Modelism - RHC Forum: Tahometru RC pentru Android - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Tahometru RC pentru Android cat este de precis?

#1 Guest_ktalyn15bn_*

  • Grup: Guests

Postat 07 May 2013 - 05:28 PM

Am gasit de curand o aplicatie pentru android care masoara RPM pentru motoare electrice (2-3-4-5 pale), termice si automobile 1:1
L-am testat pe masina si indica destul de corect as zice, eroare este de maxim 100 turatii.
Mi-ar placea insa sa stiu la motoarele electrice cu 2 pale si eventual si pentru cele cu metanol cat este de precis pt ca astea ar fi de interes, presupun ca nu doar pentru mine.

Am rugamintea pentru cineva care vede acest topic, doreste sa faca un test si dispune de un tahometru adevarat si telefon cu android sa faca un test sa vedem cat de precisa este aplicatia. Cu siguranta va ajuta pe multi daca se dovedeste a fi cat de cat precisa.
Aplicatia se gaseste facand o cautare pe android market cu numele: "RC tachometer" (are ca si icon un cerc in care scrie "2200rpm") Ce n am precizat este ca, costa 1 euro, celelalte gratuite care exista le am testat si nu au functie de motor electric.

Multumesc anticipat celui care este dispus sa faca acest lucru :drinks:


PS: Daca face cineva testul, sa aleaga la plaja de turatii niste valori in care se incadreaza valoarea reala, altfel vor aparea niste valori "aleatoare".
0

#2 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 07 May 2013 - 05:59 PM

Poti testa singur foarte precis, fara sa ai alt tahometru martor, astea nu sunt ca aparatele de masura, cu precizie tz%, ori arata ori nu arata, ele doar numara de cate ori trece pala si intrerupe lumina.
Asa ca iti trebuie o sursa de lumina pulsatorie, de care avem toti in case cel putin doua surse: TV-ul sau un bec fluorescent (neon).
Indreapta tahometrul cum fac eu in imaginea de mai jos catre un TV cu o imagine cat de cat statica, si trebuie sa citesti FIX 3000 RPM (50 cadre * 60 secunde)

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: RPM.jpg
  • Imagine atasata: RPM-PIP.JPG

... cu picioarele pe pamant ...
0

#3 Guest_ktalyn15bn_*

  • Grup: Guests

Postat 07 May 2013 - 09:03 PM

Super metoda, dar din pacate nu merge si pentru aplicatia de care spun eu care functioneaza pe principiul frecventei sonore (cred ca zic bine), si prin nu stiu ce algoritm se ajunge la rpm-ul pe care il intelegem noi.
Ca sa ma fac mai bine inteles, asa arata o aplicatie asemanatore care masoara turatia motorului de la masina.

0

#4 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 07 May 2013 - 09:14 PM

Nu cauti ceva optic, poate exista ... :unsure:
... cu picioarele pe pamant ...
0

#5 Useril este offline   Ciprian Dughir 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 564
  • Inregistrat: 30-January 12
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Multicoptere

Postat 07 May 2013 - 09:16 PM

 ktalyn15bn, la 07 May 2013 - 09:03 PM, a spus:

Super metoda, dar din pacate nu merge si pentru aplicatia de care spun eu care functioneaza pe principiul frecventei sonore (cred ca zic bine), si prin nu stiu ce algoritm se ajunge la rpm-ul pe care il intelegem noi.
Ca sa ma fac mai bine inteles, asa arata o aplicatie asemanatore care masoara turatia motorului de la masina.



Si daca am armonici, ce frecventa imi arata? Sau daca motorul nu e bine echilibrat si sunetul produs de el are armonici sau subarmonici mai puternice ca intensitate?
Eu zic ca softul ala e o porcarie. Ia-ti un tahometru chinezesc ca e ieftin si suficient de precis. Cum zicea si renato, daca la lumina de bec, neon, tv, arata 3000 rpm, n-ai de ce sa-ti mai faci probleme, eroarea e dupa virgula.
0

#6 Guest_ktalyn15bn_*

  • Grup: Guests

Postat 07 May 2013 - 09:17 PM

 renatoa, la 07 May 2013 - 09:14 PM, a spus:

Nu cauti ceva optic, poate exista ... :unsure:



Le am luat pe toate la rand, si cele free si cele cu plata (toate erau acustice) si unul singur, cel despre care zic putea sa vada si rpm-ul pt motoare electrice, restul doar pentru nitro si masini 1:1.
0

#7 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 07 May 2013 - 09:17 PM

Da, cam asa e, stiu niste elici care falfaie de nu mai pricepi nimic... creatza idee pe ei sa analizeze sunetul.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#8 Useril este offline   Ciprian Dughir 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 564
  • Inregistrat: 30-January 12
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Multicoptere

Postat 07 May 2013 - 09:24 PM

In ce priveste masurarea turatiei, cele mai precise metode sunt metoda optica si cea inductiva (magnetica: hall, selsine etc). Toate celelalte au erori mult prea mari. Am studiat multa vreme motoare asincrone si stiu foarte bine toate metodele de masurat turatia. De 15 ani de cand ma joc eu cu motoare n-au aparut alte metode mai precise si mai simple... ;)

Ca sa faci masurarea optic, cu o camera video de pe telefon, e imposibil astazi... Poate poimaine...

Aceasta postare a fost editata de Ciprian Dughir: 07 May 2013 - 09:25 PM

0

#9 Guest_ktalyn15bn_*

  • Grup: Guests

Postat 07 May 2013 - 09:25 PM

 Ciprian Dughir, la 07 May 2013 - 09:16 PM, a spus:

Si daca am armonici, ce frecventa imi arata? Sau daca motorul nu e bine echilibrat si sunetul produs de el are armonici sau subarmonici mai puternice ca intensitate?
Eu zic ca softul ala e o porcarie. Ia-ti un tahometru chinezesc ca e ieftin si suficient de precis. Cum zicea si renato, daca la lumina de bec, neon, tv, arata 3000 rpm, n-ai de ce sa-ti mai faci probleme, eroarea e dupa virgula.


Tocmai de aceea as fi dorit daca putea cineva sa faca un test.Eu am testat aplicatia pe 2 motoare, unul fiind cu probleme, dupa ce si-a luat tranta scoate un gajait urat de tot, si cu toate astea turatia era stabila cand nu umblam la mansa si crestea oarecum proportional cand cresteam usor turatia.
0

#10 Useril este offline   Ciprian Dughir 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 564
  • Inregistrat: 30-January 12
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Multicoptere

Postat 07 May 2013 - 09:30 PM

Armonica = n * frecventa, in cazul nostru frecventa/ 60 = turatia
Subarmonica = turatia/ n

Daca n creste, creste si armonica proportional, la fel si subarmonica. Testul cel mai concludent este sa masori in paralel si cu un tahometru optic.
0

#11 Guest_ktalyn15bn_*

  • Grup: Guests

Postat 07 May 2013 - 10:45 PM

 Ciprian Dughir, la 07 May 2013 - 09:30 PM, a spus:

Armonica = n * frecventa, in cazul nostru frecventa/ 60 = turatia
Subarmonica = turatia/ n

Inseamna ca s-au gandit si la asta si se elimina situatia in care apare armonica in felul urmator:
Inainte de test trebui introdus un minim si un maxim al turatiei care va fi masurata si sa zicem ca pentru un 2s cu elice 8*4 si motor 1200kv 150W(pe asta am masurat eu) ne trebuie turatii intre 1000-8000, dar alegand asa el face un pop-up si zice: "Your range is very big"Should it be automatically adjusted?" Si se poate alege yes or no.Daca se alege yes el ia valoarea maxima o imparte la 2 si seteaza minimu.Deci daca eu pun la min 1000 si la max 8000 si aleg adjust el seteaza min la 4000 si max la 8000 deci armonica nu mai poate exista :D (asta daca am inteles eu bine formulele postate mai sus) Se poate bineinteles alege si "no" si pastreaza turatiile dorite doar ca intr-adevar am observat ca valorile tind sa se schimbe unpic ciudat.
Sper sa am timp maine sa fac un clip demonstrativ ca pe net nu gasesc exact aplicatia respectiva, poate induplec pe cineva cu un tahometru sa faca o comparatie.Ma repet, la masina arata chiar foarte bine, destul de precis (maxim 100 turatii ar fi eroarea, dar nici atat) daca si la electrice e la fel eu zic ca ar fi extraordinar ca se poate masura turatia si in timpul zborului fara a fi necesara pozitionarea tahometrului in dreptul elicei, ceea ce e posibil la elicoptere/multicoptere dar nu si la avioane...)

Aceasta postare a fost editata de ktalyn15bn: 07 May 2013 - 10:47 PM

0

#12 Guest_ktalyn15bn_*

  • Grup: Guests

Postat 07 May 2013 - 11:24 PM

Am facut niste screen shoturi ca maine pe filmare posibil sa nu se vada decat turatia ca nu am aparat prea bun.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 2013_05_08_00.18.50.png
  • Imagine atasata: 2013_05_08_00.19.48.png
  • Imagine atasata: 2013_05_08_00.20.08.png
  • Imagine atasata: 2013_05_08_00.20.30.png

0

#13 Useril este offline   Ciprian Dughir 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 564
  • Inregistrat: 30-January 12
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Multicoptere

Postat 07 May 2013 - 11:30 PM

 ktalyn15bn, la 07 May 2013 - 10:45 PM, a spus:

Inseamna ca s-au gandit si la asta si se elimina situatia in care apare armonica in felul urmator:
Inainte de test trebui introdus un minim si un maxim al turatiei care va fi masurata si sa zicem ca pentru un 2s cu elice 8*4 si motor 1200kv 150W(pe asta am masurat eu) ne trebuie turatii intre 1000-8000, dar alegand asa el face un pop-up si zice: "Your range is very big"Should it be automatically adjusted?" Si se poate alege yes or no.Daca se alege yes el ia valoarea maxima o imparte la 2 si seteaza minimu.Deci daca eu pun la min 1000 si la max 8000 si aleg adjust el seteaza min la 4000 si max la 8000 deci armonica nu mai poate exista :D (asta daca am inteles eu bine formulele postate mai sus) Se poate bineinteles alege si "no" si pastreaza turatiile dorite doar ca intr-adevar am observat ca valorile tind sa se schimbe unpic ciudat.
Sper sa am timp maine sa fac un clip demonstrativ ca pe net nu gasesc exact aplicatia respectiva, poate induplec pe cineva cu un tahometru sa faca o comparatie.Ma repet, la masina arata chiar foarte bine, destul de precis (maxim 100 turatii ar fi eroarea, dar nici atat) daca si la electrice e la fel eu zic ca ar fi extraordinar ca se poate masura turatia si in timpul zborului fara a fi necesara pozitionarea tahometrului in dreptul elicei, ceea ce e posibil la elicoptere/multicoptere dar nu si la avioane...)


Din ce zici tu aici, trebuie sa stii dinainte cam pe unde e turatia. Pai ce, eu stiam prima oara la Trex 450 ce turatie am in head? :) aveam doar o vaga banuiala....

Jucaria mea de 9$ are eroare de +- 1 RPM, comparata cu un etalon de turatie. Pentru mine softul asta e total degeaba... Mai ales ca nu am tel. cu android. Prefer sa ies pe camp la zbor cu scule ca lumea, nu cu aplicatii software pe telefonul mobil. Maine - poimaine o sa aud de aplicatii care iti spun viteza vantului, direct de la INM. :)
0

#14 Useril este offline   Ciprian Dughir 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 564
  • Inregistrat: 30-January 12
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Multicoptere

Postat 07 May 2013 - 11:32 PM

Acum am vazut fereastra aia cu FFT, mi-e foarte clar ce si cum face. Uita de softul asta acolo unde e nevoie de masurari serioase. E o doar o jucarie.
0

#15 Guest_ktalyn15bn_*

  • Grup: Guests

Postat 07 May 2013 - 11:45 PM

Bineinteles, cine are nevoie de ceva serios nici nu se pune problema sa inlocuiasca tahometrul cu asa ceva.
Mie imi trebuia pur informativ, vroiam sa fac niste teste pe niste motoare (tractiune statica, putere, turatie, elice, acumulator folosit etc) pt mine si 100rpm eroare este acceptata in cazul asta. Nu prea are rost sa cumpar tahometru pentru atata lucru, la elicoptere sunt sigur ca era nevoie de precizie dar asa...
Eram curios de o comparatie cu un tahometru ca sa stiu daca bate spre turatia adevarata, sa nu arate 7700rpm si in realitate sa fie 12000 sau 3500

Aceasta postare a fost editata de ktalyn15bn: 07 May 2013 - 11:49 PM

0

#16 Useril este offline   RedDevil 

  • Pfiu Drace, zboara!!!
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 2111
  • Inregistrat: 16-March 13
  • Gender:Male
  • Location:Targoviste
  • Interests:Aero, 3D

Postat 08 May 2013 - 06:40 PM

pune si tu un link cu aplicatia din play sau da un nume.....
Fly it, like you stole it!
0

#17 Guest_ktalyn15bn_*

  • Grup: Guests

Postat 08 May 2013 - 10:34 PM

 RedDevil, la 08 May 2013 - 06:40 PM, a spus:

pune si tu un link cu aplicatia din play sau da un nume.....


Numele il pusesem in primul post, linkul este acesta https://play.google....headspeed&hl=ro
0

#18 Useril este offline   RedDevil 

  • Pfiu Drace, zboara!!!
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 2111
  • Inregistrat: 16-March 13
  • Gender:Male
  • Location:Targoviste
  • Interests:Aero, 3D

Postat 09 May 2013 - 08:00 PM

 ktalyn15bn, la 08 May 2013 - 10:34 PM, a spus:

Numele il pusesem in primul post, linkul este acesta https://play.google....headspeed&hl=ro


mersi frumos, am vazut dupa ce am postat.
Fly it, like you stole it!
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro