Modelism - RHC Forum: Un nou proiect - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

Un nou proiect

#61 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 21 May 2017 - 06:11 PM

Vezi postareainformer, la 21 May 2017 - 03:22 PM, a spus:

Cred ca asta tine mai degraba de "materie" decat de electronica.
Si cred ca se reduce la: "cum demagnetizezi un magnet" sau "poti sa "scurtcircuitezi" un magnet?".
Iar eu cred cu tarie ca in afara de cazu` cand` esti "pe langa subiect" si faci gafe, poti sa demontezi/montezi un motor de oricate ori fara nici o pierdere... :| .


Pentru ca nu ma pricep, input-ul meu personal este 0. Dar Mariis de la Gecko Drive spune ca a facut test pe dyno si spune ca motorul a pierdut vreo 38% din cuplu. Acuma, ori el minte (greu de crezut pentru ca omul este o mica legenda in Statele Unite si daca ar minti i-ar da peste bot clientii si n-ar mai cumpara de la el, iar compania lor valoreaza niste milioane), ori testul cu dinamometru minte (greu de crezut), ori este adevarat ce spune. Tu ai facut un test sa vezi daca este adevarat sau nu ? As fi chiar curios de rezultat, desi eu oricum il cred 100 % pe omul cu shoparla. Se poate improviza un pony-brake (pe Youtube gasesti cum). Iar Anaheim Automation este de 51 de ani pe piata si este PRODUCATOR. Cu tot respectul pentru priceperea ta, dar cred ca nu poti afirma ca stii mai multe decat ei, care au si resurse de R&D si testare evident mai mari decat ale noastre ale tuturor. Inteleg interesul lor comercial, dar ei nu spun ca toate stepperele se de-magnetizeaza mai putin ale lor, ci ca toate stepperele se de-magnetizeaza INCLUSIV ale lor; asa ca nu vad cum ar putea sa masluiasca un adevar tehnic usor verificabil in favoarea unui interes comercial care nu reiese in nici un fel din afirmatia: nu desfaceti stepperele ! Cred ca ''a crede cu tarie'' este minunat, dar ''a testa'' practic cuplul este metoda de aflare a adevarului. In plus, ei nu spun ca nu se poate repara, ci ca lucrul asta se poate face daca ai conditii de re-magnetizare-care sincer habar n-am in ce constau. :drinks:
0

#62 Useril este offline   Teleflyer 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 202
  • Inregistrat: 24-April 08
  • Gender:Male
  • Location:iasi

Postat 21 May 2017 - 06:54 PM

pana la urma motoarele alea de 6 nm si 3.9kg sunt nema 34. cam slab raportul greutate/cuplu dar probabil au alti parametri la superlativ de esti asa incantat de ele.
0

#63 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 21 May 2017 - 07:57 PM

Vezi postareasteelmind, la 21 May 2017 - 06:11 PM, a spus:

Pentru ca nu ma pricep, input-ul meu personal este 0. Dar Mariis de la Gecko Drive spune ca a facut test pe dyno si spune ca motorul a pierdut vreo 38% din cuplu. Acuma, ori el minte (greu de crezut pentru ca omul este o mica legenda in Statele Unite si daca ar minti i-ar da peste bot clientii si n-ar mai cumpara de la el, iar compania lor valoreaza niste milioane), ori testul cu dinamometru minte (greu de crezut), ori este adevarat ce spune. Tu ai facut un test sa vezi daca este adevarat sau nu ? As fi chiar curios de rezultat, desi eu oricum il cred 100 % pe omul cu shoparla. Se poate improviza un pony-brake (pe Youtube gasesti cum). Iar Anaheim Automation este de 51 de ani pe piata si este PRODUCATOR. Cu tot respectul pentru priceperea ta, dar cred ca nu poti afirma ca stii mai multe decat ei, care au si resurse de R&D si testare evident mai mari decat ale noastre ale tuturor. Inteleg interesul lor comercial, dar ei nu spun ca toate stepperele se de-magnetizeaza mai putin ale lor, ci ca toate stepperele se de-magnetizeaza INCLUSIV ale lor; asa ca nu vad cum ar putea sa masluiasca un adevar tehnic usor verificabil in favoarea unui interes comercial care nu reiese in nici un fel din afirmatia: nu desfaceti stepperele ! Cred ca ''a crede cu tarie'' este minunat, dar ''a testa'' practic cuplul este metoda de aflare a adevarului. In plus, ei nu spun ca nu se poate repara, ci ca lucrul asta se poate face daca ai conditii de re-magnetizare-care sincer habar n-am in ce constau. :drinks:

steelmind, departe de mine intentia de a minimiza valoarea vreunuia de la Gecko sau de la alta firma insa fizica e fizica indiferent de firma... sunt convins ca la fel crezi si tu. Un magnet este un magnet indiferent despre cine vorbeste despre el in schimb interese in a nu desface un produs poa` sa existe. La fel ca discutia anterioara din topicu` asta sunt prea putin tentat sa cred pe cineva doar pt. ca il cheama Ion sau Gheorghe si cred ca sunt capabil sa inteleg un fenomen daca cineva incearca sa-l explice in termeni uzuali si fara sa faca apel la "crede si nu cerceta".
Pe de alta parte cred ca o sa pregatesc un asemenea experiment ... mi se pare ca "valoarea" implicat ii nesemnificativa in raport cu satisfactia (sau insatisfactia...) de a zice "stiu ca-i asa, c-am facut" :D :D.
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

#64 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 21 May 2017 - 08:08 PM

Vezi postareainformer, la 21 May 2017 - 07:57 PM, a spus:


Pe de alta parte cred ca o sa pregatesc un asemenea experiment ... mi se pare ca "valoarea" implicat ii nesemnificativa in raport cu satisfactia (sau insatisfactia...) de a zice "stiu ca-i asa, c-am facut" :D :D.


Amen to that !
0

#65 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 21 May 2017 - 09:20 PM

Cred ca ideea principala este de a masura intensitatea campului magnetic la polii rotorului si cum poate fi "stricat" campu` asta apropiind ceva obiecte metalice de polii respectivi... o sa "pun surubelnita" peste tot, ca sa fie clar :). Aveti idee cum pot sa masor campu` ala, ma ajuta un senzor HMC5883 conectat la un"Arduino" sau ii in afara scalei? :D
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro