Modelism - RHC Forum: quad deadcat pro - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 6 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

quad deadcat pro incepator confuz :(

#31 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 08 August 2016 - 10:19 AM

Vezi postareadeejaydanyaero, la 07 August 2016 - 02:19 PM, a spus:

bun, frame-ul este luat. nu i-l pot trimite omului inapoi.iar mie imi place frame-ul. daca luam altcv la 350gr si montam gimbal , tot pe acolo ajungeam...
...
rezultat = 1384gr.

sa mai fie camera, aprox. 100gr. am gresit undeva in configuratia asta? pot zbura 15min. ? sau ...


Da, cadrul nu e rau, doar ca cere sa fie incarcat, cum am mai explicat :)
Singura imbunatatire ar fi sa cumperi brate mai scurte, cu care ai mai castiga 50-100 grame. Asa cum e acum, la 550, e gandit pentru pus pe el chiar si 13-14".

Dar 15 minute la ce ai enumerat sunt garantati. As fi optimist si as zice ca peste 20.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#32 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 08 August 2016 - 10:26 AM

Am si exemplu concret, acest cadru facut de un amic din ungaria, cu propulsia recomandata de mine, 27 min la 1.5kg, 5000mAh 4s, elici 12"

https://www.youtube....h?v=thAWq7Y6-YE
... cu picioarele pe pamant ...
0

#33 Useril este offline   EBA 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 956
  • Inregistrat: 09-April 09
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI,Balta Alba,
  • Interests:AEROMODELISM

Postat 08 August 2016 - 01:08 PM

Lucrez si eu la acelasi frame,o sa spun exact cat am iesit eu ca greutate RTF cu pack de 3000ma :rolleyes:
SUNTEM FUDULI
0

#34 Useril este offline   deejaydanyaero 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 675
  • Inregistrat: 31-May 07

Postat 08 August 2016 - 01:26 PM

da, azi la job chiar ma gandeam. sa inlocuiesc gimbal-ul, sa fac unul din carbon taiat pe ruter, picioarele la fel. sunt curios cat cantaresc cele stock.
alta treaba, am vazut ca tot mai multi folosesc celule din bateriile de laptop, cele LiIon. nu am inteles exact... la un pack este mai important sa aiba un curent furnizat mai mic sau mai mare? in mod normal daca un motor trage mai mult decat ar putea furniza pack-ul, acesta nu se incalzeste... pana mai acu' ceva timp cautam sa aiba curent mare la descarcare(daca zic bine) ...
ceea ce realizez este umbra a ceea ce gandesc
0

#35 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 08 August 2016 - 01:53 PM

Uita de chestia cu celule Li-Ion, la alea te gandesti cand ai trecut de 45 minute, tocmai pentru ca nu pot da curent suficient.
E adevarat ca la curent mic dau mai mult ca lipo, dar intai trebuie sa ai ceva ultrausor ca sa te gandesti la asta.
Numai si faptul ca rata de descarcare este 1-2C ar trebui sa iti spuna cam tot... adica descarcare 30-60 minute ;)
Celulele alea se folosesc pe platforme cu elici de la 17" in sus care cantaresc sub 2kg cu un pack de 13600 4s care are 800 grame !!!
A fost o discutie pe tema asta chiar azi noapte in topicul de bebop ;)

Daca incepi acum sa te gandesti la modificari asa de radicale, mai bine il vinzi cat este nou nemontat, si iei pretul pe care l-ai dat, altfel si daca ai strans un surub ii scade valoarea.
As astepta sa vezi ce ii iese lui Eba si apoi decizi incotro o iei.

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 08 August 2016 - 01:54 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#36 Useril este offline   deejaydanyaero 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 675
  • Inregistrat: 31-May 07

Postat 08 August 2016 - 01:56 PM

ehee... daca l-am luat nu stau acum sa-l vand. :p :)))) :) :D
dupa cum spuneam, inca nu stiu ce si cum cu acele LiIon... doar ca merg folosite in alte domenii modelistice(auto-navo) :D ptr receptie , etc. eu chiar nu stiam de treaba asta cu durata.

Aceasta postare a fost editata de deejaydanyaero: 08 August 2016 - 01:56 PM

ceea ce realizez este umbra a ceea ce gandesc
0

#37 Useril este offline   deejaydanyaero 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 675
  • Inregistrat: 31-May 07

Postat 08 August 2016 - 02:03 PM

la cumparaturi de pe afara, stiti ceva site-uri , magazine ... exista ceva conditii sau tricks and tips :D sa nu ma trezesc ca dau nu stiu cat pe transport sau altcv.. ?
ceea ce realizez este umbra a ceea ce gandesc
0

#38 Useril este offline   Arise 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 152
  • Inregistrat: 22-December 11

Postat 08 August 2016 - 02:11 PM

Pentru gimbal există cadru gata tăiat din carbon, eu așa am, dar greu nu este cadrul cât sunt motoarele din el și camera GoPro. :)
Are și niște distanțieri din aluminiu cred, în principiu îi pot înlocui cu unii din poliamidă, dar mă îndoiesc că voi câștiga așa mult așa că îl las așa cum l-a gândit mă-sa.

Pentru baterii este oarecum simplu, îți iei ce te coafează și ca preț, și ca disponibilitate. Esențial este să nu tragi tare să iei cu cât mai mulți "C", dar din ce am văzut dacă cumperi ceva cu un C rating mai slab le vei umfla destul de repede, trebuie să găsești un sweetspot.
Există niște chestii care îți arată ce amperaj trage drona din bateria aia, eu am unul de 30A de pe HK. E suficient zic să monitorizezi curentul pentru un singur motor.
Cumperi o baterie mai ieftină sau împrumuți de la cineva și testezi să vezi cât suge un motor cu pala pe el în full throttle, apoi aproximezi "C rating"-ul necesar.

Bateriile se cumpără toate de pe HK Europa (cel puțin așa fac majoritatea), ajung prin curier cu tracking în mai puțin de o săptămână, nu este urgență să le cumperi pe toate imediat. E suficientă și o baterie de probă, pe care o poți include cu primul transport de pe HK. :)
0

#39 Useril este offline   Arise 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 152
  • Inregistrat: 22-December 11

Postat 08 August 2016 - 02:32 PM

Vezi postareadeejaydanyaero, la 08 August 2016 - 02:03 PM, a spus:

la cumparaturi de pe afara, stiti ceva site-uri , magazine ... exista ceva conditii sau tricks and tips :D sa nu ma trezesc ca dau nu stiu cat pe transport sau altcv.. ?


Pentru baterii lipo și multe altele HobbyKing EU Warehouse. Aproximativ 15 USD transport, ajunge prin GLS în câteva zile- o săptămână.

Pentru nimicuri de pe HobbyKing EU Warehouse (cabluri, mufe, ESC-uri, FC-uri, elici, șuruburi și piulițe, receivers, gizmos, etc.) maxim să zicem 5 USD transport dacă e coletul mic, aproximativ 2 săptămâni fără tracking.

Pentru chestii mai ieftine decât HK EU sau lucruri care nu se găsesc la HK, există Banggood EU, dar transportul este aproximativ 15 USD (sau euro?) prin tracking. Există și opțiunea de untracked prin Royal Mail sau Collisimo (Poșta Franceză) dar vine cam în a 3 săptămână după paști.

Pentru chestii care nu se găsesc pe zona EU, atunci ori Aliexpress or Banggood China ori ebay, de regulă ajung în minim 1 lună de așteptat (aproape 2 luni uneori), transport gratuit sau 1 USD cu tracking. Coletele se ridică din vamă, comenzile scumpe prezintă riscul să atragă atenția vameșului care poate te va taxa scurt cu un 20% TVA.
Tot din China ar mai fi surveilzone.com sau hifpv.com, au promoții ok și găsești chilipiruri (dar au și fake-uri), astea ajung cam în 3 săptămâni, dar tot în vamă.

Pentru chestii care nu se găsesc în opțiunile de mai sus, sau sunt prea scumpe, există Gearbest, unde ai ca posibilitate să faci transportul din China prin PostNL sau Hungarian Post (ajung super repede, aproximativ 2 săptămâni, tracking, insurance, plătești aproximativ 2 USD la transport și asigurare), de regulă astea fentează vama și le iei de la poștă. :)


Pentru alte chestii (șuruburi, piulițe, țevi cupru, baterii 2S, velcro fasteners, uleiuri, vaseline, surse de alimentare și multe alte prostii) există magazinul sierra de la noi. Prețuri ok la multe lucruri de pe site, 17 lei transport prin Cargus, le ai cam în 24 ore.

Pentru șuruburi, piulițe, distanțiere, etc (organe de asamblare) mai folosesc pe plan local Fabory. Comanda o fac direct în magazin, dar dacă nu au, transport prin curier GLS, parcă în jur de 20 lei, ajunge în câteva zile. Trebuie firmă. Nu lucrează cu persoane fizice.

Aceasta postare a fost editata de Arise: 08 August 2016 - 02:33 PM

0

#40 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 08 August 2016 - 02:34 PM

De ce un singur motor, am si eu cutiutza aia si merge bine mersi pe toata drona.
30A este media de folosire pe timp lung, dar ea inregistreaza si varfurile pana la 60A, nu taie la 30A cum s-ar crede...
Decolezi, tii drona la nivelul ochilor si citesti chiar in hover cat trage, o medie, pentru ca valorile vor juca mereu, intr-o plaja de 10%.
Dupa care aterizezi si citesti maximul cat l-a tras la decolare.
Daca te simti voinic poti incerca si o verticala full throttle ca sa vezi un maxim absolut :D dar ala cred ca va trece de 60A... :unsure:

Optimul cu bateriile eu zic ca este zippy compact alea galbene, de 25C sau turnigy albastre de 20C, daca nu e vorba de racing.
Nu zippy albastre ! acelea nu au placa pe care se lipesc lamelele celulor, ci firele sunt direct sudate pe lamele, si nu rezista la vibratii !
Si verzi de multicopter numai daca ai ajuns la 15 minute de zbor.
Si evident ca de la HK EU, nu mai exista alternative pentru baterii... :(

Aliexpress nu recomand, trebuie platit cu cardul direct, nu accepta paypal, eu nu imi dau cardul la chinezi ! :angry2:

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 08 August 2016 - 02:38 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#41 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 08 August 2016 - 02:41 PM

Gearbest pe mine m-a tzapit cu transportul, au trimis prin DHL un serviciu ciudat care odata ajuns pachetul aici mi-a cerut sa platesc eu transportul !
Am refuzat primirea si am preferat sa pierd 50 euro decat sa le platesc lor 35... stiind ca oricum gearbest va pierde banii :D
... cu picioarele pe pamant ...
0

#42 Useril este offline   Arise 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 152
  • Inregistrat: 22-December 11

Postat 08 August 2016 - 02:54 PM

Păi ai explicat chiar tu de ce un singur motor, pentru că nu cred că duce pe toate motoarele.

Este enervant și că atunci când ai conectat bateria îți înregistrează un spike imens, mă gândesc dacă să desfac scociu de pe jucărie și să văd ce procesor are, poate o modez cumva, să îi fac un buton de reset legat la un pin ceva sau o inițializare mai târzie, ca să nu îi mai dau în cap cu șocul inițial când pun bateria.
0

#43 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 08 August 2016 - 03:00 PM

Deconecteaza si reconecteaza rapid, nu va mai avea soc, il face doar la prima incarcare a condensatorilor.
Si oricum, la mine nu pare sa il inregistreze, ar trebui sa aiba un mic delay totusi, nu sa inregistreze din microsecunda zero ... :unsure:

sa conteze oare ordinea conectarii... intai la baterie sau intai la consumator ? :unsure:

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 08 August 2016 - 03:02 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#44 Useril este offline   Arise 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 152
  • Inregistrat: 22-December 11

Postat 08 August 2016 - 03:04 PM

Eu recomand aliexpress pentru că sunt chestii extrem - extrem de ieftine, comparativ cu Banggood China de exemplu. Plata da, este cu cardul, dar nu îmi e frică să îmi bag cardul la ei atâta timp cât totul este HTTPS. Ei se oferă să îți salveze detaliile cardului, dai skip și aia este. Ca partea de protecție merg bine, mă simt parcă mai sigur ca la Paypal, ca să faci o dispută ai butonul extrem de accesibil, e clar că este orientat spre protecția cumpărătorului. Am cumpărat de pe aliexpress un telefon cel mai scump și nu au fost probleme.

La Gearbest ai opțiune de ales transportul și inclusiv asigurare ca să îți dea banii înapoi repede, dacă bifezi PostNL atunci prin aia trimit si chiar îți pun poză cu coletul să vezi că ți-au trimis prin PostNL cu numele și adresa ta pe el și numărul de tracking. Super mulțumit de ei.

Legat de wattmetru, am încercat deja faza cu reconectarea imediată, tot așa face, maximul inițial depășește momentul când îi dau arm și încep elicele să se învârtă. :)
0

#45 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 08 August 2016 - 03:13 PM

Disputa cu un site din China, ai facut asa ceva si ai avut succes ? :)

PostNL e o tzeapa de asemeni, aici tot ce vine cu PostNL se baga in vama, nu mai pacaleste ca ar fi achizitie intracomunitara si nu mai vine la posta de cartier.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#46 Useril este offline   Arise 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 152
  • Inregistrat: 22-December 11

Postat 08 August 2016 - 03:44 PM

Nu am avut nici o problemă personal (adică mie mi-a sosit absolut tot ce am comandat), dar am prieteni care au luat țeapă în trecut de la vânzători de pe Aliexpress, adică au cumpărat telefoane. Chinezul care era țepar le-a trimis mesaje să deblocheze plata că altfel nu le va trimite telefonul și oamenii au făcut scandal la Aliexpress și au avut banii înapoi pe card în 2 săptămâni, asta după ce site-ul a blocat contul vânzătorului respectiv (au mai fost și de la alții plângeri).

La orice comandă poți să vezi calificativele, de exemplu dacă vreau să cumpăr un cadru de carbon de dronă și înaintea mea au mai cumpărat 200 de persoane și toate au lăsat calificativ pozitiv și au mai pus și poze cu cadrul când le-a sosit, ce zici, ar trebui să îmi fac griji?

Știu oameni care fac importuri de pe Aliexpress și Alibaba, dacă ăștia au băgat mii de dolari (poate zeci de mii) în fundul chinezilor, eu de ce ar trebui să mă alarmez? :)

Aceasta postare a fost editata de Arise: 08 August 2016 - 03:45 PM

0

#47 Useril este offline   deejaydanyaero 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 675
  • Inregistrat: 31-May 07

Postat 08 August 2016 - 08:02 PM

Vezi postareaArise, la 08 August 2016 - 02:32 PM, a spus:

Pentru baterii lipo și multe altele HobbyKing EU Warehouse. Aproximativ 15 USD transport, ajunge prin GLS în câteva zile- o săptămână.

Pentru nimicuri de pe HobbyKing EU Warehouse (cabluri, mufe, ESC-uri, FC-uri, elici, șuruburi și piulițe, receivers, gizmos, etc.) maxim să zicem 5 USD transport dacă e coletul mic, aproximativ 2 săptămâni fără tracking.

Pentru chestii mai ieftine decât HK EU sau lucruri care nu se găsesc la HK, există Banggood EU, dar transportul este aproximativ 15 USD (sau euro?) prin tracking. Există și opțiunea de untracked prin Royal Mail sau Collisimo (Poșta Franceză) dar vine cam în a 3 săptămână după paști.

Pentru chestii care nu se găsesc pe zona EU, atunci ori Aliexpress or Banggood China ori ebay, de regulă ajung în minim 1 lună de așteptat (aproape 2 luni uneori), transport gratuit sau 1 USD cu tracking. Coletele se ridică din vamă, comenzile scumpe prezintă riscul să atragă atenția vameșului care poate te va taxa scurt cu un 20% TVA.
Tot din China ar mai fi surveilzone.com sau hifpv.com, au promoții ok și găsești chilipiruri (dar au și fake-uri), astea ajung cam în 3 săptămâni, dar tot în vamă.

Pentru chestii care nu se găsesc în opțiunile de mai sus, sau sunt prea scumpe, există Gearbest, unde ai ca posibilitate să faci transportul din China prin PostNL sau Hungarian Post (ajung super repede, aproximativ 2 săptămâni, tracking, insurance, plătești aproximativ 2 USD la transport și asigurare), de regulă astea fentează vama și le iei de la poștă. :)


Pentru alte chestii (șuruburi, piulițe, țevi cupru, baterii 2S, velcro fasteners, uleiuri, vaseline, surse de alimentare și multe alte prostii) există magazinul sierra de la noi. Prețuri ok la multe lucruri de pe site, 17 lei transport prin Cargus, le ai cam în 24 ore.

Pentru șuruburi, piulițe, distanțiere, etc (organe de asamblare) mai folosesc pe plan local Fabory. Comanda o fac direct în magazin, dar dacă nu au, transport prin curier GLS, parcă în jur de 20 lei, ajunge în câteva zile. Trebuie firmă. Nu lucrează cu persoane fizice.


Multumesc!! de cei din tara stiu de cativa ani buni. parca era o treaba cu fentatul vamei, ca sa nu vada costul coletului... citisem ceva pe undeva....??!!??
ceea ce realizez este umbra a ceea ce gandesc
0

#48 Useril este offline   Arise 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 152
  • Inregistrat: 22-December 11

Postat 08 August 2016 - 08:37 PM

Banggood, HobbyKing, Surveilzone, (cred că și alții) te pun să completezi la checkout ce valoare vrei să declari pe colet. Pe Aliexpress sau Ebay te înțelegi cu chinezul să treacă cât vrei.

La mine la vamă, dacă vameșul prinde miros de ceva produse mai scumpe te întreabă cât ai dat pe ele. Până pe la 20 USD cred că îți face o mustrare verbală și îți reamintește că doar 10 euro sunt scutiți de plata TVA.
Peste suma asta, se blochează toată coada (toți din spatele tău te înjură printre dinți :) ), apoi vameșul îți aduce o coală de hârtie și te pune să scrii o declarație pe proprie răspundere în care menționezi că având cunoștință despre consecințele falsului în acte, produsul tău respectiv a costat cât spui tu că a costat, după care îți taie o chitanță pentru TVA 20% și încă o chitanță de vreo 8 lei care nu știu ce reprezintă (taxa de magazinaj?!?).

Mai există și cazul în care nu te crede, caz în care te pune să îi arăți pe telefon cât a costat. A fost un băiat cu ceva de 4 USD, vameșul credea că face mai mult, i-a zis să îi arate pe telefon, băiatu' a scos o cărămidă Samsung de vreo 6 inch, i-a arătat că era 4 USD și a plecat relaxat.

Personal nu încurajez astfel de acțiuni (fentatul vamei), dacă vrei să dormi liniștit mai bine spui cinstit cât face și plătești TVA, nu dai faliment.
Scump nu are ce să fie, doar la alea 4 motoare poți să ai emoții, restul chestiilor dacă vin singure de regulă trec fără să bată la ochi chiar dacă sunt mai scumpe de 10 euro.

Aceasta postare a fost editata de Arise: 08 August 2016 - 08:38 PM

0

#49 Useril este offline   deejaydanyaero 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 675
  • Inregistrat: 31-May 07

Postat 08 August 2016 - 08:41 PM

am inteles... ms!! vad eu... momentan sunt lefter. am mai luat ceva de hobby :D
ceea ce realizez este umbra a ceea ce gandesc
0

#50 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 08 August 2016 - 09:39 PM

E clar, nu mai e hobby, e viciu :D
... cu picioarele pe pamant ...
0

#51 Useril este offline   deejaydanyaero 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 675
  • Inregistrat: 31-May 07

Postat 09 August 2016 - 07:24 AM

Vezi postarearenatoa, la 08 August 2016 - 09:39 PM, a spus:

E clar, nu mai e hobby, e viciu :D


de pe la 7 ani :D
ceea ce realizez este umbra a ceea ce gandesc
0

#52 Useril este offline   deejaydanyaero 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 675
  • Inregistrat: 31-May 07

Postat 09 August 2016 - 08:05 AM

o intrebare poate stupida ... pe unde pot zbura quad-ul? exista ceva legi impotriva acestora, auzisem ceva... ?!?
ceea ce realizez este umbra a ceea ce gandesc
0

#53 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 09 August 2016 - 08:14 AM

In baie :)

Da, legal nu poti zbura aproape nicaieri astazi...
Daca ai un aerodrom utilitar in zona, poti intreba acolo daca te lasa, si atunci esti ok, fiind in spatiul aerodromului nu se leaga nimeni de tine.
Sau, intr-o sala de sport.
Altfel, cu legea in mana, cum ai ridicat o pana in spatiul aerian G, adica nereglementat, daca pana e motorizata, esti bun de legat ...
Evident, ca multe altele in tara asta, poti alege sa ignori legea, pe riscul tau, dar acum nu poti zice ca nu ai stiut... cam ca folosirea radarelor la masina ;)
... cu picioarele pe pamant ...
0

#54 Useril este offline   deejaydanyaero 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 675
  • Inregistrat: 31-May 07

Postat 09 August 2016 - 09:25 AM

sa inteleg... ca ma gasesc astia pe radare? :D adica , daca sunt intr-un spatiu izolat, la cativa km de oras. ar fi problema? este un fost aerodrom utilitar... nu stiu acum cat as mai avea acces.
ceea ce realizez este umbra a ceea ce gandesc
0

#55 Useril este offline   Arise 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 152
  • Inregistrat: 22-December 11

Postat 09 August 2016 - 09:38 AM

Fiecare se descurcă cum poate. Dacă te duci pe câmp/pe miriște nu văd ce probleme ai putea să ai.
Dacă zbori în oraș prin parcuri și unii bulangii care te văd vor să îți facă belea, există riscul să dai de belea.

Evident că dacă zbori în proximitatea altor oameni și drona ta va răni un om sau va produce pagube materiale va trebui să răspunzi cu vârf și îndesat dacă escaladează cazul și nu te înțelegi repede cu "victimele".

Ce nu am înțeles eu, care este următorul pas. Când puii mei lămuresc ăștia din legislativ cum e cu diferențierea între aeronautică și aeromodelism.
0

#56 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 09 August 2016 - 10:44 AM

Pai au lamurit-o... bustean !
Si ala e aeronava daca ii pui motor :)
... cu picioarele pe pamant ...
0

#57 Useril este offline   deejaydanyaero 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 675
  • Inregistrat: 31-May 07

Postat 09 August 2016 - 10:56 AM

noi, aici pe plan local avem unde zbura. nu vreau sa-l filmez pe X sau nu stiu ce Y obiectiv... iar unde sunt locurile de zbor, nu am nici civili si nici cladiri... ideea era daca astea apar astora pe radare.
pana la urma ma urc in masina si ies la iarba verde... pe balta, trec bratul Borcea si ... acolo chiar nu are cine sa ma vada :D am inteles.
ceea ce realizez este umbra a ceea ce gandesc
0

#58 Useril este offline   deejaydanyaero 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 675
  • Inregistrat: 31-May 07

Postat 09 August 2016 - 10:58 AM

am un amic care si-a luat o drona ptr evenimente(nunti) . astia ce fac cum fac? sa le zboare? plus ca le zboara in oras, chiar si-n fata primariei. o sa-l intreb si pe el sa vad ce si cum....
ceea ce realizez este umbra a ceea ce gandesc
0

#59 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 09 August 2016 - 11:06 AM

Ala procedeaza la nesimtire si tupeu, nu ai ce afla de la el. M-as umple de mirare ca are idee de legislatia in vigoare.
E ilegal cu spume ce face el acolo, ar putea fi saltat instant, dar probabil spaguieste si el, ca multi altii...

Daca ai spus ca esti langa delta, poate citeste ciprian din Galati pe aici, sa iti povesteasca el cum e cu vazutul de catre paznicii de frontiera :)
... cu picioarele pe pamant ...
0

#60 Useril este offline   deejaydanyaero 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 675
  • Inregistrat: 31-May 07

Postat 09 August 2016 - 11:16 AM

Delta este departe... o sa vad ce si cum. la dvs cum se face? ce posibilitati aveti? sau cei care au drone prin capitala sau in zona?
ceea ce realizez este umbra a ceea ce gandesc
0

Arata acest topic


  • 6 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro