Modelism - RHC Forum: Radiocomanda cu microcontroller - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 7 Pagini +
  • « Prima
  • 5
  • 6
  • 7

Radiocomanda cu microcontroller Radiocomanda cu PIC 16F84

#181 Useril este offline   MrSpace 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1079
  • Inregistrat: 16-May 02

Postat 02 January 2005 - 10:18 PM

Salut wingless. Ma bucur ca ai progresat.
Cat despre manipularea erorilor eu zic ca nu te complici cu coduri corectoare de erori, pt o radiocomanda nu isi au rostul din moment ce transmiti date mereu, ce este gresiti ignori, oricum va veni iar o informatie noua.
Corectia de erori (coduri hoffman, convolutionale (de la GSM), Reed-Solomon, sau daca esti debil Coduri Turbo (alea de la Nasa care merg pe Marte :) )) se foloseste cand nu se transmit date continuu sau largimea de banda nu eprea mare sa-ti permiti un trafic mare si deci o redundantza mare.
In concluzie concentrezate pe CRC ca e super bun!!!
Uite eu mereu folosesc polinomul generator: X^15+X^13+1 care si-a demonstrat fiabilitatea. E foarte folosit in protocoalele indistriale, iti dai seama ca e de incredere.
Uite sa te ajut iti postez si rutina scrisa in assembler pt uC-uri ATMEL AVR. Vei chema aceasta rutina oride cate ori trimiti un caracter (la emisie) si ori de cate ori primesti un caracter (la receptie) Registii CRCLO si CRCHI vor avea valoare $ff la inceputul fiecarei secvente de date (asta e valoarea lor initiala) , iar pe masura ce transmiti aceasta valoare se va modifica. In registrul CCP vei introduce valoarea transmisa sau receptionata.
Pt verificarea corectitudinii vei verifica daca CRC-ul transmis este egal cu cel calculat la receptie:

crccalc:
;rutina de calcul a CRC-ului conform algoritmului impus
eor crclo,ccp
ldi aux,8
mov crcc,aux
crcloop:


lsr crchi
ror crclo

brcc ncrcloop
ldi aux, 0b10100000
eor crchi,aux
ldi aux, 0b00000001
eor crclo,aux
ncrcloop:
dec crcc
clr aux
cp crcc,aux
brne crcloop
ret ;se iese de aici

Succes!!!

Aceasta postare a fost editata de MrSpace: 03 January 2005 - 12:29 AM

0

#182 Useril este offline   Alex Baccilu 

  • Membru care este
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 680
  • Inregistrat: 05-January 03
  • Gender:Male

Postat 03 January 2005 - 02:18 AM

Vaz ca progresati nu gluma!
Maine ma apuc sa lucrez la un EMP sa vad cat de bun va e CRC-u'. Na! :) :D
Boardgame is the future!
0

#183 Useril este offline   wingless 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 100
  • Inregistrat: 14-November 04

Postat 03 January 2005 - 11:26 PM

Sorry ca raspund asa tarziu. Multumesc pentru cod, observ ca nu ai folosit varianta cu tabele precalculate(din cate am observat ai folosit un AT902313 parca, oricum echivalent cu un ATTiny2313 care are doar 2kBytes de Flash adica 1000instructiuni si doar 128B RAM ) . Asta vroiam sa te intreb: e destul spatiu pt program acolo sau sa ma uit spre unul cu mai multi pini de ex ATmega168 care are avantaje ca are 1kB RAM 16KB Flashsi mai multi pini din care o sa-mi ramana mai multi ca sa folosesc ADC ul de ex eu stiu sa citesc un senzor on board ceva, si prob o sa-mi ramana mai multi pini pe care sa-i folosesc la alceva. Dezavantaje in primul rand mi se par chiar numarul de pini ca o sa devina mai complex si mai mare PCBul Ce zici? Sa plec cu un ATmega ca sa am spatiu/pini sa implementez mai multe functii? Stiu ca daca lucrezi ingrijit merge si cu un tiny ca doar tie ti-a iesit dar ti-ai dorit vreodata mai mult spatiu?
In orice caz nu m-am uitat prea bine pe cod, o sa-l disec mai bine, in mare am obs ca iei cate un byte si il imparti la polinomul ala fix si crcul se tot actualizeaza la fiecare byte si probabil ultimii 2 bytes din pachet sunt crcul calculat la receptie cand te opresti si compari. Sau probabil ca imparti tot pachetul si vezi la sfarsit daca da 0 restul ala.Nu? O sa ma uit cand am timp mai bine sorry

In alta ordine de idei am luat piesele pt interfata RS232->RX, TX->RS232 dar din cauza timpului(incepe scl in 1.0 sapt si am o groaza de teme +sc de soferi(m-am gandit ca tre sa incep cu masina ca sa ajung pilot de heli :) )) asa ca o sapt incarcata=> proiect.status == PAUSE;

/later: m-am gandit si la EMP alex :D O sa am pitic de rezerva care o sa pedaleze acolo sa tina dracia in aer..stii tu: pitiici d-aia care invart platanele de hardisce. O sa ma sune pe mobil:"Huston, we have a situation, Alex da cu EMP in noi: a modificat cuptoru cu microunde What are your instructions?"Si io o saq-i zic:"Ruuuuun"

___Andrei

Aceasta postare a fost editata de wingless: 03 January 2005 - 11:33 PM

Yes there are two paths you can go by/But in the long run/There's still time to change the road you're on...
0

#184 Useril este offline   MrSpace 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1079
  • Inregistrat: 16-May 02

Postat 03 January 2005 - 11:38 PM

Salut. ai destul spatiu pentru program serioase si pe 2k de flash iar SRAM mai mult ca sigur nu o sa folosesti DELOC. AVR-urile au 32 de acumulatori (spre deosebire de PIC-uri sau M51 scare au doar unul sau doi) majoritaea programelor mele nu folosesc SRAM, doar cele super imbarligate unde nr de variabile depasheste nr acumulatorilor folosesc si SRAM
Eu iti recomand ATmega8 are 8k Flash, 6 canale ADC, SPI si UART. Daca ai nevoie de mai multi de 24 de pini ia unul mare dar nu lua unul mare pt ca are memorie multa. Nici cel mai monstruos program al meu nu are mai mult de 4k size.
Nu am priceput prea bine ce ai priceput din rutina (ea merge pe orice AVR). tr doat ca a fiecare caracter transmis (receptionat) sa il salvezi in registrul CCP dupa care chemi rutina de sus. Dupa ce transmiti sirul de date pe care ai sa-l transmiti, bagi imediat dupa ultimul caracter CRCLO si CRCHI
Spor la treaba
0

#185 Useril este offline   wingless 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 100
  • Inregistrat: 14-November 04

Postat 05 January 2005 - 06:05 PM

Gata, cred ca am priceput despre ce e vorba. Compact. Imi place Multumesc. M-am uitat pe specificatiile uC pe care mi l-ai recomandat: cred ca asta ramane. E plin de bunatati. Numai sa se gaseasca in Bucuresti. Oricum AVR e mult superior PIC: fetch 2 operanzi+calcul+store intr-un ciclu ...wow. Ma gandeam chiar ca in faza de initializare a receptorului sa-si faca o verificare a FLASHului cu CRC.
Un alt aspect: tu la ce frecventa lucrezi cu uC? Oscilatorul ala al lui intern de 8Mhz e suficient oare pt controlul servourilor+receptie+eventual niste putere de calcul de rezerva?
Yes there are two paths you can go by/But in the long run/There's still time to change the road you're on...
0

#186 Useril este offline   MrSpace 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1079
  • Inregistrat: 16-May 02

Postat 05 January 2005 - 06:15 PM

oscilatorul intern este de doar 1MHz la toate AVR-urile si este super suficient ca viteza, dar ca sa fi mai "catolic ca papa" vorba aia, la stabilitate nu sta excelent asa ca pun cuartz, si cel mai adesea pun de 4MHz care e suuuper suficient pt orice, sincer nu stiu de ce nu pun mai mult ca, consumul nu ma intereseaza prea mult si asta creste linear cu frecv. Initial am pus 4MHz ca asa aparea in shemele de programatoare si am zis sa nu fac pe interesantul
Exemple de programe o sa gasesti pe net cate vrei, daca vrei ceva simplu iti trimit si eu. vezi ca am si pe rhc aici la subiectul "telecomanda mea"
Succes

Aceasta postare a fost editata de MrSpace: 05 January 2005 - 07:18 PM

0

#187 Useril este offline   Malkovitch 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 61
  • Inregistrat: 19-December 02

Postat 05 January 2005 - 06:15 PM

Salve!

Uite, legat de treaba cu module de LPD in banda de UHF, impreuna cu un amic am avut o tema de cercetare pentru un echipament industrial care urma sa utilizeze un astfel de canal.

Ca idee, am folosit doua transceivere dedicate. Adica doua dispozitive care pot emite si receptiona alternativ, ca doua walkie-talkie...
Tema era sa se transmita date impachetate si error-free la o distanta de cel putin 50m in mediu urban.
Din teste, am realizat o distanta medie de transmisie de aproximativ un kilometru!. Da, ati citit bine, UN KILOMETRU, pentru o rata a erorilor de aproximativ 2x10-5.

Asta cu doar 30mw. Modulele sunt produse de XEMICS si nu sunt mai mari decat un pachet de tigari, cu tot cu microcontroller.Partea de receptie este de tip superheterodina cu dubla schimbare de frecventa, modulatia este FSK iar frecventa este dictata de sinteza de frecventa. Atat partea de radio cat si cea de date sunt controlabile si setabile din software. Programul de gestiune poate fi inscris si in controller.

Problema majora a fost la realizarea protocolului de transmisie a datelor. In principal s-a facut cu esantionare la 10x iar rata de transfer de date a fost de 48Kbps. Eroarea de care va vorbesc a rezultat pe conexiune tip loopback, adica o unitate de transmisie varsa date aleatorii din compi iar alta repeta via procesor, ce receptionase din antena. La unitatea conectata la compi se facea compararea datelor transmise cu cele receptionate. Conectarea s-a facut pe port serial si s-a verificat si conectarea USB.

Inca nu ne-a interesat o aplicare in RC, dar, cine stie!
Preciez ca transceiverele, deci unitatile de radio au fost integral proiectate si realizate de echipa noastra...

Daca doriti detalii, scrieti un mail... Eu am coordonat proiectul iar detaliile legate de protocol le cunoast amicul meu.

Atasez o poza. Placa de baza contine partea de RS232 si controllerul iar placuta mica contine transceiverul propriu zis. Totul este in SMD si nu mai mare de un pachet de tigari

Malko

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-8-1104941731.jpg

[...sunt curios si de aceea am nasul in bandaje...
0

#188 Useril este offline   Malkovitch 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 61
  • Inregistrat: 19-December 02

Postat 05 January 2005 - 06:18 PM

completare. Uite si poza cutiilor cu antene cu tot. Antena are 13 cm...


Malko

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-8-1104941887.jpg

[...sunt curios si de aceea am nasul in bandaje...
0

#189 Useril este offline   MrSpace 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1079
  • Inregistrat: 16-May 02

Postat 05 January 2005 - 07:22 PM

Belea proiect.
Uite vreau sa va intreb si eu cate ceva: ce cod au transceiverele alea? unde ati facut PCB-urile si cat v-a costat?
Succes
0

#190 Useril este offline   wingless 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 100
  • Inregistrat: 14-November 04

Postat 05 January 2005 - 09:49 PM

Wow super. Si viteza de transmisie este foarte mare. Arata foarte ingrijit montajul Felicitari. Subscriu la intrebarea in legatura cu cablajul si daca poti sa faci publice datele privind organizarea pachetelor, cred ca ar fi mai multi interesati(inclusiv eu :D )
Numai bine


Andrei

Aceasta postare a fost editata de wingless: 05 January 2005 - 09:50 PM

Yes there are two paths you can go by/But in the long run/There's still time to change the road you're on...
0

#191 Useril este offline   Alex Baccilu 

  • Membru care este
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 680
  • Inregistrat: 05-January 03
  • Gender:Male

Postat 05 January 2005 - 11:04 PM

Pana va lamuriti voi ce si cum cred ca se inventeaza motoarele gravitationale asa ca nu va mai ingrijorati de marimea cablajelor sau greutatea receptorului. :D
Boardgame is the future!
0

#192 Useril este offline   MrSpace 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1079
  • Inregistrat: 16-May 02

Postat 06 January 2005 - 12:47 AM

Esti de coma Alex, sau sa zic Igor (asta apropo de avatarul tau).
Ce pot sa zic! Constantzenii de pe situl asta ma fac sa-mi para rau ca am plecat de acasa :D :D
Spor la mesterit si sanatate maxima

Aceasta postare a fost editata de MrSpace: 06 January 2005 - 01:52 AM

0

#193 Useril este offline   Malkovitch 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 61
  • Inregistrat: 19-December 02

Postat 06 January 2005 - 05:52 AM

In mare, proiectul este, intr-adevar supus unor reguli de confidentialitate dar....
Proiectarea, cum spuneam-integral pe echipa, relizarea cablajelor, in TW caci e mai ieftin si calitatea este asigurata (preturi cam mari la bucata insa...La productie de masa sunt ok...)

Circuitul transceiver este de la XEMICS. Cod 1201.

Baietii stau cam prost cu activitatea de mostrare sau de vanzare la bucata, discuta de la jdemii...
Clientul nostru este un barosan cu traditie pe piata si asa s-au deschis oarece usi pentru mostrare....

Ce se vedea in poza este versiunea d
2. Prima era cu o singura placa....

Ca idee, a castigat locul intai la un simpozion de creatie al radioamatorilor, pe bucuresti.

Despre cod, cum spuneam, trebuie contactat colegul meu. Cred ca optim ar fi sa ne intalnim, cati putem, si sa discutam la o cola... Pe sistem workshop sa vedem ce se poate...


Malko
[...sunt curios si de aceea am nasul in bandaje...
0

#194 Useril este offline   Malkovitch 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 61
  • Inregistrat: 19-December 02

Postat 06 January 2005 - 06:01 AM

...scuze, circuitul principal este XE1202.....
XE1201 este mai slab ca parametri, avem si cu el ceva....

Firma pe care este produs se cheama HCV Grup SRL, avem si pagina dar nu am platit la timp :-(

Costurile...Aici e mai dificil dar o sa dau un ochi prin hartogaraie...Oricum, nu prea mult...

Dincolo de proiectul destinat clientului a rezultat si o aplicatie "civila", respectiv un radiomodem de viteza.... Chipset-ul merge pana la viteze de 78kbps dar sunt disponibile si viteze mai mari... Singura problema care impiedica livrarea in comert este scrierea unui driver.... LOL...


Space, daca doresti detalii, as prefera sa corespondam pe mail, direct, sa nu zica lumea ca fac reclama la firma...

Uite ce se mai poate face in domeniul transceiverelor de date......

Adrian
radio@easynet.ro

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-8-1104984082.jpg

[...sunt curios si de aceea am nasul in bandaje...
0

#195 Useril este offline   wingless 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 100
  • Inregistrat: 14-November 04

Postat 27 August 2006 - 12:28 PM

Salutare

Scuze ca redeschid un thread de aproape 1 an jumate, ma simteam oarecum "dator" cu o incheiere :))

Pe scurt acum un 1.5ani discutam posibilitatea realizarii unei telecomenzi cu ajutorul unor module digitale de emisie/receptie ieftine. In final nu am reusit sa le dau de cap si am lasat balta proiectul.
Momentan lucrez la un robot. I-am facut o legatura prin portul COM (RS232) cu PCul ca sa imi transmita diverse date(viteza, pozitia, senzori etc). Legatura era prin cablu. Am vrut ceva wireless ca sa nu-l mai tin pe bancul de probe si mi-am amintit de vechile module RX/TX :D
Deci azi de dimineata le-am scos dintr-o cutie am lipit 3 fire si a mers. Am stat un pic pe loc si m-am gandit cat de mult m-am chinuit acum 1 an :D)

O concluzie: viteza cu care transmit date este de maxim 2400bps sau 300 de bytes/secunda Cred ca e destula viteza pt o telecomanda. Sa zicem 8 canale. fiecare servo controlat in 256 de trepte. Ar veni sa zicem 10 bytes cu tot cu codul de verificare. deci cam 30 de pachete pe secunda deci un update al pozitiei servourilor de 30 de Hz. Problema ar fi cu erorile. Erorile le detectezi in software si ignori pachetul dar apare o alta problema si anume problema distantei peste 20 de metri in casa nu mai receptionez nimic. Deci probabil ca nu sunt foarte adecvate pt o telecomanda mai ales AERO. Poate doar ceva auto. In exterior nu am avut cum sa probez probabil duce la 50 60 de metri.

Petru proiectul meu le folosesc ca sa transmit informatie de la robot catre "baza"=PC

Thx all in special lui MrSpace pt rabdare si sfaturi (recitindu-m posturile ma minunez si eu :D) )

Proiectul la care lucrez daca e cineva interesat : http://www.elforum.r...pic.php?t=12779
Yes there are two paths you can go by/But in the long run/There's still time to change the road you're on...
0

#196 Useril este offline   Malkovitch 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 61
  • Inregistrat: 19-December 02

Postat 27 August 2006 - 02:38 PM

Era sa lesin cand am primit notificarea de raspuns!
Intre timp:
Testele efectuate cu modulele au demonstrat legatura stabila cu o rata a erorilor sub 10 % (tipic 5-6%) la o distanta de 1000m+, la nivelul solului, cu antena l/4, adica 17 cm.
Testele au fost efectuate avand un modul programat sa preia serii aleatorii de biti din portul com, sa le transmita catre un modul independent si deplasabil. Modulul independent a fost programat sa repete seria de biti (64b lenght, parca) iar acesta era receptionat de modulul conectat la calculator (notebook).
Un soft ad hoc efectua comparatia cuvantului digital transmis cu cel receptionat si calcula marja de eroare.
Eroarea afisata se referea la eroarea cumulata pe ambele trasee.
Proiectul s-a oprit aici, in mod oficial intrucat acesta era output-ul ce trebuia furnizat.
Impachetarea datelor a constituit o alta problema, destul de mare si a fost dezvoltata independent.
Din pacate, neprimid nici un feedback din zonele unde am lansat oferta, proiectul a fost pus in conservare si nu s-a mers pe realizarea pe o scara mai larga de unitati.
Mi se pare ca mai sunt disponibile vreo doua sau trei perechi. (o pereche este constituita din doua transceivere, adica RxTx, comunicatie bidirectionala).

UPDATE
Modulele sunt niste chestii profi, cu receptor heterodina, cu PLL, lucra pe mai multe frecvente iar testele s-au facut la 38kbps... Suficient pentru un cuvant mai lung care sa contina si recovery in interior.
Proc-ul, daca lucreaza la 20Mhz, este suficient sa faca si sa rasfaca calcule, sa ceara confirmarea pachetelor cu probleme, sa faca uodate la servo, sa citeasca alti senzori si sa calculeze distanta fata de punctul de emisie. Aceasta din urma facilitate poate fi folosita pentru implementarea unor rutine de autopilot si de returnare in zona de acoperire a telecomenzii (statie de sol).

Aaaa, si pot duce semnal digital pe calea descendenta de la o camera video!


Bafta!
Malko :)

Aceasta postare a fost editata de Malkovitch: 27 August 2006 - 02:45 PM

[...sunt curios si de aceea am nasul in bandaje...
0

#197 Useril este offline   wingless 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 100
  • Inregistrat: 14-November 04

Postat 28 August 2006 - 09:25 AM

eu am niste probleme cu ele. Am erori mari imi respinge pachete multe Oare de la ce sa fie ?

Antenele sunt din fir de la cablul utp de 17 cm fiecare La 5 metri am erori de 30% Oare microcontrollerul bruiaza ? Sau nu sunt entenele potrivite? Ce credeti?
Yes there are two paths you can go by/But in the long run/There's still time to change the road you're on...
0

#198 Useril este offline   Malkovitch 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 61
  • Inregistrat: 19-December 02

Postat 28 August 2006 - 10:30 AM

Antenele sunt ok daca modulele sunt in banda ISM de 433 Mhz.
In functie de tipul de receptor incorporat in modul, acesta poate fi influentat sau nu de perturbatii radioelectrice externe. Daca sunt module mai ieftine, receptorul este sincrodina iar emitatorul este cu modulatie de amplitudine-sensibil la spike-uri si paraziti din reteaua electrica de apartament. Pe ansamblu, tocmai bun de facut o telecomanda pentru cel mult aprins lumina (not reliable).
Rata de eroare este enorma pentru distanta aceasta!
Incearca sa introduci modulul intr-o mica cutie din tabla pentru ecranare, desi parazitii sosesc prin antena de receptie.
Incearca sa faci testele intr-o zona "linistita" dpdv electric sau, cand faci testele, vezi ce se intampla cu pachetele cand aprinsi si stingi rapid o veioza. Daca ai rate diferite de eroare, sau in afara mediei, inseamna ca modulele sunt cum spuneam mai sus...
[...sunt curios si de aceea am nasul in bandaje...
0

#199 Useril este offline   pavcostel 

  • Membru Fumator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1596
  • Inregistrat: 01-October 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 August 2006 - 10:50 AM

Citeaza

Oare microcontrollerul bruiaza ?


Nu e o ipoteza de neglijat! Dar trebuie sa te chinui un pic sa incerci sa-l departezi de uC sau de variatorul activat. E posibil sa trebuiasca sa-i gasesti o anumita pozitie, prin incercari. Cat mai departat de procesor, variator sau alte actionari si fire . Stiu ca suna urat, dar si la aero exista probleme intre receptie si variatoarele brushless in special. Cu inele de ferita pe cablurile de comanda de regula se minimizeaza interferentele astea. Acum, in banda ta, nu stiu ce mai poate genera perturbatii.

Bafta!
Costel
35 MHz, canal 60,62,78.
0

#200 Useril este offline   wingless 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 100
  • Inregistrat: 14-November 04

Postat 29 August 2006 - 10:47 AM

Multam de sfaturi o sa mai fac niste teste si va anunt.. e posibil si receptorul sa aiba ceva paraziti pe alimentare, il alimentez din PC
Va tin la curent si inca o data thx pt idei

Aceasta postare a fost editata de wingless: 31 August 2006 - 04:29 PM

Yes there are two paths you can go by/But in the long run/There's still time to change the road you're on...
0

#201 Useril este offline   wingless 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 100
  • Inregistrat: 14-November 04

Postat 31 August 2006 - 04:29 PM

Salutare
Am alimentat azi receptorul dintr-o baterie si a mers SUPER: am piertut 1 pachet din 1500 :huh:
De la alimentarea receptorului facea figuri

Andrei
Yes there are two paths you can go by/But in the long run/There's still time to change the road you're on...
0

#202 Useril este offline   pavcostel 

  • Membru Fumator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1596
  • Inregistrat: 01-October 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 31 August 2006 - 05:06 PM

Deci filtru LC, condensatori cat cuprinde , eventual un trigger Schmitt la iesire, daca vrei sa-l alimentezi din PC in viitor...

Bafta!

Costel
35 MHz, canal 60,62,78.
0

#203 Useril este offline   wingless 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 100
  • Inregistrat: 14-November 04

Postat 02 September 2006 - 06:52 PM

filtrat, decuplat, merge super :wub:
Yes there are two paths you can go by/But in the long run/There's still time to change the road you're on...
0

#204 Useril este offline   Malkovitch 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 61
  • Inregistrat: 19-December 02

Postat 02 September 2006 - 10:39 PM

Este AM. Ai grija in preajma emitatoarelor in impulsuri. Nivelurile mari de camp radioelectric pulsator trec prin filtrele sumare de la intrare (de obicei cu unda de suprafata-SAW) si ajung direct in circuitele de detectie si formare de impulsuri. Adica evita zonele cu celule de GSM, transmitatoarele de la Tiganesti si Tancabesti si cele de la Saftica. Prietenii stiu de ce!
[...sunt curios si de aceea am nasul in bandaje...
0

#205 Useril este offline   naminator2003 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 32
  • Inregistrat: 18-April 05

Postat 13 August 2007 - 02:04 AM

Mai are cineva schema?

Din cate am vazut cineva a pus-o in aplicare si a mers..

M-ar interesa si pe mine, ar merge pentru un Beaver DHC 2 cu 4 servouri si un motor BL controlat prin ESC?

Daca ati avea si cablaje si scheme ar fi si mai bine..

Este extrem de complicat sa o fac?

multumesc .....
0

#206 Useril este offline   sisari 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 03-October 05

Postat 13 August 2007 - 11:12 PM

Salutare!

Este cineva interesat de transformarea unor walkie-talkie in statii de radiocomanda pt aeromodele?
Obiectele urmatoare s-ar preta cel mai bine deoarece pot bate pana la cativa km in direct au frecventa stabilizata cu PLL, canale bine definit etc.:
http://www.okazii.ro/catalog/2041201/elect...kie-talkie.html
Apreciez deschiderea unui topic pe aceasta tema. (daca e deja unul multumesc celor care ma direijeaza intr-acolo ...)
Silviu
0

Arata acest topic


  • 7 Pagini +
  • « Prima
  • 5
  • 6
  • 7

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro