Modelism - RHC Forum: Lege si consecinte - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3

Lege si consecinte Incepatori stiu la ce pericole se supun?

#61 Useril este offline   GIGI 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 13-January 03
  • Gender:Male
  • Location:România

Postat 12 August 2003 - 11:46 AM

One, la 11 Aug 2003, 19:01, a spus:

Nu stiu daca pe mine ma intrebai, dar nu folosesc 27MHz. Am emitatoare pe 110 si pe 433 MHz. Construite de mine.

Ia zi tu cum demonstrezi ca statile FACUTE DE TINE nu au armonici?
Nici macar nu ai voie sa folosesti stati pentru modelism in frecventele astea. Majoritatea au alarme la masini cu comanda in 433 si crezi ca la pare bine daca le opresti alarme sau le deschizi isile la masina in timp ce te dai tu cu modelul? Mai are si putere emitatorul.
Vezi ca nu prea este bine sa sti multe ca la un moment dat te contrazici singur si inainte sa critici majoritatea modelistilor (99%)este bine sa te uiti la tine.

O sa inchid subiectul ca a luat-o razna.
Vad ca numai Marinaru si cu Vivi au inteles de ce sa deschis suliectul.
Eu vroiam sa facem o lista daca nu este posibil citate din legi cu ce avem voie ca facem si mai ales cu ce este interzis. Asta pentru incepatori care nu stiu regulile. Sa nu gresim fara sa vrem/stim si sa suportam comsecintele aiurea.
EX: sa te dai cu modelul se foloseste statie de emisie numai in frecventele legal xx, xx, xx, combustibili xxxx,xxxx, care se poate depozita in xx cantitate maxima si se transporta asa, cu modelul ai voie sa te dai numai in locurile xxx si xxx, etc.
De exemplu eu vroiam sa lansez racheta in fata blocului ceea ce nu este legal iar eu nu stiam.
0

#62 Useril este offline   One 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 192
  • Inregistrat: 22-July 03

Postat 12 August 2003 - 02:38 PM

Salutare,
Nu am spus ca ard de nerabdare sa respect legea. Sunt pentru alinierea tarii noastre la regulile UE, la folosirea acelorasi frecvente.
Deocamdata, in Ro singura banda pentru telecomenzi este 27MHz, din cate stiu eu. Aceasta este destul de nesigura, din cauza ca o folosesc multi cu statii portabile,de aceea am ales alte frecvente. Si nu folosesc telecomanda pentru "modelism", ci pentru un "aparat de zbor" indiferent ca e model sau nu.
Si am spus ca, in CB, pentru obtinerea autorizatiei, trebuie sa faci dovada calitatii aparatului, in principiu un lucru simplu. Eu sunt inginer electronist si pot demonstra cu aparate de masura ca un emitator facut de mine nu emite armonici nedorite.
Si telecomenzile pentru auto au coduri. Altfel, cu o telecomanda s-ar deschide orice masina. Nu mai puneti intrebari puerile.

Aceasta postare a fost editata de One: 12 August 2003 - 02:46 PM

Pentru a inventa ceva ai nevoie de o imaginatie bogata si o gramada de gunoi. Thomas A. Edison (1847 - 1931)
0

#63 Useril este offline   GIGI 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 13-January 03
  • Gender:Male
  • Location:România

Postat 12 August 2003 - 06:33 PM

Cum demonstrezi tu ca telecomanda ta nu are armonici asa face si altul.
Tu crezi ca unul care nu este electronist si are destule aparate poate sa faca o radiocomanda? Si ala care este electronist stie ce este ala un emitator si il regleaza sa nu scoata armonici.
0

#64 Useril este offline   wabo 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 394
  • Inregistrat: 01-April 02

Postat 12 August 2003 - 08:02 PM

Bine,

ca va am gasit intre o discutia infierbintat.
Idea mea:

Votati la urmatoarea alegerile pe politicieni adevarati si mai tineri.

Zicea cineva aici ca nu poti sa faci modelism in Romania 100% legal. Mai vreau sa adaug alteceva la vorba aia: nu poti sa faci aproape nimic in tara 100% legal, din cauza ca nici avocati mai stiu legile si ordonante facute pentru interese de grupuri si grupulete care sa produce in lant zilnic.

Mai lasati discutia si puneti energia la aer...
Salutare
Walter Born
0

#65 Useril este offline   Pletila 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 752
  • Inregistrat: 10-April 03

Postat 13 August 2003 - 08:20 AM

IN ROMANIA NU EXISTA POLITICIENI ADEVARATI.
I-AU EXTERMINAT COMUNISTII INAINTE SA SE INMULTEASCA.



Legile apar, se constata ca sunt incomplete si se aplica apoi dupa ureche la simpla invoiala si dupa cum se pricepe si organul abilitat.De revenit asupra legilor incomplete sau gresite , nu se revine deoarece nu are nimeni timp.Timpul parlamentarilor e pretios si trebuie cheltuit in strainatate si in vacante.In 4 ani de zile cit tine mandatu tre sa se odihneasca cit mai mult.

TRAIASCA VACANTA PARLAMENTARA!!!


Mai e o solutie: Sa importam un rege de undeva....poate din Dubai, sau dim Monaco.
Homo Nauticus
0

#66 Useril este offline   Vivi 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 665
  • Inregistrat: 06-June 02
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 13 August 2003 - 08:23 AM

Citeaza

Mai e o solutie: Sa importam un rege de undeva....poate din Dubai, sau dim Monaco.

Eu as prefera o echipa nemtzeasca la care sa le mai dai si niste pari in mana sa-i arda pe aia care nu asculta!
0

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro