Modelism - RHC Forum: F3K " Alpha " - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 18 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

F3K " Alpha " un DLG pe platforma Synergy II

#61 Useril este offline   OcsiRC 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 567
  • Inregistrat: 16-April 14
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 29 March 2016 - 08:19 PM

Vezi postareaibike, la 28 March 2016 - 10:01 PM, a spus:

Astept si eu cu nerabdare :)


Semiplanul vacuumat ieri … nu sunt foarte incantat de cateva aspecte - urmare trecut la capitolul “ aripa de teste “ , deci nu sunt multe motive de bucurie ... :angry2:

- decaparea “ la sange “ a mylarului , in favoarea “ vopsitoriei “ nu imi pare o solutie viabila cel putin , nu mi se potriveste , voi reveni la cera inaintea vopselei , chiar daca trebuie sa renunt la culorile “ fosforescente” … la demulare “ conuri de rasina au iesit din porii tesaturii aplicata chiar in scopul asigurarii unei suprafete cu luciu “ oglinda “
- prea multe fasii de carbon uni - trapezoidal peste lonjeron , dreptunghiulare , prea late pentru flaperoane, aplicate atat pe aripa cat si pe flaperon atat pe extra cat si pe intrados - aripa a iesit foarte rigida …dar trage la cantar
- probabil 2 starturi de tesatura de sticla de 25g/m2 ( prima aplicata din considerente de “ luciu ,a 2-a suportul pentru diser ) sunt indestulatoare pentru rezistenta , cred chiar putin prea mult … a incercat cineva un singur strat de 25g + diser 1k ?!?
- bordul de atac " blindat " cu sandwich roving 24k carbon + tesatura kevlar 31g/m2 + tesatura sticla 25g/m2 ( start de slefuit ) am sa-l reduc la carbon + tesatura de sticla

Greutatea trimata grosier e de 58-59 g , targhetul e aripa max 115 g inainte de ansamblare in diedru, aici e singurul punct unde nu sunt nemultumit si pare ca mai pot reduce usor .

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de OcsiRC: 29 March 2016 - 08:21 PM

0

#62 Useril este offline   Zippo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Suceava

Postat 29 March 2016 - 08:49 PM

Ocsi, observ ca problema a aparut la vopseaua alba si nu la cea colorata, se pare ca rasinei nu i-a convenit ceva, deci varianta cu ceara pare cea mai sigura daca utilizezi diferite vopsele.

Eu am folosit fibra de sticla de 33g/mp si e foarte ok, dublat doar la eleroane ... Pare ca nu e prea multa fibra la bordul de scurgere, e de preferat sa fie un 5-8 mm in plus, si trimat sa ramana 4mm.

Greutatea e ok, dar vei avea surpriza ca se va aduna cand se vor uni semiplanurile si cand vei fixa peg-ul... in aceste zone va trebui scobit miezut si umplut cu rasina + microbaloane, iar la final vei fi surprins ca de la 115 grame cat era initial, ajunge pe la 130 (fara servo).

Nu e bai, concentreaza-te pe cozi sa fie usoare.

Aceasta postare a fost editata de Zippo: 29 March 2016 - 08:52 PM

0

#63 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 30 March 2016 - 09:37 AM

Ocsi, nu e rau mai ales ca e prima.

Perfect iese dupa mai multe incercari cand ai statbilit exact ce , cum si cat.

Din poze nu se vede foarte clar , o sa mai vorbim la tel si atunci poate se mai lamuresc unele lucruri.

Bafta

Ciao Sorin
0

#64 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 30 March 2016 - 03:51 PM

Vezi postareaOcsiRC, la 29 March 2016 - 08:19 PM, a spus:

Semiplanul vacuumat ieri … nu sunt foarte incantat de cateva aspecte - urmare trecut la capitolul “ aripa de teste “ , deci nu sunt multe motive de bucurie ... :angry2:



Ei zic ca ai multe lucruri de are te poti bucura.


Vezi postareaOcsiRC, la 29 March 2016 - 08:19 PM, a spus:

- decaparea “ la sange “ a mylarului , in favoarea “ vopsitoriei “ nu imi pare o solutie viabila cel putin , nu mi se potriveste , voi reveni la cera inaintea vopselei , chiar daca trebuie sa renunt la culorile “ fosforescente” … la demulare “ conuri de rasina au iesit din porii tesaturii aplicata chiar in scopul asigurarii unei suprafete cu luciu “ oglinda “


Daca a ramas pe Mylar ca miste puncte mici atunci dai de vina pe cit de bine pregatit este Mylaru. Si eu am avut problema aia. O ideie este sa folosesti PVA pe mylar. Merge perfect tot timpul.


Vezi postareaOcsiRC, la 29 March 2016 - 08:19 PM, a spus:


- prea multe fasii de carbon uni - trapezoidal peste lonjeron , dreptunghiulare , prea late pentru flaperoane, aplicate atat pe aripa cat si pe flaperon atat pe extra cat si pe intrados - aripa a iesit foarte rigida …dar trage la cantar


De fapt ce ai facut acolo este corect si nu ai pus cum zici tu prea multe fisii. Eu as pune o singura fisie lata in lox de doua acolo unde ai balamaua. Plus as face la fel si la extrados. Fisia de carbon ajuta flaperonul sa stea drept fara torsionare. Foarte rigid este un semn excelelnt.

Si la urma urmei 58g este o greutate excelenta la o arips Zone 2 cu cord de 185mm.
0

#65 Useril este offline   OcsiRC 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 567
  • Inregistrat: 16-April 14
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 30 March 2016 - 04:21 PM

Vezi postareaF2B, la 30 March 2016 - 03:51 PM, a spus:

O ideie este sa folosesti PVA pe mylar. Merge perfect tot timpul.
...
Eu as pune o singura fisie lata in lox de doua acolo unde ai balamaua. Plus as face la fel si la extrados.
...
Si la urma urmei 58g este o greutate excelenta la o arips Zone 2 cu cord de 185mm.


Chiar asta fac acum , o fasie trapezoidala , de aproape aceiasi latime ca cea care formeaza T-ul cu lonjeronul central, la fel pe ambele parti , dupa taiere cea de pe extrados o sa fie un pic mai ingusta... :pardon:
PVA e o solutie pe care nu am folosit-o pe mylar ... cum idepartezi apoi filmul de PVA ? Varianta cu banda adeziva functioneaza ?

58 g nu e chiar atractiv , avand in vedere ca vorbim de un semiplan de Synergy II cu coarda de 164 mm .. :angry2: uite la cat o scot alti ! :rolleyes:

Fisiere atasate


0

#66 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 30 March 2016 - 04:53 PM

Ocsi,

filmul de PVA iese prin spalare cu apa.

Bafta Ciao Sorin
0

#67 Useril este offline   OcsiRC 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 567
  • Inregistrat: 16-April 14
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 30 March 2016 - 05:27 PM

Vezi postareaSORIN CAIUS, la 30 March 2016 - 04:53 PM, a spus:

filmul de PVA iese prin spalare cu apa.


Am trecut prin multe chinuri indepartand prin spalare cu apa, vorbim de fuzelaj unde parca mai merge ... apoi am citit undeva de solutia cu banda adeziva :clapping: e mai rapida si scoate in fasii mai largi :rolleyes:

Dar nu am icercat pe aripa unde riscul de delaminare e ca sabia lui Damocles !
0

#68 Useril este offline   OcsiRC 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 567
  • Inregistrat: 16-April 14
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 30 March 2016 - 05:40 PM

Oare de unde as mai putea scade ceva ... :unsure:

Fisiere atasate


0

#69 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 30 March 2016 - 05:42 PM

Pai mai repede o delaminezi cu banda adeziva .

Daca rasina e uscata ce sa se mai delamineze ?eu am folosit apa si a mers mereu fara probleme.

Mai mult am mai diluat PVA cu apa ca sa-l pot aplica mai fin si merge de minune iese o suprafata foarte fina aproape ca la ceara si in acelasi timp face si filmul subtire de care e nevoie pentru demulare.

Fa mai intai niste incercari si dupa aia aripi. Trebuie multa apa.


Bafta

Ciao Sorin
0

#70 Useril este offline   Zippo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Suceava

Postat 30 March 2016 - 05:55 PM

Ma simpt un pic vinovat ca ti-am zis ca nu trebuie cerata, insa la mine asa a functionat cu vopseaua rosie si verde, cu alb (care are si lac in compozitie) nu am incercat. In rest a iesit bine unde nu era vopsit.

Daca ai incredere intr-o ceara buna, ceruieste si apoi vopseste, s-ar putea sa mearga. Probele mai bine se fac pe ampenaje unde material e mai putin in caz de rebut.

Ca si greutate eu am renuntat la fibra de 50 si am trecut la cea de 33g, dbox carbon (unde este carbon nu am pus fibra), eleroane dublate tot cu fibra de 33g, la bord atac platbanda de 120g pe dublu adeziv latime 20mm.

Intarituri la baza si spre peg.

Fara lonjeron, fara nimic, e suficient de tare in configuratia asta.

Ca si concluzie, eu zic ca prin metoda vacuum bag nu avem pretentii, comparam aripi matritate cu cele pe care le facem noi, nu prea e corect... greutatea de 150g pe aripa, complet trimata si imbinata + peg, e mai mult decat ok.

Aripa de mai sus, arata foarte bine, exceptand partea cu vopsitul, dar se va rezolva cred la urmatoarea.

Succes !

Aceasta postare a fost editata de Zippo: 30 March 2016 - 05:57 PM

0

#71 Useril este offline   OcsiRC 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 567
  • Inregistrat: 16-April 14
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 30 March 2016 - 06:29 PM

Vezi postareaSORIN CAIUS, la 30 March 2016 - 05:42 PM, a spus:

...
Daca rasina e uscata ce sa se mai delamineze ?
...


Vezi postareaZippo, la 30 March 2016 - 05:55 PM, a spus:

Ma simpt un pic vinovat ...

Fara lonjeron, fara nimic, e suficient de tare in configuratia asta.

Aripa de mai sus, arata foarte bine, exceptand partea cu vopsitul, dar se va rezolva cred la urmatoarea.

Succes !


Multumesc pentru impilcare !

Emotii relativ la delaminare am in ce priveste potentialul de desprindere a " cojii " de pe " miez" , folosesc extrem de putina rasina pe miez , pe care il aspir de praf si cam de tot ce nu nu adera la el , dar prima aripa de test , iesita la 48 g .. la primul test de torsiune ..s-a delaminat !!! asa ca am optat pentru mai multe intarituri de carbon + lonjeron si un pic mai multa rasina !

Nu trebuie sa ai resentimente , fac incercari pentru a determina cat mai clar pozitia si dimensiunile componentelor de rezistenta ( am decis sa folosesc o platbanda de 3 x 0,5 mm "pozitionata intr-un canal perpenticular pe coarda din extrados , pentru a veni in itimpinarea lansatorilor " hotarati " , cand voi trece la varianta cu D-Box voi renuta cu siguranta ), deasemenea musai sa fac o aripa si sa o imbin ca sa pot lua mulajul de imbinare dupa care asteapta pilonul fuzelajului ... :angry2:
Orice aripa noua implica niste teste care costa timp si ceva materiale ... dar rezultatele finale sunt cele care conteaza ! :drinks:

Urmatorul test e cu un singur strat de tesatura de 25g/m2 cu diser si dublare pe flaperon doar pe intrados plus lonjeroane din unidirectional asa cum ziceam mai sus si un " chenar " din roving de carbon de 3k pe conturul exterior al flaperonului ... daca iese in 50 g , ma linistesc !
0

#72 Useril este offline   Zippo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Suceava

Postat 30 March 2016 - 06:42 PM

Nu stiu daca e corect ce fac, insa eu dupa ce intind rasina pe foi, la final cu ce ramane, umezesc cu trafaletul un pic miezurile de polistiren, nu foarte mult insa suficient sa ramana o urma de rasina si pe ele. Astfel nu exista riscul de delaminare.

Cel mai mult la aripa imi era frica de urmele lasate de degete, la astea noi nu imi mai fac griji, fibra e ceva mai groasa... cred ca 25 e cam subtire pentru aripa, ar merge bine la ampenaje.

Pana la urma aripi competitive vei scoate in matrita, la milar trebuie multe incercari si rebuturi pana obtii configuratia corecta.
0

#73 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 30 March 2016 - 07:24 PM

Ocsi ,

daca nu ai rasina destula pe miezul de polistiren se va delamina, mai bine dai pe miez mai multa rasina si absorbi cu serevtele de pe fibra cat mai mult , io dupa ce impregneaz fibra as pune servetele pe o parte (mylarul e pe cealalta parte) si il bag la laminat in vid 2-3 minute ca sa absoarba surplusul, dupa aia pui pe miezul uns corespunzator si vacuumezi, na aici iara trebuie sa faci incercari daca pui servetele prea groase ia prea multa rasina din fibra si iar nu e ok.

In locul tau as face si cealalta semiaripa exact la fel si apoi as vedea cum zboara modelul.

Dupa aia mai aduci imbunatatiri, dupa ce ai tras niste concluzii.

Dar tu fa cum vrei e timpul tau banii tai.

Bafta

Ciao Sorin
0

#74 Useril este offline   OcsiRC 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 567
  • Inregistrat: 16-April 14
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 31 March 2016 - 06:29 PM

Target-ul de 50 g - solutionat !

Solutia de laminare pentru varianta cu diser ramane batuta in cuie , daca nu exageram ( pt siguranta ) cu 2 maini de rasina pe miez , era mai usoara , macar am o rezerva la o adica , greutate trimata grosier ... 51 g
In weekend isi primeste perechea .... :good:

Fisiere atasate


0

#75 Useril este offline   Zippo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Suceava

Postat 31 March 2016 - 08:21 PM

Foarte fain lucrata, perechea sa fie identica. :clapping:
0

#76 Useril este offline   ibike 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 69
  • Inregistrat: 14-May 11
  • Gender:Male
  • Location:Cristuru-Secuiesc
  • Interests:Modelism, Aikido, Grafica...

Postat 31 March 2016 - 08:50 PM

Incet incet o sa fie perfect.
Inca una si e gata.
Ma duc dupa :drinks:

Si ce arata frumos si zboara frumos...

Aceasta postare a fost editata de ibike: 31 March 2016 - 08:51 PM

Graupner Mx-12 hot
GP.28 aero, Thunder Tiger, 4,53c.c.
WCH2/Snuber3D/Minicaprise mix
0

#77 Useril este offline   OcsiRC 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 567
  • Inregistrat: 16-April 14
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 04 April 2016 - 11:16 PM

... " perechea " ... in travaliu :rolleyes:

Fisiere atasate


0

#78 Useril este offline   OcsiRC 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 567
  • Inregistrat: 16-April 14
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 05 April 2016 - 09:31 PM

Rezultatele ...maine :drinks:

Fisiere atasate


0

#79 Useril este offline   OcsiRC 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 567
  • Inregistrat: 16-April 14
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 05 April 2016 - 09:38 PM

Vacumarea a devenit o placere gratie noilor SDV-uri :pardon:

Ventilatoarele laterale stau gata sa-ti " ajusteze " manichiura ... din ciclul " Some tools have the potential to seriously impede your ability to play the piano... " :yahoo:

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de OcsiRC: 05 April 2016 - 09:39 PM

0

#80 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 06 April 2016 - 09:51 AM

Ocsi, cum ti se pare ca merge pompa?

Ciao Sorin
0

#81 Useril este offline   OcsiRC 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 567
  • Inregistrat: 16-April 14
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 06 April 2016 - 10:09 PM

Vezi postareaSORIN CAIUS, la 06 April 2016 - 09:51 AM, a spus:

Ocsi, cum ti se pare ca merge pompa?

Ciao Sorin


Pompa de vid este o investitie meritorie , foarte eficienta si stabila in functionare , mai mult functioneaza in mod “ dual “ adica poate fi utilizata ca si compresor , accesorizata corespunzator (componenta care pare a fi un filtru de aer - este de fapt un amortizor ) devine extrem de silentioasa !
Recomand calduros oricui doreste sa-si eficientizeze operatiunile de vacuumare :good:
0

#82 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 07 April 2016 - 09:22 AM

Ocsi,

Ma bucur ca iti place si nu ma injuri ca te-am sfatuiti sa o iei si nu esti multumit.

Bafta.

Ai scos aripa?

Ciao Sorin
0

#83 Useril este offline   OcsiRC 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 567
  • Inregistrat: 16-April 14
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 09 April 2016 - 06:27 PM

Primul set trimat a fost livrat unui lansator cu experienta pentru a face diferenta intre platforma Zone 2 si Synergy 2 :good: , astept studiul comparativ .... pana atunci , inapoi la slefuit :angry:

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de OcsiRC: 09 April 2016 - 06:28 PM

0

#84 Useril este offline   ibike 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 69
  • Inregistrat: 14-May 11
  • Gender:Male
  • Location:Cristuru-Secuiesc
  • Interests:Modelism, Aikido, Grafica...

Postat 13 April 2016 - 08:07 AM

Am lucrat cu el. Ele sunt lipite si taiate eleroanele.

Fisiere atasate


Graupner Mx-12 hot
GP.28 aero, Thunder Tiger, 4,53c.c.
WCH2/Snuber3D/Minicaprise mix
0

#85 Useril este offline   Zippo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Suceava

Postat 13 April 2016 - 10:45 AM

Frumoasa lucratura !

Eleroanele le-ai taiat pana la capat ? Ultima data la mine a flaterit din cazua asta si am fost nevoit sa lipesc 10 cm la loc si sa scurtez pe capat, probabil depinde si cat de rigide sunt pe toata lungimea.

Ce servo vei folosi ? Vazusem undeva un mic truc de a scoate orice joc din articulatii... unii adauga un mic arc (asemanator pull spring) dar mai moale pe fiecare eleron in pozitia jos.

Astfel servo sta un pic tensionat insa se elimina orice joc din pinioane sau echii. Valabil la servo mai ieftine.
0

#86 Useril este offline   OcsiRC 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 567
  • Inregistrat: 16-April 14
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 13 April 2016 - 10:57 AM

Vezi postareaibike, la 13 April 2016 - 08:07 AM, a spus:

.. sunt lipite si taiate eleroanele.


Astept cu mult interes diferenta de comportament Zone2 vs Synergy II , iti tin pumnii !

Spor !
0

#87 Useril este offline   ibike 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 69
  • Inregistrat: 14-May 11
  • Gender:Male
  • Location:Cristuru-Secuiesc
  • Interests:Modelism, Aikido, Grafica...

Postat 13 April 2016 - 01:21 PM

Da, e taiat pana la capat, pana acum nu am avut probleme cu flatter.
Am avut un ZoneV2, facut de mine,la care am rupt aripa, acum refolosesc fuselajul.
Are servouri de TGY-D56MG HV. fara probleme.
Amprenaje cu pullspring. Orizontal e cu balance, aici trebuia sa pun un arc, pa care a stabilit si la aruncari mai mare.
Zone avea cu tot 248g, si a mers pana la 40-44m inaltime.


http://rcpilot.hu/users/2395/28492/s_20151111748492667.jpg A képet az RcPilot.hu tárolja.


Vezi postareaZippo, la 13 April 2016 - 10:45 AM, a spus:

Frumoasa lucratura !

Eleroanele le-ai taiat pana la capat ? Ultima data la mine a flaterit din cazua asta si am fost nevoit sa lipesc 10 cm la loc si sa scurtez pe capat, probabil depinde si cat de rigide sunt pe toata lungimea.

Ce servo vei folosi ? Vazusem undeva un mic truc de a scoate orice joc din articulatii... unii adauga un mic arc (asemanator pull spring) dar mai moale pe fiecare eleron in pozitia jos.

Astfel servo sta un pic tensionat insa se elimina orice joc din pinioane sau echii. Valabil la servo mai ieftine.

Aceasta postare a fost editata de ibike: 13 April 2016 - 01:22 PM

Graupner Mx-12 hot
GP.28 aero, Thunder Tiger, 4,53c.c.
WCH2/Snuber3D/Minicaprise mix
0

#88 Useril este offline   ibike 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 69
  • Inregistrat: 14-May 11
  • Gender:Male
  • Location:Cristuru-Secuiesc
  • Interests:Modelism, Aikido, Grafica...

Postat 13 April 2016 - 01:45 PM

Scuze, Pull-pull, nu pull-spring
Graupner Mx-12 hot
GP.28 aero, Thunder Tiger, 4,53c.c.
WCH2/Snuber3D/Minicaprise mix
0

#89 Useril este offline   OcsiRC 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 567
  • Inregistrat: 16-April 14
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 19 April 2016 - 10:41 PM

Am demarat mularea in matrita...desigur cu cea mai mica componenta ( ca suprafata ) :pardon:
Nelamurire maxima !!!
Cum o sa scot un ampenaj vertical , e drept cu o suprafata cu 12-15 % mai mare decat reperul de greutate , la o greutate comparativa ... situatie in care doar componentele cantaresc cu 2,1 g mai putin decat repereul ( o fii de la miezul frezat din rohacell ) ... mare provocare ! :angry2: :unsure:

Fisiere atasate


0

#90 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 20 April 2016 - 10:05 AM

Ocsi,

Nu cred ca doar de la miez, poate si de la materialul folosit (fibra mai subtire).

Gandeste-te ca si daca vacuumezi tot ai 65 % greutatea rasinii si 35% cea a fibrei. Mai putina rasina deja nu prea se poate , in plus piesa devine prea slaba.
La astea se adauga greutatea miezului.

Poate e materialul mai subtire si inghite mai putina rasina si miezul iarasi foarte usor.

Bafta

Ciao Sorin
0

Arata acest topic


  • 18 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro