Modelism - RHC Forum: Freza,strung einhell de la Bricostore - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

Freza,strung einhell de la Bricostore

#1 Useril este offline   profetu 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 16
  • Inregistrat: 02-December 05

Postat 19 December 2005 - 07:50 PM

Vreau sa-mi cumpar o freza shi un strung Einhell modelele de la Bricostore
Daca poate sa-mi spuna cineva care are sau shtie despre ce vorba cu aceste scule (fiabilitate,raport calitate pret,dotari)
0

#2 Useril este offline   profetu 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 16
  • Inregistrat: 02-December 05

Postat 19 December 2005 - 07:54 PM

Citisem undeva pe forum ca Radu din Brasov a cumparat asha ceva ,am incercat sa iau legatura cu el dar nu mi-a raspuns.
Asha ca va rog sa ma lamuriti daca fac bani sau nu
0

#3 Useril este offline   Skyspy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1501
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 19 December 2005 - 08:12 PM

Uitat-te la subiectul deschis de Sir Vaska.
A dracului dom-le cum se extinde si poluarea asta.
Deunazi desfac o conserva de sardine inauntru plin de ulei si pesti morti.
0

#4 Useril este offline   jaffar 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 247
  • Inregistrat: 20-May 05

Postat 04 January 2006 - 03:48 PM

profetu, la 19 Dec 2005, 20:54, a spus:

Citisem undeva pe forum ca Radu din Brasov a cumparat asha ceva ,am incercat sa iau legatura cu el dar nu mi-a raspuns.
Asha ca va rog sa ma lamuriti daca fac bani sau nu

freza e foarte buna, are si suport + cablu flexibil, face toti banii. problema ca e nu prea gasesti accesorii pentru ea in romania, va trebui sa te rogi de unii si de altii sa-ti cumpere din alte tari. nu inteleg de ce imbecilii astia aduc sculele dar nu si accesorii pentru ele.
A physics truck just turned over outside! There’s physics everywhere!
0

#5 Useril este offline   IlPadrino 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1437
  • Inregistrat: 17-January 04
  • Gender:Male

Postat 04 January 2006 - 06:32 PM

jaffar, la 4 Jan 2006, 15:48, a spus:

nu inteleg de ce imbecilii astia aduc sculele dar nu si accesorii pentru ele.

accesoriile frezei au fost scoase de catre firma mama din gama de produse
If You don't have enough time, than sleep faster
0728.26.93.19
0

#6 Useril este offline   profetu 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 16
  • Inregistrat: 02-December 05

Postat 04 January 2006 - 11:22 PM

Nu e vorba de freza portabila care faceti voi referire ci de modelul mare pt frezat metale.
0

#7 Useril este offline   zoltanh 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 13
  • Inregistrat: 15-July 05

Postat 10 January 2006 - 09:35 PM

La ce pret sunt freza si strungul la bricostore si daca poti sa dai niste detalii/parametrii si prin comparatie ...se poate spune o opinie relativ la pret.
0

#8 Useril este offline   profetu 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 16
  • Inregistrat: 02-December 05

Postat 10 January 2006 - 11:33 PM

Pai freza e la vreo 28 mil shi strungu' pe la 23 dar au shi oferte speciale de ex strungul era 17 mil.
Detalii legate de parametrii le gaseshti pe www.einhell.com

Aceasta postare a fost editata de profetu: 10 January 2006 - 11:34 PM

0

#9 Useril este offline   zoltanh 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 13
  • Inregistrat: 15-July 05

Postat 11 January 2006 - 09:17 PM

OK. Am vazut site-ul. Am vazut si strungul. Este acelasi cu strungul de la PraKtiker (noi nu avem Bricostore!). Parerea mea, dar poate gresesc, este ca strungul are pretul aproape dublu fata de cat face - prost lucrat, jocuri, etc...Acum cateva luni la Metro exista un strung similar care avea un pret de 12 milioane. Acela era mai bun decat acesta. Cat priveste freza (n-am vazut-o in realitate), comparand dimensiunile, Kg, parametrii (putini) cu cele care se vand in State, dar care sunt facute tot in China, de exemplu SIEG si care este 500$ (State) si 250$ in China dar te mai cost vreo 650$ transportul + taxe vamale, as zice ca se apropie de un pret corect. Nu stiu cat de ingrijit a fost facuta??? dar la pretul asta cred ca, eu as cumpara-o. Binenteles, asta in ideea ca o transform in freza CNC - 3 motoare de 1-2 Nm (noi), controller microstep/driver (facut) si interfata (facut), te mai cost 150$, dar poti avea ceva la nivel profesional pentru piese de mecanica fina. Asta este parerea mea cu rezerva ca n-am atins freza, numai strungul care este un dezastru de EXECUTIE.
0

#10 Useril este offline   Radu_ 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1784
  • Inregistrat: 13-March 04
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Postat 11 January 2006 - 11:16 PM

Ok
Scuze ca nu am intervenit pana acum. Am fost plecat din tara, dar acum va stau la dispozitie la toate intrebarile despre stungul si freza de la Einhell inclusiv pentru accesoriile pe care le-am cumparat (aproape toate)
Invata repede si aplica...tot repede!
0

#11 Useril este offline   profetu 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 16
  • Inregistrat: 02-December 05

Postat 12 January 2006 - 03:05 AM

Pt. Radu

In primul rand spune-mi shi mie daca masa se poate detasha de standul principal ,nu mai retin acest amanunt desi am vazut-o shi testat-o
Daca se poate trimite-mi shi mie o poza a menghinei( este accesoriul pe care nu-l aveau ) shi asha ca o parere despre fiabilitate shi daca chiar se poate prelucra fiare cu ea .
Pe mine cel mai mult ma deranjeaza faptul ca nu se poate inclina shi la 90 de grade shi ca masa pe Y este prea mica (110mm),oricum am cel putin 1000 de intrebari asha ca cel mai bine ar fi sa putem discuta pe msg. id-ul meu este cnc77hobby
Multumesc

Aceasta postare a fost editata de profetu: 12 January 2006 - 03:07 AM

0

#12 Useril este offline   Malko 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 25
  • Inregistrat: 24-October 05

Postat 12 January 2006 - 07:54 PM

Am vazut un strung EINHELL la 23 de milioane la un magazin specializat pe astfel de scule vis-a-vis de UNIREA (Piata agro), pe strada Baratiei, imediat langa Flamingo.

Nu ma intrebati ce fel de strung, ce parametri ca nu mai stiu sa citesc datele la strunguri (Stiam prin liceu).
Dati o fuga pe acolo si vedeti despre ce este vorba! Baietii sunt full de chestii pentru migalosi! Au tot felul de accesorii si scule!

Bafta!

Adrian
0

#13 Useril este offline   profetu 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 16
  • Inregistrat: 02-December 05

Postat 12 January 2006 - 10:59 PM

Multumim pt. pont o sa mergem sa vedem shi pe acolo care e treaba.
Sunt scule noi sau second, sau shi una shi alta ?
Merci.

Aceasta postare a fost editata de profetu: 12 January 2006 - 11:00 PM

0

#14 Useril este offline   Malko 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 25
  • Inregistrat: 24-October 05

Postat 13 January 2006 - 05:24 PM

Magazinul are numai scule noi.
0

#15 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 08 September 2007 - 11:47 PM

Scuze ca readuc in discutie un subiect vechi, problema a redevenit actuala pentru mine.
Imi poate da cineva o idee de unde pot cumpara o freza mica dar buna (masina unealta, nu scula de aschiere)? Cand spun "mica" ma refer la ceva "de banc", la 220V. Ca pret, pana in 1500 euro (inclusiv TVA), completa (adica RTR :D ).
Am putine modele din care sa aleg si parca as mai cauta si alte variante. Sa nu-mi para foarte rau dupa ce cumpar...
Am vazut modelul de aici: http://www.top-maschinen.de/werkzeugmaschi...hine-bf20-vario
si incerc sa vad ceva cam ca aici :http://www.proma.ro/PM-Freze/Freze/masina_de_frezat_FPX-25E.htm
Einhell parca are un singur model mic, aparut si prin Bricostore candva. Nici in catalog n-am vazut altul.
Ma refer la ce se poate gasi la noi pe piata. In cel mai rau caz astept pana la TIB peste 1 luna, poate apare ceva si acolo.
As fi recunoscator pentru orice alta informatie.
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#16 Useril este offline   volint 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 41
  • Inregistrat: 24-May 07

Postat 09 September 2007 - 06:41 AM

Sal... incearca la praktici ca acolo m-am impiedicat de multe frectii, insa nu le-am dat importanta. Daca iei ceva iti recomand sa nu iesi din magazin fara sa probezi !!! :D

Spor!!..
0

#17 Useril este offline   Radu_ 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1784
  • Inregistrat: 13-March 04
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Postat 09 September 2007 - 09:20 AM

Ce ai gasit in link este mai buna decat Einhell pe care o gasesti in Pratiker, dar si pretul este pe masura. Eu am una Einhell si am facut-o CNC si sunt multumit de ea. Singura problema este dimensiunea X,Y a mesei 180/100mm efectiv spatiu de frezare.
Invata repede si aplica...tot repede!
0

#18 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 09 September 2007 - 11:34 AM

In link e o varianta mai mare ca aia de la Einhell dar tot pe acolo e si surioara mai mica, la pret comparabil (650 fara TVA) sau chiar mai bun ca la Praktiker.
Toate sunt vandute de ROCAST, firma care le are fizic, pe stoc. Se gasesc pe la pagina 3 in catalogul: http://www.rocast.ro...U/Rocast_MU.pdf
Pe cele de la PROMA inca nu le-am vazut si nici pipait. Sunt ceva mai mici, cam din gama celei facuta de Einhell. Din poza pare mai ingrijit lucrata, dar pana nu o atingi nu-ti dai seama.

Pana la urma mi-ar conveni si una mica (e doar 650 euro aproape indiferent de varianta la care mai adaugi 350 euro setul de pensete) dar numai una am gasit pana acum care permite rotirea capului de frezare cu +/- 90 grade (bf16 vario). E important s-o poata face.
Diferenta de la aia mica la urmatoarea ar fi de 300 euro, si caracteristici: afisaj electronic al adancimii pe Z, cam 50 kg in plus, avans fin pe Z, si cateva zeci de mm in plus la curse. Pana la urma merita diferenta de pret.

Imi este destul de greu de crezut ca doar modelele astea se gasesc pe piata la noi, adica ce vinde Einhell prin Bricostore sau Praktiker, ce are Rocast-ul si ce apare pe site la Proma. Speram sa mai aflu si alte surse de scule.
Multumesc pentru raspunsuri, o sa vad ce fac in final.
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#19 Useril este offline   celuster 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 124
  • Inregistrat: 04-January 07

Postat 09 September 2007 - 12:04 PM

Buna, eu unul Einhell n-ash cumpara.....si aproape nimic din magazinele gen Practiker. Sunt rudimentare, au jocuri mari, nefinisate intr-un cuvant nu sunt deloc precise. In urma cu ceva timp am cautat si eu prin tzara dupa o masina de frezat/gaurit si tot ce am gasit e firma Proma la www.proma.ro sau Optimum la www.akkord.ro. Eu mi-am luat un BF20L Vario de la Optimum si sunt multumit de ea. Daca vrei intra si pe saitu' din germania www.optimum-maschinen.de (au si varianta in romanaste) sa vezi pretu' de acolo si sa vezi adaosu distribuitorului plus o groaza de accesorii.
numa' bine celu
0

#20 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 09 September 2007 - 02:25 PM

La modelul asta m-am oprit si eu, dar as fi multumit si cu unul mai mic dar mai precis, in acelasi pret. Am presupus ca exista dar n-am gasit inca nimic. Multumesc pentru raspuns.
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#21 Useril este offline   marius10 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 01-January 06

Postat 14 September 2007 - 03:44 PM

Salut baieti ...scuzati ca ma bag si eu in discutie dar vreau sa va spun ca eu tocmai stau acum in tratative sa iau o masina polivalenta VALEX . - strung - freza - masina de gaurit .
Va dau link-ul sa vedeti despre ce este vorba si pe urma ne mai auzim daca vreti vreo info ....
Stima .
http://www.rhc.ro/forumrhc2/index.php?act=...T&f=10&t=12939&
0

#22 Useril este offline   marius10 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 01-January 06

Postat 14 September 2007 - 03:47 PM

Scuzati dar am comis o eroare cu copy and paste ..
Va dau din nou link-ul cu scula VALEX !

http://cgi.ebay.it/ws/eBayISAPI.dll?ViewIt...type=osi_widget
0

#23 Useril este offline   marius10 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 01-January 06

Postat 14 September 2007 - 03:51 PM

P.S
Uitati-va mai precis in partea de jos a pagini unde este scris mai in detaliu toate caracteristicile ...desigur este in italiana dar pentru niste meseriasi ca voi nu va fi o problema sa intelegeti ..
Stima
0

#24 Useril este offline   Sir_Vaska 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1117
  • Inregistrat: 23-November 03
  • Gender:Male
  • Location:Maramures, Baile Borsa
  • Interests:RC - utilaje agricole, de constructii , camioane , trenulete si ... drone

Postat 14 September 2007 - 09:15 PM

Salut
Fain utilaj , dar dupa parerea mea (strict personala) cred ca este mai bine sa ai utilaje separate decat 2 sau 3 in 1. Asta bineinteles daca nu exista lipsa de spatiu ...
0

#25 Useril este offline   marius10 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 01-January 06

Postat 17 September 2007 - 04:39 PM

Salut ...!
Eu in principiu m-am orientat si dupa pret..ca aceasi scula daca te duci sa o iei da la PROXON nu iti ajung 4000 de euro pentru strungul PD 400 si freza PROXON .
O fi ceva mai buna da si VALEX-ul asta isi face treaba ..
Acu' l-oi lua si pe urma va pot spune mai multe dupa ...
STIMA
0

#26 Useril este offline   ATYZZZ 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 392
  • Inregistrat: 07-September 07
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca
  • Interests:Rc aero auto si cnc.

Postat 18 September 2007 - 07:20 AM

Salut.
Eu am lucrat pe un strung "einhell".trebuia sa fac o piesa mica pt centrala termica de acasa,mai exact o diuza la flacara de veghe,din alama.
Mai mult de 10 20 zecimi nu se poate strunji cu el ca trepideaza si universalul si caruciorul longitudinal,cit despre jocuri la piesele care se misca sint iiiiiiimense.
A da, si dupa vreo 2 luni de la cumparare s-o si ars 2 rezistente de 7 sau 10 w din electronica (de la regulatorul de viteza)abia am gasit cumva sa pot repara la tipu.
Deci in consecinta: STRUNGUL EINHELL e fffoarte nashpa!!!!

Aceasta postare a fost editata de ATYZZZ: 18 September 2007 - 07:22 AM

0

#27 Useril este offline   Radu_ 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1784
  • Inregistrat: 13-March 04
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Postat 18 September 2007 - 08:48 AM

Citeaza

Mai mult de 10 20 zecimi nu se poate strunji cu el ca trepideaza


Nu stiu ce ai facut, dar eu lucrez fregvent la precizie de 2-3 sutimi. Este adevarat ca dupa ce l-am cumparat l-am facut bucati si am montat la loc fiecare componenta asa cum trebuie. Acum am jocuri normale ca la orice strung (eu nu am vazurt strung fara jocuri inca) si sunt forte multumit de el. Vibratia din universal apare datorita reglarii rulmentilor. Acolo este destul de fin reglajul dar daca este facut cum trebuie totul este ok.
Invata repede si aplica...tot repede!
0

#28 Useril este offline   ATYZZZ 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 392
  • Inregistrat: 07-September 07
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca
  • Interests:Rc aero auto si cnc.

Postat 19 September 2007 - 07:05 AM

[[[Este adevarat ca dupa ce l-am cumparat l-am facut bucati si am montat la loc fiecare componenta asa cum trebuie.]]]


Asa cred si eu, dar ala era cum a iesit de la masa din fabrica.:angry:
Si nu aveam timp sa il desfac si sa-l reglez cum trebe, el nu se pricepe deci asta e.
Daca are timp si se pricepe(eventual cunoaste cineva care sa ii faca acest lucru)e OK.atunci scuze, nu am zis nimic. :angry:

Aceasta postare a fost editata de ATYZZZ: 19 September 2007 - 07:09 AM

0

#29 Useril este offline   roky2007 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 1
  • Inregistrat: 28-November 07

Postat 19 December 2007 - 11:58 AM

Sal.De unde pot achizitiona piese de schimb pt strungul Einhell,in special cureaua de transmisie.Ms anticipat.Craciun fericit tuturora.
0

#30 Useril este offline   Radu_ 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1784
  • Inregistrat: 13-March 04
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Postat 19 December 2007 - 01:29 PM

toate piesele de schimb se gaseesc la Einhell Romania SRL Bucuresti sau reprezentantele de service
Invata repede si aplica...tot repede!
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro