Modelism - RHC Forum: Vreau sa-mi fac elicopter! - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

Vreau sa-mi fac elicopter! Ei nu chiar de la zero

#31 Useril este offline   mizzone 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2180
  • Inregistrat: 07-May 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 09 May 2006 - 07:56 PM

"che'ca" falterashu doarme, c-altfel nu-mi "iesplic"...
bafta si minuni!

"...NU TREBUIE CONFUNDAT ADEVARUL CU PAREREA MAJORITATII..."-Jean Cocteau
"...DACA VEI AVEA SUFICIENTA INTELEPCIUNE SI RABDARE SI VEI STA ATENT PE MALUL RIULUI, VEI PUTEA OBSERVA, LA UN MOMENT DAT, PLUTIND LA VALE, CADAVRELE DUSMANILOR TAI" -citat : -Sun Tzu -ARTA RAZBOIULUI

"...cine nu are timp, nu invinge niciodata"-Antoine de Saint d'Exupery

"Cuvintele sincere nu sunt niciodata placute, cuvintele placute nu sunt niciodata sincere" -Lao Tze

"...esential in existenta unui om ca mine este ceea "ce" GINDESTE si "cum" GINDESTE, si NU ceea ce FACE si ce SIMTE."-Albert Einstein-BUCURIA GINDIRII

NOTA: daca, intimplator sau nu, unele cuvinte sau elemente de sintaxa din postarile mele comporta dificultati de compilare pentru unii cititori, sint disponibile scurte seminarii de dezvoltare a perceptiei si comunicarii interpersonale.
de asemenea, RECOMANDAM IMPERATIV celor care se cred indreptatiti sa corecteze modul de redactare al textelor un scurt curs de ISTORIE LINGVISTICA, precum si consultarea unui Indreptar ortografic, ortoepic si de punctuatie.
0

#32 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 11 May 2006 - 01:21 PM

dynamic, la 9 May 2006, 18:52, a spus:

eu vreo o lista completa cu materiale si piese pt un elicopter.....da vreau sa ies mai ieftin decat daca l-asi cumpara..care imi zice si mie

In general in lumea asta scarbavnica daca cumperi piesele....pentru ceva....separat iesi mai scump decat daca cumperi acel ceva ca produs final.
0

#33 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 24 January 2009 - 07:02 AM

Si totusi se poate:
http://rcuvideos.com...E-RC-Helicopter
Cine este cu adevarat pasionat poate face lucruri cu adevarat minunate. Nimic nu este imposibil.
0

#34 Useril este offline   cnc77hobby 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 202
  • Inregistrat: 18-December 06
  • Gender:Male
  • Location:Calarasi

Postat 24 January 2009 - 10:45 AM

Salutare
Interesant tare postul, noroc cu Dan ca altfel nu il vedeam si pacat ca nu a fost continuat de Dragut ,apropos nu ai mai facut nimic ?
La aceiasi treaba m-am gandit si eu si banuiesc ca nu sunt singurul de aici care doreste sa construiasca un heli aproape de la zero.
Primul meu heli este un T-rex 450 pe care am invatat sa zbor cat de cat , bineinteles ca toata treaba a inclus si multe crash-uri :rolleyes: ce au dus inevitabil la ruperea multor piese . Avand ceva scule in dotarea "home workshop-ului" m-am apucat sa construiesc diferite piese pe masura ce se rupeau sau deformau datorita crash-urilor. Asa cum spunea Silviu66 in prima parte a postului e mai greu de realizat piesa fizic decat de desenat. Totusi daca ai scule sunt de parere ca e rentabil sa iti faci singur piesele mai cu seama ca nu sunt ieftine deloc ,si aici ma refer la cele aluminiu ,care daca la un crash rupi cateva intr-o zi te duci la vale de bani buni:). Va prezint cateva din piesele construite de mine pt T-rex 450 si anume : blade holdere , flybar arm, wash out control arm, si chiar swash plate . Toate piesele au fost executate manual pe strung si freza .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: holder_1.jpg
  • Imagine atasata: holder_2.jpg
  • Imagine atasata: brat_flybar.jpg
  • Imagine atasata: brate_si_platou.jpg

Aceasta postare a fost editata de cnc77hobby: 24 January 2009 - 10:47 AM

0

#35 Useril este offline   kno3 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Motoare cu aburi, vapoare etc

Postat 24 January 2009 - 02:59 PM

Frumos lucrate piesele!
0

#36 Useril este offline   cnc77hobby 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 202
  • Inregistrat: 18-December 06
  • Gender:Male
  • Location:Calarasi

Postat 25 January 2009 - 12:47 AM

Vezi postareakno3, la Jan 24 2009, 02:59 PM, a spus:

Frumos lucrate piesele!

Multumesc de aprecieri
Cel mai greu se fac holder blade-urile deoarece au 2 cote de rulmenti mici la interior , mult mai simplu se face platoul . Prima poza primele piese(holderele si stopper). In poza 2 sunt holderele originale Align eloxate si gravate . Si ultima platoul nemontat inca.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: primele_piese.jpg
  • Imagine atasata: align.jpg
  • Imagine atasata: platou.jpg

0

#37 Useril este offline   cnc77hobby 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 202
  • Inregistrat: 18-December 06
  • Gender:Male
  • Location:Calarasi

Postat 25 January 2009 - 02:55 PM

Salutare
Pana acum piesele facute sunt o varianta de upgrade si nu inceputul unui proiect de la 0 al unui heli desi din punctul meu de vedere ce era mai greu a fost facut iar ce a ramas adica:ansamblu de coada ,framework si inca ceva maruntisuri sunt mult mai simplu de facut. Bineinteles ca nu se pot face toate piesele pt un heli, unele dintre ele trebuiesc cumparate (curea,pale,roti,rulmenti,teava coada,etc).
Au mai fost facute si alte piese care nu se vad, iar pozele nu le gasesc, dar nu sunt asa de greu de executat, cum ar fi : ax principal,feathering shaft, canopy mount bolt(astea se vad in pozele din postul de sus), iar in poza cu platoul se poate vedea in dreapta o incercare de executie a unui "tail holder blade" care nu a reusit datorita abordarii unei strategii gresite de prindere .Mai atasez cateva poze dupa cum urmeaza prima poza prima poza ,bratele flybar, iar in ultima este un ansamblu de upgrade original Align pe care mi-am propus sa-l contruiesc in viitor .
P.S. Sorry pt calitatea anumitor poze.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC01182.jpg
  • Imagine atasata: arms.jpg
  • Imagine atasata: coada_t_rex.jpg

Aceasta postare a fost editata de cnc77hobby: 25 January 2009 - 02:57 PM

0

#38 Useril este offline   Primus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3026
  • Inregistrat: 14-June 07
  • Gender:Male
  • Location:FR

Postat 25 January 2009 - 06:29 PM

Citeaza

Toate piesele au fost executate manual pe strung si freza .


Felicitari! Imi ridic palaria in fata Dvs. :D ... super piese, pasiune, talent.
0

#39 Useril este offline   cnc77hobby 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 202
  • Inregistrat: 18-December 06
  • Gender:Male
  • Location:Calarasi

Postat 26 January 2009 - 11:44 PM

Vezi postareaPrimus, la Jan 25 2009, 06:29 PM, a spus:

Felicitari! Imi ridic palaria in fata Dvs. :angry2: ... super piese, pasiune, talent.

Merci Primus. Ma bucur ca iti plac piesele si ca apreciezi .
Va tin la curent de fiecare data cand mai execut componente de upgrade.
0

#40 Useril este offline   Laur73 

  • fotograf aerian
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1855
  • Inregistrat: 26-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Filmari si fotografie aeriana

Postat 27 January 2009 - 03:35 PM

Vezi postareacnc77hobby, la Jan 24 2009, 10:45 AM, a spus:

Salutare
Interesant tare postul, noroc cu Dan ca altfel nu il vedeam si pacat ca nu a fost continuat de Dragut ,apropos nu ai mai facut nimic ?
La aceiasi treaba m-am gandit si eu si banuiesc ca nu sunt singurul de aici care doreste sa construiasca un heli aproape de la zero.
Primul meu heli este un T-rex 450 pe care am invatat sa zbor cat de cat , bineinteles ca toata treaba a inclus si multe crash-uri :angry: ce au dus inevitabil la ruperea multor piese . Avand ceva scule in dotarea "home workshop-ului" m-am apucat sa construiesc diferite piese pe masura ce se rupeau sau deformau datorita crash-urilor. Asa cum spunea Silviu66 in prima parte a postului e mai greu de realizat piesa fizic decat de desenat. Totusi daca ai scule sunt de parere ca e rentabil sa iti faci singur piesele mai cu seama ca nu sunt ieftine deloc ,si aici ma refer la cele aluminiu ,care daca la un crash rupi cateva intr-o zi te duci la vale de bani buni:). Va prezint cateva din piesele construite de mine pt T-rex 450 si anume : blade holdere , flybar arm, wash out control arm, si chiar swash plate . Toate piesele au fost executate manual pe strung si freza .

Acum zbor mai linistit in caz de crash stiu sigur ca inafara de pale i-mi poti face totul din aluminiu sau carbon.
Fotografie Aeriana
0

#41 Useril este offline   andrebandre 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 76
  • Inregistrat: 19-November 06

Postat 01 February 2009 - 03:46 AM

Toate piesele au fost executate manual pe strung si freza .


Dudule m-ai facut praf.
Esti un super meserias.
Am scos si eu capul din vagauna sa vad cu ce va mai omoriti timpul pe acolo prin Baragan si am ramas impresionat de maiestria cu care ai faurit piesele.
Hai sa-ti traiasca masinile unelte, sa ai la ce sa te joci.
PS. Sint inca incurcat pe drumuri, inca nu stiu care-mi va fi soarta, mai rezista un pic ca one way or the other se pecetluieste somehow si atunci o sa stiu si eu cu cine votez.You know what i mean.
Spor la meshtereala.
0

#42 Useril este offline   cnc77hobby 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 202
  • Inregistrat: 18-December 06
  • Gender:Male
  • Location:Calarasi

Postat 02 February 2009 - 04:03 PM

Dudule ms pt aprecieri . Nu sunt un super meserias , fac si eu atat cat ma pricep , pe siteurile si forumurile de afara e plin de baieti care isi construiesc singuri piesele. Ma simt bine sa primesc aprecieri de la tine, un tip experimentat si cum mult "know how " in heli. De rezistat inca rezist ca sunt prins cu multe proiecte si nu reusesc sa le termin. Acum lucrez si la ansamblu de coada pt T-rex ,sper ca in curand sa postez si ceva poze .
0

#43 Useril este offline   Primus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3026
  • Inregistrat: 14-June 07
  • Gender:Male
  • Location:FR

Postat 03 February 2009 - 08:57 PM

Citeaza

Acum lucrez si la ansamblu de coada pt T-rex


Cei cu Trex 450, eu zic sa va abonati repede... ;)
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2


Raspuns rapid

  

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro