Modelism - RHC Forum: Tocmai am comandat un Viper! - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Tocmai am comandat un Viper! help pls...

#61 Useril este offline   radu.a 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 36
  • Inregistrat: 11-January 06

Postat 16 January 2006 - 03:08 PM

Yak 52, ce consideri tu 'elicopter adevarat' ? Si cat de diferit e fata de 'jucariile electronice' ?
Nu cred ca pot fi chiar diferente esentiale, astfel incat daca inveti cat de cat pe un model gen Viper si treci apoi la unul termic sa nu stii de unde sa-l apuci, no ?
0

#62 Useril este offline   Yak 52 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 272
  • Inregistrat: 12-November 04

Postat 16 January 2006 - 03:25 PM

Diferente sint de adevarat foarte mare. Incepe de la diferente constructive, mai departe peste calitate de piese si sa opreste cu pilotajul, care la ceva care are toate detalii de elicopter adevarat este altfel de cat la majoritate jucariilor despre care sa discuta aici.

Am mai facut inamici pe Forum aceasta pentru ca am scris parerea si asa am lasat ce am de spus din propriu experienta pe Forumul meu de concurenta la care nu am voie sa fac reclama aici. Cauta pe google forum si aeromodelism si vei gasi imediat.

Numai ca nu ma pot lasa, daca vad tot mai multi care asculta pe alti incepatori sau la omeni care stiu numai theoretic cum ar putea fie cu elicoptere. Este pacat ca in sistem asta sa arucna bani pe jucarrii care sa consuma intre o clipa probabil ca si enthusiasm, cand aflati, ca nu-s piese pentru reparat.
0

#63 Useril este offline   Ady13 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 364
  • Inregistrat: 27-January 04

Postat 16 January 2006 - 06:54 PM

In cele ce voi relata in continuare, imi cer scuze anticipat daca deranjez pe cineva.
Toti cei care ati debutat in pilotajul heli cu - hai sa nu spunem jucarii (desi sunt si jucarii) - elicoptere electrice mici, ati gresit din start!
Si imi motivez afirmatia, nu din auzite, citite, experientele altora, etc., ci din propria mea experienta. Atunci cand m-a luat flama cu elicopterul, aveam in cap o nebuloasa totala, avand in vedere multitudinea de modele existente pe piata. Decizia de a te hotara la un model, care sa fie cel mai nimerit pt. un incepator este extrem de dificila. Din start prima tendinta este sa te gandesti sa dai cati mai putini bani, ca in cazul in care il trantesti, pagubele sa fie cat mai mici. Total gresit! In loc de entuziasmul asteptat foarte repede poti fi deceptionat.
Decizia de inceput trebuie sa tina cont de mai multi factori si anume:
1. Stabilitate in zbor.
2. Pret.
3. Sfaturile celor cu experienta.
4. Seriozitate/traditie producator/vanzator.
5. Existenta si pretul pieselor de schimb.

Dupa cum de vede, nu intamplator am pus pe primul loc stabilitatea in zbor, factor determinant in alegerea unui model de catre un incepator.

Dupa cum am mai spus si in alte subiecte, eu am un elicopter termic si unul electric mic.
Dupa un zbor cu ala micu, cand il iau pe cel termic, parca as termina o cursa de formula 1 si apoi m-as urca la volanul unei masini adevarate si as conduce pe o autostrada lejera. Sau nu mai stiu ce comparatie sa va dau.
Termicul este mult mai usor de pilotat!

Asa ca fratilor din suflet va spun uitati de electrice cand este vorba de primi pasi in pilotajul heli. E un sfat prietenesc.

Cat despre reglaje este valabil si la electrice si la termice. Un elicopter bine reglat "la sol" usureaza mult pilotatul. Mai exact, zborul unui elicopter se imparte in doua: reglajul la sol si pilotajul.

Este adevarat ca la termic in plus fata de electric, intervine reglajul motorului. Dar asta nu e nici pe departe o problema asa de mare.

Cand deschideti sectiunea "Elicoptere" este deschis un subiect la rubrica "Important" care trebuie citit (desi topicul respectiv este putin cam "sifonat" prin stergerea unor mesaje proprii, in urma unor interpretari gresite) si trecut in revista ca "Sfaturile celor cu experienta".

Cam atat pt moment. Mai sunt de spus multe in legatura cu elicopterele si cu siguranta o s-ajungem sa discutam despre fiecare lucru in parte.

Ady13sfatuitoru'

Aceasta postare a fost editata de Ady13: 16 January 2006 - 06:58 PM

Orice om are.... un dram de nebunie!
0

#64 Useril este offline   radu.a 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 36
  • Inregistrat: 11-January 06

Postat 16 January 2006 - 08:56 PM

Da, dupa mesajele voastre incep sa ma gandesc ca am facut o greseala cu jucaria asta de plastic. Dupa cum am spus la inceput, tinta mea era Ornith-ul dar mi-am zis ca pot invata pe ceva ieftin si apoi sa trec la 'arme grele'. Probabil ca m-am inselat.

Cu voia voastra, va propun sa discutam putin despre lucruri serioase. Pasii pe care ii vad eu ca i-as avea de facut ca incepator (dupa i-am rupt putin gatul Viperului :D ) sunt cam asa:
- achizitionarea unei RC profi si bagat ore in simulator
- achizitionarea heli-ului si ridicarea lui impreuna cu cineva experimentat.

Am sapat din nou dupa oferta pe care o am pentru Ornith. Prima intrebare: este un heli bun ? Alaturi de el am oferta pentru RC: Futaba FF7 T7CP ...e ok ? Mai am o groaza de intrebari ...dar le lasam mai incolo.

Multumesc.
0

#65 Useril este offline   Dan2 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 156
  • Inregistrat: 30-December 05

Postat 16 January 2006 - 10:07 PM

z@x

Iti recomand DragonFlyX05 care costa 750 lei noi, DragonFlyX10 costa 1000 lei noi, sunt super stable, mai stable ca astea nu gasesti, sunt exact ptr incepatori, sta in punct fix aproape fara sa faci nimic la telecomanda, 100 % f manevrabil nu este dar e 80 % este.
Daca iei altul tot ieftin mic electric de 50 cm ptr indoor poate fi ori si nemanevrabil dar si instable, ori iei unu de mii de euro termic pe benzina dar ca sa-l tii trebuie munca multa si cum ai scapat mana de pe telecomanda cum ti-a zburat in pamint dar in schimb e f manevrabil deci daca stii sa-l conduci poti face manevre fine.
Deci acum tu alegi.
0

#66 Useril este offline   Dragut 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2453
  • Inregistrat: 28-February 05

Postat 16 January 2006 - 10:10 PM

@dan2
:D
0

#67 Useril este offline   Dragut 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2453
  • Inregistrat: 28-February 05

Postat 16 January 2006 - 10:16 PM

@dan2

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-27-1137442577.jpg

0

#68 Useril este offline   Dragut 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2453
  • Inregistrat: 28-February 05

Postat 16 January 2006 - 10:17 PM

inca:

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-27-1137442645.jpg

0

#69 Useril este offline   Dragut 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2453
  • Inregistrat: 28-February 05

Postat 16 January 2006 - 10:20 PM

....
ala e un cap adevarat!
Cum lucreaza si la ce foloseste fiecare pirghiuta?

..... Cite repere are mecanismul din coada? :D

.... in rest heli tau cu heli asta e la fel...... :(

Dane diferenta de pret vine din:

1. MATERIALE
2. PRELUCRARI
3. SOLUTII

Aceasta postare a fost editata de Dragut: 16 January 2006 - 10:28 PM

0

#70 Useril este offline   Dan2 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 156
  • Inregistrat: 30-December 05

Postat 16 January 2006 - 10:28 PM

Oameni buni, elicopter ptr incapatori mai stabil ca DragonFlyX10 nu-i dupa cum zice si Charly (nu e parerea doar a mea), el spune culmea ca pe Raptorul lui termic un incepator ca mine cu 0 ore de simulator si 0 ore de real flying NU il stapaneste asa lejer ca pe al meu !!!

E adevarat ca unul termic seamana cu unul real, e mai manevrabil DAR nu poti pune un incapator pe asa ceva cind trebuie experienta serioasa ca sa-l stapinesti. Daca Radu a bagat in pamint viperu dar un Ornith serios ?!
Faceti diferenta intre manevrabilitate si stabilitate ! Cele recomandate de YAK sunt super manevrabile este adevarat asta, ai feeling de heli real ! DAR nu este asa de stabil, nu poti sa-l stapinesti simplu. Alea-s bune DOAR daca stii f bine sa stapinesti un heli, nu ptr inceput.
Iar un Raptor cu totu pe el costa 3000 Euro cam deci...no comment.
0

#71 Useril este offline   Ady13 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 364
  • Inregistrat: 27-January 04

Postat 16 January 2006 - 10:30 PM

In primul rand imi pare bine, cand vad ca realitatea cu elicopterele incepe sa fie privita cu ochii mintii. De catre unii.

radu.a, la 16 Jan 2006, 20:56, a spus:

Dupa cum am spus la inceput, tinta mea era Ornith-ul

La fel, dupa cum am mai spus, eu am avut un Ornith (primul meu elicopter de altfel). Nu am cuvinte rele despre el, poate ceva probleme am avut la reglarea motorului. Intre timp am auzit de elicopterele RAPTOR de la Thunder Tiger si am constatat ca Raptorul 30 V2 (avand in vedere ca si Ornithul face parte din clasa 30) este mai calitativ decat Ornithul. Hotararea de a-mi schimba elicopterul am luat-o relativ repede, mai ales in urma recomandarilor unora cu state mai vechi in ale elicopterelor.
Si credeti-ma ca sunt mandru de mutarea facuta. Cred ca este cel mai bun raport pret/calitate.

radu.a, la 16 Jan 2006, 20:56, a spus:

Futaba FF7 T7CP ...e ok ?

Dupa parerea mea FF7 ar fi cam minimul de la futaba. De la alti producatori nu cunosc. Un efort pt. un FF9 va va scuti multi ani inainte de problemele legate de statie.
Orice om are.... un dram de nebunie!
0

#72 Useril este offline   radu.a 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 36
  • Inregistrat: 11-January 06

Postat 16 January 2006 - 10:31 PM

Tu chiar vrei sa salivez in laptop ? :D de la ce model e nebunia aia de poza ?

Acu pe bune ...astept impresii despre Ornith ...daca l-a testat cineva.
0

#73 Useril este offline   Ady13 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 364
  • Inregistrat: 27-January 04

Postat 16 January 2006 - 10:34 PM

Dan2, la 16 Jan 2006, 22:28, a spus:

Iar un Raptor cu totu pe el costa 3000 Euro cam deci...no comment.

Scuze, dar incepe sa semene a PRO TV! Acolo ziceau ca costa 10.000 Euro. Oare unde o fi adevarul? :D
Orice om are.... un dram de nebunie!
0

#74 Useril este offline   Dragut 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2453
  • Inregistrat: 28-February 05

Postat 16 January 2006 - 10:36 PM

@radu.a
eco 7

Aceasta postare a fost editata de Dragut: 16 January 2006 - 10:37 PM

0

#75 Useril este offline   Ady13 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 364
  • Inregistrat: 27-January 04

Postat 16 January 2006 - 10:37 PM

radu.a, la 16 Jan 2006, 22:31, a spus:

Tu chiar vrei sa salivez in laptop ? :D de la ce model e nebunia aia de poza ?

Un asemenea elicopter tunat si echipat cu electronica din cea mai scumpa a zburat 3D la RR 2005.
Orice om are.... un dram de nebunie!
0

#76 Useril este offline   radu.a 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 36
  • Inregistrat: 11-January 06

Postat 16 January 2006 - 10:40 PM

Scuze, ultimul post a intrat mai tarziu din cauza unor probleme cu conexiunea si Ady apucase sa raspunda.

Ce inseamna ca Raptorul e mai bun ? Si, destul de important, cum faci cu piesele de schimb ?

Dan: Din cate mi-ai zis, primul tau heli ti-a venit pe 30 dec ...deci ai 2 sapt de experienta. Hai sa ramanem la stadiul de 'incepatori' si sa ascultam putin ce au de zis astia mai batrani. Parerea mea.
0

#77 Useril este offline   Dan2 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 156
  • Inregistrat: 30-December 05

Postat 16 January 2006 - 10:43 PM

Un Ornith cu telecomanda cu totul gata de zbor costa 1700 Euro adica 60 milioane !! Pret spus de amicul lui Charly care are asa ceva si a venit sambata cu el in politehnica. Costa 13 milioane si ceva kitul dar.....ca sa zbori cu tot ce-i trebuie atita costa !

Raptorul costa peste 3000 Euro daca vrei o telecomanda ca lumea ca sa zburati...cum ziceti voi real !!! 1200 dolari este doar telecomanda (Charly poate confirma), apoi cu alte chestii ptr ea mai pune 220 dolari ! apoi heli-ul cu tot cam 1700 deci..da 3000 !
Ce ziceau aia la PtoTv erau baliverne desi..exista heli de 12000 E nu de 10 ! :D) Unul pe turbine cu totul costa 12000.

Radu ?! Ai sa dai 1700 E pe un ornith ?!
0

#78 Useril este offline   Ady13 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 364
  • Inregistrat: 27-January 04

Postat 16 January 2006 - 10:44 PM

Dan2, la 16 Jan 2006, 22:28, a spus:

Alea-s bune DOAR daca stii f bine sa stapinesti un heli, nu ptr inceput.

Ba alea sunt cele mai bune pt. inceput! Credeti-ma ca nu vorbesc prostii.
Orice om are.... un dram de nebunie!
0

#79 Useril este offline   Dan2 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 156
  • Inregistrat: 30-December 05

Postat 16 January 2006 - 10:49 PM

Radu eu am explicat ptr ca il am ca prof pe Charly si el mi-a explicat !!!

Daca ai tu 1700 Euro ca sa dai pe un Ornith gata de zbor te poftesc sa te duci la banca sa scoti banii si sa dai !!!!! Dar NU cred ca vrei asta.
Ei vorbesc fara sa puna la socoteala banii, fara sa stie ca nu esti dispus sa investesti mii de dolari in asa ceva.
Raptorul se pare ca este mai manevrabil ca Ornith-ul, spun si eu ce a spus Charly.
0

#80 Useril este offline   radu.a 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 36
  • Inregistrat: 11-January 06

Postat 16 January 2006 - 10:53 PM

Hai sa nu facem aici un flame intre cei care 'pun mana' si cei care aud ca altii 'pun mana'. Fara suparare.

Dan: Nu banii sunt problema. Ci daca merita dati. Adica rezultatul obtinut.

Deci ...cu ce e mai bun raptorul si cum e cu intretinerea. Nu am vazut oferte in .ro pentru modelul asta.
0

#81 Useril este offline   Dan2 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 156
  • Inregistrat: 30-December 05

Postat 16 January 2006 - 11:00 PM

Daca banii nu-s problema atunci iti recomand Raptorul de peste 3000 Euro, daca vrei intra pe mess sa-ti dau nr de tel al lui CHarly sa-ti explice el exact tot ca are asa ceva ca sa nu zici ca...spun eu aiureli.
0

#82 Useril este offline   Ady13 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 364
  • Inregistrat: 27-January 04

Postat 16 January 2006 - 11:01 PM

Dan2, la 16 Jan 2006, 22:43, a spus:

Un Ornith cu telecomanda cu totul gata de zbor costa 1700 Euro adica 60 milioane !! Pret spus de amicul lui Charly care are asa ceva si a venit sambata cu el in politehnica. Costa 13 milioane si ceva kitul dar.....ca sa zbori cu tot ce-i trebuie atita costa !

Raptorul costa peste 3000 Euro daca vrei o telecomanda ca lumea ca sa zburati...cum ziceti voi real !!! 1200 dolari este doar telecomanda (Charly poate confirma), apoi cu alte chestii ptr ea mai pune 220 dolari ! apoi heli-ul cu tot cam 1700 deci..da 3000 !
Ce ziceau aia la PtoTv erau baliverne desi..exista heli de 12000 E nu de 10 ! :D) Unul pe turbine cu totul costa 12000.

Radu ?! Ai sa dai 1700 E pe un ornith ?!

Incep sa-mi pierd rabdarea!
Pe mine Raptorul echipat de zbor dupa cum am descris aici m-a costat ~ 800 Euro.

Statia nu trebuie fratilor sa o includem in pretul elicopterului! Cu statia puteti pilota si restul modelelor actuale si viitoare.

Raptorul meu il pilotez cu o statie care undeva in RO costa 50.000.000 lei (5.000 RON). La fel de bine il puteam pilota si cu o statie de 8.000 RON si cu una de 2200 RON
Orice om are.... un dram de nebunie!
0

#83 Useril este offline   Dan2 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 156
  • Inregistrat: 30-December 05

Postat 16 January 2006 - 11:02 PM

Nr lui Charly este 0724731257
Pune minuta miine si suna-l, o sa te lamureasca el in toate directiile ptr ca este un profesionist in asa ceva, mai ales ca are Raptor.
Pai ca sa zbori gigiuc, iti trebe o statie giugiuc si cum Chraly are din aia de care zic eu...pai ori zburam ca boierii cum ziceti voi ori ne batem joc ? daca vrei calitate hai sa o dam pe calitate !!! In pret pun tot ptr ca Radu nu are nici o statie deci trebe sa cumpere si una din aia.

Aceasta postare a fost editata de Dan2: 16 January 2006 - 11:04 PM

0

#84 Useril este offline   Dragut 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2453
  • Inregistrat: 28-February 05

Postat 16 January 2006 - 11:06 PM

radu.a, la 16 Jan 2006, 22:53, a spus:

.......... cum e cu intretinerea .....

De regula la un heli CRAPA la un crash numai anumite piese.
Chiar daca heli e distrus in proportie de 90% ceea ce e putin probabil, tinind cont ca de regula il primesti desfacut nu te opreste nimeni sa il "duplici" cu ajutorul a citiva meseriasi buni.... :D de cum l-ai primit!
Ceea ce nu se poate face se cumpara la dublu sa nu stai pe tusa....
Cu achizitia da un mail pe dragut_c2003@yahoo.com sa iti expicitez ce si cum....

Aceasta postare a fost editata de Dragut: 16 January 2006 - 11:08 PM

0

#85 Useril este offline   radu.a 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 36
  • Inregistrat: 11-January 06

Postat 16 January 2006 - 11:08 PM

dan: hai sa-l invitam pe Charly sa-si spuna parerea daca vrea. Nu prea imi place sa vorbesc in numele altora. Iar pentru numarul de telefon nu cred ca ai cerut voie sa-l publici. Aici se vrea o discutie nu un FLAME.

Ady: nu mi-ai raspuns cum faci cu piesele pentru raptor. Ca preturi cred ca e asemanator cu ornithul din cate am vazut si pe site-ul austriac.
0

#86 Useril este offline   Ady13 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 364
  • Inregistrat: 27-January 04

Postat 16 January 2006 - 11:11 PM

radu.a, la 16 Jan 2006, 23:08, a spus:

Ady: nu mi-ai raspuns cum faci cu piesele pentru raptor. Ca preturi cred ca e asemanator cu ornithul din cate am vazut si pe site-ul austriac.

Piesele se gasesc aproape toate in stoc. Dureaza aprox. 6 ~ 8 zile pana le am.
Orice om are.... un dram de nebunie!
0

#87 Useril este offline   Dan2 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 156
  • Inregistrat: 30-December 05

Postat 16 January 2006 - 11:11 PM

Repet orice discutie e inutila, Radule ai mai sus nr lui Charly, suna-l miine, o sa spuna tot ce si cum si cu asta basta.
0

#88 Useril este offline   Dan2 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 156
  • Inregistrat: 30-December 05

Postat 16 January 2006 - 11:14 PM

Raducule ?!
Nr de tel al lui Charly e public ! Si l-a dat pe forum asa ce de aia l-am dat ! La el e binevenit oricine doreste info despre heli-uri si altele deci nu am facut vreo greseala.
El nu are net acum din motive tehnice, nu-l putem invita DAR suna-l miine daca chiar vrei sa pui mina pe un raptor beton, nu pregeta.
0

#89 Useril este offline   radu.a 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 36
  • Inregistrat: 11-January 06

Postat 16 January 2006 - 11:40 PM

Dan: te-ai infierbantat cam tare si nu da bine. Mai ales pentru o 'vechime elicopteristica' de 2 saptamani. Zau. Lasa-i pe cei ca stiu si ti-au povestit si tie sa vorbeasca liber. Fara avocati.

Ady: Sa inteleg sa l-ai comandat afara si comanzi totul pentru el tot afara. Chiar pe site-ul acela ? Daca imi poti da niste adrese un pot citi review-uri ti-as fi recunoscator.
0

#90 Useril este offline   Dan2 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 156
  • Inregistrat: 30-December 05

Postat 16 January 2006 - 11:47 PM

Ma Radule ce ai ? Ti-am mai spus CA Charly nu are net si NU poti lua leg cu el decit prin nr de tel pe care ti l-am dat si nr care este pe forum public. Si ce daca am spus si eu ce stiu de la el ce are ?! mare chestie de trestie. Esti cam protocolar si nu-i a buna. :D))))))))))))))))))))))))))) ! Am dreptul sa spun ce a zis el daca este cazul, atat timp cit nu mi-a interzis sa spun anume informatii.
Pui mana pe telefon si suni miine la el si te lamureste omul.
0

Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4


Raspuns rapid

  

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro