Modelism - RHC Forum: Experiment - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

Experiment despre automentinere

#31 Useril este offline   GIGI 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 13-January 03
  • Gender:Male
  • Location:România

Postat 22 July 2003 - 04:13 PM

Mai jos pun o poza cu un desen de care spuneam mai sus.
Cine ti-a spus de motor de hdd avea dreptate, motorul de hdd este pas cu pas si are mai multe bobine arata asemanator cu desenul care l-am facut eu. Alinentezi motorul pe cateva bobine iar pe restul teoretic ar trebui sa scoata tensiune si sa legi bobinele intre ele dar no sa mearga deoarece pentru alimentarea unui motor pas cu pas iti trebuie o electronica atasata alimentarii.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: motogenerator.jpg

0

#32 Useril este offline   GIGI 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 13-January 03
  • Gender:Male
  • Location:România

Postat 22 July 2003 - 04:17 PM

A si nu merg folosite bobinele motorului pas cu pas sa genereze atit curent cat este nevoie.
Da pentru ce vrei sa faci chestia asta?
Daca era asa simplu inventa altcineva pina acum ca sunt destule instituturi de cercetari sau estie de la nasa.
0

#33 Useril este offline   Speedy007 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 155
  • Inregistrat: 14-July 03

Postat 22 July 2003 - 05:34 PM

Sa nu spui la nimeni, dar eu sunt agentul X :). In legatura cu motorul de hdd: acel cineva mi-a spus ca motorul de hdd are o turatie foarte mare shi ca se alimenteaza la 5V. Daca iau toate bobinele motorului de hdd shi le inseriez pot alimenta motorul la o singura tensiune fara sa am nevoie de "alimentare speciala"?
iar in legatura cu ce ai spus tu cu legarea bobinelor: alimentezi cateva bobine, da? dar dc pe celelalte bobine pe care ar trebui sa iasa un curent le bobinam astfel incat sa iasa un curent mai mare decat cel cu care alimentam? de ex motorul se alimenteaza printr-o bobina cu 5V iar cealalta bobina scoate 6V ? Acesti 6V nu ii legam la bobina care se alimenteaza motorul ci la un beculet, intrebarea e : SE APRINDE BECULETUL? eu zic ca da. Ia zi GIGI cand ne intalnim sa mai vorbim la o berica:)?
0

#34 Useril este offline   GIGI 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 13-January 03
  • Gender:Male
  • Location:România

Postat 22 July 2003 - 05:51 PM

Din cate stiu eu motorul de la hdd este pas cu pas si daca legi toate bobinele si le ainentezi se invirte maxim un milimetru.
Sa se invirta un motor pas cu pas trebuie sa alinentezi bobinele pe rind in ordine iar cu viteza cu care le alimentezi se si invirte motorul.
Vezi cum functioneaza un motor normal. Si acesta seamana cu un motor pas cu pas numai ca bobinele sunt alimentate pe rind cu ajutorul colectorului si a periilor sau carbunilor. Cand o bobina este alimentate se produce un camp electromagnetic care invirte rotorul pina intr-o zona in care este alimentata bobina urmatoare iar aceasta la rindul eu produce un camp electromagnetic care eoteste rotorul pina ajunge intr-o pozitie care alinenteaza urmatoarea bobina si tot asa.
La motoarele pas cu pas treaba destinata colectorului si a periilor este preluata de un ansamblu electronic care alimenteaza bobinele cu o viteza de care avem nevoie si exista si un control foarte bun asupra turatiei fiind eliminata inertia rotorului.
0

#35 Useril este offline   Speedy007 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 155
  • Inregistrat: 14-July 03

Postat 22 July 2003 - 06:14 PM

Mersi pt explicatie. Cand am citit-o am ramas cu gura cascata ca nu prea stiam eu ce-i ala motor pas cu pas. Dar gandeste-te la un motor normal cu patru bobine. Doua bobine opuse sunt alimentate cu curent iar pe celelalte iese curent. merge?
0

#36 Useril este offline   GIGI 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 13-January 03
  • Gender:Male
  • Location:România

Postat 22 July 2003 - 06:29 PM

Pai exact asta este in desenul care l-am pus mai sus. Printre bobinele motorului se introduc bobinele care genereaza curent numai ca cele care genereaza curent trebuie sa aibe un randament mai mare.
Numai ca nu merg legate direct pentru ca diferenta de randament dintre producator si consunator ajund sa se compenseze (nu stiu daca m-am exprimat bine) adica cum spuneam generatorul trebuie sa produca umpic mai milt decat consuma iar daca sunt legate direct daca se produce mai mult atunci motorul se invirte mai repede. Aici vi si spui da dar se si produce mai mult. Da se si consuma mai mult si uite asa se ajunge sa se egaleze si la un momendat se opreste asa ca este nevoie de in sistem/ circuit care sa pastreze aceasta diferenta practic un stabilizator si eventual atasat si un fel de "acumulator" condensator care sa inmagazineze energie din surplus si in cazul in care productia scade acesta sa compenseze diferenta.
0

#37 Useril este offline   Speedy007 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 155
  • Inregistrat: 14-July 03

Postat 22 July 2003 - 07:00 PM

M-am gandit la o alta explicatie: dc legam cum ai spus tu sa zicem cu 2 in 1 la n turatii/min alternatorul intern produce 6 V iar motorul consuma doar 3V nu mai raman 3V?Cu acesti 3V in plus acopar frecarea shi poate incarc "condensatorul de siguranta". Asha merge?
0

#38 Useril este offline   Speedy007 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 155
  • Inregistrat: 14-July 03

Postat 22 July 2003 - 09:01 PM

Mesterii??? Unde sunteti? Fiti atenti: cei care intra pe forum incepand cu data de 22 iulie ora 21:56 pana pe data de 23 iulie ora 15:00-15:30 sunt rugati sa lase cat mai multe informatii despre motorul de hdd (cum se poate modifica, cum se calculeaza nr de spire, tot ce stiti voi astia priceputii) ca maine imi iau un motor de hdd de 5400 sau 7200 rot/min. Vreau sa-l modific sa se alimenteze la o singura tensiune de 3v sau 4Vdar pentru jumatate de motor (de ex: dc motorul are 20 bobine eu vreau sa doar 10 bobine, restul sa fie pentru "alternatorul intern"). Preety please!!!
Va dau cate o berica celor care ma ajuta :)
Pe bune!!
V-o trimit prin posta!!!
0

#39 Useril este offline   GIGI 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 13-January 03
  • Gender:Male
  • Location:România

Postat 23 July 2003 - 11:58 AM

Ma tata uite cum sta treaba.
teoretuc merge dar practic nu.
De ce?
Pai daca ai vazut vreodata un dinam si sti cum functioneaza (scrie prin cartea de clasa a 7a de fizica daca imi aduc bine aminte) ai sa vezi ca nu prea merge. El are o bobina si un magnet, bobina se invirte si cand trecede la un pol al magnetului la celalalt atunci in bobina din cauza campului magnetic apare in impuls electric iar practic viteza cu care ce schimba polaritatea (adica se invirte bobina) este vrecventa curentului produs adica la fiecare rotatie ai cate un impuls si se produce curent alternativ. Exista si generatoare de curent continu.
Sa nu deviem de la subiect deci cum spuneam dinamul are o bobina si in functie de cate spire are cat de groasa este sirma si cat de mare este magnetul si multe altele acesta produce mai mult sau mai putin curent. Cu cat este mai "mare" este solicitata o forta mai mare pentru invirtirea lui. El trebuie invirtit de in motor care pentru la invirti consuma mai mult curent decat produce generatorul/dinamul. Deci daca notam cu x ce produce dinamul si cu y ce consuma motorul si faci calculul o sa vezi ca x<y de unde razulta ca nu functioneaza.
Cum spune-ai tu dinamul produce de exemplu 6v iar motorul consuma 3v o sa vezi ca motorul care consuma 3v nu are suficienta putere sa invirta motorul care produce 6v si ace putere sa invirta doar un dinam care produce 2,5 v.
Aici nu este vorba numai de tensiune mai tinem cont si de curent. Pentru a invirti un dinam de 6v se consuma un curent de xA iar acel dinam daca este invirtit nu poate produce decat x-1A deci consumul este mai mare cu +1 decat curentul produs.
Sper ca ai inteles ceva.
Imi cer scuse daca m-am exprimat gresit dar am vrut sa fiu cat mai explicit.
0

#40 Useril este offline   GIGI 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 13-January 03
  • Gender:Male
  • Location:România

Postat 23 July 2003 - 12:07 PM

A si chestia asta nici teoretic nu functioneaza ca daca faci calculele o sa constati ca nu merge.
Eu te sfatuiesc sa faci intai pe hartie si tine cont ca practic iese mult mai prost decat teoretic deci trebuie pe hartie sa ai un randament de 120-130% ca in practica sa ajunga la 100%.
Chestia asta merge doar logic. Ceea ce spui tu este o chestie de logica dar nu este obligatoriu sa fie si adevarat.
Uite ia un dinam si masoara cat curent produce calculeaza ce putere trebuie sa aibe motorul care il invirte (cat de mare sa fie) si masoare cat consuma acel motor si o sa constati ca nu merge.
Nu vreau sa te dezamagesc dar eu am pierdut foarte mult timp cu chestia asta.
Apucate de ceva care sa mearga si care nu a mai facut nimeni.
Incercarea moarte nare. :(
0

#41 Useril este offline   sebip 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 195
  • Inregistrat: 21-May 03

Postat 23 July 2003 - 01:18 PM

Motorul de HDD este asemanator cu cel pas cu pas, din cite am observat este de fapt un motor cu mai
multe faze. Pentru comanda lor se folosesc 3 senzori magnetici si un circuit integrat specializat (datorita faptului ca are senzori am dedus ca nu este MPP ca acolo nu este nevoie de asa ceva). Constructia lui este foarte asemanatoare cu cel care antreneaza CD-urile dintr-un CD drive.
Aaaa.... mai este un motiv pentru care cred ca numai seamana cu MPP: am desfacut un motor de la CD si am vazut ca era cu 9 poli (infasurari) dar numai 3 fire de la bobine (daca era MPP imi trebuiau 4 fire, unul fiind pentru masa sau fir comun la infasurari). Plus faptul ca MPP-urile nu are nici o logica sa fie folosite pentru a invirti platane sau CD-uri cu viteza, ele se folosesc pentru deplasari de finete (de ex. capul de la imprimanta, avansul hirtiei la imprimanta, avansul capului magnetic la floppy disc...).
0

#42 Useril este offline   GIGI 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 13-January 03
  • Gender:Male
  • Location:România

Postat 23 July 2003 - 01:55 PM

Nu stiu exact ce vrei sa sti de motoarele de la hdd-uri ca nu sunt decat niste bobine ca orice motor.

Aceasta postare a fost editata de GIGI: 23 July 2003 - 01:56 PM

0

#43 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 23 July 2003 - 02:36 PM

Nici nu este MPP. Ai ochiu' tare ager si imi place ideea. E motor cu comutatie statica. Si pe undeva seamana cu MPP-ul, dar nu este. Nu e MPP nici la HDD, nici la FDD nici la CD-ROM. Doar la floape se mai foloseste la pozitionarea capului. La HDD se merge pe voice-coil, la CD-ROM pe motor de cc.
Asa ca Speedy pune mâna si da-i inainte. Prinde bine la experienta. Nu conteaza ca per ansamblu ENERGIA consumata e mai mare decât cea debitata, adica o parte din ea se transforma de multe ori in altceva, nefolositor... Important e sa te convingi singur si sa experimentezi. Mai târziu o sa incerce mai toata lumea ca ce vrei tu nu se poate ca asa spune legea, asa ca pâna atunci incearca tot ce poti...
Privind motoarele alea de care zici tu, ele se alimenteaza de fapt la o singura tensiune, dar exista o parte electronica pe traseu care face niste munci pe acolo. Asa ca daca iei motorul ia si partea electronica de lânga el. De multe ori este chiar pe aceeasi placuta de circuit pe care e fixat motorul. Sa ne dai de veste cum merge treaba pe la tine! Spor la treaba!
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#44 Useril este offline   GIGI 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 13-January 03
  • Gender:Male
  • Location:România

Postat 23 July 2003 - 04:26 PM

E Bitex ce-ti mai place sa pui lumea la treaba :( .
Ia zi tu cand facem si noi un experiment cu o berica?
Eu simbata sunt liber si iti povestesc cum am zburat jucariile mele.
0

#45 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 23 July 2003 - 04:52 PM

Am in geanta si plimb dupa mine câteva motorase tocmai bune de pus pe niste rachete. Bag sama ca ai si fâsâit câteva. No problem, ale mele-s made in Romania si foarte bune. Vechi si bune. Sâmbata o sa stau cu cucu la soare dac-o fi (soare!), ca o sa fiu la mare. Vorbim mai târziu.
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#46 Useril este offline   Speedy007 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 155
  • Inregistrat: 14-July 03

Postat 23 July 2003 - 05:09 PM

Ma baieti mah nu stiu ce sa va mai zic. Dupa ce am citit mesajele voastre o parte din mine vrea sa se lase dar o parte mai mare vrea sa nu se lase. Avand in vedere ca "experimentul" meu l-au mai incercat shi altii o sa ma mai gandesc la el printre picaturi. Din pacate voi inchide acest subiect http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/sad.gif deoarece mi se pare fara logica sa vorbesc despre ceva pe care shi eu sunt aproape sigur ca nu se poate realiza, bine al doilea motiv ar fi ca nu pot sa scot motorul din HDD dar asta e partea a doua :(.
Bitex o se te anunt prin e-mail daca am facut ceva, dar pana atunci o sa mai bantui shi eu prin forum pe-aici.
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro