Modelism - RHC Forum: F3K " Alpha " - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 18 Pagini +
  • « Prima
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

F3K " Alpha " un DLG pe platforma Synergy II

#391 Useril este offline   OcsiRC 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 567
  • Inregistrat: 16-April 14
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 13 April 2017 - 06:01 PM

Urmarind noutatile postate in topicul dedicat proiectului Synergy II de pe rcgroups , am constatat ca Gerald Taylor m-a descoperit …

Surpriza prezentarii Alpha pe rcgroups …s-a cam dus pe apa sambetei, mai vedem dupa ce il finalizez …

Fisiere atasate


0

#392 Useril este offline   OcsiRC 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 567
  • Inregistrat: 16-April 14
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 20 April 2017 - 07:04 PM

Ultimele realizari ... dupa multe insistente si rabdare cat incape… penultima matrita a iesit din atelierul de prelurari mecanice , pot trece la slefuit / lustruit . A mai ramas restanta matrita pilonului pentru ampenajul orizontal , dar data fiind viteza cosmica cu care procesatorii se misca , iau tot mai mult in calcul varianta de executie clasica , pozitiv din tei si apoi ridicat negativul ...

Fisiere atasate


0

#393 Useril este offline   Zippo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Suceava

Postat 20 April 2017 - 07:53 PM

Excelent, totul ca la carte si sunt nerabdator sa vad modelul complet.

Legat de peg, ai sa ramai surprins cat material intra... :good: Spor !
0

#394 Useril este offline   OcsiRC 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 567
  • Inregistrat: 16-April 14
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 20 April 2017 - 08:59 PM

Vezi postareaZippo, la 20 April 2017 - 07:53 PM, a spus:

... sunt nerabdator sa vad modelul complet.
Legat de peg, ai sa ramai surprins cat material intra... :good: Spor !

Nu mai ai mult de asteptat , aripi si ampenaje am facut deja cateva , consider ca imi ies destul de bine , acum ma scolarizez la capitolul fuselaje . Cat priveste materialele care sunt necesare pentru T-peg-uri nu ele sunt grija mea , TIMPUL e cel mai mare inamic ... nu pot sa-mi rup indeajuns ca sa ma pot ocupa atat cat mi-as dori ...

Uite primul fuselaj de test :rolleyes:

Rigiditate peste asteptari gratie retetei de compozitie / stratificare a tesaturilor dezvoltata dupa multe teste de F2B , greutate netrimat, putin peste targetul propus de 30 g …
Pentru estetica am inversat amplasarea tesaturilor lasand la exterior tesatura la 0-90 … ( nu-i asa ca nu e o suparare Traian ) , urmatoarele vor fii cu ceva mai usoare , tocmai mi-au sosit componentele pentru tratarea aerului comprimat - presostat reglabil in plaja 0-2 bar ( mi-au explodat o gramada de baloane de latex si confectionate din folie de polietilena ) , manometru, cuple - cu ajutorul carora voi putea scoate toata rasina suplimentara din tesaturi fara sa le modific rezistenta :good:

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de OcsiRC: 20 April 2017 - 09:00 PM

0

#395 Useril este offline   Zippo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Suceava

Postat 21 April 2017 - 07:09 AM

Foarte tare !!! 30g este chiar o greutate de invidiat, daca este si rezistent atunci pastreaza reteta si la urmatoarele fara a schimba nimic.

Eu am avut neplacerea sa schimb texturile si materialul la unele serii si toate s-au rupt, primele fiind foarte ok.
0

#396 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 21 April 2017 - 07:45 PM

Nimeni nu se supara aici Ocsi. Am vazut fuselaje frumoase cu textreme sau unidirectional sau te miri ce la suprafata exterioara.

Eu pun unidirectionl la suprafata ca materialul este foarte subtire si orice valurire a materialului il face inutil. Suprafata nulajuli ofera cea mai "plana" optiune pentru carbonu unidirectional. Pe alta parte pinza tesuta de carbon are deja ondulari in fibra si nu conteaza prea mult unde o pui. Deasemenea in pinza firele sint mai grose si de aceea din nou nu prea conteaza unde o pui.

Altfel arata foarte misto. Felicitari.
0

#397 Useril este offline   OcsiRC 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 567
  • Inregistrat: 16-April 14
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 21 April 2017 - 09:42 PM

Vezi postareaF2B, la 21 April 2017 - 07:45 PM, a spus:

...
Eu pun unidirectionl la suprafata ca materialul este foarte subtire si orice valurire a materialului il face inutil. Suprafata nulajuli ofera cea mai "plana" optiune pentru carbonu unidirectional. Pe alta parte pinza tesuta de carbon are deja ondulari in fibra si nu conteaza prea mult unde o pui.
...
Altfel arata foarte misto. Felicitari.


Mutumesc Traian ! Ai perfecta dreptate , asta face experienta !
Am facut sandwich pentru 4 fuselaje , urmatoarele le voi face cu unirectionalul la exterior , in felul asta imbinarile dintre jumatati vor fi foarte putin vizibile :good:

Azi , mi-am asumat riscul de a necaji executantii si am intervenit hotarat pentru a reface gaurile de centrare respectiv de inchidere a matritei mai aproape de profilul mulajului si de a debita cate 2x50 mm din latime . Placile initiale cantareau cate 26 kg bucata , nu contest ca mi-au imbunatatit mult conditia fizica , dar manipularea lor era destul de dificila .
Nu au lateralele foarte aspectuoase dar sunt cu cate 11 kg mai usoare :rolleyes:

Fisiere atasate


0

#398 Useril este offline   OcsiRC 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 567
  • Inregistrat: 16-April 14
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 28 April 2017 - 10:05 AM

Am reusit sa obtin ceea ce mi-am impus :good:

Fuselaj trimat grosier 25,9 g , cantareste 28,5g cu canopie … gratie inlocuirii baloanelor de latex cu cele din polietilena si sistemului de control al presiunii - am fost bland , doar 20 psi ,adica 1,4 bar -care a scos atat de multa rasina incat aproape mi-a umplut canalele de scurgere …
Unidirectional pe exterior la sugestia celor cu experienta , chiar imi place mai mult aspectul ! :rolleyes:

Fisiere atasate


0

#399 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 28 April 2017 - 02:13 PM

:yahoo: :drinks: :clapping: :clapping: Cine-i mesteru acuma? Asta este o realizare dosebita bravo.
0

#400 Useril este offline   Zippo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Suceava

Postat 28 April 2017 - 04:02 PM

Felicitari, o greutatea de invidiat si aproape imposibil de scos.

Ca sa fiu carcotas in modul cel mai constructiv, nu omite un test de rezistenta cu greutati sa vezi punctul de rupere... pentru ca este mai de preferat 5 g in plus dar sa fie strong decat usor si slab.

Am totusi convingerea ca e si usor si rezistent :clapping:

Nu stiu ce tip de rasina folosesti insa la mine polimeriza complet dupa 7 zile, si abia apoi le indoiam cu incredere :D

Aceasta postare a fost editata de Zippo: 28 April 2017 - 04:04 PM

0

#401 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 28 April 2017 - 08:20 PM

Ia cu incredere. Eu stiu ce pune Ocsi in fuselaj si va tine la cei mai puternici lansatori. Eu pun acelasi lucru in fuselajul meu si nus-a rupt chiar daca a fost lansat la peste 70M. Inca ceva Ocsi are inmbinarea in planul orizontal ceea ce face fuselajul mai rigid comparat cu ceea ce am eu in fudelajul meu.
Rasina care o foloseste este ce-a mai buna rasima care o poti pune in tr-un model. Deci nici o grija. Eu as zice sa iei de la el un fuselaj si sa pui aripa ta pe fuselajul ala.
0

#402 Useril este offline   OcsiRC 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 567
  • Inregistrat: 16-April 14
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 29 April 2017 - 09:30 AM

Multumesc Traian pentru felicitari si sustinere :)

Gelu , structura sandwich-ului de tesaturi a ramas aceiasi , am reusit doar sa inlatur toata rasina in exces , relativ la rasina, esti printre putinii carora le-am relatat despre vizita pe care am facut-o la Hexion - lider mondial in productia de rasini epoxidice - in Germania , folosesc in continuare produsele lor din familia Epikote , gratie tratamentului de recoacere polimerizarea completa o obtin in 14-16 ore masurate de la TG.
Proiectul Alpha e construit pe informatii acumulate si selectionate cu grija dupa multa munca de documentare , informatii provenite de la executantii consacrati de pe piata si de la producatorii prestigiosi de consumabile , nu am folosit sau incercat nimic din “ auzite “ sau bazate pe incercari neverificate de mai multi constructori.
Nu sunt singurul care reuseste sa produca fuselaje de 28g , Laurinas - liderul echipei Stream , cei care produc in draci Stream NTX - face fuselaje de 28 g de mai bine de 6 luni ... aici a fost provocarea , daca ei pot e clar ca nu e imposibil, deci ...trebuie sa pot sa o fac si eu :good:

Fisiere atasate


0

#403 Useril este offline   Zippo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Suceava

Postat 29 April 2017 - 10:47 AM

Cunoscand cata munca e in spate, felicitari lui Traian pentru tips & triks, eu am renuntat la construit insa va admir ce faceti.

Am un singur model, asa ca ma gandesc tot mai serios la un Alpha, urmaresc cu interes evolutia :drinks:
0

#404 Useril este offline   OcsiRC 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 567
  • Inregistrat: 16-April 14
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 01 May 2017 - 03:50 PM

Vezi postareaZippo, la 29 April 2017 - 10:47 AM, a spus:

... ma gandesc tot mai serios la un Alpha, urmaresc cu interes evolutia :drinks:


Vei avea ocazia sa-l testezi in zbor pentru cateva zile , in scurt timp , mi-e greu sa estimez ...dar in mai putin de 3 saptamani :rolleyes:

Urmeaza fuselajul varianta " strong " 2,4GHz friendly , maine sper sa ajunga pe cantar :good:

Fisiere atasate


0

#405 Useril este offline   Olvi 

  • ex rou162
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 376
  • Inregistrat: 02-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 01 May 2017 - 05:30 PM

Genial. Bravo Orsi.
haida mai rapid ca nu mai avem rabdare. Vrem sa vedem ce iese.

:yahoo:
Best way to get to next level is to practice. So fly fly fly and at the end of the day fly again.
Push your limits to a level you have never did before.
0

#406 Useril este offline   mvpricop 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1424
  • Inregistrat: 08-February 06

Postat 01 May 2017 - 06:45 PM

Super proiect! Si eu sunt curios de cum va merge.
M-am saturat sa iau bataie la concursuri de rachetoplane de la DLG-uri si mai ales de la DLG-isti. ;)
Cu sau fara de motor,
Io le zbor pentru popor!

Schaum vor dem Mund,
Und Papier fuer der Fund!
0

#407 Useril este offline   fly 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3373
  • Inregistrat: 09-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Bran Brasov
  • Interests:Jeturi ,f3j ,f5j

Postat 01 May 2017 - 06:59 PM

Jos palaria ! Chiar ma bucur si poate iese o mica afacere ! :drinks:
0

#408 Useril este offline   OcsiRC 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 567
  • Inregistrat: 16-April 14
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 01 May 2017 - 08:54 PM

Vezi postareamvpricop, la 01 May 2017 - 06:45 PM, a spus:

Super proiect! Si eu sunt curios de cum va merge.

Vezi postareaOlvi, la 01 May 2017 - 05:30 PM, a spus:

haida mai rapid ca nu mai avem rabdare. Vrem sa vedem ce iese.


Nu vreau sa-mi laud modelul , risc sa fiu subiectiv… asa ca am sa pun in practica urmatoarea “ ideie creata “ :rolleyes:

In urmatoarele 2 saptamani voi face 2 planoare identice ca greutatate si echipare … unul este destinat “ testerilor “ , in sensul ca il voi expedia la cativa useri al forumului - imi rezerv dreptul de a “ avantaja “ pe primii 5 - ceilalti vor urma in ordinea inscrierilor :pardon:
Ideia este ca “ testerii “ vor putea utiliza gratuit pe o perioada de 3 zile modelul ( de la ziua receptiei , urmand sa il expedieze urmatorului cel tarziu in ziua a 4) , vor trebui doar sa-si puna receptorul si sa efectueze setarile pe care le voi introduce in colet . Trebuie sa suporte doar costul expeditiei catre ei , sa il ingrijeasca ca pe al lor propriu , sa suporte eventualele costuri de reparatii sau inlocuire a componentelor pe care le-ar putea deteriora si sa completeze o fisa cu informatii pe care sa mi-o transmita ( modelul va fi testat in zbor inainte expeditie catre primul tester ) - deasemenea isi vor putea face publice opiniile lor aici pe forum intr-un topic pe care am sa-l deschid de indata ce voi considera proiectul Alpha finalizat ( conditia de al testa este sa aiba experienta in utilizarea DLG-urilor, adica sa detina si sa zboare curent deja unul - ma bazez pe verticalitatea celor care se vor inscrie , cei pe care nu ii cunosc trebuie sa fie recomandati de cineva cu care am avut contact )!
Toate observatiile pertinente lor le voi testa la randul meu pe modelul “ martor “ care il voi utiliza eu .
Apreciez durata la 60 de zile , asta inseamna maxim 15 testeri .

Am gandit-o ca pe o campanie de promovare la care pot avea acces inclusiv grupuri de utilizatori alesi pe raspunderea “ testerului “ caruia ii este incredintat modelul , “ afacerea “ este una win-win , testerii isi pot face o idea clara despre felul in care se prezinta si se comporta modelul , iar eu am sa beneficiez de feedback-url utile , SPER !
0

#409 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 01 May 2017 - 09:02 PM

Din practica efectuarii unor teste similare as zice ca 3-4 zile este insuficient, testerul trebuie sa prinda un weekend musai, asta daca nu vrei o testare in graba si superficiala.
Asa ca as reduce numarul de testeri si as mari durata de timp la o saptamana.
De asemenea as urmari dispersia geografica a testerilor, daca vrei sa "atingi" cat mai multe comunitati...
... cu picioarele pe pamant ...
0

#410 Useril este offline   Travel Air 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1225
  • Inregistrat: 26-September 12
  • Gender:Male
  • Location:Vaslui
  • Interests:Zbor

Postat 02 May 2017 - 08:17 AM

Vezi postareaOcsiRC, la 01 May 2017 - 08:54 PM, a spus:

Nu vreau sa-mi laud modelul , risc sa fiu subiectiv… asa ca am sa pun in practica urmatoarea “ ideie creata “ :rolleyes:



Superba idee, ma inscriu la teste si nu ma deranjeaza perioada de testare, oricum o sa fug pe camp chiar si in timpul serviciului :yahoo:
Bogdan Floria

bogdan.floria@aeromodelism.ro
bogdanfloria@gmail.com
0757110983

"Norocul astepta tacut stiind viitorul"
0

#411 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5144
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 02 May 2017 - 09:48 AM

io aș vrea unul numai pentru mine!!!... Da mă bag la teestare...*doar să aibă peg pe stânga*...altfel nu pot să îl arunc..am încercat, dar nu merge....
0

#412 Useril este offline   ibike 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 69
  • Inregistrat: 14-May 11
  • Gender:Male
  • Location:Cristuru-Secuiesc
  • Interests:Modelism, Aikido, Grafica...

Postat 02 May 2017 - 03:12 PM

Stam la rand, o sa iau 3 zii liber!
Si aici suntem mai multi care suntem infectat de DLG :)
Graupner Mx-12 hot
GP.28 aero, Thunder Tiger, 4,53c.c.
WCH2/Snuber3D/Minicaprise mix
0

#413 Useril este offline   OcsiRC 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 567
  • Inregistrat: 16-April 14
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 02 May 2017 - 07:45 PM

Am mai bifat o bariera de greutate … fuselaj permeabil 2,4GHz ( bot sticla/ kevlar ) foarte rigid si un pic mai lucrativ , 31,6 g cu canopie .. cred ca am egalat provocarile celor din “ grupa mare “ :drinks:
Mai am o ultima componenta in lucru , pilonul ampenajului orizontal ... dupa asta voi considera proiectul incheiat . L-am intins pe mai mult de 14 luni ... o gramada de vreme :rolleyes:

Fisiere atasate


0

#414 Useril este offline   Olvi 

  • ex rou162
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 376
  • Inregistrat: 02-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 02 May 2017 - 08:58 PM

Vezi postareaOcsiRC, la 02 May 2017 - 07:45 PM, a spus:

Am mai bifat o bariera de greutate … fuselaj permeabil 2,4GHz ( bot sticla/ kevlar ) foarte rigid si un pic mai lucrativ , 31,6 g cu canopie .. cred ca am egalat provocarile celor din “ grupa mare “ :drinks:
Mai am o ultima componenta in lucru , pilonul ampenajului orizontal ... dupa asta voi considera proiectul incheiat . L-am intins pe mai mult de 14 luni ... o gramada de vreme :rolleyes:

Foarte tare nene .. cu kevlar si totusi 31gr e ceva.
2-3 grame o sa fie si suportul pentru ampenaj, dar totusi e ceva.
Sunt curios de rezistenta.
eu sincer am cateva emotii la unul din fuselajele de la vortezurile mele.
Best way to get to next level is to practice. So fly fly fly and at the end of the day fly again.
Push your limits to a level you have never did before.
0

#415 Useril este offline   OcsiRC 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 567
  • Inregistrat: 16-April 14
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 02 May 2017 - 09:15 PM

Vezi postareaOlvi, la 02 May 2017 - 08:58 PM, a spus:

eu sincer am cateva emotii la unul din fuselajele de la vortezurile mele.


Te inteleg perfect ! Lupta cu gramele versus rezistenta se desfasoara pe o muchie de cutit !
Nu-ti face griji , eu zic ca o sa reziste la lansari foarte puternice..sa speram ca Niclola nu are un frate geaman pe meleagurile mioritice.... oricum in Europa ramane lider la lansari , ca inaltime :rolleyes:

Fisiere atasate


0

#416 Useril este offline   Olvi 

  • ex rou162
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 376
  • Inregistrat: 02-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 02 May 2017 - 09:27 PM

Vezi postareaOcsiRC, la 02 May 2017 - 09:15 PM, a spus:

Te inteleg perfect ! Lupta cu gramele versus rezistenta se desfasoara pe o muchie de cutit !
Nu-ti face griji , eu zic ca o sa reziste la lansari foarte puternice..sa speram ca Niclola nu are un frate geaman pe meleagurile mioritice.... oricum in Europa ramane lider la lansari , ca inaltime :rolleyes:

Problema la el nu a fost aruncarea. Am discutat cu el si mi-a spus ..
A dat gaura de montare a tijelor pe eleroare extrem de mare. nu mai avea deloc dezistenta.
Mai mult a avut o "aterizare" tampita care a slabit rezistenta.

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de Olvi: 02 May 2017 - 09:29 PM

Best way to get to next level is to practice. So fly fly fly and at the end of the day fly again.
Push your limits to a level you have never did before.
0

#417 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 03 May 2017 - 01:38 PM

Da ala este un sistem aiurea de montat eleroane. Sistemul ala slabeste fuselajul enorm.

In general cu ervouri in bot pe piata sint doua sisteme: unun similar cu ce ai aratat acolo in poza Ovi si al doilea este cel facut de XXLite. Amindoua aceste sisteme lasa mult de dorit unu slabeste fuselajul si calalat nu este lin este greu de implementat si asamblat greu etc.
Nu am mentionat sitemul 3 care este pe Evo3 care este unicat si in parerea mea nu a fost batut la calitate inca dar din cauza ca este mai specializat nu il pun aici in conversatie.

O sa incerc sa fac ceva pentru Ocsi. Noi doi aruncam idei si sper sa iasa ceva decent.

Aceasta postare a fost editata de F2B: 03 May 2017 - 01:39 PM

0

#418 Useril este offline   Olvi 

  • ex rou162
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 376
  • Inregistrat: 02-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 04 May 2017 - 02:24 PM

Vezi postareaOcsiRC, la 02 May 2017 - 09:15 PM, a spus:

Te inteleg perfect ! Lupta cu gramele versus rezistenta se desfasoara pe o muchie de cutit !
Nu-ti face griji , eu zic ca o sa reziste la lansari foarte puternice..sa speram ca Niclola nu are un frate geaman pe meleagurile mioritice.... oricum in Europa ramane lider la lansari , ca inaltime :rolleyes:



Ca raspuns la ce ai spus Fisier atasat  Capture.PNG (446.57K)
Number of downloads: 27
Best way to get to next level is to practice. So fly fly fly and at the end of the day fly again.
Push your limits to a level you have never did before.
0

#419 Useril este offline   OcsiRC 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 567
  • Inregistrat: 16-April 14
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 04 May 2017 - 06:50 PM

Vezi postareaOlvi, la 04 May 2017 - 02:24 PM, a spus:

Ca raspuns la ce ai spus

Am citit comentariul pe FB, inca la cafeaua de dimineata , speram la informatii mai pertinente ....

Dupa o lunga asteptare , au sosit in sfarsit materialele ... :good:

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de OcsiRC: 04 May 2017 - 06:50 PM

0

#420 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 05 May 2017 - 03:29 PM

Ma asteptamsa fie mai greu. Botul de Kevlar iese de obicei mai greu, pentru ca pui materiale mai grele si mai groase.
Acuma intrebarea urmatoare este: cum se balanseaza modelul cu fuselajul de carbon? Daca trebuie sa adaugi lest in bot poti sa folosesti lest folositor (bot de Kevlar).

Inca o intrebare se pune aici: Se nerita bataia de cap sa faci bot de Kevlar. Raspunsul meu in ceea ce priveste Evo 3.1 am aflat ca nu se merita batai de cap de loc asa ca am facut toate fuselajele mele cu exceptii la inceput de drum cu bot fara Kevlar. Eu am rupt un fuselaj dar numai cind am sprijinit nodelul de scaun si n-am asezat pe el si am rupt fuselajul in spate unde se asambleaza cirma. :angry2: Mustatile afara nu-mi fac nici o problema plus botul este mai rigid. Concluzia meaa ramas ca nu ma mai ingrijorez de bot de Kevlar. Dar fiecare cu ce vrea.
0

Arata acest topic


  • 18 Pagini +
  • « Prima
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro