Modelism - RHC Forum: Pareri proiect cnc router - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3

Pareri proiect cnc router

#31 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 25 March 2016 - 09:42 PM

Vezi postareaLa Trovanti, la 25 March 2016 - 01:38 PM, a spus:

e si varianta asta, gata facut la 1000 euro
https://www.stepcraf...stepcraft-2-420


15 kg are jucaria aia......daca ai prin casa vreun cotoi care se urca pe gantry, il indoaie :pardon:
0

#32 Useril este offline   Darius12 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 48
  • Inregistrat: 28-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 25 March 2016 - 10:28 PM

Imagine atasata: Untitled3.png

asa de ansamblu sa vad daca ma duc intr-o directie buna sau rea, sa reduc din dimensiuni?sunt prea mici motoarele?Am sa folosesc surub cu bila, ce pas sugerati?

ceva in genu dimensiuni: 1500X1000x500 masa de lucru 1000x800x200

greutate masa X fara portal aprox 70kg, portal 30kg, asta fara motoare,eventual sa pun cum a zis steelmind in teava mai subtire beton,

au sa vina doua motoare din cele pe care le am pe X si unu pe Y iar Z ori il folosesc pe cel recuperat dintr-o imprimanta : 23KM-K207-03V, ori cumpar altul

motor de frezare imi place cel sugerat de katran Hertz de 0.75kw, cel chinezes care il am acum, a inceput sa aiba joc(am gresit eu de 3-4 ori si am dat cu scula de material, hai 5-6)
0

#33 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 25 March 2016 - 10:37 PM

Comerntariu pentru mesajul cu link spre cnc de 1000 euro.

Intai ca este foarte micut, apoi ca are ghidajele direct din profilul de aluminiu+role, suruburile sunt cam din aceeasi gama (trapezoidale), in banii aia il primesti demontat... Cursa pe Z pare deosebit de generoasa, dar este obtinuta cu pretul micsorarii rigiditatii. Scoti ceva mult mai bun in banii aia, chiar daca e mult de chituit si de dat multa vopsea ca sa arate frumos. E drept ca de multe ori lucrezi cu scule foarte mici si solicitarile nu-s mari, dar parca se poate si mai bine de atat. E o parere subiectiva, nu vreau sa generalizez.

Efectiv cand merg la Mairon in sectia lor de productie si vad table debitate perfect din otel de 100 mm grosime, si cand stiu ca e cam 3 lei/kg materialul, imi vine sa uit si de aluminiu si de profile Bosch si de tot . Ma zgarie de multa vreme pe creier un CNC in 5 axe, micut cat sa prelucreze 100x100x100. Tot umblu dupa reductoare armonice bune si mici... Dar asta-i problema mea. Si glumeam candva ca mai am doua probleme de rezolvat pe lumea asta:
1. Sa copiez un produs chinezesc si sa-l scot mai ieftin ca ei.
2. Sa aflu compozitia aerului dintr-un gogosar.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 25 March 2016 - 11:00 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#34 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 25 March 2016 - 10:59 PM

Tot eu la telefon... Lucrezi repede in SW si e de admirat. Felicitari si din partea mea. In ce ai postat nu sunt exact elementele importante. Conteaza mult inaltimea mesei sau a zonei de prelucrat fata de structura, fata de ghidaje. E doar o idee, dar daca nu iti este util spatiul de sub profilele care sustin ghidajele, micsoreaza-l cat poti de mult. Ghidajele urcate atat de sus nu-mi suna frumos. E drept ca daca folosesti teava groasa nu sunt mari probleme, dar le poti reduce si pe alea mici.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 25 March 2016 - 11:01 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#35 Useril este offline   Darius12 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 48
  • Inregistrat: 28-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 26 March 2016 - 06:18 AM

Vezi postareabitex, la 25 March 2016 - 10:59 PM, a spus:

Tot eu la telefon... Lucrezi repede in SW si e de admirat. Felicitari si din partea mea. In ce ai postat nu sunt exact elementele importante. Conteaza mult inaltimea mesei sau a zonei de prelucrat fata de structura, fata de ghidaje. E doar o idee, dar daca nu iti este util spatiul de sub profilele care sustin ghidajele, micsoreaza-l cat poti de mult. Ghidajele urcate atat de sus nu-mi suna frumos. E drept ca daca folosesti teava groasa nu sunt mari probleme, dar le poti reduce si pe alea mici.



Katran spune, ca motoarele mele sunt slabute, de aceea vreau sa fac portalul cat mai usor(material mai putin, si din alum nu otel). Mai jos nu le las pt ca si asa am Z mic, as vrea sa fac acele picioruse mai mari.Imagine atasata: Untitled4.png

Aceasta postare a fost editata de Darius12: 26 March 2016 - 06:18 AM

0

#36 Useril este offline   La Trovanti 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 119
  • Inregistrat: 07-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Horezu
  • Interests:http://www.cazare-horezu-pensiuni.ro/

Postat 26 March 2016 - 07:42 AM

Au fost 2 alternative cu CNC-uri facute cu structura din aluminiu
https://grabcad.com/...-router-frame-2
si
https://www.stepcraf...stepcraft-2-420
Ca sa nu fim partinitori va rog sa comentati si la primul
0

#37 Useril este offline   La Trovanti 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 119
  • Inregistrat: 07-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Horezu
  • Interests:http://www.cazare-horezu-pensiuni.ro/

Postat 26 March 2016 - 07:56 AM

Privitor la ghidaje.
Ghidajul care intentionezi sa-l folosesti este pe la 50 euro 500 mm. Deoarece este semideschis are o rigiditate mult mai mica decat un ghidaj inchis.
Sugerez varianta DIY cu rulmenti(mai ieftina si mai rigida). Varianta din poza sau cu lateralele reglabile cu suruburi. Daca te intereseaza pun un desen cu o varianta pentru profilul ales de 80x80x3.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: cnc_fot_17.jpg

Aceasta postare a fost editata de La Trovanti: 26 March 2016 - 07:58 AM

0

#38 Useril este offline   katran 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1143
  • Inregistrat: 08-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:CNC , motociclism , aviatie
    comerciala , grafica 3D .

Postat 26 March 2016 - 08:33 AM

Man ... nu face portalul mai usor !!! Fa-l greu si rigid , cat mai rigid posibil . Teoretic , folosind
surub cu bile , chiar si un motor de 1N/m o sa plimbe o greutate mare , problema apare la oprire ( franare ) ...
Sa " miste " un ansamblu , un motor stepper nu necesita multa putere ... sa-l opreasca corect sau sa-l tina nemiscat unde trebuie , acolo
e tot smenul ...

N-am nimic cu structura de otel daca e facuta corect , dar cine poate sa faca asa ceva in regim DIY ? Umplerea cu beton e o idee
extraordinara , si nici nu e greu de implementat , dar , daca nu reusesti sa pui ghidajele paralele si in acelasi plan , toata
munca e in zadar ... Eu " militez " pentru structura de aluminiu pentru ca e mult mai usor de aliniat , este modulara , poti sa
pui masina " patrat " chiar daca nu-ti iese montajul la marele fix ... iar din experienta pot sa-ti spun ca o structura de
aluminiu bine construita poate sa frezeze aluminiu la precizia toolroom ( 0.025mm ) daca ai niste suruburi cu bile de calitate ...

Din schita nu reiese cum integrezi suruburile cu bile ... unde le pui si cum le " legi " in ansamblu ... Din experienta personala ,
recomand sa nu te sui la cer cu portalul ... monteaza-l cat mai aproape de masa , la o distanta de maxim 160-180mm ( gantry clearance ) .
In definitiv ce vrei sa prelucrezi ? Niste placi ( indiferent ca sunt lemn , plastic sau aluminiu ) ? Cat de groase o sa fie placile alea ?
Daca pui o menghina pe masa , oricum nu pui una prea inalta ... o sa vrei una low profile , gen Gerardi . Chiar daca pui un Kurt sau un Toolmex ,
tot nu ai nevoie de mai mult de 200mm sub portal ...

Pune motoarele in spate , nu in fata ... ghidajele pe portal pune-le la 90 de grade ( ala de sus orizontal , iar cel de jos rotit 90 de grade
catre fata masinii ) in felul asta greutatea se descarca mult mai corect ... am construit o masina asa , si a iesit super ok .

Incerca sa " ingropi " rulmentii liniari ( patinele ) macar 3-4mm ... rigidizeaza foarte mult ansamblul , si ai si o referinta de
montaj corecta . Foloseste neaparat cuplaje zero-backlash ( oldham ) , in nici un caz din alea elastice ...

Incerca sa imaginezi un sistem de reglare a unghiurilor pentru motorul de frezare ... ceva care sa te lase sa pui blestematul ala de
motor perpendicular pe masa ... n-ai idee cat de importanta e chestia ... pentru ca n-ai sa reusesti sa pui motorul drept din montaj ,
este aproape imposibil ...

Si fa o schita ceva mai elaborata ... mai completa ... sa intelegem si noi ce pasarele i-ti umbla prin minte .


cheers.
0

#39 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 26 March 2016 - 12:20 PM

Vezi postareaDarius12, la 26 March 2016 - 06:18 AM, a spus:

Katran spune, ca motoarele mele sunt slabute, de aceea vreau sa fac portalul cat mai usor(material mai putin, si din alum nu otel). Mai jos nu le las pt ca si asa am Z mic, as vrea sa fac acele picioruse mai mari.Atasament Untitled4.png


Niste afirmatii cred ca sunt necesare. 1) rigiditatea este abilitatea unui material de a se opune deformarii. Exista "2 tipuri" de rigiditati: a)rigiditatea fiecarui element in parte , si; B) rigiditatea ANSAMBLULUI format din fiecare element in parte. De exemplu, daca faci un cadrul din otel de 10 mm grosime (excelent) dar il sudezi doar in puncte (doar pr scopul acestui exemplu), se cheama ca ai rigiditate foarte buna a fiecarui element dar rigiditatea ansamblului este foarte proasta. Bad decision, wasted money. 2) o masa mai mare a ansamblului este un efect al rigiditatii si nu o cauza a ei (adica masa adaugata fara cap - adica acolo unde nu face nici o diferenta-nu mareste rigiditatea, dar rigiditatea facuta cu cap adauga masa ansamblului ). Ca atare diminuarea masei NU trebuie sa fie un obiectiv decat daca nu afecteaza rigiditatea; aici este un pic dureros caci asa cum barfeam mai devreme cu La Trovanti, nu avem metode analitice de investigat, asadar suntem in domeniul lui "eu cred ca...". Chiar si asa experienta si bunul simt tehnic pot fi niste calauze extraordinare, cu conditia sa auzim si ascultam vocea lor.....(vorba unui prieten:" sunt sanatos la cap; mi-au confirmat asta Vocile !); 3) cand masina se misca trebuie sa-ti imaginezi multe momente de torsiune care se intampla simultan; stiu ca e dificil, dar o masina in 3 axe are 3 seturi de directii de adresat SIMULTAN. La ce ajuta asta ? Cateva reguli de aur: a) cat mai multe diagonale pe distante mai lungi (contra-vantuiri), b)ramforsari pe distante scurte (gusee) pe toate directiile; c) de preferat elemente de structuri inchise - prismatice de preferat, dar si paralelipiped este ok (adica decat sa ai 1 placa de portal mai groasa mai bine 3 placi mai subtiri si "inchise" intre ele (triunghi in sectiune). Poate pare doar vorbarie, dar te asigur ca nu e.
0

#40 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 26 March 2016 - 12:39 PM

Un exemplu practic: sper ca ai scos vreodata apa din fantana la tara. O fantana tipica are un ax pe care se infasoara lantul care scoate galeata si o manivela pe care o invarti ca sa scoti apa. Sa ne imaginam ca axul este portalul tau iar miscare de rotatie la manivela este momentul de torsiune cauzat de motorul de frezare cand misca in lungul masinii. Acum sa ne imaginam ca la capatul celalalt al axului mai este o manivela iar cineva incearca sa invarta axul in sens opus . Axul va fi " condus" sa se "strambe" precum o rufa pe care o storci dupa ce o speli. Si acum mergem in desen si ne uitam la traversa portalului prinsa cu cateva suruburi. Daca tu ai fi moment de torsiune, te-ai lasa "impresionat" de cateva suruburi ?
0

#41 Useril este offline   La Trovanti 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 119
  • Inregistrat: 07-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Horezu
  • Interests:http://www.cazare-horezu-pensiuni.ro/

Postat 27 March 2016 - 08:23 AM

De acord cu ce a subliniat Steelmind, in doua cuvinte :structura este compusa din elemente (suficient de rigide pentru prelucrarea propusa) si prinderi (suficient de rigide, contravantuiri ) care sa rigidizeze ansamblul.
Propun sa continuam discutia cu prinderile. Fixe si demontabile. Eu consider si ghidajele liniare o "prindere demontabila".

1)Recomand sudarea profilelor 80x80x3 cu otel patrat la capete in care se dau gauri si filete pentru prindere. Aceasta prindere permite aliniera masinii. Daca pe viitor consideri ca misca o intaresti cu cateva puncte de sudura.
2)De acord cu Katran ca ar trebui folosita o contragreutate pentru Z ;uzeaza surubul mai putin, foloseste in mod egal ambele flancuri, nu cade axa Z la oprirea curentului
3) Am deschis discutia mai devreme ghidaj liniar semideschis (de cumparat ) cu cel facut inchis (din rulmenti, cu cale de rulare pe cornier). Ghidajul semideschis are blocul din aluminiu si degeaba ai creat o superstructura cand capeti joc aici.
Ghidajul inchis cu rulmenti 608 suporta 80kgf pe rulment mult peste cel gata cumparat.
4) Personal as prefera un CNC cu portal fix. La modelul in discutie eroarea totala= erX+erY+erZ. Portalul fix este mult mai rigid. http://www.romanblack.com/cnc_good.htm

Aceasta postare a fost editata de La Trovanti: 27 March 2016 - 08:26 AM

0

#42 Useril este offline   Darius12 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 48
  • Inregistrat: 28-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 05 April 2016 - 07:04 PM

Am ramas fara calculator o perioada, de aceea inactivitatea.

cam asta imi sunt pasaricile:
Imagine atasata: Untitled5.png

intradevar ca sa pot pune motorul perfect paralel fata de ghidaj mai ales dupe ce pun ghidajele paralele unul fata de celalalt are sa fie a little bit trikcy.

ma gandeam atunci sa fac un suport principal care sa fie bine anorat de baza cu sloturi pe care sa pun un al doilea suport de care sa fie prins motorul. Reglajul sa il fac prin acele slotur (in curand desen).Automat si placa de care e prin suportul pt surubul cu bile are sa fie cu sloturi.

Aceasta postare a fost editata de Darius12: 05 April 2016 - 07:04 PM

0

#43 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 05 April 2016 - 10:26 PM

Vezi postareaDarius12, la 05 April 2016 - 07:04 PM, a spus:

Am ramas fara calculator o perioada, de aceea inactivitatea.

cam asta imi sunt pasaricile:
Atasament Untitled5.png

intradevar ca sa pot pune motorul perfect paralel fata de ghidaj mai ales dupe ce pun ghidajele paralele unul fata de celalalt are sa fie a little bit trikcy.

ma gandeam atunci sa fac un suport principal care sa fie bine anorat de baza cu sloturi pe care sa pun un al doilea suport de care sa fie prins motorul. Reglajul sa il fac prin acele slotur (in curand desen).Automat si placa de care e prin suportul pt surubul cu bile are sa fie cu sloturi.




Prisme, prisme, prisme, prisme..........cea laterala cu motorul fie o faci mai mica, fie o decupezi. Rigiditatea este cea mai buna in cazul in care ai prisme, prisme, prisme, prisme........

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Darius.jpg

0

#44 Useril este offline   Darius12 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 48
  • Inregistrat: 28-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 07 April 2016 - 03:05 PM

Ma uit dupa profil de aluminiu acum, si am o nelamurire, care e diferenta dintre "Profil Heavy si Profil Light"?
0

#45 Useril este offline   Teleflyer 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 202
  • Inregistrat: 24-April 08
  • Gender:Male
  • Location:iasi

Postat 09 April 2016 - 09:03 AM

Vezi postareaDarius12, la 07 April 2016 - 03:05 PM, a spus:

Ma uit dupa profil de aluminiu acum, si am o nelamurire, care e diferenta dintre "Profil Heavy si Profil Light"?

heavy e "mai gros in carne" ceva mai solid.
ce ma nedumereste e faptul ca ai lasat placa care va sustine axa z mult sub portal, la 131mm fata de masa in timp ce portalul e la 250mm. ori nu ai nevoie de piese de 250mm inaltime si atunci cobori mai jos sinele de pe axa y castigand ceva rigiditate, ori daca intr-adevar ai nevoie de 250 mm ridici acea placa pana la nivelul de jos al traversei portalului.
0

#46 Useril este offline   Darius12 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 48
  • Inregistrat: 28-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 11 April 2016 - 08:31 AM

Vezi postareaTeleflyer, la 09 April 2016 - 09:03 AM, a spus:

heavy e "mai gros in carne" ceva mai solid.
ce ma nedumereste e faptul ca ai lasat placa care va sustine axa z mult sub portal, la 131mm fata de masa in timp ce portalul e la 250mm. ori nu ai nevoie de piese de 250mm inaltime si atunci cobori mai jos sinele de pe axa y castigand ceva rigiditate, ori daca intr-adevar ai nevoie de 250 mm ridici acea placa pana la nivelul de jos al traversei portalului.


am pus sinele de ghidaj la sloturile de la profilul de aluminiu, de aceea a iesit aceea distanta, placa am lasat-o jos ca sa nu fac placa ce tine motorul prea lunga, ca sa ajung freza pana la punctul 0.

De aici am sa comand sinele de ghidaj, am vazut ca sunt cel mai ieftin pe acest, recomandati altceva?
0

#47 Useril este offline   Teleflyer 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 202
  • Inregistrat: 24-April 08
  • Gender:Male
  • Location:iasi

Postat 11 April 2016 - 04:26 PM

Vezi postareaDarius12, la 11 April 2016 - 08:31 AM, a spus:

am pus sinele de ghidaj la sloturile de la profilul de aluminiu, de aceea a iesit aceea distanta, placa am lasat-o jos ca sa nu fac placa ce tine motorul prea lunga, ca sa ajung freza pana la punctul 0.

De aici am sa comand sinele de ghidaj, am vazut ca sunt cel mai ieftin pe acest, recomandati altceva?

Cred ca găsești hiwin la mev2000 la pret mai bun
0

#48 Useril este offline   Darius12 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 48
  • Inregistrat: 28-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 12 April 2016 - 02:46 PM

Intradevar sunt mai ieftine la mev2000, ms.

Katran cu ce fel de suruburi ai prins sinele de profilul de aluminiu?

Aceasta postare a fost editata de Darius12: 12 April 2016 - 02:47 PM

0

#49 Useril este offline   florinhome 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 137
  • Inregistrat: 28-November 14

Postat 12 April 2016 - 04:47 PM

sunt piulite speciale pentru profilele din aluminiu, le cumperi tot de acolo de unde iei si profilele.
Imagine atasata: piulita profil.jpg
suruburi cu cap imbus gasesti in dedeman

Aceasta postare a fost editata de florinhome: 12 April 2016 - 04:48 PM

0

#50 Useril este offline   Hypo 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 66
  • Inregistrat: 02-April 14
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 12 April 2016 - 09:30 PM

Piulite gasesti la tech-con, iar suruburi la Rocast.
0

#51 Useril este offline   Darius12 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 48
  • Inregistrat: 28-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 13 July 2017 - 02:45 AM

Poate ati crezut ca am renuntat dar nu e așa. Sunt la 70%.
Nu stiu cum leg cele 2 motoare de pe a-a X la breakout board. Folosesc fire dir si pull la de la aceleasi pini de pe breakboar la ambele drivere? Sau alta iesire de pe breakout board?
0

#52 Useril este offline   Elicopter 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 565
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Alba Iulia

Postat 13 July 2017 - 10:50 AM

Legi amandoua iesirile in paralel de la bob , sau configurezi din mach3 axa a slave la axa x .
Ar fi interesante ceva poze cu constructia actuala , sa vedem cam cum arata magaoaia .

Aceasta postare a fost editata de Elicopter: 13 July 2017 - 10:51 AM

Ceea ce cauti aceea gasesti
0

#53 Useril este offline   Darius12 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 48
  • Inregistrat: 28-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 13 July 2017 - 08:51 PM

Doar o poza, telefonul meu face poze destul de mari 6Mb iar sa il aduc la limita de 500kb e o corvoada.
Imagine atasata: 20170713_135617_HDR.png
0

#54 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 14 July 2017 - 08:47 AM

Vezi postareaDarius12, la 13 July 2017 - 08:51 PM, a spus:

Doar o poza, telefonul meu face poze destul de mari 6Mb iar sa il aduc la limita de 500kb e o corvoada.
Atasament 20170713_135617_HDR.png


Importa poza in Paint si esti ok (pe computer).
0

#55 Useril este offline   nickrvl 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 296
  • Inregistrat: 18-November 16
  • Gender:Male
  • Location:Rm Valcea

Postat 14 July 2017 - 02:22 PM

Sau poate redimensiona cu PIXLR, aplicatie ptr mobil care la salvarea pozei o poate modifica la ce dimensiune se doreste....
0

#56 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 14 July 2017 - 03:04 PM

Vezi postareanickrvl, la 14 July 2017 - 02:22 PM, a spus:

Sau poate redimensiona cu PIXLR, aplicatie ptr mobil care la salvarea pozei o poate modifica la ce dimensiune se doreste....


Pe mobil eu folosesc "Photo&Picture Resizer" (pe android).
0

#57 Useril este offline   Darius12 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 48
  • Inregistrat: 28-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 14 July 2017 - 05:18 PM

Am sa mai fac poze pe masura ce avansez.
Acum am probleme cu PC-ul care il foloseam pentru cnc. Nu mai vede tastaura usb si nu pot trece de bootare caci imi da eroare pe floppy disk si nu pot intra in bios sa rezolv problema. Mai am un PC dar nu are port LPT pe el, acum ma gandesc sa ii pun o placa LPT, dar din cate am citits se poate sa am probleme daca nu e portul direct de pe placa de baza.
0

#58 Useril este offline   Darius12 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 48
  • Inregistrat: 28-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 15 July 2017 - 02:17 PM

Nu gasesc documentatie sa leg driverele mele (Dm860 A) la noul Bob (hy-jkm5), daca cineva ma poate ajta as fi recunoscator.

Asta am gasit eu :""XN" (X axis DC neutral), "XD" (X axis Direction signal) and "XS" (X axis Step signal). The "XE" (X axis Enable signal)"
0

#59 Useril este offline   Elicopter 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 565
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Alba Iulia

Postat 15 July 2017 - 02:49 PM

https://www.google.r...F090616%2F(JK02)BB5002_HY-DIV268N-5A(TB6600)part1.png&imgrefurl=http%3A%2F%2Ftotcnc.com%2Ftblog%2F22_instruction-breackout-board-bb5002-5axis&docid=7720-kZdoIG8mM&tbnid=BjvKkGG2lUA5XM%3A&vet=10ahUKEwiyyYG4qYvVAhWFPxQKHUqAC6IQMwgtKAgwCA..i&w=500&h=727&client=firefox-b&bih=855&biw=1600&q=hy-jkm5&ved=0ahUKEwiyyYG4qYvVAhWFPxQKHUqAC6IQMwgtKAgwCA&iact=mrc&uact=8

uite ceva ajutator .
Daca i dai cautare pe google image cu hy-jkm5 gasesti o multime de poze cu conexiunile pe care trebuie sa le faci .

Aceasta postare a fost editata de Elicopter: 15 July 2017 - 02:51 PM

Ceea ce cauti aceea gasesti
0

#60 Useril este offline   Darius12 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 48
  • Inregistrat: 28-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 15 July 2017 - 04:24 PM

Treaba e ca eu am 3 drivere Dm860 A si un driver DIV268N-5A. Pana acum driverele Dm860 avea suntat (+) de la dir si step si enable, iar ce gasesc eu pentru driverul imi spune sa ma de la ""XN" (X axis DC neutral) de pe bob la (-) dir si step. Eu pentru moment am pus asa pentru driverul DIV268N-5A, si am legat "XN" la (+) pentru driverele Dm860 A. Inca nu le-am alimentat dar, vreau sa fiu sigur inainte sa le dau tensiune.
0

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro