Modelism - RHC Forum: Cafenea radio - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 6 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Cafenea radio orice despre radio

#61 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 27 February 2021 - 10:52 AM

Daca ai dat link-ul ala, macar documenteaza un pic ce inseamna duty cycle, si pentru ce utilizari specifice poti transmite 500mW sau 2W, ca lumea va crede ca le poti folosi la orice, "la liber". Apropo, sectiunea la care ai dat link face parte dintr-o pagina numita "Short Range Devices" ;)

Il stiu pe Viorel si el pricepe ca nu faci nimic cu 0.1% dc, dar altii nu vad de acolo decat cifrele care le convin.
Si n-am zis nicaieri ca ar fi ilegala, ci ca trebuie sa platesti daca vrei sa o folosesti in afara conditiilor "license-free operation", care sunt inutilizabile pentru RC.
Gasesti la Ancom toate detaliile, inclusiv reglementarea SRD-urile, in documentul RO-IR01-SRD-nespecifice_ro.pdf
... cu picioarele pe pamant ...
0

#62 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 27 February 2021 - 11:02 AM

Vezi postareapopad, la 26 February 2021 - 07:38 PM, a spus:

Imi puteti da o idee unde as putea repara receptorul cu problema ? Inteleg ca trebuie inlocuit condensatorul cu o resistenta de 2k2.

Pai daca e luat din Romania ...te duci cu garantia la magazinul de unde l-ai luat ...si cu dovezi ca ti-au vandut marfa proasta (print la pozele alea doua sa se vada deosebirea intre condensator si rezistenta). si ceri banii inapoi...ca daca schimbi receptorul sunt mari sanse sa fie din acelasi lot.
Reparatie...poate undeva la un service GSM bun. Lipirea componentelor SMD de dimensiunea aia (si cred ca e cea mai mica) nu se face ci letcon-ul si nici nu cred ca sunt sanse sa te duci cu textul "vreau sa scoateti condensatorul asta si sa puneti o rezistenta de 2.2k" si sa aiba rezistorul ala si sa se bage la o asemenea lipitura. Lipirea SMD-urilor se face in general cu flux lichid si pasta cu pulbere metalica si circuitul incalzit pe pat cald sau in jet de aer cald.
Eu am un mini-foen pentru lipit SMD-uri si un letcon cu varf foarte fin alimentat USB (deci de putere redusa, cred ca are sub 10 W) dar nu am rezistente SMD de genul asta, doar sa ma uit pe alte circuite electronice stricate sa recuperez un SMD.
Daca as vrea sa repar ceva de genul ala as lipi 2 fire siliconate (am asa ceva f fin) in zona respectiva si sa lipesc o rezistenta "normala" de 2.2k pozitionata intr-o zona libera ...da, asta cred ca se poate face daca nu vrei o solutie estetica. Dar inlocuire cu un SMD exact de dimensiunea aia si de valoare care trebuie...mai greu.



0

#63 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 27 February 2021 - 11:03 AM

Si inca un mic detaliu... pe masura ce se raspandeste contorizarea inteligenta, care inseamna un mesh facut pe tehnologie wi-sun (802.15.4g), care la noi se face in 868M, in mediul urban s-a terminat cu telemetria in 868M, din moment ce fiecare casa va avea un SRD de 25 mW.

@popad, reparatia asta se face fara probleme (tehnice) la un service gsm.
Nu garantez insa tariful care ti se va cere... dar poti intreba inainte.

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 27 February 2021 - 11:05 AM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#64 Useril este offline   popad 

  • Aeromodelist
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1810
  • Inregistrat: 05-February 09
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Interests:Planoare RC

Postat 27 February 2021 - 11:21 AM

Vezi postareaender67, la 27 February 2021 - 11:02 AM, a spus:

Pai daca e luat din Romania ...te duci cu garantia la magazinul de unde l-ai luat ...si cu dovezi ca ti-au vandut marfa proasta (print la pozele alea doua sa se vada deosebirea intre condensator si rezistenta). si ceri banii inapoi...ca daca schimbi receptorul sunt mari sanse sa fie din acelasi lot.
Reparatie...poate undeva la un service GSM bun. Lipirea componentelor SMD de dimensiunea aia (si cred ca e cea mai mica) nu se face ci letcon-ul si nici nu cred ca sunt sanse sa te duci cu textul "vreau sa scoateti condensatorul asta si sa puneti o rezistenta de 2.2k" si sa aiba rezistorul ala si sa se bage la o asemenea lipitura. Lipirea SMD-urilor se face in general cu flux lichid si pasta cu pulbere metalica si circuitul incalzit pe pat cald sau in jet de aer cald.
Eu am un mini-foen pentru lipit SMD-uri si un letcon cu varf foarte fin alimentat USB (deci de putere redusa, cred ca are sub 10 W) dar nu am rezistente SMD de genul asta, doar sa ma uit pe alte circuite electronice stricate sa recuperez un SMD.
Daca as vrea sa repar ceva de genul ala as lipi 2 fire siliconate (am asa ceva f fin) in zona respectiva si sa lipesc o rezistenta "normala" de 2.2k pozitionata intr-o zona libera ...da, asta cred ca se poate face daca nu vrei o solutie estetica. Dar inlocuire cu un SMD exact de dimensiunea aia si de valoare care trebuie...mai greu.


Multumesc pentru sfaturi. Cel mai probabil o sa-l trec la pierderi ... (253 lei cu tot cu transport). Functioneaza, dar din cele citite, probabil la distanta, telemetria va da rateuri. Noroc ca nu sunt rau de paguba :).

O sa mai iau doua G-RX6 si cred ca-mi ajung. Nu prea imi place sa schimb receptoarele dintr-un planor in altul, dar poate trebuie sa fac o schimbare ... Acum am aeromodelul si receptorul lui.



Aterizari fericite !

PopaD
0

#65 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 27 February 2021 - 11:54 AM

Vezi postarearenatoa, la 27 February 2021 - 10:52 AM, a spus:

Daca ai dat link-ul ala, macar documenteaza un pic ce inseamna duty cycle, si pentru ce utilizari specifice poti transmite 500mW sau 2W, ca lumea va crede ca le poti folosi la orice, "la liber". Apropo, sectiunea la care ai dat link face parte dintr-o pagina numita "Short Range Devices" ;)

Il stiu pe Viorel si el pricepe ca nu faci nimic cu 0.1% dc, dar altii nu vad de acolo decat cifrele care le convin.
Si n-am zis nicaieri ca ar fi ilegala, ci ca trebuie sa platesti daca vrei sa o folosesti in afara conditiilor "license-free operation", care sunt inutilizabile pentru RC.
Gasesti la Ancom toate detaliile, inclusiv reglementarea SRD-urile, in documentul RO-IR01-SRD-nespecifice_ro.pdf


Iar o luam de la zero discutia asta cu banda de 868 MHz si cu duty cycle...
ceea ce spuneam eu e ca exista canale in banda de 868 MHz in care exista destul "spatiu" de manevra...adica limita de putere sa fie 500 mW si "duty cycle" bunicel, de exmplu asta:
869.4 – 869.65 MHz 10% or LBT+AFA 25 kHz 500 mW
E drept ca exista doar vreo 10 canale pe acolo dar sunt de ajuns pentru ce avem nevoie. Zboara asta la FPV drone racing la concursuri intr-o veselie toti cu TBS Crossfire si r9 si nu se calca pe bataturi unul pe altil chiar daca sunt canale mai putine in comparatie cu banda de 2.4GHz...de ce oare? Pentru ca au latenta mai mica si se folosesc pachete mai scurte si nu au nevoie de duty cycle mare.. Pe scurt nu compara duty cycle de 2.4 cu ala de 868 MHz...

Iti dau un exemplu virtual...daca se face o miuta si vin 100 insi, 99 sunt pe 2.4 GHz si un nebun ca mine pe 868 MHz ...cine crezi ca ar putea avea probleme de transmisie / receptie? Hai nu 100 ca e exagerat...19+1. Si ce vrezi ca are o "penetrare" mai buna, un 2.4 GHz la 80-100 mW sau 868 MHz la 25 mW?

Si iar bagi FUD referitor la SRD ...toate receptoarele (inclusiv cele de 2.4 GHz) sunt SRD, SRD=Short Range Device :
A short-range device (SRD), described by ECC Recommendation 70-03, is a radio-frequency transmitter device used in telecommunication for the transmission of information, which has low capability of causing harmful interference to other radio equipment.

Short-range devices are low-power transmitters typically limited to 25–100 mW effective radiated power (ERP) or less, depending on the frequency band, which limits their useful range to few hundred meters, and do not require a license from their users.

Ce vrei mai clar de atat?

In Europe, 863 to 870 MHz band has been allocated for license-free operation using FHSS, DSSS, or analog modulation with either a transmission duty cycle of 0.1%, 1% or 10% depending on the band, or Listen Before Talk (LBT) with Adaptive Frequency Agility (AFA).[3][4] Although this band falls under the Short Range Device umbrella, it is being used in Low-Power Wide-Area Network (LPWAN) wireless telecommunication networks, designed to allow long-range communications at a low bit rate among things (connected objects).

Adica e "license free" cu duty cycle depinzand de banda (vezi tabelul pus de mine) si LBT / AFA (adica exact orice receptor de genul R9 sau Jumper R900 sau Jumper R900 mini care e cu firmware LBT/Flex.

Ceea ce zici tu acolo ("Si n-am zis nicaieri ca ar fi ilegala, ci ca trebuie sa platesti daca vrei sa o folosesti in afara conditiilor "license-free operation", care sunt inutilizabile pentru RC.") chiar nu are sens, ar insemna ca in Europa sa nu se poata vinde deloc sistemele TBS Crossfire si FrSky R9 (si nici Jumper R9)... O fi facut mai pe genunchi certificatul alaturat ...dar cineva de la TBS Avionics a dat cu semnatura pixelata si a zis "bai, cutia asta neagra e conforma cu standardele europene"

Eu cred ca cei ce au proiectat sistemele respective si firmware-ul sa fie conform specificatiilor si cerintelor din EU stiu mult mai mult despre chestia asta decat noi, "parerologii" de serviciu si care ne uitam pe o pagina pe net si ne dam cu parerea.

Te asigur ca daca la noi se aplica principiul "lasa bai ca merge si asa" in alte tari (Germania de exmplu) aia sunt mult mai rigurosi ...de exemplu distribuitorul Frsky din Germania (EngelMT) tin minte ca avea undeva pusa o avertizare ca in cazul folosirii firmware-ului flex (ce iti permite selectia intre 868 si 915 MHz) in EU trebuie selectata 868 si daca selectezi 915 este ilegal. Plus ca puterea de emisie este bineinteles selectabila si adaptabila (Telemetry mode(25mW)/non-telemetry mode (200mW / 500mW) available).

Toti ne mai trezim cu fata la cearceaf...dar cand e vorba de 868 MHz pentru tine parca toti strugurii sunt acri ... si nu cred ca ai TX sau Rx in banda asta. Eu am ( 5 module Tx si cred ca vreo 22 Rx... plus ca am si vreo 2-3 proiecte cu LoRa32 - beamer/locator cu GPS pentru recuperare model si sisteme Tx/Rx LRS facute cu LoRa32 in banda de 868 MHz cu putere de 25 mW). Crezi ca ma bag la asa ceva (sa fac redundanta cu 2 receptoare, unul pe 2.4GHz si unul pe 8688MHz) daca ar fi ILEGAL? Am investit destul in banda asta si in ceva aparatura de masura (mi-am luat chiar un VNA ca sa pot face tuning la antenele de 868).

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de ender67: 27 February 2021 - 11:57 AM

0

#66 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 27 February 2021 - 12:37 PM

OK...ma uit pe documentul ce reglementeaza situatia in Romania, cel recomandat de Renato...si vad care este situatia in 868 MHz si 2,4 GHz:

863 – 865 MHz RO-IR 01–18
865 – 868 MHz RO-IR 01–19
868 – 868,6 MHz RO-IR 01–20
868,7 – 869,2 MHz RO-IR 01–21
869,40 – 869,65 MHz RO-IR 01–22a; RO-IR 01–22b
869,7 – 870 MHz RO-IR 01–23a; RO-IR 01–23b
2 400 – 2 483,5 MHz RO-IR 01–24
ma uit si pe anexele alea si vad exact cifrele din tabelul pus de mine, majoritatea fiind:

Putere de emisie / Densitate de putere
25 mW p.e.r. (mai era banda aia de 500 mW si una de 5 mW)
Reguli de ocupare şi accesare a canalelorTrebuie să fie utilizate tehnici de acces la spectrul radio și de atenuare a interferențelor care prevăd o performanță cel puțin echivalentă cu cea a tehnicilor descrise în standardele armonizate adoptate în temeiul Directivei 1999/5/CE. Ca alternativă, poate fi utilizată și o limită a ciclului de utilizare de 0,1 %. (sau 1% ...sau 10% in unele tabele...nu conteaza cifra, explic mai jos de ce)Regim de autorizare Exceptare de la licenţiere
si ne uitam si pe 2.4 GHz:Bandă de frecvenţe 2 400 - 2 483,5 MHz Spectru radioPutere de emisie / Densitate de putere 10 mW putere echivalentă izotrop radiată (p.e.i.r.)Regim de autorizare Exceptare de la licenţiere
Las deoparte diferenta subtila intre "puterea echivalenta radiata" si "puterea echivalenta izotrop radiata" si ca la 2.4 GHz limita de putere e 10 mW peir si la 868 ar fi in marea majoritate 25 mW...si ma leg de "Reguli de ocupare" ca vad ca renato are ceva probleme cu "duty cycle".Ceea ce zice textul ala poate fi inteles foarte simplu in felul urmator: daca nu utilizezi tehinici descrise nu in directiva 1999/5/CE (am citit-o si pe aia, se refera in principal la stadarde pentru marcajul CE, nu are nimic de frecvente si puteri si chestii tehnice) ci in standarde ulterioare adoptate dupa 1999/5/Ce (adica cele care se refera la LBT/AFA) si te limitezi la ciclul de utilizare specificat in banda respectiva ... poti sa faci cam ce vrei. Daca vreau sa "bruiez" banda aia cu "gunoi" dar ma limitez la "duty cycle" mentionat pentru banda...poit sa o fac LEGAL, nu se poate lega nimeni nde mine. Deci e o chestie ORI-ORI: sau folosesti LBT/AFA conform directivelor specifice (si atunci nu te bate grija de "duty cycle") ... SAU nu folsoesti LBT/AFA si atunci trebuie sa te limitezi la duty cycle specificat pentru fiecare banda.
In concluzie: orice firmware LBT in 868 si cu 25 mW e LEGAL. Pe de alta parte vad ca la 2.4 GHz Big Brother zice ceva de 10 mW. Si in ambele benzi am "Exceptare de la licentiere" ...deci nu am nevoie de licenta radio.

0

#67 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 27 February 2021 - 01:03 PM

Vezi postarearenatoa, la 27 February 2021 - 11:03 AM, a spus:

Si inca un mic detaliu... pe masura ce se raspandeste contorizarea inteligenta, care inseamna un mesh facut pe tehnologie wi-sun (802.15.4g), care la noi se face in 868M, in mediul urban s-a terminat cu telemetria in 868M, din moment ce fiecare casa va avea un SRD de 25 mW.



Exact ...cum s-a terminat si cu telemetria pe 2.4 GHz care a murit din fasa, ca toti avem in casa un cuptor cu microunde ce contine un magnetron pe 2.4 GHz si cu putere de cateva sute de watti si rutere Wifi si laptoape si tablete si telefoane si casti bluetooth ...saraca telemetrie pe 2.4 n-avea nici o sansa in banda asta de 2.4 GHz "la liber".

Wi-SUN, LoRaWAN, NB-IoT... hai sa nu ne facem griji degeaba. Seamana cu povestea aia a lui Ion Creanga cu drobul de sare. Enjoy 868.



0

#68 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 27 February 2021 - 01:16 PM

OK, aia de la IPA sunt prosti ca platesc licentza la fiecare sistem de macara RC care il fac in 868... si taximetristii/firmele de secu in 433, alta banda "libera"... o sa moara nasha de la controlul frecventelor de foame cand toti o sa citeasca aici si o sa inceapa sa nu isi mai plateasca taxele la stat pentru utilizarea benzii.

Poti sa ai cate vrei in casa, cum ziceam cu anti-radarul, sunt pline magazinele de ele... inseamna asta ca scapi nears daca te prinde cu unul pe masina ?
Gata, m-am saturat de discutiile astea cu merge si asa... savurati-va ilegalitatile, eu m-am carat.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#69 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 27 February 2021 - 01:35 PM

Vezi postarearenatoa, la 27 February 2021 - 01:16 PM, a spus:

OK, aia de la IPA sunt prosti ca platesc licentza la fiecare sistem de macara RC care il fac in 868... si taximetristii/firmele de secu in 433, alta banda "libera"... o sa moara nasha de la controlul frecventelor de foame cand toti o sa citeasca aici si o sa inceapa sa nu isi mai plateasca taxele la stat pentru utilizarea benzii.

Poti sa ai cate vrei in casa, cum ziceam cu anti-radarul, sunt pline magazinele de ele... inseamna asta ca scapi nears daca te prinde cu unul pe masina ?
Gata, m-am saturat de discutiile astea cu merge si asa... savurati-va ilegalitatile, eu m-am carat.



Aplicaţie: Dispozitive cu rază mică de acţiune / Dispozitive cu rază mică de acţiune nespecifice
Aplicațiile audio și video sunt excluseBandă de frecvenţe 434,04 – 434,79 MHz

Reguli de ocupare ÅŸi accesare a canalelor
Limita ciclului de utilizare: 100%. Aplicații vocale sunt permise în cazul unor tehnici avansate de atenuare a interferenţei

Ce e asa de greu de priceput? Daca te incadrezi in anumite limite decente (LBT/AFA sau duty cycle mentionat pentru banda respectiva) te incadrezi la "Exceptare de la licentiere".
Nu folosesti LBT/AFA (si am asa o vaga banuiala ca IPA nu prea le are cu finetzurile astea cu Listen Before Talk sau Adaptive Frequency Agilty) ...inseamna ca nu te incadrezi in conditiile de "Exceptare de la licentiere" si trebuie sa sari cu banul, sa obtii licenta. La fel si aplicatiile audio/video in 434. Nu ai "tehnici avansate de atenuare a interferentei" (adica tot ceva gen LBT /AFA) nu te incadrezi la "Exceptare de la licentiere" si iti trebuie licenta.

Ceea ce incerc sa iti explic: s-ar putea sa avem amandoi dreptate. Unele aplicatii se incadreaza in conditiile "Exceptare de la licentiere" (si aici intra RC in 868 cu LBT si puteri de 25 mW in unele benzi si "bubuieli" de 500 mW in alte benzi) ...altele nu...si atunci trebuie sa sari cu banul la Big Brother si sa o tii pe nasha ocupata.

Dar asta nu inseamna ca trebuie sa generalizam amandoi, "Totul e liber in 868" si "pentru tot trebuie sa platesti licenta in 868" sunt ambele pozitii la fel de gresite.
0

#70 Useril este offline   ViorelX 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 536
  • Inregistrat: 06-October 09
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:modelism, electronica, mecanica

Postat 27 February 2021 - 11:32 PM

Multumesc pentru informatii.
Radiomasterul imi place totusi cel mai mult si are 2 porturi UART. Nu se mai gaseste decat in China si am socotit ca daca pretul actual cu transport e de 730 lei, daca se adauga TVA la vama ajunge aproape de pretul cu care se vinde la Sierra.
Un singur lucru nu-mi place: cele 6 butoane simple au forma de labe de gaina.
Vad insa si o versiune de Radiomaster cu 6 butoane rotunde, deasupra ecranului:
https://de.aliexpres...earchweb201603_

'Long range' nu e o prioritate, oricand pot sa adaug un modul potrivit.
As avea in vedere misiuni de survolare a zonelor montane, ma gandesc daca e posibil legal.
Nu-s inca lamurit cum se considera duty cycle de 0.1%: poate sa insemne un impuls de 3ms la fiecare 3s, suficient cat sa transmiti date razlete de telemetrie sau poti sa emiti continuu o ora si sa faci o pauza de 42 zile.
Iar telemetria contoarelor casnice ar fi logic sa se faca intr-un scurt impuls o data pe luna si nu permanent.

Pilotarea 'long range' pe care o am eu in vedere va fi altfel decat pilotarea in raza vizuala sau fpv: avionul sa se piloteze automat dupa un traseu configurat, eu sa urmaresc telemetria (fara video) si doar eventual sa reconfigurez traseul modificand cateva puncte, asta necesitand transmiterea unui volum mic de date. Cu LoRa pe 433MHz ar fi perfect posibil.

Aceasta postare a fost editata de ViorelX: 27 February 2021 - 11:36 PM

0

#71 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 28 February 2021 - 08:37 AM

Depinde de unde iei din China...daca iei de la Banggood cu "EU priority line" asta inseamna pachet adus acasa prin curier si fara sa mai treci pe la posta vamala.

Cu UART-urile alea poti sa te speli pe cap ...nu prea poti sa faci prea multe, doar sa le folosesti cu un script LUA eventual (de exemplu cu un modul GPS extern sau un ecran de telemetrie suplimentar).

Imaginile alea cu butoane rotunde sunt false...daca te uiti cu atentie vezi ca e o randare pe calculator. Nu a existat si nu cred ca va exista (cel putin anul asta) o versiune fizica cu butoane rotinde.

Nu iti place estetic forma butoanelor de la RM TX16S atunci poti sa te uiti la Jumper T18. Sunt cateva mici diferente fata de RM TX16S dar ne-esentiale (are ceva porturi UART dar cu conectori sau paduri interne nu socase afara, RM TX16S are un buton de PGDN in plus, antena de la RM TX16S e fixa, RM TX16S are touch screen si Jumper din cate stiu are doar conector pentru touch...nu am Jumoer T18 deci nu stiu exact, RM vine cu cutie de polistiren si JP cu cutie EVA, RM are ciscuit intern de incarcare baterie iar la Jumper au decis sa nu bage asa ceva...dar RK care e facut cu placi de Jumer are... ).

Intre RadioMaster si Jumper eu as alege RadioKing... pare o gluma dar nu e. RK e mai ieftina fata de RM & JP si are dotari in plus. Cea mai buna configurate se obtine cu un RK TX18S lite la care se face upgrade cu un modul JP5in1 (dar in cazul asta nu ai touch screen) sau RK TX18S normal + JP5in1. Modulul radio intern scos afara din statie prin upgrade il pastrezi ca piesa de schimb sau cred ca se poate adapta sa il faci un modul radio extern (daca ii tiparesti 3D o carcasa).

Poate nu m-am facut eu bine inteles: tu ca utilizator de firmware de statie RC si de receptoare nu ai treaba cu "duty cycle" ...cat timp folosesti un firmware ce respecta normele europene (adica face "Listen Before Talk", se uita sa vada daca banda e ocupata inainte sa emita, asta ca sa nu deranjeze pe altii...si "Adaptive Frequency Agility" - asta e tot un fel de LBT doar ca tine de istoric, se face o mica monitorizare si se marcheaza canalele ocupate deja si nu se incearca emisia in aceste canale). c
Cu alte cuvinte daca tu ca firmware te comporti decent si esti bine crescut ("asculti" si "nu te bagi peste altii") nu te intereseaza chestia de "duty cycle" (si nu ai nevoie de licenta). Daca nu gasesti alti emitatori prin zona poti sa folosesti banda 100%. Daca mai sunt si altii te "comporti civilizat". Daca nu "stii" regulile astea LBT/AFA (adica nu sunt implementate in soft) tot ai "liber" la vorbit dar pina la limita de "duty cycle". Daca nici chestia asta cu "liber pina la duty cycle" nu te coafeaza pui mana pe portofel si cumperi licenta. Noi cu RC-ul si echipamente "de firma" si care au si o certificare CE (chiar daca e un fel de "declaratie pe propria raspundere") ne incadram la scenariul 1: ai firmware LBT...n-ai treaba cu nimeni.

Chestia asta cu "long range ...oricand pot sa adaug un modul potrivit" este adevarata si nu prea. Poti sa adaugi oracand un TBS Crossfire ... cam 75 de dolari modulul adus din China sau 75 EUR adus de la distribuitori din Europa. Una peste alta tot inseamna vreo 350 de lei... cam 50% din valoarea statiei. Plus 35 EUR pe receptor....cel putin. Deci TBS Crossfire pica din motive financiare. Frsky R9 ...si asta pica. Modulele vechi R9M pre-2019 non-ACCESS au disparut de pe piata si nu se mai gasesc. Pentru modulele noi R9M 2019 cu ACCESS trebuie sa faci o modificare in statie, sa lipesti vreo 3 fire. Nu e complicat dar nu cred ca te bagi la faza asta. Cel mai simplu e sa iei o statie cu modul de 900 MHz intern si asta inseamna un Jumper T18 sau T18 Pro. Sau sa te pregatesti de un upgrade ulterior si sa iei cea mai ieftina statie si anume RadioKing T18 lite (sau T18 normal...dar e mai scumpa cu vreo 20 de dolari). Modulele JP5in1 merg direct la RadioKing si Jumper T18 lite ...nu merg la Radiomaster (conectorul cu fire intre placa de baza si modulul radio este diferit). sunt aceleasi semnale dar in alta ordine (poti sa ti le dau daca vrei)...dar nu cred ca te bagi la taiat fire si lipit sau scos din conector si rearanjat.
In materie de Long Range eu am TBS Crossfire, 2 module R9M normale, un R9M lite pentru x-lite, 2 module interne JP5in1 si chestii bricolate de mine (cu RavenLRs si ExpressLRS).In cazul tau cea mai simpla solutie fara batai de cap e un TBS Crossfire (poti sa consideri un starter kit TX si 3 RX dar care te va costa cat statia...cam 150 de euro) iar cea mai ieftina solutie e modulul intern JP5in! si receptoare cam in jur de 15 dolari pe bucata. Acum depinde ce vrei...o bucata de test sau mai multe pentru "flota".
0

#72 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 28 February 2021 - 11:31 AM

RK TX 18S sau Lite e in stoc la banggood. In 2 saptamani il ai fara vama si TVA.
Eu am TX18 S e ok.
Am si modul R9M ACCST 3 buc . noi cumparate recent , merg fara probleme si cu TX 18S.

Bafta Ciao Sorin

Aceasta postare a fost editata de SORIN CAIUS: 28 February 2021 - 11:33 AM

0

#73 Useril este offline   ViorelX 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 536
  • Inregistrat: 06-October 09
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:modelism, electronica, mecanica

Postat 28 February 2021 - 11:24 PM

Da, e legala si libera utilizarea unor frecvente din banda de 868MHz, prin LBT+AFA, macar pana la 25mW.
Nu stiu de unde se poate procura modul JP5in1 si nici n-am gasit documentatie care sa explice cum functioneaza si cum se pot face setarile. Dar ma surprinde abundenta de receptoare ieftine in 900MHz, mai ales cele de Jumper, dar si Frsky.
Am studiat deocamdata doar manualul de la TBS crossfire. E f interesant. Puterea e automat reglabila si se poate seta limita maxima la 25mW. La puterea asta e posibil sa aiba 'range' de vreo 7km. Rata de transmitere a datelor este normal de 150Hz sau 50Hz, dar, la nevoie, pt 'range' maxim posibil, scade pana la 4Hz. Aparatul are si legatura BT prin care se pot transmite datele la o tableta sau se poate afisa pozitia pe harta cu o aplicatie. Astea desigur, sunt noutati doar pt mine, dupa lunga pauza.
Nu caut neaparat solutia cea mai ieftina. Deocamdata as fi f incantat de TBS. Nu stiu JP5in1 ce face si daca face ceva similar.
Frsky R9M e ceva mai ieftin, dar nu stiu cum e fata de TBS.
Foarte interesant este si:
https://www.banggood...e=CN&ID=6299158

Ma gandesc ca de fapt, banda de 868MHz e libera si nu prea. Daca vine un macaragiu si-ti taie semnalul?
Oricum, de acum incolo imi voi echipa toate avioanele cu FC si failsafe setat pe RTH, indiferent pe ce frecventa voi lucra.
0

#74 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 28 February 2021 - 11:42 PM

JP5in1 este e fapt un modul MPM (Multi Protocol Modusle) care are ceva in plu: circuitul radio pe 900 MHz De obicei modulele MPM sunt 4in1 ...adica au cele 4 cipuri radio folosite uzual. Asta 5in1 are si ceva similar lui R9M (adica aceleasi cipuri) dar e limitat la 300 mW.
0

#75 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 01 March 2021 - 08:31 AM

La R9M daca ii scrii softul Flex, poate fi folosit atat in FCC (915 MHZ) cat si LBT (868 MHZ) eu asa am facut si functioneaza perfect.

Cu SYI , nu stiu, e prea nou aparut, sa vedem in timp.

Bafta Ciao Sorin

0

#76 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 01 March 2021 - 08:32 AM

Pe ebay cauti JP5in1 ...il gasesti intre 44 si 60 de dolari, de obicei cu transport inclus.
Sau pe aliexpress.com, de exemplu la magazinuk ificial Jumper (aviz propritarilor de Jumper si RadioKing, aici puteti gasi poese de schimb):
asta e Jumper Technology Store:
https://www.aliexpre....1f1d4339vPV5jB
JP5in1 la 46 de dolari plys vreo 6 dolari transportul (si iti vine la posta vamala ...deci mai adaugi vreo 10 dolari TVA si taxa de magazinaj):
https://www.aliexpre....4f24a5ddgGRA0H
...sau direct de la Banggood, 58+11 dolari transportul dar adus acasa de curier:
https://www.banggood...CN&rmmds=search
JP5in1 merita luat doar in combinatie cu un Radioking TX18S Lite, aduse impreuna din China la nivelul meu de discount inseamna cam 170 de dolari aduse acasa...cam 700 de lei. Fata de Radiomaster ai mai putin cele 2 UART (dar ai porturi UART pe placa de baza) si iti lipseste touch screen (dar si asta se poate rezolva cu vreo 14 dolari tot de la Banggood sau mai bine in loc de TX18S lite iei modelul "full" pentru 20 de dolari in plus si atunci ai la 190 de dolari un echivalent Jumper T18...dar in cazul asta merita sa iei direct Jumper T18 la 189 USD cu tot cu transport (ai si geanta inclusa):
https://www.banggood...82&rmmds=search
Toate calculele astea suna complicat, era mult mai simpla treaba anul trecut cand eu am luat la precomanda Radiomaster la 126 de dolari adusa acasa sau si dupa aia Radioking lite la 96 de dolari adusa acasa (400 lei) sau varianta full la vreo 500 de lei adusa acasa.
Eu zic asa...ia deocamdata un Radioking Tx18s lite adus din Cehia pe la vreo 116-117 dolari si vezi pe urma daca vrei ceva long range, fie TBS_XF / R9M / JP5in1 sau gasesti pe la mine pentru niste teste cele 3 sau ceva facut "in casa"
https://www.banggood...ID=424826294477
Daca ai si alte receptoare non-FrSky ar trebui sa mergi pe varianta multiprotocol 4in1 (cu toate cipurile radio, nu doar CC2500):
https://www.banggood...ID=424826294476
Sau ma rog, iei ce vrei tu, dar din punctul meu de vedere daca ar fi sa fac o investitie noua si cu rezerve de long range as lua:
https://www.banggood...82&rmmds=search
Ce se gaseste in depozitul din Cehia la vreo 220 de dolari (cam 900 de lei) nu merita banii pentru ca ai poentiometre in loc de senzori Hall la ghimbal:
https://www.banggood...use=CZ&ID=42482

PS pare ca recomand doua chestii in acelasi timp, sunt pentru doua scenarii diferite, unul e investitie minima acum cu care iti faci treaba si vezi mai tarziu ce e cu long range si altil e acoperitor si pentru long range fara alte investitii in viitor, doar receptoare... plus ca la varianta JP5in1 aveai un modul radio intern ce se poate transforma in unul extern...

Aceasta postare a fost editata de ender67: 01 March 2021 - 08:36 AM

0

#77 Useril este offline   ViorelX 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 536
  • Inregistrat: 06-October 09
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:modelism, electronica, mecanica

Postat 01 March 2021 - 11:24 PM

Multumesc pt atatea sfaturi.
Mai mai ca as fi hotarat sa-mi iau un Radioking T18s Lite si atat... E in Cehia cu 462lei (inclusiv transport).
N-am decat 2 receptoare Frsky luate de proba, recent. Niciodata n-am folosit decat sistem in 35MHz. E foarte improbabil ca voi avea vreodata o mare diversitate de receptoare ca sa-mi trebuiasca MPM.
Touchscreen, la ce bun?
Dar tot nu-s ferm hotarat. Mai am de lucru la statia cu modul AR9x.

Iar 'long range' nu-i urgenta. Nu gasesc nicaieri nici macar manualul de la Jumper T18 ca sa vad ce capabilitati si setari are modulul JP5in1 (partea de 900MHz)
Dar sunt atatea alte solutii, care tocmai apar... De exemplu uite inca un sistem in 900MHz, f ieftin, care tocmai a aparut:
https://www.banggood...24&rmmds=search

Aceasta postare a fost editata de ViorelX: 01 March 2021 - 11:29 PM

0

#78 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 01 March 2021 - 11:46 PM

Vezi postareaViorelX, la 01 March 2021 - 11:24 PM, a spus:

Iar 'long range' nu-i urgenta. Nu gasesc nicaieri nici macar manualul de la Jumper T18 ca sa vad ce capabilitati si setari are modulul JP5in1 (partea de 900MHz)
Dar sunt atatea alte solutii, care tocmai apar... De exemplu uite inca un sistem in 900MHz, f ieftin, care tocmai a aparut:
https://www.banggood...24&rmmds=search


Nu e chiar ieftin. Daca vrei ceva Long Range DIY exista 2 chestii care pot fi incercate:
- RavenLRS ...care poate fi facut cu 2 placi LoRa32 (am pus o poza), placile pot fi cu sau fara display OLED. o placa se configureaza ca Tx si un aca RX (de fapt se pot configura si combo Tx si Rx si se selecteaza),,,e foarte flexibila treaba... placile le-am luat cam cu 20 de dolari perechea fara OLED is cam 24 cu OLED (cand au fost disponibile in UK...)
- ceea ce ai vazut tu e prima versiune comerciala de ExpressLRS si nu e chiar ieftina (ca Tx poti scapa ieftin cu o placa LoRa32 adica vreo 20-12 dolari iar pentru Rx se pot folosi diverse variante). Eu voi folosi un LoRa32 pe post de TX si ceva receptoare manufacturate. Nu iti recomand acum chestia asta ca nu prea ai ce face, receptorul de la ExpressLRs nu e prea conventional (e de tip UART adcia cu pini Rx si Tx si legat de obicei la un flight controller).
Daca nu vrei multe batai de cap cea mai simpla e cu JP5in1 montata in RK TX18s sau un Jumper T18 (dar non-lite ca ala e JP4in1 si non-pro ca ala e cu potentiometre si mai scump).
Dar tu nu stii daca vrei sau nu long range...si nici alte receptoare nu ai ...as merge pe RK TX18S lite. Pina te prinzi tu de toate chestiile de la noua statie vezi daca vrei sau nu long range. Si Brasov nu e departe de Ploiesti si poate vezi la mine diverse variante.


0

#79 Useril este offline   ViorelX 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 536
  • Inregistrat: 06-October 09
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:modelism, electronica, mecanica

Postat 02 March 2021 - 11:37 PM

Ei bine, m-am linistit: am dat in sfarsit banii pe un RadioKing TX18S normal, nu Lite, ca am prins ultima bucata din Cehia, la un pret redus: 537 lei cu tot cu transport.
Poate a fost doar o cumparatura din impuls, parca de teama ca va fi criza de statii.

Vezi postareaender67, la 01 March 2021 - 11:46 PM, a spus:

Nu iti recomand acum chestia asta ca nu prea ai ce face, receptorul de la ExpressLRs nu e prea conventional (e de tip UART adcia cu pini Rx si Tx si legat de obicei la un flight controller).


Anume receptoare din astea cu pini putini caut de acum incolo, nu cu iesiri PWM. De acum incolo imi voi echipa avioanele cu receptoare mini legate la FC cu iNav, GPS si failsafe setat pe RTH.

Nu e vorba ca nu stiu daca vreau sau nu 'long range', ci doar ca nu-s inca bine informat. Tot ce am aflat despre sistemul de 900MHz de la Jumper este ca merge si cu receptoarele R9M resoftate cu Flex, dar antena nu e potrivita. E o simpla spirala scurta de tot si neacordata. N-am idee ce performante are, cum se compara cu TBS crossfire, care mi se pare chiar interesant.
Ma gandesc daca pot folosi si in mod uzual sistemul asta pe 868MHz.

Aceasta postare a fost editata de ViorelX: 02 March 2021 - 11:40 PM

0

#80 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 03 March 2021 - 09:38 AM

Cu spirala de la T18 ai dreptate. Jumper a luat decizia sa puna antena interna de 2.4 GHz pe PCB amlasat orizontal si antena de 915 MHx externa.
Modulul JP5in1 din RK TX18S este de fapt un fel de "JP5IN1...doar 4in1" adica nu au partea de 900 de pe spatele placutei si antena de 2.4 GHz este bineinteles externa.
Cand am facut upgrade cu JP5in1 "full" am procedat invers: am pus antena de 2.4 GHz exterioara si am folosit o antena de 900 MHz in forma de dipol in T de la un receptor TBS Crossfire si amplasata in partea de jos a statiei..
Stiu ca majoritatea receptoarelor miniaturale au un numar redus de fire, de obicei se folosesc 4, 2 ptr alimentare si o combinatie Rx/Tx sau SBus/SPort sau chiar FPort.

Despre TBS...ceva informatii si pareri personale aici:
http://www.rhcforum....-tbs-crossfire/

Aceasta postare a fost editata de ender67: 03 March 2021 - 09:42 AM

0

#81 Useril este offline   ViorelX 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 536
  • Inregistrat: 06-October 09
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:modelism, electronica, mecanica

Postat 03 March 2021 - 11:32 PM

Multumesc, am citit topicul. In general, e bine documentat TBS.
Acum nu ma mai gandesc sa inlocuiesc modulul cu JP5in1. Las statia asa cum e, ca-i buna pentru uz obisnuit.
Caut alta solutie 'long range'. De exemplu, folosesc un modul de emisie cu antena directionala, asezat pe un stativ cu gimbal, iar in statie, in locul modulului extern, pun un transmitator BT care comunica cu modulul de emisie. Si emisia sa fie la cea mai mica putere posibil.

Aceasta postare a fost editata de ViorelX: 03 March 2021 - 11:33 PM

0

#82 Useril este offline   vlad1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2647
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 04 March 2021 - 06:46 AM

Atentie, in Europa pe 900 mhz sunt GSM. Alegeti echipament in 868 mhz.
0

#83 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 05 March 2021 - 02:08 PM

Au aparut preturile de start pentru X20 si X20S (noile statii duale 2.4 GHz si 900 Mhz de la FrSky cu noul sistem EthOS): 299 USD pentru X20 si 399 USD X20S (care cica ar avea gimbaluri mai bune cu 10 rilmenti sau ceva de genul asta).

Astea sunt preturile de la HorusRC...ca de obicei aia trimit prin DHL si mai platesti si transportul si TVA si vama si comisionulvamal si de la 300 de dolari cred ca ajungi la 400s si mai mult.
La Banggod sunt la 330 si 430 USD...ca de obicei un pic mai mult.
Am cedat tentatiei...am facut o precomanda de X20.
Discountul meu a fost cam cat transportul "EU Priority line" (cam 16-17 USD)m, vreo 6 dolari asigurarea..per total am ajuns la 336 dolari.
Cred ca o am in mina cam pe la jumatatea lui aprilie daca incep livrarile in ultima saptamina din martie.

Fisiere atasate


0

#84 Useril este offline   ViorelX 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 536
  • Inregistrat: 06-October 09
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:modelism, electronica, mecanica

Postat 06 March 2021 - 11:28 PM

Mult succes cu noua statie.
Eu inca nu ma pot hotari asupra sistemului 'long range'.
Sistemele in 868MHz parca nu-s de lepadat, data fiind abundenta si pretul redus al receptoarelor de tipul R9 de la Frsky. Daca am inteles bine, placa de emisie de 900MHz de la JP5in1 e chiar R9M de la Frsky. As putea sa adaug una din asta in aparat, sa nu schimb tot modulul MPM, dar nu gasesc separat.
La 25mW ai putea avea 'range' de pana la 7km, macar in telemetrie. Ce nu-mi convine e ca antena e putin cam mare si se foloseste uzual in polarizare orizontala. Pentru avion ar fi mai indicat sa fie in polarizare verticala, dar nu mi-ar ramane decat sa o pun in coada avionului, incastrata in lungul derivei (ca nu-mi place s-o scot afara).
Iar o antena directionala pentru emitator ar avea un gabarit cam mare.
In 2.4GHz poti face o antena directionala rezonabila ca marime: fie Yagi, spirala in mod axial sau parabolica. Nu mi-ar fi greu sa fac o antena parabolica dintr-un disc de tabla de 30cm diametru, care ar avea macar vreo 14dBi, cat sa am o multiplicare 'range' de 4 ori. Si nu mai trebuie nimic special, doar receptoare uzuale Frsky.

Raman in continuare interesat de sistemul Siyi:
https://de.aliexpres...earchweb201603_
N-are decat un singur receptor, care se gaseste si separat, in varianta mini, ieftin. Nu stiu insa daca functioneaza si cu MPM 4in1, ca sa nu fie neaparat nevoie sa folosesc intotdeauna modulul extern.
0

#85 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 07 March 2021 - 09:08 AM

Vezi postareaViorelX, la 06 March 2021 - 11:28 PM, a spus:

Mult succes cu noua statie.
Eu inca nu ma pot hotari asupra sistemului 'long range'.
Sistemele in 868MHz parca nu-s de lepadat, data fiind abundenta si pretul redus al receptoarelor de tipul R9 de la Frsky. Daca am inteles bine, placa de emisie de 900MHz de la JP5in1 e chiar R9M de la Frsky. As putea sa adaug una din asta in aparat, sa nu schimb tot modulul MPM, dar nu gasesc separat.
La 25mW ai putea avea 'range' de pana la 7km, macar in telemetrie. Ce nu-mi convine e ca antena e putin cam mare si se foloseste uzual in polarizare orizontala. Pentru avion ar fi mai indicat sa fie in polarizare verticala, dar nu mi-ar ramane decat sa o pun in coada avionului, incastrata in lungul derivei (ca nu-mi place s-o scot afara).
Iar o antena directionala pentru emitator ar avea un gabarit cam mare.
In 2.4GHz poti face o antena directionala rezonabila ca marime: fie Yagi, spirala in mod axial sau parabolica. Nu mi-ar fi greu sa fac o antena parabolica dintr-un disc de tabla de 30cm diametru, care ar avea macar vreo 14dBi, cat sa am o multiplicare 'range' de 4 ori. Si nu mai trebuie nimic special, doar receptoare uzuale Frsky.

Raman in continuare interesat de sistemul Siyi:
https://de.aliexpres...earchweb201603_
N-are decat un singur receptor, care se gaseste si separat, in varianta mini, ieftin. Nu stiu insa daca functioneaza si cu MPM 4in1, ca sa nu fie neaparat nevoie sa folosesc intotdeauna modulul extern.


Siyi nu functioneaza cu modulul MPM 4in1 sau nu in sensul in care zici tu, n-are nici o treaba cu MPM. Fiind un modul extern trebuie sa functioneze cu statia. Pe conectorul modului radio intern sunt semnale atat pentru circuitele radio interne cat si semnalele care sunt scoase pe cei 5 pini ai interfetei de tip JR. Prin soft alegi ce interfata e activa pentru un model: interna, externa sau ambele, Daca nu este selectata o interfata nu este alimentata.
Pe de alta parte Siyi foloseste in mod sigur un chip LoRa de putere. Personal pentru o solutie LongRange as merge in banda de 868 cu un chip LoRa.
Exista doar 3 modalitati sa mergi pe o solutie LongRange fara modul intern (de fapt doar 2 ...si o sa explic):
- cu Jumper T18 sau RK TX18s si cu modulul intern JP5in1
- cu statia FrSky X20 Tandem...dar care inca nu a aparut]
- cu statii Jeti ...dar aici e o smecherie: nu poti selecta modulul de 900 MHz separat, asta a fost gandit din start ca o solutie redundanta de backup pentru sistemul principal de 2.4 GHz (adica un satelit suplimentar in lata banda)

Pentru ca ai un RK TX18s pe durm (nu stiu daca e normal sau lite) singurele variante practice pentru tine sunt fie cu un modul R9M extern sau un JP5in 1 intern sau un TBS crossfire extern. R9M extern si JP5in 1 interne am cate doua (si ca sa fiu sincer nu am nevoie chiar de 2 bucati din fiecare) si TBS Crossfire am doar 1 bucata. De oricare dintre ele ma pot desparti (dar in cazul TBS doar ca un set cu modulul Tx si 4 receptoare, 2 miniaturale si doua normale). La Frsky am si 2 receptare R9 slim+ si 2 bucati R9 mm cred...iar la Jumper am 2 bucati R900 normale (cu 8 iesiri PWM) si 12 bucati R900mini (cu SBus). Daca vrei pentru teste sau sa cumperi te pot ajuta. Dar cred ca o solutie TBS te ajunge mai mult decat statia (cel mai ieftin starter kit cu 3 receptoare e pe la 150 de euro).

Cu antenele de 868 ai si nu prea ai dreptate. Poza aia pe care am pus-o cu Tx si Rx de RavenLRS facute de mine din placute LoRa32 sunt cu antene de 900 MHz. Singura probblema e ca au comandasem set de 868 MHz si cand am pus antena pe VNA imi arata ca e tunata perfect pe 915 MHz ,,, cred ca o sa sap sa vad cum o ajutez in frecventa. si mai am si niste antene PCB de la Jumper, trebuie sa le masor (inca nu am facut un adaptor IPEX-SMA). si mai e varianta de antena dipol DIY si care nu e f greu de realizat.



0

#86 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 07 March 2021 - 11:45 AM

Salut,
Viorel IX,

Cu modul extern si antena externa ai range mai mare , decat cu modul intern si antena interna.


In plus modulul extern merge pana la 1 W pe 915 Mhz si 500 mW pe 868 MHZ, spre deosebire de cel intern de la Jumper care e de doar 300mW.

Deci pentru Long Range ai mai multe posibilitati (optiuni) cu R9M.


In plus poti monta pe modulul extern antena asta:https://www.banggood.com/Frsky-Zipp9-915MHZ-High-Performance-Moxon-Antenna-for-R9M-and-R9M-Lite-Module-p-1478718.html?rmmds=myorder&cur_warehouse=CN
care e mai preformanta pentru distanta. Eu am luat una.


Pe Ender nu il intereseaza atat distanta,ci sa faca un sistem redundant in 2,4 GHZ concomitent cu un sistem in 900 MHZ pentru siguranta pe planoare scumpe (2000 Euro) F5 J de exemplu , asa ca pentru el un sistem intern in 900 MHZ e arhisuficient.


In 900 MHZ pe langa ca banda e mai libera ca la 2,4 MHZ , propagarea undelor radio e mult mai buna.


Si eu am fost interesat de SIY in 2,4 , dar dupa o discutie cu Ender m-am hotarat la R9 M , din care am 3 noi noute din care 1 inca sigilat, pe care poate il vand, ca 2 imi ajung.


Le-am scris softul Flex si pot lucra cu ele atat in 868 cat si in 915 MHZ. le-am testat si functioneaza perfect.


In plus receptoarele FR Sky Long Range sunt inca la preturi rezonabile 20-30 Euro, am luat R9 Mini OTA pe la 18,7 E si R9Slim OTA pe la 20,5 E +TVA, cu transport gratuit, ca am luat de mai mult de 100 E de la Horrus din Germania.

Mai e varianta cu receptoare Long Range Jumper, eu nu am inca, dar are Ender si poate le testeaza cand are timp.Nu am luat pentru ca nu au telemetrie decat cu Pix parca, nu sunt sigur.



Atat modulele cat si receptoarele functioneaza cu ACCST ,in FCC si EU LBT cu softul Flex, ca si statiile mele Taranis X9D , Qx7S si RK T18S.


Crosfire, din ce am vazut pe net, nu pare mai bun si e si mult mai scump, dar e o optiune.


Optiunea e insa la tine.


Bafta Ciao Sorin

0

#87 Useril este offline   ViorelX 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 536
  • Inregistrat: 06-October 09
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:modelism, electronica, mecanica

Postat 07 March 2021 - 12:24 PM

Vezi postareaender67, la 07 March 2021 - 09:08 AM, a spus:

Pentru ca ai un RK TX18s pe durm (nu stiu daca e normal sau lite) singurele variante practice pentru tine sunt fie cu un modul R9M extern sau un JP5in 1 intern sau un TBS crossfire extern.


Am spus ca am luat un RK TX18s normal, nu lite, fiindca am apucat sa iau ultima bucata, la un pret redus, doar putin mai scump decat un 'lite'.

De la bun inceput am zis ca nu ma tenteaza sa folosesc modulul de 900MHz la putere mai mare 25mW. Atat! Stiu ca TBS are putere maxima de 2W, dar la ce-mi foloseste?
Asa ca merg pe varianta cresterii castigului antenei. Asta se preteaza mai bine in 2.4GHz, cu dezavantajul ca aceste unde au nevoie de mai multa 'vizibilitate'.
Sistemul Siyi merge pana la 200mW si ei reusesc 'range' > 30km, mergand pe sensibilitatea f ridicata a receptoarelor. Si 100mW ar fi destul. Desigur, s-o fi reducand rata de transmitere a datelor, dar pe mine ma intereseaza mai ales telemetria sa mearga satisfacator. Ei asigura si transmiterea datelor prin BT de la modulul de emisie. Ce nu va convine la acest sistem, in afara de dezavantajul ca undele astea n-au penetrare asa buna ca in 900MHz? Pt mine ar fi satisfacator sa mearga bine pe distanta mare, dar cu vizibilitate directa.

Poate ca voi experimenta si sistemul in 868MHz, nu zic ca e exclus pt mine.
Daca aveti componente de vanzare, mai vorbim.
Pe mine ma intereseaza un sistem care:
-sa aiba 'range' destul de mare, la la putere cat mai redusa de emisie;
-sa ofere transmiterea telemetriei si prin BT spre aplicatii precum Mission Planner;
-eventual sa fie redundant.

Dar nu e graba mare. Eu ma apuc acum incet, incet sa-mi reiau activitatea RC si probabil, cel mai devreme prin luna mai voi fi din nou in aer. Am destule de pregatit si de invatat.

Aceasta postare a fost editata de ViorelX: 07 March 2021 - 12:27 PM

0

#88 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 07 March 2021 - 05:52 PM

Viorel IX,
Pe mine ma intereseaza un sistem care:
-sa aiba 'range' destul de mare, la la putere cat mai redusa de emisie;
-sa ofere transmiterea telemetriei si prin BT spre aplicatii precum Mission Planner;
-eventual sa fie redundant.
Cand il gsesti te rugam sa ne spui si noua.
Bafta Ciao Sorin

0

#89 Useril este offline   ViorelX 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 536
  • Inregistrat: 06-October 09
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:modelism, electronica, mecanica

Postat 07 March 2021 - 09:57 PM

Vezi postareaSORIN CAIUS, la 07 March 2021 - 05:52 PM, a spus:

Cand il gsesti te rugam sa ne spui si noua.


Cred ca nu m-ai inteles. N-am spus nimic exagerat.
1. Siyi deja mi-ar indeplini cerintele;
2. TBS XF e bun, doar ca n-am nevoie sa fie asa puternic;
3. R9M e bun, doar ca n-are BT pt transmiterea datelor spre aplicatii. Dar cred ca se poate adauga un astfel de modul.
4. JP5in1, banuiesc ca are o placa R9M. Ii mai trebuie BT.
Ma gandeam si la eventualitatea de a folosi 900MHz+2.4GHz (sistem redundant).

Acum iau in considerare solutia de a pune modul JP5in1 sau doar placa de 900MHz in interior si de a monta un conector de antena pe carcasa, alaturi de cel pt antena de 2.4GHz. Mai trebuie sa adaug modul BT pt transmiterea telemetriei.

Aceasta postare a fost editata de ViorelX: 07 March 2021 - 09:59 PM

0

#90 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 07 March 2021 - 10:14 PM

Asta e interiorul lui RK TX18S lite (cel cu chip radio CC2500). In dreapta sub baterie e locul gol pentru cipul BT.
Se poate monta un chip BT care se gaseste ca piesa de schimb pentru X10. Trebuie si o varianta de OpenTX compilata cu optiunea pentru BT.
https://www.horusrc....oth-module.html

Fisiere atasate


0

Arata acest topic


  • 6 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro