Modelism - RHC Forum: Sugesti imbunatatire ARA - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

Sugesti imbunatatire ARA Ce a mers bine si ce nu mers bine : propuneri, sugestii

#61 Useril este offline   Travel Air 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1225
  • Inregistrat: 26-September 12
  • Gender:Male
  • Location:Vaslui
  • Interests:Zbor

Postat 21 April 2017 - 11:02 PM

Magyar Modellező Szövetség


Dear model flyer friends,

The preparation of the legislation regarding Unmanned Aerial Vehicles is approaching the final stage. Luckily the law makers have accepted many of our recommendations, therefore I'd like to summarise the future rules to be applied for us:
- The mobile application is not only going to support us to decide that flying is allowed somewhere, it will inform us when a significant aircraft will cross our airspace.
- As it's usual now, the model aircraft will have to give way to the approaching aircraft, regardless if there is an approved occasional airspace. This has been applied so far, there are no changes.
- The current flying places have to be converted to official model airfields ("D" class landing space) in the future. This requires some administration, but the association will provide assistance to you with this.
- Default flying ceiling is going to be 130 metres (~430 feet). This is not so high, but it's going to be enough for most of our operations, however a way to obtain a higher ceiling when required is being envisaged.
- Obtaining of the new "drone occasional airspaces" introduced by regulation will be a fast, 3 days long process.
- The registration of models or having a pilot license on declared model airfields will not be required. (It will be required to comply with essential isolation, personal security and safety during the operation on model airfields, as has been shown by modellers so far. The rest of the regulation regarding flying safety can be ignored.)
- It will be required to use remotely controlled timers on free flyer models. (This is not expressed literally in the regulation, however the give way or landing obligation shall not be provided in any other ways). This will cost, but the MMSZ (Hungarian Association of Modellers) will assess these applications related to that via a fast-track proccess.
- Obtaining an occational airspace for public events and competitions will be required. This is the current situation also, so please handle it as important.

What we could not achieve:
- The separation of drones and models wasn't accepted. However this is not disadvantageous for us with the changes above.
- The methodology of pilot test for UAVs could not be changed, and bringing the pilot testing under MMSZ control also failed.

Which is not that good news, the expected date of the entry in force of regulation is going to be delayed, it seems we have to make this season by the current rules including the occational airspaces.

The bad news is that the expected date for these regulations to come into force is going to be delayed, so it seem we will have to continue this current season under the current rules - including the occasional airspaces.

There are some unanswered questions in which cases I will inform you when I will get anything.

Pál Hársfalvi
Chief of executive of MMSZ


https://www.facebook...441431712863182
Bogdan Floria

bogdan.floria@aeromodelism.ro
bogdanfloria@gmail.com
0757110983

"Norocul astepta tacut stiind viitorul"
0

#62 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 22 April 2017 - 09:39 AM

Totul se invarte in jurul terenurilor, pot sa zica unii ce or zice...

Doar nu o sa ne luam noi dupa unguri, nu ... ? :unsure:


Vezi postareaTravel Air, la 21 April 2017 - 11:02 PM, a spus:

Magyar Modellező Szövetség

Dear model flyer friends,

...
- The current flying places have to be converted to official model airfields ("D" class landing space) in the future. This requires some administration, but the association will provide assistance to you with this.
...
Pál Hársfalvi
Chief of executive of MMSZ

https://www.facebook...441431712863182

... cu picioarele pe pamant ...
0

#63 Useril este offline   MUGUREL. 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 744
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male

Postat 24 April 2017 - 06:27 AM

Vezi postareaTravel Air, la 21 April 2017 - 11:02 PM, a spus:

Magyar Modellező Szövetség

https://www.facebook...441431712863182



Salutare,

aceasta asociatie e echivalentul FRMd de la noi. Poate daca si la noi aceasta federatie se implica la fel ca la vecinii nostri alta ar fi fost situatia acum. Dar dat fiind implicarea FRMd, haideti sa sustinem ARA sa isi continue existenta.

O saptamana frumoasa!
0

#64 Useril este offline   ZOD 

  • Flightaddicted member
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2766
  • Inregistrat: 12-March 03

Postat 24 April 2017 - 09:46 AM

Vezi postareaGarett, la 20 April 2017 - 11:54 AM, a spus:

@Allen:
Cu tot respectul pentru Andras si implicarea lui, de necontestat, impactul ARA asupra legiferarii hobby-ului a fost marginal, in cel mai bun caz.
Atunci cand nu a lipsit cu desavarsire, vezi cazul conferintei de anul trecut, despre care ARA a aflat post-factum din presa in ciuda "bunelor relatii" cu AACR...
Dpmvd ARA trebuia sa fie mult mai vizibila si mai incisiva.
OK, de acord, "de pe margine" se vede altfel, evident, iar organizarea unor evenimente a fost salutara, dar per ansamblu, motivat desigur si de haosul legislativ in general, situatia este cam la fel de incerta ca acum 2 ani, cu si fara contributia ARA...



Am o singura intrebare :
Ce va inchipuiti voi ca se intampla cand se merge la negociere cu autoritatile ? Cum credeti voi ca se discuta acolo ?

Acum as astepta un raspuns dar la cum vad ca vorbiti voi credeti ca dati un telefon sau un mail si cineva va deschide usa la un minister, autoriate etc si le explicati voi cam cum vreti sa fie legea , va dati mana si ziceti la revedere si ei o sa execute . Nu ? E clar ca asa se intampla...
DT
0

#65 Useril este offline   MUGUREL. 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 744
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male

Postat 25 April 2017 - 06:26 AM

Buna dimineata,

stimati membri ARA va rugam sa va cititi emailul asociatiei si sa aveti bunavointa sa raspundeti! Este vorba de acelasi subiect, propuneri pentru a fi centralizate. Cele de pe RHC vor fi de asemenea analizate si centralizate.

Va multumim anticipat pentru implicare!
Mugurel
0

#66 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 25 April 2017 - 07:20 AM

Nu am primit nimic.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#67 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5144
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 25 April 2017 - 02:47 PM

Astăzi am primit o invitatie de a face un zbor demonstrativ pe 10 iunie, la Focșani, pe fostul acordeon al Scolii. Din pacate eu nu pot onora invitatia. Poate vrea cineva sa deschida un miting. Vă rog să.ma contactați.

Ce e cel mai important e ca lumea a aflat de noi...si ne cheamă....si asta, cred, după zborurile de anul trecut de la Boboc si Boboc.
0

#68 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 25 April 2017 - 04:45 PM

Vezi postareaMihai_supy, la 25 April 2017 - 02:47 PM, a spus:

Astăzi am primit o invitatie de a face un zbor demonstrativ pe 10 iunie, la Focșani, pe fostul acordeon al Scolii. Din pacate eu nu pot onora invitatia. Poate vrea cineva sa deschida un miting. Vă rog să.ma contactați.

Ce e cel mai important e ca lumea a aflat de noi...si ne cheamă....si asta, cred, după zborurile de anul trecut de la Boboc si Boboc.


Măi Nea Mihai ... :rofl: :rofl: ”Trage manșa și dă drumul la motor,”
Ia mai citește matale încă o dată ce ai scris.

O întrebare ? Lumea a aflat de noi ? De cine ? De aeromodeliști, sau de ARA ?

P.S. Presupun că ai vrut să scrii Boboc și Bacău (poate).
URA şi la zbor fofezelor !
0

#69 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 25 April 2017 - 04:59 PM

În altă ordine de idei :

Dacă pun niște întrebări, mi se răspunde?
Dacă mi se răspunde, persoana care răspunde reprezintă ARA, sau mi se va spune după interminabile dispute, că de fapt ... .
Aș avea rugămintea să-mi răspundă cineva din Consiliul Director, la modul cel mai serios.

1. Care este obiectivul principal al ARA ?
2. De ce este nevoie ca ARA să ceară înființarea de zone segregate ?
3. În ce calitate/bază legală cere ARA segregarea spațiului aerian ?
(Aș fi curios să văd un asemenea document. Să nu-i dați cu transparența doar față de membri că ... am fost membru și transparență IOC).
S-a tot aruncat cu vorbe pe aici, unele grele, că: ”Ați distrus ARA; Aștia răi, posibil idioți după unele păreri, au pus bețe în roate la bunul mers, etc.”
De curiozitate !
Spuneți-mi măcar o persoană din cele de aici (numele, sau ”user-ul”) care a ”distrus” ARA, ce bețe a băgat și la câte spițe.

Aceasta postare a fost editata de ViP_Eol: 25 April 2017 - 05:00 PM

URA şi la zbor fofezelor !
0

#70 Useril este offline   ZOD 

  • Flightaddicted member
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2766
  • Inregistrat: 12-March 03

Postat 25 April 2017 - 05:31 PM

Vezi postareaViP_Eol, la 25 April 2017 - 04:59 PM, a spus:

În altă ordine de idei :

Dacă pun niște întrebări, mi se răspunde?
Dacă mi se răspunde, persoana care răspunde reprezintă ARA, sau mi se va spune după interminabile dispute, că de fapt ... .
Aș avea rugămintea să-mi răspundă cineva din Consiliul Director, la modul cel mai serios.

1. Care este obiectivul principal al ARA ?
2. De ce este nevoie ca ARA să ceară înființarea de zone segregate ?
3. În ce calitate/bază legală cere ARA segregarea spațiului aerian ?
(Aș fi curios să văd un asemenea document. Să nu-i dați cu transparența doar față de membri că ... am fost membru și transparență IOC).
S-a tot aruncat cu vorbe pe aici, unele grele, că: ”Ați distrus ARA; Aștia răi, posibil idioți după unele păreri, au pus bețe în roate la bunul mers, etc.”
De curiozitate !
Spuneți-mi măcar o persoană din cele de aici (numele, sau ”user-ul”) care a ”distrus” ARA, ce bețe a băgat și la câte spițe.



1. Sa sustina si sa promoveze aeromodelismul. Prin a ne reprezenta in fata autoritatilor (ca am fost pe persoana fizica si ne-au dat afara). Sa organizeze evenimente si sa promoveze in randul populatiei hobbiul, sa creeze vizibilitate catre autoritati sa isi dea seama ca ne incalca drepturile cand dau legi proaste. etc etc etc.
2. Ca sa nu se chinuie membri asociatiei sa faca asta. Poti sa o ceri si tu dar daca ei stiu procedura si ne pot ajuta si ne reprezinta.
3. Pai am descris mai sus. Facem parte dintr-o asociatie si asociatia cere pentru membri ei spatiu segregat .
4. XORG de ex. Toti cei care striga ca nu e transparenta fara sa fi citit in comunicatele date de asociatie, cei care au spus ca efectul e marginal in conditiile in care s-a avansat extrem de mult si s-a creat constientizare la nivelul autoritatilor ca existam.. etc etc.


Imi e greu sa inteleg ce nu intelegi. Cred ca este evident.



DT
0

#71 Useril este offline   ZOD 

  • Flightaddicted member
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2766
  • Inregistrat: 12-March 03

Postat 25 April 2017 - 05:54 PM

M-am uitat in mail acum, Am primit de la ARA pana acum 50 de informari . Am numarat din 2016 pana azi. Asta inseamna cam de doua ori pe luna. As zice ca e suficient. Daca era mai mult ii acuzam eu de spam.

In alta ordine de idei sunt sigur ca daca l-ai fi sunat pe Andras ti-ar fi raspuns.
DT
0

#72 Useril este offline   MUGUREL. 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 744
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male

Postat 25 April 2017 - 05:58 PM

Vezi postareaZOD, la 25 April 2017 - 05:31 PM, a spus:

1. Sa sustina si sa promoveze aeromodelismul. Prin a ne reprezenta in fata autoritatilor (ca am fost pe persoana fizica si ne-au dat afara). Sa organizeze evenimente si sa promoveze in randul populatiei hobbiul, sa creeze vizibilitate catre autoritati sa isi dea seama ca ne incalca drepturile cand dau legi proaste. etc etc etc.
2. Ca sa nu se chinuie membri asociatiei sa faca asta. Poti sa o ceri si tu dar daca ei stiu procedura si ne pot ajuta si ne reprezinta.
3. Pai am descris mai sus. Facem parte dintr-o asociatie si asociatia cere pentru membri ei spatiu segregat .
4. XORG de ex. Toti cei care striga ca nu e transparenta fara sa fi citit in comunicatele date de asociatie, cei care au spus ca efectul e marginal in conditiile in care s-a avansat extrem de mult si s-a creat constientizare la nivelul autoritatilor ca existam.. etc etc.


Imi e greu sa inteleg ce nu intelegi. Cred ca este evident.


Buna seara tuturor!

As fi raspuns eu dar a facut-o dl.Zod perfect. Dl. Zod este membru ARA si eu in calitate de secretar interimar confirm oficial ceea a scris mai sus. Plus partea cu segregarea. Aici mentionez urmatoarele: ARA face segregare pentru ca membrii sai si nu numai, sa poata participa la o manifestatie aeromodelistica in conditii de legalitate. Segregarea se face doar pentru manifestatii organizate. ARA face segregarea in calitate de organizator de activitati aeromodelistice nationale sau regionale.
Baza legala e doar pentru membri si daca segregarea se aproba si apare NOTAM-ul inseamna ca cerea e legala. De segregare beneficiaza toti participantii si asa va fi mereu cat va exista ARA.

O seara placuta!
0

#73 Useril este offline   wabo1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1548
  • Inregistrat: 04-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 25 April 2017 - 06:09 PM

1-3 suna OK

La punctul
4) Consiliu directoriilor ARA intelege critica drept o forma de impiedicare a activitati sau chiar bete in roata?

E voie doar lauda si nu credeti ca ar fi de imbunanatati ceva?
Atunci pentru ce este deschis topicul daca totul e perfect?

A propo a fost cumva banat XORG de aici, deja imi fac griji sa nu fi patit ceva, asa de linistit cum este :)
Am uitat sa intreb daca directori ARA vor fi prezenti la RR?

Aceasta postare a fost editata de wabo1: 25 April 2017 - 06:11 PM

Walter Born
rhc@born.ro
0

#74 Useril este offline   MUGUREL. 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 744
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male

Postat 25 April 2017 - 06:22 PM

Vezi postareawabo1, la 25 April 2017 - 06:09 PM, a spus:

1-3 suna OK

La punctul
4) Consiliu directoriilor ARA intelege critica drept o forma de impiedicare a activitati sau chiar bete in roata?

E voie doar lauda si nu credeti ca ar fi de imbunanatati ceva?
Atunci pentru ce este deschis topicul daca totul e perfect?

A propo a fost cumva banat XORG de aici, deja imi fac griji sa nu fi patit ceva, asa de linistit cum este :)
Am uitat sa intreb daca directori ARA vor fi prezenti la RR?


Buna seara dl. Wabo,

acum nu se mai critica -se da feedback constructiv daca nu e pozitiv.
Dl Xorg nu a fost banat de moderatorii ARA.
Da, va veni dl vicepresedinte Ciprian Dughir in una din zile.

Sper ca ok raspunsul!
O seara minunata!
Mugurel

ps: voi folosi pe timpul moderarii formularea "domnul" pentru toti.

Aceasta postare a fost editata de MUGUREL.: 25 April 2017 - 06:24 PM

0

#75 Useril este offline   ZOD 

  • Flightaddicted member
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2766
  • Inregistrat: 12-March 03

Postat 25 April 2017 - 06:30 PM

Wabo, aluziile lui Xorg si acuzatiile nefondate reprezinta bete in roate. De ce ignori ce am scris ? 2 informari pe luna plus usile deschise telefoane 3 oameni in permanenta la dispozitia membrilor si nu numai (presedinte , secretar si comunicare). Eu nu am vazut un singur post de la Xorg in care sa spuna ceva consteuctiv sau ancorat in realitate. Vezi si intrebarea mea de mai sus..nu o ocoli
DT
0

#76 Useril este offline   Ciprian Dughir 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 564
  • Inregistrat: 30-January 12
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Multicoptere

Postat 25 April 2017 - 08:42 PM

Vezi postareaMUGUREL., la 25 April 2017 - 06:22 PM, a spus:

Buna seara dl. Wabo,

acum nu se mai critica -se da feedback constructiv daca nu e pozitiv.
Dl Xorg nu a fost banat de moderatorii ARA.
Da, va veni dl vicepresedinte Ciprian Dughir in una din zile.

Sper ca ok raspunsul!
O seara minunata!
Mugurel

ps: voi folosi pe timpul moderarii formularea "domnul" pentru toti.


Probabil vineri voi ajunge la RR. Depinde si de vreme. As prefera sa stam la povesti pe vreme buna, nu ca pisicile plouate in jurul focului. ;)
0

#77 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 25 April 2017 - 11:49 PM

Ce vă mai place șaorma (nu știu precis dacă e corect scris). :pardon:
Că tot vreți să vi se dea idei, sau sugestii de îmbunătățire a activității o să încerc din nou să scriu câte ceva.
În primul rând trebuie să existe o disciplină în ceea ce privește comunicarea oficială. Mă refer la întrebările care se formulează către ARA, indiferent de către cine, membru, sau nu. Răspunsul trebuie să vină numai de la reprezentanții oficiali - Consiliul Director și eventual Purtătorul de Cuvânt. Restul ”șatrei” ? MUCLES indiferent cât de implicat este într-un proiect, a ajutat, sau încă ajută cu muncă, bani, sau orice altceva. Același lucru trebuie să se întâmple și la întâlnirile oficiale. Președintele vorbește chiar dacă este însoțit. Președintele dă cuvântul, de obicei în urma unei înțelegeri prestabilite și numai pe subiect, sau la obiectul prestabilit.
Nu Iorga face rău. Singur este ... nimic, fără nicio putere, dar când turma se transformă în haită, automat puterea celui care cuvântă se amplifică cu numărul de lătrăcioși implicați. Este adevărat că ”Haita” se poate bucura de vremelnica victorie: -” Ce i-am făcut ! I-am spus-o ! L-am făcut praf !”
VAX !!! Cuiul lui Pepelea a fost bătut, sămânța îndoielii sădită în rândurile membrilor, sau auditoriului.
Pe lângă asta, se face din țânțar, armăsar.
Chiar suntem oameni serioși, maturi ?

Pe cine păcălim spunând că s-au băgat bețe în roate doar pentru polemicile de aici ? S-a acționat oficial față de ARA ? S-a dus Iorga, sau oricine altcineva, la o oficialitate să-i ceară marginalizarea ARA, sau cine știe ce altă năzdrăvenie ? Vă faceți griji că ce se scrie aici poate fi citit și face rău organizației ? De ce nu a existat aceeași grijă și cu acțiunile ARA, generate chiar de persoana lăudată și nu numai ? De ce nu a existat aceeași grijă și cu limbajul persoanei respective, manifestat aici, față de viitorii parteneri de discuții ? De ce nu a existat și nu există aceeași grijă față de membrii ARA ? Faptul că am ieșit din ARA ? - neinteresant, dar faptul că s-a permis ca unul dintre oamenii care au pus bazele asociației să fie jignit și acuzat în cor de tot felul de aberații, finalizându-se cu ieșirea lui din asociație mi se pare de nepermis.
Atunci când Walter a spus gata, ies, atunci trebuia să vă sune alarmele. Atunci trebuia să vă dați seama că treburile nu sunt OK.
URA şi la zbor fofezelor !
0

#78 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 25 April 2017 - 11:55 PM

P.S. Nu vă obosiți să răspundeți cumva la semnele de întrebare de mai sus că nu asta este ideea. Ceea ce am scris are doar valoare retorică.
URA şi la zbor fofezelor !
0

#79 Useril este offline   Garett 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 560
  • Inregistrat: 01-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:Flying and floating things

Postat 26 April 2017 - 06:04 AM

Vezi postareaZOD, la 25 April 2017 - 05:31 PM, a spus:

...cei care au spus ca efectul e marginal in conditiile in care s-a avansat extrem de mult si s-a creat constientizare la nivelul autoritatilor ca existam..

Banuiesc ca te refereai la mine.
Cata vreme nu pot sa zbor fara sa incalc legea, (si nu, n-am de gand sa traversez jumatate de tara ca sa zbor "segregat" la RR!) iar A.R.A. nu a adus in vreun fel la cunostiinta publicului larg imbecilitatea acestei legi, da, consider ca efectul este marginal!
Cat despre "constientizarea" la nivelul autoritatilor am vazut-o la conferinta de anul trecut...
Si un raspuns la o intrebare mai veche, sorry, n-am timp sa urmaresc chiar toate postarile:
A pune presiune pe autoritati inseamna a-i bombarda cu interpelari, perfect legale din calitatea de organizatie legala constituita, in a face o campanie sustinuta prin care sa informezi publicul despre aberatiile pe care acestea le sustin, ba chiar sa ceri un punct de vedere din partea organelor penale abilitate in privinta unui posibil conflict de interese (este legal ca autoritatea care beneficiaza financiar in mod direct de pe urma reglementarilor sa fie cea care emite aceste reglementari? Habar n-am, dar se putea cere, in mod public, o opinie de la cei in drept sa-si dea cu parerea!) s.a.m.d.
A.R.A. a preferat o alta abordare, evident e dreptul sau, dar rezultatele, care sunt singurele care conteaza, in fond, se lasa asteptate!
0

#80 Useril este offline   wabo1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1548
  • Inregistrat: 04-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 26 April 2017 - 06:19 AM

Vezi postareaMUGUREL., la 25 April 2017 - 06:22 PM, a spus:

acum nu se mai critica -se da feedback constructiv daca nu e pozitiv.
Dl Xorg nu a fost banat de moderatorii ARA.
Da, va veni dl vicepresedinte Ciprian Dughir in una din zile.


Critica este altceas ca si feedback si cred ca criticiile mele intodeuna au fost explicate (in excess uneori si repetetate) iar sigur nu a fost intodeuna comod.

Deci daca XORG nu a fost banat de moderatori ARA, atunci de alti? Ca subtil spuneti totusi ca exista ceva de genul moderare(sa nu folosesc cenzura) sau ban ;) Probabil creaza turbulente care nu fac bine cazului. Cazul fiind mersul bine a intereselor ARA sau a aeromodelismului cum ARA intelege trebuie sa fie. Doar ca ar fi si alti care ar trebui fi tras la ureche si certuriile personale facute invizibile sau mutate intro noua rubrica vizibila doar pentru cei in cauza.

Exista pozibilitate asta tehnic? Sa se creeze o rubrica la care participanti nu sint selectat negativ(banat) ci selectat pozitiv, adica doar cei adaugati nominal sa poate scrie si citi? Ar crea un ring perfect pentru cei la care le plac contorversele,polemici si certuri cu cutite deschise.

Ce inteleg eu prin bete in roata cred ca a fost formulat perfect cu(prea) multe cuvinte de Vip-eol. Pe scrut actiuni de subminare prin activare si interventii la minister sau autoritati aeronautici, nu luari de cuvint cu alte pareri.

Pana la urma conteaza sa avem sansa sa intalnim pe cineva din conducere noua la RR si ca membri ARA sa aiba sansa la o adunare generala in curind.

Si regret ca daca considerati luariile mele la cuvint drept bete in roata, ca subtilitati in senzul aceasta exista multe.
Walter Born
rhc@born.ro
0

#81 Useril este offline   MUGUREL. 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 744
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male

Postat 26 April 2017 - 06:32 AM

Vezi postareawabo1, la 26 April 2017 - 06:19 AM, a spus:

Deci daca XORG nu a fost banat de moderatori ARA, atunci de alti? Ca subtil spuneti totusi ca exista ceva de genul moderare(sa nu folosesc cenzura) sau ban ;)
Si regret ca daca considerati luariile mele la cuvint drept bete in roata, ca subtilitati in senzul aceasta exista multe.


Buna dimineata,

punctual:

dl Xorg era banat cand eu am devenit moderator. Atat stiu, atat spun.
in final e doar o diferenta de conceptie. Ganditi nemteste si acest lucru e normal doar ca aici acest stil poate nu este inteles pe deplin. Si pana la urma conteaza doar rezultatul.

Cum spunea dl Garett rezultatele nu se vad asteptate si sincer cred ca nu din cauza ARA. Pur si simplu lucrurile se misca greu la noi, chiar in toate domeniile.

Si da adunarea generala va avea loc la o data pe care o vor vota membrii.

Dl Vip Eol nu ar fi mai constructiv daca ati fi mai putin agresiv?


O zi frumoasa!
Mugurel!

Aceasta postare a fost editata de MUGUREL.: 26 April 2017 - 06:33 AM

0

#82 Useril este offline   ZOD 

  • Flightaddicted member
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2766
  • Inregistrat: 12-March 03

Postat 26 April 2017 - 06:49 AM

Am pus niste intrebari care din nou sunt evitate . Cum va inchipuiti voi ca se discuta cu autoritatile ? Ca vad ca asteptati rezultate, evident rezultatele trebuie sa se vada in schimbarea legii. De ce evitati raspunsul asta ?

Si cam cum crezi tu ca bombardezi publicu larg :))) stai in fata la antena 3 sa te lase in fiecare zi sa apari la televizor ? Faci petitii (s au facut) scrisori catre presedinte si autoritati(s au facut) te duci la ministere si AACR si negociezi acolo si iti ceri drepturile (s au facut) .


Cu wabo..pai nu se terminase sedinta aia initiala de la brasov ca si incepuse cu scandalul . Nu se intamplase absolut nimic de abia hotarasem ca facem ara si era pe scandal. Lui nu ii place nimic are asa o scarba cronica fata de toti romanii si a exprimat o in nenumarate randuri si repet nu se terminase prima intalnire si deja era cu scandal . Fara un motiv anume. Pur si simplu nu ii placea.

Dar raspunde tu clar..daca ajungi la ala care da legile si negociezi cu el la masa fata in fata cum crezi ca se desfasoara discutia aia. Zice ok am notat si da o lege noua ?

Si daca tot sti cum se face de ce nu ai facut tu pana acum ? Spune mi te rog ce ai facut tu si ce ai miscat tu ca vad ca ai o sigla acolo in avatar .. care sunt realizarile tale ?

Nu in ultimul rand , daca nu sunteti membri si nu va place modul de abordare de ce trolati aici ? De ce va mai bagati ? Cu ce drept ?

Esti fix ca gigi care sta de pe margine , fara sa faca nimic, doar imprastie aluzii si minciuni si vomita necontrolat aberatii.
DT
0

#83 Useril este offline   Garett 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 560
  • Inregistrat: 01-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:Flying and floating things

Postat 26 April 2017 - 11:50 AM

Punctual:
1. Adresa oficiala catre AACR, dpmdv acolo este problema principala, prin care sa ceri o pozitie concreta a, b, c vis-a-vis de clasificare IN RAPORT CU LEGISLATIA EUROPEANA (care in teorie are precedenta asupra celei nationale) pana la ce nivel se considera "jucarii"/"hobby".
2. Pozitie oficiala RAPIDA in cazuri punctuale, (ma leg iarasi de povestea cu dronele deasupra manifestatiilor cand reactia, kind of, a aparut, vag, dupa vreo doua saptamani, timp in care AACR-ul aparuse pe toate canalele, noi inca ne certam pe aici daca e cool sau nu sa ne implicam...)
3. Adresa oficiala catre ANI/DNA sau cine mai e abilitat, daca este legal sau nu pentru o regie autonoma sa-si reglementeze propriul domeniu de activitate si taxele aferente
etc, etc , etc
Pana una alta suntem CONTRIBUABILI, "autoritatile" sunt cele care trebuie sa RASPUNDA in fata noastra, cf legii.
0

#84 Useril este offline   ZOD 

  • Flightaddicted member
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2766
  • Inregistrat: 12-March 03

Postat 26 April 2017 - 01:11 PM

Vezi postareaGarett, la 26 April 2017 - 11:50 AM, a spus:

Pana una alta suntem CONTRIBUABILI, "autoritatile" sunt cele care trebuie sa RASPUNDA in fata noastra, cf legii.



Tot eviti sa raspunzi la ce am intrebat. Faci cum faci ca toti trolii de pe forumul asta. Io intreb ceva concret tu o dai cotita .

Uite reiau . Cand vrei sa schimbi legea trebuie sa faci o cerere , sa trimiti hartii la autoritati etc. ARA a ajuns fix acolo la aia care sunt in pozitia sa dea legile fix acolo unde ne doare pentru ca legea e stramba, veche si trebuie modificata. Daca reusesti sa ajungi acolo cum iti inchipui tu ca decurg negocierile ?


Uite facem un exercitiu de imaginatie :


Sa zicem prin absurd ca ajungi tu la ministerul transporturilor si zici asa : Buna ziua , noi suntem modelisti.. bla bla .. si zburam safe de zeci de ani dar cumva in afara legii ca legea nu face diferenta intre un Boeing 747 si un trainer cu motor electric din cora. Vrem sa schimba legea sa putem sa zburam liber bla bla .


Ce crezi tu ca o sa ti se raspunda ?

Hai te rog io mult explica tu la lume cam cum crezi tu ca se schimba o lege si cam cum crezi tu ca ar decurge o discutie intre tine si autoritati cand le-ai spune ca legea a facut imposibila practicarea aeromodelismului legal.


Eu stiu ca nu o sa raspunzi direct acolo unde doare si n-ai raspuns pt ca asa fac toti dar eu tot o sa intreb tu tot o sa ii dai inainte. Nu iti raspund la intrebarile tale pt ca ai spus fix un mare cacat pe care eu l-am explicat o leaca mai sus ( ca sa schimbi legea trebuie sa implici autoritatile) tu spunand fix nimic. Adica ca sa schimbi legea nu trebuie sa te duci la autoritati...
DT
0

#85 Useril este offline   wabo1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1548
  • Inregistrat: 04-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 26 April 2017 - 01:23 PM

Vezi postareaZOD, la 26 April 2017 - 01:11 PM, a spus:

... Cand vrei sa schimbi legea trebuie sa faci o cerere , sa trimiti hartii la autoritati etc. ARA a ajuns fix acolo la aia care sunt in pozitia sa dea legile fix acolo unde ne doare pentru ca legea e stramba, veche si trebuie modificata. Daca reusesti sa ajungi acolo cum iti inchipui tu ca decurg negocierile ?


In prinicpiu am priceput ca asa zise "autoritati" nici nu raspund nici la ARA. A mai zis cineva cum ca ARA s-ar fi retras de la negocieri cu ei.
O cunostinta de la Bistrita, modelist, e cumva cunostinta cu un minister actual si l-a intrebat direct daca nu cumva, si mai ales cum, ar fi pozibil sa se revizueze un pic politica fata de aermodelisti. Raspuns: "Nu am timp pentru din astea, avem treburi mai importante" Asa ca luati i va ginduri daca nu sinteti cumva in partidul "corect" sau direct din familia cu ministru potrivit. Am senzatia ca noi ne enervam dejaba si astea oricum fac ce vor.
Walter Born
rhc@born.ro
0

#86 Useril este offline   ZOD 

  • Flightaddicted member
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2766
  • Inregistrat: 12-March 03

Postat 26 April 2017 - 01:54 PM

Vezi postareawabo1, la 26 April 2017 - 01:23 PM, a spus:

In prinicpiu am priceput ca asa zise "autoritati" nici nu raspund nici la ARA. A mai zis cineva cum ca ARA s-ar fi retras de la negocieri cu ei.
O cunostinta de la Bistrita, modelist, e cumva cunostinta cu un minister actual si l-a intrebat direct daca nu cumva, si mai ales cum, ar fi pozibil sa se revizueze un pic politica fata de aermodelisti. Raspuns: "Nu am timp pentru din astea, avem treburi mai importante" Asa ca luati i va ginduri daca nu sinteti cumva in partidul "corect" sau direct din familia cu ministru potrivit. Am senzatia ca noi ne enervam dejaba si astea oricum fac ce vor.


Exact asa .

Fix din acest motiv chestiile astea dureaza, trebuie sa te duci sa bati la usa aia ani de zile si ani de zile sa incerci sa ii fortezi sa iti raspunda la intrebari, sa te asculte. Este aberant cel care asteapta de la un ONG sa faca ceva peste noapte. Ani si ani de zile dureaza toate chestiile astea. Trebuie sa te lupti cu ei sa le ceri sa explice legile proaste si contradictorii (de aici si scrisorile pt autoritati), dar e mai simplu sa scrii aici fara sa te informezi.

Trebuie sa fi trait sub o piatra sa crezi ca se putea face ceva . Ma deranjeaza rau de tot oamenii care nu au pus un deget la miscarea asta unii dintre voi ati foti asa de zgarciti incat nu ati dat aia 5 lei pe luna (60 de lei pe an) cotizatie ca e mult si totul "efectul ara e cel mult marginal"

Pt Garrett , eu astept marile realizari si cum o sa faceti voi ceva. Dar sa nu va prind ca trimiteti vreo informare/scrisoare la autoritati asa cum a facut ARA ca va reclam la politie. Daca mergeti pe drumul asta dupa ce ati spus ca e gresit inseamna ca sunteti cei mai mari ipocriti din lume.
DT
0

#87 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 26 April 2017 - 02:18 PM

Vezi postareaGarett, la 26 April 2017 - 11:50 AM, a spus:

Punctual:
1. Adresa oficiala catre AACR, dpmdv acolo este problema principala, prin care sa ceri o pozitie concreta a, b, c vis-a-vis de clasificare IN RAPORT CU LEGISLATIA EUROPEANA (care in teorie are precedenta asupra celei nationale) pana la ce nivel se considera "jucarii"/"hobby".
...


Nu exista asa ceva... adica lege europeana in vigoare care sa faca astfel de distinctii.
Sunt numai cele referitoare la modele, cu 7/25/150 kg, dar nici astea nu sunt unitare in EU, mai curand la nivel de FAI, dar cu aplicare numai la cele competitionale.
Si nu exista pentru ca pana la "drone" zburatul se facea numai organizat, in cluburi, asa ca nu isi bateau capul cu noi.
Si ca sa iti fie mai clara ideea de jucarie... daca ai fi avut contact cu un aeromodelist adevarat, adica de scoala veche, de dincolo, ai fi stiut ca la ei este in ADN drobul de sare, asa ca nu se zboara nimic pe a carui cutie fabricantul a scris "This model is not a toy" fara sa ai asigurare. Si avand asigurare, aia nu are efect decat daca decolarea se face de pe terenul unui club, si uite asa incet incet esti disciplinat si pus pe fagasul cu efect de turma al hobby-ul asta ;)
Ar trebui sa vezi fetele tuturor pe care i-am intrebat, nu putini, daca pot sa zbor pe terenul lor... cluburi, nu tarlale ! Fara sa am asigurare, evident :)
... cu picioarele pe pamant ...
0

#88 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 26 April 2017 - 02:21 PM

Vezi postareaZOD, la 26 April 2017 - 06:49 AM, a spus:

...
Cu wabo..pai nu se terminase sedinta aia initiala de la brasov ca si incepuse cu scandalul . Nu se intamplase absolut nimic de abia hotarasem ca facem ara si era pe scandal.
...
Esti fix ca gigi care sta de pe margine , fara sa faca nimic, doar imprastie aluzii si minciuni si vomita necontrolat aberatii.


Chiar te faci ca nu stii de ce a inceput scandalul... chiar asa din senin... sau ca incepusera sa cada niste masti... ;)
... cu picioarele pe pamant ...
0

#89 Useril este offline   ZOD 

  • Flightaddicted member
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2766
  • Inregistrat: 12-March 03

Postat 26 April 2017 - 05:59 PM

Draga renatoa. Esti fix genu de troll de internet pe care il uram cu totii si nu dezamagesti niciodata.

Eu vorbesc de momentul brasov cand s a inchis sedinta si s a hotarat sa facem asociatia.fix in minutul ala in care era nervos si suparat dar nu stiam de ce si nici el. Cum nici tu nu sti exact de ce esti suparat si contrazici pe toata lumea . Probabil ca ai avut o zi proasta la wc.

Tu despre ce masti vorbesti si despre ce moment ?

Au cazut mastile...ce dramatic si patetic . Pare un fel de cretinism din asta de al tau in care tu iti inchipui ca aveam ceva cu cineva atunci. Au cazut mastile... :)))) stiai tu ca aveam o agenda ascunsa si eu si andras precum pinky & the brain vroiam sa cucerim lumea. Vai ce retardare mintala...

Ce vroiam mai baiete sa facem . Ia explica tu aici de fata cu toata lumea ce agenda ascunsa aveam ?

Hai sa vedem ce zace in creierul tau ala antrenat ;)
DT
0

#90 Useril este offline   Garett 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 560
  • Inregistrat: 01-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:Flying and floating things

Postat 26 April 2017 - 06:15 PM

Ok, cand discutia revine la un minim de civilizatie rog sa ma anuntati!
Pana atunci ii las pe cei care vad "o leaca" troli peste tot sa "se converseze" singuri!
0

Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro