Modelism - RHC Forum: POMPE DE APA CARE SFIDEAZA FIZICA? - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 7 Pagini +
  • « Prima
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

POMPE DE APA CARE SFIDEAZA FIZICA? POMPELE NU FOL. ENERG. ELECTRICA

#151 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 05 March 2012 - 11:40 PM

Ba mai mult, ideea e clara din alt subiect, deschis mai demult, special pentru acea pompa. Dar acolo nu afirma nimeni ca se sfideaza fizica.
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#152 Useril este offline   GRASUL_CRAIOVA 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 14
  • Inregistrat: 05-August 11

Postat 04 May 2012 - 12:40 PM

Fratilor stiti ce nu inteleg eu ?De ce iese vopseaua din borcanul aspiratorului cand bagi aer si de ce nu ar iesi apa pe teava din dreapta atunci cand curge apa in recipientul de jos ???La instalatia cu butoi plin cu apa deasupra fantanii cred ca daca am avea un sorb in fantana iar la partea unde curge apa am avea o clapeta de sens sa nu permita intrarea aerului apa ar trebui sa urce prin capilaritate...o avea fizica asta ceva impotriva ???
0

#153 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 04 May 2012 - 01:08 PM

Daca am sti mai multe despre ce ne inconjoara am fi altfel. Dar din ce stim pana acum (era un tip care s-a ocupat de problema, numele lui incepe cu B si ghici cine ar fi...) presiunea totala este suma presiunilor statica si dinamica si este constanta intr-un punct, pentru anumite conditii
Daca una creste cealalta scade. Prin urmare, daca maresti presiunea dinamica (adica ai acel jet de aer prin fata tubului din dispozitivul de pulverizare) scade cea statica in acel loc si asta inseamna ca fluidul din recipient poate fi aspirat si pulverizat, fiind antrenat de jetul de care vorbeam.
Ca o paranteza, eu eram tare mirat pe vremuri (eram copil si umblam prin uzinele patriei) cand muncitorii goleau cate un canal sau un recipient cu apa, folosind chiar un jet de apa de la hidrantul pompierilor. Era interesant cum se scotea apa folosind un jet de apa... E o scula speciala pentru asta, te las s-o descoperi singur, exista inca in dotare....

Ca sa corectez, in acel borcan atasat pe iesirea aspiratorului nu bagi aer. Aerul in treci cu viteza mare prin fata unui tub care ajunge in lichidul din borcan. Se poate si cum spui tu, dar nu la asta te referi acum.

Legat de capilaritate, ai dreptate. Sunt fenomene greu de inteles, apa urca incredibil de mult si chiar ar iesi din fantana. Dar ceva legat de fortele care apar la suprafata lichidului o determina sa nu curga, Prin capilaritate urca si ramane acolo. Eventual se evapora, urca alta si se continua fenomenul. Dar nimic nu curge liber. Ar fi ideal sa obtii macar o picatura, dar nu stiu sa se intample asta.
Parerea mea, nu dau cu parul...

Aceasta postare a fost editata de bitex: 04 May 2012 - 01:23 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#154 Useril este offline   DanB 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1551
  • Inregistrat: 22-July 11
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:computere, electronica, rc

Postat 04 May 2012 - 01:13 PM

Vezi postareaGRASUL_CRAIOVA, la 04 May 2012 - 12:40 PM, a spus:

Fratilor stiti ce nu inteleg eu ?De ce iese vopseaua din borcanul aspiratorului cand bagi aer si de ce nu ar iesi apa pe teava din dreapta atunci cand curge apa in recipientul de jos ???


Din acelasi motiv pentru care daca cuplezi un motor cu un generator cuplat inapoi la motor, chestia nu se invirte singura

In sistem tre sa bagi mai multa energie decit produce

Aspiratorul e bagat in priza

Fintina nu
USER BANNED BY ADMIN
0

#155 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 04 May 2012 - 01:36 PM

E corect ce spui, dar le-ai amestecat prea tare. Daca am avea resurse nelimitate de energie, nu ne-ar interesa cat consumam pentru a obtine un anumit efect. Dar suntem in alta situatie. Uneori conteaza aspectul energetic, alteori efectul obtinut. Poti scoate oricand apa dintr-o fantana consumand pentru asta o alta cantitate de apa. Dar cea scoasa nu va fi mai multa decat ca cea consumata. Si pentru noi ca utilizatori cu resurse limitate iese rau cand tragem linie si facem socoteala, daca trebuie s ale platim pe toate. Adica arunc o tona de apa dintr-un rezervor ca sa scot dintr-o fantana 100 litri de apa cu care eventual voi face acelasi lucru cu care puteam face inca de la inceput cu 100 litri din apa aruncata.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 04 May 2012 - 01:40 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#156 Useril este offline   GRASUL_CRAIOVA 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 14
  • Inregistrat: 05-August 11

Postat 04 May 2012 - 02:04 PM

La schita lui MARIUS F de la pagina 3 montam un sorb in fantana sa nu coboare apa iar la capatul unde curge deasupra fantanii montam o supapa de sens sa nu intre aer.Umplem tot circuitul cu apa iar la deschiderea robinetului apa din vasul de sus are tendinta sa curga tragand dupa ea alta apa din fantana..apa va curge pana va intra aer si se va dezamorsa...deci odata umpluta nu mai consuma decat energia necesara deschiderii robinetului ...asa ca nu aruncam apa in fantana sa avem de unde sa o scoatem...asa faceau pompierii anul trecut prin moldova la fantanile sacate.
0

#157 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 04 May 2012 - 02:48 PM

Daca citesti printre randuri, gasesti si in mesajul meu ideea la care te referi tu. Exista scule speciale care realizeaza ce vrem noi sa "inventam" sau sa realizam. Asa este, pompierii au obiectul in discutie. Dar la utilizatorul final, asa cum suntem cam toti, se ajunge candva la trasul liniei si platitul consumurilor. Si o sa constatam ca ce consumam este mai mult decat ce obtinem, si ca e nerentabil din toate punctele de vedere.

Din nefericire, nu mai urmaresc desenele sau schitele anterioare, lucru maare sa pot fi surprins de ceva nou.

Vezi postareabitex, la 04 May 2012 - 01:08 PM, a spus:

un jet de apa de la hidrantul pompierilor. ... E o scula speciala pentru asta, te las s-o descoperi singur, exista inca in dotare....

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#158 Useril este offline   DanB 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1551
  • Inregistrat: 22-July 11
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:computere, electronica, rc

Postat 04 May 2012 - 06:59 PM

Pe mine ma distreaza avintul cu care se construiesc instalatii care transfera energia dintr-o parte in alta in speranta ca se inmulteste pe parcurs.

Dar ghinion, indiferent cit de simpla sau complexa e instalatia, la sfirsit cind tragem linie din energia de intrare o parte se pierde si o parte iese sub o forma utila. In nici un caz nu iese mai multa.

Dar na, unii chiar au fantezie si nu stiu ce sa faca cu ea.
USER BANNED BY ADMIN
0

#159 Useril este offline   GRASUL_CRAIOVA 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 14
  • Inregistrat: 05-August 11

Postat 14 May 2012 - 10:40 AM

Cate ceva despre apa si sisteme de irigat unele inca folosite....http://translate.google.ro/translate?sl=en&tl=ro&js=n&prev=_t&hl=ro&ie=UTF-8&layout=2&eotf=1&u=http%3A%2F%2Fwww.fao.org%2Fdocrep%2F010%2Fah810e%2FAH810E00.htm
0

#160 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 14 May 2012 - 01:13 PM

Vezi postareaGRASUL_CRAIOVA, la 14 May 2012 - 10:40 AM, a spus:

...sl=en&tl=ro&js=n&prev=_t&hl=ro&ie=UTF-8&layout=2&eotf=1&u=http%3A%2F%2Fwww.fao.org%2Fdocrep%2F010%2Fah810e%2FAH810E00.htm

Excelent articol, lamureste toate problemele.
0

#161 Useril este offline   GRASUL_CRAIOVA 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 14
  • Inregistrat: 05-August 11

Postat 28 May 2012 - 11:20 AM

Cate lucruri interesante au inventat strabunii nostrii...http://translate.google.ro/translate?hl=ro&sl=es&tl=ro&u=http%3A%2F%2Fwn.com%2FDenis_Papin
0

#162 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 28 May 2012 - 01:29 PM

Vezi postareaGRASUL_CRAIOVA, la 28 May 2012 - 11:20 AM, a spus:

Cate lucruri interesante au inventat strabunii nostrii...http://translate.google.ro/translate?hl=ro&sl=es&tl=ro&u=http%3A%2F%2Fwn.com%2FDenis_Papin

Un alt articol care aduce multa informatie.
0

#163 Useril este offline   Lmedia 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 8
  • Inregistrat: 18-June 12

Postat 18 June 2012 - 01:55 PM

Salut
Fiind primul meu post va salut pe toti.
Pun mai jos niste filmulete cu Pompe Ram in fuctiune si explicatii :cum se construiesc ,principii de fuctionare etc.
Daca va uitati la toate o sa intelegeti principiile de fuctionare.
Incep cu pompa care duce cea mai amre cantitate de apa uphill.
Locul 2 in lume ca debit :http://www.youtube.com/watch?v=X8v8YvdinDI&feature=related
Locul 1 in lume ca si debit:http://www.youtube.com/watch?v=b2kv8BUVy6E
0

#164 Useril este offline   Lmedia 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 8
  • Inregistrat: 18-June 12

Postat 18 June 2012 - 01:57 PM

de ce nu ma lasa sa pun mai multe linkuri?sunt de pe youtube linkurie.
0

#165 Useril este offline   DanB 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1551
  • Inregistrat: 22-July 11
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:computere, electronica, rc

Postat 18 June 2012 - 02:30 PM

Hai sa facem o conventie.

Cine face cu mina lui una functionala o posteaza si e acoperit de glorie.

Restu'... inca mai credeti tot ce vedeti pe net?
USER BANNED BY ADMIN
0

#166 Useril este offline   MLGore 

  • Dream Team Forever
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2332
  • Inregistrat: 08-March 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 19 June 2012 - 04:51 AM

Vezi postareaDanB, la 18 June 2012 - 02:30 PM, a spus:

Hai sa facem o conventie.

Cine face cu mina lui una functionala o posteaza si e acoperit de glorie.

Restu'... inca mai credeti tot ce vedeti pe net?



Astea postate de Lmedia, chiar functioneaza si nu incalca legile fizicii.
Modelism = 10% zbor + 90% lipici
Cand o zbura A.R.C.A.! © 2010 All rights reserved.
0

#167 Useril este offline   DanB 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1551
  • Inregistrat: 22-July 11
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:computere, electronica, rc

Postat 19 June 2012 - 10:21 AM

Nu m-am uitat peste ele. Atunci a gresit omu' thread-ul, cel putin daca e sa ma iau dupa titlu. Sau schimbam in "pompe de apa" punct :)

Aceasta postare a fost editata de DanB: 19 June 2012 - 10:21 AM

USER BANNED BY ADMIN
0

#168 Useril este offline   Lmedia 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 8
  • Inregistrat: 18-June 12

Postat 19 June 2012 - 10:48 AM

Link-uri care nu au mers ieri sa le postez.

Home made

0

#169 Useril este offline   Lmedia 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 8
  • Inregistrat: 18-June 12

Postat 19 June 2012 - 10:49 AM

Home made


0

#170 Useril este offline   Lmedia 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 8
  • Inregistrat: 18-June 12

Postat 19 June 2012 - 10:58 AM





http://www.youtube.com/watch?v=yHqDkd7KdPg&feature=plcp

Catre domul admin
De ce nu ma lasa acest forum sa postez toate cele 8 filmulete in acelasi post?Nu e frumos sa fac posturi consecutive.
0

#171 Useril este offline   Lmedia 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 8
  • Inregistrat: 18-June 12

Postat 19 June 2012 - 11:05 AM

Vezi postareaDanB, la 19 June 2012 - 10:21 AM, a spus:

Nu m-am uitat peste ele. Atunci a gresit omu' thread-ul, cel putin daca e sa ma iau dupa titlu. Sau schimbam in "pompe de apa" punct :)

Desi Pompele Ram sunt de 200 de ani pe pamant ,unii si azi sic ca e magie,ca tradeaza fizica etc.
Culmea ca principiul se super simplu si e 100% in aria de acoperire al fizicii.
0

#172 Useril este offline   GRASUL_CRAIOVA 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 14
  • Inregistrat: 05-August 11

Postat 02 July 2012 - 04:41 PM

MA DECLAR INVINS prin simplul fapt ca apa ''nu vrea'' sa coboare in vasul de jos pentru a obliga alta apa sa urce.PROIECT ABANDONAT...DAR vreau sa-mi construiesc asa ceva:Linkul meu
0

#173 Useril este offline   Lmedia 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 8
  • Inregistrat: 18-June 12

Postat 02 July 2012 - 04:49 PM

Vezi postareaGRASUL_CRAIOVA, la 02 July 2012 - 04:41 PM, a spus:

MA DECLAR INVINS prin simplul fapt ca apa ''nu vrea'' sa coboare in vasul de jos pentru a obliga alta apa sa urce.PROIECT ABANDONAT...DAR vreau sa-mi construiesc asa ceva:Linkul meu

ai incercat sa faci o pompa ram si nu a fuctionat?
0

#174 Useril este offline   GRASUL_CRAIOVA 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 14
  • Inregistrat: 05-August 11

Postat 02 July 2012 - 04:59 PM

Vezi postareaLmedia, la 02 July 2012 - 04:49 PM, a spus:

ai incercat sa faci o pompa ram si nu a fuctionat?

NU incercam sa fac o fantana tip HERON dar care sa urce apa inapoi dar datorita presiunii formate apa nu mai curge in vasul de jos
0

#175 Useril este offline   GRASUL_CRAIOVA 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 14
  • Inregistrat: 05-August 11

Postat 11 July 2012 - 12:19 PM

oare cum functioneaza ???Linkul meu
0

#176 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 11 July 2012 - 01:09 PM

Daca nu-i o pacaleala gen baterie, sau fire ascunse de alimentare cu energie electrica si o pompa in corpul scufundat, atunci as intreba: Cat timp functioneaza?
0

#177 Useril este offline   DanB 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1551
  • Inregistrat: 22-July 11
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:computere, electronica, rc

Postat 11 July 2012 - 02:41 PM

Probabil ca-i mai simplu, pe baza de aer sub presiune pompat dinainte.

Asa poti sa iei o stropitoare de vie, pompezi pina-i "plina", dupa care filmezi cum iese zeama din ea, da' tot asa, la debit mic, sa nu se termine.
USER BANNED BY ADMIN
0

#178 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 11 July 2012 - 06:14 PM

Vezi postareaDanB, la 11 July 2012 - 02:41 PM, a spus:

Probabil ca-i mai simplu, pe baza de aer sub presiune pompat dinainte.

Asa poti sa iei o stropitoare de vie, pompezi pina-i "plina", dupa care filmezi cum iese zeama din ea, da' tot asa, la debit mic, sa nu se termine.

De aceea am si intrebat cat timp va functiona. Este evident ca, in nici un caz, un timp nelimitat.
0

#179 Useril este offline   k2_k2 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 19-July 12

Postat 02 August 2012 - 04:20 PM

Vezi postareaCornelius, la 19 May 2007 - 12:16 PM, a spus:

[B]SCURT ISTORIC.CU PESTE 80 DE ANI IN URMA, UN BOIER DIN MOLDOVA A ADUS DINTR-O TARA APUSEANA (GERMANIA, FRANTA??) DPUA POMPE PE CARE LE UTILIZA PENTRU SCOATEREA APEI DIN FANTANA LA CONAC SI LA CAMP PENTRU RIDICAREA APEI
DESCRIEREA POMPEI: ACEASTA ERA COMPUSA DINTR-UN CORP © DE FORMA CILINDRICA CU CAPACE DE FORMA SEMISFERICA (TOTUL DIN FONTA), UNA DIN PARTI AVEA O TEAVA (ADMISIA) CARE IESEA DEASUPRA NIVELULUI FANTANII SI AVEA CAPATUL PREVAZUT CU UN ROBINET R1 IAR DEASUPRA O PALNIE (P). DIN CELALALT CAPAT AL CORPULUI IESEA O ALTA TEAVA (REFULAREA) USOR INDOITA LA CAPAT SI PREVAZUTA CU UN ROBINET R2.
INSTALARE: CORPUL POMPEI ERA CUFUNDAT IN FANTANA PANA APROAPE DE FUND, IAR CELE DOUA TEVI - ADMISIA SI REFULAREA - RAMANEAU DESUPRA GHIZDURILOR (MARGINEA SUPERIOARA) FANTANII.
MOD DE FUNCTIONARE: 1. SE DESCHIDE ROBINETUL DE PE REFULARE R2 LA FEL SI ROBINETUL DE PE ADMISIE R1. 2. SE TOARNA APA CU GALEATA PRIN PALINE UMPLAND TOT SISTEMUL PANA INCEPEA SA CURGA APA PRIN ROBINETUL R2. 3. SE INCHID ROBINETELE R1 SI R2, DUPA CARE SE DESCHIDE ROBNETUL R2 SI APA INCEAPEA SA CURGA LIN FARA SA AIBA UN DEBIT MARE. DE REGULA APA CURGEA IN PERMANENTA IN JGHEABUL FANTANII DEOARECE IZVOARELE ERAU PUTERNICE. DACA SE DESCHIDEA SI ROBINETUL R1 SISTEMUL SE DEZAMORSA SI APA NU MAI CURGEA PRIN ROBINETUL R2. POMPA CARE ERA INSTALATA LA CAMP URCA APA LA BAZINELE DE PREPARAREA SOLUTIILOR PENTRU STROPIT VITA DE VIE.
CE MINTE "DIABOLICA" A AVUT ACEL INGINER DIN VREMURI RECENT APUSE! DE NOTAT ESTE FAPTUL CA ASUPRA PROBLEMEI AU CAUTAT SA SE PRONUNTE DOUA COMISII (NEOFICIALE) DE LA POLITEHNICA DIN IASI SI BUCURESTI, ACESTIA FIIND ADUSI DE UN DIRECTOR ISTET DE LA UN I.A.S. DIN APROPIERE. DIN PACATE POAMPA DISPARUSE (FURATA), DEOARECE UNII SATENI NU MAI PUTEAU ADAPA VITELE SIMTINDU-SE GUSTUL DE OXIZI IN APA. DESCRIEREA APARTINE UNOR PERSOANE DEMNE DE INCREDERE. :) VOI REVENI CU UN ALT TIP DE POMPA UTILIZATA DE BANATENII CARE AU FOST MUTATI CU FORTA IN CAMPIA BARAGAN.



Sefe..dai o bere daca-ti dau raspunsul corect???? Vezi ca vorbesc serios..vreau "Timisoreana" la 2 jumate..eei, dai?
0

#180 Useril este offline   GRASUL_CRAIOVA 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 14
  • Inregistrat: 05-August 11

Postat 08 October 2012 - 03:37 PM

De ce oare nu se construieste ceva gen SURUBUL LUI ARHIMEDE care la baza [in apa] sa aiba palete care sa fie invartite de cursul DUNARII si sa ridice apa pe fostele canale de irigatii si sa iasa tara asta din hasnaua in care am fost bagati de clasa politica ???Vreau sa pun un link sa mai trezesc putin poporul acesta http://manifestullui...om.blogspot.ro/Linkul meu
0

Arata acest topic


  • 7 Pagini +
  • « Prima
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro