Modelism - RHC Forum: F3B-RES, 2m, lemn, kit, no ARF/RTF... - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 10 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

F3B-RES, 2m, lemn, kit, no ARF/RTF... ... noua moda in planorism

#91 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 10 March 2017 - 10:29 AM

Hehe, iar inventezi. Dar de dragul discutiei.

Suprafata nu este 38dm2 - fiecare model are alte dimensiuni, batuta in cuie e doar anvergura - maxim 2m ; in rest nu exista restrictii.

F3B si F3J au restrictii de incarcare mai precis intre 12-75g/m2 dar alta clasa de planoare mai apropiate de F3-RES nu au nici un fel de restrictii, extras din regulamentul de la DLG:

Specifications
Model gliders are gliders with the following limitations:
Wingspan maximum 1500 mm
Weight maximum 600 g
Radius of the nose must be a minimum of 5 mm in all orientations. (See F3B nose definition for
measurement technique.)


F3-RES nu este o competitie FAI si daca va ajunge cu siguranta vor fi adoptate cu mici modificari regulile care deja exista, daca citesti regulamentul din Germania (chiar de tine postat) este o singura regula privind dimensiunile - anvergura de 2m. In rest sunt foarte multe paragrafe legate de ce ai si ce nu ai voie sa folosesti la constructie. Eu prevad ca cea mai mare parte a discutiilor privind acesta clasa se va duce exact in zona asta - a materialelor folosite.

Asta cu masa minina vine de la zbor liber (410g la F1A).

Pana la urma conteaza ce vor cei care cumpara/zboara cu aceste planoare si in clipa asta vor cat mai multa inovatie.


Vezi postarearenatoa, la 10 March 2017 - 09:56 AM, a spus:

Scotocitorule :)

Pai daca F3-RES va deveni vreodata oficial FAI, tocmai regula de o amintisi mai sus va restrictiona greutatea... 38 dmp * 11g = 418 g minim !
Evident, nu te opreste nimeni sa vii cu o schilofibra anorexica "de catwalk", la 27dmp si 300g... :p Dar asta ar insemna coarda de 14-15 cm la 2m, sa o vedem cum zboara :p

Cu inventatul clasei... tocmai ce descoperisi tu singur ca a venit din Turcia si acum ii facusi pe Germani inventatori ? :p

0

#92 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 10 March 2017 - 10:45 AM

Deci te-a dat pe cafea din aia acra, hipstereasca... :p

Pai de dragul discutiei am postat si eu, am luat cifra ta de 11g/dmp, nu am stat sa caut regulamente, si am mai luat 38 dmp cat are Samba.
Apropo, toti actori semnificativi din clasa asta se invart intre 32 dmp RESoholic si 38 dmp Samba, cu accent in jur de 35 dmp, cat au PuRES si Slite.

Inovatie pe naiba... nu din utilizarea compozitelor va veni, daca spre asta tragi...
Inovatia principala in clasa asta a fost ca a repus builderul in centrul povestii.
Concuratul cu modele cumparate si garagara in jurul subiectului asta cu cat de buna e coaja aia de 2000$ devenise obositoare...
Exact ce subliniaza si nenea asta intr-un topic deschis chiar ieri:

"One of the trends back when I was actively competing in TD contests was the shift to RTF fully moulded models. I am a builder at heart, I enjoy the build process and understanding the engineering, and aerodynamic principles, perhaps even more than flying. I used to construct 3m thermal models, fibreglass fuselages, composite wings of blue foam, carbon tow and mylar vacuum bagged skins of fibre-glass. That was state-of-the-art then, but all of a sudden, fully moulded models made home-built models obsolete, due to their significantly lower performance. All of a sudden, the builder in me was out of a job, and my budget couldn't really stretch to the $2-3,000 for a moulded ship. That put a damper on my competition aspirations. It felt like 'cheating' to use some-one else's build to win a contest.

Recently, I became interested in the F3-RES 'emerging class', as it promised a return to builder/flyer centred contests rather than a wallet-centred contest. It seemed simple, low cost and the aircraft were beautiful"
... cu picioarele pe pamant ...
0

#93 Useril este offline   OcsiRC 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 567
  • Inregistrat: 16-April 14
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 10 March 2017 - 12:17 PM

Europenii nu sunt singurii care sunt preocupati de “ focusul asupra constructorului “ si desigur a materialelor si metodelor “ clasice “ de constructie.
Americanii au un concurs care se desfosaora oficial cu reglementari si mai interesante … se concureaza doar cu un singur tip de model hlg - de fapt e un mic dlg - , integral balsa ( exceptie intariturile la imbinarea aripii cu fuselajul ,oricum cu suprafata minora ) se cheama “ Falke “ si are foarte multi sustinatori !

Mai multe detalii aici

Uite unul frumos facut de F2B :

Fisiere atasate


0

#94 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 10 March 2017 - 06:43 PM

Foarte interesant topicul cu Falke de pe rcgroups, o sa il citesc cu atentie, e lung.

Eu vad foarte multa inovatie in ultimul timp; la planoarele F3-RES, la planorul DLG construit de Traian (cel kit din lemn), la avionele printate 3d, etc.

Parca e ceva diferenta intre un Sig Raiser si un PicaRES si amandoua au fix aceleasi materiale. Oricine poate avea acum acasa (sau acces la) o freza CNC, un cutter laser sau o imprimanta 3d si pe un PC de supermarket de azi se poate proiecta orice asa ca da, eu vad multa inovatie si cred ca suntem abia la inceput.

Si nu e nici o gargara cu modelele de 2000 USD, un model e bun sau nu indiferent de cat costa, or fi unii care cumpara modele scumpe sa se asorteze cu statia Futaba 18MZ de 3000 USD (sau viceversa) dar la planoristi mai rar.

Aceasta postare a fost editata de stiganas: 10 March 2017 - 07:23 PM

0

#95 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 17 May 2017 - 09:05 AM

Alt old-timer care ar putea fi regandit pentru clasa asta...

https://www.rcgroups...0-Paragon-plans
... cu picioarele pe pamant ...
0

#96 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 17 May 2017 - 10:01 AM

Vezi postarearenatoa, la 17 May 2017 - 09:05 AM, a spus:

Alt old-timer care ar putea fi regandit pentru clasa asta...

https://www.rcgroups...0-Paragon-plans


...dar cu destul de multe modificari:
- cu un profil ClarkY (in articol zice ceva de flat bottom 12%, ClarkY are 11.7%) nu cred ca e foarte competitiv
- Paragon e din clasa 3m / coarda 25 cm, trebuie scalat mai spre 2m / 20 cm (adica din Bubble Dancer faci Allegro)
- nu vad nici un fel de spoiler (cam ciudat pentru dimensiunile asttea..probabil ClarkY il face destul de lent)
- fuselajul seamana putin cu cel de la Dynamo
Pentru cine e interesat de o constructie similara:
- luati fuselajul de Dynamo de aici (varianta pdf) sau de aici (varianta dxf pentru taiere cu laser)
- puteti folosi un set de nervuri AG35 de 20 cm de aici dar pentru ceva performanta in plus recomand nervurile de Dynamo si pentru usurinta constructiei doar un singur diedru (se pot folosi cele de aici, desenul contine toae elementele pentru o montare usoara, nervuri, piese pentru lojeroane, pentru bordurile de figa si de atac, ba chiar si pentru eleroane)




0

#97 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 17 May 2017 - 10:38 AM

"Pentru cine e interesat de o constructie similara:"
...
Dar nu va iesi Paragon ;)

Mie Clark Y imi place nu e asa rau cum barfesc unii... la Bird of Time e chiar majestic
... cu picioarele pe pamant ...
0

#98 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 17 May 2017 - 01:08 PM

aici

Vezi postarearenatoa, la 17 May 2017 - 10:38 AM, a spus:

...
Dar nu va iesi Paragon ;)
Mie Clark Y imi place nu e asa rau cum barfesc unii... la Bird of Time e chiar majestic


Daca vreti cat mai apropiat de Paragon se ia programul de aici, se ruleaza pentru profilul ClarkY alaturat cu parametri P-type 2 si W-type 2...si se obtine ceva similar cu fisierele alaturate.
La Paragon de 3 m sunt 25-26 de nervuri pe semi-aripa spatiate cam la 6 cm, kitul asta contine 21 de nervuri spatiate la 5 cm.
Pe de alta parte...tin minte ca BoT original avea un airfoil "thin" de 9.5%..si am citit ca Dave Thornburg experimentase cu profile subtiate pina la 7.5% (nu stiu pe ce considerente a ales 9.5%...probabil o optimizare drag/lift si dimensiunile servo de pe vremea aceea). Cam toate build log-urile recente de BoT incep "in loc de profilul original am folosit AG-35/S-3021/whatever" ...ca nimeni nu prea mai foloseste ClarkY. Eu dupa o perioada de inceput cu S-4083 am devenit fan HM51 (de la Dynamo) ... e drept ca are "doar" 7.5% dar e potrivit pentru modele light (la 2 m anvergura sub 500 grame).









Fisiere atasate


0

#99 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 17 May 2017 - 01:40 PM

...sau cel mai apropiat de Paragon de 3m... kitul rulat pentru ClarkY, anvergura 3m, coarda 25 cu distanta intre nervuri 60 mm. Kitul postat mai sus era pentru un Paragon - RE - 2m.
Pentru usurinta la montare am ales tehnologia lonjeronului de la Dynamo (tip "pieptene" sau "cu insertie"). Lonjeronul principal se obtine prin lipirea celor 2 piese de balsa de 2mm si "capacirea" cu carbon 4x1 mm.
Programul ala de desenare nervuri a fost facut exact pentru proiecte simple de genul asta (uni-profil, cu structura "clasica") dar e destul de flexibil si are o gramada de parametri utili cu care va puteti adapta aripa: profil, nr de segmente, amplasare si tip constructiv lonjeroane, distanta intre nervuri, dimensionare platbanda de la BA si BF, joinere rotunde/patrate/dreptunghiulare, spoilere/eleroane/flapsuri samd samd. Trebuie doar sa selectati ca nu doriti valorile implicite pentru F3-RES si va cere dupa aia o gramada de parametri. in curand voi pune o noua varianta in care toti parametrii de rulare se preiau dintr-un fisier de configurare.

Fisiere atasate


0

#100 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 17 May 2017 - 01:46 PM

Vezi postareaender67, la 17 May 2017 - 01:08 PM, a spus:

...nu stiu pe ce considerente a ales 9.5%...probabil o optimizare drag/lift si dimensiunile servo de pe vremea aceea...


Care servo in aripi la BoT ? :unsure:
Numai anarhistii i-au pus eleroane :p
... cu picioarele pe pamant ...
0

#101 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 17 May 2017 - 02:15 PM

Vezi postarearenatoa, la 17 May 2017 - 01:46 PM, a spus:

Care servo in aripi la BoT ? :unsure:
Numai anarhistii i-au pus eleroane :p


Ai dreptate ...cand am cautat planuri pentru BoT am gasit (in format PDF si ce ma interesa de fapt - DXF) chestia atasata (cu eleroane si flasuri) si am ramas cu impresia ca avea suprafete de control.
BoT a fost un model care mi-a placut mult ca forma, din pacate nu am apucat sa scot un kit pentru asa ceva ca era prea mult de munca ...acum cred ca e mai simplu sa mai bag vreo 2-3 linii de cod la programul de desenat nervuri (e doar un caz particular de cum evolueaza coarda in lungul aripii), probabil ar mai trebui sa mai bag si inca 1-2 linii care sa modifice cum se trateaza subtierea profilului (acum am o singura valoare oentru toata aripa... la BoT ar trebui sa fac o subtiere a profilului exact unde se alungeste nervura altfel apare o ingrosare a aripii in zona nervurilor alungite si nu cred ca era asa in planul original)


Fisiere atasate


0

#102 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 04 July 2017 - 05:30 PM

Rezultate de la un recent concurs in Germania.
https://dl.dropboxus...u_ergebnis.html

Pagina generata de aplicatia ModWett, despre care se paote citi si descarca de aici: http://www.christian...wettbewerbe.htm

Nu s-a ajuns inca la suprarealismul din liga mare, unde se zboara fix la secunda si se aterizeaza la cm... din contra, multe zboruri sub 4 minute si aterizari la 3-5m... ca mine :D
... cu picioarele pe pamant ...
0

#103 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 05 July 2017 - 07:44 PM

Vezi postareaOcsiRC, la 10 March 2017 - 12:17 PM, a spus:

Europenii nu sunt singurii care sunt preocupati de “ focusul asupra constructorului “ si desigur a materialelor si metodelor “ clasice “ de constructie.
Americanii au un concurs care se desfosaora oficial cu reglementari si mai interesante … se concureaza doar cu un singur tip de model hlg - de fapt e un mic dlg - , integral balsa ( exceptie intariturile la imbinarea aripii cu fuselajul ,oricum cu suprafata minora ) se cheama “ Falke “ si are foarte multi sustinatori !

Mai multe detalii aici

Uite unul frumos facut de F2B :


Ne-am distrat de minune acolo cu Falke. Am avut 17 concurenti in total.
0

#104 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 09 July 2017 - 08:22 AM

Pentru migaleala la lemnoase de genul asta, am aflat azi ca mesterii de viori si-au facut de-a lungul timpului rindele miniaturale in care literalmente isi baga degetul ca sa le manevreze, atat sunt de mici... dar si finetea aschierii imi inchipui ca e pe masura...
Costa un pic, ma intreb daca o merita investitia intr-un set de 4 sau 5... :unsure:

http://www.ebay.com/bhp/violin-plane

PS: pentru cei care nu "mesteresc" limba engleza, termenul plane in pagina de mai sus nu se refera la avion, ca in "model plane", ci la rindea, care ii zice "razor plane" ;)

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 09 July 2017 - 08:24 AM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#105 Useril este offline   popad 

  • Aeromodelist
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1810
  • Inregistrat: 05-February 09
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Interests:Planoare RC

Postat 09 July 2017 - 07:46 PM

Sau:


Fisier atasat  41BWS7DPEBL._SX425_.jpg (16.83K)
Number of downloads: 5

Aterizari fericite !

PopaD
0

#106 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 10 July 2017 - 03:15 AM

Problema este ascutitul si grosimea lamei. Nu cred ca putem ascuti cutitul lor incat sa concureze cu ceva dedicat balsei:
http://www3.towerhob...?&I=LXAA64&P=ML
Cutitele pentru balsa sunt foarte subtiri. A mai fost un model care avea cutitele, aproape, ca lamele pentru barbierit. M-am cacait si nu am mai apucat.

Aceasta postare a fost editata de dan_mitea: 10 July 2017 - 03:16 AM

0

#107 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 10 July 2017 - 07:42 AM

Asta de la tower o am si eu, luata de la HK, si sincer nu vad ce i-as reprosa... mai ales ca un model nu are curbele unei viori.
La astea de balsa cutitele nu se ascut, ci se inlocuiesc.
https://hobbyking.co...lades-3pcs.html
... cu picioarele pe pamant ...
0

#108 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 10 July 2017 - 01:08 PM

Exact, asta si spuneam. Nu poti compara cutitele de la cele pentru balsa cu celelalte pe care trebuie sa le ascuti si bonus, sunt si mult mai groase.

Aceasta postare a fost editata de dan_mitea: 10 July 2017 - 01:09 PM

0

#109 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 05 August 2017 - 08:28 PM

Calendarul competitional pentru F5j nu cred ca mai are multe evenimente sezonul asta, poate avem timp sa facem o "miuta" neoficiala F3RES si/sau "minitermicos" de 1.5 m.
Pentru ca nu avem reguli stricte prestabilite putem sa cadem de acord asupra regulilor de la noi. Iata ce propun pentru prima intalnire:
- 2 clase : mini (1.5 m no spoilers) si RES (2m).
- "motorul" sa fie gumele uzuale de la HK: cele rosii (ext 6 int 4) si cele albastre (ext 8 int 4 sau 5); propun cele rosii pentru 1.5 m si cele albastre pentru 2 m...plus vreo 50 de metri de sfoara impletita de poliamida sau de fir de nylon
- cred ca in prima miuta putem accepta si "intrusi" mai evoluati cu ceva compozite gen Trotter sau Pulsar sau Element 2m (dar fara flapsuri sau eleroane)
- cine doreste sa participe dar nu are un model de genul asta pot sa tai un kit de Dynamo sau Dynamo XLS (2 m cu spoilere) la un pret rezonabil (150 de lei)
In afara de kituri mai pot pune la bataie 3 gume rosii si 2 albastre.
Pentru cine are posibilitatea sa isi taie singur kiturile mai pun odata fisierele de taiere de la DynamoXLS...

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de ender67: 05 August 2017 - 08:29 PM

0

#110 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 05 August 2017 - 08:31 PM

...si programul de pregatire kituri de aripa folosind ce profile vreti.
0

#111 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 August 2017 - 08:50 PM

Eu doresc sa particip la o astfel de intalnire. La cat de putini suntem as fi mai deschis.

Asadar as zice ca poate participa oricine, cu orice planor (inclusiv spuma) singura conditie ar fi lungimea liniei la sandou (50m sau 100m). In rest orice e tras la sandou e bun. Se poate decide daca punctam sau nu aterizarea functie de distanta (mai degraba nu).

La o asemenea intalnire (concurs) esential e sa ne intalnim cat mai multi si sa fim flexibili, adica sa fie intr-o zi cu vreme buna. Daca vremea nu e potrivita ne intalnim degeaba.

Locul de intalnire nu e chiar oricum caci trebuie sa putem intinde sandourile functie de cum bate vantul.
0

#112 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 05 August 2017 - 08:53 PM

vad ca nu s-a atasat programul....il mai pun odata...

Fisiere atasate

  • Fisier atasat  CAD.zip (307.93K)
    Number of downloads: 8

0

#113 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 05 August 2017 - 09:00 PM

Si ca sa fie mai atractiv... pun la bataie premiile pentru locurile 1-2-3:
- premiul 1: kit pentru dynamo XLS cu dublu fuselaj (sandou si electric)
- premiul 2: kit Dynamo L (de 1.75 m)
- premiul 3: kit de Dynamo (1.5 m)
...cu conditia ca intalnirea sa fie spre sfarsitul lui august , sa mam timp sa le tai
Pot sa fac aripil si cu alte prfile in afara de HM51 (de exmplu S4083 sau AG25)..

Aceasta postare a fost editata de ender67: 05 August 2017 - 09:01 PM

0

#114 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 06 August 2017 - 08:01 AM

Sunt interesat.
Se pare ca spre sfarsitul lui august inca va fi caldura... nu ca acum dar suficienta ca sa nu putem sta la pranz in soare...

In septembrie am de acum weekendurile 8-10 si 22-25 programate.
In rest disponibil oricand, intr-o locatie relativ egal departata de toti participantii, unde sa ne simtim bine, de ce nu o RR de toamna... sau brasov...

In momentul asta lansez 2m cu elasticul rosu si 85m de fir de 0.6, maximul reusit a fost 91m, pe altimetru. As zice ca e suficient pentru ambele clase.
Eu as puncta si aterizarea, doar durata e cam relativa.

Of topic, as dori eu unul din elasticele albastre, atat timp cat mai e disponibil.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#115 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 06 August 2017 - 09:27 AM

Raman week-end-urile 19-20 august (cam din scurt, nu stiu daca reusesc sa tai kiturile la timp), 26-27 august si 2-3 septembrie (eventual si 16-17 septembrie).
Voi taia 3 kituri de aripi cu profile HM51, S4083 si Ag25 (poate si un AG35).
Deocamdata sunt doritori din Bucuresti, Ploiesti si Craiova.
Inscrieri pentru miuta se pot face in acest topic si eventuale comenzi pentri kituri pe PM.
Ca tot facem regulile acum...ce ziceti de urmatorul elastic "oficial" de concurs?
https://www.banggood...ml?rmmds=search
As putea comanda 10 bucati de 10 m sa avem destule....

Aceasta postare a fost editata de ender67: 06 August 2017 - 09:28 AM

0

#116 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 06 August 2017 - 09:34 AM

Vezi postarearenatoa, la 06 August 2017 - 08:01 AM, a spus:

In momentul asta lansez 2m cu elasticul rosu si 85m de fir de 0.6, maximul reusit a fost 91m, pe altimetru. As zice ca e suficient pentru ambele clase.
Eu as puncta si aterizarea, doar durata e cam relativa.


cum adica 2m cu elasticul rosu... ai 2m de elastic din aia 10m ? si 85 m de fir? Cred ca ar trebui sa facem sam=ndoul apropiat de regulile germane,10m elastic+100 m fir + 20 m intindere (maxim).



0

#117 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 06 August 2017 - 10:59 AM

adica model de 2m, nu cauciuc de 2m, aia se cheama prastie :rofl:

Cel rosu de HK are 16mm^2, cel de pe bg are 13mm^2... nu stiu ce sa zic, acum il vad prima oara si pare totusi prea slab la 4.5mm diametru exterior.

Daca avem deja 3+1 gume rosii eu zic ca ajunge, nu o sa lansam mai mult de 4 simultan.
Regulile germane sunt doua:
- 100+15, intindere maxima 145m sau 4 kgf
- 50+10, intindere maxima 2.75 kgf

Cel rosu de HK este pe la mijloc, la 10m duce 65-80 m de fir, intins la 3 kgf. Degeaba pun 100m de fir ca nu inalta mai mult de 90m, nu are forta, trebuie albastru pentru 100m.
Asa ca am luat o rola de 150m, care am impartit-o in 65+85, la acelasi cauciuc, si alternez, cand e calm plat pun firul de 65, cand am vant peste 10 km pun pe cel de 85.
Degeaba pun fir mai mare daca nu e vant, nu se inalta, azi pe adiere sub 5km mai sus de 56m cu firul de 85m nu s-a dus.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#118 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 06 August 2017 - 12:48 PM

Vezi postarearenatoa, la 06 August 2017 - 10:59 AM, a spus:

adica model de 2m, nu cauciuc de 2m, aia se cheama prastie :rofl:

Cel rosu de HK are 16mm^2, cel de pe bg are 13mm^2... nu stiu ce sa zic, acum il vad prima oara si pare totusi prea slab la 4.5mm diametru exterior.

Daca avem deja 3+1 gume rosii eu zic ca ajunge, nu o sa lansam mai mult de 4 simultan.
Regulile germane sunt doua:
- 100+15, intindere maxima 145m sau 4 kgf
- 50+10, intindere maxima 2.75 kgf

Cel rosu de HK este pe la mijloc, la 10m duce 65-80 m de fir, intins la 3 kgf. Degeaba pun 100m de fir ca nu inalta mai mult de 90m, nu are forta, trebuie albastru pentru 100m.
Asa ca am luat o rola de 150m, care am impartit-o in 65+85, la acelasi cauciuc, si alternez, cand e calm plat pun firul de 65, cand am vant peste 10 km pun pe cel de 85.
Degeaba pun fir mai mare daca nu e vant, nu se inalta, azi pe adiere sub 5km mai sus de 56m cu firul de 85m nu s-a dus.


Pai suprafetele ar fi pi/4*(fiext*fiext-fiint*fiint) ...proportionale cu diferenta patratelor diametrelor (iau in calcul numai diferenta patratelor fara factorul de multiplicare pi/4=0.785):
- la cel albastru : ext 8 int 5 => 64-25=39
- la cel rosu: ext 6 int 4 => 36-16=20
- la cel galben: ext 4.5 int 1.7 20.25-2.89=17.36.
Ala galben e "aproape" ca cel rosu ...in ipoteza ca latexul se comporta cam la fel.
Si ala albastru poate fi echivalat cu doua rosii puse in paralel.
Pentru orice eventualitate mai comand 5 bucati de cate 10 m (e 8 dolari bucata)...poate ajunge la timp. Eventual facem cu galben la clasa de 1.5 m si cu rosu la 2 m.
Sau ne bazam doar pe cele 3 rosi ale mele, mai ai tu unul si mai are Iosif unu, cinci cred ca ajung. Si daca e nevoie de forta mai mare putem face si cu cele 2 albastre si rosii cate doua puse in paralel (masuram intai cu un cantar digital de bagaj sa fie forta egala).




0

#119 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 06 August 2017 - 12:59 PM

Eu am doua rosii de fapt, doar ca unul este "neinceput"... concurenti sa fie... si sa gasim o locatie.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#120 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 07 August 2017 - 10:40 AM

Cred ca are zero importanta ce kituri sunt taiate, ce guta, cat elastic folosim.

Singururele lucruri importante sunt daca avem unde organiza intalnirea si cati suntem. Daca ar fi sa fie la Brasov trebuie sa vorbim cu cei de acolo sa vedem unde o putem face caci nu e simplu deloc.

Multi vor fi inca plecati prin vacante in august si septembrie (eu sunt sigur plecat in ultimul WE din august inceput de septembrie). Asadar cred ca trebuie sa incepem cu a face un mic recensamant cu potentiali concurenti si WE-urile in care pot participa.

Daca zic ca vin 10 sunt sanse sa apara 5-6 in ziua respectiva.
0

Arata acest topic


  • 10 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro