Modelism - RHC Forum: F3K " Alpha " - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 18 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

F3K " Alpha " un DLG pe platforma Synergy II

#91 Useril este offline   OcsiRC 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 567
  • Inregistrat: 16-April 14
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 20 April 2016 - 11:53 AM

Am folosit tesatura de 25g/m2 , mai aveam optiunea de 18g/m2 dar imi pare prea subtire ca sa confere rezistenta , am compensat cu fasii de carbon rezistenta si probabil nu voi mai lamina nimic pe partea interioara , adezivul de contur o sa compenseze rigiditatea :good:
E piesa de test , dupa masa lipesc jumatatile... maine voi stii cum stau :pardon:

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de OcsiRC: 20 April 2016 - 11:55 AM

0

#92 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 20 April 2016 - 03:43 PM

12-15% nu inseamna 12-15% mai multa greutate. Spuma creste in greutate de 8 ori daca dublezi dimensiunile iar suprafata de 4 ori dca dublezi aceleasi dimeniuni. Deci in cazul tau aproximativ la 15% greutatea spumei creste 50% si greutatea fibrei de sticla creste .3 pe fiecare parte inmulteste cu 2 ca pui sticla pe doua parti si creste la .6. Hai sa rotunjim si sjungi la un ampenaj care desi este marit la 15% greutatea creste 50% peste ce fost orignal. In alte cuvinte daca pastrai dimensuinile originale fara sa fii mai intelept aveai un ampenag de vre-o 6g. Alta concluzie este ca faci treba excelenta in ceea ce priveste greutatea esti perfect si mai usor nu se poate. 3g in coada nu pare mlt dar cind adaugi 15-18g in bot sa balansezi la un DLG devine rapid o problema. Mai fa la fel si la ampenaju orizontal si ai un bolovan zburator chiar daca ai facut o aripa excelenta.

Daca tot ai avut ceva probleme cu alinierea mulajelor as face din nou mulaje la dimensiune normala si as pune gauri pentru aliniere de data asta.

Inapoi la aripa si greutatea ei. Acealsi lucru se aplica si la aripa in ceea ce priveste grreutea. Doua aripi identice una cu cord de 185mm si una cu cord de 165mm vor avea doua greutati total diferite. In practica aripa cu cord de 185 vime la 55-60g iar aripa cu cord de 165 vine la 45-50 pentru ca pui mai mult material sa intaresti o aripa mai ingusta.

Eu zic urmatorul: Faci o treaba excelenta. Mai intreba si tu din cind in cind si vei elimina multe neplaceri. Daca altii s-au dat cu capu de pamint evita sa faci acelasi lucru si tu.

Inca ceva. Sper ca folosesti spuma cu celula inchisa (closed cell). Daca da atunci poti sa speli PVA cu apa si gata. Lasa-l sa se susuce dupa aia ca nu se vaintimpla nimica. Fa un test si cintareste o bucata de spuma, dupa care pune-o in apa si lasa sa se usuce si cintareste din nou. daca este la fel ti-ai dovedit ca nu vei avea probleme.

Eu folosesc Zyvax FlexZ de un an de zile si este incredibil de bun.

Daca vobsesti adauga un strat de culoare alba sub culoare si vei avea niste culori briliante.

12-15% nu inseamna 12-15% mai multa greutate. Spuma creste in greutate de 8 ori daca dublezi dimensiunile iar suprafata de 4 ori dca dublezi aceleasi dimeniuni. Deci in cazul tau aproximativ la 15% greutatea spumei creste 50% si greutatea fibrei de sticla creste .3 pe fiecare parte inmulteste cu 2 ca pui sticla pe doua parti si creste la .6. Hai sa rotunjim si sjungi la un ampenaj care desi este marit la 15% greutatea creste 50% peste ce fost orignal. In alte cuvinte daca pastrai dimensuinile originale fara sa fii mai intelept aveai un ampenag de vre-o 6g. Alta concluzie este ca faci treba excelenta in ceea ce priveste greutatea esti perfect si mai usor nu se poate. 3g in coada nu pare mlt dar cind adaugi 15-18g in bot sa balansezi la un DLG devine rapid o problema. Mai fa la fel si la ampenaju orizontal si ai un bolovan zburator chiar daca ai facut o aripa excelenta.

Daca tot ai avut ceva probleme cu alinierea mulajelor as face din nou mulaje la dimensiune normala si as pune gauri pentru aliniere de data asta.

Inapoi la aripa si greutatea ei. Acealsi lucru se aplica si la aripa in ceea ce priveste grreutea. Doua aripi identice una cu cord de 185mm si una cu cord de 165mm vor avea doua greutati total diferite. In practica aripa cu cord de 185 vime la 55-60g iar aripa cu cord de 165 vine la 45-50 pentru ca pui mai mult material sa intaresti o aripa mai ingusta.

Eu zic urmatorul: Faci o treaba excelenta. Mai intreba si tu din cind in cind si vei elimina multe neplaceri. Daca altii s-au dat cu capu de pamint evita sa faci acelasi lucru si tu.

Inca ceva. Sper ca folosesti spuma cu celula inchisa (closed cell). Daca da atunci poti sa speli PVA cu apa si gata. Lasa-l sa se susuce dupa aia ca nu se vaintimpla nimica. Fa un test si cintareste o bucata de spuma, dupa care pune-o in apa si lasa sa se usuce si cintareste din nou. daca este la fel ti-ai dovedit ca nu vei avea probleme.

Eu folosesc Zyvax FlexZ de un an de zile si este incredibil de bun.

Daca vobsesti adauga un strat de culoare alba sub culoare si vei avea niste culori briliante.

Am scris un roman aici :rolleyes:

Aceasta postare a fost editata de F2B: 20 April 2016 - 03:44 PM

0

#93 Useril este offline   OcsiRC 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 567
  • Inregistrat: 16-April 14
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 20 April 2016 - 05:01 PM

Vezi postareaF2B, la 20 April 2016 - 03:43 PM, a spus:

...
Am scris un roman aici :rolleyes:


Multumesc pentru sfaturi , apreciez implicarea din partea cuiva care are multa experienta practica in constructia dlg-urilor ! :good:

Sunt optimist relativ la greutatea ampenajului de test , am indepartat 1,6 g din excesul de spuma care era peste umerii matritei , maine voi vedea cat de usor / greu este raportat la ampenajul utilizat la Zone V2 .

Ampenajele au suprafata mai mare pentru ca sunt orientate ca aspect inspre Snipe , asa am primit proiectul 3D de la Chuck ( cn0rris ) sunt incantat sa il utilizez din cel putin doua motive :

1. am inclusiv proiectul pentru “ miez ” respectiv suportii de fixare cu vacuum ( pentru ambele ampenaje )
2. aceleasi ampenaje le utilizeaza si Viktor la noul model si pare ca “ se iubeste “ mult cu aripa SII

Din pacate , inca, nu am trecut la Airex sau Rohacell , folosesc polistiren extrudat feliat la 1,2-1,5 mm cu fir cald , e o solutie de tranzit pana fac cateva modele , apoi functie de viteza cu care avansez la executia cnc-ului , voi trece la miez frezat din rohacell , mai am nevoie de ceva bugetare si desigur timp ca sa-l finalizez . Bineinteles am stoc acoperitor de Airex de 1,2 mm pe care urmeaza sa il utilizez dupa ce acumulez un pic de experienta in executia aripilor “ coaja “ :rolleyes:
Am citit mult despre Zyvax Flex -Z ,din pacate e un produs putin utilizat in Europa ,are un singur reprezentant in UK care nu concepe sa imi livreze un singur bidon de un galon , orientarea este spre distribuitori care sa achizitioneze volume , pe care ar urma sa le receptioneze direct din State , in Romania produsul nu este comercializat … asa ca folosesc cu incantare ceara care inca nu mi-a dat emotii . Cu vopsitul mai stau in expectativa , contrastul fasiilor de carbon pe suprafata “ spumei “ imi satisface deocamdata exigentele legate de aspect .

Iti dau un PM cu contactul de Skype , poate poti sa ma consiliezi mult mai usor .
0

#94 Useril este offline   OcsiRC 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 567
  • Inregistrat: 16-April 14
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 20 April 2016 - 07:17 PM

Am inchis matrita ... "extractia " ampenajului planificata pe maine dupa cafeaua de dimineata :drinks: :good:

Fisiere atasate


0

#95 Useril este offline   Zippo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Suceava

Postat 21 April 2016 - 08:44 AM

Ocsi, nu ne mai tine in suspans... e gata cafeaua ? :rolleyes:
0

#96 Useril este offline   OcsiRC 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 567
  • Inregistrat: 16-April 14
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 21 April 2016 - 09:39 AM

Vezi postareaZippo, la 21 April 2016 - 08:44 AM, a spus:

Ocsi, nu ne mai tine in suspans... e gata cafeaua ? :rolleyes:


Gata cafeaua :lol: ... urmeaza a 2-a , dar in partea asta a zile , munca are prioritate .... asta nu inseamna ca nu am " extras " piesa ... :good:

Fisiere atasate


0

#97 Useril este offline   Zippo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Suceava

Postat 21 April 2016 - 09:42 AM

Excelent ! Greutatea e ok, dupa trimare ajungi sa fie ce trebuie... dar chiar si asa poti pune linistit inca o banda mica de carbon oblic in partea de jos, pentru aterizare.

Normal nu trebuie dar sa zicem ca nu-l prinzi de fiecare data in mana !

Nici nu merita vopsit, arata foarte bine. Succese si spor !
0

#98 Useril este offline   OcsiRC 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 567
  • Inregistrat: 16-April 14
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 21 April 2016 - 09:46 AM

Vezi postareaZippo, la 21 April 2016 - 08:44 AM, a spus:

Ocsi, nu ne mai tine in suspans... e gata cafeaua ? :rolleyes:


..si ca sa nu te mai tin in suspans , priveste mai jos ... 8,7 g trimat :clapping: :good: , probabil asta e informatia care te intereseaza mai mult ... cu materialul asta nu cred ca pot mai jos ... :pardon:

Fisiere atasate


0

#99 Useril este offline   Zippo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Suceava

Postat 21 April 2016 - 10:25 AM

E un lucru mare ce ai facut acolo, deja esti la urmatorul nivel si nu mai suntem buni sfatuitori... privesc si tanjesc la matrite in viitor ! :clapping:
0

#100 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 21 April 2016 - 10:42 AM

Bine Ocsi,

Ti-a iesit din prima.

Du carnetul , 10.

Ciao Sorin
0

#101 Useril este offline   OcsiRC 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 567
  • Inregistrat: 16-April 14
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 23 April 2016 - 02:48 PM

Pofta vine mancand ... in lupta cu gramele si dornic de o noua tentativa de imbunatatire a rezistentei si greutati, am decupat si cantarit ( cantarul cu sutimi de grame ) componenta identica din trei materiale :

Airex 1,2mm
Balsa 0,8mm
Polistiren extrudat 1,2mm

Mai jos rezultatele ...imi pare rau ca nu am si Rohacell , probabil ar fi fost interesant .... Reiese clar " spumele" sunt mai usoare iar Airex-ul e si mai rigid si cu celule inchise ...deci castigatorul

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de OcsiRC: 23 April 2016 - 02:49 PM

0

#102 Useril este offline   OcsiRC 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 567
  • Inregistrat: 16-April 14
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 23 April 2016 - 05:30 PM

Urmare... la vacuumat ! :pardon:

Fisiere atasate


0

#103 Useril este offline   fly 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3373
  • Inregistrat: 09-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Bran Brasov
  • Interests:Jeturi ,f3j ,f5j

Postat 23 April 2016 - 05:33 PM

Frumos!
Va trebuii sa dati cu o rola de cauciuc sau lemn pe la BA ca sa ajutati airexul sa se aseze mai bine ,altfel e posibil sa nu se lipeasca bine de fibra si vor fi bule de aer .
Spor la mesterit !😊
0

#104 Useril este offline   fly 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3373
  • Inregistrat: 09-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Bran Brasov
  • Interests:Jeturi ,f3j ,f5j

Postat 23 April 2016 - 05:34 PM

Ati pus fibra si peste airex?
0

#105 Useril este offline   OcsiRC 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 567
  • Inregistrat: 16-April 14
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 23 April 2016 - 06:07 PM

Vezi postareafly, la 23 April 2016 - 05:34 PM, a spus:

Ati pus fibra si peste airex?

Daca te referi la suprafata interioara ..nu ... ar trebui sa fie pasul 3 ,adica dupa ce indepartez " surplusul " de spuma care e peste " umerii " matritei .. e foarte usor posibil sa sar pasul asta , am procedat identic si la ampenajul anterior unde am folosit extrudat feliat si a iesit destul de rigid in ce priveste conservarea profilului ...
Fiind suprafata mica , adezivul de contur ii da un surplus de rezistenta :good: ( din experienta anterioara am sa reduc mult din volumul epoxiului ingrosat si " inspumat " :rolleyes: ) ..trage tare la cantar , iar stratul interior ar presupune inca o runda de vacuumat ... adica inca 12 ore de asteptat .. fiind in faza de testare chiar nu am atat de multa rabdare :pardon:

Aceasta postare a fost editata de OcsiRC: 23 April 2016 - 06:07 PM

0

#106 Useril este offline   fly 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3373
  • Inregistrat: 09-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Bran Brasov
  • Interests:Jeturi ,f3j ,f5j

Postat 23 April 2016 - 07:04 PM

Asa fac si eu ,pun fibra interioara dupa ce aduc la nivel airexul !👍👍fibra interioara ajuta la o lipire mai buna cu pasta .
0

#107 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 23 April 2016 - 07:23 PM

Da asa se si face dar timpul creste.

Asta e pentru un lucru bun trebuie mult timp, pentru un lucru rau trebuie si mai mult timp ca trebuie sa-l refaci de mai multe ori.

Bafta

Ciao Sorin

P.S. Ocsi nu ai dus carnetul vezi ca iei 3 !!!
0

#108 Useril este offline   OcsiRC 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 567
  • Inregistrat: 16-April 14
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 23 April 2016 - 07:47 PM

Vezi postareafly, la 23 April 2016 - 07:04 PM, a spus:

... fibra interioara ajuta la o lipire mai buna cu pasta .


De fapt menirea ei este sa asigure rezistenta/ r igiditatea sandwich-ului tesatura + spuma + tesatura , asa se obtine maxim din structura :good: dar aici vorbim de o suprafata mica si sensibila in ce priveste greutatea ! Mix-ul epoxi + microbaloane + agent de inspumare adera la orice in egala masura , chiar mai hotarat decat rasina ...
Se subintelege ca nu voi proceda la fel cand voi lamina aripile :rolleyes: , mai mult acolo tesatura interioara va fi " armata " cu un tesatura diser pana la perimetrul de imbinare ... dar mai am ceva de lucrat pana la episodul respectiv :lol:
0

#109 Useril este offline   fly 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3373
  • Inregistrat: 09-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Bran Brasov
  • Interests:Jeturi ,f3j ,f5j

Postat 24 April 2016 - 05:02 AM

Vezi postareaOcsiRC, la 23 April 2016 - 07:47 PM, a spus:

De fapt menirea ei este sa asigure rezistenta/ r igiditatea sandwich-ului tesatura + spuma + tesatura , asa se obtine maxim din structura :good: dar aici vorbim de o suprafata mica si sensibila in ce priveste greutatea ! Mix-ul epoxi + microbaloane + agent de inspumare adera la orice in egala masura , chiar mai hotarat decat rasina ...
Se subintelege ca nu voi proceda la fel cand voi lamina aripile :rolleyes: , mai mult acolo tesatura interioara va fi " armata " cu un tesatura diser pana la perimetrul de imbinare ... dar mai am ceva de lucrat pana la episodul respectiv :lol:


👍👍👍👍👍👍👍mult succes si va astept laF5j de la Prejmer !nu tineti explorarul ca se "invecheste "rasina pe el 😜😉😉
0

#110 Useril este offline   OcsiRC 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 567
  • Inregistrat: 16-April 14
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 24 April 2016 - 05:57 PM

Vezi postareafly, la 24 April 2016 - 05:02 AM, a spus:

... va astept laF5j de la Prejmer !nu tineti explorarul ca se "invecheste "rasina pe el 😜😉😉


Multumesc pentru invitatie , nu ar fi o provocare daca infrastructura rutiera ar asigura efectuarea celor 460 km din Satu Mare pana in Brasov...sa zicem in 5:30-6 ore... nu in 8:30'-9 ore indeferent de traseul ales, via Cluj-Tg.Mures sau Alba Iulia-Sibiu , in conditiile date e foarte frustant sa pierd atata timp pentru o asemenea distanta :rolleyes: , cat priveste Xplorerul , pare ca paraseste flota, e ca si maritat , dar asta nu inseamna ca am ramas descoperit ... SUPRA Expert EL SC Light transferat pe fuselajul Maxa Pro 3,5 EL il inlocuieste cu mult succes :good:

Revenind ..conform bunului obicei ... maine dupa cafeaua de dimineata , voi stii ce imbunatatiri am reusit / sau nu sa aduc ampenajului... :clapping:

Fisiere atasate


0

#111 Useril este offline   OcsiRC 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 567
  • Inregistrat: 16-April 14
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 25 April 2016 - 02:45 PM

Mai usor .. nu pot :angry2: , eu cel putin nu mai prea vad de unde s-ar mai putea scoate macar 1g :rolleyes: , cu tehnologia si materialele astea ...

Fisiere atasate


0

#112 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 25 April 2016 - 04:11 PM

Pai la ce suprafata ai acolo 8 g e chiar bine...daca vrei sa cobori spre 7g mai ai vreo 2 -3 chestii de incercat:
- GF de 18 g/mp ...neaparata la 45 de grade
- mai putin CF: potti renunta la firul de la BF/TE, mai putin la balama sau in zona boom ...poti incerca cu roving 3k sau chiar tija de 0.8 mm
- aplatizare la maxim in zona de imbinare (pe contur) si control f strict la ce epoxi pui acolo ...ideea e sa eviti sa creezi un bloc de epoxi (chiar cu microbaloons) ci sa incerci sa ai suprafete cat mai mari de contact unite prin strat subtire de epoxi...
Acum ca ai obtinut ceea ce se cheama "baseline" poti incerca si variantele "light" (GF de 18), "strong" (kevlar de 35), "expensive" (CW20 sau CW30) si "cheap" (cu balsa si GF de 18)...
Sfatul meu e sa continui cu stabilizatoarele, pina ai un set cu greutate care sa te multumeasca (sa zicem 16-18 g...pare o cifra rezonabila la suprafetele alea mari) si pina obtii variatii mici de 1-2 g intre seturi.
PS am ajuns in Olanda si saptamina asta te rezolv si cu sacii de vacuumat de calitate, da-mi un mail cu cati vrei din fiecare tip, cei mari au 105x65 cm si cei mici au 85x50 cm ..ma rog, astea sunt dimensiunile de pe site, nu stiu daca includ si banda de etansare, masoara si compara cu sacul trimis in pachet:
http://www.hema.nl/w...id=pnl_39807218
http://www.hema.nl/w...id=pnl_39807219
.... dar sacii s-ar putea sa te coste cam scump...un set de stabilizatoare :)
Mai simplu daca nu merg link-urile de mai sus mergi pe ww.hema.nl si cauta cu "vacuum"

Aceasta postare a fost editata de ender67: 25 April 2016 - 04:13 PM

0

#113 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 25 April 2016 - 04:18 PM

Ocsi,

Ti-a iesit bine ce mai vrei si estetic arata bine ai pus cu atentie carbonul si are aspect comercial.

Finalizeaza un model si vezi cum zboara.

Mai imbunatatesti dupa aia.

Bravo

Bafta

Ciao Sorin
0

#114 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 25 April 2016 - 04:26 PM

Later edit: chiar daca balsa pare cea mai grea dintre toate varinatele eu nu as abandona ideea:
- cred ca greutatea de 3.54 g e in stare "bruta" (lasa de 1 mm neslefuita)
- as increca sa o slefuiesc mai intai grosier si duoa aia maifin sa o aduc in zona de 0.75- 0.8 mm
- la grosimea asta sar putea sa obtii ceva gen 2.5-2.7 g pentru balsa...
- ..dr economia de greutate la stabilizatir s-ar putea sa fie mai mare pentru ca am impresia ca balsa slefuita "absoarbe" mai putina rasina decat spuma care este destul de poroasa.
0

#115 Useril este offline   OcsiRC 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 567
  • Inregistrat: 16-April 14
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 25 April 2016 - 06:06 PM

Vezi postareaender67, la 25 April 2016 - 04:26 PM, a spus:

Later edit: ...


Testele pe care le fac ... nu sunt haotice :pardon: inainte de a trece la Airex am incercat separat comportamentul fiecarui material in parte ( doar imbibat sau imbibat si laminat cu tesatura de sticla atat de 25 cat si de 18 g/m2 ) asa am decis sa trec pe Airex de 1,2mm laminat cu 25g/m2 , sa nu uitam ca e nevoie si de o oarescare rezistenta /rigiditate :drinks: ( are doua avantaje majore , e o " spuma " cu celule inchise ..deci nu absoarbe rasina - toata rasina ramane in tesatura respectiv aplatizeaza porii materialului - , mai mult are cea mai atractiva densitate - e mult mai rigid decat extrudatul feliat sau balsa de 0,8 mm , care e setos tare si devine casant dupa imbibare ) .
Greutati sub 7 g se obtin doar prin tehnologii care implica materiale mai scumpe - Rohacell - si frezarea miezului - cnc-ul e in asteptarea injectiei de buget - asa ca deocamdata nu voi trece la pasul acesta :angry2:
Cat priveste sacii de vacuumat 2 seturi size L 105x65 cm vor fii acoperitori pentru nevoile actuale - compensarea in ampenaje dupa ce trec la " serie " , urmatorul test e ampenajul orizontal ... abia apoi urmeaza aripile :good:
0

#116 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 25 April 2016 - 06:15 PM

Pina la urma ce solutie ai folosit pentru mentinerea vidului (priza programabila / electrovalva / valva unisens / robinet / combinatii)? Cateva detalii te rog ..
0

#117 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 25 April 2016 - 06:41 PM

Ptr studiu in particular... un DLG "de firma" cu profil Zone 52-21 cu anvergura de 1500 mm FACUT CU COMPOZIT CU BALSA si scos la 270 de grame.... si care costa 300-350 de euro si nu 500-550 de euro pentru varianta D-box sau spreadtow...si penalitatea de greutate e de numai 15 grame la balsa pentru tot DLG-ul...
http://www.pcm.at/Rookie/index.html
si asta e varianta "de competitie":
http://www.pcm.at/fw5/index.html
Ideea e ca daca bagi o carutra de bani in matrite trebuie sa iti amortizezi investita ..si asta o faci nu numai cu materiale de top si modele scumpe ci si cu modele mai ieftine dar vandabile...

Aceasta postare a fost editata de stiganas: 25 April 2016 - 07:31 PM

0

#118 Useril este offline   Zippo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Suceava

Postat 25 April 2016 - 07:13 PM

Super, te rog sa ma pui pe lista de asteptare pentru un set .

Arata exceptional si nu te mai chinui la greutate, 8g e foarte ok.

Aceasta postare a fost editata de Zippo: 25 April 2016 - 07:14 PM

0

#119 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 25 April 2016 - 07:18 PM

Ocsi,

E foarte bine asa cum lucreazi, continua asa cum ti-ai propus .

Spor la treaba.

Bafta

Ciao Sorin

Aceasta postare a fost editata de stiganas: 25 April 2016 - 07:29 PM

0

#120 Useril este offline   fly 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3373
  • Inregistrat: 09-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Bran Brasov
  • Interests:Jeturi ,f3j ,f5j

Postat 25 April 2016 - 08:15 PM

Vezi postareaOcsiRC, la 25 April 2016 - 02:45 PM, a spus:

Mai usor .. nu pot :angry2: , eu cel putin nu mai prea vad de unde s-ar mai putea scoate macar 1g :rolleyes: , cu tehnologia si materialele astea ...


Felicitari !!! A iesit foarte fain !
0

Arata acest topic


  • 18 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro