Modelism - RHC Forum: F3B-RES, 2m, lemn, kit, no ARF/RTF... - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 10 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

F3B-RES, 2m, lemn, kit, no ARF/RTF... ... noua moda in planorism

#31 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 28 July 2016 - 09:25 AM

Vezi postareaZippo, la 28 July 2016 - 07:34 AM, a spus:

Cred ca de partea teoretica ne-am cam plictisit toti, ar fi mult mai interesant sa comentam pe partea constructiva si de zbor.

Spoilerul este pentru aterizare la punct fix, merita doar daca vrei sa-l prinzi in mana, iar acele grame in plus nu cred ca le vei sesiza.

Din pacate totul pleaca intr-o directie gresita, vad peste toate posturile CAD, CAM, Soft, CNC, KIT.... modelismul unde a disparut ?


"Acele grame in plus" cred ca bat cam spre 50 de grame pentru solutia cu dublu spoiler (cam jumatate de placa de balsa plus doua servo plus doua prelungitoare plus un cablu in Y).
La un model care va avea putin peste greutatea unui DLG. Si 50 de grame in plus la un model de 300 sau 350 de grame parca incepe sa conteze...
Modelismul a cam disparut in kiturile ARF...
Si vrei sau nu vrei peste tot vei gasi chestiile alea de care aminteai ....daca stau si ma gandesc bine aripile alea DLG sunt proiectate de cineva intr-un SOFT CAD si facute din polistiren extrudat taiat dupa niste sabloane facute cu un alt tip de SOFT CAD (posibil chiar pe un CNC cu ajutorul unui al treilea SOFT CAM). Chiar si cel mai "clasic" modelist tot foloseste niste template-uri cu profile scoase de un soft CAD (chiar daca ia profilele calculate pe o pagina de web si el doar le tipareste).
Si nu prea cred ca e o directie gresita .. nu e nimic gresit in faptul ca in loc sa dau zeci-sute-mii de euro pe softuri CAD/CAM am preferat sa imi fac un soft specializat pentru taiere nervuri sau pentru construit matrite (care chiar nu sunt foarte complicate, cel pentru nervuri are cam 400 de linii si cel de matrite are cam 500 de linii de program C++, dintre care 150 -250 de linii sunt comune pentru calculul coordonatelor 3D ale aripii... 150 de linii pentru proiectele simple cu un singur profil si 250 de linii pentru proiectele complexe cu pina la 10 profile aerodinamice distincte).
Si in loc sa mai cumpar niste ARF-uri sau un Pulsar sau Explorer am preferat sa imi fac un CNC pentru taiere cu laser (200 de euro) si o imprimanta 3D (200 de euro) si un CNC de frezat spuma si materiale nemetalice (300 de euro). Cu investitia asta minima cred sa am dotarea ca sa pot sa fac cam orice model imi trece prin cap ... si la preturi minime.
Solutii ieftine exista peste tot. Cineva stramba din nas si spunea de CNC si statii grafice de mii /zeci de mii de euro ... "Creierul" CNC-ului meu e un arduino de 10 euro cu o interfata de motoare pas cu pas de 10 euro si un display de 10 euro care comanda motoare pas cu pas de 10 euro fiecare pe axe de ghidaj care costa cam tot spre 10 euro axa. Piesele cele mai scumpe in CNC-urile alea sunt capul de taiere laser (90 de euro) sau spindle-ul si controlerul de turatie (80+10 euro) sau capul de imprimare 3d (20-30 de euro). Dac anu credeti ca merita investitia...poate va spune colegul OcsiRC cam cat l-au costat setul de matrite pentru DLG. si de fapt...acum 6 luni eram dispus sa investesc banii astia ca sa cumpar si sa aduc in tara un set de matrite pentru un DLG de top (e vorba de Evolution 3 facut de Traian). N-a iesti treaba si am decis sa investesc banii aia sa putem face si noi aceasi chestie aici.


0

#32 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 28 July 2016 - 09:37 AM

Pe undeva prin topicul din care ai citat, cineva se mira ca Allegro Lite are sink minim cand e incarcat aproape de 1kg, nu cand e usor !
Deci 50g in plus e posibil sa se simta... chiar pozitiv :)
Dar ma intreb la modele de 400g chiar e nevoie de spoilere pentru punct fix ? :unsure: Nu il poti pur si simplu "planta" ? la masa asta nu ma astept la pagube la ce viteza mica evolueaza, chiar fara spoliere... :unsure:
Nu pentru simplificare si greutate nu imi plac spolerele, ci ca strica aerodinamica :( Trebuie facute prea "chinez batran" ca sa nu se simta la mana discontinuitatea...

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 28 July 2016 - 09:37 AM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#33 Useril este offline   Travel Air 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1225
  • Inregistrat: 26-September 12
  • Gender:Male
  • Location:Vaslui
  • Interests:Zbor

Postat 28 July 2016 - 09:46 AM

Greu, usor, spoilerul e nepretuit cand vrei sa-l dai jos din termica.
E mai util pentru asta decat pentru aterizarea la punct fix. :drinks:

Am vazut la Sanpetru un model superb in constructie clasica care a rupt o tija de 8 mm la aripa
tocmai din cauza lipsei spoilerului.
Bogdan Floria

bogdan.floria@aeromodelism.ro
bogdanfloria@gmail.com
0757110983

"Norocul astepta tacut stiind viitorul"
0

#34 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 28 July 2016 - 10:16 AM

Da,

indiscutabil pentru scos din termica sunt cateodata necesare spoilerele , franele aerodinamice.

Depinde si ce model faci cat de bun e, ca poate nu sta in termica .

Apoi la un model de 400 de grame care e facut din bucatele de balsa, taiate pe cine stie ce scule primitive ,chiar daca il ia termica nu e asa o paguba.

Ciao Sorin
0

#35 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 28 July 2016 - 10:42 AM

OK...spoiler deci. Si cred ca vor fi doua. Unul dintre motive ar fi ca doua au efect mai mic asupra controlului ampenajelor ...si al doilea il puteti deduce din urmatoarea intrebare: la 2 m preferati aripa demontabila din 2 semi-aripi (ca la ARF de spuma) sau din 3 segmente (cum e la Pulsar)?
Personal prefer doua semi-aripi ... pentru ca am destul de multe back-pack-uri de planoare mici de la HK si alea au exact doua compartimente pentru semi-aripi ... cele 3 segmente de Pulsar se cam pierd pe acolo si risti sa se deterioreze intre ele.
Imedia ce montez "Balsaficatorul" voi taia fuselaje de DynamoXL (varianta alungita, de 110 cm, mai bune pentru aripile de 2m) pentru sandou/electric si cateva aripi light. Vreau sa le fac cu profilele uzuale AG35, AG25, S4083, HM51.
Vreau sa fac vreo 4-5 kituri pe care sa le dau gratuit pentru review unor colegi de pe forum. Ceea ce vreau e un feedback constructiv privind montajul si caracteristicile de zbor.
Doritorii va rog sa postati aici in topic caracteristicile modelului dorit, ceva de genul:
- planor de sandou cu S4083 cu diedru dublu (practic un Trotter de 2 m)
- planor eletric AG25 simplu diedru (similar cu un Pulsar 2500 dar cu anvergura de 2000 si coarda de 200 mm)
- pentru sandou HM51 cu 3 diedre (asta e DynamoXL de 2 m)
- aripi eliptice drepte cu AG35 si diedru intre ele de 6 grade (asta e ca un fel de DLG de anvergura 2000 mm similar cu noul planor Sigma de la HK)
- electric cu aripa eliptica HM51 similar Radian)
- AG35 electric (similar Allegro lite)
...sau orice combinatie de profil si tip de aripa ce va trece prin cap si vreti sa o incercati.
In afara de DynamoXL light (HM51 aripa eliptica cu 4P) ma voi ocupa de celelalte proiecte in ordinea inscrierii (dar in pricipiu n-ar trebui sa ia mai mult de o zi proiectarea fiserelor de taiere si o zi taierea ...).
0

#36 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 28 July 2016 - 11:19 AM

Vezi postareaSORIN CAIUS, la 28 July 2016 - 10:16 AM, a spus:

Da,

indiscutabil pentru scos din termica sunt cateodata necesare spoilerele , franele aerodinamice.

Depinde si ce model faci cat de bun e, ca poate nu sta in termica .

Apoi la un model de 400 de grame care e facut din bucatele de balsa, taiate pe cine stie ce scule primitive ,chiar daca il ia termica nu e asa o paguba.

Ciao Sorin

"Bucatelele de balsa" vor fi placi de balsa usoare de 1.5 mm lungime 107 cm de la phoenixmodels ... iar "sculele primitive" de care zici au o precizie de pozitionare pe axele XY de 0.0125 mm (pentru cunoscatori motoare pas cu pas de 1.8 grade sau 200 pasi pe tura care antreneaza curea si roata dintata GT2 de 20 dinti printr-un controler care poate fac microstepping de 1/16 ... deci la o tura completa deplasarea este de 40 mm facuta cu 200*16 micropasi => 0.0125 mm sau 80 de pasi pe mm). E drept ca sunt facute de mine dar daca am reusit sa fac doua imprimante 3D si un CNC cu exact acelasi mecanism pe axele XY si am obtinut precizia dorita am mare incredere ca imi va iesi si taierea cu laser.
Si la un kit la care materialele costa 50-60 de lei taierea ma costa cateva ore de lucru (schimbat placile de balsa si verificat din cand in cand ca totul e OK) sau un drum la lasercut si 100 de lei ...deci da, sunt de acord, "nu e nici o paguba" . De asta am bagat 200 de euro in CNC-ul asta cu laser, ca sa pot scoate kituri de balsa care sa ma coste sub 20 de euro.
"Balsificatorul" V1 e facut cu piese pe care le am deja (recuperari) si va avea suprafata de lucru utila de 110x12 cm (deci maxim o placa de 107x10 cm)..."Balsificatorul" V2 va avea 110x60 cm suprafata de lucru (pun seara 6 placi de balsa una linga alta, lansez seara programul de taiere si dimineata kitul e gata). Il voi face doar daca voi trece la productia de serie mica ... si atunci poate ii fac un upgrade la un laser cu CO2 (inca vreo 200-250 de euro).
Singurul dezavantaj la dioda laser de 2W e viteza de taiere, ceva de genul 10-15-20 cm pe minut . La un laser CO2 de 40W taierea se poate face mult mai rapid.


0

#37 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 28 July 2016 - 12:43 PM

Ma iarasi te iei de mine?
Nu vezi ca te ignor total?
Fa si tu la fel chiar daca ti-e greu.Bine?
0

#38 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5144
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 28 July 2016 - 12:53 PM

/.../

printre înţepăturile voastre....

eu sunt disponibil de construit...orice, numai să-mi omor timpul. Un planor de sandou, ceva până într-un kg, şi pe la maxim 3m anverrgură (aripa din două bucăţi), numai lemne, de zburat la câmpie, la termică...mă bag la un build review..
0

#39 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 28 July 2016 - 05:15 PM

Vezi postareaSORIN CAIUS, la 28 July 2016 - 12:43 PM, a spus:

Ma iarasi te iei de mine?
Nu vezi ca te ignor total?
Fa si tu la fel chiar daca ti-e greu.Bine?

Scuze..dar chiar nu voiam sa "ma iau" de tine, iti argumentam doar ca sculele nu sunt chiar primitive.

In alta ordine de idei ma deranjeaza cumva veajba asta de pe forum. Acum sunt in Ungaria in drum spee casa si la pe la 8 ajung la hotel Continental Forum .. daca ai timp liberas vrea sa ne intalnim diseara la o bere... poate se schimba lucrurile intre noi. Vorbesc serios...daca esti de acord da un PM cu nr de telefon si te sun cum ajung in Arad.
0

#40 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 28 July 2016 - 05:39 PM

Live stream or didn't happened :D
... cu picioarele pe pamant ...
0

#41 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5144
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 28 July 2016 - 07:49 PM

lasă...dacă e ceva aflăm la 5 la ProTV...
0

#42 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 28 July 2016 - 08:31 PM

Vezi postareaMihai_supy, la 28 July 2016 - 07:49 PM, a spus:

lasă...dacă e ceva aflăm la 5 la ProTV...

Din pacate nu ...pentru ca am facut invitatia prea tarziu...ramane pe data viitoare. dar discutia telefonica a fost f civilizata.

@Mihay_supy: am o zi libera saptamina viitoare (luni) in care sunt acasa si pot sa iti trimit un pachet cu Dynamo XL (varianta de 1.7 sau 1.8 m)... te mai intereseaza?



0

#43 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5144
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 29 July 2016 - 03:47 PM

dap.

un bip la tel...șă vorbim...că amu-s tare strâns cu bănuții...

Mihai, 0748788076
0

#44 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 29 July 2016 - 08:51 PM

Da,

m-a sunat ender 67 si am vorbit foarte civilizat , dar era trecut de ora 21 si aveam musafiri, un prieten matematician si cercetator in matematica la Universitatea din Cluj care a venit impreuna cu sotia, locuieste in vecini la cateva case dupa colt si sta in Arad dar face naveta la Cluj la universitate cand nu e in strainatate la diverse congrese de mate.

Pe langa faptul ca ne avem foarte bine si ne place tuica facuta de socrul meu,avem si o tema pe care el incearca sa o dezvolte pentru mine.In plus sotia lui a fost diriginta sotiei mele la Colegiul Pedagogic Arad acum vreo 20 de ani.

Deci si daca ender 67 ma suna la ora 19 tot nu puteam veni.

In alte imprejurari veneam si cred ca putem pune la punct niste treburi fara nici un fel de prejudecati sau ranchiuna,La orice converstie civilizata raspund civilizat.

Dar nu au intrat zilele in sac si mai este timp sa ne intalnim la o bere sau chiar la o tuica de 56 de grade cum face socrul meu.

Ciao Sorin
0

#45 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 22 August 2016 - 08:59 AM

O traducere engleza a regulamentului german:

http://www.rcgroups....72&d=1471838060
... cu picioarele pe pamant ...
0

#46 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 26 August 2016 - 11:25 AM

Stai sub 500g si esti liber :)

http://www.rhcforum....post__p__864147
... cu picioarele pe pamant ...
0

#47 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 27 August 2016 - 05:38 PM

Am primit zilele astea un zgarci albastru de la HK, adica cel puternic, de 8x5mm, 10 metri lungime, si l-am testat azi sa vad cum s-ar brodi cu regulile F3-RES nemtesti.

Ei bine, ar intra la fix, daca regulile ar fi mai clare...

Regula zice ca ai voie sa te intinzi maxim 145m, compusi din 100m de struna, plus 15m de elastic intins maxim 200% adica de 3x, adica pana la 45m, si sa nu traga mai mult de 4kg.
Acesta de la HK necesita intindere 320%, adica 10m se fac 42m ca sa atinga 4kg forta, si daca mai pui 100m de fir de pescuit, te incadrezi la fix in 145m ai regulamentului.
Intrebarea este ce se impune de fapt? elongatia 200% pentru ca e raportata la un elastic de 15m, sau spatiul in care sa te intinzi 45m, si nu conteaza cat ai de fapt elasticul si cat il intinzi ?

Oricum, pentru 6$, e clar ca rade tot, si daca va fi sa facem vreo adunare F3-RES locala, acesta va fi standardul de facto, nu elastice de $$.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#48 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 28 August 2016 - 05:11 PM

Se pare ca nemtii il folosesc si e competitiv, asa ca avem raspunsul la intrebare...

Fisiere atasate


... cu picioarele pe pamant ...
0

#49 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 20 September 2016 - 02:09 PM

N-am fost prea activ pe forum in ultima vreme pentru ca am lucrat la masa de taiere cu laser (pe care am numit-o "Balsificatoru").
Dupa un "proof of concept" facut in august (cu cai de rulare tije de 8 mm si curele dintate GT2 ... dezavantaje "burta" de incovoiere prea mare pe axa lunga si o "burta" de torsiune pe axa scurta data de greutatea capului de taiere plus rigiditate insuficienta ) am trecut la urmatoarea versiune (tije 10 mm, suruburi profil trapez 12x3 ..prea rigida, prea zgomotoasa...si cu precizie insuficienta data de curbura suruburilor si care nu a putut fi eliminata prin mecanisme anti-wobling) ca sa ajung la varianta finala (tije de 8 si 10 mm si curele GT2). Dimensiunile utile sunt 107x50+ cm ...adica pot taia un kit de planor de 2 m odata (5 sau chiar 6 placi de balsa ...ai am in plan o mica modificare nesentiala). Electronica este bazata pe Arduino Mega + RAMPS 1.4 cu afisaj grafic si SD card (adica am posibilitatea sa lucrez autonom fara PC, doar lansez programul de pe SD card). Piesele printate 3D au fost proiectate in OpenSCAD (deci pot fi modificate f usor daca este nevoie pentru alte dimensiuni).
Am experimentat (si gasit si solutia optima) pentru setarile din firmware (feed-rate si acceleratii) si in afara de feed-rate pot controla puterea razei laser in 250 de trepte. Am gasit si solutia software care permite gravarea / taierea, compensare pentru kerf (latime de taiere, care e oricum f mica), ajustari in functie de greutate / duritate / consistenta balsa, taierea de elemente optionale (de exemplu am pus pe layer-e diferite taieturile optionale pentru spoilere, sau pentru elemente de imbinare intre segmente in cazul in care se fac aripi demontabile, sau taieturi in zig-zag pentru scurtarea pieselor lungi de fuselaj si a lonjeroanelor pentru trimitere prin posta)
Am terminat si programul de desenat kituri de nervuri (cu sistem de construire a aripilor gen pieptene de la Dynamo) ... programul este foarte flexilbil, dupa alegerea unui profil aerodinamic si a unor valori constructive initiale (grosime balsa, latime/grosime platbanda de carbon sau pin pentru lonjeroane, daca se foloseste D-box si grosimea materialului folosit) se alege o varianta constructiva de aripa prin alegerea formei in vedere de sus (5 posibilitati: 0-aripa eliptica, 1 - 1P, 2 -2P, 3 -3P, 4-4P) si in vedere frontala ( 0 - aripa cu variatie eliptica a diedrului ca la Radian, 1- aripi cu un diedu ca la DLG, 2 - ceva gen Pulsar 2500, 3 - ceva gen Pulsar 2000 sau Element 2m, 4 - ca la Dynamo) ...iar programul in vreo 10 secunde deseneaza lonjeroanele, bordurile de fuga si de atac si nervurile pregatite pentru plasarea optimizata pe placa de balsa. Din cele 25 de combinatii teoretice se pot obtine aripi mai cunoscte de tip Radian (0-0) sau DLG (01) sau Pulsar 2500 (22) sau Trotter / Pulsar 2000 (33) sau Dynamo (04 ...Dynamo are de fapt bordul de atac o linie curba sa zicem elipsa dar bordul de fuga e linie dreapta).
Mi-am facut un stoc de placi de balsa de 1.5 mm si lungime 107 cm si am taiat primul kit pentru uz personal.
Am nevoie de voluntari, colegi de forum cu experienta de constructori si de piloti, care sa poata asambla si pilota kiturile pe care le am gata de taiere sau vor fi gata in curand:
- 2 lungimi de fuselaje (95 si 105 cm), cu varianta electrica (servo sub aripa) sau hi-start (servo sub canopie)... cred ca voi face o varianta combo unica si fiecare isi va putea alege varianta de propulsie
- aripi Dynamo (1.5m), Dynamo L (1.75 sau 1.8 m...doua varinate in functie de distanta intre nervuri) si Dynamo XL (2m) - asta e de fapt proiectul Dynamo cu ceva modficari (lungimile si profilul nervurilor este acelasi, mici modificaril la BA o taietura in V pentru lipirea baghetei de 5x5, optional taiere pentru tub patrat de carbon 6x6 mm pentru imbinarea segmentelor, optional taieturi pentru spoiler). Kiturile astea sunt realizate exclusiv prin modificarea nervurilor originale Dynamo
- 2 kituri F3-RES (fuselaj 105 cm, aripi 2m, spoiler) cu profil HM51 si similare cu Dynamo dar facute cu programul prezentat anterior; denumirile proiectelor sunt "pRESto" si "pREStige"; pRESto e varianta light si mai usor de construit (fara D-box de balsa dar cu nervuri dublate la bordul de atac), pREStige e varianta cu D-box de balsa de 0.8 mm(sau 1 mm). Probabil ambele vor fi solutii 0-4 (adica aripa eliptica in vederea de sus, segment central de 75-80 cm si laterale formate din segmente de 25-20-15 cm plus varfuletele de aripa de 2.5 cm fiecare)
- kituri de 1.5-175-2m cu profile S4083 (sa le zicem Trotter, Trotter L si Trotter XL) si clasicele AG25/AG35/AG45.
In concluzie, astept voluntari care sa imi spuna "vreau sa construiesc un planor de 2m cu profil S4083 cu aripa eliptica si spoilere" sau ceva de genul asta si in maxim 1-2 saptamini aveti pachetul cu kitul gata de montat. Cateva limitari:
- kiturile nu costa nimic (doar transportul daca il vreti rapid si prin curier)
- vor fi short-kituri ...adica piesele taiate de balsa ... nu voi trimite si lonjeroane de carbon sau pin (din cauza costurilor de expeditie) sau balsa de 0.8 mm sau 1 mm pentru placare D-box acolo unde este cazul, pot sa pun in pachet tevi patrate de carbon de 6x6 mm pentru kiturie cu aripi demontabile
- ideea e ca vreau sa ma limitez cu cheltuielile materiale la 50 de lei pe kit, si probabil voi putea produce in perioada urmatoare 5 pina la 10 kituri pentru review-uri.
- din acest motiv prefer colegii cu experienta de construit si si pilotaj si care sa poata aprecia obiectiv si sa critice constructiv atat modalitatea de asamblare cat si calitatile de zbor
- "primul sosit - primul servit" ... kiturile le tai in ordinea inscrierii si in functie de starea de pregatire a fisierelor de taiere (dar in general mai mult de 1 zi nu are de ce sa imi ia pentru pregatirea unui kit de la 0).
Daca nu au nimic impotriva astept un PM (cu adresa si datele de contact...si cu tipul de kit dorit) de la colegii renatoa (care cred ca este interesat de o aripa 0-0 ...adica un Radian facut cu balsa) si SORIN CAIUS (caruia vreau sa ii trimit un kit pRESto sau pREStige ..trebuie sa recunosc faptul ca din discutiile in contradictoriu pe care le-am avut pe forum s-au nascut ideile si solutiile tehnice pentru "Balsificator" - masa de taiere laser de sub 300 de euro si pentru "Spumegator" - CNC-ul de 350-400 de euro). Si astept si feed-back de la colegii la care au ajuns kituri de Dynamo (XL): Zeus, TravelAir, OcsiRC si Mihay_suppy.
0

#50 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 20 September 2016 - 02:24 PM

Nu ai ghicit, as prefera un pREStige :) doar aripa, am fuselaj pe care sa o pun.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#51 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 20 September 2016 - 03:43 PM

Vezi postarearenatoa, la 20 September 2016 - 02:24 PM, a spus:

Nu ai ghicit, as prefera un pREStige :) doar aripa, am fuselaj pe care sa o pun.

OK...s-a notat. Vazusem pe rcgroups o postare din 12 septembrie in topicul de F3-RES in care ziceai ceva de Radian. Pt tine pot sa fac o exceptie si iti trimit 1 fuselaj si 2 aripi sau chiar 2 kituri (electric si sandou, ROdion si pREStige).
Ca sa va faceti o idee de metoda de asamblare, asta e o varianta de lucru (fara taieturile pentru spoiler, trebuie sa montez kitul de pREStige taiat deja sa vad ce probleme sunt) de la aripa de pRESto profil HM51 si tip 04 (adica vedere de sus aripa eliptica, vedere din fata segment central drept si lateralele "frante" in 3 bucati ca la Dynamo):
- nervurile impare (de la 1 la 41) sunt cele "full", au o decupare mica in BA pentru tija de carbon, decupare pentru lonjeroanele principale si secundare (parca la 65% din coarda) si BF
- nervurile pare au decupare ptr BA si lonjeronul principal
- placile 2 si 3 contin piesele lungi (lonjeroane si BF) si nervurile de la centru dublate
- solutia constructiva pe care o am in vedere in varianta asta e cu 2 semi-aripi cu tub patrat de carbon de 6x6 mm (sau profil rotund) si tija de dimensiuni corespunzatoare, nervuri de la centru lipite intre ele ca sa formeze un bloc de balsa in care se vor da gauri pentru suruburi ranforsate cu tub de carbon sau aluminiu (similar cu kiturile ARF de elapor ...sa vedem daca au rezistenta necesara pentru lansare).
- piesele lungi sunt de jos in sus: bordul de fuga, 2 bucati pentru lonjeronul principal (grosime totala 3 mm, "capacit" cu platbanda de carbon de 3x1 mm sau dupa dorinta de pin 3x1 mm) si 1 bucata pentru lonjeronul secundar (doar balsa, folosita pentru rigidizare locala).
Numerotarea nervurilor se face automat in program (de aici si cifrele simplificate gen afisaj digital).
Kitul de pREStige e foarte asemanator, decuparea de la BA este in V pentru o bagheta de balsa de 5x5 sau 3x3 mm (cea de 3 la laterale cu nervurile mai mici), nu exista nervurile mai mici (sau le pot lasa ca nu au o greutate prea mare) si profilul intre BA si lonjeronul principal este "ajustat" cu grosimea placarii de la D-box (probabil balsa de 0.8 mm ...asta pentru cei mai pretentiosi si care nu vor sa adere strict la regulamentul F3-RES se poate folosi si D-box de compozit).
Plus D-Box de balsa de 0.8 mm pre-taiat ca sa fie exact pe "infasuratoarea" profilului (2 parti, sus si jos , care se lipesc pe BA - asta e in lucru, stiu cum se face dar inca nu am bagat algoritmul in program)
Fuselajul va fi cel de la Dynamo dar alungit pentru placi de 107 cm. Stabilizatoarele la fel cele de la Dynamo cu ceva modificari (marire coarda/suprafata cu 25%). Pot include in kit si stabilizatoare in X si in V ...si acum ca taierea se face acasa pot incerca si variantele mai exotice cu decupaje in forma de hexagon sau unul similar cu cel folosit de F2B la Evolution W (rescalat ..evident).
Solutia constructiva (2 semi-aripi sau 3 segmente) nu e inca batuta in cuie (pot sa fac taieturile pe straturi diferite si sa tai kitul in functie de optiunea constructorului).
Ceaa ce vedeti in desen se obtine prin rotirea si pozitionarea manuala a fiecarei nervuri sau element.. dar acum ca stiu cam unde trebuie plasata fiecare nervura pot modifica programul sa imi faca desenul final pe care il vedeti (prefer sa lucrez o saptamina in plus la program dar sa nu pierd cate o zi pentru amplasarea pieselor de fiecare data cand vreau sa scot un kit nou). Modificarile nu sunt majore, la procedurile de lucru de desenare nervuri sau cifre trebuie sa mai intrioduc un parametru de sens sau tip (normal sau rotit cu 180 de grade) iar la piesele lungi (BF si lonjeroane) sa fac desenarea pieselor rotite deja cu un anumit unghi (ce se poate calcula... e dat de sageata varfului fata de centru...piesa trebuie rotita astfel incat punctul de la centru si cel de la varf sa fie pe aceeasi orizontala) pentru pozitionarea optima pe placa.
In afara de renatoa ... se mai inscrie cineva?

Fisiere atasate


0

#52 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 20 September 2016 - 04:06 PM

...si uitasem de colegul icsss...el este intersat de un DLG din balsa ... asta inseamna fuselajul de 95 cm, aripa de 150 cm, profil HM51 (care este la origine un profil de DLG) si aripa de tip 0-1 (eliptica privita de sus, 1 diedru si semiaripi drepte privita din fata)...dar il rog sa mai astepte putin ca trebuie sa mai fac o mica adaugare in program pentru flaperoane (asta inseamna un lonjeron tertiar, placare cu balsa la BF si pe extrados si pe intrados ...nimic pspecial doar ceva cod de bagat in plus, copy-paste de la ce exista deja si modificat pentru pozitionare...).
0

#53 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 20 September 2016 - 04:25 PM

Pana sa postezi tu oferta asta, urmaream pe asta pe eBay si incercam sa gasesc pe net ceva despre el... pauza, anonim pe cat de atractiv este... mai ales coada in V cu suprafete basculante integral, o adevarata provocare !

Deci avem un nou actor pe scena, InspiRES, autor necunoscut.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#54 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 20 September 2016 - 07:48 PM

Am gasit aici build log pentru inspiRES:

http://www.rc-networ...icht-InspiRES-E

Ma umple de respect coada aia in V...
... cu picioarele pe pamant ...
0

#55 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 20 September 2016 - 07:57 PM

Vezi postarearenatoa, la 20 September 2016 - 07:48 PM, a spus:

Ma umple de respect coada aia in V...

Daca ai tub de aluminiu de grosime corespunzatoare pot sa iti fac asa ceva fara probleme (pina la urma folosesc programul de desenst nervuri pentru o aripa eliptica si aleg un profil simetric gen ht12) ... la Al stau prost ca am doar teava 6x4 mm si aia de 3... si nici de alama nu am ce trebuie. Spune ce materiale ai ca sa stiu ce sa proiectez.
0

#56 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 20 September 2016 - 08:06 PM

Ma lasi... 10 nervuri o sa tai cu cutter-ul, nu imi stric placerea cu laser-ul :p

Am carbon de 5x4, si matisat cu kevlar cred ca va putea inlocui Alu cu succes... sper...

La aripa stau si ma intreb... care ar fi provocarea sa nu o mai fac din segmente, ci curbura continua... :unsure:
Cred ca lonjeronul si BF vor trebui facute laminat, din 2 straturi minim... si d-box-ul la fel, din fasii, asa cum se face un corp de corabie. Alte dificultati tehnice nu vad... :unsure:
... cu picioarele pe pamant ...
0

#57 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 20 September 2016 - 11:10 PM

Vezi postarearenatoa, la 20 September 2016 - 08:06 PM, a spus:

Ma lasi... 10 nervuri o sa tai cu cutter-ul, nu imi stric placerea cu laser-ul :p

Am carbon de 5x4, si matisat cu kevlar cred ca va putea inlocui Alu cu succes... sper...

La aripa stau si ma intreb... care ar fi provocarea sa nu o mai fac din segmente, ci curbura continua... :unsure:
Cred ca lonjeronul si BF vor trebui facute laminat, din 2 straturi minim... si d-box-ul la fel, din fasii, asa cum se face un corp de corabie. Alte dificultati tehnice nu vad... :unsure:

Carbon am si eu...problema e ca de la frecari se uzeaza si uzura creste in timp.
Hai sa le luam pe rand. Treaba cu curbura continua sau aproximarea neamtului.
Toata logica de calcul a formei de-a lungul aripii (pe axa y) in programul meu sta in trei factori:
a.coarda (pe care o memorez intr-un vector achord)
b. offset pe x in lungul corzii (cum variaza "adancirea" bordului de atac ) => aoffsetx
c. offset pe z in sus (cum pe "inalta" aripa). => aoffsetz
Ecuatiile astea sunt date de o elipsa (pentru parametru de tip 0) sau de linii frante cu 1-2-3-4 segmente.
Bucata de program care este responsabila de calcul are doar cateva linii:

switch (ptype)
{
case 1: achord[i]=chord-i*chord/2/200;
aoffsetx[i]=(chord-achord[i])*sparprc1/100; break;
case 2: achord[i]=(i>80?chord-chord/2*(i-80)/120:chord);
aoffsetx[i]=(chord-achord[i])*sparprc1/100; break;
case 3: achord[i]=(i>160?0.8*chord-0.3*chord*(i-160)/40:(i>80?chord-0.2*chord*(i-80)/80:chord));
aoffsetx[i]=(chord-achord[i])*sparprc1/100; break;
case 4: achord[i]=(i>170?0.7*chord-0.2*chord*(i-170)/30:(i>130?7*chord/8-0.175*chord*(i-130)/40:(i>80?chord-chord/8*(i-80)/50:chord)));
aoffsetx[i]=(chord-achord[i])*sparprc1/100; break;
default: achord[i]=2*sqrt(10000-i*i*W*W/132);
aoffsetx[i]=chord/4-sqrt(10000-i*i*W*W/132)/2;
};
switch (wtype)
{
case 1: aoffsetz[i]= 2.6*D*i/200; break;
case 2: aoffsetz[i]= (i>80?(i-80)*2.6*D/120:0); break;
case 3: aoffsetz[i]= (i>160?D+(i-160)*D*2/40:(i>80?(i-80)*D/80:0)); break;
case 4: aoffsetz[i]= (i>170?2.6*D+(i-170)*D*2.4/30:(i>130?D+(i-130)*D*1.6/40:(i>80?(i-80)*D/50:0))); break;
case 5: aoffsetz[i]= (i>180?3*D+(i-180)*D*2/20:(i>150?1.5*D+(i-150)*D*1.5/30:(i>110?D*0.5+(i-110)*D/40:(i>60?(i-60)*D*0.5/50:0)))); break;
default: aoffsetz[i]=(chord-sqrt(10000-i*i*W*W/105)*2)*0.5;
};

Linia bolduita (cea cu case 5) e nou-nouta si am bagat-o ca sa fac o aripa ca la InspiRES (diferenta e ca ala are segmente de 12-14-16-18 cm si la mine in linia asta am bagat 10-15-20-25 cm ca distanta intre nervuri este 5 cm). Cred ca mi-a luat vreo 10-15 minute sa o scriu si sa o testez, iar rezultatul comparativ se poate vedea mai jos. Atasez si o imagine cu ceea ce scoate programul la ora asta (fara amplasare optimizata).
Daca merita 4-5 segmente sau trecut direct la eliptic...de discutat. Nu cred ca sa fie mare diferenta la infoliere. Mai ales daca folosesti o fasie intermediara defolie de laminat hartie asa cum am explicat la SAPER 13.
Si acum celelalte elemente.
Lonjeronul principal oricum e proiectat sa fie facut din 2 piese identice lipite (numai cel secundar e simplu).
Pentru BF aveam posibilitatea placare si extrados si intrados cu balsa subtire (0.8 sau 1 mm) ...sau placare numai intrados (care este mai plat) cu balsa mai groasa (1.5 mm). Nu am bagat pina la urma placare si extra- si intrados in program ca nu aveam nevoie de ea la pRESto (foloseam doar un tip de balsa) dar e foarte usor sa bag o optiune si sa se ajusteze desenul. Cred ca ma apuc de optiunea asta chiar azi.
La D-box nu e nevoie de fasii... pot calcula foarte precis suprafata desfasurata si sa tai niste linii foarte fine orizontale care sa ii permita o pliere foarte usoara pe contur. Deocamdata nu am bagat in program calculul suprafetei desfasurate de la D-box dar e relativ usor de facut .

Fisiere atasate


0

#58 Useril este offline   Travel Air 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1225
  • Inregistrat: 26-September 12
  • Gender:Male
  • Location:Vaslui
  • Interests:Zbor

Postat 21 September 2016 - 07:57 AM

Aripa eliptica e tare de tot :drinks:
dar ca sa iasa e musai un calapod gandit sa tina toata structura la locul ei.
ceva de genul

http://www.rhcforum....post__p__791905
Bogdan Floria

bogdan.floria@aeromodelism.ro
bogdanfloria@gmail.com
0757110983

"Norocul astepta tacut stiind viitorul"
0

#59 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 21 September 2016 - 04:29 PM

Am lucrat azi cu spor si am terminat si partea de amplasare automata a pieselor pe placa.
Practic dupa ce ai selectat optiunile de intrare in 10-15 secunde obtii ceva ca in imaginea atasata...

Fisiere atasate


0

#60 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 21 September 2016 - 05:02 PM

...si dupa 2 -3 operatii simple (masurarea unui unghi , selectii bloc, rotiri, mutari) se obtine desenul din imaginea atasata.
Nu e perfect, dar e un punct de pornire pentru taiere.Ce mai trebuie facut la el:
- dublate / triplate / copiate de n ori nervurile din zona de imbinare
- facut decupari pentru tuburile de carbon sau metal de la imbinari
- facut taierile pentru spoiler
- facut "curatenie" pe conturul nervurilor (daca sunt destinate decuparii complete inchis conturul...daca sunt destinate expeditiei sub forma de placa taiata de sters 2-3 segmente mici pentru ca nervura sa nu se decupeze complet)
Incep sa lucrez la calculul d-box-ului desfasurat...asta n-ar trebui sa dureze prea mult ca algoritmul e simplu: ma plimb pe conturul d-box-ului si pentru fiecare 2 puncte definite (la care am coordonatele (x1,y1) si (x2,y2) adun intr-o variabila diagonala adica sqrt((x2-x1)*(x2-x1)+(y2-y1)*(y2-y1)). Daca sunt atent si fac chestia asta in doua variabile, una pentru extrados si una pentru intrados trag o linie orizontala si fac doua grafice (unul cu plus pentru extrados si unul cu minus pentru intrados) si se obtine exact forma desfasurata a dbox-ului (linia orizontala fiind pozitionata pe BA). Suna complicat...dar nu este.
Daca va intereseaza cateva explicatii cum am facut algoritmul de pozitionare automata a nervurilor:
- la pozitionarile manuale de pina acum incercam sa ma incadrez pe verticala in 96 mm (sa las 2 mm sus si jos)
- nervurile fiind din ce in ce mai subtiri pot sa pun pe prima coloana 6 nervuri (grosime maxima 16 mm), pe a doua coloana 7 nervuri (ar iesi grosime de 13.7 mm ..practic pot sa merg pina la 14 mm) si pe a treia coloana 8 nervuri (grosime 12 mm).
- in total 21 de nervuri...exact cat aveam nevoie pentru o semiaripa de 1m cu nervuri din 5 in 5 cm
- fiecare coloana de nervuri se incadreaza intr-un bloc cu dimensiunile calculate astfel incat sa incapa nervurile si acelasi set rotit cu 180 de grade
- fiecare liniuta trasata in cadrul unui bloc (inclusiv liniile de la cifre) am trasat-o de doua ori, a doua fiind simetrica fata de diagonala blocului
- in felul asta nervura din stanga jos a blocului apare si in partea din dreapta sus rotita cu 180 de grade
- o chestie similara am facut si pentru lonjeroane si BF ... o linie am trasat-o de doua ori (normal si in oglinda fata de mijlocul placii si mutata mai jos
- cifrele de la BF le-a scris de doua ori (in oglinda fata de mijloc si mai jos).
Si uite asa programul iti si optimizeaza amplasarea nervurilor pe placa.
Singura problema e cand depasesc limitele alea admise (16 mm, 14 mm, 12 mm) ...asta practic inseamna ca nu pot sa pun de exemplu AG35 (daca tin bine minte parca are o grosime de 8.27%) pentru o coarda de 20 cm ca sar de 16 mm ... dar pot sa pun pentru o coarda de 19 cm. AG35 "pur" e la limita pentru o placa de 10 cm latime (20cm *8.26% * 6 = 99.12 mm).

Fisiere atasate


0

Arata acest topic


  • 10 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

4 useri citesc topicul
0 membri, 4 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro