Modelism - RHC Forum: ESC Art-Tech 50A brushed - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

ESC Art-Tech 50A brushed Am nevoie de specificatii (schema?)

#1 Useril este offline   Champ 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 221
  • Inregistrat: 08-June 05
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu

Postat 28 April 2013 - 10:42 PM

Am 2 astfel de ESC,functionale,dar nu am specificatiile de la acest model.Nu stiu la ce tensiune taie motorul.Vreau sa-l folosesc(in viitor)la LI-Po 2S,pana acum am mers cu NiMh 7 celule.
Mi-ar fi utila si schema,ma pricep al electronica si i-as putea modifica pragul de tensiune de taiere motor.Schema nu e cu microcontroller,dar n-am timp sa "ridic" eu schema de pe montaj...in ultima instanta asta va fi totusi solutia.
Imagine atasata: ESC-ART-TECH_50A.jpg
0

#2 Useril este offline   manolo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3539
  • Inregistrat: 25-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti prin 4
  • Interests:Navo

Postat 30 April 2013 - 10:08 AM

Pentru praguri,cel mai simplu ar fi sa folosesti o sursa reglabila.
Barcute intinse!
Tel. 0744915775
0

#3 Useril este offline   Champ 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 221
  • Inregistrat: 08-June 05
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu

Postat 30 April 2013 - 06:23 PM

Asa am si facut,dar se comporta ciudat.Am sursa mica reglabila cu LM317 (max 1,5A) si am pus in loc de motor un bec auto de 5W (0,45A).Controllerul nu decupleaza becul nici scazand tensiunea la 4V.
Sigur nu e defect.Am pus motorul de la EZ si cu niste acu NiMh 7 celule obositi,care nu mai dau curent mare...controllerul decupleaza,dar nu pot masura tensiunea,multimetrul avand inertie prea mare.Am impresia ca nu decupleaza mereu la aceeasi tensiune.
Vroiam sa stiu ce scrie in datasheet-ul acestui ESC.
Repet:nu are microcontroller,are un LM339,un CD40106 si ca BEC 2x7805 SMD in paralel (deci 1A).Mosfetul e SUB85N03-4P (N-ch,85A la 30V cu Ron=3,5mohm).
0

#4 Useril este offline   Champ 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 221
  • Inregistrat: 08-June 05
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu

Postat 05 May 2013 - 08:08 PM

Am rezolvat problema!
Avea din fabrica o rezistenta decalibrata.Pe ea scria 39k,si avea de fapt 25k.E intr-un divizor rezistiv care determina tensiunea de "cut off".
Am inlocuit-o cu una de 33k,luata de pe un alt montaj cu SMDuri (pentru piese).Am ales aceasta valoare ca sa-mi taie motorul la 6.5V pentru LiPo 2S.
Functioneaza perfect testat pe sursa reglabila si cu bec auto in loc de motor.Azi am si zburat cu el,dar n-a apucat sa decupleze,ca abia am descarcat packul la 7,6V.
Poate e utila experienta mea si altora care au astfel de ESC.Am zis ca mai am unul,care face la fel.Urmeaza sa-l verific si sa-l calibrez si pe el.
In poza,rezistenta cea noua e la varful pensetei.
Imagine atasata: ESC.JPG
0

#5 Useril este offline   Champ 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 221
  • Inregistrat: 08-June 05
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu

Postat 09 May 2013 - 11:38 AM

Sunt dator sa revin cu precizari (si corectii).Rezistenta originala nu era de loc decalibrata,din contra,era de precizie 1%.Desi,sunt vechi electronist,nu am stiut pana acum ca exista si un alt mod de marcare al rezistentelor SMD,la care,ce scrie pe rezistenta trebuie cautat intr-un tabel,pentru ca nu are legatura cu valoarea reala.Ex:pe aceasta rezistenta scrie 39C.Am crezut (gresit) ca trebuia sa fie de 39k.In realitate are 24,9k toleranta 1% corect dupa tabelul la care va dau un link:
http://www.adelaida....rrrrrrrrrr.html
Mi-am dat seama ca ceva nu e in regula cu rationamentul meu,pentru ca am demontat si al 2-lea ESC si am gasit exact aceeasi valoare.In plus,am mai masurat si alte rezistente notate cu 2 cifre urmate de C si pareau total aiurea toate.Ex: 30C=20k...01C=10k...aparent fara nicio logica.
Valoarea pusa de fabricant la acest ESC (24,9k) ar trebui sa taie motorul la 5.1V (pe pack) tensiune la care BEC e cu 2V (care cad pe 7805) mai mica (3,1V).Din acest motiv am vazut un model (Cesna) facut praf...(pierdut controlul)...era al unui amic,care dupa acest crash mi-a facut cadou (a aruncat) acel ESC prost (al 2-lea pe care-l am).
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro