Modelism - RHC Forum: Sugesti imbunatatire ARA - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

Sugesti imbunatatire ARA Ce a mers bine si ce nu mers bine : propuneri, sugestii

#31 Useril este offline   Garett 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 560
  • Inregistrat: 01-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:Flying and floating things

Postat 20 April 2017 - 01:49 PM

Normal, mai bine să ți-l vândă HK cu preț triplu! :D
0

#32 Useril este offline   MUGUREL. 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 744
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male

Postat 20 April 2017 - 05:33 PM

Vezi postareaGarett, la 20 April 2017 - 11:54 AM, a spus:

@Allen:
Cu tot respectul pentru Andras si implicarea lui, de necontestat, impactul ARA asupra legiferarii hobby-ului a fost marginal, in cel mai bun caz.
Atunci cand nu a lipsit cu desavarsire, vezi cazul conferintei de anul trecut, despre care ARA a aflat post-factum din presa in ciuda "bunelor relatii" cu AACR...
Dpmvd ARA trebuia sa fie mult mai vizibila si mai incisiva.
OK, de acord, "de pe margine" se vede altfel, evident, iar organizarea unor evenimente a fost salutara, dar per ansamblu, motivat desigur si de haosul legislativ in general, situatia este cam la fel de incerta ca acum 2 ani, cu si fara contributia ARA...


Dl Garett,

e ok ce spuneti! Haideti cu cateva exemple concrete, masurabile, SMART, cum sa fim mai vizibili si mai incisivi. Avem nevoie de un feedback constructiv!
Astept cu interes propunerile dumneavoastra.

O seara frumoasa!
0

#33 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5144
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 20 April 2017 - 06:47 PM

Nenea Gigi...a comis-o din nou..a împărțit eromodelimul în două.....de "bibani" și de "șmecheri" mă rog, de ...statr și de grupa mare....


mie, care practic hobbi-ul ăsta de mult tarre, îmi este rușine.......


aeromodelisml trebuie tratat ca atare....indiferent e aeromodel, indiferent de faptul că unii se dau cu chestii mari sau cu chestii mici, e chesie de gust. Să ne uităm la alții, prin Canda, iarăși e greșit. Eu am avut ocazia să văd un modelodrom în Bingen, WA, SUA, unde era permis doar zborul electric. Pentru cel termic trebuia să mergi în Arlington WA, adică mai bine de 30 de mile, în pustiu...dar sta e la ăia...la noi, cu sub 200 de coco minim pe ecnomie...dragi colegi, hai să fim serioși...


Ce ar trebui să facă ARA, și dacă mere pe calea asta...mă alătur cu mare drag.


1. Să definească locurile de zbor cu aeromodele, chiar și pe o eventală clasificare a lor, din RO...
2. Să obțină definiția legală aeromodelului, care să difere de UAV.
3. Să poată interzice accesul în zonele de zbor,pe formuri, pest tot, a anumitor persoane. E mai constructiv...
4. Să continue tot ce a început.
0

#34 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 20 April 2017 - 07:20 PM

Daca se realizeaza 1... ce mai conteaza 2 ? :unsure:
Oricum in 1) se va putea zbura orice, inclusiv oratanii... si nu va putea zice nimeni nimic contra.

Sa nu ne bagam iar la terminologii, ca nu mai terminam... ne place nu ne place, UAV = RC.
Doar de drona putem sa ne legam ca termen, dupa unele definitii ar fi drona doar daca are pilot automat.
Natura de aeromodel nu i-o da nici masa, nici tehnica aflata la bord, ci doar utilizarea: recreational sau sportiv.
Comercialul si educationalul/cercetarea nu ne privesc, daca ei nu sunt ingrijorati ca sunt in afara legii, nu vad de ce ne-am lega noi la cap pentru ei.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#35 Useril este offline   ALLEN 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3004
  • Inregistrat: 11-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti sector 1

Postat 20 April 2017 - 07:38 PM

Vezi postareaMihai_supy, la 20 April 2017 - 06:47 PM, a spus:

Nenea Gigi...a comis-o din nou..a împărțit eromodelimul în două.....de "bibani" și de "șmecheri" mă rog, de ...statr și de grupa mare....


ups, ai pus punctul pe I si asta o sa deranjeze. pai da, asta artrebui sa fie un punct de plecare: nu conteaza ce zbori. ci cum zbori. adica cu simt de raspundere, constient de tot ce se afla si se poate afla/intampla in jur,sau haiduceste dupa regula nu s-a intamplat pana acu... ma doare-n basca. o doua varianta nu e pe placul meu.

nu mai impartiti modelismul dupa marimea modelelor. e fix pix. mai bine invatati-i pe noii veniti in "bransa" sa zboare corect, legal (daca se poate), sa evite orice pericol inca din fasa. e mult mai simplu sa previi decat sa repari.

eu vad asta ca un prim pas pe care ar trebui sa-l faca asociatia pe mai departe: sa constientizeze viitorii aeromodelisti ce inseamna acest hobby/sport si cu partile bune si cu cele rele.
un alt lucru care ar trebui sa-l faca in viitor asociatia: prezenta la evenimente (bias, clinceni, saloane de tehnica etc) e important sa-si faca simtita prezenta


_______________________________________________________________________________________
Alaturi de hidrogen, prostia e cea care se gaseste in cea mai mare cantitate in univers. La fel si idiotii.
_______________________________________________________________________________________
0

#36 Useril este offline   MUGUREL. 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 744
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male

Postat 20 April 2017 - 07:56 PM

Vezi postarearenatoa, la 20 April 2017 - 07:20 PM, a spus:


Sa nu ne bagam iar la terminologii, ca nu mai terminam... ne place nu ne place, UAV = RC.



Eu zic ca UAV = drone, tinte, etc conduse din puncte de comanda.
RC in zona noastra de hobby e aeromodelism, navomodelism, automodelism.

ARA are o definitie acceptata de toti membrii si poate va fi acceptata si de autoritati:

Aeromodel – aparat de zbor, motorizat sau nemotorizat, având masa maximă la decolare de cel mult 25 kg și care întrunește următoarele condiții cumulative- este utilizat doar în scopuri sportive sau recreative, nu transportă persoane, nu execută zbor autonom.

Mihai aici :" 1. Să definească locurile de zbor cu aeromodele, chiar și pe o eventală clasificare a lor, din RO..." e nok, ne legam de teren. Cel mai bine in afara zonelor populate - etc. Adica in siguranta pe terenuri unde poti zbura fara sa incalci o propietate privata si sa nu pui pe nimeni si nimic in pericol. E suficient.

Despre dl. Gigi aceea e parerea dansului buna, rea sa o discutam fara atac la persoana. Parerea mea - aeromodele si atat, de la cel de carton , multirotor pana la jet conform definitiei de mai sus.
In rest idei constructive, le vom aduna pe toate si le vom analiza. Multumim!

O seara frumoasa!

Aceasta postare a fost editata de MUGUREL.: 20 April 2017 - 08:01 PM

0

#37 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 20 April 2017 - 10:05 PM

Nu conteaza ce zici tu sau ARA, conteaza definitiile oficiale de la ICAO si EASA si toate dictionarele posibile.
Daca continuati sa va creati propriile definitii iluzorii, sa nu va mirati ca o sa ni se zica sa zburam aeromodele de hartie.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#38 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 20 April 2017 - 10:11 PM

Iar legarea de terenuri este sigura abordare imediat posibila legal, fara sa umbli la schimbat legi, oricat nu place multora.
Terenuri care nu sunt proprietatea nimanui... exista asa ceva ? :unsure: Arata-mi unul sa incep un dosar de recuperare :)
... cu picioarele pe pamant ...
0

#39 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 20 April 2017 - 10:29 PM

Vezi postareaMihai_supy, la 20 April 2017 - 06:47 PM, a spus:

Nenea Gigi...a comis-o din nou..a împărțit eromodelimul în două.....de "bibani" și de "șmecheri" mă rog, de ...statr și de grupa mare....


mie, care practic hobbi-ul ăsta de mult tarre, îmi este rușine.......


aeromodelisml trebuie tratat ca atare....indiferent e aeromodel, indiferent de faptul că unii se dau cu chestii mari sau cu chestii mici, e chesie de gust. Să ne uităm la alții, prin Canda, iarăși e greșit. Eu am avut ocazia să văd un modelodrom în Bingen, WA, SUA, unde era permis doar zborul electric. Pentru cel termic trebuia să mergi în Arlington WA, adică mai bine de 30 de mile, în pustiu...dar sta e la ăia...la noi, cu sub 200 de coco minim pe ecnomie...dragi colegi, hai să fim serioși...


Ce ar trebui să facă ARA, și dacă mere pe calea asta...mă alătur cu mare drag.



1. Să definească locurile de zbor cu aeromodele, chiar și pe o eventală clasificare a lor, din RO...
2. Să obțină definiția legală aeromodelului, care să difere de UAV.
3. Să poată interzice accesul în zonele de zbor,pe formuri, pest tot, a anumitor persoane. E mai constructiv...
4. Să continue tot ce a început.





Ideea era simpla .. daca aeromodelismul este abordat in negocierile cu autoritatile ca fiind ceva EXAGERAT DE SERIOS , CU EXAGERAT
DE MULTE PERICOLE ( adica tipic pentru Grupa Mare ) se va ajunge ca orice spuma sa fie asimilata zborului 1:1 .. cu inmatriculari si taxe aferente, cu modelodroame omologate , cu asigurari cu ... tot tacamul .. adica spre imposibil de practicat !

Daca prezentam aeromodelismul ca o joaca, ca o forma de recrere cu o jucarioara nevinovata la indemana celor mici , cu potential
in canalizarea energiilor tinerilor catre ceva constructiv, lasand " formula I " pentru latura sportiva a acestui hobby , vor avea mai multi de castigat.

Daca eu am comis-o iar , fie se intelege a nu stiu cata oara pe dos, fie logica unora sau a mea, lasa de dorit, fie asa da bine ..
" el se singur , noi suntem multi si daca il aprobam ne riscam - sa fim luati la rost de tartorele SEF ! "

Colegii care acum zboara in modelodrom privat , sper sa nu uite perioada de "haiducie" de pe Chitila cu zece modele simultan pe cet, de pe Clinceni cu decolare de pe pista 1:1 si evolutie in afara culoarului de zbor si aterizare cu teama ca vine vre-un avion scoala la aterizare sau ne atentioneaza comandantul aerodromului, sau la Tariceni pe drumul paralel cu pista adevarata, uzitat de locuitorii din zona ce duce la padure, cu scandal ca benzinarele mari deranja porumbeii unuia din sateni ..

Da acum deee .... le'a pus Dumnezeu mana pe cap, s-au trezit cu un teren pus la dispozitie gratuit pentru amenajarea modelodromului ( toata stima pentru asta ) dar ar fi pacat sa uitam de unde am plecat ....

Cati dintre vitejii care ma tot contesta stiu cati din cei pe care ii va reprezenta ARA pot avea o asemenea sansa - de a avea un modelodrom ? .. sau de ei nu ne doare decat in cot ?

Si cati din cei care zboara pe modelodromul vestit, au certitudinea ca in cativa ani nu se vor extinde constructiile civile pana in gardul modelodromului si sa vad eu atunci omologari si acreditari si segregari de spatiu aerian ..

Sa mai inteles nitel ce am vrut sa spun sau ... ?


P.S.

Desi eu raman la parerea ca o legislatie care este in curs de implementare si care
trebuie armonizata cu cea aplicata pe plan international , GREU spre imposibil poate fi influentata de o colectivitate care nu insumeaza un numar de membrii la nivel national ,
nici cat numarul copiilor dintr-o gradinita mai rasarita de cartier ...

Aceasta postare a fost editata de REAL DESIGN: 20 April 2017 - 10:34 PM

Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#40 Useril este offline   Garett 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 560
  • Inregistrat: 01-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:Flying and floating things

Postat 21 April 2017 - 05:31 AM

Vezi postareaMUGUREL., la 20 April 2017 - 05:33 PM, a spus:

Dl Garett,

e ok ce spuneti! Haideti cu cateva exemple concrete, masurabile, SMART, cum sa fim mai vizibili si mai incisivi. Avem nevoie de un feedback constructiv!
Astept cu interes propunerile dumneavoastra.

O seara frumoasa!


Vezi postareaREAL DESIGN, la 20 April 2017 - 10:29 PM, a spus:

Ideea era simpla .. daca aeromodelismul este abordat in negocierile cu autoritatile ca fiind ceva EXAGERAT DE SERIOS , CU EXAGERAT
DE MULTE PERICOLE ( adica tipic pentru Grupa Mare ) se va ajunge ca orice spuma sa fie asimilata zborului 1:1 .. cu inmatriculari si taxe aferente, cu modelodroame omologate , cu asigurari cu ... tot tacamul .. adica spre imposibil de practicat !

Daca prezentam aeromodelismul ca o joaca, ca o forma de recrere cu o jucarioara nevinovata la indemana celor mici , cu potential
in canalizarea energiilor tinerilor catre ceva constructiv, lasand " formula I " pentru latura sportiva a acestui hobby , vor avea mai multi de castigat.

@Mugurel: fix ce a enuntat colegul Real Design in aceste doua fraze este ceea ce as fi vazut eu ca problema si respectiv "viziune" ARA...
Impresia mea a fost ca unora chiar le-a placut ideea de a fi "luati in serios" de "a sta la aceeasi masa cu stabii" iar chestia asta le-a cam explodat in fata cand "stabii" au luat-o ad literam in serios.
Abordarea, dpmdv, este ca vorbim despre "jucarii", ceva mai sofisticate decat simple masinute dar fundamental tot jucarii, obiecte recreationale.
Nu militez pentru minimalizarea eventualelor pericole dar nici nu sunt de parere ca politica "drobului de sare" ar fi benefica, "sunt obiecte zburatoare mortale, daca nu esti atent/autorizat/in contact cu turnul iti taie degetele/picioarele/gatul"! Am bagat mana de cateva ori in elici, a fost neplacut dar inca le mai am pe toate, si degetele si elicile! Si zbor, ma rog, zburam, inainte de circul cu quadurile devenite subit motiv de dosar penal, cu elici de carbon.
Apropo de povestea cu dronele la manifestatii, mi-am exprimat pozitia si atunci, era ocazia perfecta ca ARA sa capete notorietate, cu conditia sa fi reactionat rapid. S-a preferat o alta abordare, castigul, iarasi exclusiv dpmdv,a fost zero, comunicatul s-a concretizat tarziu si nu stiu sa fi aparut efectiv pe undeva in schimb peste tot prin presa ni s-a servit exclusiv pozitia AACR. Ma rog, nu acuz pe nimeni, intra tot la capitolul "ocazii pierdute", alaturi de alte cateva...
ARA a cam pierdut startul, deja se pare ca jocurile se fac de catre altii peste capul sau. Astept sa vad care vor fi, daca vor fi, efectele consiliului despre care s-a discutat in privat, dar sper ca ARA sa-si manifeste o pozitie mai ferma in acel consiliu.
0

#41 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 21 April 2017 - 08:05 AM

Vi se pare modelodrom omologat ?

Despre asta era vorba .. caci cam asa am inceput fiecare ... ( ma refer la clasa de model nu ma refer la indemanarea
celor din filme )

https://www.youtube....vJXn3L5&index=2

https://www.youtube....h?v=FXbqfwZign4

https://www.youtube....h?v=zVtHxUpTBYo
Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#42 Useril este offline   GigiGL 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2104
  • Inregistrat: 10-March 11
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:Aero

Postat 21 April 2017 - 08:33 AM

Aveti de gand sa terminati cu cele modelodroame? Sunt bune si frumoase dar trebuie zeci sau sute de oameni cu ceva stare in fiecare zona geografica, pasionati sa le poata realiza. Asa au fost realizate si cele doua, din care a ramas unul, pe care le-am vizitat. Poate inca unul sa mai fie pe undeva. Ii pedepsim inca o data pe toti cei care nu si le pot permite? De la guvern vin doar piedici, nu si ajutor. Legislatia sa nu le interzica, de facut s-or face cand vom fi destui si vom avea cu ce. E suficienta acum identificarea zonelor de zbor RC. ARA le-a inventariat si probabil comunicat mai departe. Practic, la zbor fiind, am observat trecand ocazional la cativa km elicoptere fie SMURD, fie militare. In caz de apropiere si noi eram pregatiti sa aterizam. Se poate. Trebuie impus doar bunul simt celor care nu il au.
Gigi Sterian
Rascal 1940mm fs.61 nitro
Rascal 120 DLE 30
U Can Do .46 nitro .52, 2T
Beaver 1520
Maule 1500
Helios 2545
... Taranis X9D plus / ACCST / AFHDS
0

#43 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 21 April 2017 - 08:40 AM

Vezi postareaMihai_supy, la 20 April 2017 - 06:47 PM, a spus:


Ce ar trebui să facă ARA, și dacă mere pe calea asta...mă alătur cu mare drag.


3. Să poată interzice accesul în zonele de zbor,pe formuri, pest tot, a anumitor persoane. E mai constructiv...




.... asta da masura .. eventual si arderea pe rug sau tras nitel pe roata pe post de kineto !
Frumos ! Bravo !

Fisiere atasate


Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#44 Useril este offline   ALLEN 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3004
  • Inregistrat: 11-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti sector 1

Postat 21 April 2017 - 12:13 PM

Vezi postareaREAL DESIGN, la 20 April 2017 - 10:29 PM, a spus:

Colegii care acum zboara in modelodrom privat , sper sa nu uite perioada de "haiducie" de pe Chitila cu zece modele simultan pe cet, de pe Clinceni cu decolare de pe pista 1:1 si evolutie in afara culoarului de zbor si aterizare cu teama ca vine vre-un avion scoala la aterizare sau ne atentioneaza comandantul aerodromului, sau la Tariceni pe drumul paralel cu pista adevarata, uzitat de locuitorii din zona ce duce la padure, cu scandal ca benzinarele mari deranja porumbeii unuia din sateni ..

Da acum deee .... le'a pus Dumnezeu mana pe cap, s-au trezit cu un teren pus la dispozitie gratuit pentru amenajarea modelodromului ( toata stima pentru asta ) dar ar fi pacat sa uitam de unde am plecat ....

Cati dintre vitejii care ma tot contesta stiu cati din cei pe care ii va reprezenta ARA pot avea o asemenea sansa - de a avea un modelodrom ? .. sau de ei nu ne doare decat in cot ?

Si cati din cei care zboara pe modelodromul vestit, au certitudinea ca in cativa ani nu se vor extinde constructiile civile pana in gardul modelodromului si sa vad eu atunci omologari si acreditari si segregari de spatiu aerian ..



faci tu ce faci si dai cu mucii de gard... esti ironic sau invidios, ca nu ma prind? nu vrei mai bine sa faci o vizita la Copaceni si sa transam lucrurile? ar fi mai simplu. de aruncat mizerii esti f bun. de clarificat lucrurile, barbateste... nu prea. (invitatia ramane deschisa)
maestre, ce are de a face acea perioada cu ce se doreste acum? au fost unele vremuri in care se zbura cum se zbura. apoi si pe Chitila era ceva ordine in zbor. si chiar si in acest moment. poate confirma Stefan.
acum sunt alte vremuri, in care legislatia actuala zice ce zice. nu e mai usor sa previi decat sa repari?

eu v-am spus fix ce am aflat de la cei 2 oameni care sunt in afara tarii. nu am zis ca trebuie sa devina regula si la noi. o regula ok ar fi ca terenurile (nu conteaza ca e Adunati, ca e Cet, ca e Rapa, Alba, Brasov, Galtai etc) sa fie identificate mai departe (si Ara a facut un prim pas) si apoi anuntati cei de la CAA.ro sau romatsa sau care or mai fi ca sunt zone unde se zboara aeromodele. daca autoritatile sunt corect informate, pe canale oficiale, vor sti de noi. asa pe haiducie nu mai merge. asta vad ca nu vreti sa pricepeti. vremuri noi, legi noi... trebuie sa ne adaptam.

ARA trebuie sa iasa la rampa, in orice fel. de la ateliere, evenimente pana la comunicate si informari in mass-media. un alt aspect ar fi ca ARA ar trebui sa isi permita luxul de asi selecta membrii. ok, reprezinta comunitatea de aeromodelisti, dar membrii ai asociatiei ar trebui selectati mai riguros.

personal imi place ce face BIG cu parapantistii. unii il contesta altii sunt cu el. dar el isi vede de treaba si apara asa cum poate si cum vrede de cuviinta drepturile lor. si ca el mai sunt o gramada in tara (din fericire cunosc destui parapantisti...) spatiul aerian e mare si e loc pentru toti. depinde ce cum iti ceri si unde iti ceri drepturile. asta trebuie sa faca si ARA mai departe. sa vada cum au reusit altii. un alt exemplu bun: AOPA. a reusit omul asta in cativa ani o gramada de lucruri pt cei cu ultausoarele. e un bun exemplu....


think about this

_______________________________________________________________________________________
Alaturi de hidrogen, prostia e cea care se gaseste in cea mai mare cantitate in univers. La fel si idiotii.
_______________________________________________________________________________________
0

#45 Useril este offline   Garett 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 560
  • Inregistrat: 01-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:Flying and floating things

Postat 21 April 2017 - 12:54 PM

Vezi postareaALLEN, la 21 April 2017 - 12:13 PM, a spus:

...ARA ar trebui sa isi permita luxul de asi selecta membrii...

Si pe baza a ce, mai exact "siar" permite luxul asta?
0

#46 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 21 April 2017 - 01:30 PM

Vezi postareaALLEN, la 21 April 2017 - 12:13 PM, a spus:

faci tu ce faci si dai cu mucii de gard... esti ironic sau invidios, ca nu ma prind? nu vrei mai bine sa faci o vizita la Copaceni si sa transam lucrurile? ar fi mai simplu. de aruncat mizerii esti f bun. de clarificat lucrurile, barbateste... nu prea. (invitatia ramane deschisa)
maestre, ce are de a face acea perioada cu ce se doreste acum? au fost unele vremuri in care se zbura cum se zbura. apoi si pe Chitila era ceva ordine in zbor. si chiar si in acest moment. poate confirma Stefan.
acum sunt alte vremuri, in care legislatia actuala zice ce zice. nu e mai usor sa previi decat sa repari?

eu v-am spus fix ce am aflat de la cei 2 oameni care sunt in afara tarii. nu am zis ca trebuie sa devina regula si la noi. o regula ok ar fi ca terenurile (nu conteaza ca e Adunati, ca e Cet, ca e Rapa, Alba, Brasov, Galtai etc) sa fie identificate mai departe (si Ara a facut un prim pas) si apoi anuntati cei de la CAA.ro sau romatsa sau care or mai fi ca sunt zone unde se zboara aeromodele. daca autoritatile sunt corect informate, pe canale oficiale, vor sti de noi. asa pe haiducie nu mai merge. asta vad ca nu vreti sa pricepeti. vremuri noi, legi noi... trebuie sa ne adaptam.

ARA trebuie sa iasa la rampa, in orice fel. de la ateliere, evenimente pana la comunicate si informari in mass-media. un alt aspect ar fi ca ARA ar trebui sa isi permita luxul de asi selecta membrii. ok, reprezinta comunitatea de aeromodelisti, dar membrii ai asociatiei ar trebui selectati mai riguros.

personal imi place ce face BIG cu parapantistii. unii il contesta altii sunt cu el. dar el isi vede de treaba si apara asa cum poate si cum vrede de cuviinta drepturile lor. si ca el mai sunt o gramada in tara (din fericire cunosc destui parapantisti...) spatiul aerian e mare si e loc pentru toti. depinde ce cum iti ceri si unde iti ceri drepturile. asta trebuie sa faca si ARA mai departe. sa vada cum au reusit altii. un alt exemplu bun: AOPA. a reusit omul asta in cativa ani o gramada de lucruri pt cei cu ultausoarele. e un bun exemplu....


think about this



Nici ironic , nici invidios ... BOSS !

Am avut impresia ca marsati pe terenuri amenajate, dedicate , omologate etc si nu era corect fata de ceilalti ..

Daca se pot identifica niste terenuri ai caror proprietari fie nu sunt cunoscuti, fie nu au nici o treaba cu
aeromodelismul, fie habar nu au ce se intampla pe terenul lor si pot fi anuntate la autoritati zonele respective
si luate in calcul fara vre-un acord scris al proprietarului , inseamna ca este foarte simplu si ne agitam aiurea .

Bine ar fi sa se inceapa demersurile cat mai repede cu terenurile consacrate avand in vedere ca incepe sezonul de zbor ..
Puteti incepe pentru Bucuresti cu cele doua amintite de tine - Chitila , Cet .. declarare , segregare spatiu ...
ca la Adunati
Dupa care sa se continue si in tara , acolo unde zici ca sunt identificate astfel de terenuri.

Se pot delega de catre ARA persoane pe plan local sa se ocupe .... asta daca vor sa zboare legal ..

E asa greu ? ... ca nu stiu ..


P.S.

Baaa .. da esti racit rau de tot .. una doua ai treaba cu mucii !
Si mai schimba discul ala de vinil cu " aruncatul de mizerii " ,ca nu am aruncat nici o mizerie ..
- a fost doar o parere despre a nu exagera cu modul de abordare a acestui hobby care in trecut incepea din
copilarie la cercurile dedicate si sa nu il ducem doar in sfera modelelor mari si periculoase
- restul spuselor nu au fost decat trecerea in revista a unor realitati, adevaruri ... pentru a nu uita
de unde am plecat.
- daca legislatia zice ce zice , fiecare cetatean al acestei tari e obligat sa respecte legea ... ce treaba ai
tu cu asta ? .. te facusi militian ?

Deci cand o sa pot zbura pe Chitila cu spatiu segregat ca am devenit nerabdator ?
Si cum tolereaza ARA inclusiv tu, ordinea de zbor de la Rapa de care tot faci atata caz, sau nu se pune ?

Vezi postareaGarett, la 21 April 2017 - 12:54 PM, a spus:

Si pe baza a ce, mai exact "siar" permite luxul asta?


Pe baza ... de " gasca " cu lideri .. e simplu !
Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#47 Useril este offline   ALLEN 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3004
  • Inregistrat: 11-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti sector 1

Postat 21 April 2017 - 01:43 PM

Vezi postareaREAL DESIGN, la 21 April 2017 - 01:30 PM, a spus:


P.S.
Baaa .. da esti racit rau de tot .. una doua ai treaba cu mucii !
Si mai schimba discul ala de vinil cu " aruncatul de mizerii " ,ca nu am aruncat nici o mizerie ..
- a fost doar o parere despre a nu exagera cu modul de abordare a acestui hobby care in trecut incepea din
copilarie la cercurile dedicate si sa nu il ducem doar in sfera modelelor mari si periculoase
- restul spuselor nu au fost decat trecerea in revista a unor realitati, adevaruri ... pentru a nu uita
de unde am plecat.
- daca legislatia zice ce zice , fiecare cetatean al acestei tari e obligat sa respecte legea ... ce treaba ai
tu cu asta ? .. te facusi militian ?

Deci cand o sa pot zbura pe Chitila cu spatiu segregat ca am devenit nerabdator ?
Si cum tolereaza ARA inclusiv tu, ordinea de zbor de la Rapa de care tot faci atata caz, sau nu se pune ?

Pe baza ... de " gasca " cu lideri .. e simplu !


la raspunsul asta nu pot decat sa zic asa: IGNORE total. nu esti constructiv in indei si nici nu vei fi. si cu asta gata. mi s-a luat de mizeriile tale.
la Rapa e un fenomen care trebuie tratat ca atare. Big stie ce face, cine agreeaza fenomenul merge, cine nu, nu. e foarte simplu. daca timpul mi-ar permite, as merge la RR si macar sa-i salut pe baieti. asta nu poti intelege tu.
iar chitila nu va avea niciodata spatiu segregat din motice ve culoar zbor SMURD, unitate militara, dar tu nu poti face conexiuni.

revenind la ARA, se pot face multe. vointa sa fie din partea celor care o vor conduce (oare cine?) si vreo 3-4 Andrasi...


_______________________________________________________________________________________
Alaturi de hidrogen, prostia e cea care se gaseste in cea mai mare cantitate in univers. La fel si idiotii.
_______________________________________________________________________________________
0

#48 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 21 April 2017 - 02:04 PM

Vezi postareaALLEN, la 21 April 2017 - 01:43 PM, a spus:

la raspunsul asta nu pot decat sa zic asa: IGNORE total. nu esti constructiv in indei si nici nu vei fi. si cu asta gata. mi s-a luat de mizeriile tale.
la Rapa e un fenomen care trebuie tratat ca atare. Big stie ce face, cine agreeaza fenomenul merge, cine nu, nu. e foarte simplu. daca timpul mi-ar permite, as merge la RR si macar sa-i salut pe baieti. asta nu poti intelege tu.
iar chitila nu va avea niciodata spatiu segregat din motice ve culoar zbor SMURD, unitate militara, dar tu nu poti face conexiuni.

revenind la ARA, se pot face multe. vointa sa fie din partea celor care o vor conduce (oare cine?) si vreo 3-4 Andrasi...



Pai atunci e HAIDUCIE pe fata la Chitila si o sa tot fie .. gresesc ? .. pacat de cei de acolo ..

Banuiesc ca nici la Cet nu se poate ca doar e CET-ul ? ... o fi si ala vre-un obiectiv strategic ?

uite asa ramane doar Adunati ...

Si atunci ce ne facem coane ? .. ma refer la constructie ca la jignit vad ca te pliezi repede ... sau doar
o balacim in teorii si ne dam ochii pe spate la cat de destepti ne credem ?

Despre Rapa stiu .. nu trebuie sa te explici ... cum draq sa zici ceva de Rapa ca doar nu o se te pui rau cu cei care
organizeaza ... cu mine poti sa zici orice ca nu mai conteaza ..
Nu ca as avea eu ceva cu Rapa .. doamne fereste .. tot de la voi " galacticii " am auzit ca acolo e jale ... doar ca
eu nu bag mizeria sub pres cum incercati unii dintre voi .. afara vopsit gardul inautru leopardul .

Am inteles ca si pe la Sanpetru ai incercat sa acaparezi unele avenimente .. baaa da mare latifundiar te facusi .. ca Jiji !
Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#49 Useril este offline   wabo1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1548
  • Inregistrat: 04-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 21 April 2017 - 02:46 PM

Cumva nu a fost topicul:
"Sugesti imbunatatire ARA" ???
Reusiti din nou sa ajunge discutie privata la cutite uni cu alti.
Parca prevad ca va fi inchis topicul si ajung unele cuvinte intrun filtru de Spam.
Walter Born
rhc@born.ro
0

#50 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 21 April 2017 - 03:09 PM

Vezi postareawabo1, la 21 April 2017 - 02:46 PM, a spus:

Cumva nu a fost topicul:
"Sugesti imbunatatire ARA" ???
Reusiti din nou sa ajunge discutie privata la cutite uni cu alti.
Parca prevad ca va fi inchis topicul si ajung unele cuvinte intrun filtru de Spam.



Corect .. doar ca incercati sa urmariti cine incepe cu toate ca si Mugurel a rugat sa se treaca peste
atacuri la persoana ...


" Pam Pam "
" Muci"
" Troli "
Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#51 Useril este offline   MUGUREL. 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 744
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male

Postat 21 April 2017 - 06:19 PM

Salutare!

Tinem discutia libera, ascultam toate parerile! Haideti si cu sugestii concrete! Printre unele povesti chiar cu putin umor. Sa fim prieteni si sa trecem peste divergente, antipatii, etc. Cand voi inchide subiectul voi face un rezumat cu toate propunerile, bune sau mai putin si le vom discuta la urmatoarea adunare generala. Tot ce va trece de vot va fi adoptat de ARA. Ca si proceduri sau in ROI.

Un weekend placut!
Si fara troli! :)
0

#52 Useril este offline   Garett 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 560
  • Inregistrat: 01-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:Flying and floating things

Postat 21 April 2017 - 07:00 PM

Doua idei, aparute cand ma foiam printre rafturi prin hypermarket (daca e ceva de capul lor trimiteti multumiri catre Mrs. Garett pentru ca m-a expediat la cumparaturi! :D )
1. Niste flyere cu "reguli de buna purtare" pe modelul celor de la A.M.A. (cred...) postate candva pe aici, daca cineva are cunostii te pe la hypermarketurile care vand mai nou si "zburatoare" i-ar putea aborda sa le ofere flyere de genul asta pentru oferit catre cumparatori. 99% dintre cei interesati habar n-au nici de legislatie si nici de minime norme de "securitate aeriana". (Poate reusim sa evitam atat exprimarea pompoasa cat si proverbialul "drob de sare"!)
2. Daca se gaseste o sponsorizare, un concurs de asamblat kituri pentru pustime, ceva simplu. (erau "pe vremea mea" acele planoare din carton si placaj, n-am idee daca mai exista, acelea au fost primele mele "zburatoare". OK, le-am facut praf relativ rapid dar ideea de zbor a ramas!)
0

#53 Useril este offline   victoras_h 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1102
  • Inregistrat: 11-December 05
  • Gender:Male
  • Location:Irving, Texas

Postat 21 April 2017 - 07:32 PM

Exemplu cu lista de 'reguli de bun simt' de la AMA:

http://www.modelairc...g/files/105.pdf

Este doar o pagina, nu e scris foarte stufos dar cam toate ideile au sens.
0

#54 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5144
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 21 April 2017 - 07:47 PM

..hai că mă inervați rău de tot....

vă propun un pas...zic eu imporant.

1. Pe data dee 19 mai, pe fostul aerodrom al Grupului 60 Elicoptere se va desfășura un ceremonial prin care Smaranda Brăiescu va fi declarată cetățan de onoare a orașului Tecuci. Am fost invitat, de fotul meu comandant de acolo, cdor.r. Dorel Chiș să deschid micul meeting de aviație în cinstea evenimentului. Va fi prezent Aeroclubul României, cel puin e confirmat în acest moment. Va fi deschis, oficial muzeul aviației române......Haideți să implicăm ARA în evenment. Dați-mi voie să execut micul zbor demonsrativ sub egida ARA!!!...

2. Pe 10 iunie - ziua porților deshise la Baza 95 Aeriană. Dan Erdic și Bogdan vor trebui să facă un zbor demonstrativ în deschiderea mitingului de acolo...Impicați ARA.

3. Pe 17 iunie BOBAS 2017....încerc să-l conving pe comandantul de acolo, pe Cdor. Tănasie să nu mai fiu singur în deschidere....hai să impicăm ARA!!!...Sper ca Mugurel să termine IAR-ul 99 și să poată să-ll zboare în patria lui....Oricum F-ul lui ar face furori la orice miting de aviație, dat fiind că vedeta ar fi incontetabil 1601 lui Cătălin Micloș cel real și 1602 al lui Mugurel...


astea sunt evenimentele la care trebuie să ne facem vizibili..., dar nu ne lăsați singuri că nu e ușor...

PS - Acum câțiva ani Florin a făcut furori la Boboc....sper să se mai repete!(tare a fost drăguț comentariul cpt.Cdor. Andrieș....care a repetat de câteav ori "Freestile")....TREBUE s ne vadă lumea în evenimente...să audă cât mai mulți de noi. Anul trecut Gl.fl.aer. Băhneanu, după zborul nostru la Bacău, a exlclamat..."Mă ce faceți voi cu astea ale voastre..eu nu pot...dar e tare de tot"..și asta cu puțin timp îninte de unul din cele mai faine zboruri cu Mig-ul 21 pe care le-am văzut vreodată...

Aceasta postare a fost editata de Mihai_supy: 21 April 2017 - 07:50 PM

0

#55 Useril este offline   adyc 

  • Fly-Free DreamTeam
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 764
  • Inregistrat: 02-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 21 April 2017 - 08:57 PM

Nea Gigi are dreptate, #sustinneagigi!
:yahoo:
0

#56 Useril este offline   bogdantocaci 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 231
  • Inregistrat: 21-March 13

Postat 21 April 2017 - 09:01 PM

Vezi postareaALLEN, la 21 April 2017 - 12:13 PM, a spus:

faci tu ce faci si dai cu mucii de gard... esti ironic sau invidios, ca nu ma prind? nu vrei mai bine sa faci o vizita la Copaceni si sa transam lucrurile? ar fi mai simplu. de aruncat mizerii esti f bun. de clarificat lucrurile, barbateste... nu prea. (invitatia ramane deschisa)
maestre, ce are de a face acea perioada cu ce se doreste acum? au fost unele vremuri in care se zbura cum se zbura. apoi si pe Chitila era ceva ordine in zbor. si chiar si in acest moment. poate confirma Stefan.
acum sunt alte vremuri, in care legislatia actuala zice ce zice. nu e mai usor sa previi decat sa repari?

eu v-am spus fix ce am aflat de la cei 2 oameni care sunt in afara tarii. nu am zis ca trebuie sa devina regula si la noi. o regula ok ar fi ca terenurile (nu conteaza ca e Adunati, ca e Cet, ca e Rapa, Alba, Brasov, Galtai etc) sa fie identificate mai departe (si Ara a facut un prim pas) si apoi anuntati cei de la CAA.ro sau romatsa sau care or mai fi ca sunt zone unde se zboara aeromodele. daca autoritatile sunt corect informate, pe canale oficiale, vor sti de noi. asa pe haiducie nu mai merge. asta vad ca nu vreti sa pricepeti. vremuri noi, legi noi... trebuie sa ne adaptam.

ARA trebuie sa iasa la rampa, in orice fel. de la ateliere, evenimente pana la comunicate si informari in mass-media. un alt aspect ar fi ca ARA ar trebui sa isi permita luxul de asi selecta membrii. ok, reprezinta comunitatea de aeromodelisti, dar membrii ai asociatiei ar trebui selectati mai riguros.

personal imi place ce face BIG cu parapantistii. unii il contesta altii sunt cu el. dar el isi vede de treaba si apara asa cum poate si cum vrede de cuviinta drepturile lor. si ca el mai sunt o gramada in tara (din fericire cunosc destui parapantisti...) spatiul aerian e mare si e loc pentru toti. depinde ce cum iti ceri si unde iti ceri drepturile. asta trebuie sa faca si ARA mai departe. sa vada cum au reusit altii. un alt exemplu bun: AOPA. a reusit omul asta in cativa ani o gramada de lucruri pt cei cu ultausoarele. e un bun exemplu....


think about this

Aoleu..........Allen.....daca ai stii cat astept vizita.....
Apropo.....se preconizeaza si o data la se gandeste a se vrea vizita
M as bucura nespus sa l reîntalnesc....
0

#57 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 21 April 2017 - 09:03 PM

Vezi postareavictoras_h, la 21 April 2017 - 07:32 PM, a spus:

Exemplu cu lista de 'reguli de bun simt' de la AMA:

http://www.modelairc...g/files/105.pdf

Este doar o pagina, nu e scris foarte stufos dar cam toate ideile au sens.


Flyer dronecode.uk, gata de bagat la tiparnitza, chiar asa in engleza... de fapt nu are rost traducere, pentru ca ar creea confuzia ca astea ar fi regulile la noi... :(
http://dronesafe.uk/...1/Dronecode.pdf
... cu picioarele pe pamant ...
0

#58 Useril este offline   adyc 

  • Fly-Free DreamTeam
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 764
  • Inregistrat: 02-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 21 April 2017 - 09:41 PM

Vezi postarea "REAL DESIGN, la 20 April 2017 - 11:29 PM, a spus:
Colegii care acum zboara in modelodrom privat , sper sa nu uite perioada de "haiducie" de pe Chitila cu zece modele simultan pe cet, de pe Clinceni cu decolare de pe pista 1:1 si evolutie in afara culoarului de zbor si aterizare cu teama ca vine vre-un avion scoala la aterizare sau ne atentioneaza comandantul aerodromului, sau la Tariceni pe drumul paralel cu pista adevarata, uzitat de locuitorii din zona ce duce la padure, cu scandal ca benzinarele mari deranja porumbeii unuia din sateni ..

Da acum deee .... le'a pus Dumnezeu mana pe cap, s-au trezit cu un teren pus la dispozitie gratuit pentru amenajarea modelodromului ( toata stima pentru asta ) dar ar fi pacat sa uitam de unde am plecat .... "

Ma vad obligat sa raspund.
Nea Gigi stie!
Asa e, nu am uitat perioada de "haiducie" de pe Chitila dar te rog sa nu uiti ca si pe Chitila incepusem sa amenajam si sa investim pentru a avea macar o pista plana si conditii sa o putem uda. Daca primarul de la Chitila nu avea pretentii la spaga, cu siguranta ca nu ne opream. Stii foarte bine ca a ramas acolo un put facut de noi, o pista indreptata cu fadroma si reinsamantata. E adevarat ca ni s-a pus la dispozitie un teren dar ce altii inteleg gratuit eu am perceput altfel, nimic nu e gratis pe lumea asta. Faptul ca nu am platit niciodata chirie pentru teren nu inseamna ca e gratis. Tot ce s-a realizat acolo s-a realizat cu multa munca si sacrificiu, discutii contradictorii pe probleme tehnice, studii, economii si alte chestii de genul asta pe care le cunosti pentru ca ai fost acolo cu noi. Greseli s-au facut si nu mi-e rusina sa recunosc, a gresi e omeneste insa aceste greseli nu sunt majore, unele au fost iar altele vor fi remediate pe parcurs( vorbesc strict de amenajare). Nu, n-am uitat de unde am plecat si nu vom uita niciodata iar plecarea noastra de pe chitila nu a fost facuta in secret. Am anuntat cand am incetat sa mai zburam acolo si am prezentat alternativa, cei care au vrut sa se alature sa puna osul la treaba si sa investeasca intr-un vis, au facut-o si acum zboara linistiti la Copaceni. Multumim proprietarului pentru terenul pus la dispozitie si pentru seriozitate. E mare lucru sa respecti un acord barbatesc facut cum se facea candva printr-o strangere de mana!

Problema e mult mai ampla decat e prezentata in discutii forum. Deoarece facem parte dintr-un popor de sulfe si binganitori (a se citi istoria Romaniei), romanilor le place sa isi dea in cap unul altuia, se bucura cand ii moare capra vecinului sau il invidiaza pe ala care munceste. Cine ii opreste pe cei de la Chitila sa vina sa zboare la Copaceni alaturi de noi? Dar pe cei de la CET? ARA ajuta cum poate, pe noi ne-a ajutat si sunt convins ca i-ar ajuta si pe altii dar stii cum e, Dumnezeu iti da dar nu iti baga si in traista.

Sper ca m-am facut destul de inteles si ca n-am ofensat pe nimeni cu cele scrise mai sus pentru ca sunt adevaruri iar adevarul intotdeauna doare!
0

#59 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5144
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 21 April 2017 - 10:18 PM

Vezi postareaMihai_supy, la 21 April 2017 - 07:47 PM, a spus:

..hai că mă inervați rău de tot....

vă propun un pas...zic eu imporant.






amu iese ardeleanul din mine...

FT-ul pe ăla de mai propune ceva....MĂ voi aveți clar o problemă cu GIGI. Dați-i mă, ignore, sa vedeți-vă la Copăcenii...și vin eu de abitru de ...box, sau de ce vreți voi, ...și vedeți ce am scris...sau...hai să ajutăm, în continuare la desființarea ARA, cum o cam facem mai toți!

sau poate, ce propun eu..chiar nu interesează pe nimeni...

Să fiți iubiți, da io, din plăcerea zborului....o să zbor cât de mult oi putea, și la cât mai multe evenimente, cu cât mi mult public, deși chiar începe să îmi placă să zbor singur!!! deși să mor io dacă are farmec! (da de participat la întâlniri...numa să fiu sănătos...că o să particip, da vin cu un par mare!)...

Acuma, nervos..mă duc să dorm vreo 2 ore...și apoi fac ochi să fac un foc în livadă, poate mai salvez ceva din pomii mei, că aeromdelele sunt pe ducă, și se pare că pe alea...nu vrem să e salvăm....!



PS - uite de ce trebuia ca administratoii să dea ban mai des, să ștergă, să cam da cu parul!...
0

#60 Useril este offline   adyc 

  • Fly-Free DreamTeam
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 764
  • Inregistrat: 02-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 21 April 2017 - 10:30 PM

Mihai, nu am nimic cu nimeni, nici ARA nu vreau sa se desfiinteze caci am participat la infiintare insa de multe ori ce vrem noi nu se pupa cu realitatea. Orice pasare pe limba ei piere atunci cand ii suna ceasul... eu sper sa nu fie asa iar cei care doresc desfiintarea acestei asociatii, sa-si bage mintile in cap si sa incerce sa se abtina de la comentarii.

Apropo de propunerea ta, poti sa contezi pe noi pentru demonstratii la evenimente!
Te pupa Jan!
0

Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro