Modelism - RHC Forum: Experiment - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

Experiment despre automentinere

#1 Useril este offline   Speedy007 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 155
  • Inregistrat: 14-July 03

  Postat 20 July 2003 - 06:16 PM

Va propun urmatorul experiment: luam un dinam de 6V de bicicleta shi un motorash de 3V. Montam motoarele pe un suport. Le legam intre ele printr-o punte redresoare.Motorasului ii punem un pinion cu x dinti iar alternatorului un pinion cu y dinti (x<y).
Daca dam un impuls ansamblului dinamul va produce curent pe care motorasul il consuma ca sa invarta dinamul care va produce curent s.a.m.d. Intrebare: cum se calc cati dinti tre. sa aiba fiecare pinion pt ca eu am incaercat shi mi se oprea, dar chestia e ca mergea ca 20-30 min.?
0

#2 Useril este offline   cataWRC 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1486
  • Inregistrat: 27-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 20 July 2003 - 08:53 PM

teoretic ar cam trebui ca dinamul sa se invarta mai repede decat motorul....n-ai decat sa incerci variante cred...
0

#3 Useril este offline   Emilare 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 673
  • Inregistrat: 10-March 03

Postat 20 July 2003 - 09:58 PM

Adik tu vrei sa faci un perpetuum mobile (nush daca se scrie asha) ?
0

#4 Useril este offline   Speedy007 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 155
  • Inregistrat: 14-July 03

Postat 21 July 2003 - 12:06 AM

Ceva de genul asta. Nu pot sa-i zic chiar asa dar incearca sa devina. Uite o schita. Sa nu radeti ca doar nu sunt profesionist. Emilare am luat in calcul si frecarile de aceem am tinut ca alternatorul sa debiteze o tensiune mai mare ca a motorului.

Fisiere atasate

  • Fisier atasat  007.rar (2.18K)
    Number of downloads: 95

0

#5 Useril este offline   cataWRC 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1486
  • Inregistrat: 27-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 21 July 2003 - 01:04 AM

m-ai facut tare curios sa stii...poate imi arati si mie odata si poate mi se nazare vreo idee benefica ...cine stie? Numarul meu este 0722446840 sau 2509243 Catalin
0

#6 Useril este offline   Speedy007 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 155
  • Inregistrat: 14-July 03

Postat 21 July 2003 - 02:17 AM

Al meu e 0745784749 sau 3241938 Vali. Daca e o sa te sun ca sa ne intalnim pe undeva. Pana atunci ma mai gandesc shi eu. Sal!
0

#7 Useril este offline   sebip 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 195
  • Inregistrat: 21-May 03

Postat 21 July 2003 - 07:19 AM

Uita un link cu ceva interesant :
http://www.newebmast...rgy/index.shtml

are si brevet in SUA, este realizat de catre Howard Johnson

Daca o sa cauti pe Google o sa gasesti tot felul de implementari pentru experimentari: dintr-un HDD de la
calculator, CD-ROM ....

O scurta descriere:

"In short, it is a patent for a device capable of producing unlimited free energy with zero environmental impact. A device resembling an electric motor which produces work without electrical input, using only permanent magnets for motive force. What some might call perpetual motion. What the inventor believes is the harnessing of energy not thought possible by conventional science based on "incomplete information and theory with respect to the atomic motion occurring within a permanent magnet." He then goes into a lengthy discussion of his theories, which may or may not be accurate, and I am not qualified to say one way or the other. The fact remains, however, that he DOES have a working model of the invention. What ever path he look, he arrived at the same place. "

Sper sa te ajute! :huh:
0

#8 Useril este offline   Speedy007 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 155
  • Inregistrat: 14-July 03

Postat 21 July 2003 - 09:40 AM

Ma e mishto smecheria dar nu shtiu ce legatura are cu subiectul asta. O sa mai citesc pe-acolo. Oricum mersi pentru hint.
0

#9 Useril este offline   sebip 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 195
  • Inregistrat: 21-May 03

Postat 21 July 2003 - 10:00 AM

Pai, smecheria are legatura cu subiectul: trateaza aceeasi problema - un motoras care antreneaza un generator cu tensiunea pe care o genereaza alimenteaza motorasul ... exact ceva de genul a ceea ce ai incercat si tu.
0

#10 Useril este offline   Speedy007 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 155
  • Inregistrat: 14-July 03

Postat 21 July 2003 - 10:04 AM

Thans, acu chiar ca mi-ai trezit interesul sa citesc ce-i pe-acolo.
0

#11 Useril este offline   RealAlex 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 101
  • Inregistrat: 19-March 03

Postat 21 July 2003 - 10:30 AM

Fiti seriosi .... un motor care se autoalimenteaza nu exista si nu o sa existe mult timp ... este imposibil.. legile fizicii nu permite asha ceva ... stiu ca am incercat si eu pe la vro 9 ani.. am primit o explicatie destul de rezonabila de la profa de fizica si am last`o balta (nu o mai stiu exact..) tot ce va pot spune este ca este imposibil.. este ceva cu amorsare si nush ce ... rog mig`ul sa intervina ori altcineva in domeniu :huh:
____________________________________________

Cu respect, Alexandru B.
0

#12 Useril este offline   Speedy007 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 155
  • Inregistrat: 14-July 03

Postat 21 July 2003 - 10:36 AM

Iti mai aduci aminte care era explicatia doamnei profesoare?Ti-am spus doar ca eu l-am facut shi merge cam 20-30 min.
0

#13 Useril este offline   sebip 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 195
  • Inregistrat: 21-May 03

Postat 21 July 2003 - 11:00 AM

Ideea este ca daca ar merge ar fi un "perpetuum mobile" si pina acum nimeni nu a reusit sa creeze asa ceva.
Link-ul pe care l-am dat a fost in ideea de a citi si alte informatii, sint si altii care se ocupa de chestii din astea.
Eu unul nu am incercat sa construiesc asa ceva deci nu pot decit sa-mi dau cu parerea. Cine vrea sa incerce
n-are decit, e liber... poate asa mai apar diverse idei poate in cu totul alt domeniu de aplicabilitate.

Explicatia profesoarei era ceva de genul: nu se poate realiza asa ceva deoarece exista pierderi aproape peste tot, si anume:
1. rezistenta electrica a firelor de conexiuni
2. rezistenta electrica a bobinelor din motor
3. frecarea care exista in lagarele motorului
4. frecarea din lagarele generatorului
5. rezistenta electrica din infasurarile generatorului

Nu degeaba exista un randament al motorului si un randament al generatorului si pina acuma nimeni nu a realizat un generator care sa aiba un randament mai mare decit al motorului astfel incit sa poata sustine functionarea unui motor sau chiar generarea unui surplus de energie.

Link-ul sustine exact inversul acestor idei. Fiecare este liber sa incerce pe cont propriu daca teoria este adevarata sau nu. Din asemenea incercari "fara rost" au iesit de multe ori inventii remarcabile, poate fara nici o legatura cu experimentul initial.
0

#14 Useril este offline   sebip 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 195
  • Inregistrat: 21-May 03

Postat 21 July 2003 - 11:05 AM

Mi-am adus aminte ca intr-o "Stiinta si tehnica" de acum multi ani era descrisa, teoretic (cu formule cu tot tacimul), o masina de genul acesta, parca avea numele de "Fuziune electromagnetica" ???? sau ceva de genul asta, ideea era ca se poate combina un motor cu un generator, de fapt combina nu e cuvintul pentru ca motorul si generatorul erau de fapt acelasi lucru (ceva de genul de suprapunere), motorul era si generator iar generatorul era si motor simultan. Era descrisa ca avind aceeasi problema: rezistenta electrica si frecarea.
0

#15 Useril este offline   Speedy007 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 155
  • Inregistrat: 14-July 03

Postat 21 July 2003 - 11:09 AM

ok, sunt de-acord cu tine dar dinamul nu produce curent pentru el ci pentru motor. Te-ai uitat pe schita?
0

#16 Useril este offline   ZOD 

  • Flightaddicted member
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2766
  • Inregistrat: 12-March 03

Postat 21 July 2003 - 11:10 AM

Copilu are oarece dreptate . Jucaria aia pe care ai facut-o tu merge 20-30 de minute (probabil mai putin ca te lauzi si tu un pic ) dar tot asa daca ai o masinuta din aia pentru copii de ii faci vant si merge un pic e acelasi lucru . De mers merge ca ii faci vant dar nu o reusesti niciodata sa il faci sa mearga non-stop . Au incercat altii mai destepti gen laureati la premiul Nobel . Tu poti sa sa experimentezi sa vezi cam cat poti sa conservi impulsul ala pe care il dai la inceput fara sa mai bagi energie in el . O sa vezi ca se termina la un moment dat .
Experimentul e frumos si cred ca la o anumita varsta l-am facut cu totii .
DT
0

#17 Useril este offline   Pletila 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 752
  • Inregistrat: 10-April 03

Postat 21 July 2003 - 12:02 PM

Reveniti-va bai baieti, asa ceva nu exista.

1.Un perpetuum mobile inseamna ca poti sa obti si un plus de energie pe care sa i-l folosesti in alta parte
2.Ce spune speedy007 este un ansamblu care nu face altceva decit sa recircule energie.Si nici pe aia cum trebuie.
3.Se opreste din cauza faptului ca atit motorul cit si dinamul au frecari , si pt ca exista pierderi de curent.
4.Energia mecanica pe care o folosesti pt. a obtine un curent destul de puternic va fi intotdeauna mai mare decit cea pe care o obtii.

DACA NU AI FRECARI SI NICI PIERDERI DE CURENT , ANSAMBLUL VA MERGE LA NESFIRSIT DAR ASTA INSEAMNA CA ESTI INTR-UN MEDIU IDEAL.

SE NUMESTE IDEAL PENTRU CA NU EXISTA ASA CEVA (ALTFEL SE NUMEA MEDIU REAL)

S-au gindit si altii la asta inaintea ta, cum a zis si zod. Energie gratis nu vei capata asa ca lasa-te.


Mai bine ocupati-va de modelism. :huh:
Homo Nauticus
0

#18 Useril este offline   cataWRC 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1486
  • Inregistrat: 27-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 21 July 2003 - 12:48 PM

...Pletila de colo revoltatttt.... :huh:
0

#19 Useril este offline   Pletila 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 752
  • Inregistrat: 10-April 03

Postat 21 July 2003 - 12:55 PM

Da bai cataWRC, uite propun si eu un experiment:

Se ia o baterie de 1,5 V , un bec de 1,5 V si doua bucati de cablu electric.Se conecteaza cablurile la cele doua capete ale bateriei iar cele doua capete ramasa libere se conecteaza la bec.

Intrebare: Ce se intimpla? OOOOAUUUU! se aprinde becul.Si inca ceva. Cind nu mai e curent in baterie ,becul se stinge OOOAAUUUU! :D

Ce zici cata de experimentul asta.E special pentru modelism si ne ajuta sa intelegem principiul de functionare a statiei de radiocomanda! :huh:

Aceasta postare a fost editata de Pletila: 21 July 2003 - 12:56 PM

Homo Nauticus
0

#20 Useril este offline   ZOD 

  • Flightaddicted member
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2766
  • Inregistrat: 12-March 03

Postat 21 July 2003 - 01:53 PM

Lasa-l ca sigur iese si ceva bun. Nu isi da seama dar a facut un reductor . Ajuta la modelism sigur . Plus ca a legat doo fire iar e bine .
Speedy007 ca sa vezi ca avem dreptate leaga de angrenajul tau o roata sau o elice sau orice sa vezi cam cat scade timpul in care se invarte mecanismu tau . Si apoi gandeste-te daca ce faci tu acolo e de fapt o masinuta care are carcasa, sasiu, servouri (care consuma curent) etc....
Ce zici o sa se mai invarta ?
DT
0

#21 Useril este offline   sebip 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 195
  • Inregistrat: 21-May 03

Postat 21 July 2003 - 02:37 PM

Da, chiar, ce aveti cu omu' ? Lasati-l sa incerce ! Poate construieste un motor electric sau un generator cu performante bune ! (si asta e deja un cistig)
De exemplu stiti ca sint deja destul de multi pasionati care au transformat un motor de la unitatile de CD (cel care invirte CD-ul) pentru aeromodelism si nu numai ? Au rebobinat motorul si se pare ca au obtinut performante asemanatoare cu modelul 280 dar cu o greutate mai redusa. Si asta in conditia in care motorul are mai multe faze si e mai greu de comandat mai ales la turatii mai mari.
Daca are asemenea preocupari, chiar daca nu sta asa de bine cu cunostintele, in mod sigur o sa le obtina mai ales daca sint insotite si de experiente practice. Si daca dupa aceea se apuca si de modelism !!!
Nu credeti ca poate iesi ceva bun din asemenea experiente ?
0

#22 Useril este offline   KRI 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 197
  • Inregistrat: 04-February 03
  • Gender:Male

Postat 21 July 2003 - 05:18 PM

apropo sebip sti ca pentru motoarele alea iti trbuie niste magneti pe care nu-i gasesti tot in CD-poate sti tu vreo sursa (de magneti) ca eu am doua motoare care asteapta prelucrarea :huh:
0

#23 Useril este offline   vsimon 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 9
  • Inregistrat: 13-June 03

Postat 21 July 2003 - 07:27 PM

Magneti foarte puternici se gasesc in unitatile HDD(harddisk)de la calculatoare
0

#24 Useril este offline   S62i 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 280
  • Inregistrat: 24-May 02
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI

Postat 21 July 2003 - 08:53 PM

Speedy007, la 21 Jul 2003, 00:06, a spus:

Ceva de genul asta. Nu pot sa-i zic chiar asa dar incearca sa devina.  Uite o schita. Sa nu radeti ca doar nu sunt profesionist. Emilare am luat in calcul si frecarile de aceem am tinut ca alternatorul sa debiteze o tensiune mai mare ca a motorului.

Deci revin :
1. nu poti produce mai multa energie decit consumi
2.energia se consuma la tine prin:
a)frecare in lagare si pinioane
b)caldura disipata prin firele de conexiune si in bobinaj prin efect Joule
c)energia disipata prin camp electromagnetic ca doar avem pe acolo bobine
d)pierderile in redresor de tip Joule
3.ce ce ai obtinut tu este o combinatie intre o miscare intretinuta electromagnetic si una inertiala datorita maselor rotoarelor

Daca vrei cu adevarat sa faci ceva util fa o vizita la Muzeul Tehnic din Bucuresti si intreaba de pila Karpen( parca asa se scrie) ce invarte un motor electric de prin anii 30-40 si nu si-a dat inca duhul si atunci sa vezi ciudatenie!

Aceasta postare a fost editata de S62: 21 July 2003 - 08:55 PM

Iulian
0

#25 Useril este offline   Duf 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 233
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 21 July 2003 - 08:55 PM

Parerea mea e ca agregatul tau a functionat 30 min deoarece atat a durat pana s-a consumat toata energia impulsului dat de tine .Felicitari ai realizat un agregat cu un randament foarte aproape de 100 dar nu 100!
Si in acest caz al perpetu...mobile se poate aplica legea relativitatii: Daca faci un motor care sa functioneze dupa principiul prezentat de tine ,mai bine de 100 ani ,il poti considrea Perpetuum mobile,deoarece tu nu mai apuci sa vezi cand se va opri .Iar daca cineva chiar il inventeaza pe acest perpetuum mobile nu poate demonstra ca functioneaza caci nu se stie daca intr-o zi se va opri. Parerea mea.
Nu tot ce zboara se mananca!
0

#26 Useril este offline   Speedy007 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 155
  • Inregistrat: 14-July 03

Postat 21 July 2003 - 09:20 PM

Baieti, eu va multumesc tuturor pentru sustinere shi pentru incercarea de a ma aduce cu picioarele pe pamant dar avand in vedere ca sunt copil nu o sa ma las shi o sa incerc pana imi iese ceva. Ce naiba, doar am toata viata inainte! :) Chestia cu frecarea shi cu efectul Joule o sa incerc sa-l acopar cu o tensiune care iese in plus ( dinam 6V, motor 3V = 3V in plus). Shtiu ca unii dintre voi nu cred o boaba dar incercarea moarte n-are, iar dupa cum v-am mai spus am toata viata inainte. Cine shtie poate o sa reusesc candva sa scot ceva, nu neaparat un perpetuum mobile dar ceva cu un randament mare. Wish me luck!!!!!!
0

#27 Useril este offline   sebip 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 195
  • Inregistrat: 21-May 03

Postat 22 July 2003 - 07:14 AM

Pentru KRI: sa stii ca din ce am citit eu nu sint necesari magneti mai puternici, era suficient sa se rebobineze motorul. Poti sa iei in considerare si faptul ca acel motor antreneaza CD-ul prin cuplaj direct (fara reductor) si la o viteza destul de mare (mai ales la ultimele modele) ceea ce inseamna ca au totusi o putere destul de mare la dimensiunile respective -> ca au si magneti puternici.
0

#28 Useril este offline   sebip 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 195
  • Inregistrat: 21-May 03

Postat 22 July 2003 - 07:16 AM

problema era sa pastrezi acei senzori magnetici si daca poti si controlerul pentru el. Se mai foloseau si ceva variatoare de viteza care stiau sa comande si asa ceva.
0

#29 Useril este offline   GIGI 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 13-January 03
  • Gender:Male
  • Location:România

Postat 22 July 2003 - 12:26 PM

Ma baieti hai sa va spun o chestie.
Eu m-am confruntat de mult cu problema asta iar tatal meu ca orice parinte si-a ajutat copilul cu ceva sfaturi (tata are cateva diplome de inovator si inventator dupa timpul lu' ceasca).
Jucaria asta care vreti voi sa o construiti o sa mearga din ce in ce mai bine dar nu o sa mearga la infinit deoarece este imposibil.
Orice jucarie deasta formata din doua sau mai multe parti care se antreneaza in miscare una pe cealalta se numeste perpetuum mobile.
Un mecanism dinasta nu cred ca functioneaza la infinit nici in spatiu unde atractile gravitationale ale planetelor sunt scazute.
Dupa atitea explicatii sa va dau si eu o idee.
Voi trebuie sa aveti un consum cat mai mic, un curent si o tensiune generata cat mai mare adica consumul sa fie mai mic decat produsul iar produsul sa fie cel putin egal cu consumul + pierderile.
Mai trebuie sa scadeti pierderile si frecarile.
Cum?
Voi aveti frecari la motor, la mecanismul de distributie si la generator.
Mai aveti pierderi la conexiuni-fire.
Astea merg reduse chiar sub 50% eliminind frecarile unuia dintre componente motor sau generator si frecarile mecanismului de distributie ba chiar conexiunilor si firelor.
Cum? http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/biggrin.gif berica si va spun.
:)
De ce sa aveti atitea mecanisme si ansamble cand puteti sa aveti doar unul cu frecarile lui care sa produca curent singur.
Faceti un mecanism asemanator unui motor care pe linga bobinele motorului mai sunt atasate bobinele generatorului.
Unele bobine produc curent iar celalate il consuma. Acelasi lucru ca mai inainte numai ca ai mai eliminat din frecari si din pierderi iar jucaria in loc sa mearga 30 min merga poate 1 ora si 30 min.
ATENTIE: trebuie cinstruit at mai precis si cere foarte multe calcule si foarte complicate. Fizica sa traiasca.
O sa revin si cu un desen simplu.
0

#30 Useril este offline   Speedy007 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 155
  • Inregistrat: 14-July 03

Postat 22 July 2003 - 03:27 PM

Daca vrei berica iti dam :). Ce incerci tu sa imi spui acum despre 2 in 1 am mai vazut undeva dar nu mai shtiu adresa. Daca vrei sa ma ajuti spune-mi shi mie formulele de calcul al motoarelor. Alta cehstie: cineva mi-a sugerat sa folosesc un motor de hdd parca. Cine shtie cum se leaga un astfel de motor la o singura tensiune? Are magneti permanenti?
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro