Modelism - RHC Forum: Lege si consecinte - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3

Lege si consecinte Incepatori stiu la ce pericole se supun?

#31 Useril este offline   GIGI 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 13-January 03
  • Gender:Male
  • Location:România

Postat 10 August 2003 - 12:28 PM

Daca tot au alocat banda de 27 Mhz de ce nu este gratis?
Le-a dat masa lor tote frecfentele? Cum este spatiul aerial al tuturor asa trebuie sa fie si frecventele.
Da nene daca este careve stabilit pe o frecventa ca un post de radio autorizat sunt de acord sa nu folosesti frecventa respectiva dar de ce sa le dau o caruta de bani sa folosesc o anumita frecventa?
Sa dau bani la posta sa folosesc frecventa de 27 Mhz......hmmm si zici ca-ti asigura protectie.
Exemplu Clinceni te duci cu modelul sa-l zbori si vine un bulangiu cu un emitator da deumu la el dai cu modelul de pamint si el opreste emitatorul. Asta se distreaza de nu mai poate tu te duci la posta revoltat dupa intariri (ca doar ai dat o gramada de bani) acolo dai peste una deaia cu moaca acra care are spume pe ea din diverse motive si dupa ce te certi cu ia tu fiind nervos si mai stai trei ore sa-i expici ce sa intimplat si ce este ala model iti spune ca trebuie sa faci o cerere si sa se aprobe dupa care vin niste plictisiti dinaia ca doar sunt in Romania si da cu doua antene pe acolo si spun ca nu au gasit nimic. Ala este bine nersi si tu ai modelul zdrente.
Si cu bani luati si ....... .


A si apropo de vecina aia curva care face pe masa plaje pe bloc ea are autorizatie sa faca plaje acolo?
Ete eu nu am voie sa fac poza ca face aia plaje in fundu gol unde ii vine ei.

Ce mie ca fac poza din model ce mie ca fac de pe pamint.
Daca leg aparatul de o prejina lunga si fac poza tot aeriana este?
Unde sunt zone cum ar fi unitati militare inteleg ca nu ai voie sa pozezi si este si zona insemnata.
Daca tot nu ai voie sa zbori unde vrei si trebuie un loc special amenajat la nu stiu cati km de orasi care inseamna trei cotete de porci la un loc vreau sa stiu si eu cine pune la dispozitie aceste locuri si unde sunt ele/
Si daca trec trei fraieri gura casca asta inseamna ca eu nu mai am voie sa zbor ca stau aua acolo?

Mai trebuie sa treaca mult timp sa se duca toti comunisti aia cu idei timpite si sa vina unul cu capul pe uneri si sa ia legislatia sa se stearga cu ia si sa scrie una calumea adica cu capul nu cu curu cum au scris-o astia dinainte.

Imi cer scuse dar sunt foarte revoltat. Vine copilul incantat si invata modelism si cand sa se bucure de clipele cele mai frumoase dupa atita munca vede ca nu poate sa se dea cu modelul ca nu-l lasa imbecili aia care au aprobat legile si nici nu stiu ce este ala un model.
http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/mad.gif
0

#32 Useril este offline   Herr 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 277
  • Inregistrat: 17-July 03

Postat 11 August 2003 - 11:13 AM

Sunt de acord cu crearea unui cadru legislativ adecvat, dar mai ales cu punerea la dispozitie/crearea de locuri special desemnate pentru
modelism - vezi Germania (din ce spune Corsair4FU). Intr-adevar, dupa cate spuneti, la noi nu se poate face modelism intr-un mod
organizat si 100% legal.

Am fost de curand in SUA, NY, mai exact. Eu aveam experienta Frantei, asa ca am avut un soc cand am calcat in "Tara tuturor posibilitatilor".
Acolo LIBERTATE inseamna ca poti face orice nu iti este ingradit de lege, chiar daca deranjezi pe cineva. Nu-i convine, n-are decat sa te
dea in judecata - de aici si procesele alea stupide care apar in presa ca fapt divers. Insa, la ei, LEGEA ARE GRIJA SA ITI SPUNA CE AI SI CE
NU AI VOIE SA FACI. Au foarte multe legi, astfel incat exista cadrul necesar pentru orice. Legea lor nu spune ca AI voie, ci ca NU ai voie
si nu exista dubii sau situatii ambigue !

Sa luam exemplul cu alcoolul metilic: la ei legea ar fi ceva de genul: nu ai voie sa detii alcool metilic DACA NU faci modelism, iar in acest caz nu
mai mult de 10L. Asta ar insemna ca am voie sa cumpar o cisterna si sa ii dau foc (ca legea nu zice ca nu am voie).
La noi ( si nu numai in domeniul in discutie ) legea ori interzice tot, ori nu spune nimic, deci ai voie sa faci ce vrei, chiar daca e imoral sau periculos
sau interzis in alte tari. Asa ca noi avem mai multa 'libertate' decat americanii.
1001 00 0011 0010 1011 10 0100 11 1001
0

#33 Useril este offline   Herr 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 277
  • Inregistrat: 17-July 03

Postat 11 August 2003 - 11:24 AM

Din pacate, locurile special desemnate nu le vom obtine niciodata. Si nici legile despre care vorbim. Pentru ca suntem prea posesivi ca sa
le dam si 'nebunilor alora cu barcile alea' un loc unde nu creste nimic, sau o balta cu stuf, pentru ca ESTE BALTA MEA, poate intr-o zi
(in urmatorii 100 de ani) o sa fac ceva pe ea (in primul caz) sau prea ocupati cu treburi care mai de care mai importante ca sa ne bage si pe noi
in seama. In fond, pentru ei nu suntem decat niste nebuni care arunca banii pe geam. Noi cumparam o salupa micutza, ei isi mai cumpara un
Mercedes. Exista termen de comparatie ? Nu exista, asa ca noi nu existam pentru ei.

Nu ar fi mai usor sa se ia legile din UE si sa se aplice si la noi ? Am fi pe aceeasi lungime de unda... si nici nu ar trebui sa mai 'gandeasca', au
facut-o altii mai inainte... si cu mai multa experienta. Da, dar fi mai usor, insa ei ce activitate mai eu ? Ar bate la ochi, nu ?
1001 00 0011 0010 1011 10 0100 11 1001
0

#34 Useril este offline   Herr 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 277
  • Inregistrat: 17-July 03

Postat 11 August 2003 - 11:42 AM

Oricum, nu fiti tristi: nu numai domeniul asta e in starea asta. Candva am incercat sa imi cumpar niste arme de foc (am o slabiciune pentru
anumite chestii). Bineinteles, m-am uitat pe legea armelor si munitiilor. Bineinteles, nu aveam voie (nu vorbesc de arme de vanatoare).
Apoi mi-a picat in mana revista XXX. Publicau, pe parcursul catorva numere, aceasta lege, cu explicatii, dar si comentarii si comparatii cu
alte tari. La noi, ca la nimeni: tot ce are glont si/sau teava ghintuita = arma militara = interzisa. Esti membrul unui club de vanatoare, ai voie
sa detii arma de vanatoare. Ok, foarte bine, DAR: ai voie sa detii arme automate, arme cu amortizor, arme cu luneta (de vanatoare), arme
interzise in cea mai mare parte a lumii (dupa spusele celor de acolo...)

Dar daca eu sunt colectionar si imi place sa am arma, sa o curat, sa ma joc cu ea... poate chiar sa ma duc sa trag la un poligon... ?
Nu, nu am voie. Am voie sa o colectionez, dar cu 2 conditii: ii bag un plumb pe teava si ii distrug mecanismul de percutie. Atunci pe ce am mai
dat 10.000$ ?? Pe o bucata de otel ? O pot face si la un strungar !
1001 00 0011 0010 1011 10 0100 11 1001
0

#35 Useril este offline   One 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 192
  • Inregistrat: 22-July 03

Postat 11 August 2003 - 03:53 PM

andrixnet, la 9 Aug 2003, 22:03, a spus:

- Si daca io am 100 de hectare de camp si vreau sa fac niste poze cu lanurile de ce-o fi pe ele in timp ce sunt cu avionul deasupra lui?

Nu cred ca e ilegal sa-ti fotografiezi hectarele de camp. Cu asta sunt de acord. Dar nu-mi spune ca doar asta vrei sa faci :) . Dar daca vrei sa faci fotografii ale orasului, poate prinzi si saracia din vreo unitate militara.
Scopul mesajului nu a fost sa intru in polemica, ci sa atrag atentia ca lipsa de reglementari duce la haos.
Pentru a inventa ceva ai nevoie de o imaginatie bogata si o gramada de gunoi. Thomas A. Edison (1847 - 1931)
0

#36 Useril este offline   One 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 192
  • Inregistrat: 22-July 03

Postat 11 August 2003 - 04:04 PM

andrixnet, la 9 Aug 2003, 22:03, a spus:

Sa fim seriosi. Nicaieri in lume, intr-o tara civilizata, nu exista interdictie la fotografiere/filmare aeriana pentru ca este fotografiere/filmare aeriana[/b]
Ineptiile astea numai la noi exista.

De unde stii tu ce interdictii sunt in celelalte tari?
O sa caut pe net, poate gasesc sa iti aduc contraexemple.
Stii ca in Franta, de ex. nu ai voie sa faci o transmisie codata fara sa oferi guvernului cheia de decriptare?
Pentru a inventa ceva ai nevoie de o imaginatie bogata si o gramada de gunoi. Thomas A. Edison (1847 - 1931)
0

#37 Useril este offline   One 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 192
  • Inregistrat: 22-July 03

Postat 11 August 2003 - 04:07 PM

andrixnet, la 9 Aug 2003, 22:03, a spus:

Sau daca sunt la 1400 si fac o fotografie privind in jos spre oras, sau sunt la 1400 si zbor cu un aeromodel la 20-30m deasupra mea, si fac o fotografie, tot privind in jos, spre oras, imi explica si mie cineva cu ce naiba e atat de speciala aceasta a doua fotografie de sa-mi trebuiasca aprobari peste aprobari ca s-o pot face?

Nu am spus ca nu ai voie sub nici o forma sa faci foto aeriene. Daca vrei sa fotografiezi, obtii usor aprobare daca e in astfel de scopuri.
Pentru a inventa ceva ai nevoie de o imaginatie bogata si o gramada de gunoi. Thomas A. Edison (1847 - 1931)
0

#38 Useril este offline   One 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 192
  • Inregistrat: 22-July 03

Postat 11 August 2003 - 04:11 PM

andrixnet, la 9 Aug 2003, 22:03, a spus:

Ia zi, de la ce minister tre sa iau aprobare sa fac o poza la blocul de peste drum de mine?
(Sa zicem ca io stau la 10 si gagica X sta la 4...) eh?

Daca vrei consultanta, du-te la un birou de avocati. Oricum, discutia era despre fotografii aeriene.
Pentru a inventa ceva ai nevoie de o imaginatie bogata si o gramada de gunoi. Thomas A. Edison (1847 - 1931)
0

#39 Useril este offline   One 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 192
  • Inregistrat: 22-July 03

Postat 11 August 2003 - 04:23 PM

andrixnet, la 8 Aug 2003, 16:32, a spus:

- Exista o lege de pe vremuri, supravietuita de pe vremea lui Ceasca, si lasata in vigoare de aceleasi minti luminate care nu au incetat sa ne conduca, anume :
Este interzis prin lege fotografia sau filmarea aeriana de orice fel. (orice poza sau film facuta dintr-un aparat de zbor, in timpul zborului). Motiv : ineptii legate de "securitatea nationala" ca noi suntem doar cei mai tari din parcare si vai daca ne fura restul lumii secretele.

Dupa cum ziceam, lege idioata supravietuita de pe vremea comunistilor cand te bagau la zdup si daca te uitai stramb la tabloul cu Nea Nicu.

Pentru a putea filma/fotografia din aer este nevoie de "permis special" de la Ministerul Apararii Nationale sau Ministerul de Interne (nu mai stiu exact care, cred ca primul). Evident, cu data, ora si locul unde vei filma.

Stiu ca exista aceasta lege de la cei din aviatia usoara si sportiva, pentru ca unii dintre ei au pierdut licente de zbor din cauza asta. (vezi un pilot de motodeltaplan care si-a pierdut-o la mare cand a luat un operator de la o emisiune TV din aia de pe plaja).

Ceea ce nu stiu insa, este numarul legii si cand a fost emisa, ca sa pot afla exact textul ei.

Pentru :Corsair4FU:
Bine, frate, daca ai dat tu delefon la minister si ai intrebat, ma dau batut.
Da' ia zi: daca stii asa multe, de ce nu ai venit cu informatia asta mai devreme?
Si la SRI ai intrebat? :) Ca aia cred ca iti spuneau altceva.
Inseamna ca andrixnet minte, nu? :D
Pentru a inventa ceva ai nevoie de o imaginatie bogata si o gramada de gunoi. Thomas A. Edison (1847 - 1931)
0

#40 Useril este offline   One 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 192
  • Inregistrat: 22-July 03

Postat 11 August 2003 - 04:31 PM

andrixnet, la 9 Aug 2003, 22:18, a spus:

Se poate foarte simplu rezolva treaba. La cumparare lasi o mica declaratie, pe proprie raspundere, cu scopul in care ai cumparat-o, si pui nume, semnatura, data, si sa includa si o notita ca declar ca cunosc proprietatile nocive ale substantei, respectiv cele necesare pt. transport, depozitare si utilizare in siguranta. Si asta ramane la ala de la care ai cumparat.


Sau vrei sa zici ca sa nu se mai vanda benzina la benzinarie pt ca poti face coctail molotov cu ea?

OK. cu declaratie ca stii ce e cu substanta aia, da.


Si cu benzina, sa stii ca nu ar trebui sa se vanda oricum, ci numai in rezervor sau in recipiente speciale. E adevarat ca in realitate nu se intampla asta, dar nu inseamna ca asa e legal. Vezi ca si unele medicamente se dau la farmacie numai pe reteta, in caz ca nu stiai. :)
Pentru a inventa ceva ai nevoie de o imaginatie bogata si o gramada de gunoi. Thomas A. Edison (1847 - 1931)
0

#41 Useril este offline   One 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 192
  • Inregistrat: 22-July 03

Postat 11 August 2003 - 04:35 PM

andrixnet, la 9 Aug 2003, 22:40, a spus:

Nu mi se pare normal sau fiu conditionat in a practica modelism de apartenenta la un club sau organizatia X.

Corect.
Nu trebuie sa te conditioneze nimeni. Nu am spus ca esti obligat.
Doar ca ai anumite avantaje daca faci parte dintr-un club.
Doar manipularea unor substante periculoase ar trebui sa se faca in prezenta unei persoane autorizate, atunci cand poti pune in pericol pe altii.

Aceasta postare a fost editata de One: 11 August 2003 - 04:36 PM

Pentru a inventa ceva ai nevoie de o imaginatie bogata si o gramada de gunoi. Thomas A. Edison (1847 - 1931)
0

#42 Useril este offline   One 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 192
  • Inregistrat: 22-July 03

Postat 11 August 2003 - 04:44 PM

andrixnet, la 9 Aug 2003, 22:50, a spus:

27MHz e considerat "citizen's band" mai peste tot. Daca undele care ies din antena au 27MHz, sa ma scuteasca.

Mai mult de cativa W putere RF nu prea se foloseste. Sa nu uitam ca statiile R/C sunt mobile, alimentate de la baterii, cu antene telescopice, adaptate... Nici macar nu sunt aproape de un dipol la frecventa respectiva...

Problema la noi este ca frecventele R/C nu prea au recunoastere, din cate am auzit eu.

Trebuie sa demonstrezi cumva ca intr-adevar aparatul tau "scoate" 27MHz. Daca e facut de o firma, nu cred ca e o problema. Firmele isi omologheaza produsele, de asta nu trebuie sa-ti bati capul cu asa ceva. Dar daca e facut de tine, cum poti face dovada calitatii? Prin vorbe? de unde stii ca nu scoate armonici?

Nu are legatura puterea.

Frecventele trebuie, intr-adevar recunoscute.
Tabelul pe care voiam sa-l postez este cu canalele in banda CB.
Pentru a inventa ceva ai nevoie de o imaginatie bogata si o gramada de gunoi. Thomas A. Edison (1847 - 1931)
0

#43 Useril este offline   One 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 192
  • Inregistrat: 22-July 03

Postat 11 August 2003 - 05:04 PM

andrixnet, la 9 Aug 2003, 23:10, a spus:

Dar cum majoritatea leguitorilor o fac mereu cu mintea axata pe anumite idei fixe, cu ochelari de cal, ca la atata ii duce mintea lor naroada, cu interese in domeniu, etc, etc, etc, suntem unde suntem ...

Scoti o reglementare care interzice cutare, cutare, asta, aia, ca sa te "asigur" ca nimeni nu poate sa faca cutare sau cutare neregula, si rezultatul va fi ca majoritatea modelistilor n-o sa mai faca modelism din cauza asta, aia, aia, cutare, cutarica, de frica ca-l bagi la parnaie, iar cei care tin mortis sa faca asta, aia, tot o s-o faca, cu toate reglementarile, interzicerile si limitarile care le-ai impus.
(ia ganditiva la zidul Berlinului. Facut sa tina pe nemtii din est sub aripa binevoitoare a ... Indrazneste cineva sa sustina ca au fost 0 (ZERO) nemti din est care au fugit in vest in perioada zidului?).

Sau acusi ne trezim cu o lege care zice ca n-avem voie sa respiram decat pe nara stanga, cu ochiul drept inchis si sarind intr-un picior, si asta desigur, numai dupa ce am obtinut aprobarile cutare, cutare, cutare, etc, si platim taxele cutare, cutare, etc.

Nu cred ca are nevoie nimeni de o jungla birocratica care sa reguleze pe modelisti. (printre altele).

Deci, inca odata, atentie!

In nici o tara din lume nu cred ca toata lumea e multumita de legislatie.
In SUA, de exemplu, sunt legi valabile numai in anumite state. Si unele interzic lucruri banale. Astfel de ciudatenii au fost mediatizate pe la televiziune.
Legile sunt ca sa creeeze ordine, nu dezordine. Si multe au aparut ca o necesitate, din experienta. Alte au aparut in vremea unor regimuri autoritare, pentru a limita libertatea oamenilor. Zidul Berlinului este un astfel de caz trist. Au fost cazuri de trecere a zidului, dar in mare parte si-a atins obiectivul. Si granitele Romaniei erau inchise pe vremea lui Ceausescu, si daca au scapat cativa, asta nu a afectat prea mult starea celor din interior.Ce sa-ti spun acum: poti circula cu masina cu 150km/h in localitati, ca doar nu exista 0 (ZERO) nebuni care fac asta si ar putea cauza un accident (cat pe aici era sa fiu o astfel de victima).

Ochelari de cal poti avea si tu:
da-te , ba la o parte ca am eu treaba cu aeromodelu', lasa la o parte postul tau de radio.
Stii cine a fost in CB inaintea modelistilor? Radioamatorii. O alta pasiune, pentru anumite persoane. Sa le distrugem lor spatiul ca sa intram noi? Printre radioamatori sunt oameni care au studiat si au muncit sa-si construiasca statii de emisie si in vremea vechiului regim, cand Securitatea era cu lupa pe ei. Si au facut treaba si asa.

Cu pozele, este adevarat ca acum se pot lua imagini din satelit si nu prea mai poti tine un secret. Dar daca ai fi in locul celor de la Min.Apararii ce ai face? Ai aduce tu pe Mos Craciun cu o aparatura performanta? Fac si ei ce pot. Daca in cartier se afla o unitate militara, nu ai voie sa faci fotografii din aer.
Pentru a inventa ceva ai nevoie de o imaginatie bogata si o gramada de gunoi. Thomas A. Edison (1847 - 1931)
0

#44 Useril este offline   One 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 192
  • Inregistrat: 22-July 03

Postat 11 August 2003 - 05:06 PM

andrixnet, la 9 Aug 2003, 23:15, a spus:

Si daca imi pica din cer aeromodelul de XXXX EUR (numarul de X-uri e numarul de cifre semnificative ale pretului de cost) pentru ca ma bruiaza celula lui Orange/Connex/Cosmorom din apropiere, care cat o fi ea de 950 sau 1800 MHz, tot baga bruiaje de banda larga, ce fac?

Ce XXXX suma platesti tu la stat comparativ cu Orange/Connex/Cosmorom ?
Cate persoane beneficiaza de aeromodelul tau?

Legile sunt pentru majoritate.

Aceasta postare a fost editata de One: 11 August 2003 - 05:07 PM

Pentru a inventa ceva ai nevoie de o imaginatie bogata si o gramada de gunoi. Thomas A. Edison (1847 - 1931)
0

#45 Useril este offline   Corsair4FU 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1020
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 11 August 2003 - 05:08 PM

One,



problematica fotogrefiei aeriene sa mai discutat in forum. Si acolo am spus acelas lucru ! Daca fotografia aeriana ar fi fost interzisa as fi facut-o pentru mine fara sa mai pun poze in Net sau sa le arat la Club.



PS. te-am intrebat o intrebare la rubrica initiata de tin despre avionul cel formidabil la cera lucrezi !



CF4U
Mesterica, pe ce pune mina strica.
0

#46 Useril este offline   One 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 192
  • Inregistrat: 22-July 03

Postat 11 August 2003 - 05:11 PM

andrixnet, la 9 Aug 2003, 23:15, a spus:

N-a pus nimeni un tel. mobil langa un televizor si cand suna mobilu il apuca toti dracii pe televizorul ala?

Nu se strica TV de la mobil. Sau, cel putin, mobilul are niste documente care ii atesta calitatea. Vezi ca mai nou, ministrul comunicatiilor a vrut sa interzica importul/comercializarea telefoanelor cu nivel mare de radiatii, etc.
Pentru a inventa ceva ai nevoie de o imaginatie bogata si o gramada de gunoi. Thomas A. Edison (1847 - 1931)
0

#47 Useril este offline   zozo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1126
  • Inregistrat: 25-April 03
  • Gender:Male
  • Location:Saarbrucken / Arad

Postat 11 August 2003 - 05:20 PM

Referitor la frecvente, s-a mai discutat pe-aici despre ele.

In Germania, cel putin dupa informatiile mele, exista frecventele de 27 MHz pe AM, 35 si 40 pe FM.
27 si 40 este liber pentru oricine doar cel de 35 este taxabil si pentru ca este frecventa rezervata aeromodelistilor deci daca dai cu elicopterul de terra cu 40 MHz fiindca cu doua strazi mai incolo unul tocmai se joaca cu barca este ghinionul tau.

Astept comentarii
0

#48 Useril este offline   One 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 192
  • Inregistrat: 22-July 03

Postat 11 August 2003 - 05:21 PM

andrixnet, la 9 Aug 2003, 23:15, a spus:

Plus ca in 27MHz, sau CB, cu ce ma ajuta taxa la idiotii aia? Ca trece prin apropiere un taximetrist cu chef de palavre si ma trezesc cu avionul sapandu-si singur mormantul.

Ce sa mai zic poate de un turc cu un TIR care are nu stiu cate sute de W pe statia lui de bate jumate Europa cu ea! Tot 27MHz!

Pai vezi unde duce lipsa de reglementari?
In tara noastra sunt destule probleme importante de rezolvat. Pana o sa ajunga alesii nostri sa se ocupe si de frecventele pentru modelism, mai e. In alte tari, legislatia a avut timp sa se "maturizeze".
Dupa cum ai vazut si in alte, mesaje, si in alte tari civilizate sunt destule restrictii.

Este normal ca frecventele pentru telecomenzi sa fie diferite de CB si alte benzi ocupate, dar pana ajungem la acest lucru, ori folosim telecomenzi in alte benzi (lucru ilegal, dar practic tolerat), ori telecomenzi in 27, cu schimbarea canalului, cand acesta se ocupa.

Treaba cu turcul nu ai spus-o complet. Are statie omologata si taxele platite, in functie de puterea de emisie. Oricum ai exagerat cu sute de W.
Pentru a inventa ceva ai nevoie de o imaginatie bogata si o gramada de gunoi. Thomas A. Edison (1847 - 1931)
0

#49 Useril este offline   Corsair4FU 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1020
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 11 August 2003 - 05:26 PM

One,


nu te pune nimeni sa zbori pe 27 MHz. Sti despre ce este vorba si zbori cu 35 MHz sau 40 sau 41.

Apropo, pe ce frecventa zbori ?



CF4U
Mesterica, pe ce pune mina strica.
0

#50 Useril este offline   One 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 192
  • Inregistrat: 22-July 03

Postat 11 August 2003 - 07:01 PM

Corsair4FU, la 11 Aug 2003, 17:08, a spus:

One,
problematica fotogrefiei aeriene sa mai discutat in forum. Si acolo am spus acelas lucru ! Daca fotografia aeriana ar fi fost interzisa as fi facut-o pentru mine fara sa mai pun poze in Net sau sa le arat la Club.


PS. te-am intrebat o intrebare la rubrica initiata de tin despre avionul cel formidabil la cera lucrezi !



CF4U

Scuze pentru prelungirea discutiei, dar am simtit nevoia sa raspund.

Nu lucrez la un avion, probabil ma confunzi cu altcineva. Lucrez la un dirijabil.

Nu stiu daca pe mine ma intrebai, dar nu folosesc 27MHz. Am emitatoare pe 110 si pe 433 MHz. Construite de mine.
Pentru a inventa ceva ai nevoie de o imaginatie bogata si o gramada de gunoi. Thomas A. Edison (1847 - 1931)
0

#51 Useril este offline   andrixnet 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 195
  • Inregistrat: 16-June 03

Postat 11 August 2003 - 07:30 PM

One, la 11 Aug 2003, 15:53, a spus:

andrixnet, la 9 Aug 2003, 22:03, a spus:

- Si daca io am 100 de hectare de camp si vreau sa fac niste poze cu lanurile de ce-o fi pe ele in timp ce sunt cu avionul deasupra lui?

Nu cred ca e ilegal sa-ti fotografiezi hectarele de camp. Cu asta sunt de acord.

Intamplator este ilegal.
Eu ma joc
0

#52 Useril este offline   andrixnet 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 195
  • Inregistrat: 16-June 03

Postat 11 August 2003 - 07:32 PM

One, la 11 Aug 2003, 16:04, a spus:

Stii ca in Franta, de ex. nu ai voie sa faci o transmisie codata fara sa oferi guvernului cheia de decriptare?

Stiu.
Eu ma joc
0

#53 Useril este offline   andrixnet 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 195
  • Inregistrat: 16-June 03

Postat 11 August 2003 - 07:37 PM

One, la 11 Aug 2003, 16:23, a spus:

Pentru :Corsair4FU:
Bine, frate, daca ai dat tu delefon la minister si ai intrebat, ma dau batut.
Da' ia zi: daca stii asa multe, de ce nu ai venit cu informatia asta mai devreme?
Si la SRI ai intrebat? http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/laugh.gif Ca aia cred ca iti spuneau altceva.
Inseamna ca andrixnet minte, nu? http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/huh.gif

Eu cand am sunat la minister am dat peste tot felul de idioti care nici unul nu era in stare sa spuna nici macar daca e zi sau noapte, daramite sa dea informatii concrete.

Anul trecut am avut ocazia de a fi impreuna cu mai multi pasionati de aviatie usoara/ultralejera, oameni care zboara cu parapanta, deltaplan, motodeltaplan sau avioane usoare.

Informatia despre o astfel de lege o am de la acestia, care fug ca potarnichile cand aud de o filmare din avion, de frica sa nu-si piarda licenta de zbor.

Cineva de la Aeroclubul Roman a zis ca face rost de textul de lege exact, dar s-a pierdut contactul cu acea persoana.

Sorry. Nu mint de placerea de a minti sau a va baga pe voi in sperieti. Stiu asta de la oameni care zboara la scara 1:1.
Eu ma joc
0

#54 Useril este offline   andrixnet 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 195
  • Inregistrat: 16-June 03

Postat 11 August 2003 - 07:41 PM

zozo, la 11 Aug 2003, 17:20, a spus:

Referitor la frecvente, s-a mai discutat pe-aici despre ele.

In Germania, cel putin dupa informatiile mele, exista frecventele de 27 MHz pe AM, 35 si 40 pe FM.
27 si 40 este liber pentru oricine doar cel de 35 este taxabil si pentru ca este frecventa rezervata aeromodelistilor deci daca dai cu elicopterul de terra cu 40 MHz fiindca cu doua strazi mai incolo unul tocmai se joaca cu barca este ghinionul tau.

Astept comentarii

Asa e. Vezi ca am postat un link unde sunt tabelate alocarile de frecvente din EU mai devreme aici
Eu ma joc
0

#55 Useril este offline   Corsair4FU 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1020
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 12 August 2003 - 01:58 AM

********************************************************************************
***

Si telecomenzile trebuie sa se incadreze in anumite limite reguli. Pai cui i-ar place sa i se intrerupa telef. mobil in parc pt. ca alaturi se afla un modelist cu barcuta pe lac. Sau sa nu poata asculta la radio, pentru ca un tip a facut un emitator si se joaca cu el?



Dar daca e facut de tine, cum poti face dovada calitatii? Prin vorbe? de unde stii ca nu scoate armonici?



Am emitatoare pe 110 si pe 433 MHz. Construite de mine.

********************************************************************************
**



Citate din cele scrise de tine, One !!!!

Sa se intrerupa legatura telefonului mobil din cauza unei statii RC ? Sau telefonul tau mobil este construit de tine ....

Sa nu poti asculta radio din cauza unui modelist ? Posibil , daca asculti un post pe UKW ( 88 - 108 MHz ) iar modelistul are o statie pe ... sa zicem .... 110 MHz http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/laugh.gif Nu, nu-i posibil pentru ca statia de 110 MHz, constructie proprie, nu scoate in nici un caz armonici. http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/laugh.gif Sau scoate numai armonici, sau nici macar armonici ?


433 MHz ? Aici te simti tu sigur ? Departe de CB, departe de modelisti ( 35 MHz, 40 MHz, 41 MHz ....... ). Telecomenzile pentru alarme auto si incuietori centrale, sau porti de garaje actionate electric prin telecomanda functioneaza in mare parte pe frecventa de ? EXACT 433 MHz :o Acestea au putere mica si nu ajung pina la receptorul tau . Dar exista si aparatura de telecomunicatie gen CB, vezi poza, pe 433 MHz cu raza de actiune de ca 5 KM. Aparate cu Scanner integrat. Deci canalul tau poate fi depistat in citeva secunde ! Un Call este de ajuns si ai avut dirijabil. :o

Daca te agiti asa de tare pentru ca ai fost deranjat de modelisti la concertul radiofonic, ce o sa ne spui cind vei pierde un aeromodel din cauza bruiajului ???


Concluzia: :) :) :lol:

Ma opresc aici ca mai ajung pe la tomberon si ma fac de basme.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSCF0135i.JPG

Aceasta postare a fost editata de Corsair4FU: 12 August 2003 - 09:27 AM

Mesterica, pe ce pune mina strica.
0

#56 Useril este offline   andrixnet 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 195
  • Inregistrat: 16-June 03

Postat 12 August 2003 - 07:45 AM

Repet o intrebare ramasa fara raspuns :

Stie cineva daca exista sisteme R/C pentru modele care folosesc tehnici de spread spectrum?
Eu ma joc
0

#57 Useril este offline   Marinaru 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2989
  • Inregistrat: 20-April 02

Postat 12 August 2003 - 10:14 AM

OK...am sunat la Federatie si am vorbit cu o persoana capabila sa ne de-a niste raspunsuri; iata ce mi s-a raspuns:
1) Exista undeva specificat prin lege domeniul de frecvente alocat modelismului;
2)Exista o lege a substantelor (152 dar nu stie din ce an)
3)Fotografia aeriana nu tine de resortul aeromodelismului si nu se doreste ca propunerea rezolvarii sa vina din partea federatiei...pe motiv de raspundere
4)Nu exista stipulat de vre-o lege daca este zona interzisa de zbor (referitor la zonele publice, nu cele militare sau strategice);
5)N-am mai apucat sa intreb de "Asigurari"...nu cred ca mai gaseam intelegere;
In concluzie, Federatia Romana de Modelism nu doreste sa se implice in vre-un fel in stabilirea unei legislatii batuta in cuie pe care sa o avem ca baza de pornire!
Magelan,
Cu rabdare si ciocan.
0

#58 Useril este offline   Vivi 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 665
  • Inregistrat: 06-June 02
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 12 August 2003 - 10:30 AM

Atunci cum facem? Pichetam guvernul sau parlamentul? :D
Marinare, hai sa facem noi o lista cu ce trebuie, si apoi o trimitem unde trebuie. In primul rand insa trebuie sa se implice cluburile afiliate! Ca o sa fie si o gramada de semnaturi ale modelistilor ratacitori, mai bine...
Deci, ce ne doare pe noi:
1) Alocare Frecventza
2) Combustibil
3) Fotografie aeriana
4) Asigurare
5) ???
6) ???
.........

Cred ca daca am rezolva-o macar pe cea cu frecventa, ar fi super...
0

#59 Useril este offline   Marinaru 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2989
  • Inregistrat: 20-April 02

Postat 12 August 2003 - 10:39 AM

Pentru frecvente, cum spuneam exista!
Poateca daca nu sunt legi, nu sunt deci interdictii...o fi mai bine?!

Aceasta postare a fost editata de Marinaru: 12 August 2003 - 10:43 AM

Magelan,
Cu rabdare si ciocan.
0

#60 Useril este offline   Vivi 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 665
  • Inregistrat: 06-June 02
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 12 August 2003 - 10:41 AM

Scuze, n-am observat...
0

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro