Modelism - RHC Forum: Samba RES - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Samba RES kit produs de cad2cnc.ch

#31 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 18 November 2016 - 03:24 PM

Ocsi nu uita pentru ce faci modelul asta. Ma bucur ca l-ai lasat pur planor. Si nepotica poate sa traga de sandou pentru zborul urmator.

Ma uitam la Langhor care este ceva frumos dar cind am vazut sistemul ala de comanda care apartine la casa de copii ma gindeam cum de pun asa ceva intr-un model asa fumos.
Tije de 1mm de otel in tub de teflon sau ceva similar sint foarte bune si mult mai usoare.

Daca folosesti Japico AGO diluat este bun. MGS ar merge dar trebuie diluat 10 epoxy 90 "alcohol isopropilic" (isopropanool) dar asta ia mult timp.

Am o saptamina libera asa ca ma apuc si eu de facut Gentle Lady si am si un DLG 1M RE aproape gata de zburat sa-l introduc pe fiul meu la zbor.

Timpul petrecut cu copii la zbor este ceva nedescris de frumos si placut. Asa imi doresc sa pot sa ma duc cu fiul meu la zburat impreuna sa ne distram.

Spor la treaba.

Aceasta postare a fost editata de F2B: 18 November 2016 - 03:26 PM

0

#32 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 18 November 2016 - 04:03 PM

Extramitatile aripii sint cam facute de bebelusi. Ideia este sa ai trazitie buna la capete si alea sint ca niste cirme mai mult impiedica decit sa ajute. Eu le-as smirghelui mai bine sile-as da o forma sa ai trazitie buna la capetele aripii.
Altceva cozile par mititele pentru marimea modelului in special ampenajul vertical pare cam mic. Am o cirma mai mare la Evo 3 decit ce ai acolo. Deci daca faci ce este acolo poate exte o ideie buna sa pui cirma cu balama de scoci ca sa poti sa schimbi daca este nevoie.
In video facea viraje mari si pentru aia cred ca este suficient dar cind ai o termica mica si turbulenta :o o sa auzi "mama ajutor"
0

#33 Useril este offline   OcsiRC 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 567
  • Inregistrat: 16-April 14
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 18 November 2016 - 05:29 PM

Vezi postareaF2B, la 18 November 2016 - 03:24 PM, a spus:

Ocsi nu uita pentru ce faci modelul asta.
...
Timpul petrecut cu copii la zbor este ceva nedescris de frumos si placut.
...
Spor la treaba.


Am revenit la " sentimente " mai bune cu privire la Samba , o sa fie modelul de scoala al nepotelei mele ... iti doresc sa vezi cum e cu nepotii !

Samba nu e un concentrat de frumusete , dar pretul parea atractiv ;) , daca ar fii sa dau timpul inapoi , orientarea ar fi care un Slite , cine stie , poate odata cand o sa am destul timp o sa il am in vedere ! Imi place foarte mult cum arata, nu si cum e gandit constructiv , nu sunt mare fan de constructii de aripa fara D-box si cu lonjeron tubular ,dar cine stie , poate se publica proiectul, atunci e clar ca ar merita sa revin la ideie ...
Spre deosebire de Slite sau Longhor , Samba e chiar butucanos , are un fuselaj de 2 ori mai gros iar aripa, e drept , nu e cea mai prezentabila ( vezi Slite ) , o sa intervin usor la BF , singurul loc unde ii mai pot ajusta geometria .
Nu am destul timp , maine am zi de aripa si ampenaje de Alpha , dar dupa ce inchid matritele, sigur o sa ma apuc de planul central de la Samba .
Fuselajul e pregatit de slefuit , l-am ansamblat in timpul programului de munca , intre clienti si alte activitati administrative , dar il termin deseara , dupa cina .
Balamalele le fac din folia de infoliat , la o adica tai si maresc suprafata derivei , asta daca nu o fac chiar de pe acum, ca ideia nu e rea , il "inalt" si il " latesc " un pic , macar partea asta sa semene cu Slite :pardon: Mai vad ...
0

#34 Useril este offline   OcsiRC 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 567
  • Inregistrat: 16-April 14
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 20 November 2016 - 07:57 PM

Am stopat munca cu " lemnaria " la pasul in care trebuia sa lipesc boom-ul in fuselaj , am constatat ca boom-ul livrat pare destul de greu , executat din carbon unidirectional laminat longitudinal , nu indeajuns de saturat cu rasina ( la simpla culisare intre degete m-am ales cu fibre de carbon desprinse ) fapt care determina si o anumita reducere a rezistentei si un comportament casant ... urmare m-am avantat in a-mi confectiona unul mai apropiat de gustul meu .
Sandwich tesatura de sticla +/-45° + tesatura kevlar +/-90° + panglica de carbon uni " infasurat +/- 45° , mai jos rezultate comparative :rolleyes:

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de OcsiRC: 20 November 2016 - 07:58 PM

0

#35 Useril este offline   OcsiRC 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 567
  • Inregistrat: 16-April 14
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 28 November 2016 - 11:28 AM

Am inghetat munca la Samba , prins cu proiectul " Alpha " , dar colegul de echipa :pardon: merge cu viteza inainte , postarile sunt vizibile pe RCG , poate le dezvolta si aici ... :good:
0

#36 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 28 November 2016 - 03:18 PM

De aratat la cei "din afara" care nu au idee ce inseamna modellbau, un chinez batran lipind la lemne...


... cu picioarele pe pamant ...
0

#37 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 28 November 2016 - 03:28 PM

Mi-a picat fisa cum se pot lua chestii din CH mai ieftin: am un prieten care lucreaza in CH dar sta in DE (exact linga granita, face naveta)... poate sa primeasca pachetul la job (cu taxe postale mici in CH) si sa faca relay din DE (cu taxe postale mici si mai ales cu taxe vamale si TVA 0). Nu stiu cat e TVA intern in CH...
La asamblare vad ca e acelasi sistem ca la Dynamo ...eu la lonjeronul principal am folosit doua straturi de balsa de 2 mm.

Aceasta postare a fost editata de ender67: 28 November 2016 - 03:30 PM

0

#38 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 28 November 2016 - 03:31 PM

Da, aveam amic in DE care ar fi putut face treaba asta... acum e prea tarziu :(
Scuteam vreo 30-40 euro de persoana...
... cu picioarele pe pamant ...
0

#39 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 12 December 2016 - 02:45 PM

Eu l-am cam terminat, imagini voi posta in cateva zile, am fost asa de prins cu constructia, mai ales la capitolul munca manuala bruta, incat nici nu mi-a prea ars de imortalizat evolutia. Ce a slefuit Oczi la matritze Alpha, dar ce am slefuit eu la lemn... porti maramuresene scrie pe mine ! :D

O lectie pretioasa primita a fost sa nu te apuci de asa ceva fara sa ai in dotare o minirindea ! Bate orice smirghel la productivitate, precizie, repetabilitate, versatilitate, curatenie... mai ales ultima este de nepretuit ! in loc sa te umplii de praf de balsa, mult mai curati sunt coditzele de purcel care ies dintr-o rindea, le poti lasa sa cada pe jos, nu plutesc prin aer, nu ii respiri ! nu iti umple parul de praf ! si la final cu o matura ai facut curat intr-un minut.

Daca nu interveneau niste propteli de ultim moment ii faceam maiden-ul ieri... o vreme superba, cu soare, 15 grade ! si vant sub 5km.... ideal, sper sa mai am anul asta ceva macar pe aproape...

Acum sunt prins intr-o dilema... pe langa o serie de inexactitati si imperfectiuni care mi-au cam stricat imaginea despre precizia elvetian/germanica... pe care le voi detalia un pic mai incolo, modelul final iese prea greu, nu ma incadrez in tinta de 500g.
Motivul ar fi coada in primul rand, la 25g actualele ampenaje imi solicita in bot 30g de pb pentru echilibrare, ridicand totalul la 530g.
Demontand ampenajele si echilibrandu-l cu un cantar pe coada, aflu ca mi-ar trebui ampenaje de 15g ca sa scap de balast, si astfel sa ma cobor la 490g.
Ma intreb daca tinta este fezabila, avand in vedere ca din acele 15g, macar 3 grame sunt folia... :unsure:
Voi face oricum maiden cu el asa "greu", si mesteresc dupa aia ampenaje de inlocuire din rohacell de 3mm, coada fiind asamblata demontabil in acest moment. Trebuie intai cantarit tot ce ar intra in componenta noilor ampenaje, inainte de a decide ceva ;)

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 12 December 2016 - 02:49 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#40 Useril este offline   OcsiRC 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 567
  • Inregistrat: 16-April 14
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 12 December 2016 - 03:21 PM

E bine ca ai mers inainte si ai constatat acest neajuns , eu oricum mi-am propus sa inlocuiesc boom-ul cu unul mai usor si mai lung , in sensul ca voi pastra pozitia ampenajului orizontal , dar am sa il fac demontabil , respectiv ampenajul vertical cu suprafata marita am sa-l pozitionez in spatele orizontalei ... Cu modificarea asta minora voi salva ceva grame din bot , si sper ca si din greutatea modelul in ansamblu .
Atata doar , ca nu am mai lucrat nimic la el , primul boom a iesit usor , dar acum voi face unul mai lung , asa cum il descriam mai sus :good: , toate astea putin mai incolo....
0

#41 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 12 December 2016 - 04:07 PM

Ca sa eviti munca si iluzii inutile, ca tot ai fuselajul inceput, sfatul meu este sa il termini, sa il finisezi cat mai complet, adica montate servo. receptia si bateria, si sa faci un test de CG cu tubul care ti-a iesit defect, dar totusi are o greutatea apropiata de target. Si mai pui niste bowden-uri doar asa sa stea de forma in coada. Si atunci vei vedea la cat te poti intinde cu ampenajele ;)
Aripa nu schimba prea mult situatia, asa ca poti face asta doar din fuselaj.
Tine cont un aspect care nu l-am dezvaluit in postul anterior, ca am deja 50g in fata ! alimentarea, din 4 NiMh AAA, solutie aleasa tocmai ca stiam ca va cere greutate... nu avea sens sa ma complic cu lipo sI bec.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#42 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 12 December 2016 - 05:07 PM

O-la-la... ce scumpa e foamea in UK... a aparut Samba la hyperflight cu adaos de 100% ! si noi ne mai plangem de adaosuri la ai nostri locali...

http://www.hyperflig...ame=samba-res-2

Atat pretul cat si greutatile sunt total nerealiste, ca sa nu zic aiuristice...
Total structure 315 g - pai numai lemnul este 309 grame, la care se mai adauga aproape 100g tot ce e carbon/plastic/metal...
Flying weight 410 g - nici umplut cu heliu !

Frate, cate prostii poate sa insire acolo... ma intreb la celelalte modele cat de reale sunt valorile ! :o
... cu picioarele pe pamant ...
0

#43 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 14 December 2016 - 02:27 PM

Intre timp eu l-am cam terminat pe al meu, aveti pe rcgroups imagini atat cat am apucat sa fac de-a lungul constructiei, majoritatea realizata in cele 5 zile de minivacanta de 1 Decembrie.

https://www.rcgroups...nc#post36295218

Constructia este impanata cu multa vorbarie, si se incheie cu ce am gasit parti slabe ale kit-ului, nu putine, din pacate... si recomandari pentru producator.

Voi reveni cand fac zborul inaugural.

Fisiere atasate


... cu picioarele pe pamant ...
0

#44 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 14 December 2016 - 04:54 PM

Citeste postul meu pe RCG. Sper ca nu l-ai zburat. Sa nu-l pui pe sandou pina nu ai rectificat greseala. Lansat din mina este bine dar daca-l pui pe sanou o sa-l distrugi.
Exceptind detaliu ala (piulita din fata) totul este bine.
0

#45 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 14 December 2016 - 05:15 PM

Ochi de vultur ai... :)

Ei bine, stiam de asta... si nu am mai avut ce face dupa ce am comis-o :)
Daca ma poți crede, UHU Hart aderă atât de bine pe metal, ca a fost imposibil să o mai extrag și sa o relipesc corect ! Cel putin nu cu niste unelte uzuale...
Deci, o voi lăsa acolo așa cum este acum ... pentru că am lipit o contrapiuliță de siguranță pe partea ascunsă a placajului :D

In aceasi nota... nu ti se pare cam labila lipirea mecanismului carlig doar pe podeaua din balsa de 3 mm, fara sustinere pe nici una din structurile de placaj ? :unsure:

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 14 December 2016 - 05:18 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#46 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 15 December 2016 - 10:25 AM

Da ciudat,

in spate ai pus bine piulita de ce nu ai pus-o la fel si in fata?

Bafta

Ciao Sorin
0

#47 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 15 December 2016 - 10:29 AM

De adormit :)
De fapt... piulitzele se pun fiecare pe cate o placa separat, initial. In faza aia nu exista fata si spate...
Eroarea a intervenit in momentul cand am lipit placa in ansamblul structurii de rezistenta a fuselajului.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#48 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 15 December 2016 - 10:48 AM

Pentru ca vad ca exista o preocupare pentru aceasta problema... ei bine, am reusit sa scot piulita ! :)
Aer cald si un surub lung caruia i-am imprimat o usoara miscare de nutatie, ca sa nu fortez placajul... celuloza s-a topit si a iesit foarte curat, nici o aschie desprinsa.
Va fi lipita in pozitia corecta, problema rezolvata :)
... cu picioarele pe pamant ...
0

#49 Useril este offline   OcsiRC 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 567
  • Inregistrat: 16-April 14
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 23 February 2017 - 02:56 PM

Kit-ul meu sta bine mersi pus deoparte ... din acuta lipsa de timp , pare ca nici nu se intrezareste o perioada mai aerisita , asadar daca cineva doreste sa-l construiasca , il transfer fara retineri si in conditii avantajoase .
Chiar sta neatins o buna vreme… :pardon:

Fisiere atasate


0

#50 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 19 March 2017 - 10:23 PM

De cand nu am mai vizitat site-ul producatorilor modelului au avut loc cateva schimbari minore in constructia lui, a fost postat un nou manual care reflecta aceste schimbari, si mult mai important, este disponibil la download planul ! Suficient de detaliat ca sa poata fi reprodus modelul, daca e cineva interesat.

Link-urile sunt:
http://www.cad2cnc.c...Typ-ab-2017.pdf
http://www.cad2cnc.c...an1-1-1-001.jpg
... cu picioarele pe pamant ...
0

#51 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 19 March 2017 - 11:19 PM

Vezi postarearenatoa, la 19 March 2017 - 10:23 PM, a spus:

De cand nu am mai vizitat site-ul producatorilor modelului au avut loc cateva schimbari minore in constructia lui, a fost postat un nou manual care reflecta aceste schimbari, si mult mai important, este disponibil la download planul ! Suficient de detaliat ca sa poata fi reprodus modelul, daca e cineva interesat.

Link-urile sunt:
http://www.cad2cnc.c...Typ-ab-2017.pdf
http://www.cad2cnc.c...an1-1-1-001.jpg

Al doilea link nu merge ...daca ai apucat sa faci download la fisier poate il posytezi aici sau (daca nu se poate) poate m-il trimiti pe mail....
L.E. Gata ... am rezolvat...am intrat direct la ei pe site la sectiunea "Download". Cred ca pot sa fac un kit de Samba :)

Aceasta postare a fost editata de ender67: 19 March 2017 - 11:21 PM

0

#52 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 20 March 2017 - 08:00 AM

Link la intreaga sectiune de download, poate intereseaza si alte modele.

http://www.cad2cnc.ch/download-2/

Vezi si kit-ul de Evo, l-au mai decupat ici colo si usurat vreo 40g.

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 20 March 2017 - 08:02 AM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#53 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 14 April 2017 - 08:21 AM

Un topic despre noul Samba Evo, cel usurat cu o gramada de decupari, a fost lansat pe rcgroups:
https://www.rcgroups...a-RES-EVO-Build

Ce mi-a atras atentia la modul dubios, este ca tija de ghidarea a aripii din BA acum este fixata foarte labil, intr-o singura nervura, nu intr-un bloc masiv ca la Samba V2.0
https://static.rcgro...28-IMG_3314.jpg
Care nervura este fixata chiar in zona de imbinarea a celor doua jumatati de placa dBox... nici macar acolo nu este o fibra continua care sa asigure o rezistenta serioasa...

Ce pare sa fie si mai dramatic este faptul ca aceasta tija nu mai pare sa fie doar un ghidaj de potrivire al aripii, ci este chiar element de prindere, pentru ca nu mai vad placa de placaj de langa lonjeron si surubul asociat, cel caruia ii lipisem eu invers piulita in fuselaj. Lucru confirmat si de lipsa piiulitei in fuselaj ! Deci aripa va fi prinsa doar in aceasta tija la BA si intr-un surub la BF, si nimic in centrul de presiune !
In contextul asta... stau si ma intreb cum rezista structura asta la lansari de 4kgf la sandou... :unsure:
Traian ?

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 14 April 2017 - 08:21 AM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#54 Useril este offline   OcsiRC 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 567
  • Inregistrat: 16-April 14
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 14 April 2017 - 09:23 AM

Pare ca constructorul a realizat ca greutatea e putin peste medie si a decupat de zor tot ce a putut .De apreciat decuparile din nervuri , schimbarea lonjeroanelor cu unele de carbon ( se incadreaza oare in regulamentul RES ? ) si cele din DBox …
Posibil sa aplic cateva din imbunatatiri la kit-ul care e in conservare , asta cand voi apuca sa-mi fac o fereastra de timp ..
Am remarcat pasiunea celui care a realizat montajul..o uriasa colectie de motociclete in background
In imaginile postate nu transpare solutia de fixare a aripii …e posibil fie una inca nepusa in opera .. :rolleyes:

Fisiere atasate


0

#55 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 14 April 2017 - 09:26 AM

Pai este clara solutia de fixare... tija din BA si surubul din BF, altceva nu exista.

Se vede la poza cu fuselajul de sus ca nu mai exista surubul buclucas, de l-am montat eu invers.
De asemenea, chiar in poza postata de tine... o sa o editez un pic si revin imediat cu explicatii...

Poti observa la Samba noastra, aici:
https://static.rcgro...-3-DSC04362.JPG
si aici
https://static.rcgro...67-DSC04363.JPG

Cum vine placa aia... care la Evo nu mai exista !

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de renatoa: 14 April 2017 - 09:30 AM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#56 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 14 April 2017 - 09:32 AM

Vezi mai sus poza ta atasata si marcata cu piesele lipsa.
Piesa a ramas doar pe hartie, nu au mai schimbat tiparul... si nervurile nu au decuparile necesare ca sa o prinzi.

Yeah, carbonul pe lonjeron e permis la F3-RES, dar chiar nu e necesar la ce solicitatri sunt...

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 14 April 2017 - 09:33 AM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#57 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 27 April 2017 - 09:22 PM

Si a zburat !



Acum sa il vedem la RR :)
... cu picioarele pe pamant ...
0

#58 Useril este offline   victoras_h 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1102
  • Inregistrat: 11-December 05
  • Gender:Male
  • Location:Irving, Texas

Postat 27 April 2017 - 11:54 PM

Frumos.


Ar trebui sa fiu tras de urechi ca m-am lungit atata de mult al meu. O sa dau vina pe faptul ca am fost deportat in garaj cu bancul de lucru :pardon:
0

#59 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 17 May 2017 - 10:46 AM

Am transformat tija de comanda de pe directie in pull spring, si l-am usurat per total cu 20 grame, 5 grame din usurarea cozii, operatia in sine, si 15g de plumb din nas.
Am scapat de plumb in nas de tot :yahoo:
Nu stiu cat are acum, dar cred ca sub 480 grame, oricum nu mai am ce usura in coada, poate doar ca sa trec pe lipo.
Sau sa reinfoliez centrala cu folia laudata de Stefan, si sa mai scot 10 grame, doar asa de amorul artei.
Din contra, studiez acum posibilitatea de ingreunare, ca sa il pot zbura si pe un vant de 15-20 km.
Asa ca duminica seara, pe aerul acela supercalm de la apus, am avut cele mai faine evolutii ever, jumate din aterizari in mana.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#60 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 17 May 2017 - 01:15 PM

Vezi postarearenatoa, la 17 May 2017 - 10:46 AM, a spus:

Sau sa reinfoliez centrala cu folia laudata de Stefan, si sa mai scot 10 grame, doar asa de amorul artei.

Sigur, ceea ce recomanda seful. De ce sa incerci si folia recomandata de amaratul de rand?
Adevarul este ca imi face si mie cu ochiul...


0

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro