Modelism - RHC Forum: POMPE DE APA CARE SFIDEAZA FIZICA? - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 7 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »

POMPE DE APA CARE SFIDEAZA FIZICA? POMPELE NU FOL. ENERG. ELECTRICA

#1 Useril este offline   Cornelius 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 41
  • Inregistrat: 27-April 07

Postat 19 May 2007 - 12:16 PM

[B]SCURT ISTORIC.CU PESTE 80 DE ANI IN URMA, UN BOIER DIN MOLDOVA A ADUS DINTR-O TARA APUSEANA (GERMANIA, FRANTA??) DPUA POMPE PE CARE LE UTILIZA PENTRU SCOATEREA APEI DIN FANTANA LA CONAC SI LA CAMP PENTRU RIDICAREA APEI
DESCRIEREA POMPEI: ACEASTA ERA COMPUSA DINTR-UN CORP © DE FORMA CILINDRICA CU CAPACE DE FORMA SEMISFERICA (TOTUL DIN FONTA), UNA DIN PARTI AVEA O TEAVA (ADMISIA) CARE IESEA DEASUPRA NIVELULUI FANTANII SI AVEA CAPATUL PREVAZUT CU UN ROBINET R1 IAR DEASUPRA O PALNIE (P). DIN CELALALT CAPAT AL CORPULUI IESEA O ALTA TEAVA (REFULAREA) USOR INDOITA LA CAPAT SI PREVAZUTA CU UN ROBINET R2.
INSTALARE: CORPUL POMPEI ERA CUFUNDAT IN FANTANA PANA APROAPE DE FUND, IAR CELE DOUA TEVI - ADMISIA SI REFULAREA - RAMANEAU DESUPRA GHIZDURILOR (MARGINEA SUPERIOARA) FANTANII.
MOD DE FUNCTIONARE: 1. SE DESCHIDE ROBINETUL DE PE REFULARE R2 LA FEL SI ROBINETUL DE PE ADMISIE R1. 2. SE TOARNA APA CU GALEATA PRIN PALINE UMPLAND TOT SISTEMUL PANA INCEPEA SA CURGA APA PRIN ROBINETUL R2. 3. SE INCHID ROBINETELE R1 SI R2, DUPA CARE SE DESCHIDE ROBNETUL R2 SI APA INCEAPEA SA CURGA LIN FARA SA AIBA UN DEBIT MARE. DE REGULA APA CURGEA IN PERMANENTA IN JGHEABUL FANTANII DEOARECE IZVOARELE ERAU PUTERNICE. DACA SE DESCHIDEA SI ROBINETUL R1 SISTEMUL SE DEZAMORSA SI APA NU MAI CURGEA PRIN ROBINETUL R2. POMPA CARE ERA INSTALATA LA CAMP URCA APA LA BAZINELE DE PREPARAREA SOLUTIILOR PENTRU STROPIT VITA DE VIE.
CE MINTE "DIABOLICA" A AVUT ACEL INGINER DIN VREMURI RECENT APUSE! DE NOTAT ESTE FAPTUL CA ASUPRA PROBLEMEI AU CAUTAT SA SE PRONUNTE DOUA COMISII (NEOFICIALE) DE LA POLITEHNICA DIN IASI SI BUCURESTI, ACESTIA FIIND ADUSI DE UN DIRECTOR ISTET DE LA UN I.A.S. DIN APROPIERE. DIN PACATE POAMPA DISPARUSE (FURATA), DEOARECE UNII SATENI NU MAI PUTEAU ADAPA VITELE SIMTINDU-SE GUSTUL DE OXIZI IN APA. DESCRIEREA APARTINE UNOR PERSOANE DEMNE DE INCREDERE. :D VOI REVENI CU UN ALT TIP DE POMPA UTILIZATA DE BANATENII CARE AU FOST MUTATI CU FORTA IN CAMPIA BARAGAN.
0

#2 Useril este offline   Sir_Vaska 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1117
  • Inregistrat: 23-November 03
  • Gender:Male
  • Location:Maramures, Baile Borsa
  • Interests:RC - utilaje agricole, de constructii , camioane , trenulete si ... drone

Postat 19 May 2007 - 01:32 PM

Asta e ca si la circ.
Multi vad dar putini pricep :(
Una cand vezi cu ochii tai si alta e sa asculti surse "credibile".
Probabil ca era o idee igenioasa (bazata pe legile lui Arhimede sau Pascal) , dar fizica SIGUR nu o sfida.
Cred ca fantana era la deal iar conacul era pe camp , deci mai la vale :(

Aceasta postare a fost editata de Sir_Vaska: 19 May 2007 - 01:49 PM

0

#3 Useril este offline   Uncle 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 450
  • Inregistrat: 02-April 05
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI

Postat 19 May 2007 - 02:40 PM

ma sa fie ?!
Ceea ce zici tu este egal cu PERPETUM MOBILE!
Adica asa ceva nu exista si nici nu cred ca va exista vreodata.
ORIGINAL SERIES
0

#4 Useril este offline   Cornelius 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 41
  • Inregistrat: 27-April 07

Postat 19 May 2007 - 02:54 PM

Intr-adevar, titlul este pt. atentionare,restul este ca in descriere.In plus adaug faptul ca apa curgea lin , fara sa se simta nici o vibratie sau zgomot pe teava de refulare. Supozitii am facut si eu, inclusiv cateva zile de studiu la sala OSIM-ului unde am gasit cateva brevete romanesti cu pompe care nu utilizau ee , motoare etc. insa nimic asemanator.
0

#5 Useril este offline   Sir_Vaska 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1117
  • Inregistrat: 23-November 03
  • Gender:Male
  • Location:Maramures, Baile Borsa
  • Interests:RC - utilaje agricole, de constructii , camioane , trenulete si ... drone

Postat 19 May 2007 - 04:16 PM

Deci pana la urma era sau nu era dupa Principiul Vaselor Comunicante ?
0

#6 Useril este offline   Cornelius 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 41
  • Inregistrat: 27-April 07

Postat 19 May 2007 - 04:21 PM

NU ERA DUPA PRINCIPIUL VASELOR COMUNICANTE SI NICI AL LOVITURII DE CIOCAN. LOCUL UNDE AU FOST MONTATE SE AFLA IN COMUNA BUNESTI-AVERESTI SAT AVERESTI LA 17 KM DE HUSI, JUD. VASLUI
0

#7 Useril este offline   Dexter_Jr 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1589
  • Inregistrat: 28-February 06
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 19 May 2007 - 04:30 PM

Cornelius, la 19 May 2007, 16:21, a spus:

NU ERA DUPA PRINCIPIUL VASELOR COMUNICANTE SI NICI AL LOVITURII DE CIOCAN. LOCUL UNDE AU FOST MONTATE SE AFLA IN COMUNA BUNESTI-AVERESTI SAT AVERESTI LA 17 KM DE HUSI, JUD. VASLUI

ai putea sa scri fara caps lock? nu tre' sa tipi la noi
asa pe langa asta...dupa ce principiu functioneaza pompa asta? ca descrierea aia pt mine nu are nicio logica
Dex
Experimental Rocketry
The only way to fly...



0

#8 Useril este offline   Cornelius 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 41
  • Inregistrat: 27-April 07

Postat 19 May 2007 - 05:46 PM

Imi pare rau, nu cunosc principiul, asta caut si io sa aflu
0

#9 Useril este offline   Skyspy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1501
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 19 May 2007 - 06:31 PM

La "conacul" :( unde stau in chirie apa e adusa de la izvor cu acelasi aparat.Nu se sfideaza nici o lege a fizicii.Debitul e intr-adevar mic de 20-30l pe ora dar in 24 de ore se aduna ceva apa.Diferenta de nivel e cam de 7-8m intre izvor si bazinul de umplere.Se pare ca nu poate umple mai sus de aceasta inaltime sau foarte slab cu un debit neansemnat.
Daca o sa am timp voi face niste poze.
A dracului dom-le cum se extinde si poluarea asta.
Deunazi desfac o conserva de sardine inauntru plin de ulei si pesti morti.
0

#10 Useril este offline   Skyspy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1501
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 19 May 2007 - 06:33 PM

Sir_Vaska, la 19 May 2007, 13:32, a spus:

Cred ca fantana era la deal iar conacul era pe camp , deci mai la vale :(

E taman invers :( .Izvorul la vale si bazinul la deal.
A dracului dom-le cum se extinde si poluarea asta.
Deunazi desfac o conserva de sardine inauntru plin de ulei si pesti morti.
0

#11 Useril este offline   ldm 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 17
  • Inregistrat: 18-May 04

Postat 19 May 2007 - 07:34 PM

un desen se poate face?
0

#12 Useril este offline   Sir_Vaska 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1117
  • Inregistrat: 23-November 03
  • Gender:Male
  • Location:Maramures, Baile Borsa
  • Interests:RC - utilaje agricole, de constructii , camioane , trenulete si ... drone

Postat 19 May 2007 - 08:16 PM

abia astept sa aud ce impinge apa in sus.
@Skyspy , nu trebuie neaparat poze , e suficient sa explici putin care e fenomenul , cum se intampla sa curga apa la deal ( prin conducta , evident ). De unde apare presiunea sau poate depresiunea ? Ce alte forte apar ( capilaritate )? Ar ajuta si o schema simpla ..

Aceasta postare a fost editata de Sir_Vaska: 19 May 2007 - 08:24 PM

0

#13 Useril este offline   ipsihi 

  • TARTOR
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4508
  • Inregistrat: 02-December 03
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 20 May 2007 - 10:27 AM

Fortza arhimedica si diferentza de presiune;rezultatul ,un flux continuu de apa pe coloana B egal cu presiunea constanta exercitata de coloana A
asupra apei din fantana C, care la randul ei va exercita o fortza de sens contrar egala cu A.
...tabula crasa, mortua est!
0

#14 Useril este offline   Skyspy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1501
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 20 May 2007 - 02:59 PM

Am revenit cu amanunte.In detaliu nu stiu nici acum cum functioneaza pompa numai in principiu.Ar trebui desfacut bucata cu bucata ca sa-ti dai seama.
In principiu e un bazin in care se aduna apa de la un izvor.De la bazin se formeaza o coloana de apa de cel putin 20-25m la un unghi de 10-15 grade.Cu cat e mai mare unghiul cu atat are pompa forta mai mare.Sub 10 grade cred ca pompa nu se mai poate amorsa caci coloana de apa nu mai are putere de impingere.

Deci aceasta coloana de apa merge de la bazin la pompa de apa respectiva.Pompa are forma de para (nu stiu din ce cauza) cu niste ventile in el banuiesc.
Cert e ca mai are un ventil de refulare mare in afara ,care elimina cam 2|3 din apa aspirata iar restul se pompeaza spre bazinul de acumulare situat cam la 250m departare si la o diferenta de nivel de 7-8m.
O instalatie din asta costa intre 800-1500 euro zicea proprietarul dar ma indoiesc de un asa pret.Este o firma de instalatii sanitare in imprejurimi care da la executat asemenea pompe unor firme de constructii metalice pe care ulterior le monteaza la clienti.

Daca o sa am timp ma voi duce la firma sa vad despre ce e vorba si sa vorbesc cu seful despre principiul de functionare.Poate vad una si desfacuta daca am noroc http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/laugh.gif

Asa arata pompa in ansamblu .E un tip mai vechi ruginit si defect.

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-8-1179665997.jpg

A dracului dom-le cum se extinde si poluarea asta.
Deunazi desfac o conserva de sardine inauntru plin de ulei si pesti morti.
0

#15 Useril este offline   Skyspy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1501
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 20 May 2007 - 03:30 PM

Prin coloana de apa am vrut sa spun o tzeava de 1 tzol de lungimea 20-25m care leaga izvorul cu acumulare de pompa la un unghi de 10-15 grade adica o diferenta de nivel de 2-3m.

La lucru in original.Se observa supapa de refulare care e un pic mai mare cala pompa precedenta.

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-8-1179667810.jpg

A dracului dom-le cum se extinde si poluarea asta.
Deunazi desfac o conserva de sardine inauntru plin de ulei si pesti morti.
0

#16 Useril este offline   Skyspy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1501
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 20 May 2007 - 03:32 PM

Din alt unghi

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-8-1179667973.jpg

A dracului dom-le cum se extinde si poluarea asta.
Deunazi desfac o conserva de sardine inauntru plin de ulei si pesti morti.
0

#17 Useril este offline   Sir_Vaska 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1117
  • Inregistrat: 23-November 03
  • Gender:Male
  • Location:Maramures, Baile Borsa
  • Interests:RC - utilaje agricole, de constructii , camioane , trenulete si ... drone

Postat 20 May 2007 - 05:31 PM

Domnilor , bagati ceva scheme. Din poze nu rezulta inclinatiile si diferentele de nivel. la ce nivel e izvorul , bazinul si conacul ?

Citeaza

Skyspy Scris la 19 May 2007, 18:33
--------------------------------------------------------------------------------


E taman invers  .Izvorul la vale si bazinul la deal.  


Deci prin ce minune urca apa de la izvor la bazin , daca bazinul e la un nivel mai sus decat izvorul ?

Aceasta postare a fost editata de Sir_Vaska: 20 May 2007 - 05:33 PM

0

#18 Useril este offline   Radu_ 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1784
  • Inregistrat: 13-March 04
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Postat 20 May 2007 - 05:33 PM

ma bag si eu cu presupuneri...oare nu o fi vorba de diferente de temperatura la apa aia? Ceva termodinamica?
Invata repede si aplica...tot repede!
0

#19 Useril este offline   Sir_Vaska 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1117
  • Inregistrat: 23-November 03
  • Gender:Male
  • Location:Maramures, Baile Borsa
  • Interests:RC - utilaje agricole, de constructii , camioane , trenulete si ... drone

Postat 20 May 2007 - 05:59 PM

Deci pana acuma eu am inteles instalatia sub forma desenului din schema atasata la acest mesaj. Rog sa completati desenul cu ce mai trebuie ca apa sa urce in bazin cu ajutorul pompei si fara consum de energie electrica sau mecanica din exterior. Deci pe calea naturala ...
Astept sa confirmati daca schema corespunde cu cea a instalatiei. Sper sa nu fie vorba de o gluma , eu chiar am devenit interesat de acest fenomen sau inventie.

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-8-1179677231.jpg

Aceasta postare a fost editata de Sir_Vaska: 20 May 2007 - 06:09 PM

0

#20 Useril este offline   Cornelius 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 41
  • Inregistrat: 27-April 07

Postat 20 May 2007 - 06:00 PM

Skyspy, esti fantastic :D http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/rolleyes.gif se pare ca tara apuseana din care s-au adus cele doua pompe in Romania este Austria. Ceea ce vad in poze este asemanator cu ce mi s-a relatat ,dar mai sofisticata,probabil mult imbunatatita pt. cresterea performantelor. Este necesar, daca poti sa verifici : existenta sau nu a vibratiilor cand tineti mana pe oricare din elementele pompei, ceea ce ar indica si folosirea fenomenului de berbec hidraulic. Sincere pentru promptitudine! Astept si alte date la fel de interesante. :D
0

#21 Useril este offline   Cornelius 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 41
  • Inregistrat: 27-April 07

Postat 20 May 2007 - 06:17 PM

Am uitat sa te intreb daca tipul de pompa din prima poza apartine proprietarului. Daca am avea-o aici in Romania i-am face o "disectie" si de ce nu, o afacere (daca nu este cumva un brevet protejat).
0

#22 Useril este offline   Sir_Vaska 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1117
  • Inregistrat: 23-November 03
  • Gender:Male
  • Location:Maramures, Baile Borsa
  • Interests:RC - utilaje agricole, de constructii , camioane , trenulete si ... drone

Postat 20 May 2007 - 06:20 PM

Daca zici ca ar exista si vibratii atunci ar exista variante , cel putin teoretice. Deci sa zicem ca se creaza o coloana de apa de la izvor , in cadere la cativa metrii. Sa zicem ca doua treimi din aceasta se pierd pentru a produce o miscare mecanica in interiorul pompei. Acea miscare sa zicem ca ar transforma restul de debit ramas (sa zicem o treime) in presiune mai mare. Deci pompa ar fi ca un fel de transformator din presiune mica debit mare in presiune mare debit mic. Mda , cred ca este posibil asa ceva.
Dar asta inseamna ca apa de la izvor prima data coboara cativa metrii si dupa aia o mica parte urca in bazinul situat la inaltime mai mare.

Aceasta postare a fost editata de Sir_Vaska: 20 May 2007 - 06:22 PM

0

#23 Useril este offline   Skyspy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1501
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 20 May 2007 - 06:44 PM

Ok, pun niste schite facute cu mana dar sa nu dati cu pietrii http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/laugh.gif
O vedere de sus

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-8-1179679471.jpg

A dracului dom-le cum se extinde si poluarea asta.
Deunazi desfac o conserva de sardine inauntru plin de ulei si pesti morti.
0

#24 Useril este offline   Skyspy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1501
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 20 May 2007 - 06:47 PM

Vedere in sectiune
Da si pompa din prima poza apartine proprietarului.E aruncata in pod ca nu o mai foloseste.Daca o da la autopsie :D nu stiu trebuie sa-l intreb.
@Cornelius- da se aud niste lovituri in pompa cand se evacuaza apa.

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-8-1179679628.jpg

Aceasta postare a fost editata de Skyspy: 20 May 2007 - 06:56 PM

A dracului dom-le cum se extinde si poluarea asta.
Deunazi desfac o conserva de sardine inauntru plin de ulei si pesti morti.
0

#25 Useril este offline   Sir_Vaska 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1117
  • Inregistrat: 23-November 03
  • Gender:Male
  • Location:Maramures, Baile Borsa
  • Interests:RC - utilaje agricole, de constructii , camioane , trenulete si ... drone

Postat 20 May 2007 - 07:07 PM

Si iata cum presupun eu aceasta pompa , evident ca schema. Facand analogie cu echipamente electrice , ar fi ca un transformator , nu ca motor.

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-8-1179680861.jpg

0

#26 Useril este offline   Skyspy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1501
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 20 May 2007 - 07:12 PM

Si iata cum e principiul de functionare cu adevarat

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-8-1179681175.gif

A dracului dom-le cum se extinde si poluarea asta.
Deunazi desfac o conserva de sardine inauntru plin de ulei si pesti morti.
0

#27 Useril este offline   MariusF 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 226
  • Inregistrat: 05-September 05

Postat 20 May 2007 - 07:15 PM

Am citit cu atentie tot ce ati postat aici si nu-mi vine sa cred. Poate nu am inteles bine si va rog sa ma corectati daca am inteles gresit:
Exista un utilaj, pompa, dracovenie, cum vreti voi care fara o sursa de energie externa(electricitate, vant etc) ridica apa deasupra nivelului sursei(fara sa fie vorba de fenomenul capilaritatii) folosind ca "motor" o parte din apa din care se alimenteaza?
Nu pot sa cred asa ceva!
Ce ma impiedica sa folosesc simultan o suta, o mie, un milion de astfel de pompe pentru a produce energie gratis(dupa investitia initiala)?
Fara gluma! Pe mine problema ma depaseste poate nu am invatat suficient la scoala, poate cineva sa bage mana in foc ca e asa? poate cineva sa explice de ce si cum?
0

#28 Useril este offline   Skyspy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1501
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 20 May 2007 - 07:17 PM

Si iata cum arata pompa in sectiune
Am gasit material destul pe internet trebuie sa-l studiez in amanuntime.Ca un principiu primar cica functionarea se bazeaza pe compresibilitatea aerului si incompresibilitatea lichidului.Cum? va ramane sa studiez

Atentie aveti nevoie de Adobe Reader(pdf)

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de Skyspy: 20 May 2007 - 07:25 PM

A dracului dom-le cum se extinde si poluarea asta.
Deunazi desfac o conserva de sardine inauntru plin de ulei si pesti morti.
0

#29 Useril este offline   MariusF 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 226
  • Inregistrat: 05-September 05

Postat 20 May 2007 - 07:27 PM

danke shon SkySpy, mi-ai dat singurul motiv serios din ultimii 40 de ani sa ma apuc sa invat germana:)
Ai putea salva situatia traducand si promit cata bere si carnati poti duce:)
0

#30 Useril este offline   MariusF 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 226
  • Inregistrat: 05-September 05

Postat 20 May 2007 - 07:35 PM

treaba e serioasa, incep sa inteleg...cornelius, nu poate fi brevet protejat daca are asa o vechime....80 de ani sau poate mai mult.......de cate ori vad o chestie desteapta.......
0

Arata acest topic


  • 7 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro