Modelism - RHC Forum: F3K " Alpha " - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 18 Pagini +
  • « Prima
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

F3K " Alpha " un DLG pe platforma Synergy II

#331 Useril este offline   OcsiRC 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 567
  • Inregistrat: 16-April 14
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 26 November 2016 - 08:11 PM

Primul ampenaj orizontal ... pregatit de " copt " :rolleyes:

Fisiere atasate


0

#332 Useril este offline   mvpricop 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1424
  • Inregistrat: 08-February 06

Postat 26 November 2016 - 08:19 PM

Fain cu suruburi, fata de menghinele mari si grele. Incinta calda poate fi mica, economie, etc. Sa vedem ce iese.
Cu sau fara de motor,
Io le zbor pentru popor!

Schaum vor dem Mund,
Und Papier fuer der Fund!
0

#333 Useril este offline   OcsiRC 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 567
  • Inregistrat: 16-April 14
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 27 November 2016 - 07:19 PM

Vezi postareamvpricop, la 26 November 2016 - 08:19 PM, a spus:

Sa vedem ce iese.

Nimici remarcabil in imagini ( contur / profil /calitate supafete ) , de fapt e vorba de rigiditate extrema ( atat cat cele mai putin de 3 g de rasina pot sa confere ) si un sunet apropiat de cel metalic in momentul " ciocanirii " cu unghia/foarfeca , greutatea trimata grosier ( bavuri indepartate ) adica bordurile neslefuite ... 7,3 g , perfect comparabil cu ampenajul aproape identic ca suprafata al celebrului " Concept "

Nota de ansamblu , 9+ ... :good: ( pentru 10 ar trebui sa cantareasca 6-6,5 g ,foarte greu de atins la aceasta suprafata )

Fisiere atasate


0

#334 Useril este offline   OcsiRC 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 567
  • Inregistrat: 16-April 14
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 01 December 2016 - 09:48 PM

Ampenajele orizontale... in lupta cu gramele :rolleyes: Maine verific rezultatele :pardon:

Fisiere atasate


0

#335 Useril este offline   OcsiRC 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 567
  • Inregistrat: 16-April 14
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 02 December 2016 - 01:32 PM

Ampenaj orizontal cu lonjeron platbanda de 0,5 X 3mm " plantata " vertical , rezultatul se reflecta in mai multa rigiditate ... si o mica scadere in greutate :good: Scaderi de greutate catre 6,5 g sau mai putin ...doar cu miezuri frezate , asa ca musai sa imi finalizez CNC-ul :angry2:

Fisiere atasate


0

#336 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 02 December 2016 - 02:41 PM

Eu cam credeam ca acolo in miez era greutatea extra.

Aceasta postare a fost editata de F2B: 02 December 2016 - 02:43 PM

0

#337 Useril este offline   OcsiRC 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 567
  • Inregistrat: 16-April 14
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 07 December 2016 - 11:59 PM

Partea nevazuta a evolutiei ... :pardon: sau lungul drum al matritelor de la suprafata frezata , la cea lustruita :rolleyes:

Fisiere atasate


0

#338 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 08 December 2016 - 09:29 AM

Cati chinezi ai in beci care lucreaza la asta ? :)
... cu picioarele pe pamant ...
0

#339 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 08 December 2016 - 04:36 PM

Ocsi dupa mine frezarea e cam dura trebuia un pas de frezare mai mic (des).La 0,05 mm si iesea mult mai bine si slefiuai mai putin.

Ciao Sorin
0

#340 Useril este offline   OcsiRC 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 567
  • Inregistrat: 16-April 14
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 08 December 2016 - 07:26 PM

Vezi postareaSORIN CAIUS, la 08 December 2016 - 04:36 PM, a spus:

Ocsi dupa mine frezarea e cam dura trebuia un pas de frezare mai mic (des).La 0,05 mm si iesea mult mai bine si slefiuai mai putin.

Ciao Sorin


E frezat cu pasi de 0,03 , cu freza cap rotund de 6 mm ( deci cu pas de 0,5 % din diametru ), pare mai dur din cauza reflexiilor produse de traseiele concave , in zonele de BA , perete V balama si capete e finisat cu freza rotunda de 1mm ... Doar pentru matrita de vertical timpul de masina a fost 8,5 ore :good: iar strategia de prelucrare a fost generata dedicat de un om cu foarte multa experienta - daca utulizam varianta procesatorilor era peste 11 ore .
Daca intreaga suprafata ar fi fost finisata cu 1 mm cap rotund...ar fi durat vreo 13-15 ore ... intelegi cum se reflecta asta in factura de procesare :angry2:

Fisiere atasate


0

#341 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 08 December 2016 - 08:46 PM

Io frezam dur (mult) cu o freza mai mare , lasam un adaos de 0,3-0,4 mm, schimbam freza si dupa aia dadeam pas fin si nu dura atata.

Dur il frezam in jumatate de ora si fin nu cred ca dura mai mult de 2-3 ore la ce suprafata ai tu acolo.

Ciao Sorin
0

#342 Useril este offline   OcsiRC 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 567
  • Inregistrat: 16-April 14
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 09 December 2016 - 05:00 PM

Vezi postareaSORIN CAIUS, la 08 December 2016 - 08:46 PM, a spus:


... nu cred ca dura mai mult de 2-3 ore la ce suprafata ai tu acolo.

Ciao Sorin


Nu stiu ce sa zic , am dezvoltat o coloborare foarte buna cu actualii procesatori , am petrecut destul de mult timp in compania lor, am cautat impreuna solutii pentru reducerea timpului de masina ( e o masina indistriala foarte profi ) si timpii sunt absolut transparenti ...
Dar cu siguranta , daca o sa imi mai doresc ceva prelucrari prin frezare 3D, vei fi primul cu care am sa ma consult :good:

Fisiere atasate


0

#343 Useril este offline   mvpricop 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1424
  • Inregistrat: 08-February 06

Postat 09 December 2016 - 07:46 PM

Asta e o matrita mai mare cumva?
Cu sau fara de motor,
Io le zbor pentru popor!

Schaum vor dem Mund,
Und Papier fuer der Fund!
0

#344 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 10 December 2016 - 02:49 PM

Ocsi,

La masina aia care e profi si are si racire la freza, cu emulsie, facea frezarea dura intr-o singura trecere , lasa adaus 0,3-0,4 mm . Apoi schimba freza si facea finisul.Sigur are magazie de scule si schimba freza automat.
Normal la ce suprafata si adancime de frezare ai tu io zic ca trebuia sa mearga mult mai repede.

Ciao Sorin
0

#345 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 13 December 2016 - 06:37 AM

Timpul de prelucrare este determinat de distanta totala parcursa de scula si de viteza cu care tai. De aia am facut programu sa faca mai totul cu scula mai mare si numai unde trabuia cu scula mica.
0

#346 Useril este offline   OcsiRC 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 567
  • Inregistrat: 16-April 14
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 26 December 2016 - 06:42 PM

Pentru ca am fost " cuminte " Mosul mi-a completat stocul de miezuri frezate pentru aripa , ca sa nu apuc sa ma plictisesc in anotimpul rece :rolleyes:
Cele din " rohacell " made in RUS sunt cele mai usoare , teoretic ar trebui sa scot aripi pana in 105 g :unsure:

Fisiere atasate


0

#347 Useril este offline   OcsiRC 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 567
  • Inregistrat: 16-April 14
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 29 December 2016 - 02:04 PM

Test aripa cu lonjeron " laminat ' , presupune cateva manopere suplimentare motiv pentru care nu e larg utilizata ,dar ofera rigiditate si rezistenta maxima la torsiune :rolleyes: Aripa avand un profil foarte subtire consider ca e o benefica investitie de timp !
Miezuri " macelarite " si fatetate :good:

Fisiere atasate


0

#348 Useril este offline   Olvi 

  • ex rou162
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 376
  • Inregistrat: 02-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 03 January 2017 - 12:25 PM

Vezi postareaOcsiRC, la 29 December 2016 - 02:04 PM, a spus:

Test aripa cu lonjeron " laminat ' , presupune cateva manopere suplimentare motiv pentru care nu e larg utilizata ,dar ofera rigiditate si rezistenta maxima la torsiune :rolleyes: Aripa avand un profil foarte subtire consider ca e o benefica investitie de timp !
Miezuri " macelarite " si fatetate :good:

Bravo bravo ... place ce vad ..
Best way to get to next level is to practice. So fly fly fly and at the end of the day fly again.
Push your limits to a level you have never did before.
0

#349 Useril este offline   OcsiRC 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 567
  • Inregistrat: 16-April 14
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 28 January 2017 - 07:41 PM

Aventura continua .... :rolleyes:

Aripile sunt mult mai rigide gratie lonjeronului laminat incastrat ... si mai usoare , 100 -102 g :good: , vopsitoria iese cu culori mai contrastante asa cum imi doream , urmeaza pink " fluorescent " . Am adus o noua imbunatatire pentru rigidizarea capetelor de aripa ( profilul e foarte subtire ) , cu foarte putina greutate suplimentara capatele vor rezista garantat la orice lansare iar flaperoanele se bucura de un plus de rigiditate ... adio vibratii :)

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de OcsiRC: 28 January 2017 - 07:44 PM

0

#350 Useril este offline   Sergiu SF 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 130
  • Inregistrat: 27-February 14
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 28 January 2017 - 10:01 PM

Unde e butonul de Like?! Superb! Arata exceptional! Abea astept sa vad cum va arata si fuselajul lui! Maine il scot si eu pe al meu la zbor!
-Fly it like you stole it-

Radio: Futaba T8FG Super and FrSky Xlite Pro
Aero: NineEagles Sky Climber
Introduction F5j
F3K Alpha DLG
SIG Piper Cub 1/6

Auto: Radio: Futaba T3PV
HPI Savage XL - Nitro
Hot Bodies D8T - E conversion
0

#351 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 29 January 2017 - 02:59 AM

Ocsi
Dublura pentru lama de lansare trebuie sa se lege de lonjeronul principal. Trebuia sa o intorci vre-o 20 de grade sa te legi in lonjeron principal. Altfel 100g trebuie sarbatorit. Treaba extraordinara. :yahoo: :drinks:
0

#352 Useril este offline   OcsiRC 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 567
  • Inregistrat: 16-April 14
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 29 January 2017 - 06:58 PM

Vezi postareaF2B, la 29 January 2017 - 02:59 AM, a spus:

...
Dublura pentru lama de lansare trebuie sa se lege de lonjeronul principal. ...



Vezi postareaOcsiRC, la 28 January 2017 - 07:41 PM, a spus:

...
cu foarte putina greutate suplimentara capatele vor rezista garantat la orice lansare iar flaperoanele se bucura de un plus de rigiditate ... adio vibratii :)


Probabil ca nu m-am facut corect inteles , rolul fasiilor de carbon aplicate este de a intari capetele aripi si de a asigura o zona de sprijin cu rezistenta sporita pentru imbinarea de capat a articulatilor flaperoanelor , desigur zona de fixare a lamei de lansare e dublata pe interior pe toata zona de capat si chiar triplata in zona de traversare , legatura facuta inclusiv cu lonjeronul :rolleyes:
Pare ca nu are legatura cu structura de rezistenta pentru ca am aplicat panglicile pe exterior , ca sa le pot pozitiona aliniate pe linia balamalei , lucru usor de facut pe extrados..dar mai dificil pe intrados , asadar din considerente de simetrie le-am lasat pe toate extern , adevarul e ca imi si place cum se prezinta in final ... ( solutia e de inspiratie Snipe-ana , mesterul Gavrilko a gandit-o bine ;) )
Am marcat sublerului pentru a masura la 20 mm adancime grosimea capatului aripii respectiv a flaperonului , se vede cat e de subtire , consider ca solutia e una bine venita :good:

Fisiere atasate


0

#353 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 30 January 2017 - 08:37 PM

Daca ai legat de lonjeron principal este bine atunci.
0

#354 Useril este offline   OcsiRC 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 567
  • Inregistrat: 16-April 14
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 22 February 2017 - 10:27 PM

Ultima reduta … varianta a 3-a a fuselajului in finisare ,varianta de constructie traditionala - pozitiv /plan separatie vertical - aripa pozitionata sub fuselaj , servo-uri "in picioare " , desigur toate in bot . Teoretic in weekend ar trebui sa ajung la planul de separatie … :rolleyes:

Fisiere atasate


0

#355 Useril este offline   OcsiRC 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 567
  • Inregistrat: 16-April 14
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 25 February 2017 - 06:29 PM

Micro pasi in derularea ultimei etape … placa cu pinii de aliniere pentru planul de separatie , alezati , distractia poate incepe ... :good:

Fisiere atasate


0

#356 Useril este offline   OcsiRC 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 567
  • Inregistrat: 16-April 14
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 27 February 2017 - 04:15 PM

Consultarile cu cei mai experimentati sunt tot timpul bine venite … asadar dupa o lunga discutie " condimentata " cu argumente pro si contra pozitionarii aripii sub suselaj vs deasupra fuselajului ,cu benefiicii atat de ordin aerodinamic si mai ales constructiv ( Traian - F2B e “ vinovatul “ ) …. am revenit la varianta 2 de constructie , in defavoarea variantei 1 ( aripa pe pilon ) respectiv 3 ( aripa sub fuselaj ) :unsure:
Plin de " incantare "... am remodelat pozitivul …. :rolleyes:

Fisiere atasate


0

#357 Useril este offline   OcsiRC 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 567
  • Inregistrat: 16-April 14
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 27 February 2017 - 04:44 PM

Daca tot am fost la capitolul modificari si pentru ca nu am fost foarte incantat de botul relativ bont ( a fost el rotund … intr-o vreme … dar dupa atatea slefuiri si ajustari s-a mai “ tocit “ ) , m-am asigurat ca de data asta sa iasa cu o sfericitate perfecta si relativ dificil de deteriorat … :good:

Fisiere atasate


0

#358 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 27 February 2017 - 09:23 PM

Sa fii sigur ca poti sa bagi radioul inauntru.

Aceasta postare a fost editata de F2B: 27 February 2017 - 09:24 PM

0

#359 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 27 February 2017 - 11:18 PM

Vezi postareaF2B, la 27 February 2017 - 09:23 PM, a spus:

Sa fii sigur ca poti sa bagi radioul inauntru.

Nu stiu cum o fi la cei cu buget mai "consistent" pentru statii si receptoare... dar la cei cu statii "budget" de tip 9X (eventual R)( eventual si Pro) si variatiuni recomand asta pentru DLG:
https://hobbyking.co...ceiver-3ch.html
Trei canale (dar nu ai nevoie de mai mult la un DLG simplu...daca sunteti mai "avansati" exista si o varianta cu 6 canale un pic mi mare si un pic mai scumpa https://hobbyking.co...ver-6ch-v2.html ), volum mic, se poate scoate carcasa si izola electronica cu "duct tape" 3M, daca nu aveti doua maini stangi la lipituri se pot scoate pinii verticali pentru servo si lipi cabluri cu mufe mama (capete de prelungitoare si receptorul devine foarte "slim"...antena aia e un fir subtire (nu "guguloiul" ala specific antenelor de 2.4 GHz) si deci se poate scoate "afara" (daca aveti fuselaj de carbon) ... si cred ca nici la pret nu aveti nimic de obiectat.
Si cateva solutii "budget" pentru alimentare:
- daca fuselajul e mai "generos" ..cea mai simpla solutie este carcasa/soclul din plastic pentru 4 baterii / aculumatori AAA (recomand Sanyo Eneloop)
- daca fuselajul este "mediu"...tot 4 acumulatori, dar renuntati la carcasa de plastic, legati cu "duct tape" si inseriati prin lipituri (mare atentie la lipituri...sa nu fie lipituri "reci" dar nu insistati prea mult cu letconul ...)
- daca fuselajul e "slim" si aveti nevoie de ceva mai multa greutate exista solutia "clasica" 2s/3s nano si BEC ... dar exista si varianta "budget" 1s + "voltage booster". Puteti sa luati chestiile astea de la HobbyKing (si sa platiti cat nu face plus transportul)....sau exista si varianta mai ieftina: luati un "power bank" ieftin (de exemplu erau intr-o vreme la Pepco ceva pe la 14-15 lei) ...si daca taiati cu grija plasticul inauntru gasiti un acumulator si un mini-circuit. Asta e exact "voltage booster" de la HK( 5V 1A ...dar nu ai nevoie de mai mult la 4 servo). Se dezlipeste cu grija mufa micro-USB (intrarea) si se conecteaza la un jack de 3.5 mm in varf (pentru incarcare fara scoatere din fuselaj) si mufa USB normala se inlocuieste cu cablu de alimentare tip servo. Izolat circuitul electronic cu duct-tape si chestia asta ar trebui sa intre cam in orice fuselaj. In orice caz...e cea mai ieftina solutie (sub 5 euro).
Dar in orice caz .. nu exista varianta universala, vedeti ce greutate aveti nevoie "in bot" si ce spatiu disponibil aveti. Conteaza si forma fuselajului...daca varful e mai ascutit e mai buna varianta "1s". Si daca mergeti pe a doua varianta n-ar strica sa va faceti cateva seturi dar cu acumulatori de marci diferite (eventual si de capacitati)...cateodata variaza destul de mult si greutatea acumulatorilor de la un model la altul. Si decat sa ii pui plumb...mai bine un acumulator ceva mai "gras".
Scuze de offtopic ...

Aceasta postare a fost editata de ender67: 27 February 2017 - 11:21 PM

0

#360 Useril este offline   OcsiRC 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 567
  • Inregistrat: 16-April 14
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 28 February 2017 - 01:13 PM

Vezi postareaF2B, la 27 February 2017 - 09:23 PM, a spus:

Sa fii sigur ca poti sa bagi radioul inauntru.


Incape relaxat . nu am vazut ratiunea pentru care sa-l fac mai “ bondoc “ si nici cu mult mai multe curbe care sa-mi complice fara rost procesul de executie , am transirat indelung pentru boom-ul cu sectiune elipsoida , trec la grund , vopsea ,lac si lustru dupa ce mai fac ultimele corecturi.
E clar ca la varianta urmatoare voi folosi fuselajul tau de la Evo 2 ( multumesc mult pentru acordul tau ) , asta cand voi decide sa bugetez inca o repriza de frezatare 3 D , deocamdata sunt presat de timp si am decis sa nu mai depasesc si a treia oara pragul de costuri in care am stabilit sa ma incadrez … :pardon:

Aceasta postare a fost editata de OcsiRC: 28 February 2017 - 01:16 PM

0

Arata acest topic


  • 18 Pagini +
  • « Prima
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro