Modelism - RHC Forum: F3K " Alpha " - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 18 Pagini +
  • « Prima
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

F3K " Alpha " un DLG pe platforma Synergy II

#181 Useril este offline   mvpricop 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1424
  • Inregistrat: 08-February 06

Postat 08 June 2016 - 12:15 PM

Putem sa stim de unde aveti miezurile frezate? Se mai poate si pentru altii? Ce material este?
Cu sau fara de motor,
Io le zbor pentru popor!

Schaum vor dem Mund,
Und Papier fuer der Fund!
0

#182 Useril este offline   OcsiRC 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 567
  • Inregistrat: 16-April 14
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 08 June 2016 - 04:33 PM

Vezi postareamvpricop, la 08 June 2016 - 12:15 PM, a spus:

Putem sa stim de unde aveti miezurile frezate? Se mai poate si pentru altii? Ce material este?


Miezurile au fost frezate taman in Rusia , sunt frezate dintr-o replica ruseasca a rohacell-ului , la dimensiunile matritei care e executata dupa acelasi proiect de aripa Synergy II al lui cn0rris ,de aici sansa de compatibilitate - adica nu e de mare folos daca nu ai in ce sa-l laminezi ... Daca iti doresti pot sa-ti dau detalii de cost PM , dar daca ai rabdare voi putea freza chiar eu in viitorul .. sa-l numesc apropiat ( 5-7 saptamani ) din polistiren extrudat , Airex sau Rohacell ...
0

#183 Useril este offline   mvpricop 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1424
  • Inregistrat: 08-February 06

Postat 08 June 2016 - 06:08 PM

Astept pentru rohacell.
Rusii mi-au placut ca mereu au avut si carbon si epoxi si kevlar si mylar, numai ca unele se numesc un pic diferit fata de americani.
Cu sau fara de motor,
Io le zbor pentru popor!

Schaum vor dem Mund,
Und Papier fuer der Fund!
0

#184 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 08 June 2016 - 11:02 PM

Cu masina mica poti sa frezezi aripile in citeva bucati.
0

#185 Useril este offline   OcsiRC 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 567
  • Inregistrat: 16-April 14
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 26 June 2016 - 09:36 PM

Ultima varianta de ampenaj orizontal , dimensiuni si suprafata mai apropiata de Snipe :rolleyes: ... cu canal de scurgere " frezat " manual :pardon:

Fisiere atasate


0

#186 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 28 June 2016 - 02:00 PM

Si inca o data ai uitat sa pui gauri de aliniere. Ma omori. L-ai facut tu sau altcineva?
0

#187 Useril este offline   OcsiRC 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 567
  • Inregistrat: 16-April 14
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 28 June 2016 - 04:24 PM

Vezi postareaF2B, la 28 June 2016 - 02:00 PM, a spus:

Si inca o data ai uitat sa pui gauri de aliniere. Ma omori. L-ai facut tu sau altcineva?


E matrita de ampenaj procesata cu " economii " de a doua firma de prelucrari prin aschiere, cei care au omis gaurile de aliniere respectiv canalele de scurgere :angry: ...sunt prea valoroase ca sa le las sa zaca, asa ca am executat eu pe fata inferioara canal de scurgere , pe fata superioara chiar nu o sa fac nimic de acest gen , mi-am marcat repere simetrice si dupa ce termin de lustruit ... prin incercari atente si repetate o sa dau si gaurile... :pardon:
Efortul e meritoriu pentru ca la matrita asta am si fisierele pentru frezatul miezului , nu sunt inca in stadiul potrivit , dar am deja materialul pentru miez .. rohacell 31 IG-F 1250 x 625 mm 6 mm :rolleyes:

Fisiere atasate


0

#188 Useril este offline   OcsiRC 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 567
  • Inregistrat: 16-April 14
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 03 July 2016 - 08:54 PM

In sfarsit … a sosit timpul pentru teste, versiunea beta in lucru , in teorie , repetabilitatea ar trebui sa fie fara de sfarsit ( asta daca nu zgari sau crap matrita, sau mai vazut asemenea gafe ) … deocamdata lupta cu gramele :rolleyes: de data asta subiectul este aripa … :pardon:

Fisiere atasate


0

#189 Useril este offline   Zippo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Suceava

Postat 03 July 2016 - 09:15 PM

Foarte ingrijit lucrat, asta imi place cel mai mult.

Succes si sa ai o surpriza placuta maine dimineata la cafea . :good:
0

#190 Useril este offline   Travel Air 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1225
  • Inregistrat: 26-September 12
  • Gender:Male
  • Location:Vaslui
  • Interests:Zbor

Postat 03 July 2016 - 09:36 PM

Aripa de top, nu gluma :drinks:
Ai pus rohacelul?

Am zarit si un pahar pe-acolo, sanatate si succes!
Bogdan Floria

bogdan.floria@aeromodelism.ro
bogdanfloria@gmail.com
0757110983

"Norocul astepta tacut stiind viitorul"
0

#191 Useril este offline   OcsiRC 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 567
  • Inregistrat: 16-April 14
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 04 July 2016 - 10:21 PM

Vezi postareaTravel Air, la 03 July 2016 - 09:36 PM, a spus:

Am zarit si un pahar pe-acolo, sanatate si succes!


Multumesc !

Rezultatele sunt incurajatoare ... :rolleyes: , semiaripa trimata grosier , e drept ca nu e competitiva gratie utilizarii segmentelor de extrudat taiate cu fir cald - in planuri liniare care nu urmaresc intocmai variatia de grosime a profilului , urmare am zone unde tesatura nu s-a mulat 100 % pe miez - dar, cu greutate si rigiditate care promite ... :good:

66,2g semiaripa , asta ma face sa fiu optimist cat priveste greutatea posibila a unei aripi complete , probabil nu mai mult de 130-140 g pastrand configuratia actula , desigur cu miez frezat ...

Fisiere atasate


0

#192 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 06 July 2016 - 07:16 PM

66g la prima incercare este bine de tot in special cind este facuta cu spuma normala. Rohacellu este mai usoar. Pentru ca materialele cintaresc la fel in general greutatea vine direct de la rasina care o bagi in aripa.

Fa stratul exterior si baga-l in punga 30 secunde. Separat pune fibra de sticla pe spuna (ceva similar 3M77) si taie spuma la dimensuinea finala.

Dupa ce pui spuma in mulaj foloseste o rola super uscata cu rasina si pune suficient cit se uda fibra dupa care mutate mai departe. Cind faci asta daca ai o lampa desupra poti sa te uiti la reflectie si iti dai seama imediat daca ai terminat de udat sectiunea respectiva. Daca este lucios este ud. Cu cit rola este mai uscata cu atit produsul final va fi mai usor.

Succes in contimuare
0

#193 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 06 July 2016 - 07:19 PM

Aripile cu niez frezat cau cu contructie hollow cintaresc cam la fel nu este mare diferenta intre ele. Presupun aceiasi aripa dar constructie diferita. Hollow constructie va face o suprafata mai lisa dar sint un pic mai fragile.
0

#194 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 06 July 2016 - 08:21 PM

Intre timp, alti frezeaza CNC direct balsa plina si scot 287g la 2m... pare cam sisifica munca abordarea asta cand poti scoate mai simplu prin metode clasice... :unsure:
... cu picioarele pe pamant ...
0

#195 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 06 July 2016 - 08:54 PM

Renatoa,

nu te agita, de ce zic , ca la modele de serie greutatea e 290-340 gr?

Si apoi fiecare mai minte 10-20 % la greutate .

Ca sa nu mai spunem ca l-au zburat la vant 0,5-1m/s, daca erau 6 m/s se rupea in aer.

Si inca nu dau date tehnice si poze detailate.

Ciao Sorin.
0

#196 Useril este offline   OcsiRC 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 567
  • Inregistrat: 16-April 14
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 07 July 2016 - 09:26 AM

Vezi postarearenatoa, la 06 July 2016 - 08:21 PM, a spus:

Intre timp, alti frezeaza CNC direct balsa plina si scot 287g la 2m... pare cam sisifica munca abordarea asta cand poti scoate mai simplu prin metode clasice... :unsure:


Te asigur fara pic de retinere ca executia unei aripi cu o asemenea evolutie a profilului si cu o torsiune atat de complexa a aripi nu poate fi executata prin “ metode clasice “ , sunt convins ca daca era posibil NIMENI nu ar investi atat de mult timp si efort utilizand aceasta tehnologie :rolleyes: … mai mult decat atat pot sa afirm ( cu riscul de a necajii pe cei care incearca inca sa obtina aripi competitive utilizand laminare intre foi de mylar chia si sprijinite pe negativele rezultate din decuparea cu fir cald - sunt sigur ca cei care au incercat pot sa confirme asta ) ca alte tehnici duc constant la modele cu comportament absolut aleator si asta nu din vina constructorului … si inca nu am atins subiectul numit repetabilitate si interschimbabilitate precum si avantajele pe care le confera ...

Aceasta postare a fost editata de OcsiRC: 07 July 2016 - 09:27 AM

0

#197 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 07 July 2016 - 09:54 AM

Pai ce poate fi nerepetabil decat densitatea si fibra la balsa, ca in rest... CNC-ul frezuieste de n ori acelasi lucru... pasarelele canta... :)

http://www.rc-networ...12&d=1453800880
http://www.rc-networ...16&d=1453801317
... cu picioarele pe pamant ...
0

#198 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 07 July 2016 - 11:36 AM

Vezi postarearenatoa, la 07 July 2016 - 09:54 AM, a spus:

Pai ce poate fi nerepetabil decat densitatea si fibra la balsa, ca in rest... CNC-ul frezuieste de n ori acelasi lucru... pasarelele canta... :)

http://www.rc-networ...12&d=1453800880
http://www.rc-networ...16&d=1453801317

Hai sa o luam altfel: cea mai usoara balsa e de 60 kg/m3, uzual pe la 120 kg/m2.
Spumele gen rohacell sunt pe la 30 kg/m3...la 60 kg/m3 o spuma e considerata "grea".
De obicei peste balsa aia mai pui si ceva fibra cu epoxi... cum pui si peste spuma.
Ca sa ii maresti rezistenta la profile subtiri schimbi fibra de sticla cu carbon...
Si uite asa ajungi la concluzia ca daca tot ai un CNC in loc sa frezezi balsa mai bine frezezi spuma...
Si daca tot pui la vacuum profilele subtiri ai nevoie de un suport rigid ...si ajungi la matrita.
Parca mai amintisem pe forum de un DLG (FW5 Rookie) facut de Podivin (http://www.pcm.at/Rookie/index.html) in care au folosit matritele de la modelul compozit spuma/carbon (http://www.pcm.at/fw5/index.html) dar facut cu materiale ieftine (balsa)


0

#199 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 07 July 2016 - 11:39 AM

Pe balsa as putea pune fibra cu WBPU fara vacuum... :unsure: ... ergo sum, alta rima nu am gasit :)

Pretul la rohacell bloc, din care sa poti freza, cred ca e cam daramator fata de balsa... :unsure:

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 07 July 2016 - 11:41 AM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#200 Useril este offline   OcsiRC 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 567
  • Inregistrat: 16-April 14
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 07 July 2016 - 12:12 PM

Vezi postarearenatoa, la 07 July 2016 - 11:39 AM, a spus:

...
Pretul la rohacell bloc, din care sa poti freza, cred ca e cam daramator fata de balsa... :unsure:


Diferenta de pret se reflecta in caracteristicile pe care le ofera vs balsa:

- 3,5 -4 ori mai usoara
- rigiditate comparabila
- nu are fibre deci nu exists riscul de a crapa de directia lor

si ar mai fii :

- elasticitate /suporta compresie
- nu absoarbe rasina - celule inchise
- se prelucreaza prin frezare la dimensiuni cu tolerante de 0,05 mm fara sa mai fie necesara finisarea , care ar duce la denaturarea dimensiunilor

si daca roata a fost deja inventata ... procedurile sunt verificate / testate ... la ce bun sa mai indoi odata coada la virgula ... doar timp sa am cat mi-as dori !
0

#201 Useril este offline   OcsiRC 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 567
  • Inregistrat: 16-April 14
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 07 July 2016 - 12:29 PM

Si desigur exista varianta mai atractiva ca si costuri , bineinteles mult mai lucrativa , utilizand rohacell de 1mm in tehnologie " coaja " , unde pentru varianta si mai ieftina poate fi utilizat inclusiv balsa , desigur cu neajunsurile de rigoare - prea putin atractiva reducere de costuri raportat la volumul de munca....
Oricum nu am acces la CNC pt frezat spuma -asta cred ca e tot ce as mai putea solicita la procesatori ca sa fiu etichetat clar " cu o doaga lipsa " - asa ca pentru o vreme aripile vor fi construite utilizand aceasta tehnologie .
0

#202 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 07 July 2016 - 01:50 PM

Daca suntem aici, este indubitabil ca nu suntem cu doage normale, asta e clar :)
... cu picioarele pe pamant ...
0

#203 Useril este offline   OcsiRC 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 567
  • Inregistrat: 16-April 14
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 10 July 2016 - 08:10 PM

...activitati creative in weekend , suportul matritelor cu diedru de 5,5 grade ... si rezultatele ... :good:

Fisiere atasate


0

#204 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 11 July 2016 - 01:09 AM

Acuma intelegi de ce am facut aripile detasabile din doua bucati. Mai usor un pic. Buna treaba spor la lucru. Esti numai la inceput.
0

#205 Useril este offline   OcsiRC 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 567
  • Inregistrat: 16-April 14
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 11 July 2016 - 09:43 AM

Vezi postareaF2B, la 11 July 2016 - 01:09 AM, a spus:

... Mai usor un pic. Buna treaba spor la lucru. Esti numai la inceput.


Multumesc Traian

Daca faci referire la debitarea in unghi si alinierea imbiniralor matritei ... am rezolvat deja si aspectul asta , astept adezivul pentru Corian ca sa lipesc mulajele pe suporti , a fost desigur o provocare fata de executia suportilor in sine , dar am solutionat-o cu succes... doar ca nu am considerat ca e necesar sa prezint si solutiile tehnice utilizate... :rolleyes:
Voi posta varianta finala in momentul in care matrita e pregatita pentru laminarea primei aripi :good:

Aceasta postare a fost editata de OcsiRC: 11 July 2016 - 09:43 AM

0

#206 Useril este offline   OcsiRC 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 567
  • Inregistrat: 16-April 14
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 13 July 2016 - 08:48 PM

Ultimele finisari ... de maine incepe distractia :rolleyes: :drinks:

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de OcsiRC: 13 July 2016 - 08:50 PM

0

#207 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 14 July 2016 - 02:30 PM

Arunci materialele pe fereastra. O sa fie grea. Daca faci cu Kevlar atunci stai cu Kevlar. Carbonu nu adauga tare mult in afara de greutate. Pune fibra de sticla usoara cu disser de carbon sila bordu de atac poti sa faci ce faci acolo. Eu as incerca prima aripa numai cu Fibra de sticla si disser. Uitete la Steigeison aici a doua aripa din stinga si fa ceva similar. Este ieftin si produce o aripa usoara si folosibila. As pune o banda de carbon Uni de 100gsM la bordul de atac cam 13mm la baza si subtieaza la 5mm la virf. Pto folosi acelasi material prntru lonjeroane principale. Alea leas face 20mm la baza si 10mm la virf. O sa iasa un model foarte misto. Deabea astept sa vad ce o sa iasa in continuare.
0

#208 Useril este offline   OcsiRC 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 567
  • Inregistrat: 16-April 14
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 14 July 2016 - 10:49 PM

Vezi postareaF2B, la 14 July 2016 - 02:30 PM, a spus:

Arunci materialele pe fereastra....

Testele de greutate si rezistenta trebuie facute !
Daca iti dadeam lista de materiale si schema de laminare imi puteai spune sau garanta tu sau altcineva ca rezultatele vor fii multumitoare... ? Foarte probabil NU .
Sunt investitii de timp si materiale care imi fac somnul mai linistit si care imi confera siguranta ca ceea ce fac e corect si corespunde asteptarilor pe care le am . E important ca in primul rand eu sa fiu multumit , asta ma motiveaza sa gasesc solutii si sa continui cu curaj proiectul la care m-am inhamat ...
In momentul in care voi avea feedback despre greutatea primei aripi integral mulate in matrita ...voi stii unde si ce anume sa modific , deocamdata rezistenta /greutatea si nu in ultimul rand aspectul estetic sunt factorii pe care ii am in vedere , cat priveste fidelitatea geometriei si a profilului , e scopul matritelor sa o determine .
Nu cred ca utilizarea d-box-ului din carbon trage atat de mult la cantar, dar ofera clar un plus de rigiditate , oricum e varianta care o pun acum in opera ,diferenta consta in faptul ca in loc de tesatura de sticla cu disser recomandata ,utilizez tesatura de kevlar ,desigur cu disser :rolleyes:
Schema de laminare este cea verificata anterior ... :rolleyes:

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de OcsiRC: 14 July 2016 - 10:50 PM

0

#209 Useril este offline   OcsiRC 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 567
  • Inregistrat: 16-April 14
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 15 July 2016 - 10:28 AM

Activitati nocturne ... s-a facut mult prea tarziu ca sa mai prelucrez imaginile , rezultatele mai jos ... :unsure: Azi urmeaza intradosul :good:

Fisiere atasate


0

#210 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 15 July 2016 - 02:31 PM

Foarte ingrijit lucrat.

Bravo Ocsi.

Bafta.

Ciao Sorin
0

Arata acest topic


  • 18 Pagini +
  • « Prima
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro