Modelism - RHC Forum: Radiocomanda cu microcontroller - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 7 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »

Radiocomanda cu microcontroller Radiocomanda cu PIC 16F84

#61 Useril este offline   KRI 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 197
  • Inregistrat: 04-February 03
  • Gender:Male

Postat 01 June 2003 - 08:29 PM

Si apropo eu ti-as fi propus sa inlocuiesti 16C57 cu un 16F84, acum in faza de prototip, nu de alta dar dupa cum ai vazut 16C57 este OTP (pe romaneste programabil o singura data), adica l-ai programat ai constatat ca nu merge cum vrei tu si l-ai aruncat pentru ca a doua oara nu te mai baga in seama cind vrei sa il programezi, daca vrei totusi sa folosesti modelele cu indicativ C de la PIC ia si tu unu cu JW la sfirsit de vreo 5 ori mai scump dar are o ferestruica pe care il stergi cu UV si apoi il rescri, deci poti sa iti dezvolti linistit softul si apoi sa scri in serie, eu mai am avut probleme si cu scrisul softului, nu au fost putine cazurile cind nu l-am scris k-lumea, adica nu a functionat si l-am trimis direct la gunoi pe cel OTP. asa ala cu F e cu Flash il scri de cel putin 1000 de ori, de ecemplu ultima mea nascocelnita a fost o alarma auto si desi mi-am scris bine programul si a functionat cum vroiam eu (aproape) pina la urma tot am mai gasit vreo 10 modificari sau imbunatatiri, daca as fi folosit un OTP pretul era X10 cam scump deci.
0

#62 Useril este offline   sebip 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 195
  • Inregistrat: 21-May 03

Postat 02 June 2003 - 02:06 PM

http://www.geocities.com/vsurducan/electro...pentru_toti.htm
http://www.geocities.com/vsurducan/electro.../rom/index.html
0

#63 Useril este offline   KRI 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 197
  • Inregistrat: 04-February 03
  • Gender:Male

Postat 02 June 2003 - 05:23 PM

Vezi ca nenea Vasile Surducan a scris si o carte despre microcontrolere pe la inceputul anului a si publicat-o, daca ii trimiti un mail s-ar putea sa mai ai noroc sa faci rost de ea, eu am reusit achizitia ei dar a trecut ceva timp de atunci, mie mi-a placut cum este alcatuita si ce scrie in ea.
0

#64 Useril este offline   vio_danciu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 212
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 03 June 2003 - 08:13 AM

Am luat eu legatura cu dl Vasile Surducan si din pacate are cartea epuizata...
Se asteapta o a doua editie. I-a placut si lui cartea online al carui link e scris mai sus si a tinut sa-mi specifice ca in cartea scoasa de dinsul lucrurile sunt expuse la un nivel de profesionisti
0

#65 Useril este offline   GIGI 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 13-January 03
  • Gender:Male
  • Location:România

Postat 03 June 2003 - 01:48 PM

Citesc chiar cartea de care a amintit vio si care are link-ul mai sus.
Vreau sa ma apuc iar de treaba serios ...... si sa ma tin de ia :o .
0

#66 Useril este offline   KRI 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 197
  • Inregistrat: 04-February 03
  • Gender:Male

Postat 03 June 2003 - 09:53 PM

Cartea de care a-ti vorbit voi, am citit-o si eu pe vremea cind era doar in engleza, est un bun punct de inceput, dar din pacate pe alocuri insuficient.
0

#67 Useril este offline   vio_danciu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 212
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 04 June 2003 - 09:22 AM

Kri si noi suntem tot la inceput asa ca...tot e ceva decat deloc
Si eu tot la capitolul cu cititul sunt, ar fi mult mai usor daca am gasi pe cineva care sa stie bine ce vrem noi (nu stiu daca noi stim ce vrem foarte exact) sa ne spuna ce pasi trebuie sa parcurgem si in ce ordine.
Dupa cum se vede discutiile pe forum sunt deocamdata bla bla bla nimic concret...
0

#68 Useril este offline   GIGI 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 13-January 03
  • Gender:Male
  • Location:România

Postat 05 June 2003 - 12:15 PM

Chestia asta cu PIC-urile este foarte simpla. Citesti cateceva sa ai idee ce sunt alea si cu ce se maninca iar dupaia trebuie sa arunci niste bani pe piese de sacrificiu sa faci un aparatelcu care sa programezi PIC-urile si iei programe bune dupa net care fac ce vrei tu sa nu le mai modifici si scri jucaria. Nu trebuie sa sti decat sa bagi integratul in soclu si sa bagi programul in integrat. Daca se gaseste un meseriasi gen bitex printre noi sa ne faca si o schema de cablji beton facem superradiocomenzi ca daca lucrezi cu PIC-uri mai este nevoie de cateva piese care nu au de ce sa nu mearga.

Bitex am incercat sa fac ceva scheme cu eagle dar nu mi-au iesit ca alea ale tele. Poate ai timp intr-o zi sa ma ajuti cu o schema :o . Nu prea ma descurc cu libraria aia.
0

#69 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 05 June 2003 - 01:33 PM

Gigi, las-o mai moale cu laudele ca o sa te creada lumea si nu e chiar asa. Au fost mult mai multe situatiile in care nu m-am descurcat cu partea electronica. E drept ca pot face cablaje faine, dar nu-s electronist. Ceva notiuni ca oricare muritor am si eu, dar nu e suficient. Nu stiu daca ai ajuns sa te uiti ca curca-n lemne la câte un aparat, dar eu am patit-o des. E naspa sentimentul.

In privinta librariei, nu stiu ce sa-ti spun. La mine totul e OK. E drept ca de multe ce-s, nu prea gasesti componentele, dar sa nu mearga n-am auzit. Pâna la urma nici tu n-ai spus ca nu merge... Si aici e regula cu cititul instructiunilor de folosire inaintea folosirii aparatului! Am sa incerc sa redenumesc componentele uzuale si sa le grupez. Nu foarte curând ca acum am multa treaba, dar ar fi util, ca e pacat sa se piarda cam 80% din timp cu cautatul pieselor in librarie... Nici eu nu am memorat toate denumirile pieselor uzuale. Deseori sunt nevoit sa intru intr-o schema veche ca sa vad de unde am luat o componenta anume. Poate afli de un program ceva mai simplu de utilizat. Ca daca esti tare mofturos la Eagle trebuie sa modifici pad-urile in librarie sa le poti folosi in schema asa cum doresti. Vorbesc de semnul care va marca viitoarea gaura din pad. Lasa ca o sa crestem noi mari si o sa trecem la SMD-uri!

Si dupa ce termin ce am in lucru, incep niste montaje pentru CNC-uri, asa ca la mama lor. Ca soft este moka pe net, trebuie doar sa mânaresc o schema buna. Si apoi mai iau legatura cu cei interesati de comenzi numerice sa mai schimbam o vorba-doua. Chestie de 2-3 saptamâni...
Spor la treaba!
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#70 Useril este offline   GIGI 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 13-January 03
  • Gender:Male
  • Location:România

Postat 05 June 2003 - 03:26 PM

hai bre ca tu le ai cu cablajele si nici nu am zis sa faci altceva ca de restul ne ocupam noi :o (cu lipitul pieselor) .

Chiar merge sa redenumesc numele pieselor din librarie si sa le aranjez cum vreau eu? Daca este asa imi fac eu o librarie cu ce folosesc eu si am rezolvat problema. Sau poate stie cineva de un program mai bun si mai simplu si eventual in limba romina (si poate si gandeste in locul nostru :) ).

Pai termina odata cu treaba asta ca ai treaba de cand te stiu eu http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/biggrin.gif si hai sa facem scheme cu SMD-uri sa sunt calumea.
0

#71 Useril este offline   KRI 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 197
  • Inregistrat: 04-February 03
  • Gender:Male

Postat 05 June 2003 - 10:59 PM

Nene bitex cind treci pe facut de scheme pentru CNC-uri da si tu un semnal pe MI ca sunt interesat si eu, am cautat si eu ceva pe net si chiar am adus ceve lucruri interesante.
0

#72 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 06 June 2003 - 08:27 AM

Gigi, daca vrei unul românesc si bun incearca GElectronic. E de nota 10.
http://www.radiocons...ro/GElectronic/
Mai lipesc si piese uneori. Cum nu-s electronist mi-e sila de simulare. Prefer sa fac 3 cablaje decât o simulare. La digital si la ce fac eu nici nu e cazul sa pierd timpul cu simulari...

Poti face ce vrei cu desenele din librariile alea, chef sa ai.

Privind CNC-urile nu trebuie decât sa modific niste montaje mai vechi si sa probez niste soft. Daca totul e OK cu motoarele o sa am putin de umblat dupa partea mecanica. Pâna acum foloseam ce gaseam pe la periferice vechi, dar nu mai merge, trebuie ceva mai bun... Mai vorbim pe MI asa cum zici.
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#73 Useril este offline   GIGI 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 13-January 03
  • Gender:Male
  • Location:România

Postat 09 June 2003 - 12:10 PM

Bitex am luat programul acum sa vad ce poate.
Eagle ma suparat rau ca nu aranjaza piesele pe cablaji.
Dupa ce m-am chinuit o jumatate de zi sa fac o scheme cand l-am pus sa faca cablajul pi-a pus piesele gramada si trebuia sa le mai aranjez odata. Cu libraria m-am descurcat destul de bine numai ca are tot felul de memorii si procesoare si nu are unele tipuri de rezistente uzuale si mi se pare ca sunt si umpic cam aiurea aranjate.
Asa ca o sa caut un program care aranjaza singur piesele.

Vreau si eu sa-mi explici ce ese cu CNC-urile (ce sunt si ce fac).
0

#74 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 09 June 2003 - 05:18 PM

Ete na, ca acu' vrei sa fie mai bun ca Orcadu'. Ai si tu putina mila! Sau te-ai insurat recent si vrei sa arati ca esti barbat?
Si apoi nu vad de ce sa-ti aranjeze altcineva piesele, daca mai ai macar o urma de personalitate "in tine".
Si acu' ce asteptai, la 15 MB sa faca si dragoste? Ti-am spus ca e un program simplu si pe deasupra e si moka.
Rezistori are de tot neamu' si aranjati in toate pozitiile. Tre' sa mai citesti si printre rânduri, sau macar putinele cuvinte care insotesc piesa. Ca exemplu, intra la "rcl" adica rez. si cond. intra la "R-EU" adica simboluri europene si sa zicem la a treia scrie: "type 0204, grid 2.5 mm" si vezi si simbolul, ca e desenat "in picioare". La a doua scrie: "type 0204, grid 7.5 mm" si se vede de la o posta ca are distanta intre picioruse cam 7.5 mm, adica normala pentru cele de 0,25W. Si tot asa. Sa nu-mi spui ca la cond. electrolitici nu stii diametrele si dist. intre picioruse, ca nu te cred.
Baga osu' la treaba!
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#75 Useril este offline   GIGI 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 13-January 03
  • Gender:Male
  • Location:România

Postat 09 June 2003 - 06:44 PM

E .... hai bre ca incercam sa ma fofilez si eu umpic de la treaba :lol: .
Poate era vreun baiat bun dornic de munca si sa se speteasca muncind si facind un program care sa faca treaba in locul meu si fie vorba intre noi este mai distractiv ce faci cu aparatul construit decat munca pe care o efectuezi lucrind la dezvoltarea acelui aparat.
Si sa mai lucreze si alti ca noi am muncit destul :lol: si noi sa ne distram :lol:
0

#76 Useril este offline   Paul2003 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 13-June 03

Postat 13 June 2003 - 10:47 PM

Salut, sper ca nu va deranjez, am nevoie si eu de o schema de telecomanda pe 2 canale pe 27 mhz simpla fara prea multe piese.

Ma poate ajuta cineva?
0

#77 Useril este offline   GIGI 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 13-January 03
  • Gender:Male
  • Location:România

Postat 15 June 2003 - 10:58 AM

Cauta pe aici la tehnice si gasesti cam tot ce vrei.
Treburile astea s-au mai discutat si sunt si scheme.
Daca dau eu peste ele iti trimit un link.
0

#78 Useril este offline   andrixnet 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 195
  • Inregistrat: 16-June 03

Postat 25 June 2003 - 08:16 AM

Sebathorus, la 19 May 2003, 09:10, a spus:

O intrebare, unde ai gasit de cumparat programator de PIC-uri, ca ma intereseaza si pe mine. :(

Asta as dori sa aflu si eu, desi am impresia ca a uitat un "0" din pret...
Eu ma joc
0

#79 Useril este offline   andrixnet 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 195
  • Inregistrat: 16-June 03

Postat 25 June 2003 - 08:21 AM

Atentie, este o telecomanda care se bazeaza lapartea radio pe module de emisie/receptie (de regula pe 433MHz).
Un modul e cateva sute de mii bucata (cel putin la Conex).

Raza de actiune insa este redusa. Adica sunt adecvate pentru indoor, dar cam atat. Nici intr-un caz nu pui asa ceva pe un aeromodel ca a plecat si dus ramane :(

mai vedeti si urmatoarea adresa, e bine explicata.

Infra/radio remote control transmitter/receiver with PIC
Eu ma joc
0

#80 Useril este offline   GIGI 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 13-January 03
  • Gender:Male
  • Location:România

Postat 25 June 2003 - 11:57 AM

Frumos ce am vazut la acel link.
Cred ca schema aia merge folosita la anexe care sa transmita date de la model la pilot.
Nu cred ca merge folosita ca radiocomanda.
Adica ca radiocomanda trebuie o schema destul de complicata si stabila iar la alte anexe nu este un dezastru daca se pierde ledatura sau trimite cateva date aiurea.
:)
0

#81 Useril este offline   sebip 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 195
  • Inregistrat: 21-May 03

Postat 25 June 2003 - 12:23 PM

Modulele alea de 433MHz nu merg pe distanta mare - numai max. 10-20m pentru legatura stabila,
mai ales fiindca receptorul este de obicei cu supereactie. Deci nici pentru transmitere de date nu este
foarte indicat - eventual doar cind trece modelul pe aproape.
0

#82 Useril este offline   GIGI 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 13-January 03
  • Gender:Male
  • Location:România

Postat 25 June 2003 - 12:34 PM

Mai bine cand sta pe loc :) :( :D
0

#83 Useril este offline   sebip 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 195
  • Inregistrat: 21-May 03

Postat 25 June 2003 - 12:49 PM

Atunci merge la sigur !!! :) :( :D
0

#84 Useril este offline   GIGI 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 13-January 03
  • Gender:Male
  • Location:România

Postat 25 June 2003 - 12:59 PM

Mai sigur cumperi cateva sute de metri de cablu si conectezi modelul cu radiocomanda si nu ai nici o problema :) .

Mai bine hai sa-i convingem pe baieti sa puna schemele de radiocomenzi care le au aici pe forum.
0

#85 Useril este offline   sebip 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 195
  • Inregistrat: 21-May 03

Postat 25 June 2003 - 01:19 PM

Exista baieti care "lucreaza" cu radiocomenzi realizate de ei ? Sint curios cam ce performante au, sint comparabile cu cele industriale ?
Au acuma lucrez la un vobler, care permite acordarea unor filtre de radiofrecventa. Dupa aceea o sa ma
apuc serios de treaba ! Si pe mine ma intereseaza construirea unei radiocomenzi si dupa parerea mea cred ca se pot obtine performante bune daca ai aparatura de reglare adecvata.
Ceva notiuni de microcontrolere am si atunci ar mai fi de lucru la partea de radio.
Cam ce putere au emitatoarele de radiocomanda ?
Problema mea este ca nu detin si nici nu am lucrat cu vreo statie RC deci imi lipsesc ceva cunostinte in domeniu. :)
0

#86 Useril este offline   GIGI 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 13-January 03
  • Gender:Male
  • Location:România

Postat 25 June 2003 - 02:39 PM

Eu am cules cateva scheme de radiocomenzi dar nu sunt incantat de ele incat sa ma apuc de ele. Nu vad de ce nu ar iesi la performantele celor industriale daca copieji schema exact si mai ales ca in afara de integrat mai sunt cateva componente. Totul tine de atentia cu care este executata.
Am vazut ca radiocomenzile sunt destul de scumpe si pe zi ce trece ma face tot mai mult sa construiesc una ca piesele sunt mult mai ieftine decat ina gata facuta.
0

#87 Useril este offline   sebip 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 195
  • Inregistrat: 21-May 03

Postat 26 June 2003 - 07:11 AM

De obicei cind este vorba de radiofrecventa incep sa apara probleme ceva mai mari datorate in primul rind lipsei de aparatura de reglare adecvata. Eu sint radioamator si am vazut aparate care erau mai simple din punct de vedere constructiv decit cele industriale dar aveau performante similare si asta din cauza ca au fost reglate ca sa obtina performante maxime. La aparatura industriala nu se face reglaje ca sa se obtina performante maxime pentru "acel aparat" ci pentru ca performantele sa se incadreze intr-o anumita toleranta pe cind la cele "home made" se fac reglaje pentru un aparat particular.
In rest, la partea de logica nu cred ca exista probleme deosebite pentru cineva care a mai lucrat cit de cit in domeniul electronicii. Bineinteles se poate obtine si mai mult cu microcontrolere dar pentru a lucra cu ele trebuie studiat ceva mai mult.
Acuma vad ca m-am apucat de facut teorii si nu prea ma apuca des asa ceva! :)

Pe mine m-ar interesa ceva scheme mai mult pentru partea de radiofrecventa si mai mult pentru emisie.
M-ar interesa niste pareri si in legatura cu frecventele de lucru, adica ceva de genul 27MHz se recomanda pentru ... robotei ... (ca sa nu deranjez pe nimeni cu vreo afirmatie)
0

#88 Useril este offline   GIGI 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 13-January 03
  • Gender:Male
  • Location:România

Postat 26 June 2003 - 11:40 AM

Pentru a lucra cu PIC-uri trebuie sa studiezi mult mai mult dar merita.
Este o piesa atit de mica si care face atitea lucruri incat nu-ti vine sa crezi.
Defapt depinde ce vrei sa faci. De exemplu daca iei schema, faci cablajul, pui piesele si ai programil gata scris si doar il memorezi in PIC asta este foarte simplu, Dar daca vrei sa te apuci sa scri tu prigramele de la A la Z atunci treaba se complica rau de tot.
Dar pentru ce-mi trebuie mie nu are rost sa ma apuc de studiat asa mult ca nu vreau sa devin programator de PIC-uri http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/biggrin.gif .
Eu vreau sa iau schema, fac cablajul si bag programul in PIC si trec la utilizare si uite asa nu ma doare capul iar daca vreau o functie in plus sau in minus pot sa modific programul existent si este mai usor dacat sa-l scriu de la zero.
0

#89 Useril este offline   One 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 192
  • Inregistrat: 22-July 03

Postat 24 July 2003 - 10:06 PM

Intervin in discutie cu o parere. Eu sunt pasionat de microcontrollerele Atmel, care sunt mult mai ieftine si au performante cel putin egale. Ex. AT90S1200 = 90.000 lei
Pentru a inventa ceva ai nevoie de o imaginatie bogata si o gramada de gunoi. Thomas A. Edison (1847 - 1931)
0

#90 Useril este offline   KRI 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 197
  • Inregistrat: 04-February 03
  • Gender:Male

Postat 24 July 2003 - 10:50 PM

Unde se gaseste la pretul asta, si vezi ca mierzi din vedere viteza pe care o au picurile si in plus simetricitatea setului de instructiuni care iti permite practic sa faci destul de multe fara sa inveti prea mult
0

Arata acest topic


  • 7 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro