Modelism - RHC Forum: Cafenea radio - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 6 Pagini +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Cafenea radio orice despre radio

#121 Useril este offline   ViorelX 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 536
  • Inregistrat: 06-October 09
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:modelism, electronica, mecanica

Postat 23 August 2021 - 10:29 PM

Voi ați reușit să faceți downgrade la ACCST la noile module R9M și receptoare R9mm care se găsesc acum?
0

#122 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 24 August 2021 - 10:21 AM

Am facut la R9 Mini-OTA si la R9 Slim-OTA si e ok totul.

La celelalte nu cred ca se poate pentru ca nu sunt compatibile ACCST

Bafta Ciao Sorin
0

#123 Useril este offline   ViorelX 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 536
  • Inregistrat: 06-October 09
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:modelism, electronica, mecanica

Postat 24 August 2021 - 11:04 AM

Eu pierd acum o groază de timp cu lucruri de nimic. Tot încercam să programez receptorul R9mm cu ACCST flex și îmi dădea mesajul: 'data refused'. Nu mai știu cum, până la urmă am reușit. Dar pentru că n-am reușit să fac bind, acum vreau să-i pun la loc ACCESS. Și nu reușesc. Aceeași problemă: 'data refused'.
0

#124 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 24 August 2021 - 12:49 PM

Io am facut cu modul extern R9M ,(nu la R9M 2019 dar cred ca merge si la asta), la care a trebuit sa-i scriu Flex si abia apoi m-am ocupat de receptoare, alea 2 modele, de care am zis mai sus. La celelalte receptoare nu exista compatibilitate cu ACCST scrie in descrierea lor.
Pe youtube sunt tutoriale destule cum se face.

Bafta Ciao Sorin
0

#125 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 24 August 2021 - 01:11 PM

Eu m-am ghidat dupa tutotrialele aste si mi-a mers din prima.

Sigur reusesti si tu.

Bafta ciao Sorin



https://www.youtube....h?v=hcTIBMDUyAU

https://www.youtube....h?v=AOWOxPo9A0g

https://www.youtube....h?v=Jd21QbvwfnU

https://www.youtube....h?v=jNCFysYZz24
https://www.youtube....h?v=DHWcZL_CBMQ
0

#126 Useril este offline   ViorelX 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 536
  • Inregistrat: 06-October 09
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:modelism, electronica, mecanica

Postat 24 August 2021 - 10:05 PM

Mulțumesc, m-am descurcat până la urmă.
A fost greșeala mea: am încercat să programez receptorul fără să scot modulul extern din transmițător. Am legat firele receptorului la pinii GND, VCC, S.Port ai R9M. Nu știu cum am înțeles eu că merge și așa. Și aparent chiar a mers la unele încercări, dar cine știe ce s-o fi scris și unde, că mi s-a zăpăcit și modulul extern.

În fine, am legat receptorul la pinii corespunzători ai transmițătorului și am reușit să programez corect receptorul.
Merge scris și firmware ACCST, dar nu se mai poate face bind.
În final am pus la receptor și la modulul R9M firmware ACCESS flex. Merge, nu mai am probleme.

Ciudat este că nu văd pe pagina producătorului vreo mențiune la faptul că noile R9mm-OTA nu merg in ACCST. Așa ceva văd că se discută pe forumuri. Producătorul dă aici pentru R9mm-OTA ambele versiuni de firmware, ACCESS și ACCST:
https://www.frsky-rc.com/r9-mm-ota/
E derutant!

Aceasta postare a fost editata de ViorelX: 24 August 2021 - 10:08 PM

0

#127 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 25 August 2021 - 09:03 AM

Cand am cumparat eu (acum cateva luni) R9 mini+ota si R9slim +ota doar astea 2 erau compatibile si cu ACCST. R9mm Nu era , acuma pe site la Horrus vad ca e scris ca si asta e compatibil.

Cu cele 2 receptoare mentionate am reusit fara probleme in ACCST atat LBT cat si FCC.

Mai mult nu stiu ca nu am studiat problema, ma gandesc sa mai iau vreo cateva receptoare, dar doar cele 2 modele pe care le am deja.

Bafta Ciao Sorin
0

#128 Useril este offline   ViorelX 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 536
  • Inregistrat: 06-October 09
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:modelism, electronica, mecanica

Postat 01 June 2022 - 01:05 PM

Multă vreme a mai trecut fără să mai fie activitate pe aici. Nici eu nu m-am mai ocupat de modelism decât sporadic. Anul trecut am zis că revin în activitate după o pauză de 4 ani și că tocmai trec și eu de la RC în 35MHz la alte lucruri mai moderne.

Ce-am făcut în ultimul an:
Am achiziționat stație RadioKing TX18s.
Mai nou, am și Eachine TX16s, căci îmi place mai mult aspectul ei. Am prins un rar moment favorabil să o cumpăr din EU.
La ambele stații am făcut modificări: am adăugat potentiometre EX1,2 și butoane SI,J. Am adăugat mufe de încărcare 2s. Ambele au încărcare prin USB, dar numai TX16s are și egalizare. Știam că la TX16s sistemul de încărcare e mai delicat și nu suportă încărcător rapid. Așa că de la bun început am folosit un încărcător slab, de 0.5A. Și tot s-a defectat, încă de la prima încărcare!

La TX18S am adăugat modul BT original Horus, dar nu mi-a folosit la nimic, căci nu mă pot conecta la el în nici un fel. Mai nou am aflat că trebuie rescris firmware-ul:
https://www.instruct...iomaster-TX16S/
Trebuie să dezlipesc modulul BT și să-l reprogramez, dar între timp am mai cumpărat unul, ca să am și pentru TX16s.
Chiar acum încerc să-l reprogramez, dar nu-mi merge. M-am blocat la pasul 3. Nu răspunde placa Arduino, folosită pe post de programator. Așa au pățit și alții și n-am aflat soluție.

La TX18s am încercat să pun și un GPS. N-am reușit. Renunț la idee. Important e să rezolv problema conexiunii BT cu o tabletă, ca să pot folosi o aplicație precum 'Telemetry Viewer'. Măcar asta să rezolv și atunci nu mai văd rostul unui GPS intern, din moment ce are tableta.

Am 2 module R9M ACCESS și câteva receptoare R9mm și R9MX. Aș zice că-s minunate. Dar sunt niște probleme de rezolvat:
1. Sistemul ACCESS merge perfect în OpenTX, dar în EdgeTX e funcțional doar pe jumătate:
https://github.com/E...etx/issues/1585
Dezvoltatorii n-au făcut treaba complet și de luni de zile nu se ocupă nimeni de definitivarea ei.
E clar că prefer EdgeTX și nu vreau să rămân la OpenTX.

2. Raza de acțiune e mult sub așteptări: în maxim 2-300m pierd semnalul. Unde or fi cei peste 10km?! Cică de vină ar fi antenele, atât la emisie, cât și la recepție. Dar chiar așa?! Am încercat să-mi fac dipoli simpli din sârmă de 82mm lungime. Degeaba! Aștept acum să primesc un VNA comandat pe Ebay, ca să pot să testez și să-mi fac singur antene:
https://www.ebay.de/itm/124346486997
Am făcut probele în modul LBT EU, la 25mW. Dat fiind că receptorul transmite telemetria doar pe 25mW, nici nu văd rostul folosirii unor puteri de emisie mai mari. Și 25mW ar trebui să-mi poată asigura vreo 5-7km de rază.

Mai am un modul Siyi FM30. N-am avut timp să-l testez, dar am aflat că acesta are atât emisia, cât și telemetria pe 200mW.

Zilele trecute am probat sistemul ExpressLRS, instalat pe R9M/R9mm. Sunt foarte entuziasmat:
-poate fi instalat pe R9M/R9 și Siyi, deci nu mai cumpăr alte aparate;
-sunt posibile mai multe setări pentru puterea de emisie, rata de telemetrie;
-dă niște indicatori mai relevanți despre calitatea conexiunii și poți anticipa mai bine cât va fi raza de acțiune.
Cel mai probabil, o să rămân la ExpressLRS. Urmează să-l probez și pe Siyi FM30 și probabil voi ajunge la concluzia că ăsta e cel mai bun sistem. Cu telemetria pe 200mW sau fie și doar 100mW, trebuie să ai acoperire mai mare decât cu cei 25mW la R9, pe lângă rata ei mai mare. Apoi, nu știu dacă în afară de Siyi mai sunt alte receptoare care transmit telemetria pe putere așa mare.
Da, m-am lămurit cât de importantă e rata telemetriei: în R9/ACCESS n-am nici un control asupra ei. Merge bine un timp, dar destul de des stagnează secunde bune, la distanțe de doar câțiva metri între emițător și receptor. În ExpressLRS pot seta rata ei și pot urmări mai bine calitatea legăturii.

În tot acest timp, doar foarte puțin am mai fost pe câmp la zbor și doar ca să fac scurte probe.
Am cumpărat 3 avioane Volantex 2400, având noroc să prind momente favorabile. Acum nu mai sunt de găsit. Sunt minunate, doar că am lucrat mult ca să modific unul după ideile mele și încă nu-s gata.
Am instalat FC SPracing Mini, cu Inav:
https://hobbyking.co...controller.html
Mi-am făcut stoc mare de astfel de FC, fiindcă le-am găsit ieftin în EU și eu zic că încă sunt foarte bune.
Tot făcând probe, am distrus deja 3 din ele și mult mai mare ar fi fost paguba dacă luam din alea mai noi și mai scumpe. Cele noi, nu doar că sunt scumpe, dar:
-multe au doar 6 ieșiri PWM și tare scumpe sunt cele cu 8-10, cum vreau eu.
-cam toate au acum circuite de putere pe placă și exact asta evit eu. Puterea trebuie să rămână departe de placă, ca să nu perturbe magnetometrul.
Am instalat și scripturile LUA de telemetrie Inav și-s foarte mulțumit.
0

#129 Useril este offline   ViorelX 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 536
  • Inregistrat: 06-October 09
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:modelism, electronica, mecanica

Postat 01 June 2022 - 10:01 PM

Am reușit până la urmă să duc la capăt procedura de rescriere a firmware-ului de la modulul BT, descrisă la:
https://www.instruct...iomaster-TX16S/

Dar tot nu reușesc să mă conectez. Nu pot să împerechez radioul cu smartfonul sau tableta. Am impresia că am muncit degeaba. Ori modulul cu firmware original, ori schimbat, îmi pare că e totuna.
0

#130 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 02 June 2022 - 08:33 AM

Salut,

Zilele trecute am probat sistemul ExpressLRS, instalat pe R9M/R9mm. Sunt foarte entuziasmat:<br style="font-size: 13px; background-color: rgb(250, 251, 252);">-poate fi instalat pe R9M/R9 și Siyi, deci nu mai cumpăr alte aparate;


Eu am mai multe R9M cu Flex si merg fara probleme.


Ceea ce ma intereseaza e sa flashuiesc un modul R9M cu Expres LRS, am vazut ca se poate.


Ceea ce nu am vazut inca e cum sa flashuiesti receptoarele R9 mini + OTA sau R9 slim+ota


Vad ca tu ai reusit sa scrii softul Express LRS pe R9mm , nu am vazut nicaieri varianta si m-ar interesa poate se poate scrie si pe R9 mini.




Scrie linkul unde ai vazut cum se face.


Multumesc.


Bafta ciao Sorin
0

#131 Useril este offline   vlad1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2647
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 02 June 2022 - 02:22 PM

Vezi postareaViorelX, la 01 June 2022 - 01:05 PM, a spus:


2. Raza de acțiune e mult sub așteptări: în maxim 2-300m pierd semnalul. Unde or fi cei peste 10km?! Cică de vină ar fi antenele, atât la emisie, cât și la recepție. Dar chiar așa?! Am încercat să-mi fac dipoli simpli din sârmă de 82mm lungime. Degeaba! Aștept acum să primesc un VNA comandat pe Ebay, ca să pot să testez și să-mi fac singur antene:
https://www.ebay.de/itm/124346486997
Am făcut probele în modul LBT EU, la 25mW. Dat fiind că receptorul transmite telemetria doar pe 25mW, nici nu văd rostul folosirii unor puteri de emisie mai mari. Și 25mW ar trebui să-mi poată asigura vreo 5-7km de rază.




Esti cumva in 900 Mhz ?

Aceasta postare a fost editata de vlad1: 02 June 2022 - 02:22 PM

0

#132 Useril este offline   ViorelX 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 536
  • Inregistrat: 06-October 09
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:modelism, electronica, mecanica

Postat 02 June 2022 - 10:23 PM

Vezi postareaSORIN CAIUS, la 02 June 2022 - 08:33 AM, a spus:

Scrie linkul unde ai vazut cum se face.


Am urmat instructiunile de pe site-ul oficial ExpressLRS:
https://www.expressl...t/receivers/r9/

A mers fara probleme. Am auzit că probleme apar la receptoarele R9MX.


Vezi postareavlad1, la 02 June 2022 - 02:22 PM, a spus:

Esti cumva in 900 Mhz ?


Am cumpărat doar aparate EU LBT pe 868MHz. Dar am auzit că n-ar fi bune antenele acestora.

Aceasta postare a fost editata de ViorelX: 02 June 2022 - 10:25 PM

0

#133 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 03 June 2022 - 08:04 AM

Eu am flex pe R9M si merge si 915 si 868, receptoare am binduit doar 2 dar am vreo 10 R9 mini+OTA -EU si R9 Slim+OTA-EU. Pentru acestea am luat si antene pt 915 Mhz ca sa le pot folosi in 915.



Mentionez ca eu am statie Taranis X9D, ACCST si una TX18S, pentru un R9 M am luat o antena Moxon 915 Mhz, ma intereseaza 915 ca pot folosi telemetria la puteri mai mari de emisie.La mine RSSI e batut in cuie la 100 e drept ca am incercat doar la sol.



Recent am mai luat 2 receptoare R9 STAB OTA-EU, nu m-am apucat de ele inca dar mi-ar conveni daca le-as putea flashui cu FLEX, insa pana acum nu am vazut nicaieri cum se face ,daca se poate face.

Mai vorbim

Bafta Ciao Sorin

Aceasta postare a fost editata de SORIN CAIUS: 03 June 2022 - 08:06 AM

0

#134 Useril este offline   ViorelX 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 536
  • Inregistrat: 06-October 09
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:modelism, electronica, mecanica

Postat 03 June 2022 - 08:51 AM

Pentru programarea R9Slim cu ELRS trebuie programator ST-Link:
https://ardushop.ro/...link&results=48

Mi-am luat și eu, fiindcă îmi va trebui pentru Siyi.
Am încercat și eu softul Flex, dar am renunțat: merge la 10mW și următoarea treaptă e la 100mW, dar ce folos, dacă telemetria rămâne pe 25mW?
Așa că mai bine folosesc versiunea EU LBT pe 25mW.

Ieri am testat sistemul Siyi FM30. Pare să fie excelent ca rază de acțiune, dar am niște probleme: receptorul transmite telemetria pe un port UART separat de datele RC (transmise prin S.bus), protocolul este MavLink și de fapt nu recepționez deloc telemetria, că nu-mi merge.
Așa că sunt hotărât: trec și Siyi la ExpressLRS.
0

#135 Useril este offline   freefly 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 289
  • Inregistrat: 04-December 16
  • Gender:Male
  • Location:Tg-Mures
  • Interests:electronica si tot ce zboara :)

Postat 22 June 2022 - 01:06 PM

Salut!
A reusit cineva sa faca update la Radioking TX18S ? Pe net ce am gasit numai probleme :( Siteul producatorului nu mai exista :(
T-REX 450PRO FBL
OMP M1
T-REX 250 FBL
V911, V977
Piper Cub J-3 By Dululutu
F22 Raptor (depron Restie)
Cessna 400 1,4m (FMS)
EXTRA 330 36" (depron)
F4U-Baby
P40-balsa (RIP)
X4M380L, E010s
0

#136 Useril este offline   vlad1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2647
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 22 June 2022 - 01:59 PM

...

Aceasta postare a fost editata de vlad1: 22 June 2022 - 02:02 PM

0

#137 Useril este offline   ViorelX 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 536
  • Inregistrat: 06-October 09
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:modelism, electronica, mecanica

Postat 22 June 2022 - 02:43 PM

Vezi postareafreefly, la 22 June 2022 - 01:06 PM, a spus:

Salut!
A reusit cineva sa faca update la Radioking TX18S ? Pe net ce am gasit numai probleme :( Siteul producatorului nu mai exista :(


Da. Eu mi-am instalat OpenTX 2.3.14 și EdgeTX 2.7, fără probleme. Dar nu m-am uitat pe nici un site al producătorului. Am instalat variantele pentru T18.
0

#138 Useril este offline   freefly 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 289
  • Inregistrat: 04-December 16
  • Gender:Male
  • Location:Tg-Mures
  • Interests:electronica si tot ce zboara :)

Postat 22 June 2022 - 07:40 PM

Vezi postareaViorelX, la 22 June 2022 - 02:43 PM, a spus:

Da. Eu mi-am instalat OpenTX 2.3.14 și EdgeTX 2.7, fără probleme. Dar nu m-am uitat pe nici un site al producătorului. Am instalat variantele pentru T18.


Multumesc pt. informatie, o sa incerc si eu. Ai reusit sa faci backup in totalitate daca ai probleme?
T-REX 450PRO FBL
OMP M1
T-REX 250 FBL
V911, V977
Piper Cub J-3 By Dululutu
F22 Raptor (depron Restie)
Cessna 400 1,4m (FMS)
EXTRA 330 36" (depron)
F4U-Baby
P40-balsa (RIP)
X4M380L, E010s
0

#139 Useril este offline   freefly 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 289
  • Inregistrat: 04-December 16
  • Gender:Male
  • Location:Tg-Mures
  • Interests:electronica si tot ce zboara :)

Postat 23 June 2022 - 09:44 PM

Azi am facut si eu update la 2.3.15 fara probleme si int. MultiModul la 1.3.3.7. Testat cu doua modele, descarcat 4 acumulatoare functioneaza fara probleme.
T-REX 450PRO FBL
OMP M1
T-REX 250 FBL
V911, V977
Piper Cub J-3 By Dululutu
F22 Raptor (depron Restie)
Cessna 400 1,4m (FMS)
EXTRA 330 36" (depron)
F4U-Baby
P40-balsa (RIP)
X4M380L, E010s
0

#140 Useril este offline   ViorelX 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 536
  • Inregistrat: 06-October 09
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:modelism, electronica, mecanica

Postat 23 June 2022 - 10:11 PM

Pentru orice eventualitate, am făcut backup la softul original Radioking, dar niciodată n-a fost nevoie să revin la el.
0

#141 Useril este offline   freefly 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 289
  • Inregistrat: 04-December 16
  • Gender:Male
  • Location:Tg-Mures
  • Interests:electronica si tot ce zboara :)

Postat 12 December 2022 - 10:23 PM

Buna seara!
Am catva intrebari legat de ExpressLRS, poate reusim impreuna sa clarificam.
Care frecventa recomandati 868/2400 ? Nu zbor LR dar 2.4 este destul de aglomerat motiv pentru care ma gandesc la 868MHz. Care sunt puterile maxime de emitere legal in aceste frecvente? Cineva care se gandeste sa construiasca modul TX DIY sau a construit deja?

Multumesc anticipat!
T-REX 450PRO FBL
OMP M1
T-REX 250 FBL
V911, V977
Piper Cub J-3 By Dululutu
F22 Raptor (depron Restie)
Cessna 400 1,4m (FMS)
EXTRA 330 36" (depron)
F4U-Baby
P40-balsa (RIP)
X4M380L, E010s
0

#142 Useril este offline   ViorelX 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 536
  • Inregistrat: 06-October 09
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:modelism, electronica, mecanica

Postat 13 December 2022 - 10:29 PM

Eu testez ExpressLRS în ambele frecvențe, până la puterea maximă permisă în UE, care este de 25mW pentru 868MHz și 100mW pentru 2.4GHz, în mod LBT.
Nu mă preocupă să construiesc module DIY, fiindcă sunt destule și ieftine. Deocamdată folosesc R9M/R9 și Siyi/FR mini. Am mai cumpărat diverse alte receptoare special făcute pentru ELRS, dar încă n-am avut timp să le testez.
Care frecvență e mai bună? Inițial am vrut să merg mai departe pe 868MHz, dar sunt mai multe motive în favoarea 2.4GHz: putere mai mare, benzi mai multe, lărgime de bandă mai mare, antene mai mici, care încap mai bine în model.
Voi folosi ambele sisteme.
0

#143 Useril este offline   freefly 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 289
  • Inregistrat: 04-December 16
  • Gender:Male
  • Location:Tg-Mures
  • Interests:electronica si tot ce zboara :)

Postat 16 December 2022 - 08:09 AM

Vezi postareaViorelX, la 13 December 2022 - 10:29 PM, a spus:

Eu testez ExpressLRS în ambele frecvențe, până la puterea maximă permisă în UE, care este de 25mW pentru 868MHz și 100mW pentru 2.4GHz, în mod LBT.
Nu mă preocupă să construiesc module DIY, fiindcă sunt destule și ieftine. Deocamdată folosesc R9M/R9 și Siyi/FR mini. Am mai cumpărat diverse alte receptoare special făcute pentru ELRS, dar încă n-am avut timp să le testez.
Care frecvență e mai bună? Inițial am vrut să merg mai departe pe 868MHz, dar sunt mai multe motive în favoarea 2.4GHz: putere mai mare, benzi mai multe, lărgime de bandă mai mare, antene mai mici, care încap mai bine în model.
Voi folosi ambele sisteme.


Multumesc pentru informatii, cred ca raman la 2.4GHz pentru ca sunt mai multe tipuri de receptoare si unele cu antene SMD. Am gasit pe Ali ofete cu TX + 3 receptoare sub 400ron.
T-REX 450PRO FBL
OMP M1
T-REX 250 FBL
V911, V977
Piper Cub J-3 By Dululutu
F22 Raptor (depron Restie)
Cessna 400 1,4m (FMS)
EXTRA 330 36" (depron)
F4U-Baby
P40-balsa (RIP)
X4M380L, E010s
0

#144 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 16 August 2023 - 12:51 PM

Un baiat de la club a facut ceva studii. Ce parere aveti?
''Estimated Range of IRX4+ Module in DSMX ModeObjective:
  • Estimate the range of the IRX4+ module when the DSMX protocol is selected
Testing hardware/configuration:
  • Taranis X9D (EdgeTX) + IRX4+ Module (Multi-Module project)
  • DSMX 2F Protocol, 8 channels, Servo Update Rate of 22ms
  • Spektrum AR631 receiver
  • Between the plane and the Radio/Transmitter (TX), there is a wooden fence, two rows of trees, a smaller steel fence, and then an open soccer field.
Methodology:
  • I put the plane on my wooden deck after removing the prop (about 8 feet from the ground and 6 feet from the house patio door) and checked how far I could control the plane with the transmitter in "Range Check" power mode. Then I checked how far I could go before getting a Telemetry Lost alert (normal power). I then estimated the expected max controlling distance when the TX is at full and low power.
  • Actual distances in meters between the plane and the TX were determined by using reference points on a Google map.
  • Although there is obviously an RF power amp between the CYRF chip and the antenna, I did not find any info on it. I assumed that the output is a linear function of the input. It might explain the difference between the calculated distance ratio of 1/50 and the stated 1/30 found in a comment in the multi-module software source code. Using 1/30, the estimated distance at full power is then 2.1km instead of 3.4km.
  • Calculations are attached to this post. Please correct me if I made a mistake (I am not an engineer).
Plane control distance results:
  • The estimated theoretical max distance at full power is 3.4km (or 2.1km? see above comment)
  • When choosing the DSM protocol there is a low-power check-box, if checked the estimated distance is 273m.
Max distance at which telemetry data is still received:
  • Very short distance of 142m. Cause? Plane receiver transmitting power? TX module sensitivity?
Conclusion:
  • For outdoor VLOS flying, range seems more than adequate but I would avoid selecting the low power option.
  • The low power option could be selected for flying smaller planes indoor (size of a soccer field or less).
  • Telemetry stops working at a very short distance. I now understand why people were suggesting to disable telemetry alarms. Note also that I've had a few telemetry lost/recovered alerts before I reached the maximum distance.
  • Estimated distances for plane control could be much shorter in real life due to obstacles, interference, antennas, etc.
  • It is not clear to me how the maximum distance would be reduced in a crowded environment where you have several hobbyists with Spektrum and non-Spektrum TX using the DSM as well as other protocols. Is the frequency selection algorithm in the multi-module as good as in Spektrum TX modules? ''

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de dan_mitea: 16 August 2023 - 12:52 PM

0

#145 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 20 August 2023 - 02:03 PM

Nu am nici o idee in afara de faptul ca in orice configuratie de telemetrie ai de fapt doua "calculatoare" care discuta intre ele. Si conteaza f mult cat de "tare" pot sa "strige" si cat de "fina" au "urechea". Si cat de "zgomotoasa" sau "absorbanta" e zona in care "discuta". Si sa nu "vorbeasca unul peste altul" (LBT?). Sau daca mai sunt altii care discuta in paralel.
Sunt o gramada de factori care pot inflenta distanta asta. Un exemplu simplu: cum sunt pozitionate antenele in spatiu (e valabil la ambele "calculatoare").
Doar un exemplu (e din categoria "extreme radio pimp-up" si e un caz singular): am doua jumper T16 (cel cumparat la lansare si unul luat de pe forum la mana a doua) la care am schimbat modulul multiprotocol intern cu cel de X10 Express (care e facut pentru Access si ACCST 2). Asta imi permite sa folosesc EthOS pe cele 2 T16 si modulul ala are 3 conectori de antena (2 pentru antenele interioare si una pentru cea exterioara). Si care sunt montate la 90 de grade unghi intre ele. Iar modulul radio exterior este un R9 pe 900 MHz (ieftine, cred ca am dat 10 sau 15 euro per modul). Dar eu nu am DSM ci doar receptoare FrSky si Radimaster si Jumper.

Aceasta postare a fost editata de ender67: 20 August 2023 - 02:04 PM

0

#146 Useril este offline   popad 

  • Aeromodelist
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1810
  • Inregistrat: 05-February 09
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Interests:Planoare RC

Postat 06 October 2023 - 05:48 PM

Azi am primit un modul SIYI FM30 si un receptor FR. L-am testat cu Jumper T12 Plus. Merge bine, telemetria ok (RSSI si baterie Rx).

Daca ar fi avut si altimetru/vario ar fi fost perfect. Receptorul 23.5 grame si destul de mare ca dimensiuni, dar incape in "Introduction F5J".

Ati reusit sa folositi vreun variometru disponibil pe piata, fara prea multe complicatii ?

Fisier atasat  SAM_5208.JPG (316.24K)
Number of downloads: 9

Aterizari fericite !

PopaD
0

#147 Useril este offline   ViorelX 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 536
  • Inregistrat: 06-October 09
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:modelism, electronica, mecanica

Postat 06 October 2023 - 08:59 PM

Eu am luat modul Siyi FM 30 cu receptor FR mini, mult mai mic și mai ușor. Merg foarte bine în ExpressLRS, cu un FC vechi, mic și ieftin, cu barometru. Deci am variometru, fără complicații.
0

#148 Useril este offline   popad 

  • Aeromodelist
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1810
  • Inregistrat: 05-February 09
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Interests:Planoare RC

Postat 06 October 2023 - 09:50 PM

Vezi postareaViorelX, la 06 October 2023 - 08:59 PM, a spus:

Eu am luat modul Siyi FM 30 cu receptor FR mini, mult mai mic și mai ușor. Merg foarte bine în ExpressLRS, cu un FC vechi, mic și ieftin, cu barometru. Deci am variometru, fără complicații.


Multumesc pentru raspuns. Nu ma ajuta, dar poate fi o solutie, Eu as dori un vario/altimetru, nu un FC.






Aterizari fericite !

PopaD
0

#149 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 07 October 2023 - 10:27 AM

Fr Sky avea variometru separat de vanzare 2 variante eu am luat unul dar nu l-am incercat inca , sta de vreo 5-6 ani.
0

#150 Useril este offline   popad 

  • Aeromodelist
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1810
  • Inregistrat: 05-February 09
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Interests:Planoare RC

Postat 07 October 2023 - 10:34 AM

Am si eu versiunea mai veche care se conecta prin hub, si versiunea noua cu S.Port. Le-am testat cu receptoare Frsky, si acum zac in cutie.

Nu stiu daca s-ar putea conecta la FR, si cum anume, eventual folosind un convertor. Studiez ! :).

Acum folosesc receptoare G-RX8/6 care au tot ce trebuie.

Am zis sa testez si un modul si un receptor FR SIYI :).
Aterizari fericite !

PopaD
0

Arata acest topic


  • 6 Pagini +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro