Modelism - RHC Forum: Samba RES - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Samba RES kit produs de cad2cnc.ch

#1 Useril este offline   OcsiRC 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 567
  • Inregistrat: 16-April 14
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 16 November 2016 - 11:55 AM

Impresionat de atentia si meticulozitatea cu care acest planor RES este prezentat pe site-ul producatorului si pentru ca s-a ivit oportunitatea unei achizitii de grup , am optat pentru a testa si verifica live daca cele prezentate online se confirma si in realitate .
Urmare am devenit unul dintre “ fericitii “ posesori al acestui kit . “ Fericitii “ pentru ca pretul afisat , care e foarte atractiv ,e cu un pic de cantec . Produs in Elvetia , cu tarife postale nu chiar ieftine - ( tara membra a acordului Schengen , dar care nu face parte din UE ) - coletul s-a livrat prin oficiul vamii interioare a postei Romane , unde am achitat cu simt civic TVA pentru valoarea coletului , deci atentie la acest mic amanunt !
Impresia generala e 100 % pozitiva !
Kit-ul e cel mai complet posibil , include plansa 1:1 color ca sa nu te loveasca plictiseala , manual de ansamblare tiparit si cu imagini pentru a garanta succesul ( e drept in limba lui Goethe ) chiar toate componentele debitate cu precizie - cnc laser - din materiale atent selectionate , inclusiv cele mai mici componente , intr-un cuvant , ansamblarea lego-ului devine o joaca de copil .
In limita timpului ,voi prezenta mersul procesului care consider ca nu ar trebui sa dureze mai mult de 8-10 ore ( timp alocat in reprize puse cap la cap ) la care se adauga apoi finisajele si infolierea .

Vizionare placuta !

Fisiere atasate


0

#2 Useril este offline   Travel Air 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1225
  • Inregistrat: 26-September 12
  • Gender:Male
  • Location:Vaslui
  • Interests:Zbor

Postat 16 November 2016 - 12:33 PM

Super!!
Spor la treaba!
Urmeaza clar competitia romaneasca la clasa asta :drinks:

Link bun
Bogdan Floria

bogdan.floria@aeromodelism.ro
bogdanfloria@gmail.com
0757110983

"Norocul astepta tacut stiind viitorul"
0

#3 Useril este offline   OcsiRC 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 567
  • Inregistrat: 16-April 14
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 16 November 2016 - 03:13 PM

Vezi postareaTravel Air, la 16 November 2016 - 12:33 PM, a spus:

..
Urmeaza clar competitia romaneasca la clasa asta :drinks:

Link bun


Multumesc pentru urari si link , am atasat pagina in care e prezentata schita de asamblare :pardon:

Nu imi propun sa dezamagesc….dar cel putin la ora asta am niste “ ganduri negre “ relativ la Samba , in sensul ca mi-as dori sa-l echipez cu eleroane si …nu in ultimul rand cu o “ morisca “ , stau la campie si imi pare ceva mai comod decat sa intind toata ziua sandoul … e orientarea de la aceasta ora , nu e inca o decizie ferma si cred ca o sa dureze mult si bine pana cand competiile RES vor fi puse la cale ...
Trebuie sa analizez ce “ complicatii ” implica treaba asta … , oricum abia astept sa-mi fac o fereastra ca sa lipesc cateva componente... :good:
0

#4 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 16 November 2016 - 06:15 PM

...si daca ai timp dupa Samba poate poti sa asamblezi si kitul de Dynamo si sa faci o comparatie la usurinta asamblarii si calitti de zbor.
0

#5 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 16 November 2016 - 06:22 PM

...ce "dansator" e tipul asta din Elvetia: Foxtrott, Rumba, Tango... Samba mai lipsea.
0

#6 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 16 November 2016 - 06:39 PM

Motorul care ar incape in acel bot ar trebui sa fie o opera de arta... hacker-ul ala e grosolan...
Plus celulele din care sa il alimentezi, macar 2s...

Mai bine colorezi gandurile putin roz si uiti de ele :)

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 16 November 2016 - 06:41 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#7 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 16 November 2016 - 06:46 PM

...tot eu sunt... pentru cei cu acces la taiere laser (sau pentru pasionati de taiere cu tarfoarj/cutter) si care au un fuselaj potrivit (de Dynamo sau altceva) am facut rapid un kit similar cu Samba (acelasi profil S3021 modificat ... privita de sus aripa este eliptica, privit din fata are dimensiunile segmentelor 20-40-80-40-20 cm ca la Pulsar, spoiler central, imbinare cu tub de 6 mm). Daca nu va plac optiunile astea rulati programul pus de mine cu ce optiuni vreti ... eu am cautat pe net profilul s3021, am salvat fisierul dat si la rular am subtiat putin profilul ca mi s-a parut cam gros.
Daca pune colegul OcsiRc sublerul pe nervurile centrale si imi trimite planurile tiparite as putea face o clona aproape perfecta.
Si daca tot am facut rapid un kit (RES...cu spoiler) am tras si a doua si treia rulare cu flapsuri si eleroane (puse pe straturi diferite, deci sunt optionale).
Deocamdata pun variantele cu spoiler si cea cu eleroane din cauza limtarii de 500k.

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de ender67: 16 November 2016 - 06:48 PM

0

#8 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 16 November 2016 - 06:49 PM

Ocsi,

Planorul e frumusel , da, insa si mie mi-ar place mai mult cu eleroane si motor.

Dar probabil ca trebuie sa modifici cam mult ca sa iasa asa.Dar nu inseamna ca nu e realizabil. Ca sa-i pun eleroane eu as renunta la capetele aripilor care mai au un diedru suplimentar, le-as face drepte, ca sa pot merge cu eleroanele pana in capat.

Mai vezi tu cum te orientezi.

Bafta.

Ciao Sorin
0

#9 Useril este offline   OcsiRC 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 567
  • Inregistrat: 16-April 14
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 16 November 2016 - 07:40 PM

Vezi postarearenatoa, la 16 November 2016 - 06:39 PM, a spus:

Motorul care ar incape in acel bot ar trebui sa fie o opera de arta... hacker-ul ala e grosolan...
Plus celulele din care sa il alimentezi, macar 2s...

Mai bine colorezi gandurile putin roz si uiti de ele :)


Hmm… la care dintre ele te referi ? Ambele incap relaxat in bot , B20-20L e mult prea puternic pentru modelul asta ..asa ca A10-7L ar putea fi alesul :rolleyes:

Fisiere atasate


0

#10 Useril este offline   OcsiRC 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 567
  • Inregistrat: 16-April 14
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 16 November 2016 - 07:44 PM

Vezi postareaSORIN CAIUS, la 16 November 2016 - 06:49 PM, a spus:

...
Ca sa-i pun eleroane eu as renunta la capetele aripilor care mai au un diedru suplimentar, le-as face drepte, ca sa pot merge cu eleroanele pana in capat.
...
Ciao Sorin


Asa imi imaginez si eu , daca am eleroane nu mai e nevoie de dublu diedru pentru a se pozitiona de la sine in viraje ... :good:
0

#11 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 16 November 2016 - 08:01 PM

Horror... distrugeti tot spiritul clasei din care face parte... :huh:
Mai ales partea cu virajul... as lipi eleroanele oricarui planor de incepator ca sa invete sa piloteze corect ! :angry:
... cu picioarele pe pamant ...
0

#12 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 16 November 2016 - 08:19 PM

Renatoa,

Pe mine nu ma intereseaza clasa din care face parte ca oricum nu as concura cu el, pe mine ma intereseaza sa fie cum imi place mie,sa pot sa-l lansez usor nu cu sfori si alte cele, satisfactia mea personala e pe primul plan.

Ca sa nu mai vorbim ca pentru un incepator e indicat un planor fara eleroane, eu si multi altii asa am invatat sa pilotam RC.

Ciao Sorin

Aceasta postare a fost editata de SORIN CAIUS: 16 November 2016 - 08:20 PM

0

#13 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 16 November 2016 - 08:20 PM

Un calcul rapid imi da ca 2 bucati de Samba au costat cam 1200-1250 lei sau chiar mai mult ... nu vi se pare cam scump?
Nu vreau sa fac nici o reclama...dar nu mai bine incercati cu niste kituri locale? Mai ales ca unii dintre colegi au kiturile de Dynamo XL nemontate...
0

#14 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 16 November 2016 - 08:31 PM

Ender 67,

Partea cu pretul e altceva,eu sincer si daca m-ar scoate banii afara din casa, nu as da banii astia pe un asemenea kit.Ca mi-l fac singur cu 50 Euroi.
Dar gusturile nu se discuta.
Oricum un asemenea planor nu e pe gustul meu , fiindca mereu bate vantul chiar si la noi la campie.Si daca mai trebuie sa-l trag si la sandou, atunci imi bag picioarele. Ce vrei cu varsta am devenit comod.

Ciao Sorin
0

#15 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 17 November 2016 - 12:23 PM

In urma postarilor de mai sus, consider ca topicul si-a pierdut scopul, titlul sau nu mai reflecta zona de interes pentru a care a fost conceput modelul, devenind un planor oarecare.

Aceasta clasa reprezinta in lumea intreaga o revigorarea a interesului fata de zborul nemotorizat, si mai ales accesibil ca pret.
In conditiile in care la competitii nu mai aveai loc de compozite de peste 1000$/€, sa te plangi acum de sub 130 pentru un kit mi se pare ori lipsa de realism ori ipocrizie.
Cei care aveau pana acum drept referinte diverse kit-uri vandute de nume sonore, sau macar unul Graupner, pot uita linistiti de ele, kit-urile produse pentru noua clasa de planoare ating un nivel nemaintalinit pana azi de precizie si detaliu. Comparatia cu iau o mana de balsa cu 100 lei si o tai cu cutter-ul este pur si simplu rizibila.
Cand a postat Stefan prima oara asta, am zis ca exagereaza, dar acum sunt si eu de partea lui.
Nu este vorba de mult invocata balanta "bani/timp", ci pur si simplu de precizia realizarii, comparabila doar cu a modelelelor compozite in matrita. Merita sa economisesti un pic ca sa te bucuri de un asemenea model.
Acest grad de precizie si minutiozitate are ca revers timpul lung de asamblare, unele componente putand fi livrate cu intarziere, asa ca la unele modele sunt cozi cu timpi de asteptare si de 6 luni !
La cat de mare este cererea, cine zice ca ar face asa ceva cu 50 Euro, il invit sa iasa pe piata, aia adevarata, cu un kit si sa vada cum este primit... sau sa cumpere unul, sa il examineze si sa se gandeasca daca dupa ce ar produce asa ceva, i-ar mai conveni sa ceara doar 100 euro pe el la vanzare...

Lansarea la sandou, privita cu atata negativism, ar trebui sa devina preferata mai ales la cei in varsta, toti cei care am postat pana acum fiind peste 40 ani, unii peste 50.
Pentru ca inseamna miscare ! Nu stat intepenit, in picioare, uneori chiar pe un scaun, cu ochii la model... nici o diferenta fata de munca de birou !
Inseamna mers 2*150m pe camp pentru intins si strans sandoul, dupa fiecare lansare inca ceva plimbare ca sa gasesti capatul cu inelul prin iarba, aplecari/ridicari, flexiuni, intins elasticul pentru urmatoarea lansare... miscari care unii nu le mai facem in timpul săptămânii de loc! Nu doar dat lejer putin gaz cand a coborat prea jos ca sa urce la loc, si pozitia neschimbata deloc ... :(

Pacat ca primul build log care ar fi trebuit sa trezeasca pofta pentru a construi asa ceva si-a ratat tinta.
Intentionam sa postez si eu aici cand il voi primi pe al meu, dar voi deschide un build log pe rcgroups in noul forum dedicat F3-RES, unde Samba nu are inca un topic.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#16 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 17 November 2016 - 02:35 PM

Renatoa,

ce-i cu tine de te-ai sifonat asa?

Nu toti oamenii au aceleasi pareri, ce le place la unii nu le place la altii asta e.

Treaba cu pretul e discutabila cred ca asa un kit,model, nu costa ca materiale nici 20 Euro. Am zis mult 50 Euro si mi l-as taia eu la CNC gratis.

Dar nu e pentru mine, desi imi place ca forma si daca ar avea eleroane ar fi super.

Miscare fac aproape in fiecare seara la bazinul de inot, fac 40-50 de bazine x 50 m cred ca e destul pentru varsta mea.

Daca vrei sa promovezi RES la noi posteaza aici nu altundeva.

Ciao Sorin
0

#17 Useril este offline   OcsiRC 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 567
  • Inregistrat: 16-April 14
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 17 November 2016 - 02:52 PM

Vezi postarearenatoa, la 17 November 2016 - 12:23 PM, a spus:

In urma postarilor de mai sus, consider ca topicul si-a pierdut scopul, titlul sau nu mai reflecta zona de interes pentru a care a fost conceput modelul, devenind un planor oarecare.

Aceasta clasa reprezinta in lumea intreaga o revigorarea a interesului fata de zborul nemotorizat, si mai ales accesibil ca pret.
In conditiile in care la competitii nu mai aveai loc de compozite de peste 1000$/€, sa te plangi acum de sub 130 pentru un kit mi se pare ori lipsa de realism ori ipocrizie.
Cei care aveau pana acum drept referinte diverse kit-uri vandute de nume sonore, sau macar unul Graupner, pot uita linistiti de ele, kit-urile produse pentru noua clasa de planoare ating un nivel nemaintalinit pana azi de precizie si detaliu. Comparatia cu iau o mana de balsa cu 100 lei si o tai cu cutter-ul este pur si simplu rizibila.
Cand a postat Stefan prima oara asta, am zis ca exagereaza, dar acum sunt si eu de partea lui.
Nu este vorba de mult invocata balanta "bani/timp", ci pur si simplu de precizia realizarii, comparabila doar cu a modelelelor compozite in matrita. Merita sa economisesti un pic ca sa te bucuri de un asemenea model.
Acest grad de precizie si minutiozitate are ca revers timpul lung de asamblare, unele componente putand fi livrate cu intarziere, asa ca la unele modele sunt cozi cu timpi de asteptare si de 6 luni !
La cat de mare este cererea, cine zice ca ar face asa ceva cu 50 Euro, il invit sa iasa pe piata, aia adevarata, cu un kit si sa vada cum este primit... sau sa cumpere unul, sa il examineze si sa se gandeasca daca dupa ce ar produce asa ceva, i-ar mai conveni sa ceara doar 100 euro pe el la vanzare...

Lansarea la sandou, privita cu atata negativism, ar trebui sa devina preferata mai ales la cei in varsta, toti cei care am postat pana acum fiind peste 40 ani, unii peste 50.
Pentru ca inseamna miscare ! Nu stat intepenit, in picioare, uneori chiar pe un scaun, cu ochii la model... nici o diferenta fata de munca de birou !
Inseamna mers 2*150m pe camp pentru intins si strans sandoul, dupa fiecare lansare inca ceva plimbare ca sa gasesti capatul cu inelul prin iarba, aplecari/ridicari, flexiuni, intins elasticul pentru urmatoarea lansare... miscari care unii nu le mai facem in timpul săptămânii de loc! Nu doar dat lejer putin gaz cand a coborat prea jos ca sa urce la loc, si pozitia neschimbata deloc ... :(

Pacat ca primul build log care ar fi trebuit sa trezeasca pofta pentru a construi asa ceva si-a ratat tinta.
Intentionam sa postez si eu aici cand il voi primi pe al meu, dar voi deschide un build log pe rcgroups in noul forum dedicat F3-RES, unde Samba nu are inca un topic.


Corect 100% !

Imi asum vina plantarii marului discordiei , generat de " gandurile negre " , intre timp , noaptea fiind un sfetnic bun , am revenit asupra lor... Motivatia " profunda " a achizitiei a fost generata de nevoia unui " catar " care sa fie usor de pilotat , ca sa o fac ferice pe nepotica mea , varianta standard cu 2 comenzi o sa-mi faca viata mai usoara , mai iau o statie frsky entry level , le cuplez master/ slave ... si uite asa se mai extinde numarul " zburatorilor "..

Alergatul dupa fir o sa fie o activitate benefica ambelor generatii :pardon:

Te invit sa postezi aici build log- ul , mi-e teama ca daca imi dedic sfarsitul de saptamana ... o sa ramai usor in urma :yahoo: , ieri seara , dupa ce am terminat pregatirile pt noua aripa " Alpha " am reusit in 35 min sa fac cam atat :

Fisiere atasate


0

#18 Useril este offline   Travel Air 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1225
  • Inregistrat: 26-September 12
  • Gender:Male
  • Location:Vaslui
  • Interests:Zbor

Postat 17 November 2016 - 05:46 PM

Să scap ....cafeaua din mână, nu altceva :)

Prin urmare scos motor din bot, pus năsuc de balsa(urmează infoliere), găsit prin pod sandou...
maine filmat zbor fără motor şi pus în topic Dynamo românesc :yahoo: indiferent de vânt sau baltă de pe câmp!






Vezi postarearenatoa, la 17 November 2016 - 12:23 PM, a spus:

In urma postarilor de mai sus, consider ca topicul si-a pierdut scopul, titlul sau nu mai reflecta zona de interes pentru a care a fost conceput modelul, devenind un planor oarecare.


Lansarea la sandou, privita cu atata negativism, ar trebui sa devina preferata mai ales la cei in varsta, toti cei care am postat pana acum fiind peste 40 ani, unii peste 50.
Pentru ca inseamna miscare ! Nu stat intepenit, in picioare, uneori chiar pe un scaun, cu ochii la model... nici o diferenta fata de munca de birou !
Inseamna mers 2*150m pe camp pentru intins si strans sandoul, dupa fiecare lansare inca ceva plimbare ca sa gasesti capatul cu inelul prin iarba, aplecari/ridicari, flexiuni, intins elasticul pentru urmatoarea lansare... miscari care unii nu le mai facem in timpul săptămânii de loc! Nu doar dat lejer putin gaz cand a coborat prea jos ca sa urce la loc, si pozitia neschimbata deloc ... :(

Bogdan Floria

bogdan.floria@aeromodelism.ro
bogdanfloria@gmail.com
0757110983

"Norocul astepta tacut stiind viitorul"
0

#19 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 17 November 2016 - 06:29 PM

Ia uite ma cine mai are clei Ago .

Io nu am mai vazut de zeci de ani.

Renatoa sper ca nu te-ai suparat , uite Ocsi s-a razgandit, eu inca nu dar cine stie?

Ma duc acuma la bazin sa inot 2,5 Km.Ca sa fac miscare, ca e buna mai ales pentru cei peste 50 de ani ca mine.


Bafta

Ciao sorin
0

#20 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 17 November 2016 - 06:31 PM

Vezi postareaTravel Air, la 17 November 2016 - 05:46 PM, a spus:

..... filmat zbor fără motor şi pus în topic Dynamo românesc :yahoo: indiferent de vânt sau baltă de pe câmp!




Dynamo (1.5 m) sau Dynamo XL (2m)?


0

#21 Useril este offline   victoras_h 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1102
  • Inregistrat: 11-December 05
  • Gender:Male
  • Location:Irving, Texas

Postat 17 November 2016 - 06:45 PM

Vezi postareaSORIN CAIUS, la 17 November 2016 - 06:29 PM, a spus:

Ia uite ma cine mai are clei Ago .

Io nu am mai vazut de zeci de ani.

...



Parca imi aduc aminte de la cercul de aeromodele de la palatul copiilor (in Arad) cum facea dl profesor adezivul respectiv, topea ceva rame de ochelari in acetona? Are vreun sens sau aberez?
0

#22 Useril este offline   Travel Air 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1225
  • Inregistrat: 26-September 12
  • Gender:Male
  • Location:Vaslui
  • Interests:Zbor

Postat 17 November 2016 - 06:46 PM

XL, doar pe ala l+am făcut...


Vezi postareaender67, la 17 November 2016 - 06:31 PM, a spus:

Dynamo (1.5 m) sau Dynamo XL (2m)?


La navomodele, era sarbatoare cand ne dădea AGO să lipim.
Şi nu primeau decât cei care aveau chila dreaptă :rofl:



Vezi postareavictoras_h, la 17 November 2016 - 06:45 PM, a spus:

Parca imi aduc aminte de la cercul de aeromodele de la palatul copiilor (in Arad) cum facea dl profesor adezivul respectiv, topea ceva rame de ochelari in acetona? Are vreun sens sau aberez?

Aceasta postare a fost editata de Travel Air: 17 November 2016 - 06:50 PM

Bogdan Floria

bogdan.floria@aeromodelism.ro
bogdanfloria@gmail.com
0757110983

"Norocul astepta tacut stiind viitorul"
0

#23 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 17 November 2016 - 07:20 PM

Vezi postareaSORIN CAIUS, la 17 November 2016 - 06:29 PM, a spus:

Ia uite ma cine mai are clei Ago .

Io nu am mai vazut de zeci de ani.


Am si eu...



0

#24 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 17 November 2016 - 07:22 PM

Vezi postareavictoras_h, la 17 November 2016 - 06:45 PM, a spus:

Parca imi aduc aminte de la cercul de aeromodele de la palatul copiilor (in Arad) cum facea dl profesor adezivul respectiv, topea ceva rame de ochelari in acetona? Are vreun sens sau aberez?


Mingile de Ping-Pong sunt clasice.
0

#25 Useril este offline   sandu62 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2126
  • Inregistrat: 25-November 13
  • Gender:Male
  • Location:Pucioasa / DB
  • Interests:Aeromodele & Elicoptere

Postat 17 November 2016 - 08:24 PM

Domnul Peter Alexa sti ca nu mai este printre noi...
La Arad era un domn Iacob Lacatis unul din Instructorii de aeromodele cei mai buni din tara si ii trimitea lui taica-miu ochelari din care facea Ago, la cercul de aeromodele...
Vremuri frate!
0

#26 Useril este offline   victoras_h 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1102
  • Inregistrat: 11-December 05
  • Gender:Male
  • Location:Irving, Texas

Postat 17 November 2016 - 08:36 PM

Vezi postareasandu62, la 17 November 2016 - 08:24 PM, a spus:

Domnul Peter Alexa sti ca nu mai este printre noi...
La Arad era un domn Iacob Lacatis unul din Instructorii de aeromodele cei mai buni din tara si ii trimitea lui taica-miu ochelari din care facea Ago, la cercul de aeromodele...
Vremuri frate!



Cu dl Peter am invatat. Eram cred ca in clasa a 6-a, 7-a. Mi-a placut tare mult de el. Imi pare rau sa aud.
0

#27 Useril este offline   OcsiRC 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 567
  • Inregistrat: 16-April 14
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 17 November 2016 - 11:48 PM

Cateva lipituri inainte de a ma retrage la odihna ... :)

Fisiere atasate

  • Fisier atasat  Fus 1.jpg (95.56K)
    Number of downloads: 42
  • Fisier atasat  Fus 2.jpg (101.39K)
    Number of downloads: 39
  • Fisier atasat  Fus 3.jpg (99.35K)
    Number of downloads: 40
  • Fisier atasat  Fus 4.jpg (100.24K)
    Number of downloads: 39

0

#28 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 18 November 2016 - 02:27 AM

Vezi postareavictoras_h, la 17 November 2016 - 06:45 PM, a spus:

Parca imi aduc aminte de la cercul de aeromodele de la palatul copiilor (in Arad) cum facea dl profesor adezivul respectiv, topea ceva rame de ochelari in acetona? Are vreun sens sau aberez?


Daca nu ne bate autorul topicului, v-as mai spune o ghidusie: emaita (lac nitrocelulozic) si cleiul Ago sunt veri buni. Nitoceluloza, mingile de ping-pong, sunt aceleasi. Difera doar solventul. Daca utilizezi acetona, ai clei. Daca utilizezi diluant nitro, ai lac. Daca lasi sa se evapore diluantul din una si utilizezi celalant diluant, poti trece din clei in lac si invers.

Aceasta postare a fost editata de dan_mitea: 18 November 2016 - 02:31 AM

0

#29 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 18 November 2016 - 10:54 AM

Dl. Iacob Lacatis a fost primul meu instructor de aeromodele la Clubul Stungul Arad , in 1971 aveam 12 ani. Din pacate a murit de mult cam de prin 1998 RIP.

Si la noi la aeroclub aducea resturi de la ochelari , ce cadea la stantare, rebuturi, etc. si faceam clei dar nu era ca Ago.

Dl. Peter Alexa profesorul de la palat , mie nu mi-a fost profesor pentru ca eu activam la Clubul Strungul de mic,dar ne stiam bine, a murit de cateva luni bune .RIP.

Fabrica de ochelari nu mai e de mult .

Emaita sau emailita, am pentru ca am impanzit clasic mai multe aviane 1/1 Dar nu e lacul nitrocelulozic din comert, e speciala pentru impanzit avioane 1/1.Si mai pot comanda daca imi trebuie.

Treaba cu dizolvatul celuloidului in acetona o stiu de mult de 45 de ani, dar degeaba nu iese ca AGO si in plus nu e in tub.

Mai de mult se gasea in comert cred ca era 3 lei sau 5 lei un tub de AGO.Nu era romanesc era cred de prin URSS.

Bafta
Ciao Sorin
0

#30 Useril este offline   mvpricop 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1424
  • Inregistrat: 08-February 06

Postat 18 November 2016 - 11:05 AM

8 lei dupa 1989, la libraria de langa CTCE Focsani. Se gasea rar. Ce vremuri.... ;-)
Cu sau fara de motor,
Io le zbor pentru popor!

Schaum vor dem Mund,
Und Papier fuer der Fund!
0

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro