Modelism - RHC Forum: 100Km/h - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 8 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »

100Km/h

#31 Useril este offline   rallyman 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 439
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male

Postat 12 November 2006 - 05:15 PM

Skyspy - nu toti Bucurestenii fura milioane de euro si multi extrem de multi incearca sa traiasca cu salariul mediu (cazul cel mai fericit - de 1100 de RON) sa tina si o casa (cu cele mai scumpe gaze din Europa ) si sa faca si modelism (cei mai putini ) asa ca sa nu generalizam .

Mariuse 195 km/h la glisoare termice se scotea in Romania de pe vremea lui Impuscatu . iar recordul la Glisoare aero 210 Km/h ( propulsate cu o elice aeriana - motor de 2,5 cmc ) este stabilit din 1979 in Romania pe singura balata specializata ( aia pe care o privea Dl Doctor , dar care intre timp sa transformat in Circiuma condusa de GUTA marele manelist ) Las mindria la o parte si spun ca la acea tentativa reusita de record stabilita de Dan Voiculescu ( a emigrat in SUA bineintel intre timp ) am fost mecanic .

Despre Hacker intradevar este o firma Germana care face motoare extrem de bune . productia pt america se face intr-o mica fabricuta in San Diego si se vinde pe Tower sub Brandul Hacker .
Dar din pacate nu sint pe primul loc la motoare brusless cei mai tari din lume la ora asta sint americanii de la AVEOX dar indecenti de scumpi la pret aproape 1000 de euro un set (MOTOR + vARIATOR )
Daca vreti mai multe detalii intrebati-l pe Walterasu el e singurul bolnav de la noi care si-a lut unul dar este intradevar o opera de arta motorul iar variatorul stie si cit e ceasul .

Dar daca va intereseaza hai sa facem un subiect legat de un model de record sa spunem toti ce stim si sa vedem ce iese ce ziceti ?
L'ennui dans ce monde, c'est que les idiots sont sûrs d'eux et les gens censés pleins de doutes
Les bons bateaux ne donnent aucune intelligence à leur propriétaire, et seul le talent permet d'être devant.
0

#32 Useril este offline   marius10 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 01-January 06

Postat 12 November 2006 - 06:53 PM

Da ... discutia a degenerat din pacate ! Cred ca se exagereaza cu vitezele pe apa in Romania noastra cea saraca dar ca sa inchidem argumentul totul este POSIBIL !
Ar fi interesant de stiut care dintre membri forumului are barca sau glisor - ce o fi - cel mai rapid ?
Haideti sa vedem pe cinstite cum sta treaba ?
Si daca ne tinem toti asa de atotstiutori , sa ne adunam macar on line pt. inceput si sa vedem care ce avem ... cu ce sa batem SUTA acum in acest MOMENT !
Cu stima !
0

#33 Useril este offline   domnu_doctor 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3218
  • Inregistrat: 11-April 05

Postat 12 November 2006 - 07:30 PM

Eu ma duc la batranu' maestru Ciortan, campionu' si-i ... cer una ! Garantata ! B) :D :D http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/wink.gif

Stima,
40,665 MHz = Ch 50, FM, PPM, Legal
35,150 MHz = Ch 75, FM, PPM, Legal
27,145 MHz = Ch 19, AM, PPM, Legal
0

#34 Useril este offline   dily 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1383
  • Inregistrat: 03-September 06
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI - BERCENI

Postat 12 November 2006 - 07:40 PM

marius 10 iti multumesc ca sustii ideea. sky spy sa stii ca nu am sute de milioane si nu am deschis subiectul asta ca sa ma dau mare. pur si simplu sunt un simplu cetatean al acestei tari pasionat de navomodelism care crede ca si aici in romania se poate construi un model de viteza care sa concureze cu produse similare din occident.

da eu as vrea daca se poate sa colaboram si cine stie poate reusim ceva. eu nu am mari cunostinte de hidro dinamica, nu dispun de sume mari de bani dar sunt convins ca printre noi sunt destui care cred in acest proect. ar fi prea frumos


Stima
nr. de telefon......
0744.35.25.89
0727.88.75.46
0

#35 Useril este offline   marius10 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 01-January 06

Postat 12 November 2006 - 08:19 PM

Multi nu il cunoastem pe d-ul CIORTAN ...dar daca l-am putea invita si pe el la o poveste ..ar fi ceva (am inteles ca este campion )
Pe bune !!
0

#36 Useril este offline   dily 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1383
  • Inregistrat: 03-September 06
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI - BERCENI

Postat 12 November 2006 - 08:44 PM

pai poate il convinge d-n. doctor ca am auzit ca se cunosc. Poate ne pune o pila http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/wink.gif

Stima
nr. de telefon......
0744.35.25.89
0727.88.75.46
0

#37 Useril este offline   SILVIU66 

  • Site Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 6864
  • Inregistrat: 03-February 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Flying

Postat 12 November 2006 - 09:01 PM

dily, la 12 Nov 2006, 20:40, a spus:

1.ca si aici in romania se poate construi un model de viteza care sa concureze cu produse similare din occident.

2. nu dispun de sume mari de bani

ma bag si eu ca musca...

la punctul 1 iti dau dreptate..se poate ,avem si oameni capabili si know-how....

la punctul 2 e mai nasol....

orice dar absolut orice in lumea asta ,care este sus in top costa bani multi.

BANI MULTI!

sa nu crezi ca reusesti sa egalezi sau sa depasesti ce fac altii afara, cu tehnologie invechita...oricata pasiune exista,oricat know-how,oricat ce vrei tu....nu ajungi la nivelul lor.decat daca ai bani.

si daca vrei sa ajungi in top atunci doar banii nu mai ajung....ai nevoie de camioane pline cu bani...(sau vapoare ca suntem la navo).

si in modelism ca in orice domeniu ,fondurile primeaza.....
flying is my life...
0

#38 Useril este offline   old-boy 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 885
  • Inregistrat: 13-June 03
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 12 November 2006 - 10:56 PM

Sa nu credeti ca daca ar fi interes pentru d-ul Berceanu ar fi o problema BANII, sa pentru d-ul Ciortan EXPERIENTA (@marius10 este campion cam de multi ani la rand ) si totusi un proiect de genul acesta nu s-a materializat si probabil nu se va materializa niciodata in ROMANIA
@domnu_doctor daca chiar il cunosti pe d-ul Ciortan poate afli o parere competenta de la dansul de ce nu se fac barci speciale pentru viteza RC la noi nu vorbim de cele pentru poligon sau curse.
Tot mai bine pe picioare cand te sprijini pe pamant
0

#39 Useril este offline   rallyman 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 439
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male

Postat 13 November 2006 - 12:27 AM

Hai sa ne intoarecem la subiectul dat 100 Km/h si mai ales la intrebarea de ce nu se construiesc la noi .

Simplu ca la scoala nu ne-a interesat subiectul barcile de record (indifrent de clasa ) sint niste barci speciale care pastreaza extrem de putine din trasaturile claselor din care provin . Noi am fost extrem de interesati sa participam la clasele oficiale de concurs si deaici poate slabul interes pt clasele de record neoficiale .
modelul sau hai sa-i spunem recordul respectiv a fost obtinut cu un model care a mers in linie dreapta o perioada limitata de timp de aici concluzia ca nu poti face evolutii la malul oricarui lac cu um acest tip de model .

In speta detinatorul recordului a folosit un motor brusless american care se numeste HOT CHILI PEPER care ulterior otinerii recordului a fost extrem de bine vindut dar la fel de repede uitat caci nu tine la tavaleala .

Nu intimplator recordul a fost obtinut cu un glisor ( model ce prin constructie are trei puncte de contac cu apa unul in elice si celalante doua pe suprafata de glisare a flotoarelor - obligatoriu cit mai mici ) singurul tip de model care are o frecare extrem de mica cu apa .

In alta ordine de idei incarcarea modelului trebuie sa fie minima fapt care duce la folosirea unor celule de acumulatori extrem de performante si a unei elici care sa incarce motorul 110 % dar repet pentru extrem de putin timp .

Din pacate nu v-am pus la curent cu clasa glisoarelor care se facea la noi - este vorba de glisoare cu motoare termice cu elice la apa sau aeriana
dar aceste modele erau CAPTIVE ( se invirteau in jurul uni stilp infipt in apa )
ori cum viteza medie era de peste 160 km/h asa ca nu discutam de modele RC

Am avut si noi o incercare colectiva de creiere a unui model Rc cu motor termic si care a mers foarte bine dar din cauza refuzului federatiei de a pune la dispozitie un poligon adecvat ( pentru FSRH ) interesul s-a stins .

Mai am inca modelul si planurile si daca sinteti interesati vi-le trinit pe mail si cu ceva poze .

Bafta si minuni .

P.S. pt. Silviu 66 Da-mi si mie o explicatie logica de ce nivelul tehnologic ( mai ales asta - la care particip direct ) si de pregatire al lui Jhon e greu de atins de alti sportivi( stie Miti care ) care cheltuiesc dublu sau triplu fata de el .
L'ennui dans ce monde, c'est que les idiots sont sûrs d'eux et les gens censés pleins de doutes
Les bons bateaux ne donnent aucune intelligence à leur propriétaire, et seul le talent permet d'être devant.
0

#40 Useril este offline   domnu_doctor 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3218
  • Inregistrat: 11-April 05

Postat 13 November 2006 - 07:47 AM

old-boy, la 12 Nov 2006, 22:56, a spus:

... @domnu_doctor daca chiar il cunosti pe d-ul Ciortan poate afli o parere competenta de la dansul de ce nu se fac barci speciale pentru viteza RC la noi nu vorbim de cele pentru poligon sau curse.

O intrebare nu costa nika ... http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/rolleyes.gif B)
Sigur ! O sa incerc sa-l contactez, da' de cand a fost dat afara din sediu' in care a activat zeci de ani la rand, (... acu' s-a facut acolo un restaurant ! Ca deh', ... se poarta !) si acu' are toate hangaralele in ... doo garaje, :D :D
O sa-l intreb daca e de acord sa-i dau numaru' de mobil celor interesati, sa-l puteti intreba direct ! :D E un OM de nota 10 !!!!

Stima,
40,665 MHz = Ch 50, FM, PPM, Legal
35,150 MHz = Ch 75, FM, PPM, Legal
27,145 MHz = Ch 19, AM, PPM, Legal
0

#41 Useril este offline   marius10 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 01-January 06

Postat 13 November 2006 - 02:45 PM

Eu zic ca ar fi mai interesant sa-l "molipsim" pe d-nul Ciortan cu un un pic de forum - asa am fi mai castigati toti - !
Voi care il cunoasteti propuneti-i o intrare pe forum , si cu acordul nostru il trecem direct la "MEGA MEMBRU " sau "GOLD MEMBRU "
Nu zic bine ?
0

#42 Useril este offline   domnu_doctor 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3218
  • Inregistrat: 11-April 05

Postat 13 November 2006 - 02:51 PM

"Marius_ten, ... astea-s metode ... d-alea, de' au unii ... dosare ... :o :) :)
Omu' e iesit la pensie de ceva vreme, si are nepoti ... deci cu timpu' e ... rezolvata ...
Da' poci sa-l intreb ... :)

Citeaza

Eu zic ca ar fi mai interesant sa-l "molipsim" pe d-nul Ciortan cu un un pic de forum - asa am fi mai castigati toti - !
- mai ales ... noi/voi= navomodelistii ... :o

Stima,
40,665 MHz = Ch 50, FM, PPM, Legal
35,150 MHz = Ch 75, FM, PPM, Legal
27,145 MHz = Ch 19, AM, PPM, Legal
0

#43 Useril este offline   marius10 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 01-January 06

Postat 13 November 2006 - 04:15 PM

Da bine !
In regula.
0

#44 Useril este offline   SILVIU66 

  • Site Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 6864
  • Inregistrat: 03-February 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Flying

Postat 13 November 2006 - 04:31 PM

rallyman, la 13 Nov 2006, 01:27, a spus:

P.S.  pt. Silviu 66   Da-mi si mie o explicatie logica de ce nivelul tehnologic ( mai ales asta - la care particip direct ) si de pregatire al lui Jhon e greu de atins  de alti sportivi( stie Miti care ) care cheltuiesc dublu sau triplu fata de el .

sper ca nu incerci sa-mi comunici ca john cheltuie anual 100 ron pe modelism...
sper ca nu incerci sa-mi comunici ca construiti sau rectificati voi webrele cu care zboara...sau servourile ...sau receptoarele ....sau....
adica le cam cumpara si el...si John nu are servouri de 10 euro....poate de la o suta in sus bucata.
cat despre nivelul de pregatire tine de talent si de munca...

dar hai sa-i schimbam modelul lui john cu unul ieftin si cu un motor de doi lei .....ce zici mai ramane in top?
indiferent cat praf de fibra are in ciorapi!!

Aceasta postare a fost editata de SILVIU66: 13 November 2006 - 04:33 PM

flying is my life...
0

#45 Useril este offline   Skyspy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1501
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 14 November 2006 - 12:23 AM

SILVIU66, la 13 Nov 2006, 16:31, a spus:

indiferent cat praf de fibra are in ciorapi!!

e tare :o :o http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/biggrin.gif

Aceasta postare a fost editata de Skyspy: 14 November 2006 - 12:29 AM

A dracului dom-le cum se extinde si poluarea asta.
Deunazi desfac o conserva de sardine inauntru plin de ulei si pesti morti.
0

#46 Useril este offline   dily 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1383
  • Inregistrat: 03-September 06
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI - BERCENI

Postat 15 November 2006 - 09:15 PM

hai mai oameni buni sa nu o lasam balta. Eu cred ca daca ne unim reusim si cu resurse ceva mai modeste. Dupa parerea mea cred ca f. importante sunt forma cocii si motorul. Pot gasi pe cineva care toarna coci din fibra la pret convenabil,tar trebuie facuta o matrita. :rolleyes: aici e problema. Ca cine o face? Trebuiesc planuri , si cunostinte insemnate de hidro dinamica altfel muncim degeaba. Dar suntem multi pe acest forum si poate reusim sa ne descurcam.
Bun .apoi vine motorul, regulatorul, radiocomanda, pack-ul.
Radiocomanda si bateria nu cred ca e o problema (financiar vb.) asa mare.
Hai sa vb. putin de motor si regulator. Sa vedem cam ce ne trebuie , de unde putem cumpara, si cat ar costa?

Stima
nr. de telefon......
0744.35.25.89
0727.88.75.46
0

#47 Useril este offline   Calu2 

  • Zbor cu orice navo auto velo sport
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 757
  • Inregistrat: 28-May 05
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 15 November 2006 - 09:20 PM

Buey... hai sa facem rost de un radar mai intai si dupa aia mai vorbim...ca la ochi toata lumea zice ce si cum....
Cred ca am mai trosnit ceva!!!Cand vorbesc aiurea este Robotul...
0

#48 Useril este offline   dily 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1383
  • Inregistrat: 03-September 06
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI - BERCENI

Postat 15 November 2006 - 09:25 PM

pai un radar din ala mic "de mana" gasim sa imprumutam :rolleyes:
nr. de telefon......
0744.35.25.89
0727.88.75.46
0

#49 Useril este offline   cpt.Aly 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 108
  • Inregistrat: 10-February 06

Postat 15 November 2006 - 10:07 PM

dily, la 15 Nov 2006, 21:25, a spus:

pai un radar din ala mic "de mana" gasim sa imprumutam :angry:

radar se gaseste usor in comparatie cu "altele" cum ar fi: BANI aia s cel mai greu de gasit:)
nu cred ca ar fi o problema prea mare pentru ca vad ca sunt cam multi doritori pe forum care ar vrea sa fie trecuti pe o lista sub poza unei barcute care a depasit recordul de viteza care momentan cred ca este 120.7 mile pe ora:P
daca se anunta ceva promitator particip si eu cu o mica suma :)

BAFTA SI NUMAI BINE
respecta si vei fi respectat
0

#50 Useril este offline   domnu_doctor 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3218
  • Inregistrat: 11-April 05

Postat 16 November 2006 - 07:31 AM

Ma bag si io cu o parere de navomodelist ... privitor :angry: :D !
Radaru' e o scula de masura a ... vitezei !!! B)
Da' viteza tot modelu' tre' s-o ... produca ! Deci acolo tre' insistat !Masuratorile preliminare pot fi facute intr-o prima faza si cu un cronometru si Cand rezultatele se apropie de ... limita :) dorita, sigur se va gasi un radar - chiar si de la politie !!! - pentru masuratori !!!
Deci, ... spor la vitezeeeeee !!!

Stima,
40,665 MHz = Ch 50, FM, PPM, Legal
35,150 MHz = Ch 75, FM, PPM, Legal
27,145 MHz = Ch 19, AM, PPM, Legal
0

#51 Useril este offline   marius10 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 01-January 06

Postat 19 November 2006 - 12:55 AM

Viteza o masuram cu un GPS portabil - care este cat un telefon celular - din cate am vazut eu ultima data cand am masurat viteza in rectiliniu la un ELI !
Stima ! ... (numa sa avem ce masura )
0

#52 Useril este offline   OldMann 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1762
  • Inregistrat: 01-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucovina

Postat 19 November 2006 - 09:12 AM

Se gaseste un GPS sau GPRS dar cum se poate masura viteza?
Eu stia ca astea i-ti dau numai coordonatele prin triangularea a trei punce. :)
If the boat doesnt fly, dont buy!!!

0

#53 Useril este offline   vanio 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 74
  • Inregistrat: 04-September 06

Postat 19 November 2006 - 09:55 AM

se poate folosicu succes GPS-UL , am un prieten care a facut asta si va poate invata.
Zboara tot ce se mananca.....?
0

#54 Useril este offline   OldMann 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1762
  • Inregistrat: 01-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucovina

Postat 19 November 2006 - 10:54 AM

Am un prieten care lucreaza la Romtelecom si au fost dotati cu asa ceva, ar fi interesant de stiut. Poate la o masina(autoturism) ca are dimensiunile mai mari poate merge, dar pentru o barcuta de dimensiuni mai mici cred ca e nevoie de un sistem foarte performant pentru a "vedea " detaliile.
If the boat doesnt fly, dont buy!!!

0

#55 Useril este offline   Skyspy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1501
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 19 November 2006 - 01:38 PM

Stiu pe cineva care are un soft pentru masurarea vitezei prin efectul Doppler.Ai nevoie de 2 microfoane si un laptop.
A dracului dom-le cum se extinde si poluarea asta.
Deunazi desfac o conserva de sardine inauntru plin de ulei si pesti morti.
0

#56 Useril este offline   vanio 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 74
  • Inregistrat: 04-September 06

Postat 19 November 2006 - 01:42 PM

dar cum spuneacineva mai devreme si multa dreptate avea.............hai sa vedem barcuta si EU MA angajez sa aduc radar!
Zboara tot ce se mananca.....?
0

#57 Useril este offline   domnu_doctor 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3218
  • Inregistrat: 11-April 05

Postat 19 November 2006 - 01:43 PM

E cea mai eleganta si mai simpla.
Am vazut si io asa ceva. :rolleyes:
Numa' ca tre' niste microfoane directionale ... bune ! B) Care nu-s prea ieftine ...

Stima,
40,665 MHz = Ch 50, FM, PPM, Legal
35,150 MHz = Ch 75, FM, PPM, Legal
27,145 MHz = Ch 19, AM, PPM, Legal
0

#58 Useril este offline   OldMann 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1762
  • Inregistrat: 01-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucovina

Postat 19 November 2006 - 02:18 PM

cred ca la motoarele electrice efectul Doppler nu poate fi aplicat, pentru ca daca stam sa analizam nivelul de zgomot dintre un motor electric si unul cu ardere interna, cert cel de-al doilea il depaseste cu mult.
If the boat doesnt fly, dont buy!!!

0

#59 Useril este offline   marius10 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 01-January 06

Postat 19 November 2006 - 06:20 PM

Nu va mai cramponati de masurarea vitezei ca eu aduc un GPS portabil care ne da viteza f. precisa .
Este de forma unui telefon celular si nu este asa de greu .
Deci care esti nene cu hidrou ......
Fate in fata cu glisoru ......
Ca om bate acu' recordu '
Recordu' ala pe apa
De la Bucuresti pe balta
Sa ne stie tot poporu
De la Olt pana la Lotru .
0

#60 Useril este offline   dily 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1383
  • Inregistrat: 03-September 06
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI - BERCENI

Postat 19 November 2006 - 06:25 PM

deci ..... ne apucam de treaba.????? http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/rolleyes.gif
nr. de telefon......
0744.35.25.89
0727.88.75.46
0

Arata acest topic


  • 8 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro