecare domeniu.

Postat 28 August 2007 - 07:02 PM

din cate vad ar functiona daca ar fi ar fi teava de admisie cu capatul mai sus decat teava de refulare, tineti minte de la scoala cand la fizica ne arata teava in forma de U plina cu apa, apa sta la acelasi nivel. Daca pui robinet la un capat si dop la celalalt ar curge un flux continuu dar slab, dar numai daca ar fi capatul de la admisie mai sus decat refularea(pompa fiind un simplu recipient introdus in apa din fantana in asa fel incat sa aiba o supapa cu directie de infuzie.Asta este doar o presupunere, nu prea cred ca e valabila, dar daca toti si-au postat opiniile, mi-am postat-o si eu pe a mea.

Aceasta postare a fost editata de protheus: 28 August 2007 - 07:04 PM

 "Pai, impartim egal totul, o jumate tu, o jumate eu si o jumate Ion."  
0

#78 Useril este offline   costica 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 1
  • Inregistrat: 16-August 07

Postat 02 September 2007 - 03:09 AM

principiul e f. vechi a fost facuta si la noi din lemn de brad pe principiul berbecului era trecuta intr-un tehnium am s-al caut,la care s-a adaugat o camera de presiune ca la pompele cu piston.
0

#79 Useril este offline   IlPadrino 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1437
  • Inregistrat: 17-January 04
  • Gender:Male

Postat 02 September 2007 - 09:40 PM

inca un subiect cu maxima audienta...
inca o pompa care nu sfideaza nimic...
inca o lovitura de berbec..., (da multi...)

s'acuma:
1) lovitura de berbec - e o expresie ce-si are originea in limbajul instalatorilor si atat! - pentru astialaltii, noninstalatori exista link-ul de pe pagina 5 a acestui subiect, mai exact primul link postat de acsaba si pe care-l mai reimprospatez
aici. Paragraful "Principles of operation" - unde evident ca nu apare niciun berbec
2) Hentz in atac la Domnul ing M. Florescu, conform imaginii scanate din Tehnium (a se vedea subliniat cu rosu hentzu' major in fig. atasata)
3)

Citeaza

Este clar. Functioneaza pe principil "loviturii de berbec".
- uhum, e klar...
4) Pe parcursul subiectului a mai aparut o schema - noroc, ca i-a facut recenzia Bitex...

Haideti sa vorbim mai bine de Funtana de cat de Fantana
If You don't have enough time, than sleep faster
0728.26.93.19
0

#80 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 03 September 2007 - 12:55 AM

IlPadrino, la 2 Sep 2007, 21:40, a spus:

inca un subiect cu maxima audienta...
inca o pompa care nu sfideaza nimic...
inca o lovitura de berbec..., (da multi...)

s'acuma:
1) lovitura de berbec - e o expresie ce-si are originea in limbajul instalatorilor si atat! - pentru astialaltii, noninstalatori exista link-ul de pe pagina 5 a acestui subiect, mai exact primul link postat de acsaba si pe care-l mai reimprospatez  
aici. Paragraful "Principles of operation" - unde evident ca nu apare niciun berbec
2) Hentz in atac la Domnul ing M. Florescu, conform imaginii scanate din Tehnium (a se vedea subliniat cu rosu hentzu' major in fig. atasata)
3)

Citeaza

Este clar. Functioneaza pe principil "loviturii de berbec".
- uhum, e klar...
4) Pe parcursul subiectului a mai aparut o schema - noroc, ca i-a facut recenzia Bitex...

Haideti sa vorbim mai bine de Funtana de cat de Fantana

Vezi ca link-ul nu merge.
Ciudat ca in link-ul pe care il agreezi pompa se numeste: "Hydraulic Ram Pumps".
Ai uitat si poza cu pricina.
In rest, sincer, nu am inteles mesajul. Pentru a fi inteles "de cei multi" trebuie sa fii un pic mai putin izoteric....spun si eu.
De fapt ce vrei sa spui?

Aceasta postare a fost editata de Se poate si asa ?: 03 September 2007 - 01:08 AM

0

#81 Useril este offline   IlPadrino 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1437
  • Inregistrat: 17-January 04
  • Gender:Male

Postat 03 September 2007 - 08:08 AM

Citeaza

De fapt ce vrei sa spui?

..., ca se bate apa'n piua
si da, e o pompa care nu sfideaza absolut nimic, foloseste energia cinetica a raului plus niscaiva energie potentiala (toate valvele si vanele divaisului minune, sunt situate sub nivelul raului)

deci linkul catre lucrarea lui Gregory D. Jennings. PhD, PE

Poza se pare ca nu merge a fi postata...

Aceasta postare a fost editata de IlPadrino: 03 September 2007 - 08:10 AM

If You don't have enough time, than sleep faster
0728.26.93.19
0

#82 Useril este offline   IlPadrino 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1437
  • Inregistrat: 17-January 04
  • Gender:Male

Postat 03 September 2007 - 08:32 AM

MariusF, la 11 Aug 2007, 19:34, a spus:

Imaginativa cum se scoate vinul din butoi, folosind un furtun. Lichidul care coboara pe furtun este mai greu decat cel care urca....cunoasteti principiul.

B) , cunoastem...
If You don't have enough time, than sleep faster
0728.26.93.19
0

#83 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 03 September 2007 - 04:48 PM

Ok. Acum am inteles. Bineinteles ca nu sfideaza nimic. Titlul este doar o figura de stil.......si nu se referea la pompa ce foloseste lovitura de berbec. Daca citesti atent primul post este cu totul altceva. Neelucidat inca.

Aceasta postare a fost editata de Se poate si asa ?: 03 September 2007 - 05:29 PM

0

#84 Useril este offline   costelcraiova 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 14
  • Inregistrat: 06-February 12
  • Gender:Male
  • Location:craiova

Postat 07 February 2012 - 06:59 AM

Buna ziua.Ma bag si eu in aceasta dilema si CRED ca acea pompa functioneaza.Am analizat foto cu arteziana romana si cred ca daca la teava de scurgere atasem un vas in care sa curga apa pana da peste el dar sa ne iese aerul [scufundam teava in apa]...acest vas fiind mai sus decat nivelul apei din vasul de jos se va forma presiune de aer care va inpinge apa pe teava subtire care o va ridica in vasul de sus....TEORETIC...Practic se poate ca presiunea aerului sa ne creeze probleme
0

#85 Useril este offline   Zen 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1185
  • Inregistrat: 14-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 07 February 2012 - 06:22 PM

Nu, nici fantanta aia arteziana nu are cum functiona. Nu se poate mentine un flux constant la o inaltime mai mare decat nivelul suprafetei bazinului fara interventie din exterior.
It's difficult to make things simple!
0

#86 Useril este offline   xorg 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1349
  • Inregistrat: 16-February 03

Postat 08 February 2012 - 03:51 AM

Interesant subiect, sunt absolut convins ca a existat si a functionat asa ceva.
De foarte multe ori am fost uimit de ingeniozitatea celor din trecut.
Avand in vederea ca la dat cu presupusul se pricepe toate lumea incerc si eu o ipoteza.
Apa de fantana si aerul de afara ne pun la dispozitie o sursa de energie, astfel apa la 8-10 grade si aerul de vara 25-30 grade pot forma ipoteteic sursa calda, respectiv sursa rece, necesare unui ciclu termodinamic, conform principiului II al termodinamicii; "mai exact, daca functioneaza nu-i perpetum mobile".
Totusi pentru ca ipoteza mea sa se sustina ar trebui sa existe in exteriorul fantanii o componenta a acestei instalatii, destul de voluminoasa incat sa fie capabila a face un schimb de caldura cu sursa calda. Potential principiu de functionare ar fi urmatorul: bazinul exterior se incalzeste de la aer, soare, motiv pentru care destinde un volum de aer, ce impins spre corpul submersat, antreneaza spre suprafata o cantitate de apa. Ajunsa la suprafata apa raceste bazinul exterior incins de soare si se scurge in jgheabul animalelor. Cu racirea bazinului exterior aerul se contracta trage apa in coloana, dupa care se incalzeste si ciclul se reia, etc. supapele de sens le puneti fiecare dupa imaginatie.
Desigur nu sustin ca pompa descrisa de Cornelius ar functiona exact pe acest principiu, dar macar ipotetic avem un principiu conform cu legile fizicii.
@Cornelius sper ca vei continua sa cauti informatii despre acea pompa sa aflam cu totii realul principiu de functionare. Cu siguranta un mic detaliu ne va lumina.
0

#87 Useril este offline   costelcraiova 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 14
  • Inregistrat: 06-February 12
  • Gender:Male
  • Location:craiova

Postat 16 February 2012 - 05:08 PM

Acea 'pompa' functioneaza SIGUR si CONTINUU iar cat de curand o sa-mi fac una cu care sa ridic apa din parau pana la un rezervor din care voi uda zarzavaturile fara sa mai folosesc curent sau benzina.De ceva timp sunt fascinat de APA si puterea ei.Daca ar depinde de mine asi amenaja restaurante plutitoare pe marile rauri iar sub acestea asi creste pesti in captivitate pentru aceste restaurante.Energia electrica pentru restaurant ar fi asigurata de un generator bazat pe curentii de apa...este un slovac care a facut asa ceva.Cand voi realiza pompa voi pune filmare cu ea.Momentan asteptam primavara cu dezapezirea
0

#88 Useril este offline   costelcraiova 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 14
  • Inregistrat: 06-February 12
  • Gender:Male
  • Location:craiova

Postat 16 February 2012 - 05:14 PM

http://translate.goo...v%3D8oCt-EHQQvs
0

#89 Useril este offline   Marius 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 161
  • Inregistrat: 10-September 08

Postat 20 February 2012 - 11:49 PM

Interesanta pompa asta, numai ca nu o prea vad sa mearga in fantana,eventual amplasata cumva langa fantana si sub nivelul acesteia.
M-am uitat si eu dupa cum functioneaza si am gasit si filmulete pompa si tare as fi curios daca o face cineva ce performante are.
Costele apuca-te de pe acuma de ea ca poate vin inundatiile la cata zapada este :drinks:
0

#90 Useril este offline   costelcraiova 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 14
  • Inregistrat: 06-February 12
  • Gender:Male
  • Location:craiova

Postat 21 February 2012 - 12:33 PM

Chestie ANTICA aceasta ''pompa''care functioneaza pe baza de presiune a aerului...cei mici se pricep destul de bine http://translate.goo...ature%3Drelated
0

Arata acest topic


  • 7 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »

3 useri citesc topicul
0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro