Modelism - RHC Forum: Cafenea radio - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 6 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Cafenea radio orice despre radio

#31 Userul este online   ARU 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1427
  • Inregistrat: 15-February 08
  • Gender:Male
  • Location:Buzau
  • Interests:aero

Postat 14 November 2020 - 11:15 AM

nu a-ti vazut ce palizi sunt profi in ultima perioada de timp de la undele radio ! ...si elevi sunt veseli ca au ceva libertate ! sa le dea domnule spor de radiatii ! ...si mai ales de stat pe scaun ca de aici te trezesti cu un fund ceva mai maricel !
0

#32 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 15 November 2020 - 09:22 PM

Dragii mosului. Ma jucam astazi cu Spektrum-ul si mi-am dat seama ca nu inteleg unitatile de masura pentru taria semnalului.
Pot seta unitatile de masura in dBm, % si %R.
Pentru dBm am inteles ca este corect sa fie in jur de -70dBm si in nici un caz mai mic de -85...-90dBm. Care sunt valorile corespunzatoare in celelalte doua unitati?
Am cautat pe net dar nu m-am lamurit.
Multumesc mult.
0

#33 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 25 November 2020 - 07:01 PM

Pentru colegii care au trecut recent pe statii OpenTX sau au facut upgrade de la X9D / QX7 la clone X10 (si nu nnumai pentru ei): versiune destul de recenta a manualelor OpenTX:
https://drive.google...uRe?usp=sharing
0

#34 Useril este offline   edisultan 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2068
  • Inregistrat: 16-March 08
  • Gender:Male
  • Location:Tulcea
  • Interests:Aeromodelism, navomodelism

Postat 25 November 2020 - 10:25 PM

Mulțumesc fumos.
Sultan Eduard
0

#35 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 25 November 2020 - 11:09 PM

Doar cateva cifre de pe Banggood ...numarul de review-uri pe statii (sa zicem ca in mare ar fi proportionale cu numarul de bucati vandute):
FrSky X9 lite 100 USD 539 => din iunie 2019, 18 luni, cam 30 statii / luna
FrSky X9Lite S 140 USD 62
Frsky QX7 116 USD 3159 + 2570 => din feb 2017, 45 luni, cam 125 statii / luna
FrSky QX7S 173 USD 92 + 107
FrSky Xlite 140 USD 795 => din iulie 2018, 28 luni, cam 28 statii / luna
FrSky Xlite S 180 USD 106
FrSky Xlite Pro 200 USD 219
FrSky X9D+SE 246 USD 312
FrSky X10 Express 340 USD 14
FrSky X10S Express 380 USD 21
=================
Jumper T18 lite 160 USD 12
Jumper T18 170 USD 53
Jumper T18 Pro 190 USD 47
--------------------------------
Radioking Tx18SLite 96/116USD 39
------------------------------------
Radiomaster TX16S SE 96 USD 10
RM TX16S pot 110 USD 270
RM TX16S Hall 140 USD 1145 => din mai 2020, 6 luni, 1437 (toate modelele), cam 240 statii / luna
RM TX16S Hall color 176 USD 12
RM TX16S Max 250 USD 0

Cam asta e situatia:
- X9Lite si Xlite se vand mai prost de 4 ori decat QX7.
- TX16S se vinde in medie de 2 ori mai bine decat QX7 (care era pina de curand statia "de volum" de la FrSky...si nu cred ca -sa schimbat prea mult perceptia...doar "volumul").
Pe RCGroups e de pe la inceputul lui septembrie un topic despre X20, cineva din SUA a avut acces la versiunea pre-productie si la una comerciala. Tot incearca el sa tina topicul treaz cu informatii so capturi de ecran dar degeaba: majoritatea zic "ee e aia Ethos ca noi vrem OpenTX", statia nu a fost anuntata de Frsky, au ratat momentul de vanzari de BlackFriday, probabil il vor rata si pe cel de Craciun.
Chestia asta ca nici macar nu a fost anuntata statia e ciudata rau: sau procesul de certificare FCC / CE e in urma rau (si nu pot sa o vinda in SUA fara FCC...dar macar o vindeau in China) sau au probleme mari de productie (si asta poate veni din 2 directii: fie au mari probleme financiare de cashflow sau credite la banci si nu pot demara productia...sau mai degraba nu exista capacitati de productie din cauza clonelor de X10 care se vand f bine).
Acum asteptam cuminti sa vedem ce "succesuri" vor avea X20 si X24. Dar ceva imi spune ca acolo la FrSky cineva regreta ca acum vreo 2 ani (cand a aparut Jumper T12 si ulterior T16) au incercat sa interzica statiile Jumper (probabil la vremea aia nu stiau ca e Hobby Porter finanteaza Jumper).


0

#36 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 26 November 2020 - 12:46 AM

(si ca sa punem un pic vanzarile in perspectiva: Flysky FS-i6 se vinde cu 40-60 USD de vreo 6 ani si vad cam 11.000 reviewuri ---> o medie de 150 pe luna.; clonele X10 au inceput sa se vanda mai bine ca cea mai ieftina statie "cu ecran")

Altceva am vrut sa zic: o firma din China (Siyi) a scos un modul LOng RAge (LoRa) pe 2.4 GHz si care zic ei ca bate cam la 30-40 km (cam cum zice si TBS de Tracer). Si e destul de ieftin, cam 30 USD modulul Tx si cam 15 USD receptorul (fie "full " cu iesiri PWM sau miniatural cu SBus). Nu sunt chiar niste nou veniti, cica sutn pe piata de prin 2013 si faceau niste solutii de statii de drone long range si cu viodeo feed pentru agricultura / industrie / enterprise...au zis sa isi faca mana si cu o statie si module si receptoare hobby.
http://en.siyi.biz/
http://en.siyi.biz/en/ft24/overview/
https://www.rcgroups...alink-Bluetooth
https://www.banggood...i.html?from=nav
https://www.aliexpre...earchweb201603_
0

#37 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 27 November 2020 - 11:00 AM

Radiomaster TX16S la pret bun la BangGood depozitul din Cehia:
https://www.banggood...houseAllProduct
0

#38 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 03 December 2020 - 02:00 PM

A aparut si statia tip gamepad de la Jumper:
https://www.banggood...ID=424826299600
Cea ieftina (doar cu CC2500, compatibila FrSky) e cam 300 de lei adusa acasa. nu are slidere dar la pretul asta nici nu ai ce sa ii ceri, numai buna pentri drone.
Ca sa punem putin lucrurile in context, X-lite "ala simplu" nu se mai gaseste, se gasesc doar variantele S si Pro (adica alea cu ACSST D16 si ACCESS) si astea sunt de la 170 de dolari in plus, la drone nu ai nevoie de super-protocoale si super-telemetrie ca ai in OSD (in ecranul FPV), sunt o gramada de receptoare D8 pe piata si ieftine (intre 6 si 10 dolari ), o statie ieftina e exact ce trebuie.
Putina recapitulare:
Radiomaster TX12 la 70 USD: mai ieftina decat QX7 si X9lite
Jumper T-lite la 65-75 USD: mai ieftina decat X-lite
T16/T18/TX16s/TX18S: MULT mai ieftine decat X10
receptoarele Radiomaster: mult mai ieftine ca cele FrSky
Jumper 915: au deja receptoare R900 mini cu SBus si R900 cu 8 PWM, au modulul intern JP5in1 (am comandat si sunt pe drum si un modul si cate 2 receptoare din fiecare), vor socate si un modul 915 pentru T-lite...nici linia R9 nu are viata usoara.
0

#39 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 04 December 2020 - 06:50 PM

Azi am primit cele 4 receptoare Radiomaster R168 (compatibile FrSky D16, cu 8 PWM, Sbus, SmartPort, intrare masurare tensiune baterie si iesire RSSI).
Prima impresie: pozitiva. Par bine construite, cu grija la detalii. firele de antena ies printr-un manson trunchi de con de cauciuc, Mustatile nu sunt simple cabluri coaxial decojite cala majoritatea receptoarelor ci au un balun la capat.Asta imbunatateste putin performantele antenei. surptiza placuta e ca tubul de la balun e mai subtire, nu e cel standard de 5 mm (cum sunt la receptoarele Flysky) ci e cam de 3.3 mm.
Pe cutia receptorulu si pe hartiuta cu instructiuni in engleza si chineza inca e trecuta alimentare la 4.5-6V...pe site apare 4.5-8.4 V. Si nu e singurul receptor la care au facut modificare, toate receptoarele cu iesire PWM accepta alimentare la 2S. Ceea ce mi se pare normal, daca ai recpetor cu iesire SBus nu prea te intereseaza foarte mult alimentare la 2S ca se presupune ca il alimentezi de la PDB-ul dronei.
Rescriu maine firmware de la cele 4 receptoare cu versiunile uzuale (combinatii de FCC / LBT si ACCST 1 si 2) si le testez la binduire si la alimentare cu 2S si va tin la current cu rezultatele.
0

#40 Useril este offline   ViorelX 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 536
  • Inregistrat: 06-October 09
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:modelism, electronica, mecanica

Postat 24 February 2021 - 08:41 PM

Dupa o pauza de aproape 4 ani din aeromodelism (lipsa de timp), acum intentionez sa-mi reiau activitatea.
Ma tot gandesc intens de cateva zile sa-mi iau o statie Radiomaster TX16s si nu-s decis, ca poate nu-i decat un moft. Oricum, vad ca nu se mai gaseste la nici un depozit din EU. De ce? Au aparut cumva ceva motive legale impotriva vanzarii lor in EU?

Am 2 statii Graupner in 35MHz si nimic modern in 2.4GHz. Ultima data, prin vara anului 2017 am povestit cum am incercat sa modific una din statii schimbandu-i placa de baza cu o placa AR9x, primita de la Renato. Aproape ca terminasem lucrarea, dar din lipsa de timp, am sistat acel proiect.
Acum as vrea sa-l finalizez. Statia va avea modul multiprotocol si o voi programa in OpenTX.
Dilema este: merita sa-mi iau si o statie Radiomaster?
0

#41 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 24 February 2021 - 10:23 PM

Merita, si inca repede caci preturile cresc. Nu musai Radiomaster (toate sunt la fel).


Vezi postareaViorelX, la 24 February 2021 - 08:41 PM, a spus:

Dilema este: merita sa-mi iau si o statie Radiomaster?



Am inceput sa zbor serios cu statia mea si sunt multumit. Am pe ea doua heli K110 (cu protocol Futaba S-FSHH) si Blade 230 cu protocol DSMX. La Blade am si telemetrie care merge.

Pana acum numai zoruri fara incidente. Statia mai face figuri, din cand in cand la schimbarea modelului ramane blocata in "emergency mode" - inchis/deschis si asta e. Am vrut sa inchid statia cat timp era cuplata la heli (Blade) si nu a vrut sa se opreasca - am primit mesaj ca e telemetria activa si "sunt sigur ca vreau sa o opresc?" Cei care au demult OpenTX stiu asta dar pentru mine a fost o surpriza placuta.
0

#42 Useril este offline   ViorelX 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 536
  • Inregistrat: 06-October 09
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:modelism, electronica, mecanica

Postat 24 February 2021 - 10:37 PM

Da, ciudat cum preturile cresc in loc sa scada si greu gasesti in stoc si doar din China.
Momentan e in stoc la Sierra cu 879 lei. Rezonabil, as zice.
De curand mi-am cumparat planor Volantex Phoenix 2400, mai ales datorita fuselajului destul de lung, in care sa stea bine firul de 1m al antenei pe 35MHz, caci asa-s obisnuit. Ma gandeam ca telemetrie pot face cu transceivere LoRa pe 433MHz de 50 lei/buc si afisare pe tableta.
Ma tenteaza un Radiomaster, dar zau ca-i greu sa ma decid.

Aceasta postare a fost editata de ViorelX: 24 February 2021 - 10:38 PM

0

#43 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 25 February 2021 - 11:14 AM

Vezi postareaViorelX, la 24 February 2021 - 08:41 PM, a spus:

Ultima data, prin vara anului 2017 am povestit cum am incercat sa modific una din statii schimbandu-i placa de baza cu o placa AR9x, primita de la Renato. Aproape ca terminasem lucrarea, dar din lipsa de timp, am sistat acel proiect.
Acum as vrea sa-l finalizez. Statia va avea modul multiprotocol si o voi programa in OpenTX.

AR9x ruleaza ER9x, nu OpenTx, nu ii permite procesorul.
Doar ca intre timp au aparut alternative de DIY... s-a portat OpenTx si pe ESP32.
...
De meritat, depinde doar cum iti reuseste conversia.

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 25 February 2021 - 11:15 AM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#44 Useril este offline   ViorelX 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 536
  • Inregistrat: 06-October 09
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:modelism, electronica, mecanica

Postat 25 February 2021 - 03:19 PM

A trecut atata vreme de atunci de nici nu mai stiu mare lucru. Atunci mi s-a ars procesorul si l-am inlocuit cu altul echivalent si cu memorie RAM dubla. Am incarcat sistemul de operare si a mers. O fi fost ER9x, nu mai stiu, credeam ca merge si OpenTx.

Acum sa zicem ca nu mi-ar strica si o statie noua. As prefera Radiomaster, mi se pare usor superioara calitativ. Dar vad ceva interesant la Jumper T18: emitator in 868MHz cu raza mare de actiune.
Alta dilema: o fi legala utilizarea benzii de 868Mz la 300mW, dar e ingusta, cu canale putine si posibil perturbata.
Drept alternativa vad diverse sisteme long range in 2.4GHz, precum:
https://de.aliexpres...6893c85e498199b
La distante lungi ar merge folosite antene directionale. Nu sunt mai recomandate aceste sisteme decat cele in 868Mhz?
0

#45 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 25 February 2021 - 03:34 PM

Vezi postareaViorelX, la 25 February 2021 - 03:19 PM, a spus:

Alta dilema: o fi legala utilizarea benzii de 868Mz la 300mW, dar e ingusta, cu canale putine si posibil perturbata.
...
La distante lungi ar merge folosite antene directionale. Nu sunt mai recomandate aceste sisteme decat cele in 868Mhz?


Nu este legala la 300mW. 868 este banda industriala, pe bani, la peste 10 mW trebuie sa platesti.
Canalele nu conteaza ca sunt putine, la cat de neutilizata este... se foloseste doar la macarale radiocomandate in cariere de minereu si instalatii portuare. Asta raspunde si la riscul de perturbare.
IPA este doua etaje sub biroul meiu, si jumate din proiecte cu asa ceva sunt. Mai chibitzez si eu pe acolo :)

De ce discutam aici despre distante lungi, acum cand avem in sfarsit lege care reglementeaza aeromodelismul, si care interzice astfel de activitati ? :unsure:
Sau aplicam si aici logica stramba de la anti-radar auto... daca se vand, nu conteaza ca sunt ilegale...

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 25 February 2021 - 03:35 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#46 Useril este offline   ViorelX 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 536
  • Inregistrat: 06-October 09
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:modelism, electronica, mecanica

Postat 25 February 2021 - 05:09 PM

Pai n-am apucat inca sa studiez reglementarile care au aparut, dar ma gandesc ca in anumite conditii s-ar putea practica si 'long range'. In mod uzual nu voi practica asta, dar poate candva voi incerca, de ce nu?
Oricum, in eventualitatea 'long range', ma gandesc ca e mai bine in 2.4GHz cu 100mW si antena directionala.

Aceasta postare a fost editata de ViorelX: 25 February 2021 - 05:11 PM

0

#47 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 25 February 2021 - 06:39 PM

Nici vorba, nu in categoria open:

Citeaza

A drone can be operated in the “Open“ category when it:
...
will be maintained in visual line of sight (VLOS) or the remote pilot will be assisted by a UA observer;


Sigur, poti aplica pentru categoria "specific", unde ai putea sa pretinzi ca faci "cercetare", si sa ai ceva mai multa libertate... succes la certificare, ne spui si noua cum a fost :)

Pentru discutii in directia asta vezi ca s-a deschis recent un sub-forum de legislatie.

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 25 February 2021 - 06:41 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#48 Useril este offline   ViorelX 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 536
  • Inregistrat: 06-October 09
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:modelism, electronica, mecanica

Postat 25 February 2021 - 07:25 PM

Multumesc, ma mai informez. Oricum, nu ma apuc maine de zboruri neautorizate.
Acum ma intereseaza doar daca e cazul sa-mi iau telecomanda noua si mai am multe de facut pana reusesc sa ies din nou la zbor, dupa niste ani de pauza.
0

#49 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 25 February 2021 - 10:06 PM

Bai, nu sunt nebun, tot ce e electronica s-a scumpit masiv, mai ales in ultimele luni. O fi de la criza mondiala de electronice (aia de a inchis fabricile auto) ?

Exemple de la mine:

- CM703 2.4G 7CH RC Receiver With PPM Output For RC Drones
cumparat decembrie 2019 - 9 USD astazi 17 USD

- Hobbywing 3A UBEC 5V 6V Switch Mode BEC
cumparat octombrie 2019 - 3.20 USD astazi 7.91 USD

- DC-DC 8.5-48V To 10-50V 10A 250W
cumparat decembrie 2019 - 5 USD, astazi 7.55 USD

- RadioKing TX18S/Lite Hall Sensor Gimbals
cumparat Octombrie 2020 (ca sa fie mai proaspat) - 110 USD, astazi 129 USD

Si cam toate sunt la fel si preturile au crescut peste tot. Cea mai consistenta crestere a fost la receptoare. Acu cativa ani cumparam Rx-uri Orange cu 5 USD, astazi sunt toate peste 10 USD, orice ar fi.
0

#50 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 25 February 2021 - 10:10 PM

https://www.banggood...ID=424826294476
Ce am luat patru colegi (eu / BIg / SCaius / Stefan) e statia asta Radioking TX18S (ma rog, Big are o struto-camila, are iun Radioking TX18S lite l-a care i-am facut upgrade cu modulul MPM 4-in-1 ...deci a lui nu are touch screen cred ...si de fapt si a mea e struto-camila ca la a mea am facut upgrade cu modulul multiprotocol 5 in 1 ...deci am si 900 MHz).
De asta zice Stefan ca e multumit, o statie care este la 137 USD adusa din depozitul din Cehia...deci 1-2 saptamani. Ce am luat noi atunci era acelasi model dar a costat ceva gen 127 USD adusa acasa din China cam in 2-3 saptamini.
Asta e in opinia mea cea mai buna statie cu raport pret / performanta ....si am 3 statii de genul asta (Jumper T16 / RadioMaster TX16S / Radioking TX18S).

0

#51 Useril este offline   popad 

  • Aeromodelist
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1810
  • Inregistrat: 05-February 09
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Interests:Planoare RC

Postat 25 February 2021 - 10:45 PM

Stiti o sursa de receptoare Frsky G-RX8 mai ieftin de 46 Euro ? La pretul asta am gasit la Cehi. In octombrie, anul trecut erau 43 Euro. Transport 10 Euro. Vine la posta cu tracking number.
Aterizari fericite !

PopaD
0

#52 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 25 February 2021 - 11:18 PM

Da, Futaba ! :D
Probabil asta va fi in curand poanta anului... :rofl:
... cu picioarele pe pamant ...
0

#53 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 26 February 2021 - 01:23 AM

Vezi postareapopad, la 25 February 2021 - 10:45 PM, a spus:

Stiti o sursa de receptoare Frsky G-RX8 mai ieftin de 46 Euro ? La pretul asta am gasit la Cehi. In octombrie, anul trecut erau 43 Euro. Transport 10 Euro. Vine la posta cu tracking number.


horusrc.com/eu
36 de euro fara tva, cu tva si transport (DHL 13 euro) la 2 receptoare ajungi la 99.60 EUR.
Peste 100 de euro ai transport gratuit ...3 receptoare 130 euro. 43 EUR receptorul.
Problema e asta...eu m-as feri de receptoare G-RX8 in perioada asta:
https://hobby4life.nl/?p=432
https://github.com/F...-Test/issues/71
Superb control de calitate, un capacitor montat in loc de rezistor si s-a dus naibii telemetria ("Telemetry lost" pe la 200-300 m).
Cand am auzit de faza asta le-am dat chilotii jos la setul de 5 receptoare G-RX8 ca unele erau noi.... am avut bafta.
Daca nu ai abilitati de soldering de rezistor SMD pe o suprafata de 1-1.5 mm patrati eu as sta deoparte de G-RX8 o vreme...
Poate si de-aia s-au scumpit...

Aceasta postare a fost editata de ender67: 26 February 2021 - 01:25 AM

0

#54 Useril este offline   popad 

  • Aeromodelist
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1810
  • Inregistrat: 05-February 09
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Interests:Planoare RC

Postat 26 February 2021 - 09:13 AM

Vezi postareaender67, la 26 February 2021 - 01:23 AM, a spus:

Problema e asta...eu m-as feri de receptoare G-RX8 in perioada asta:
https://hobby4life.nl/?p=432
https://github.com/F...-Test/issues/71


Luam G-RX6. Vad ca n-au fost raportate probleme. Pretul am vazut ca este acelasi.

Am si eu 3 G-RX8. O sa verific si eu daca au probleme. Functional nu am remarcat nimic, la sol :).

Aceasta postare a fost editata de popad: 26 February 2021 - 09:13 AM

Aterizari fericite !

PopaD
0

#55 Useril este offline   popad 

  • Aeromodelist
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1810
  • Inregistrat: 05-February 09
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Interests:Planoare RC

Postat 26 February 2021 - 09:35 AM

Vezi postareaender67, la 26 February 2021 - 01:23 AM, a spus:

horusrc.com/eu


Multumesc. Vad ca G-RX6 nu mai au pe horusrc, dar am gasit in Cehia. Diferenta e de 3 Euro. No problem.
Aterizari fericite !

PopaD
0

#56 Useril este offline   popad 

  • Aeromodelist
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1810
  • Inregistrat: 05-February 09
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Interests:Planoare RC

Postat 26 February 2021 - 07:13 PM

Azi, dupa ce am venit de la zbor, mi-am zis : "hai sa verific receptoarele G-RX8". Am 3. Unul luat din Romania, prin iulie2020 - ghinion. Alte doua luate din UK, luate la sfarsitul lui octombrie 2020 sunt ok !

Macar stiu cum stau :).

Cele 4 G-RX6: 2 luate din UK, alte 2 din Cehia, sper sa nu aiba astfel de probleme.

Inca odata: multumesc @ender67 ! http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/drinks.gif

Aceasta postare a fost editata de popad: 26 February 2021 - 07:14 PM

Aterizari fericite !

PopaD
0

#57 Useril este offline   popad 

  • Aeromodelist
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1810
  • Inregistrat: 05-February 09
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Interests:Planoare RC

Postat 26 February 2021 - 07:38 PM

Imi puteti da o idee unde as putea repara receptorul cu problema ? Inteleg ca trebuie inlocuit condensatorul cu o resistenta de 2k2.

Aceasta postare a fost editata de popad: 26 February 2021 - 07:39 PM

Aterizari fericite !

PopaD
0

#58 Useril este offline   ViorelX 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 536
  • Inregistrat: 06-October 09
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:modelism, electronica, mecanica

Postat 26 February 2021 - 11:52 PM

E clar: am de ales Radiomaster TX16s, Radioking TX18s sau Jumper T18 Pro.
Doar ultima se gaseste acum la vanzare in Cehia. Are emisie 'long range' pe 868MHz, dar n-am ce face cu ea, daca nu-i legala.
Doar Radiomasterul poate fi cumparat de la noi, de la Sierra. Si se poate gasi modul 'long range' mai legal sau se poate face cu LoRa in 433MHz. Daca ma voi apuca vreodata de proiect 'long range' voi merge in principal pe pilotare automata, cu telemetrie sporadica (cateva date la interval de 10s) si doar eventuale comenzi sporadice de ajustare a planului de zbor.

Aceasta postare a fost editata de ViorelX: 26 February 2021 - 11:54 PM

0

#59 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 27 February 2021 - 02:12 AM

Vezi postareaViorelX, la 26 February 2021 - 11:52 PM, a spus:

E clar: am de ales Radiomaster TX16s, Radioking TX18s sau Jumper T18 Pro.
Doar ultima se gaseste acum la vanzare in Cehia. Are emisie 'long range' pe 868MHz, dar n-am ce face cu ea, daca nu-i legala.
Doar Radiomasterul poate fi cumparat de la noi, de la Sierra. Si se poate gasi modul 'long range' mai legal sau se poate face cu LoRa in 433MHz. Daca ma voi apuca vreodata de proiect 'long range' voi merge in principal pe pilotare automata, cu telemetrie sporadica (cateva date la interval de 10s) si doar eventuale comenzi sporadice de ajustare a planului de zbor.


1. Vezi ca Jumper T18 Pro e un fel de pacalici... modelul "Pro" e singurul model cu ghimbal cu potentiometru si nu cu ghimbal cu senzor Hall. De fapt daca e sa fiu drept nu exista un castigator clar intre potentiometre si senzor Hall, primul are o rezolutie miai mare (teoretic potentiometrul e alimnetat la 3.3 V si se masoara tensiunea pe priza mediana a potentiometrului cu rezolutia maxima a convertorului analog-digital, senzorul Hall are o plaja mai mica de valori sa ciem 2/3 spre 3/4 sau ceva de genul asta deci numarul de pasi cititi e un pic mai mic,,,dar pe de alta parte nu are uzura in timp si se mentine foarte bine)
2. Nu ai nevoie sa mergi pe Jumper T18 chiar daca vrei 868 MHz ...Radioking e facu5 de fapt cu placi Jumper. (de fapt cred ca Jumper nu are touch screen dar Radioking are). Nu ai nevoie sau nu vrei 868 Mhz... Radiking e alegerea cea mai bina la pret.
Vrei 868...s-ar putea tot RK sa fie alegerea corecta (am spus ca eu am un RadiKing dar la care am facut upgrade la modulul JP5in1 ..deci si cu partea de 868 MHz). sar putea ca RK TX18S lite + JP5in1 pe la vreo 40-50 USD sa fie cea mai convenabila chestie...
3. Terminati cu prostiile ca 868 nu e legala, e legala peste tot in Europa ba chiar are si niste benzi de 500 mW (ba chiar si una de 2W). Ceea ce nu prea se pomeneste e ca puterea la modulele R9 flex (asa cum e clona din T18) e adaptiva. In unele cazuri in functie de optiunea de telemetrie e limitata la 25 mW ...dar sa nu uitam ca 25 de mw in banda de 868 are o penetrare mult mai buna decat 80 sau 100 sau 120 mW in banda de 2.4 GHz.
https://en.wikipedia...e_device#SRD860
4. n-am nimic cu magazinele online din Romania, daca tu vrei sa dai cateva sute de lei in plus ca sa ai statia in 2-3 zile fata de 2-3 saptamani este alegerea ta.



0

#60 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 27 February 2021 - 02:20 AM

mai e o mica diferenta: Radioking vine "gol", RadioMaster cu un fel de cutie de transport de polistiren negru (sau elapor negru), Jumper vine cu gentuta (cred ca toate modelele), Trebiie sa ei si asta in calcul al pret.
0

Arata acest topic


  • 6 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro