Modelism - RHC Forum: Router CNC polistiren - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »

Router CNC polistiren

#1 Useril este offline   Zippo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Suceava

Postat 19 July 2013 - 12:26 PM

Salutare!

Vreau sa-mi incep si eu o masinarie din asta, sper sa-mi reuseasca. Routerul vreau sa-l folosesc exclusiv la taiat aripi din polistiren extrudat, pe sectiuni, deci lungimea maxima utila ar fi undeva la 400 - 500 mm.
Sunt pe dinafara cu astfel de scule insa nu am chiar doua maini stangi si sper sa-mi iasa.

Pentru a nu ma complica, vreau sa achizitionez un kit , mai preciz controlerul si sa folosesc motoarele scoase de la niste imprimante vechi.

Tijele de ghidare le-as face din rigleta cu bile de la sertare, pare suficient de precisa pentru taiat polistiren, dar aici vreau si pareri.

Motoarele credeti ca sunt ok?

Imagine atasata: DSC_3355.JPG

Imagine atasata: DSC_3356.JPG
0

#2 Useril este offline   Zippo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Suceava

Postat 19 July 2013 - 12:42 PM

Ma intereseaza de asemenea daca vinde cineva un driver in 4 axe, fara motoare.
0

#3 Useril este offline   elektoshok 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 256
  • Inregistrat: 07-September 07

Postat 19 July 2013 - 01:58 PM

Succes la constructie, sper sa iti iasa ceva frumos, nu pot sa spun ca sunt cunoscator dar de curand am terminat si eu o masina de taiat polistiren si am pus niste motoare de 0.5Nm si mi se par cam slabe iar ce vrei tu sa folosesti par si mai slabe ca putere. Eu am folosit un kit complet (electronica, motoare, cablu) de pe tekro.ro dar poti sa suni sa intrebi daca poate sa iti vanda doar electronica. Sau daca ai cunostinte in electronica, iti cumperi integrate tot de acolo si iti faci tu driverul pentru motoare, daca imi aduc bine aminte e undeva in jurul a 20Lei un integrat. Spor la construit.
0

#4 Useril este offline   Zippo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Suceava

Postat 19 July 2013 - 02:08 PM

Multumesc ! Tot la un kit ma gandesc si eu de pe acelasi site pentru ca nu am timp sa realizez si partea electronica, vreau sa simplific tot cat se poate si ma concentrez pe partea mecanica.

Legat de motoare, eram tare incantat ca am gasit o sacosa de motoare , insa legat de putere nu stiu ce ar fi mai potrivite.

Vreau sa folosesc cele doua mai mici pentru a comanda firul care nu intra in contact direct cu materialul si ma gandesc ca sunt suficiente, si doua mai mari pentru ghidaje

Aceasta postare a fost editata de Zippo: 19 July 2013 - 02:09 PM

0

#5 Useril este offline   elektoshok 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 256
  • Inregistrat: 07-September 07

Postat 19 July 2013 - 03:01 PM

Vezi postareaZippo, la 19 July 2013 - 02:08 PM, a spus:

Multumesc ! Tot la un kit ma gandesc si eu de pe acelasi site pentru ca nu am timp sa realizez si partea electronica, vreau sa simplific tot cat se poate si ma concentrez pe partea mecanica.

Legat de motoare, eram tare incantat ca am gasit o sacosa de motoare , insa legat de putere nu stiu ce ar fi mai potrivite.

Vreau sa folosesc cele doua mai mici pentru a comanda firul care nu intra in contact direct cu materialul si ma gandesc ca sunt suficiente, si doua mai mari pentru ghidaje


Posibil sa mearga, nu stiu ce sa zic, mie unu mi se par slabe rau motoarele mele si as vrea sa pun ceva mai puternic de aceea nu ti-as recomanda motoarele alea. Surubul imi infraneaza cel mai mult motoarele, probabil daca ai folosi curea nu ar mai fi o problema, cel mai bine iei ghidaje si rulmenti liniari cu bile si faci o axa si vezi cum se comporta, teoretic ar trebui sa mearga cu o curea dar daca pui surub metric nu cred ca o sa iti invarta.
0

#6 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 19 July 2013 - 03:14 PM

Cam la problemele astea se ajunge, totul o sa se invarta in jurul banilor in final. Surub de slaba calitate inseamna motoare, drivere si sursa mai puternice, adica ce economisesti pe o parte, pierzi pe cealalta. Plus uzuri mai pronuntate sau mai multa mestereala pe langa masina. Dupa aia urmeaza cuplajele, ca e pacat sa ai transmisie buna si sa nu profiti de ea din cauza unor cuplaje de proasta calitate. Merge si cu furtun cu doua coliere, dar nu mai "slab" de atat. Si tot asa, cu toate componentele.
Merita facute calcule de toate felurile si in final trasa o concluzie. De la a face ceva cu materiale de calitate pana la a nu face si a apela la un amic sa-ti taie ca poate, e loc destul de intors caruta. Poate nu-i bine nici de trecut in extrema cealalta, cu materiale exagerat de precise si scumpe pentru taiat de doua ori pe an cate o litera sau un fulg de zapada. Pe masinile astea de regula se aduna praful, mai mult incurca prin ateliere. Poate ceva demontabil sau nu mare ar fi OK. Oricum, varianta pentru aripi e mai micuta, poate e folosita mai des. Spor la treaba.
Poti folosi si motoarele alea mici dar cu o mecanica ingrijita.
Sina aia cu bile e buna, dar sa nu fie prea tensionata din fabricatie ca iti solicita suplimentar motoarele.
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#7 Useril este offline   Zippo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Suceava

Postat 06 April 2014 - 06:51 PM

Revin dupa o pauza timp in care mi-am refacut oarecum bugetul pentru CNC.
Am achizitionat 8 axe :

  • 4 x 800 mm lungime, 12 mm diametru
  • 4 x 600 mm lungime, 10 mm diametru
  • 8 rulmenti liniari in caseta de aluminiu
  • 4 tije filetate din otel
  • fir de kantal


La strung mi-am facut filetele din teflon si urmeaza sa le pun cap la cap. Driverul este TB6560 4 axe.

Ca si model l-am ales pe cel din imagine.
Imagine atasata: hot_wire_cnc_foam_cutter_18.jpg

Voi genera G-codul cu Profili Pro si Mach 3 pentru comanda insa vreau sa stiu cum pot taia blocul de polistiren ?
Ma refer la taierea pe verticala, adica pun un bloc de polistiren dreptunghiular si dupa taierea profilului sau inainte, sa-mi decupeze dupa coarda... sper sa intelegeti ce anume !

Sau cum pot sa comand manual doua axe pentru a taia pe verticala din blocul de polistiren ?
0

#8 Useril este offline   mishu_g 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 541
  • Inregistrat: 22-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Deva - Hunedoara

Postat 06 April 2014 - 08:26 PM

Salut Zippo !
Eu mi-am facut o masina pt decupat polistiren acum vreo 4 sau 5 ani, am inceput-o intr-un sfarsit de concediu la tara asa, mai mult de dragul muncii.
Am folosit pe axele Y (la mine cele verticale) exact motorase cum ai pus tu in primul post recuperate din imprimante Epson A3 imreuna cu curelele respective.
Pe axa X am pus un motor ceva mai rasarit luat dintr-un fax vechi si antrenare pe surub metric de 10.
Driverul este unul monopolar facut dupa schema de aici My link
Toara sandramaua a iesit un "junghi" de masina de ti-e si groaza sa te uiti la ea dar, in virtutea faptului ca o folosesc destul de des se incapatzaneaza sa functioneze foarte bine.
Am taiat contururi extrem de complexe si nu am avut probleme, firul se intorcea exact de unde a plecat.

Eu zic sa ai in vedere si antrenarea pe curea danturata in prima faza pentru ca este o solutie buna.
0

#9 Useril este offline   Zippo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Suceava

Postat 07 April 2014 - 07:25 AM

Salut mishu_g, deocamdata mi-am comandat suruburile si voi incerca sa vad cum functioneaza cu ele, initial m-am gandit si la curele insa mi s-a parut un pic mai complicat.

Motoarele le voi folosi pe cele care le am , daca nu fac fata le voi schimba.

Revenind la problema mea, stie cineva cum sa tai un bloc de polistiren (nu miezul interior). Trebuie sa fac un mic Gcode doar pentru a comanda doua axe care sa-mi urce si sa coboare sau exista si optiunea manuala din Mach?

Dupa ce tai miezul aripei din blocul de polistiren, vreau sa tai dupa conturul aripei sa nu am exces de material....

Saptamana asta ma apuc de treaba si va arat masinaria :yahoo:
0

#10 Useril este offline   mishu_g 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 541
  • Inregistrat: 22-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Deva - Hunedoara

Postat 07 April 2014 - 07:41 AM

Pune un desen vectorial la ceea ce vrei si iti fac eu G-code pt Mach
Eventual putem discuta pe privat sa nu poluam topicul dedicat constructiei.
0

#11 Useril este offline   myshu47 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 33
  • Inregistrat: 19-January 14
  • Gender:Male
  • Location:Fratelia B

Postat 07 April 2014 - 09:14 AM

Varianta aleasa nu e prea "fericita" ca sa spun asa. Ridica probleme din cauza ghidajelor prea subtiri, care flambeaza (am avut ghidaje de 12 mm diametru), bucsele au jocuri care duc la blocari de neparalelism in timpul deplasarilor pe axe, iar partea de sus, are tendinta de a se apropia si departa in functie de tensionarea firului. Remediarea a fost prin inlocuirea ghidajelor cu d=16 mm, a bucselor cu rulmenti liniari, consolidare intre cele doua axe verticale in partea de sus, ceea ce inseamna o distanta fixa intre axe. Actionarea prin curea, merge mult mai usor decat prin surub si nu ridica probleme de uzura/precizie scazuta.
Mach 3 poate fi comandata si manual, din tastaura sau cu mouse-ul.
0

#12 Useril este offline   Zippo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Suceava

Postat 17 April 2014 - 08:11 PM

Am reusit sa ansamblez doua axe, urmeaza turnurile si saniuta.
Tija filetata este din otel dur si am facut un cub filetat din plastic care va fi fixat pe glisiera. Deocamdata totul este aliniat... sper ca turnurile sa fie stabile.
Axele sunt ok la dimensiunea asta, nu flambeaza.

Imagine atasata: IMG_0987.JPG
Imagine atasata: IMG_0988.JPG
0

#13 Useril este offline   myshu47 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 33
  • Inregistrat: 19-January 14
  • Gender:Male
  • Location:Fratelia B

Postat 18 April 2014 - 08:37 AM

Frumos, dar daca te-ai uitat la poza din care te-ai inspirat, ai vazut ca sunt 4 bucse de alunecare. Doua glisiere nu-ti vor asigura stabilitatea pe verticala a montajului, ma refer la stabilitate longitudinala pe axa x.Pe verticala nu e asa de strict, dar pe orizontala e foarte important sa fie cat mai rigid sistemul. Deocamdata nu flambeaza, dar cand se va adauga si greutatea celorlalte axe, verticale, se va schimba situatia. Plus ca, prin felul in care ai montat axele, ai pierdut din fiecare cam 100 de mm, daca am apreciat bine, care iti vor lipsi cand vei debita din calupul de polistiren.
0

#14 Useril este offline   Zippo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Suceava

Postat 18 April 2014 - 09:01 AM

Salut!

Cele 4 bucse de alunecare au fost inlocuite de cei 2 rulmenti liniari care se vad pe axe. Intre cei doi rulmenti va fi tot un profil U pe care vor fi fixate axele verticale.

Am testat rigiditatea axelor cu 3 Kg si abia la peste 4Kg face o usoara burta la mijloc, deci nu cred ca vor aparea probleme la 1.5 Kg cat va avea fiecare turn.

Exact la stabilitatea pe verticala mi-e frica, aici voi vedea la final cand le voi ansambla, daca va fi necesar voi face o rama pentru rigidizare si voi elimina problema... sper totusi sa nu fie necesar.

Am pierdut cam 100 mm total, mie imi este suficient pentru aripi si forme simple... am o deschidere de 700 mm utili din cei 800, iar pe verticala 500mm din cei 600 cat au axele.

Si ca o paranteza, axele verticale vor fi paralele cu cele orizontale si firul prins de laterala sinei, astfel nu voi mai face saniuta lata si doar cat de lat este rulmentul liniar... astfel castig ceva spatiu de taiare.

Totusi fata de o structura din lemn sau placaj este mult mai rigid cu profile U.
0

#15 Useril este offline   myshu47 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 33
  • Inregistrat: 19-January 14
  • Gender:Male
  • Location:Fratelia B

Postat 18 April 2014 - 10:20 AM

Tocmai asta am vrut sa subliniez, ca numai cu doi rulmenti liniari, stabilitatea va avea de suferit, mai ales la schimbarile de sens pe axa x.
Iar cu cei 100 de mm diferente, presupun niste operatii in plus de debitare din blocul de polistiren.
Oricum, cand vei incepe probele, in mod sigur va trebui sa faci mici-mari modificari, dar continua sa-l faci.
LE Nu stiu daca am inteles bine, vei avea o legatura rigida intre cei doi rulmenti de pe axa x pe transversala??

Aceasta postare a fost editata de myshu47: 18 April 2014 - 10:22 AM

0

#16 Useril este offline   Zippo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Suceava

Postat 18 April 2014 - 12:15 PM

Da, legaturile vor fi rigide cu un profil de aluminiu care va tine axele y.
Am facut un test si paralelismul e ok, culiseaza dintr-un capat in celalalt fara frecari sau tensiuni!
0

#17 Useril este offline   catamures 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 279
  • Inregistrat: 20-July 11
  • Gender:Male
  • Location:Targu Mures

Postat 18 April 2014 - 01:51 PM

Vezi postareamishu_g, la 06 April 2014 - 08:26 PM, a spus:

Toata sandramaua a iesit un "junghi" de masina de ti-e si groaza sa te uiti la ea dar, in virtutea faptului ca o folosesc destul de des se incapatzaneaza sa functioneze foarte bine.


Salut la toti.
Si a mea e tot asa. E din PAL de 20 mm, cu sine de dulap si cu niste motorase NEMA 17 ca niste jucarii. Driver 4 axe facut de un prieten. Bara filetata de M8 cu piulite late de 30mm. Cuplaje din furtun de aer cu coliere.Suna ca o rasnita ruseasca dar merge foarte bine. Pentru uzul personal cred ca e suficient mai ales ca m-a costat sub 400 de lei+ munca. Deocamdata invat sa tai cu ea, soft-uri, reglaje, etc. Merge greu al naibii mai ales cu proiectarea :rolleyes:.
Cum o faci tu este cu mult mai stabila si mai precisa. Imi place mult. Arata profi.
Legatura rigida dintre axele Y va trebui sa o desfaci cand tai aripi trapezoidale sau fuselaje.
Spor la mesterit.

Aceasta postare a fost editata de catamures: 18 April 2014 - 01:54 PM

Statie: Turnigy 9x
AERO: Wing Dragon, EDGE 540T, Planor Guppy homemade, EZ Glider Pro, BEAVER 2,5m, Robbe ARCUS 1.8m, BETA1400, ST MX2, ArtTech P51-D Mustang, Lil Ripper homemade, FT BloodyWonder homemade, Micro Cessna homemade, Robbe SeaGull 2,2m
HELI: Angel 300, LRP Disco Hornet, clona SYMA 107
AUTO: CARSON CPT 27cc, LRP Blast S10 TX
0

#18 Useril este offline   Zippo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Suceava

Postat 18 April 2014 - 02:41 PM

Cred ca s-a inteles gresit, nu voi avea nicio legatura intre turnuri, tocmai pentru a fi individuale axele... in cel mai rau caz daca se va misca intr-un fel voi face cadre separate ca o rama si cu rulment culisant.

Oricum se va intelege mai bine cand va fi gata si voi vedea atunci ce si cum.

Merci pentru idei si sfaturi !

Pentru mine inca este neclar cum tai blocul de polistiren si de unde va incepe firul sa decupeze insa dupa teste sper sa-mi dau seama :pardon:
0

#19 Useril este offline   catamures 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 279
  • Inregistrat: 20-July 11
  • Gender:Male
  • Location:Targu Mures

Postat 18 April 2014 - 03:32 PM

Eu folosesc FoamWorks 3 pentru taiat. Acolo se pot misca axele individual(x1,x2,y1,y2) sau axele x1x2 si y1y2( poti sa folosesti la debitare) La Mach3 sunt la stadiul de reglat motoarele :huh: . Dar am vazut pe net ca Mach-ul are si un screen dedicat pentru polistiren, iar acolo sunt butoane pentru x1x2 si y1y2. Eu am varianta 1 la Mach3 si nu am screen-ul respectiv.
De unde incepe sa taie, tu stabilesti.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Foam_1.jpg

Aceasta postare a fost editata de catamures: 18 April 2014 - 03:33 PM

Statie: Turnigy 9x
AERO: Wing Dragon, EDGE 540T, Planor Guppy homemade, EZ Glider Pro, BEAVER 2,5m, Robbe ARCUS 1.8m, BETA1400, ST MX2, ArtTech P51-D Mustang, Lil Ripper homemade, FT BloodyWonder homemade, Micro Cessna homemade, Robbe SeaGull 2,2m
HELI: Angel 300, LRP Disco Hornet, clona SYMA 107
AUTO: CARSON CPT 27cc, LRP Blast S10 TX
0

#20 Useril este offline   Zippo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Suceava

Postat 18 April 2014 - 05:40 PM

Catamures, chiar asta cautam si pe un forum din afara l-am gasit. Merci :drinks:

http://www.mycncuk.c...screen-set.html

Simularile le-am facut cu Profili Pro unde generez Gcode si Mach 3. Mai este si DevFoam foarte simplu de folosit pentru diferite forme sau text.
0

#21 Useril este offline   myshu47 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 33
  • Inregistrat: 19-January 14
  • Gender:Male
  • Location:Fratelia B

Postat 18 April 2014 - 08:45 PM

uite o poza cu axa x si cu partea de sus, asa arata routerul meu, si totusi am probleme la mijlocul cursei, desi am rigidizat-o in partea de sus. Inca mai apar tendinte de "agatare" in timpul mersului, la schimbari bruste de sens.

Imagine atasata: 18042014550.jpg

Imagine atasata: 18042014549.jpg
0

#22 Useril este offline   catamures 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 279
  • Inregistrat: 20-July 11
  • Gender:Male
  • Location:Targu Mures

Postat 18 April 2014 - 09:03 PM

Uite alta scula adevarata. Am vrut sa pun poze cu al meu dar imi e rusine.
Zippo, telepatia bat-o vina. :) DevFoam folosesc si eu pentru litere. Si CadWorks 3. Am pus si eu screen-ul in Mach 3 dar nu am reusit inca sa-l probez. Am o problema cu el, in partea de jos a ecranului nu vad butoanele. Trebuie sa ascund taskbar-ul.
Statie: Turnigy 9x
AERO: Wing Dragon, EDGE 540T, Planor Guppy homemade, EZ Glider Pro, BEAVER 2,5m, Robbe ARCUS 1.8m, BETA1400, ST MX2, ArtTech P51-D Mustang, Lil Ripper homemade, FT BloodyWonder homemade, Micro Cessna homemade, Robbe SeaGull 2,2m
HELI: Angel 300, LRP Disco Hornet, clona SYMA 107
AUTO: CARSON CPT 27cc, LRP Blast S10 TX
0

#23 Useril este offline   myshu47 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 33
  • Inregistrat: 19-January 14
  • Gender:Male
  • Location:Fratelia B

Postat 18 April 2014 - 09:10 PM

Incearca sa schimbi rezolutia la display.
Cum ai pus screen-ul? Ma intereseaza si pe mine.
0

#24 Useril este offline   Zippo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Suceava

Postat 18 April 2014 - 09:22 PM

Profi scula, nici nu se compara cu ce vreau sa fac.
Screen-ul se instaleaza copiind in directorul mach fisierele din arhiva, apoi din meniul din Mach se selecteaza foam cnc. La mine a mers din prima si e super util!
0

#25 Useril este offline   catamures 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 279
  • Inregistrat: 20-July 11
  • Gender:Male
  • Location:Targu Mures

Postat 18 April 2014 - 09:47 PM

Vezi postareamyshu47, la 18 April 2014 - 09:10 PM, a spus:

Incearca sa schimbi rezolutia la display.
Cum ai pus screen-ul? Ma intereseaza si pe mine.

Am incercat cu rezolutia, nu merge. Am gasit un Mach care are deja in el screen-ul dar are aceeasi problema.. Daca-l vrei, mail pe pm.
Zippo, l-ai si probat ? Functioneaza ? Ma refer cu driver, motoare. Si inca ceva, Profili Pro l-ai cumparat ? :rolleyes:

Aceasta postare a fost editata de catamures: 18 April 2014 - 09:48 PM

Statie: Turnigy 9x
AERO: Wing Dragon, EDGE 540T, Planor Guppy homemade, EZ Glider Pro, BEAVER 2,5m, Robbe ARCUS 1.8m, BETA1400, ST MX2, ArtTech P51-D Mustang, Lil Ripper homemade, FT BloodyWonder homemade, Micro Cessna homemade, Robbe SeaGull 2,2m
HELI: Angel 300, LRP Disco Hornet, clona SYMA 107
AUTO: CARSON CPT 27cc, LRP Blast S10 TX
0

#26 Useril este offline   myshu47 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 33
  • Inregistrat: 19-January 14
  • Gender:Male
  • Location:Fratelia B

Postat 19 April 2014 - 08:17 AM

"Pentru mine inca este neclar cum tai blocul de polistiren si de unde va incepe firul sa decupeze insa dupa teste sper sa-mi dau seama"
Depinde cu ce faci desenul. In Corel, iti trasezi linile de legatura intre litere si linia de intrare, direct in desen, cand asezi literele.Cred ca exista si niste softuri care fac asezarea.
Primul router, a fost cel din poza lui Zippo, dar n-am rezistat prea mult cu el, multe neplaceri, agatari, ruperi de fir, asa ca l-am modificat, initial tot pe bucse, dar mai rigid, apoi,in final am ajuns la cel din poze. Si inca ar mai fi loc de upgrade-uri, in primul rand, niste role, ceva, sub caruciorul de pe axa x, ca sa nu se mai lase la mijlocul cursei. Apoi, urmeaza sistemul de intindere al firului, un sistem care sa controleze temperatura si intinderea, dupa care, cred ca il voi incerca si in 4 axe.
Apropo de teste, iti pot trimite niste fisiere PLT(hpgl)gata pregatite pentru prelucrare.

Aceasta postare a fost editata de myshu47: 19 April 2014 - 08:18 AM

0

#27 Useril este offline   myshu47 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 33
  • Inregistrat: 19-January 14
  • Gender:Male
  • Location:Fratelia B

Postat 20 April 2014 - 12:02 PM

Am instalat skinul, e ok,doar ca nu importa fisiere plt.Urmeaza sa-l bag in studiu, sunt multe setari de facut, de care (inca)nu am habar.
@catamures,baga rezolutie mare,1280x1024, iti va aparea skinul complet, apoi reduci pana la cat ramane vizibil tot.
0

#28 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 21 April 2014 - 10:41 PM

http://www.rcgroups....d.php?t=1022533
Asta este mashina care am construit-o eu si merge pe acelasi principiu. Eu deasemenea folosesc Mach3 si Profili Pro2. Eu am doua definitii de masini una cu 4 axe si una cu daoua axe.
Ma ingrijoreaza structura la barele orizontale care le folosesti. Eu am folosit bare de 19mm diametru si inca nu sint suficiente.
Cele mai bune rezultate la taiat mi-au iesit cu sirma de .13mm NiCr. Dar este firava si trabuie sa fii atent cum o tensionezi.
Succes.
0

#29 Useril este offline   Zippo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Suceava

Postat 22 April 2014 - 10:24 AM

Frumos CNC Traian, un proiect profesionist ca si EVO.

Intradevar axele trebuiau de cel putin 16mm insa bugetul era limitat si am luat de 12. La dimensiunea de 800mm nu flambeaza deloc, turnurile sunt usoare si singura probabilitate sa-mi faca probleme este atunci cand tensionez firul.

Apropo, cat de tensionat trebuie sa fie firul, e ok cu un arc ? Folosesc fir de kantal de 0.3mm.
0

#30 Useril este offline   catamures 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 279
  • Inregistrat: 20-July 11
  • Gender:Male
  • Location:Targu Mures

Postat 22 April 2014 - 12:28 PM

Intrdevar un cnc frumos. Eu, dacă o sa-mi permit, o sa fac unul tot asa, iar barele de ghidare de pe X le voi pune sprijinite.
Firul trebui tensionat atat cat sa nu faca burta in momentul cand taie. Depinde mult si de temperatura la care tai. Daca tai mai cald, firu nu atinge polistirenul si nu trebuie tensionat foarte tare. Dar atunci trebuie sa ai grija la setarea "kerf"
Eu tai cu fit de 0.2 kanthal.

Aceasta postare a fost editata de catamures: 22 April 2014 - 12:31 PM

Statie: Turnigy 9x
AERO: Wing Dragon, EDGE 540T, Planor Guppy homemade, EZ Glider Pro, BEAVER 2,5m, Robbe ARCUS 1.8m, BETA1400, ST MX2, ArtTech P51-D Mustang, Lil Ripper homemade, FT BloodyWonder homemade, Micro Cessna homemade, Robbe SeaGull 2,2m
HELI: Angel 300, LRP Disco Hornet, clona SYMA 107
AUTO: CARSON CPT 27cc, LRP Blast S10 TX
0

Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro