Modelism - RHC Forum: Reorganizare sectiune navomodele - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Reorganizare sectiune navomodele Reorganizare optima

#61 Useril este offline   Pacific 231.000 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 712
  • Inregistrat: 23-March 04

Postat 11 December 2006 - 12:53 PM

Am sa reiau propunerea mea, pentru ca cei care participa la vot sa fie in cunostinta de cauza. Propunerea mea se bazeaza pe regulamentul Naviga.
Din pacate site-ul Naviga (www.naviga.org) este in limba germana.
Din pacate nu stapanesc bine limba germana, dar, asa cum m-am priceput am reusit sa dau o traducere (astept corecturi) a ceea ce m-a interesat pe mine.
Iata materialul luat de la Naviga:

Die Sektion C ist die "Königsklasse des Schiffsmodellbaus"
Die Abkürzung C ist aus dem französischen Construction/construire entstanden, was das glerichbedeutend ist wie Konstruktion/konstuieren.
Die Sektion ist in sieben Klassen und 10 Untergruppen unterteilt:
Klasse C-1 Modelle von Ruder und Segelschiffen wie:
Das ganze Spektrum der Segelschiffe,
Galeeren, Wikingerschiffe, Ruderboote, Auslegerboote u.s.w.
Dabei ist es freigestellt ob die
Takelage mit oder ohne Segel ausgeführt wird.
Klasse C-2 Modelle von Schiffen mit Kraftmaschienen
Klasse C-3, A-D Modelle von Schiffsanlagen und/oder Schiffsteilen
Klasse C-4, A-D Miniaturmodelle im Massstab 1:250 und kleiner,
analog der Klassen C-1 bis C-3
Klasse C-5 Flaschenschiffe / Bottle-ship
Klasse C-6 Plastikmodelle
Klasse C-7, A+B Karton- und Papiermodelle


Iata traducerea facuta de mine:
Secţiunea C – Machete statice
Secţiunea C este „regina claselor din navomodelism”.
Abrevierea C vine din limba franceză – Construction/construire ceea ce înseamnă Construcţie/a construi.
Secţiunea C are 7 clase şi 10 subgrupe după cum urmează:
Clasa C-1 Modele de nave fără maşini cu rame şi/sau vele, cum ar fi:
- toata gama de nave cu vele;
- galere, nave vikinge, nave cu vâsle, canoe etc.;
Modelul poate avea sau nu greementul montat, la fel velatura.
Clasa C-2 Modele de nave cu maÅŸini
Clasa C-3, A-D Modele de instalaţii, scene navale
Clasa C-4, A-D Miniaturi la scara 1:250 ÅŸi mai mici, similar clasei C1-C3
Clasa C-5 Bărci în sticlă
Clasa C-6 Modele din plastic
Clasa C-7, A-B Modele din carton şi din hârtie

De asemeni este necesara o sectiune celor care lucreaza dupa kit-uri.
Sectiunea referitoare la tehnici de constructii este bine sa regaseasca la Vademecum pentru a nu ocupa spatiul in doua locuri cu aceleasi lucruri.


La ora actuala, exista pe forum o sectiune (sub Modelism Feroviar) care se numeste machete statice. Unde se pun subiecte de nave, avioane, modele din carton etc.
Personal imi plac si modelele de carton, dar realizarile lor daca sunt navomodele nu ar trebuie sa fie la sectiunea Navo, la clasele C-7 A-B?
Sa nu uitam ca marea majoritate a forumurilor sunt dedicate pe chestiuni distincte: nave de epoca cu vele (www.cuadernamaestra.com, www.drydock.com etc), altele sunt pe veliere RC, altele pe submarine etc. Aici la noi, aceeasi sectiune Navo este cam pe toate aceste teme.
Si atunci ca sa le prindem pe toate sub aceeasi umbrela m-am gandit la aceasta organizare.
Faptul ca de ani de zile ne-am obisnuit cu ceva, asta nu inseamna ca nu putem adapta la altceva. Asa cum am spus si in alt mesaj: C1 nu trebuie sa se intituleze sec "C1" ci "C1 - Modele de nave fara masini (masini = motoare)", sau "C1 - Nave de epoca cu vele".

Sa nu creada cei care fac navomodele la alte clase ca pe ei i-am uitat, dar ma tradus numai partea care m-a interesat pe mine. Dar pe site-ul lui Gyula (http://www.veliere.r...c-yachting.html), Gyula spune: "Here in Romania we sail by the rules of NAVIGA (World Organisation for Modelshipbuilding and Modelshipsport) ". Nu vreau sa il flatez pe Gyula, dar eu cred ca are multe de invatat pe cei care fac veliere RC. Pai omul merge la concursuri, ii este usor sa intre la sectiunea care il intereseaza si sa dea sfaturi daca sunt cerute, sau daca are ceva de spus.
Oare este chiar asa greu sa organizam site-ul dupa acest model numai pentru ca nu ne-a interesat niciodata aceasta clasificare? Sau pentru ca la prima vedere pare alambicata?
Nu stiu ruseste dar va rog sa intrati putin aici: http://rcttu.info/fss/index.php?option=com...&id=19&Itemid=0.
In 2004, din partea Romaniei au fost destui participanti. Nu stiu daca unii dintre ei sunt membri RHC, dar daca sunt, au ce sfaturi sa ne dea. Ori daca ei sunt profesionisti (si eu zic ca asa sunt daca participa la acest concursuri), eu zic ca noi trebuie sa ne dam dupa ei, nu ei dupa noi.

IN CONCLUZIE, PROPUNEREA MEA ARATA CAM ASA:
> Important link-uri utile
> Recenzii carti/reviste de profil
> Important: ATENTIE
> COLTUL INCEPATORULUI
> PROFI
>> GRUPA A/B Glisoare (numai daca au aparut subiecte)
>> GRUPA C
>> GRUPA D Veliere liber lansate (cred ca astea sunt grupa S - Sailing dupa Naviga)
>> Grupa F Teleghidate cu motor termic
> KIT-uri



Toata clasificarea pe clase, nu doresc a fi ceva la care in multe locuri exista doar titlul si cand se fa clic se ajunge intr-un loc unde se spune "UNDER CONSTRUCTION", lucru care mi se pare deranjant. Ceea ce propun este este o varianta modulara la care sa se poata adauga module pe masura ce apar subiecte pe tema respectiva.

Il rog pe NASA sa posteze varianta sapentru ca cei care doresc sa voteze sa aiba ambele variante sub ochi.

Aceasta postare a fost editata de Pacific 231.000: 11 December 2006 - 12:55 PM

Realitatea e chiar in fata...dar adevarul este dincolo de noi!
0

#62 Useril este offline   navigator 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 3019
  • Inregistrat: 01-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 11 December 2006 - 01:48 PM

Citeaza

Pacific 231.000 Scris la 11 Dec 2006, 12:02
--------------------------------------------------------------------------------
Multumesc navigator pentru caracterizarea propunerii mele

Sincer, ambele propuneri fiind bune, ma astept ca moderatorul impreuna cu voi doi dar si cu oricine altcineva, sa colaborati sa scoateti o varianta optima, rezultata din toate aceste propuneri, insa totodata sa nu contina foarte multe subrubrici ca sa ne zapacim navigind printre ele si sa aiba motiv de a zimbi cu subinteles modelistii de la celelalte discipline.

Deci ar fi de dorit ca moderatorul si cei ce mai lucreaza la aceasta reorganizare, sa nu aplice orbeste rezultatul votului dar sa tina cont de el. Dar nici sa nu dureze prea mult acest proiect ca iar nu-i bine.


0

#63 Useril este offline   nasa 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 387
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 11 December 2006 - 03:12 PM

Navigator - multumesc de apreciere!!!
ai mare dreptate se poate simplifica foarte usor totul, doar sa se vrea.
Deocamdata s-au propus doua IDEI si nu solutii practice, care dupa parerea mea se poat face foarte optime si potrivite. Deocamdata asteptam decizia colegilor de forum si apoi pe baza uneia dintre idei se poate dezvolta solutia optima, chiar mergand pana la a combina cele doua idei, care exprima in esenta acelasi lucru dar sub o alta forma.

Pana una alta daca moderatorul forumului doreste, ii stau la dispozitie pe aceasta tema.

Stima,
Sorin
0

#64 Useril este offline   victordegalati 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 562
  • Inregistrat: 15-May 04
  • Gender:Male
  • Interests:shipmodels

Postat 11 December 2006 - 06:20 PM

nu moderatorul poate hotari ce doresc ceilalti membri ai forumului,eu doar pot sa dau o mina de ajutor,si vreau sa o dau ,si eu ma numar printre cei nemultumiti de organizarea actuala a forumului,si miine poimiine poate nu mai sint moderator,si ramin un simplu membru,important este sa realizam ceva bun.
Nemultumirea mea este legata de altceva,de acei membri ai forumului care ,din punctul meu de vedere sint inscrisi si dau raspunsuri numai sa ii vada ,cred eu,cineva de acasa,
sau sa adune stelele de pe cer,nu vreau sa isi imagineze cineva ca jignesc munca unor oameni de prestigiu,dar daca faceti asa o mica statistica in ultimele luni cam 10 % din mesaje reprezinta"meserie" restul,vorbarie goala.
si la urma urmei daca imi fac ,eu singur,vreo 10-20 de nick-name-uri de pe ip-uri diferite si votez,pro sau contra,ce credeti ca se intimpla?
deci conteaza foarte mult parerea tehnica in sine,si sincer sa fiu nu prea am vazut propuneri viabile in acest post decit a citorva membri,
0

#65 Useril este offline   bogota 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 113
  • Inregistrat: 28-June 05

Postat 12 December 2006 - 01:55 PM

vin si eu cu o schita de reorganizare, combinand cele 2 versiunu ale lui Nasa ai Pacific in speranta ca poate sunt si eu de un folos pe acest forum.
am incercat sa combin cele 2 variante pastrand cat de cat notatiile propuse de pacific si ulterior introducand subdiviziunile lui nasa.
in continuare am sa prezint o a 3 varianta a sectiunii:

la capitolul stiky
-REGULAMENT
-COLTUL INCEPATORULUI in care sa fie prezentat pe scurt: un mic dictionar naval (cu cei mai des intalniti termeni)eventual si cu niste imagini, o sectiune cu scule si materiale necesare pentru un incepator . Lista ramane deschisa

1 CLASA C MACHETE STATICE
A modele cu vele (eventual o alta denumire in care sa intre cam toate machetele statice confectionate dim lemn, metal , plastic (C6) etc)
B miniaturi in care sa fie introduse C5(barci in sticla)

2 CLASA C1 MODELE NAVIGANTE cu sau fara RC
C1.1 electrice cu alte subdiviziuni (c1.10 civile, c.11 militare, c.1.13 veliere)
C1.2 termice (civile, militare)
se pot combina c1.1 si c1.2 intr-o singura subdiviziune C1.1 electrice si termice

3 KIT-URI unde se pot dezbate discutii referitoare la kit-uri. Deasemenea se pot structure 3 subdiviziuni civile, militare, cu vele

4 DOCUMENTATIE
1 link-uri utile
2 reviste si carti
3 planuri
toate aceste subdiviziuni pot fi impartite in 3 categorii civile, militare, cu vele

5 PROIECTE PERSONALE

6 constructii pas cu pas unde pot fi prezentate etapele de constructie ale unor modele cat si ale unor componente. se poate atasa si o sectiune linkuri utile ca sunt o groaza prezentate pe forum cu etape de constructie

Aceasta postare a fost editata de bogota: 12 December 2006 - 02:40 PM

0

#66 Useril este offline   bogota 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 113
  • Inregistrat: 28-June 05

Postat 12 December 2006 - 01:58 PM

REFERITOR LA "'stelute'' cred ca ar trebui acordate si dupa contributia adusa pe forum, nu doar dupa numarul de mesaje postate
0

#67 Useril este offline   nasa 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 387
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 12 December 2006 - 02:58 PM

Bogota, exact asta spuneam in ultima mea postare ca se pot combina cele doua variante, foarte bine!!!!
Acuma se poate vedea foarte clar ptr. cine vrea aceasta, cum se poate organiza un forum de modelism.
Ar trebui supusa la vot si a treia varianta, bineinteles cu mici ajustari ca nu e foarte clara, deocamdata e o varza acolo.
Stima,
Sorin

Aceasta postare a fost editata de nasa: 12 December 2006 - 03:07 PM

0

#68 Useril este offline   Pacific 231.000 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 712
  • Inregistrat: 23-March 04

Postat 12 December 2006 - 02:59 PM

@Bogota
Nu te supara frate, dar ce ai facut acolo este... greu de definit. Personal, nu pot sa spun ca sunt profesionist in domeniu, dar un lucru il stiu: decat sa induci oamenii in eroare mai bine ii lasi asa cum sunt.
Aici s-au propus 2 variante:
1) Varianta Nasa care avea o anumita logica;
2) Varianta Pacific care chiar daca parea poate fara logica dar era dupa ceva dupa ce se ghideaza profesionistii (prin profi eu ii numesc pe cei care merg la concursuri).
La sticky: cam toate forumurile pun chestii utile oricui acolo (nu ca regulamentul nu ar fi util, dar teoretic ala trebuie sa il stii sau macar sa il fi citit la intrarea pe forum). Incepatorii nu prea au ce cauta acolo zic eu sau poate da, depinde cum interpretezi lucurile. Mai degraba acolo trebuie sa se gaseasca ceva de genul "cum sa...". Adica un fel de Vademecum care in cazul de fata este la alta sectiune. Sau alte chestii superutile.
Cat despre clasificare, chiar si cei care nu agreeaza clasificare Naviga, macar de curiozitate si tot au citit-o. Pai pentru unul care o stie, ala ameteste de tot.
Eu zic ca este bine asa: ori se vor propune variante de titluri (Machete statice cum ai zis acolo) si asta cuprinde tot sau clasificari (dar hai sa nu o facem noi pe a nostra ca ii ametim pe altii din afara carora le-am mai recomandat si eu forumul vezi Cuadernamaestra, Pady llorens etc) ori mergem pe clase.
Realitatea e chiar in fata...dar adevarul este dincolo de noi!
0

#69 Useril este offline   bogota 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 113
  • Inregistrat: 28-June 05

Postat 12 December 2006 - 03:20 PM

poate nu am fost destul de explicit, am incercat sa combin cele 2 variante si se pare ca am gresit. regeritor la notarea "clasa c1 etc" aici poate va indus in eroare, am incercat sa combin (cat de cat) acel model naviga adaugand varianta lui nasa. ambele variante ma refer la primele 2, o exclud pe a mea a fost doar o idee, sunt bune dar cred ca totusi ar trebui : ca la statice sa fie introduse atat cele din lemn, plastic, carton, vase in sticla care sa fie structurate pe civile, militare, cu vele . Parerea mea este ca mai toate sectiunile atat statice cat si RC sa fie clasificate dupa civile , militare, cu vele, cel putin eu asa vad ca este mai usor sa te orientezi, nu sa te apuci sa cauti un velier prin toate postarile de pe forum.
referitor la stik-ul pentru incepatori mi s-a parut amplasat ok pe "'prima pagina' deoarece sare in ochi celor nou veniti si nu numai.

vreau sa exclud cearta pe forum pe subiectul acesta, toata stima pentru autorii celor 2 variante. daca este nevoie renunt la a mai comenta acest subiect.

succes
0

#70 Useril este offline   nasa 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 387
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 12 December 2006 - 03:44 PM

MA SIMT OBLIGAT SA MAI AFISEZ INCA ODATA IDEEA MEA PTR. A SE INTELEGE EXACT :

1. NAVE DE EPOCA - corabii si nave de epoca cu vele

2. Modele de viteza electrice si termice - numai modele de viteza cu motorizare electrica si termica

3. Modele Militare si SUBMARINE - cu cele doua subcategorii mari - statice si navigante

4. Modele Civile - cu cele doua subcategorii mari - statice si navigante

5. Veliere - sunt numai modele navigante

6. DIORAME NAVALE - nu stiu daca o sa posteze cineva aici deoarece nu am vazut pe nimeni sa faca asa ceva.



Fiecare din aceasta mare grupa propun sa aiba urmatoarele subdiviziuni, si anume :


- DOCUMENTATIE ( planuri, carti, reviste, link-uri )

- CONSTRUCTII PAS CU PAS ( metode de realizare a unui model)

- TEHNICI + UTILAJE ( cum se realizeaza un reper sau altul )

- CONSTRUCTIE KIT-URI ( constructia pas cu pas a unui kit, modificari aduse )

- PROIECTE PERSONALE

Acuma va dati seama ca la categoria NAVE DE EPOCA nu se mai introduce subcategoria de PROIECTE PERSONALE.

Nu insist atat de mult pe coltul incepatorului ptr. a nu-i izola pe ei de restul forumului, deoarece cu siguranta avansati nu o sa prea calce in zona incepatorilor, unul din motive ptr. care sustin aceasta organizare e acesta.
Stima,
Sorin

Aceasta postare a fost editata de nasa: 12 December 2006 - 03:45 PM

0

#71 Useril este offline   Pacific 231.000 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 712
  • Inregistrat: 23-March 04

Postat 12 December 2006 - 03:55 PM

Nu consider ca se cearta nimeni aici, este doar o dezbatere de idei. Nu se folosesc trivialitati deci totul de limiteaza o dezbatare de bun simt. In acest conditii fiecare poate face ce fel de comentarii doreste.
Dorinta tuturor celor care voteaza in sondaj este de a sintetiza/cladifica subiectele pe nuclee de interes: incepatori si avansati.
Daca la incepatori, eu zic ca nu are sens sa se faca clasificari pentru ca ar fi poate destul de greu, la avansati este bine ca totul sa fie cat mai clar si concis, pentru ca atunci cand un nou venit pe forum intra pe forum, navigarea pe acesta sa se faca intuitiv. Oamenii in general se raporteaza la lucruri cunoscute.

Aceasta postare a fost editata de Pacific 231.000: 12 December 2006 - 03:55 PM

Realitatea e chiar in fata...dar adevarul este dincolo de noi!
0

#72 Useril este offline   bogota 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 113
  • Inregistrat: 28-June 05

Postat 12 December 2006 - 05:06 PM

referitor la sectiunea incepatori nu a precizat nimeni sa se faca clasificari, doar sfaturi introductive, mic dictionar, scule si materiale necesare initierii in modelism.
0

#73 Useril este offline   nasa 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 387
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 12 December 2006 - 08:37 PM

Bogota - schimburile de idei sunt cele mai bine venite in acest moment si ma bucur ca o faci.
Ideea e urmatoarea, sculele, dispozitivele si mai ales TEHNICILE DE LUCRU difera de la o ramura a alta a navomodelismului , nu folosesti la corabii aceleasi tehnici si scule ca la machete de plastic, si spun asta deoarece eu fac din amandoua, parerea mea e ca cel mai bine e sa ai in fiecare sectiune, si cel care vrea sa faca o corabie sa aiba din start minimum necesar de cunostinte, cel care vrea sa faca o macheta de plastic sa faca si el la fel, sa caute la subiectul respectiv si sa se documenteze.

Stima,
Sorin
0

#74 Useril este offline   Dan 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1065
  • Inregistrat: 02-May 03
  • Gender:Male
  • Location:galati
  • Interests:navomodelism ,airsoft ,etc.

Postat 12 December 2006 - 08:49 PM

nasa, la 12 Dec 2006, 15:44, a spus:

1. NAVE DE EPOCA - corabii si nave de epoca cu vele

2. Modele de viteza electrice si termice - numai modele de viteza cu motorizare electrica si termica

3. Modele Militare si SUBMARINE - cu cele doua subcategorii mari - statice si navigante

4. Modele Civile - cu cele doua subcategorii mari - statice si navigante

5. Veliere - sunt numai modele navigante

6. DIORAME NAVALE - nu stiu daca o sa posteze cineva aici deoarece nu am vazut pe nimeni sa faca asa ceva.



Fiecare din aceasta mare grupa propun sa aiba urmatoarele subdiviziuni, si anume :


- DOCUMENTATIE ( planuri, carti, reviste, link-uri )

- CONSTRUCTII PAS CU PAS ( metode de realizare a unui model)

- TEHNICI + UTILAJE ( cum se realizeaza un reper sau altul )

- CONSTRUCTIE KIT-URI ( constructia pas cu pas a unui kit, modificari aduse )

- PROIECTE PERSONALE

asta este,dupa parerea mea, cea mai optima organizare.
Lucrurile nu sunt greu de facut. Greu este sa te pui in pozitia de a le face."- C.Brancusi
user vechi:stamy
0

#75 Useril este offline   GEO13 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 69
  • Inregistrat: 09-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 12 December 2006 - 08:54 PM

nu uitati va rog, de galeria foto, video, prezenta pe toate site-urile de afara
0

#76 Useril este offline   bogota 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 113
  • Inregistrat: 28-June 05

Postat 12 December 2006 - 09:00 PM

deacord cu @stamy.
succes :D
0

#77 Useril este offline   nasa 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 387
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 12 December 2006 - 11:13 PM

Multumesc!
In momentul in care expui un model expui si poze.
Da e necesara o galerie foto cu modelele finalizate si poate fi una comuna, fie ca fiecare membru sa isi creeze albumul lui, fie in cadrul categoriei.
Stima,
Sorin
0

#78 Useril este offline   rba 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 720
  • Inregistrat: 04-August 06
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 13 December 2006 - 12:59 PM

Stamy ara o solutie simpla si clara, dupa parerea mea. Aceasta ar fi pe intelesul tuturor.Salut si numai bine.
0

#79 Useril este offline   nasa 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 387
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 13 December 2006 - 02:07 PM

Si eu sunt de acord cu rba.

Stima,
Sorin :o

Aceasta postare a fost editata de nasa: 13 December 2006 - 02:32 PM

0

#80 Useril este offline   Dan 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1065
  • Inregistrat: 02-May 03
  • Gender:Male
  • Location:galati
  • Interests:navomodelism ,airsoft ,etc.

Postat 13 December 2006 - 05:55 PM

rba, la 13 Dec 2006, 12:59, a spus:

Stamy ara o solutie simpla si clara, dupa parerea mea. Aceasta ar fi pe intelesul tuturor.Salut si numai bine.

nu este a mea,l-am citat pe nasa.
Lucrurile nu sunt greu de facut. Greu este sa te pui in pozitia de a le face."- C.Brancusi
user vechi:stamy
0

#81 Useril este offline   Pacific 231.000 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 712
  • Inregistrat: 23-March 04

Postat 14 December 2006 - 02:39 PM

La sonadajul organizat cred ca s-au sedimentat deja dorintele utilizatorilor vis a vis de organizarea forumului. Este putin probabil sa se mai schimbe ceva, asa ca propun moderatorilor ca cel tarziu la sfarsitul acestei saptamani (sau de ce nu azi) sa se incheie sondajul pentru a se trece cat mai repede la reorganizare.
Realitatea e chiar in fata...dar adevarul este dincolo de noi!
0

#82 Useril este offline   victordegalati 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 562
  • Inregistrat: 15-May 04
  • Gender:Male
  • Interests:shipmodels

Postat 14 December 2006 - 09:11 PM

mi-am permis sa sterg anumite mesaje care nu aveau nici-o legatura cu subiectul.
personal mie sondajul nu mu se pare deloc edificator ,s-au venit cu noi propuneri,si idei bune in completare ,eu zic sa il mai lasam putin sa vedem ce iese.
din 221 de vizitatori ai sondajului au raspuns 19 din care unul sint eu pentru a verifica sistemul
vasia,este a doua oara cind eu iti sterg mesaje of-topic si ti-a mai sters si silviu unul,cred ca ai cam depasit masura,daca iti mai vad mesaje of-topic ti le sterg automat fara avertisment .totusi trebuie sa respectam un regulament,si eu imi cumpar lipici da nu spun la nimeni :)

Aceasta postare a fost editata de victordegalati: 14 December 2006 - 10:51 PM

0

#83 Useril este offline   katalin 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 9
  • Inregistrat: 05-September 06

Postat 14 December 2006 - 10:15 PM

cum spuneau si cei dinainte,varianta lui nasa este cea mai simpa si usor de folosit.
0

#84 Useril este offline   nasa 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 387
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 15 December 2006 - 08:34 AM

Foarte bine ca se sterg mesajele inutile si care nu sunt la obiect, aici sunt intru totul de acord cu moderatorul, ptr. ca numai in felul asta se poate tine o discutie clara si la obiect.

Intradevar nr. de voturi nu este relevant dar sa va "povestesc" ceva........... cand am postat noua discutie despre modelul PT-815 in mai putin de 15 minute am avut peste 10 de vizualizari, acum sunt peste 65. Ma intreb , raportat la nr. de voturi .......... ce e asa de greu de votat, stimati colegi? Pana la urma ptr. forum o facem si de bine de rau forumul asta ne tine cat de cat in tema cu ceea ce se face in modelism.

Stima,
Sorin

Aceasta postare a fost editata de nasa: 15 December 2006 - 08:36 AM

0

#85 Useril este offline   vasia 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1049
  • Inregistrat: 26-April 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:navomodelism

Postat 15 December 2006 - 09:16 AM

Salut,

spuneam doar ca nu s-a mai votat de ceva vreme si se cam pierde timpul, nu are treaba lipiciul cu voturile, era o figura de stil ca ma interesa sa vedem odata schimbata structura forumului
si chiar era la obiect - spuneam ca este timpul sa se hotarasca odata.

in sfarsit,

dragi prieteni, de cate zile nu s-a mai votat pentru modificarea structurii?
cati membri activi au postat in ultima vreme in sectiunea navomodelism?
cat la suta din acestia reprezinta 18 voturi? (pentru ca unul a fost de test)

la aceste intrebari ne pot raspunde moderatorii forumului, bineinteles daca nu stam noi si le numaram, daca se constata ca in ultimele 2 saptamani acesti 18 membri depasesc cele 51 de procente ale membrilor activi din ultima perioada atunci parerea mea este ca votul a hotarat deja

"Cam asa sta treaba cu votarea intr-o tara democratica, nu este vina nimanui daca cetatenii nu vin la urne, si asta nu inseamna ca daca pe unii dintre noi ne doare schimbarea trebuie sa mai asteptam un an pane se trezesc altii ca au ceva de spus

Am mai spus-o si am sa o mai spun: Daca deranjez ca postez pe acest forum va rog frumos sa votati si am sa ies din acest forum
spor la treaba
vasi
:D

Aceasta postare a fost editata de vasia: 15 December 2006 - 09:46 AM

0

#86 Useril este offline   GEO13 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 69
  • Inregistrat: 09-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 15 December 2006 - 11:16 AM

votez cu nasa
0

#87 Useril este offline   victordegalati 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 562
  • Inregistrat: 15-May 04
  • Gender:Male
  • Interests:shipmodels

Postat 21 December 2006 - 10:11 PM

vad ca subiectul a cam stagnat,sa inteleg ca asta este decizia voastra,si inchidem votul pe sondaj,
sau mai aveti propuneri de imbunatatiri?
0

#88 Useril este offline   bogota 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 113
  • Inregistrat: 28-June 05

Postat 21 December 2006 - 10:19 PM

cred ca ar trebui sa intre in aplicare noua schimbare :) .
0

#89 Useril este offline   iulica_ff 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 565
  • Inregistrat: 20-August 06

Postat 21 December 2006 - 10:41 PM

eu spun sa incepem reorganizarea. ca acum cu craciunul nu prea mai este activitate pe forum. asta daca se poate

Toata lumea sa traiasca! Numai noi sa nu murim!!!
super fun

0

#90 Useril este offline   victordegalati 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 562
  • Inregistrat: 15-May 04
  • Gender:Male
  • Interests:shipmodels

Postat 22 December 2006 - 06:29 PM

ok,deci inchidem sondajul cu votul,
in rest sarbatori fericite la toata lumea,si in special lui iulica si dorina,cei mai activi membri ai forumului in ultimul timp
0

Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro