Modelism - RHC Forum: F3K " Alpha " - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 18 Pagini +
  • « Prima
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

F3K " Alpha " un DLG pe platforma Synergy II

#211 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 15 July 2016 - 05:23 PM

Scuzama daca am fost cam abrupt. Intentia nu a fost aia. Daca esti suparat pe mine eu ma retrag de aici in special daca sfatul meu nu este dorit.

Sint sistememe si combinatii de materiale deja testate care merg mai in toate modelele actuale. Unele mai grele dar mai rigide altele mai usoare dar tot rigide etc, cu tote astea mai toate urmaresc cam aceleasi straturi de materiale. Daca te uiti la poza de aripi de la Steigeisen cam alea sint toate configuratiile populare acolo. Nu zic sa urmaresti exact ce este acolo dar in general se urmarete aceiasi reteta mai la toate. Eu am zis ca este o pierdere de timp pentru ca o data ce pui Kevlar nu mai trebuie Disser si nici la bordul de atac nu ii trebuie carbon Kevlar spuma fibra de sticla merge bine dar in orice caz aripa va iesi cam greuta pe la 60g pe aripa. Daca as recomanda in inceput de drum cu compozite ar fi exact cum vezi in poze acolo incepind cu aripa din dreapta si te muti treptat catre stinga cu carbon 100%.

Materiale in general si folosesti combinatii de ceea ce este in lista de jos.
Kevlarul 36g/M2 (pentru partea de exterior la aripa)
fibra de sticla este 25g/M2
Carbonu la 30-40g/M2
Fir de carbon 1K
Kevlar la balamale 60g/M2
Lonjeroane Unidiractional 100g/M2
Rhoacell 1mm grosime.

Daca te uititi la poza de la Steigeisen prima din Stinga este probabil Fibra de sticla Rohacell fibra de sticla Uni de 100g si niste carbon de 40 la baza aripii. Asa ceva deja ai facut cind ai facut cozile. Daca lansezi sub 50M probabil va merge bine.
Urmatorea este probabil La fel ca cea deasuopra dar a adaugat Disser cu carbon de 1K
Urmaroarea a adaugat carbon la bordul de atac similar cu ce incerci acuma.
Cea de Kevlar este Kevlar usor de 36g Rohacell fibra de sticla la interior
Cea de carbon este la fel Carbon Rohacell Fibra de sticla.
Mulajele arata excelelnt si ma bucur ca faci progres.
0

#212 Useril este offline   mvpricop 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1424
  • Inregistrat: 08-February 06

Postat 15 July 2016 - 09:10 PM

E un proiect frumos, bravo. Imi aduc aminte cu placere de emotia de la scoaterea din matrita.
Cu sau fara de motor,
Io le zbor pentru popor!

Schaum vor dem Mund,
Und Papier fuer der Fund!
0

#213 Useril este offline   OcsiRC 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 567
  • Inregistrat: 16-April 14
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 15 July 2016 - 10:03 PM

Vezi postareaF2B, la 15 July 2016 - 05:23 PM, a spus:

Scuzama daca am fost cam abrupt. Intentia nu a fost aia. Daca esti suparat pe mine eu ma retrag de aici in special daca sfatul meu nu este dorit.


Traian

Apreciez foarte mult toate interventiile si sugestile tale ! Sunt bazate pe o vasta experienta personala si dupa cum ai constatat nu ma sfiesc sa te consult ori de cate ori am nelamuriri sau nu am convingerea ca solutiile mele ar fi cele mai potrivite ...
Aripa pe care o execut acum e destinata antrenamentului ,urmare o construiesc un pic mai robusta ca sa reziste la " sifonari " chiar daca greutatea rezultata va fi un pic peste medie gratie combinatiei kevlar/carbon .
Urmatoarele vor fi laminate dupa aceiasi schema dar utilizand tesatura de sticla de 25g/m2 , lojeroanele principale si cele pentru flaperoane urmeaza a fi aplicate pe interior in lacasele slefuite in materialul de sandwich ( deocamdata airex de 1,2 mm C70 din care am un stoc pe care vreau sa-l utilizez, apoi urmeaza rohacell 31 IG-F care va duce la o scadere atractiva de greutate ) ,asta pentru ca panglicile sa nu fie aparente , de asemenea iau in considerare aplicarea pe statul interior a disserului pentru ca sunt de-a dreptul fascinat de solutiile constructive utilizate la Concept .
Deocamdata simpatizez cu D-box-ul din carbon pentru plusul de rezistenta la torsiune pe care-l confera , mi-ar place acoperire integrala din Carboweave /Carboline , dar stii tu ...costul ma descureajeaza putin , urmare mi-am dezvoltat tehnologia proprie de " tesut " carbon , imi iese sub 1/2 din pretul pietei ( e cel utilizat curent ) , dar procedura este foarte lucrativa si rovingul de 1k pare ca a disparut de pe piata , urmare nu ma pot lauda cu stocuri atractive de materie prima...
Cel tarziu luni/marti o sa pot cantari aripa, mai am multi pasi pentru care trebuie sa-mi dezvolt proceduri ( executie lonjeroane , alinierea /pozarea si fixarea lor precum si slefuirea bordurilor in vederea imbinarilor cu spuma ingrosata ) asa ca mai repede nu se poate mai ales ca nu vreau sa las graba sau nerabdarea sa-mi pericliteze calitatea produsuli finit :rolleyes:
Te rog sa intervii ori de cate ori iti pare ca sar calul , orice observatie e un bun subiect de analiza ! :good:

Aceasta postare a fost editata de OcsiRC: 15 July 2016 - 10:06 PM

0

#214 Useril este offline   OcsiRC 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 567
  • Inregistrat: 16-April 14
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 17 July 2016 - 02:37 PM

... continuarea , sambata e o zi administrativa, deci nu am prea mult timp , nu am reusit decat un intrados... :angry2:

Fisiere atasate


0

#215 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 18 July 2016 - 06:50 PM

De ce l-ai facut separat? Trebuia facut din o bucata toata aripa.
Un tric pentru tine. Dupa ce scoti toata rasina afara cu servetele nu mai trebuie nici bleeder cloth nici servetele. Eu am folosit un tub mare de plastic poly si am pus servetele sub mulaj partea de deasura de poly era direct pe fibra de sticla proaspat mulata. Cind demulezi o sa iasa usor de pe piesa din mulaj. O data ce ai pus vid nu mai poti sa scoti afara si sa pui inapoi pentru ca fibra de sticle din interior o sa stea agatata de punga.
Ce zic pe scurt elimina toate servetele bleader etc din interior. Foloseste servetele dedesubt s transmiti vidu prin piesa.
0

#216 Useril este offline   OcsiRC 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 567
  • Inregistrat: 16-April 14
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 18 July 2016 - 07:47 PM

Nu se poate la ora asta pentru ca gaurile de centrare sunt perpendiculare pe suprafata matritelor , iar matritele de extrados sunt fixate definitiv pe suportul de diedru la cate 5,5 grade fata de orizontala… asta nu mi-ar permite culisare pe axe a matritelor de intrados …
Dupa ce scot prima aripa integral mulata si verific acuratetea suprapunerii perimetrale , voi executa gauri de centrare prin tot ansamblul suport + matrite inchise , verticale , apoi voi imbina si matritele de intrados obtinand la final 2 matrite ( extrados + intrados ) care se vor putea suprapune culisand pe axele de ghidare verticale …
Deocamdata le culisez pe axele existente dar fiecare matrita de semiplan de intrados separat …
Mai jos imagini lamuritoare :

Fisiere atasate


0

#217 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 19 July 2016 - 08:31 PM

Aia nu este o problema. Fa niste tije rotunde cu tesire de vreo 7 grade si se rezolva problema. Alta solutie este sa pui matrita de sus in pozitie dupa care insertezi tijele de aliniere, solutia numarul 2 este mai periculosa daca incerci sa demulezi inainte de a scote tijele de aliniere afara. Eu prefer tije cu cap de forma de glont.
0

#218 Useril este offline   OcsiRC 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 567
  • Inregistrat: 16-April 14
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 20 July 2016 - 09:13 PM

Ajustari …ajustari …ajustari …

Inainte de inchiderea matritei am facut cateva teste :rolleyes: … am constatat ca mai am de ajustat muuult grosimea “ miezului “ :angry: … la urmatoarea aripa o sa incerc sa slefuiesc materialul de coaja inainte de laminare… in conditiile date e o munca de “ chinez pensionar “ :pardon: , toate astea costa mult timp .. timp .. timp ..

Mai jos dimensiunea profilului in zona balamalei, la imbinare respectiv capatul planului …

Fisiere atasate


0

#219 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 21 July 2016 - 02:07 PM

Taie niezul de spuna 5mm mai scurt la bordu de fuga, La bordu de atac taie miezul 1-2mm scurt, da cu facaletu si preseaza un pic. Zona la bordu de fuga si bord de atac se umple in general cu epoxy cu microbaloane.

Daca vrei sa salvezi timp uneste mulaju de intrados cum ai facut mulaju de extrados si muleaza intradosu si extradosu int-o singura operatie. Cind mulezi fa tot senvisul intr-o singura operatie. Se pare ca acuma tu mulezi suprafata exterioara si spuma, dupa care in operatia urmatoare adaugi fibra la interior. Asta adauga o zi intreaga. Combina opeartiile astea doua intro singura opeartie.
Stiu ca ai probelme de spatiu dar in mod normal se muleaza complect cele doua jumatati dupa care a dou azi unesti cele doua jumatati. In general se muleaza totu intr-o zi iar a doua zi se unesc jumatati si gata. Ziua trei demulezi si pregatesti pentru modelu urmator.
0

#220 Useril este offline   OcsiRC 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 567
  • Inregistrat: 16-April 14
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 22 July 2016 - 08:28 AM

Vezi postareaF2B, la 21 July 2016 - 02:07 PM, a spus:

Taie niezul de spuna 5mm mai scurt la bordu de fuga, La bordu de atac taie miezul 1-2mm scurt, da cu facaletu si preseaza un pic. Zona la bordu de fuga si bord de atac se umple in general cu epoxy cu microbaloane.

... Se pare ca acuma tu mulezi suprafata exterioara si spuma, dupa care in operatia urmatoare adaugi fibra la interior. Asta adauga o zi intreaga....


Asta e si strategia de dimensionare a miezului pe care am gandit-o , am retinut solutia !
Cat priveste sesiunea de constructie a sandwich-ului, pare ca inca o vreme o voi face in doi pasi , daca aplic concomitent si stratul interior de tesatura , " miezul " se transforma intr-un bloc foarte greu de ajustat - slefuit la dimensiunile de inchidere a matritei - deocamdata trebuie sa-mi refac tiparele de decupare atat pentru miez cat si pentru stratul interior de tesatura , aripa are un profil mult mai subtire decat cel de Zone V2 , de asemenea nu pot aloca zilnic cele 2-4 ore pentru operatiile de constructie , probabil as putea optimiza putin situatia ...
Dupamasa de ieri am alocat-o pentru sectiuni 3D in aripa pe traiectoria de amplasare a lonjeronului principal si exportul in 2D necesara decuparii lor... asadar apar inca multe faze paralele care nu sunt perfectate , asta mai fura timp pana cand voi avea setul complet de tipare si componente :rolleyes: sunt convins ca si tu ai trecut prin asta ... e lung drumul de la concept pana la produsul finit ... oricum sunt pe ultima suta .. :good:

Fisiere atasate


0

#221 Useril este offline   OcsiRC 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 567
  • Inregistrat: 16-April 14
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 23 July 2016 - 10:34 AM

Gratie implicari lui LasetCut , " scobitorile " adica lonjeroanele centrale decupate perimetral cu cate 1 mm spre interiorul sectiunii pentru a compensa grosimea sandwich-ului , au sosit cu bine, urmeaza sa le " innobilez " cu cate un start de tesatura de carbon la +45/-45 si apoi pot trece la finalizarea aripii :rolleyes:

Multumesc Bogdan !

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de OcsiRC: 23 July 2016 - 10:35 AM

0

#222 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 23 July 2016 - 04:33 PM

Ocsi,

unde vrei sa pui tesatura de carbon? pe lateralele lonjeroanelor? Cam grea operatie si va trebui sa le slefuiesti ca o sa ajunga si rasina acolo.Si nu stiu daca operatia se justifica.

Nu e mai simplu sa pui niste banda roving de carbon pe intrados si extrados in interior si apoi sa lipesti peste benzi lonjeroanele cand inchizi aripa?

Zic si eu dar tu fa cum vrei.

Bafta

Ciao Sorin
0

#223 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 25 July 2016 - 07:11 PM

Sorin este suficient sa pui bada de carbon o data. Iar cel mai bine pui pe stratul exterior unde este usor plus adauga cea mai multa rezistenta. Daca te uiti la toate DLG-urile facute cu contructia asta nici unu nu are lonjeron dublu Exterior interior in fiecare coaja de aripa. Chestia esta ca nu poti sa tii banda plata perfect in partea de interior. Cum ai pus un pic de val acolo (deci nu curge plat) acolo se va rupe.

Dar mai important este, ca este inutila si adauga greutate fara prea multe beneficii, Ideia este similara ca si cum ai face un pod suficient de rezistent sa tina la orice si mai adugi intaritura la el chiar daca nu are nevoie.

Traian
0

#224 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 25 July 2016 - 07:15 PM

Ocsi nu ai nevoie de strat de carbon deasupra la lonjeronele de balsa. Tot ce fac lonjeroanele previn compreasia care nu este foarte puternica. Eu nu am pus niciodata nimica peste balsa si nu am avut nici o problema.
0

#225 Useril este offline   OcsiRC 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 567
  • Inregistrat: 16-April 14
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 26 July 2016 - 09:26 PM

Vezi postareaF2B, la 25 July 2016 - 07:15 PM, a spus:

Tot ce fac lonjeroanele previn compreasia care nu este foarte puternica.


Asa am considerat si eu , urmare am utilizat doar o fasie de tesatura de sticla intre cele 2 lonjeroane de 2 mm lipite pentru a ajunge la 4 mm ... :rolleyes: , weekend-ul trecut, respectiv saptamana asta nu sunt deloc prolifice sub aspectul evolutiei constructiei , treburi administrative si multe altele , recuperez saptamana viitoare :good:
Modificarea de mai sus a dus la un lonjeron foarte rigid si cu doar 2 g mai greu :rolleyes: inainte de imbinare erau cat se poate de fragile, acum sunt bune de nuielusa :)

Fisiere atasate


0

#226 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 28 July 2016 - 11:16 PM

Teasteaza pe fundu lui Edi. :)
0

#227 Useril este offline   OcsiRC 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 567
  • Inregistrat: 16-April 14
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 02 August 2016 - 07:52 PM

Inapoi pe redute ... ultima sesiune de "croitorie" si de vacuumare , maine lonjeroanele isi vor ocupa locul ... si deseara " inchid " matrita ... :rolleyes: vineri extrag ,trimez apoi analiza si cantar ... :unsure:

Fisiere atasate


0

#228 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 02 August 2016 - 08:04 PM

Intre timp uite cum arata niste matrite de la Podivin:
https://www.facebook...?type=3
https://www.facebook...?type=3
0

#229 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19167
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 02 August 2016 - 08:16 PM

Nu stam noi mai bine la lemn... :unsure: doar romanul e frate cu codrul :D
... cu picioarele pe pamant ...
0

#230 Useril este offline   OcsiRC 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 567
  • Inregistrat: 16-April 14
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 02 August 2016 - 08:26 PM

Vezi postarearenatoa, la 02 August 2016 - 08:16 PM, a spus:

Nu stam noi mai bine la lemn... :unsure: doar romanul e frate cu codrul :D

Bun e lemnul , nu zic nu ... dar e putin depasit ... :rolleyes:

Vezi postareaender67, la 02 August 2016 - 08:04 PM, a spus:

Intre timp uite cum arata niste matrite de la Podivin:
https://www.facebook...?type=3
https://www.facebook...?type=3


Nu vad nimic care sa ma inspire ...
0

#231 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 02 August 2016 - 08:58 PM

Uite aici:
https://www.facebook...?type=3
Daca te uiti cu atentie la matrita se termina EXACT pe linia BF...fara margine sau sant pentru eliminare rasina in exces...
Cred ca e o solutie practica...ai buna vizibilitate lsa muchie si aliniere si strangi din menghina pina iti convine grosimea
E drept ca nu e pentru DLG, e pentru un model de 2m dar cu constructie similara....
0

#232 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 02 August 2016 - 09:18 PM

...si poza asta e interesanta:
https://www.facebook...?type=3
Frezeaza mai intai un negativ, trag un pozitiv dupa el si de-abia dupa asta fac negative si le slefuiesc.
Asa au posibilitatea sa lucreze cu mai multe matrite si nu isi fac probleme de uzura sau zgarietui sau deformari ..pur si simplu mai fac o matrita.
Asta e deosebirea intre productia e 1-2 bucati si productia de serie..
0

#233 Useril este offline   OcsiRC 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 567
  • Inregistrat: 16-April 14
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 02 August 2016 - 09:21 PM

Vezi postareaender67, la 02 August 2016 - 08:58 PM, a spus:

...
Cred ca e o solutie practica...ai buna vizibilitate lsa muchie si aliniere si strangi din menghina pina iti convine grosimea
E drept ca nu e pentru DLG, e pentru un model de 2m dar cu constructie similara....


Canalul de scurgere e o " gaselnita" care isi are rostul ! E locul unde excesul de spuma ingrosata se poate scurge la inchderea matritei , daca imi frezam mulajele din aluminiu - asa cum mi-as fi dorit initial ,dar am renuntat rapid din cauza costului de prelucrere cu 70 % mai mare - imi faceam canale si la bordul de atac ! In conditiile date , trebuie sa dozez cu multa atentie volumul de " spuma " pentru ca totul ramane in interiorul aripii..asa se acumuleaza grame peste grame .....
Jonglarea cu " grosimea " BF prin strangerea mai mult sau mai putin a mulajelor ... e o eroare .. la ce m-am mai chinuit sa frezez 3d , sa slefuiesc / lustruiesc cu maxima atentie matritele daca apoi denaturez profilul ... ?!?
La varianta asta de matrite poti strange cat iti doresti tu..oricum matrita se inchide pe umerii perimetrali ... Singurul neajuns al canalelor de scurgere este ca formeaza un " perete " care e greu de indepartat /trimat , motiv pentru care inainte de a lipi matritele de intrados in diedru , voi obtura cu silicon de mulaj canalul inferior de scurgere asigurand macar pe una dintre fete planeitatea lipiturii ! :good:
Deasemenea siliconul are elasticitatea necesara pentru a tolera presiunea de inchidere ...
Imaginile de pe site-uri sunt educative pana la un anumit punct ... apoi realitatea si situatiile de care te lovesti in timpul constructiei te invata ca nu tot ce frumos prezentat e si UTIL :rolleyes:
0

#234 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 02 August 2016 - 10:38 PM

Mai frati unii dintre noi nu au Facebook si nu putem sa ne uitam acolo la pozne.

Iti trebuie bord de fuga la mulaj. Este folosit ca ghidaj sa presezi spuma plat acolo cind faci aripa hollow.
0

#235 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 03 August 2016 - 09:46 AM

Vezi postareaF2B, la 02 August 2016 - 10:38 PM, a spus:

Mai frati unii dintre noi nu au Facebook si nu putem sa ne uitam acolo la pozne.

Iti trebuie bord de fuga la mulaj. Este folosit ca ghidaj sa presezi spuma plat acolo cind faci aripa hollow.


image1 si image2 erau pentru modelul fara margine/sant la BF ...image 3 si image4 erau cu cele 3 stagii ale metritelor

Fisiere atasate


0

#236 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 03 August 2016 - 10:42 AM

Nu stiu daca se merita sa faci o matrita negativ frezata.

Mai ales din fibra, dupa aia sa faci pozitiv din fibra si abia apoi sa faci negativul in care lucrezi.

In primul rand ca intre primul si ultimul negativ sunt abateri datorita contractiei apoi e mult de lucru aiurea.

Daca vrei sa faci mai multe matrite e mai rentabil sa faci un model pozitiv de alumuniu cum fac cei care se respecta, apoi pe modelul de aluminiu faci cate matrite negative din composite vrei.

Sau daca te tine jucaria faci matrita direct din aluminiu , una , doua, trei,...

Mai e un aspect de care se tine cont la realizare, ce e mai usor sa faci un model pozitiv perfect din al sau o matrita negativ din aluminiu ?, asta pentru ca in functie de forma se renteaza executia primei sa celei de a doua variante.

Matritele care se termina la bordul de scurgere au inceput sa se faca prin anii 85-90, mai tarziu au evoluat cam asa cu face Ocsi si altii ca el .

Bafta.

Ciao Sorin
0

#237 Useril este offline   OcsiRC 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 567
  • Inregistrat: 16-April 14
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 03 August 2016 - 11:35 AM

Vezi postareaSORIN CAIUS, la 03 August 2016 - 10:42 AM, a spus:

...
Daca vrei sa faci mai multe matrite ....
...
Ciao Sorin


Nu cred ca e motivant sa faci mai multe matrite , mai ales daca tii cont de costurile de executie si de timpul necesar finisarii . Matritele de corian sunt putin mai sensibile date fiind caracteristicile materialului , dar cu atentie si rabdare se pot mula multe seturi de aripi /ampenaje samd…

Mai degraba trebuie tinut cont de volumul de executie propus …amanunt care se raporteaza la numarul de solicitari …
In ce ma priveste ,faptul ca imi fac 3 modele si am oricand disponibilitatea de a mai face unul sau mai multe … ar trebui sa ma multumeasca…desigur nu asta e obiectivul :rolleyes:

Cat priveste succesul proiectului lucru care influenteaza volumul potentialelor solicitari , sunt cat se poate de optimist avand in vedere gradul de incantare a celor care zboara modelele cu platforma identica ...dar ... am foarte multe rezerve in ce priveste numarul celor care ar fii interesati sa achizitioneze un model din aceasta categorie vs ofertele imbatabile ca pret ( dar discutabile ca realizare si parametrii ) pe care HK le ofera … :pardon:
0

#238 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 03 August 2016 - 01:07 PM

Ocsi,

normal ca cine face mai multe matrite e o firma care face productie si are desfacere mare.

Pentru un amator care face 10-20 de modele pe an, asta in cazul fericit in care modelul e reusit si are ceva clientela care cumpara de la el , e de ajuns o matrita pentru un model.

La o adica cu matrita ta poti face si 50 de modele pe an, sa ai tu clienti care vor modele, ca de putut se poate.

Ce spuneam mai sus se aplica la firme consacrate, cunoscute pentru calitatea modelelor si in primul rand care au clientela si isi permit investitiile in matrite multiple.

Din pacate e destul de greu sa ajungi sa joci in liga lor, din motive pe care le cunoastem cu totii.

Bafta.

Ciao Sorin
0

#239 Useril este offline   OcsiRC 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 567
  • Inregistrat: 16-April 14
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 03 August 2016 - 09:42 PM

Punctul ... de unde nu mai e cale de intoarcere .... :rolleyes:

Fisiere atasate


0

#240 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 04 August 2016 - 02:05 PM

Asteptam cu nerabdare sa vedem cum iese. Bravo ai facut mult progres. :yahoo: :drinks: :clapping:
0

Arata acest topic


  • 18 Pagini +
  • « Prima
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro