Modelism - RHC Forum: Reorganizare sectiune navomodele - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Reorganizare sectiune navomodele Reorganizare optima

#31 Useril este offline   victordegalati 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 562
  • Inregistrat: 15-May 04
  • Gender:Male
  • Interests:shipmodels

Postat 04 December 2006 - 08:07 PM

ideea este ca in ritmul acesta subiectul o ia usor,usor la vale si voi fi obligat sa il inchid,haideti sa facem ceva bun si constructiv in acelasi timp,
si incepatorii au dreptatea lor si avansatii la fel,eu nu pot discerne cine este avansat si cine este incepator,pot spune un singur lucru,
IN DOMENIUL RC NU CA SINT INCEPATOR,SINT PUR SI SIMPLU AFON,DAR ASTA E MERGEM INAINTE[I]
haideti sa lasam discutiile inutile si sa venim cu ceva propuneri viabile ca sa iasa ceva bun

Aceasta postare a fost editata de victordegalati: 04 December 2006 - 08:08 PM

0

#32 Useril este offline   Pacific 231.000 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 712
  • Inregistrat: 23-March 04

Postat 05 December 2006 - 10:50 AM

O sugestie: indiferent cum va arata sectiunea navo dupa reorganizare, sa nu uitam sa punem o sectiune de Kit-uri. Ca se imultesc cei care ne arata cum au construit dupa kit-uri, si acest lucru este binevenit, asa ca sa nu ii amestecam printre alte subiecte.
Realitatea e chiar in fata...dar adevarul este dincolo de noi!
0

#33 Useril este offline   nasa 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 387
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 05 December 2006 - 12:33 PM

de exemplu ptr. a simplifica treburile eu propun la modul concret urmatoarele :
1. NAVE DE EPOCA
2. Modele de viteza electrice si termice
3. Modele navigante militare
4. Modele navigante civile
5. Veliere
Fiecare din aceasta mare grupa propun sa aiba urmatoarele subdiviziuni, si anume :
- DOCUMENTATIE ( planuri, carti ,reviste, link-uri )
- CONSTRUCTII PAS CU PAS ( metode de realizare a unui model)
- TEHNICI + UTILAJE ( cum se realizeaza un reper sau altul )
- CONSTRUCTIE KIT-URI ( constructia pas cu pas a unui kit, modificari aduse )
- PROIECTE PERSONALE

Acuma va dati seama ca la categoria NAVE DE EPOCA nu se mai introduce subcategoria de PROIECTE PERSONALE.


Va rog sa va exprimati parerea la modul concret si astept imbunatatiri.
Stima,
Sorin
0

#34 Useril este offline   Pacific 231.000 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 712
  • Inregistrat: 23-March 04

Postat 05 December 2006 - 12:47 PM

Iata cum vad eu organizarea:
Navomodele
> Important link-uri utile
> Recenzii carti/reviste de profil
> Important: ATENTIE
> COLTUL INCEPATORULUI
> PROFI
>> GRUPA A/B Glisoare (numai daca au aparut subiecte)
>> GRUPA C
>>> C1 nave fara masini (numai daca au aparut subiecte)
>>> C2 nave cu masini (numai daca au aparut subiecte)
>>> C3 modele de instalatii, scene navale etc. (numai daca au aparut subiecte)
>>> C4 miniaturi (numai daca au aparut subiecte)
>> GRUPA D Veliere liber lansate
>> Grupa F Teleghidate
> KIT-uri

In mare, asa cum se poate observa, am sugerat organizarea dupa criteriile Naviga. Si asta pentru ca sunt sigur ca oamenii de la Naviga au gandit un pic inainte sa faca aceasta incadrare pe clase.

Tehnicile de constructie, daca vrea cineva sa le expuna pot intra la vademmecum ca si asa cineva se plangea ca la navo nu prea sunt materiale.

Aceasta postare a fost editata de Pacific 231.000: 05 December 2006 - 04:52 PM

Realitatea e chiar in fata...dar adevarul este dincolo de noi!
0

#35 Useril este offline   ipsihi 

  • TARTOR
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4508
  • Inregistrat: 02-December 03
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 05 December 2006 - 02:30 PM

Ar trebui bagata si o categorie de neconventionale ca idei sunt destule.
...tabula crasa, mortua est!
0

#36 Useril este offline   vasia 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1049
  • Inregistrat: 26-April 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:navomodelism

Postat 05 December 2006 - 08:12 PM

Salut,

Consider ca varianta "nasa" este un pic mai umana si mai pe intelesul tuturor, n-ar trebui sa lipseasca nici ARHIVA, cu toate subiectele de pana acum, precum si o sectiune separata SUBMARINE

:mellow:
0

#37 Useril este offline   nasa 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 387
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 05 December 2006 - 11:03 PM

Da, uite ca de Submarine. ................uitasem.
Eu am numit-o PROIECTE PERSONALE sectiunea de neconventionale.
Ar trebui si o sectiune de galerie foto, asa cum e pe alte site-uri.
Stima,
Sorin

Aceasta postare a fost editata de nasa: 05 December 2006 - 11:06 PM

0

#38 Useril este offline   KIT 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 309
  • Inregistrat: 12-November 06

Postat 05 December 2006 - 11:14 PM

consider si eu ca o sectiune cu galerie foto ar fi necesara...s-ar putea evita astfel subiectele multe gen "prima barcuta" sau ar putea fi gasite mai usor imaginile pt un proiect pe care ai vrea sa-l faci si altcineva deja l-a realizat. si in plus, stiind cine l-a realizat poti apela direct la persoana respectiva.
0

#39 Useril este offline   Pacific 231.000 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 712
  • Inregistrat: 23-March 04

Postat 06 December 2006 - 09:36 AM

Orice om care initiaza un proiect trebuie sa fie deschis la propunerile altora dar si sa isi poata sustine punctele de vedere in cazul in i se pare ca opinia lui i se pare ca este mai buna.
Galeria foto: este o treaba buna, dar asta manananca spatiu. Asta depinde numai de administrator. Nu am aruncat un ochi pe la alte sectiuni sa vad daca ei au, daca da, atunci e bine sa avem si noi. Daca nu, sa va ganditi ca ar fi firesc si normal sa aiba si ei, ceea ce inseamna un spatiu pentru galeria foto mama de cateva ori mai mare.
Proiecte personale, si submarine:
- Proiectul personal, indiferent ca este o nava obisnuita sau una neconventionala imi este greu sa cred ca nu se poate incadra la nici una din aceste clase. Oricare din ele poate fi lejer incadrat la una din clasele Naviga.
- Submarinul poate fi macheta statica sau dinamica. Daca e macheta statica nu intra la C2? Daca e macheta dinamica nu intra la F? Parerea mea. Sau si daca amn gresit eu la incadrarea in clase, sigur undeva se poate incadra in organizarea Naviga.
De ce sustin organizarea Naviga? Pentru ca forumul mai este vizitat din cate stiu eu si de participanti la concursuri, ba chiar fosti arbitrii si atunci este usor pentru ei sa dea sfaturi acolo unde trebuie.
Stiu doua persoane din Constanta - una lucreaza C4 (poate fi de mare ajutor celor care fac miniaturi) si cealalalta fost arbitru care poate da sfaturi la diverse grupe.
Realitatea e chiar in fata...dar adevarul este dincolo de noi!
0

#40 Useril este offline   nasa 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 387
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 06 December 2006 - 02:35 PM

PACIFIC 231.000
Ideea e ca majoritatea sunt pasionati, nu fac din modelism o performanta, adica isi ocupa timpul cu ceva placut si constructiv, din acest motiv am propus o organizare pe acest sistem.
Imagineaza-ti un incepator care intra prima data pe site si da de............. C4. intra si pana se dumireste ii ia o zi ce e cu clasificarile astea. Eventual pe prima pagina a sectiunii NAVOMODELISM sa apara descrierile la clasele NAVIGA. POTI AFISA Clasamentele NAVIGA impreuna cu descrierea lor? Sa vedem ce structura au adoptat ei.

Parerea mea e o structurare pe intelesul tuturor - sunt multi adolescenti care intra, iar ptr. a prinde "gustul" modelismului totul trebuie sa fie facil si usor; simplu si rapid de gasit informatiile din sectiunile dorite.
PROIECTE PERSONALE - ma gandeam la tot felul de nazbatii si proiecte ale membrilor din toate sectiunile, realizari care incep de la proiectare si se finalizeaza cu modelul in sine. Aici ca subcategorii se pot include celelalte categorii mari.
SUBMARINE - consider ca e necesara o sectiune, de ce? ptr. ca se construiesc putin diferit de restul navomodelelor , si e o clasa aparte. Aici nu au decat sa faca ce subcategorii doresc cei pasionati (statice sau navigante).
Pe net inca nu am vazut un site sa fie structurat dupa clasele NAVIGA.
GALERIA FOTO poate fi eliminata din momentul in care pozele apar in sectiunile respective. Nu mai e chiar asa de necesara.
Stima,
Sorin
0

#41 Useril este offline   Pacific 231.000 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 712
  • Inregistrat: 23-March 04

Postat 06 December 2006 - 02:58 PM

Nici eu nu fac navomodelism de performanta, dar ca sa fiu sincer clasificarea Naviga mi se pare optima. Hai sa dau un exemplu: navomodelele de viteza; asa cum mie imi plac corabiile, este dreptul altora sa le placa aceste navomodele, ba mai mult decat atat este dreptul lor sa puna subiecte despre ele. Dar in acest fel, eu nu mai trebuie sa rasfoiesc grupa F pentru ca nu ma atrage.

Submarinele: nu am vazut subiecte prea multe pe aceasta tema, daca imi amintesc bine, numai de unul. Cand vor abunda subiectele pe aceasta tema se poate face sectiune dedicata.

Am navigat pe multe site-uri si este deranjant sa faci zeci de mii de categorii din care zecii de mii minus zece sunt "under construction". In propunerea mea, la reorganizare am zis clasa A, B, C1, ... daca exista. Nu exista subiecte la clasa C2? Nu punem clasificare C2. O adaugam cand apare.
Titlul clasei C1, nu trebuie sa fie "C1" ci "C1 - NAVE FARA MASINI", ... , "C4 - MINIATURI" etc.

Cat despre incepatori, toata stima pentru ei, au coltul lor rezervat, unde scrie clar: "daca esti incepator clic, aici". Tot acolo se vor gasi alte topicuri puse de ei.
Proiecte personale: "nazbatii" si eu am citit Robur Cuceritorul, Stapanul Lumii de Jules Verne (in clasa a V-a) si mi s-a parut incitanta ideea de a face un vehicul care sa fie autoturism, nava de suprafata, submarin si vehicul aerian. Dar intre timp am renuntat la ideea de a face asa ceva dintr-un motiv foarte simplu: masina amfibie exista, dar nu zboara, nu merge pe sub apa, hidroavion exista, dar apa este numai mediu de "aterizare", submarinul este mai mult nava de mers sub apa decat pe deasupra. Sa nu ma intelegeti gresit, nu sunt conservator, inteleg necesitatea ideilor nastrujnice ca de aia s-a descoperit ca Pamantul este rotund deoarece au avut unii aceasta ideea nastrujnica. Desi si cei de la noi care au idei nastrujnice, datii-i inainte baieti ca cine stie ce iese (nu glumesc). Macar sa ma laud si eu ca am fost contemporan cu voi. Dar ca sa revin la ideea mea, din acest paragraf, eu zic ca nu este bine sa reinventam roata si eventual sa o optimizam.

Eu inca sper ca acest forum este vizitat de navomodelisti cu activitate competitionala, pentru ca (parerea mea), unul care merge la concursuri nationale, internationale poate da un sfat pertinent, poate cel mai pertinent. Ori, omul care merge la concursuri, este obisnuit cu aceasta clasificare.

Aceasta postare a fost editata de Pacific 231.000: 06 December 2006 - 02:59 PM

Realitatea e chiar in fata...dar adevarul este dincolo de noi!
0

#42 Useril este offline   nasa 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 387
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 06 December 2006 - 03:22 PM

Titlul clasei C1, nu trebuie sa fie "C1" ci "C1 - NAVE FARA MASINI", ... , "C4 - MINIATURI" etc.
NAVE FARA MASINI - ce vrea sa insemne asta? cum se traduce? - cumva fara motare? deja e o mica problema, mie denumirea asta nu mi se pare foarte clara.
Insist pe o lectura clara si intelegere exacta a denumirilor, asta e cel mai important, indiferent cum va fi structurata sectiunea navomodelism.
C4 - minuiaturi intra si nave de epoca si militare si civile? tot ceea ce inseamna machete statice?

INSIST daca ai clasarea NAVIGA cu definitiile lor sa le postezi ca sa imi fie si mie clar totul, ca nu le am.
Stima,
Sorin
0

#43 Useril este offline   vasia 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1049
  • Inregistrat: 26-April 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:navomodelism

Postat 06 December 2006 - 05:21 PM

Salut,

Construiec barcute de aproximativ 15 ani, dar nu am aspiratii de a ma numi navomodelist, si acum sunt un incepator, nu am participat la nici un concurs pentru ca nu m-ainteresat fac lucrul asta din stricta pasiune, stau cu planuri in fata, am rabdare sa le verific, sa le reproiectez daca este cazul, sa aduc modificari, citesc carti de profil, caut pe internet documentatii despre constructia navelor, modele sau reale, dar sincer sa fiu nu am avut niciodata rabdarea sa inteleg aceste clase naviga, stiu in schimb ce inseamna static, radiocomandat, macheta, nava de razboi etc, parerea mea este ca un forum este pentru cei pasionati incepatori initiati sau neinitiati sau profesionisti, iar cei neinitiati au nevoie de ajutor si sprijin , C1 sau D4 pentru mine nu inseamna nimic, vreau sa gasesc ceea ce caut usor, sa fie facil, si sa ma ajute ca neinitiat sa gasesc ceva care sa ma atraga spre acest gen de ocupare a timpului liber, ca altfel dace este complicat sincer prefer sa ma uit la televizor. :angry:
eu mai si glumesc uneori asa ca sper sa nu intelegeti gresit ceea ce vreau sa spun
Important este sa ne fie usor sa navigam in forum sa gasim ce ne intereseaza indiferent de cat de instruiti suntem in ale modelismului


:angry:

Vasi
0

#44 Useril este offline   Emilare 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 673
  • Inregistrat: 10-March 03

Postat 06 December 2006 - 06:54 PM

Oare cat de greu este sa-i spui unui incepator ? : - Dute la magazin si cumpara o trusa de traforaj, placaj, aracet, cutter, fa-ti niste baghete din lemn de brad la un tamplar sau cumpara-le de la ..... , de unde poti de pe net,fa rost de niste furnir sau cumpara placi de balsa de 1,5 mm sau 2mm, apoi scoate planul "x" ( "x" fiind cel mai usor plan posibil ) la imprimanta ( cu specificatie exacta A4, A3, A2 etc. ) decupeaza cu foarfeca hartia si apoi lipeste-o cu aracet pe placaj. Taie cu traforajul componentele, lipeste-te conform indicatiilor planului si apoi aplica furnirul sau placa de balsa in lungul barcii. Urmeaza chitul, vopsea lac etc. si apoi arata-ne o poza cu realizarea ta.

Am incercat sa sintetizez constructia unei " barcute ". Daca ideea de mai sus ar fi putin dezvoltata ( si corectata ) de cei mai " batrani " in navomodelism ar fi foarte simplu pentru incepatori. Ma insel ?
0

#45 Useril este offline   b38lea 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 404
  • Inregistrat: 29-June 05
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 December 2006 - 08:38 PM

Salut tuturor,
Cred ca era necesar sa abordam acest subiect si sincer sa fiu de ce nu sa pus in aplicare pana acum .Aceasta rubrica " incepatori " ar trebui pusa la fiecare Hobby.
Cu stima
0

#46 Useril este offline   Pacific 231.000 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 712
  • Inregistrat: 23-March 04

Postat 07 December 2006 - 09:42 AM

Din pacate nu am regulamentul Naviga in limba romana. Am deschis si un subiect pe RHC pe aceasta tema si tot degeaba.
Din pacate site-ul Naviga (www.naviga.org) este in limba germana.
Din pacate nu stapanesc bine limba germana, dar, asa cum m-am priceput am reusit sa dau o traducere (astept corecturi) a ceea ce m-a interesat pe mine.
Iata materialul luat de la Naviga:

Die Sektion C ist die "Königsklasse des Schiffsmodellbaus"
Die Abkürzung C ist aus dem französischen Construction/construire entstanden, was das glerichbedeutend ist wie Konstruktion/konstuieren.
Die Sektion ist in sieben Klassen und 10 Untergruppen unterteilt:
Klasse C-1 Modelle von Ruder und Segelschiffen wie:
Das ganze Spektrum der Segelschiffe,
Galeeren, Wikingerschiffe, Ruderboote, Auslegerboote u.s.w.
Dabei ist es freigestellt ob die
Takelage mit oder ohne Segel ausgeführt wird.
Klasse C-2 Modelle von Schiffen mit Kraftmaschienen
Klasse C-3, A-D Modelle von Schiffsanlagen und/oder Schiffsteilen
Klasse C-4, A-D Miniaturmodelle im Massstab 1:250 und kleiner,
analog der Klassen C-1 bis C-3
Klasse C-5 Flaschenschiffe / Bottle-ship
Klasse C-6 Plastikmodelle
Klasse C-7, A+B Karton- und Papiermodelle


Iata traducerea facuta de mine:
Secţiunea C – Machete statice
Secţiunea C este „regina claselor din navomodelism”.
Abrevierea C vine din limba franceză – Construction/construire ceea ce înseamnă Construcţie/a construi.
Secţiunea C are 7 clase şi 10 subgrupe după cum urmează:
Clasa C-1 Modele de nave fără maşini cu rame şi/sau vele, cum ar fi:
- toata gama de nave cu vele;
- galere, nave vikinge, nave cu vâsle, canoe etc.;
Modelul poate avea sau nu greementul montat, la fel velatura.
Clasa C-2 Modele de nave cu maÅŸini
Clasa C-3, A-D Modele de instalaţii, scene navale
Clasa C-4, A-D Miniaturi la scara 1:250 ÅŸi mai mici, similar clasei C1-C3
Clasa C-5 Bărci în sticlă
Clasa C-6 Modele din plastic
Clasa C-7, A-B Modele din carton şi din hârtie


La ora actuala, exista pe forum o sectiune (sub Modelism Feroviar) care se numeste machete statice. Unde se pun subiecte de nave, avioane, modele din carton etc.
Personal imi plac si modelele de carton, dar realizarile lor daca sunt navomodele nu ar trebuie sa fie la sectiunea Navo, la clasele C-7 A-B?
Sa nu uitam ca marea majoritate a forumurilor sunt dedicate pe chestiuni distincte: nave de epoca cu vele (www.cuadernamaestra.com, www.drydock.com etc), altele sunt pe veliere RC, altele pe submarine etc. Aici la noi, aceeasi sectiune Navo este cam pe toate aceste teme.
Si atunci ca sa le prindem pe toate sub aceeasi umbrela m-am gandit la aceasta organizare.
Faptul ca de ani de zile ne-am obisnuit cu ceva, asta nu inseamna ca nu putem adapta la altceva. Asa cum am spus si in alt mesaj: C1 nu trebuie sa se intituleze sec "C1" ci "C1 - Modele de nave fara masini (masini = motoare)", sau "C1 - Nave de epoca cu vele".

Sa nu creada cei care fac navomodele la alte clase ca pe ei i-am uitat, dar ma tradus numai partea care m-a interesat pe mine. Dar pe site-ul lui Gyula (http://www.veliere.r...c-yachting.html), Gyula spune: "Here in Romania we sail by the rules of NAVIGA (World Organisation for Modelshipbuilding and Modelshipsport) ". Nu vreau sa il flatez pe Gyula, dar eu cred ca are multe de invatat pe cei care fac veliere RC. Pai omul merge la concursuri, ii este usor sa intre la sectiunea care il intereseaza si sa dea sfaturi daca sunt cerute, sau daca are ceva de spus.
Oare este chiar asa greu sa organizam site-ul dupa acest model numai pentru ca nu ne-a interesat niciodata aceasta clasificare? Sau pentru ca la prima vedere pare alambicata?
Nu stiu ruseste dar va rog sa intrati putin aici: http://rcttu.info/fss/index.php?option=com...&id=19&Itemid=0.
In 2004, din partea Romaniei au fost destui participanti. Nu stiu daca unii dintre ei sunt membri RHC, dar daca sunt, au ce sfaturi sa ne dea. Ori daca ei sunt profesionisti (si eu zic ca asa sunt daca participa la acest concursuri), eu zic ca noi trebuie sa ne dam dupa ei, nu ei dupa noi.

Aceasta postare a fost editata de Pacific 231.000: 07 December 2006 - 10:13 AM

Realitatea e chiar in fata...dar adevarul este dincolo de noi!
0

#47 Useril este offline   Pacific 231.000 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 712
  • Inregistrat: 23-March 04

Postat 08 December 2006 - 12:57 PM

Din cate am observat in sondajul organizat, majoritatea s-a pronuntat pentru reorganizarea sectiunii Navo. Poate ca ar fi cazul sa trecem la urmatoarea etapa si anume sa strangem modelele propuse pentru organizare. Pana la ora actuala s-au propus doua: al lui Nasa si al meu. Hai, poate se mai propun cateva modele sa avem de unde alege. Dupa care inca un sondaj pe propuneri si asta e, trecem la treaba cu organizarea. Hai sa ne gaseasca anul nou cu noua organigrama.
Realitatea e chiar in fata...dar adevarul este dincolo de noi!
0

#48 Useril este offline   KIT 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 309
  • Inregistrat: 12-November 06

Postat 08 December 2006 - 01:40 PM

parerea mea de incepator este ca nu mai trebuie sa asteptam alte propuneri...acestea sunt foarte bune si probabil ca vor multumi pe toata lumea.
eu astept doar sa se deschida coltul incepatorului sa ma laud si eu ce fac fara sa deranjez pe nimeni.
0

#49 Useril este offline   iulica_ff 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 565
  • Inregistrat: 20-August 06

Postat 08 December 2006 - 02:29 PM

eu spun sa nu mai lungim boala si sa trecem la votarea celor doua propuneri si vedem ce parere au si ceilalti iar atunci stim clar ce trebuie facut

Toata lumea sa traiasca! Numai noi sa nu murim!!!
super fun

0

#50 Useril este offline   bogota 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 113
  • Inregistrat: 28-June 05

Postat 08 December 2006 - 04:19 PM

presupun ca in timpul reorganizarii forumul va fi inchis temporar. Mi se pare o idee foarte buna cu reorganizarea, ambele variante @pacific, @nasa sunt bune. Spor la treaba, ca nu va fi usor :D
0

#51 Useril este offline   dily 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1383
  • Inregistrat: 03-September 06
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI - BERCENI

Postat 09 December 2006 - 05:29 PM

Pacific 231.000, la 8 Dec 2006, 12:57, a spus:

Din cate am observat in sondajul organizat, majoritatea s-a pronuntat pentru reorganizarea sectiunii Navo. Poate ca ar fi cazul sa trecem la urmatoarea etapa si anume sa strangem modelele propuse pentru organizare. Pana la ora actuala s-au propus doua: al lui Nasa si al meu. Hai, poate se mai propun cateva modele sa avem de unde alege. Dupa care inca un sondaj pe propuneri si asta e, trecem la treaba cu organizarea. Hai sa ne gaseasca anul nou cu noua organigrama.

subscriu.............hai sa nu mai pierdem timpul si sa trecem la treaba.......eu unul sustun varianta lui pacific 231.000
nr. de telefon......
0744.35.25.89
0727.88.75.46
0

#52 Useril este offline   olly 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 676
  • Inregistrat: 03-April 05

Postat 09 December 2006 - 05:58 PM

dily, la 9 Dec 2006, 17:29, a spus:

subscriu.............hai sa nu mai pierdem timpul si sa trecem la treaba.......eu unul sustun varianta lui pacific 231.000

si eu tot asta o votez...
<<<ZA MOLDAVIAN BRAZARS>>>
Don't drink and drive, smoke and FLY!
Radiolink AT10, 2,4GHz
GRUNAU BABY 2.3M
ASW-28 2M
0

#53 Useril este offline   bogota 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 113
  • Inregistrat: 28-June 05

Postat 10 December 2006 - 01:42 AM

se mai adaoga un vot @pacific 231.000
0

#54 Useril este offline   ipsihi 

  • TARTOR
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4508
  • Inregistrat: 02-December 03
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 10 December 2006 - 11:43 AM

Lipseste cu desavarsire Tehnicul din noua organizare.Sa nu uitam totusi ca este pe primul loc in constructia si armarea unui navomodel.De cele mai multe ori discutiile pornite pe o tema aluneca inevitabil spre tehnic.Eu cred ca o asemenea rubrica se impune de la sine.
...tabula crasa, mortua est!
0

#55 Useril este offline   Pacific 231.000 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 712
  • Inregistrat: 23-March 04

Postat 11 December 2006 - 09:00 AM

@ipsihi
Este necesara o asemenea sectiune "Tehnic" sau "Tehnologii" sau cum vrem sa ii spunem? Oare locul sau nu este la Vademecum? Sa nu uitam ca noi cei de la navo suntem codasi la sectiunea Vademecum. Cine are articole de pus acolo, sa puna. Pe de alta parte, pana cand se oamenii se obisnuiesc cu topologia forumului, cumva, cineva trebuie sa le spuna unde gasesc sfaturi tehnice, deci trebuie sa tinem cont de acest lucru.
Realitatea e chiar in fata...dar adevarul este dincolo de noi!
0

#56 Useril este offline   nasa 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 387
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 11 December 2006 - 10:51 AM

Daca va uitati atent la cum am organizat eu sectiunea o sa vedeti ca la fiecare categorie am introdus special o subcategorie :
TEHNICI + UTILAJE, parerea mea e ca in modelism is foarte apropiate.
Stima,
Sorin
0

#57 Useril este offline   scristi 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 86
  • Inregistrat: 20-January 05

Postat 11 December 2006 - 11:44 AM

Si cand incepe reorganizarea? :D
0

#58 Useril este offline   Pacific 231.000 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 712
  • Inregistrat: 23-March 04

Postat 11 December 2006 - 11:48 AM

Nu fac parte din echipa RHC, dar organizarea incepe cred eu cat mai curand posibil, adica dupa ce se incheie sondajul.
Din pacate, din ceea ce observ eu din 72 de persoane care au vazut sondajul numai 9 au votat (Luni 11.11.2006, ora 11.32).
Fratilor, haideti la vot, votati cum credeti voi, dar hai sa ne miscam repede ca este in interesul tuturor.
Realitatea e chiar in fata...dar adevarul este dincolo de noi!
0

#59 Useril este offline   navigator 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 3019
  • Inregistrat: 01-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 11 December 2006 - 11:53 AM

scristi, dupa ce se termina votarea, nu aici ci la http://www.rhc.ro/forumrhc2/index.php?act=...f=4&t=10150&hl=

Pacific 231.000, da e necesara. ipsihi are dreptate iar nasa a dat o varianta mai practica decit Pacific 231.000 a carui varianta e mai "stiintifica", mai "oficiala" (parerea mea).


0

#60 Useril este offline   Pacific 231.000 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 712
  • Inregistrat: 23-March 04

Postat 11 December 2006 - 12:02 PM

Multumesc navigator pentru caracterizarea propunerii mele. :D
Probabil ca este defect profesional faptul ca incerc sa sintetizez si aranjez totul dupa anumite criterii cunoscute.
Realitatea e chiar in fata...dar adevarul este dincolo de noi!
0

Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro