Modelism - RHC Forum: DLG - One piece fuselage - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 5 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

DLG - One piece fuselage Un nou proiect pentru 2016

#31 Useril este offline   Zippo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Suceava

Postat 17 October 2015 - 04:07 PM

Am mai lucrat un pic la planul de separatie, realizat din plexy si am montat bolturile de aliniere.

Multumesc Sorin pentru sfaturi, unele le voi aplica la turnarea straturilor insa inchiderea matritei o voi face pana la urma cu menghine si suruburi ca la primele pentru ca le am deja.

Cea mai dificila etapa a fost urmarirea liniei fuselajului, unde am facut zeci de masuratori pana am nimerit sa fie exact pe mijloc... Umplerea spatiului ramas o voi face cu plastilina.

Fisier atasat  plan-separatie-1.jpg (98.05K)
Number of downloads: 95 Fisier atasat  plan-separatie-2.jpg (100.17K)
Number of downloads: 92 Fisier atasat  plan-separatie-3.jpg (115.38K)
Number of downloads: 92

Aceasta postare a fost editata de Zippo: 17 October 2015 - 04:07 PM

0

#32 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 17 October 2015 - 08:33 PM

Gelu ,

Era mai usor daca faceai planul de separatie in planul vertical prin fuselaj.

Daca planul de separatie nu inchide perfect peste tot poti sa umpli golurile cu plastelina si tragi cu spaclul ca sa fie la nivel cu planul de separatie si cu fuselajul.

Partea de jos a fuselajului poti sa o acoperi cu scoci de hartie si sa lipesti fuelajul ca sa nu se miste cu plastic cald.

Mai departe mai vezi tu.

Io sincer faceam cu bucse cum ti-am spus si cu conuri de ghidaj.Succesul era garantat. O sa vezi ce greu o sa fie cand inchizi matritele sa bagi barele alea de ghidaj mai ales daca nu sunt bare rectificate toate exact la fel si perfect drepte .

Bafta.

Ciao Sorin

Aceasta postare a fost editata de SORIN CAIUS: 17 October 2015 - 08:35 PM

0

#33 Useril este offline   Zippo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Suceava

Postat 18 October 2015 - 11:16 AM

Era intradevar mai usor pe verticala, insa majoritatea care au construit matrite pentru DLG au optat pe imbinarea orizontala din anumite motive:

- suportul aripei este mai omogen
- se pot monta placutele de dural pentru filet in timpul turnarii fuselajului
- carlinga se face mai usor prin aplicarea in matrita a unei folii pentru degajare
- imbinarea facandu-se cu un surplus de material, intareste suplimentar zona de stres a fuselajului
- arata mai bine

Pozitivul va sta pe un ”pat” de plastilina, bine fixat cu hotglue ....

Sper sa-mi ajunga 1Kg de Gelcoat pentru ambele matrite, suprafata este totusi destul de mare si as aplica doua straturi subtiri.

Aceasta postare a fost editata de Zippo: 18 October 2015 - 11:20 AM

0

#34 Useril este offline   OcsiRC 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 567
  • Inregistrat: 16-April 14
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 18 October 2015 - 01:20 PM

Vezi postareaZippo, la 18 October 2015 - 11:16 AM, a spus:

Sper sa-mi ajunga 1Kg de Gelcoat pentru ambele matrite, suprafata este totusi destul de mare si as aplica doua straturi subtiri.


Specificatiile pentru rasina de matrita " P " de la R&G este de 1 kg/m2 aplicat prin pensulare ... in opinia mea nu ai de ce sa-ti faci griji - chiar in 2 straturi aplicate si pe lateralele matritei tot nu ai mai mult de 0,25 m2 / matrita - , o sa iti mai ramana de una ...
Planul de separatie arata foarte " cool " , bolturi calitative - strunjite ? -, ai optat pentru plexi din considerente de transparenta , sau .. ?
0

#35 Useril este offline   Zippo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Suceava

Postat 18 October 2015 - 04:09 PM

Ar fi execelent sa-mi si ramana pentru pilonul ampenajului si canopie, am sa prepar cate 100g sa vad cat intra.

Bolturile sunt dintr-o tija de otel de 8 mm, tăiate și finisate in strung... nu sunt strunjite, tija era suficient de uniforma, si gaurile le-am dat cu o freza verticala cat am putut de drept. Oricum bolturile vor uni matritele avand maxim 5mm inaltime... nu este necesar mai mult.

Am optat pentru plexy deoarece nu mai era nevoie sa finisez și în plus se demuleaza mult mai sigur... am corectat unele greseli vazute la Jonas, planul de separatie trebuie sa fie perfect drept si nu in V, de aceia am lipit cativa popi de MDF la aceiasi dimensiune sa-mi tina plexi uniform.

Chiar daca m-am inspirat din topicul lui Jonas, as dori sa-mi iasa ceva de genul asta (DLG Fuselage Mold - Part 2) mult mai ok din punctul meu de vedere.
0

#36 Useril este offline   OcsiRC 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 567
  • Inregistrat: 16-April 14
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 18 October 2015 - 04:32 PM

Vezi postareaZippo, la 18 October 2015 - 04:09 PM, a spus:

...
Oricum bolturile vor uni matritele avand maxim 5mm inaltime... nu este necesar mai mult.
...


Eu iti recomand sa lasi bolturile pe toata inaltimea matritelor , ca sa poti sa culisezi usor partea superioara in momentul " inchiderii " , altfel o sa ai multa durere de cap cu fixatul temporar al adaosului de tesatura pentru imbinare ... mi-e greu sa imi imaginez cum o sa o poti face mai ales in partea ingusta - chiar daca folosesti si rama pt fire - , in 5mm inaltime ... si nu uita ca o sa ai si balonul pe tija acolo ca sa te incurce si mai mult ... e doar o sugestie , vezi tu cum ai gandit-o ...
0

#37 Useril este offline   Zippo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Suceava

Postat 23 October 2015 - 07:43 PM

Gata si cofrajul, astazi am aplicat doua straturi de gelcoat si fibra de sticla, bineinteles ca am asteptat sa polimerizeze intre straturi. Bule de aer la gelcoat nu cred ca voi avea, s-a intins foarte bine si un fheon am insistat deasupra.

Am pus 3 mp de fibra taiata in fasii si intarituri pe langa bolturi si laterale. La fibra nu am scapat de bule, sunt unele mici pe care nu le-am putut scoate prin pensuloare insa nu cred ca afecteaza.

Maine urmeaza nisipul cu rasina iar luni, inchid matrita. Emotii :)

Fisier atasat  IMG_3606.jpg (126.99K)
Number of downloads: 73Fisier atasat  IMG_3607.jpg (129.44K)
Number of downloads: 76
0

#38 Useril este offline   Zippo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Suceava

Postat 23 October 2015 - 07:47 PM

Intre planul de separatie si pozitiv am folosit plastilina, trasa cu un betisor de bambus... am lasat un pic sub nivel, sa pot slefui cand decofrez si va iesi muchia perfect ascutita.

Fisier atasat  IMG_3584.jpg (138.57K)
Number of downloads: 56
0

#39 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 23 October 2015 - 09:13 PM

Gelu,

Plastelina se trage la nivel cu un spaclu.

Astfel dupa ce ai facut prima jumatate de matrita, Nu decofrezi fuselajul di semimatrita.

Dai la o parte planul de separatie cureti tot dai cu ceara si faci a doua semimatrita.

Doar asa se copiaza perfect modelul si se inchid perfect semimatritele.Nu inventa ceva ce afost inventat de mult , nu de mine, dar care functioneaza cel mai bine.


Cred ca ti-am mai spus si la telefon asta

Daca ai muchii foarte ascutite se vor rupe la prima decofrare.

Ciao Sorin.

Ciao Sorin
0

#40 Useril este offline   Zippo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Suceava

Postat 23 October 2015 - 09:23 PM

Da, asa ar fi fost normal sa nu scot deloc pozitivul dupa prima decofrare, insa am convingerea ca si prin metoda aleasa de mine va iesi bine. Practic scot pozitivul, slefuiesc la nivel pentru ca este imposibil sa fie totul perfect, vor exista unele bavuri cat de mici care trebuiesc eliminate.

Apoi pun pozitivul inapoi care ar trebui sa se centreze fara nicio abatere, si torn a doua jumatate.

Astfel scot muchiile si planurile drepte.

Ambele metode sunt folosite de multi, e doar o alegere.

Plastelina a fost foarte dificil de pus, iar cu un spaclu am incercat si-mi pica toata jos... plexi de 3mm nu era suficient de gros sa o tina, astfel cu multa atentie am stat cateva ore cu un betisor si apoi rasa la nivel.
0

#41 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 24 October 2015 - 10:13 AM

Gelu,

fac pariu cu tine ca nu iese la fel de bine.Din contra vei avea abateri.Fac pariu ca fuselajul nu mai culca la fel in matrita dupa decofrare.

Plastelina se framanta intre degete pana e moale de la cldura si apoi se pune ca un snurulet subtire care se apasa cu degetul sa stea, sa intre ,unde trebuie Doar unde trebuie, nu peste tot. Apoi se trage

cu spaclul la nivelul planului de separatie si al fuselajului pentru a indeparta surplusul. Dupa aia ceara.

Ciao Sorin
0

#42 Useril este offline   fly 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3378
  • Inregistrat: 09-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Bran Brasov
  • Interests:Jeturi ,f3j ,f5j

Postat 24 October 2015 - 10:45 AM

Si eu sunt de aceeasi parere ca modelul scos din matrita nu mai intra niciodata perfect la loc ,mai poti folosi in loc de plastelina kit auto care il tai la nivel cand este in gel dar pentru asta trebuie dat tot modelul cu ceara inainte de a pune planurile de separatie ,doar o parere,spor!!!
0

#43 Useril este offline   Zippo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Suceava

Postat 24 October 2015 - 11:54 AM

In cazul acesta sper sa iasa bine tot si sa nu mai fie nevoie sa-l scot afara, eu la primele matrite asa am facut si s-a potrivit exact cum era, la fel si baietii de pe RC Groups.

Astazi de dimineata am inchis si matrita, a intrat o groaza de nisip pe care l-am amestecat cu epoxy astfel incat sa semene cu o plastelina si per total cam 10 Kg :)

Ma bucur ca a intrat totusi putina rasina, doar 2,5 Kg.

Voi lasa cateva zile sa polimerizeze, eventual am sa o pun pe un calorifer electric si am sa o incalzesc.

Aceasta postare a fost editata de Zippo: 24 October 2015 - 11:56 AM

0

#44 Useril este offline   Zippo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Suceava

Postat 24 October 2015 - 12:05 PM

A nu se intelege ca va contrazic, aveti o experienta mult mai mare decat mine in compozite insa incerc sa copii de la cei care au realizat matrite in special pentru DLG.
In principiu sunt la fel insa detaliile diferite. :D

Aceasta postare a fost editata de Zippo: 24 October 2015 - 12:09 PM

0

#45 Useril este offline   mvpricop 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1424
  • Inregistrat: 08-February 06

Postat 24 October 2015 - 12:30 PM

Cred totusi ca un tub facut prin infasurare e superior, chiar daca trebuie o lipire cu botul.
Cu sau fara de motor,
Io le zbor pentru popor!

Schaum vor dem Mund,
Und Papier fuer der Fund!
0

#46 Useril este offline   fly 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3378
  • Inregistrat: 09-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Bran Brasov
  • Interests:Jeturi ,f3j ,f5j

Postat 24 October 2015 - 12:42 PM

Sa ai grija cu incalzitul sa nu se lipeasca pozitivul de matrita ,eu am patito rau 😊Mai bine lasa-l sa polimerizeze normal ,cred ca pentru incalzire trebuie un demulant care sa reziste la o temperatura mai mare .

Abea astept sa vad cum iti ies fuselajele !

Voi vrea si eu un model cand il ai gata !
0

#47 Useril este offline   Zippo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Suceava

Postat 24 October 2015 - 01:11 PM

Prcp, e net superior unul dintr-o bucata cu sectiune ovala, rezistenta depinde mult de straturile de fibra si ce fel de fabric folosesti.
La final fac si un test de rezistenta cu greutati atasate de coada... Vedem la final.
Merci fly, o las pana maine asa si apoi la caldura.
0

#48 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 24 October 2015 - 04:00 PM

Gelu,

Sper ca dupa ce ai pus fibra ai lasat sa polimerizeze vreo 12 ore.

Stratul cu nisip ar fi fost bine sa il pui in 2 randuri sa nu fie asa gros apar contractii.

Nu incalzi vreo 24 de ore lasa-l sa polimerizeze, dupa ai poti sa-l incalzesti.

Este ceara pentru temperaturi de polimerizare mai mari.

Ciao Sorin
0

#49 Useril este offline   Zippo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Suceava

Postat 24 October 2015 - 05:04 PM

Sigur, am aplicat primul strat de gelcoat am asteptat sa fie lipicios apoi al doilea, am asteptat si acesta sa polimerizeze apoi am venit cu fibra si intariturile... asta s-a intamplat ieri.

Astazi am aplicat alte cateva fasii de fibra apoi am bagat nisipul pe care l-am compactat bine cu un lemn la nivel si la final 3 straturi de stratimat . A iesit ditamai caramida de 10 kile.

Daca incalzesc, va fi maine dupa ce se va intari totul. In atelier este rece, va trebui sa grabesc cumva... iar pe marti am sa decofrez sa fiu sigur.

In paharele in care am preparat rasinile ieri, gelcoatul era intarit complet insa rasina era elastica, probabil ca a fost in jur de 10 grade in atelier.

Daca scap cu jumatatea asta, cealalta e floare la ureche :)
0

#50 Useril este offline   Zippo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Suceava

Postat 28 October 2015 - 07:37 PM

Am decofrat prima jumatate, suprafata fara nicio bula, foarte lucioasa si pot spune ca gelcoat-ul este perfect, nu e mat deloc.

Am scos pozitivul cum mi-am propus si am slefuit toate bavurile prin slefuire umeda, insa surpriza a fost ca pozitivul s-a prins si cand l-am sos s-a sgariat usor suprafata... acum e in reparatii. Cred ca gelcoat-ul a reactionat cu vopseaua acrilica.

Cand il voi pue inapoi, sa stea lipit de prima jumatate, il voi fixa cu cateva puncte de superglue.

Alta surpriza a fost rasina, dupa 2 zile nu se intarise, abia astazi a polimerizat complet dupa ce a stat la caldura 4 zile.

Per total sunt super multumit, nu ma asteptam deloc sa am toata suprafata fara nicio imperfectiune.


Fisier atasat  1.jpg (157.28K)
Number of downloads: 76 Fisier atasat  2.jpg (205.71K)
Number of downloads: 76 Fisier atasat  3.jpg (94.74K)
Number of downloads: 75

In imagini se vede un gri mai inchis, insa in realitate este un gri metalic, lucios.

Aceasta postare a fost editata de Zippo: 28 October 2015 - 07:38 PM

0

#51 Useril este offline   mvpricop 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1424
  • Inregistrat: 08-February 06

Postat 28 October 2015 - 10:52 PM

Elegant, cred ca o sa faci sute. ;)
Cu sau fara de motor,
Io le zbor pentru popor!

Schaum vor dem Mund,
Und Papier fuer der Fund!
0

#52 Useril este offline   fly 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3378
  • Inregistrat: 09-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Bran Brasov
  • Interests:Jeturi ,f3j ,f5j

Postat 29 October 2015 - 06:28 AM

Eu voi fi primul client! 😊
0

#53 Useril este offline   Zippo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Suceava

Postat 31 October 2015 - 09:33 AM

Am turnat si a doua jumatate, pe care o voi lasa cam 1 sapt inainte sa le desprind... rasina polimerizeaza mai greu decat altele cu care am lucrat, gelcoat-ul insa a doua zi e beton.

Pozitivul a intrat foarte bine la loc, fara spatii intre el si prima jumatate ... insa a trebuit sa-l fixez cu niste poxipol pentru a sta lipit... Bolturile le-am cerat si le-am infipt doar 1 cm in prima jumatate pentru a reusi sa decofrez in siguranta cele doua jumatati.

Partea cea mai grea este cand le voi desprinde, am cate 10 bolturi si va trebui cu mare atentie sa nu stric matritele. La turnat fuselaje am vazut ca se folosesc doar 4 sau chiar doua bolturi de aliniere.

Prcp, unul e al tau, la cat m-ai ajutat (si nu numai pe mine) meriti pe cel mai bun :drinks:

Nu fac afaceri bre , la cat timp si bani am investit, daca o sa-mi scot macar consumabilele e ok insa nu urmaresc in mod special asta. Vreau un model bun de competitii.

Aceasta postare a fost editata de Zippo: 31 October 2015 - 09:37 AM

0

#54 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 31 October 2015 - 10:28 AM

Gelu,

vezi daca ma ascultai pe mine, faceai cu bucse si conuri de ghidaj si nu te durea capul.

Doar ti-am explicat la telefon si ti-am trimis si poze.Si cu plastelina si cu decofratul,vezi romanul nu invata din greselile si experienta altora ci doar cand se arde el.

Mai e o chestie cu rasina e prea mare timpul de polimerizare ori e prea veche ori in fisa tehnica scrie ca se polimerizeaza la cald , oricum normal trebuie peste 18 grade .

Sau nu ii place mixul cu nisip.Vezi cere certificatul de calitate si conformitate si fisa tehnica de la vanzator.

Poate data viitoare.Acuma e prea tarziu.

Spor la treaba.

Ciao Sorin

Aceasta postare a fost editata de SORIN CAIUS: 31 October 2015 - 10:31 AM

0

#55 Useril este offline   Zippo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Suceava

Postat 31 October 2015 - 11:33 AM

Sorin, iti multumesc pentru sfaturi, unele le-am aplicat si mi-au fost de mare ajutor, altele le-am luat si de la altii. :good:

Era mai elegant sa-mi prind suruburile de strangere direct in matrita, dar este doar o alta metoda de inchidere, nimeni nu zice ca varianta cu menghine care o folosesc majoritatea nu e ok.

Legat de scoaterea pozitivului din prima jumatate. pana la urma am avut noroc... am repetat greselele altora de pe RcGroups insa spre norocul meu, nu am stricat nimic.

Se poate sa nu-i placa nisipul rasinei, sau era un pic umed ceea ce nu e ok... dar am lasat mai mult timp si este intarita cu toate ca e posibil sa mai dureze pana polimerizeaza complet. Am fisa tehnica si scrie clar ca polimerizeaza la 20 grade, timp de 20 ore cu intaritorul pe care il folosesc.

Volumul de rasina si nisip e prea mare sa apara contractii si deformari de acum incolo.... cert e ca am sa las 1 sapt la cald sa fiu sigur.

Fiind o matrita de serie mica, nu cred ca voi avea probleme.
0

#56 Useril este offline   Zippo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Suceava

Postat 04 November 2015 - 08:22 AM

Nu toate planurile au decurs cum mi-am dorit, dar pana la urma am scos-o la capat.

Ieri am desprins a doua jumatate, toate bune pana la scoaterea pozitivului, unde surpriza ... a fost prins ferm pe toata suprafata.

Gelcoat-ul a reactionat cu vopseaua acrilica si ceara nu si-a mai facut treaba (NU AM MAI PUS FIXATIV).

Asa ca am scos aschie cu aschie pozitivul, suprafata nu mai era oglinda dar macar am salvat matrita. Am slefuit umed, a iesit ca prima insa am si cateva adancituri pe care le-am rezolvat cu gelcoat.

In mare am reusit sa le scot bine, cu toate ca am mai intervenit la finisaj.

Concluzia, nu folositi doar ceara la suprafetele vopsite, intotdeauna PVA + ceara :)

Urmeaza sa-mi fac sabloanele, matrita pentru canopie si primul fuselaj.
0

#57 Useril este offline   fly 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3378
  • Inregistrat: 09-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Bran Brasov
  • Interests:Jeturi ,f3j ,f5j

Postat 04 November 2015 - 08:31 AM

De aceea eu folosesc ceara plus pva si cand torn piesa finala ,e mai sigur .se mai intampla .
0

#58 Useril este offline   Travel Air 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1225
  • Inregistrat: 26-September 12
  • Gender:Male
  • Location:Vaslui
  • Interests:Zbor

Postat 04 November 2015 - 08:35 AM

Uff....
Face parte din distractie si asta...
Bogdan Floria

bogdan.floria@aeromodelism.ro
bogdanfloria@gmail.com
0757110983

"Norocul astepta tacut stiind viitorul"
0

#59 Useril este offline   Zippo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Suceava

Postat 04 November 2015 - 08:41 AM

Da, un detaliu atat de mic poate schimba tot.

Oricum suprafata am scos-o sticla, insa ma bucuram sa salvez pozitivul sa pot face canopia.

Acum trebuie sa torn iar in negativ o bucata de bot peste care sa fac negativul... cateva zile in plus de munca.

Aceasta postare a fost editata de Zippo: 04 November 2015 - 08:41 AM

0

#60 Useril este offline   fly 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3378
  • Inregistrat: 09-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Bran Brasov
  • Interests:Jeturi ,f3j ,f5j

Postat 04 November 2015 - 08:46 AM

Eu am patit la o matrita de aripa de F16 sa lipit de numa ,era balsa cu spritkit lipit si ca sa nu zgariu matrita am pus carpe cu benzina sa dizolve spritchitul dar gelcotul nu il mai ataca dupa ce este intarit ,apoi l-am putut curata frumos si spalat cu apa nu prea calda pentru ca poate deforma matrita .😊👍👍
0

Arata acest topic


  • 5 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro