Modelism - RHC Forum: Spektrum DX9 vs Futaba T14SG - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Spektrum DX9 vs Futaba T14SG

#1 Useril este offline   TudorL 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 201
  • Inregistrat: 01-April 15
  • Gender:Male
  • Location:Bacau

Postat 08 April 2015 - 10:41 PM

Salutare, sunt intr-o dilema, vreau sa iau o statie profi si nu stiu ce sa aleg intre cele doua mentionate DX9 sau T14SG.
Eu sunt destul de incepator la aeromodelism, am tatonat cate putin si acuma imi fac curaj sa ma bag cu totul. A venit momentul sa imi iau o statie mai de calitate,
am un 9xr si sunt destul de multumit, am pus openTx si merg cu modul FrSky si voi pastra sistemul asta, nu are sens sa renunt caci am de gand sa ma bag si pe Open LRS 433Mhz care e super
ieftin de la orange.
DX9 impreuna cu AR9020 si T14SG care vine la pachet cu R7008SB sunt apropiate ca pret, Futaba e putin mai scump .
Asa ca intrebarea e deschisa: Daca ar fi sa alegi tu ce ai lua si de ce?

In final voi face si un review cat de bine pot cu statia care o voi lua, ca sa fiu corect caci am ridicat discutia pe sectiunea de review si trebuie sa fiu consecvent :D .
“A mind is like a parachute. It doesn't work if it is not open.”
0

#2 Useril este offline   Teo-Costin 

  • T.C.I.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1399
  • Inregistrat: 13-June 07
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI-Tineretului

Postat 09 April 2015 - 07:08 AM

FUTABA T14SG: mai multe canale si este FUTABA, mai multe nu stiu sa-ti spun ca nu ma pricem la protocoale de transmisie-receptie adica la diferentele dintre cele doua sisteme.
Take the first step in faith. You don't have to see the whole staircase, just take the first step.
0

#3 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 09 April 2015 - 07:22 AM

As baga in ciorba si Graupner-ul caruia i-a facut Hash review. Eu catre ala as inclina, daca se doreste brand musai.

Futaba nu mai reprezinta numele care a fost odata, sau, mai exact, a devenit nejustificat de costisitor sa o porti la gat ;)

O avertizare, dupa ce te-ai obisnuit cu OpenTx s-ar putea sa ti se para absurd de limitate toate softurile de pe o alta statie brand, cu exceptia poate a uneia MPX, alta alegere care ai putea sa o evaluezi, pe langa Graupner.

Pana la urma ce vrei de la alt sistem fata de cel care il ai acum ?
Atributul profi este numai asa, o auto-amageala, stii pe cineva in tara care castiga bani din RC, nu ma refer la comert, ci la evolutii platite ?

PS: folosesc o Futaba 9C din 2006, luata la pretul corect de 125$ ;) cu sistem RF Frsky :)

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 09 April 2015 - 07:24 AM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#4 Useril este offline   Teo-Costin 

  • T.C.I.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1399
  • Inregistrat: 13-June 07
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI-Tineretului

Postat 09 April 2015 - 07:29 AM

Asa, asa .... am uitat de Graupner care sunt foarte OK.
Take the first step in faith. You don't have to see the whole staircase, just take the first step.
0

#5 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 09 April 2015 - 07:40 AM

Inainte de a te decide, descarca manualul de la fiecare si incearca sa o operezi mental dupa instructiunile din manual.
Incearca sa gasesti lucruri care nu le-ai putea face, nu ce face bine.
De exemplu lipsa slidere laterale este criteriu eliminatoriu la multi ;) Pentru altii, telemetria cu alarme acustice(eventual vocale) pe cele mai aiurea conditii, simpla telemetrie deja nu prea mai multumeste... samd.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#6 Useril este offline   TudorL 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 201
  • Inregistrat: 01-April 15
  • Gender:Male
  • Location:Bacau

Postat 09 April 2015 - 10:26 AM

Multumesc de raspunsuri in primul rand, acuma abia mi-am facut si eu timp printre doua treburi la servici sa mai particip aici.
Pentru renatoa, ai dreptate cand zici ca Futaba a devenit scump intr-un mod nejustificat, si faptul ca e mai scumpa statia nu ma deranjeaza atat de mult pe cat ma deranjeaza ca telemetria adevarata o platesti extra si
e cam prea mult. Adica tactita asta de a zice ca e full telemitry capable dar sa uiti sa mentionezi ca iti trebuie alte nu stiu cate chestii pe langa care daca le aduni pe toate de ajunge cam jumate cat statia mi se pare
aiurea. Si de aceea ma duceam catre spektrum.
De Graupner nu stiu mai nimic, decat ce am citit pe net ca de vazut in persoana nu am avut cand.
“A mind is like a parachute. It doesn't work if it is not open.”
0

#7 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 09 April 2015 - 10:52 AM

De acest review ziceam:
http://www.rhcforum....graupner-mz-18/
... cu picioarele pe pamant ...
0

#8 Useril este offline   Flying Buddha 

  • 3D Freestyle
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1429
  • Inregistrat: 19-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodelism

Postat 09 April 2015 - 11:05 AM

Si J-urile de la Futaba sunt de luat in calcul de la 8 in sus iar pretul este de bun simt. La ambele receptoarele sunt scumpe exceptie cele Orange de la Spektrum. Eu folosesc Orange la Futaba si este ok, a costat cred ca 110 lei cu tot cu transport.
Futaba a luat nastere in 1948 :D iar Spektrum in 2004?
Cate problem au avut cu Spektrum si cate cu Futaba?
Futaba tot Futaba ramane, poate sa zica oricine ce vrea.
Receptoarele sunt exagerat de scumpe la ambele statii, ca nah, le considera accesorii.
0

#9 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 09 April 2015 - 11:15 AM

Si cata valoare mai are oricare din cele doua daca le vei folosi cu receptoare orange?
Nu suna a auto-pacaleala in stilul care ne e caracteristic ?

Referitor la Futaba si 1948... ar fi bine de revazut un pic istoria anilor 70, cand piata era dominata de RC-ul american, nu era internet pe atunci, dar mai sunt pe ici pe colea niste relicve care pot creiona o imagine destul de realistica a intrarii Futaba in piata RC... a durat ani buni ca sa infranga neincrederea generala, cam ca 9X azi ;) era vazuta ca altele azi, ceva asiatic ieftin si... ;) asa e cu relativitatea valorii de-a lungul timpurilor ;)
Si nu a fost singurul caz, in anii 90 s-a repetat fenomenul, cu alta marca binecunoscuta azi si draga multora... Hitec ;) Eclipse-ul a fost o copie 90% Futaba 7C, si a fost intampinata de piata exact la fel, copie la indigo a reactiilor si apoi a acceptarii, cu greu.

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 09 April 2015 - 11:19 AM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#10 Useril este offline   Flying Buddha 

  • 3D Freestyle
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1429
  • Inregistrat: 19-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodelism

Postat 09 April 2015 - 11:20 AM

Vezi postarearenatoa, la 09 April 2015 - 11:15 AM, a spus:

Si cata valoare mai are oricare din cele doua daca le vei folosi cu receptoare orange?
Nu suna a auto-pacaleala in stilul care ne e caracteristic ?

Referitor la Futaba si 1948... ar fi bine de revazut un pic istoria anilor 70, cand piata era dominata de RC-ul american, nu era internet pe atunci, dar mai sunt pe ici pe colea niste relicve care pot creiona o imagine destul de realistica a itrarii Futaba in piata RC... a durat ani buni ca sa infranga neincrederea generala, cam ca 9X azi ;) era vazuta ca altele azi, ceva asiatic ieftin si... ;) asa e cu relativitatea valorii de-a lungul timpurilor ;)

Am si receptoare originale si Orange.
Cu Orange pe modele mici nu e nicio problema, si are aceeasi valoare, nu as vedea de ce ar fi altfel :D. Range-ul la Futaba pe Orange este destul de mare, nu ca la Orange pe Spektrum.
Timpul isi spune cuvantul, evident, toate au un inceput.

Aceasta postare a fost editata de bogdan.motrici: 09 April 2015 - 11:21 AM

0

#11 Useril este offline   hash84 

  • DreamTeam member
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2183
  • Inregistrat: 28-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 09 April 2015 - 11:25 AM

iti recomand cu toata caldura graupner mz-18. am avut futaba. si le vad mereu la colegi. dai prea multi bani.
spektrum e iar scumpa.
la ambele statii daca vrei telemetrie mai trebuie o gramda de rahaturi care costa o gramada de bani.
un graupner mz-18 costa 270 euro cu doua receptoare de 8 si 6 canale parca.
ambele receptoare sunt high voltage. poti baga in ele 2s lipo.
programare e foarte foarte libera. ca la multiplex. faci aproape ce vrei.
un singur minus are statia, ca sa zic asa. in soare puternic, trebuie sa te intorci cu spatele la soare, sa faci umbra ca sa vezi ceva pe ecran. in rest foarte foarte ok.
uita-te la reviewul facut de mine si postat de renato mai sus.
se simte foarte bine in mana, stickurile se misca mega ok.
si nu sunt la prima statie : am avut asa :
futaba t4 -40mhz
futaba ff7 - 40mhz
graupner mx-16 sinteza 40-41mhz
hitec aurora 9
graupner mz-18 si asta, daca nu se strica, o sa raman mult timp cu ea. are tot ce trebuie. si logurile alea sunt absolut bestiale. o sa stii de ce iti pica avionul. adica daca au fost probleme de receptie sau nu. te uiti in log linistit.
    /------------------------\              |~~\_____/~~\__  |
    |        Hash84          |______________ \______====== )-+
    |                        |                      ~~~|/~~  |
    \------------------------/                         ()
0

#12 Useril este offline   optyqus 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 336
  • Inregistrat: 01-February 09
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt / Iasi

Postat 15 April 2015 - 04:17 PM

Desi sunt fan Spektrum (programare mai usoara, statii mai bine adaptate pt heli) intre DX9 si T14SG as merge pe Futaba. DX9 este o telecomanda fantastica, cu alerte vocale, mix-uri fara numar, are doua antene full diversity, este de departe una din cele mai ergonomice la ora actuala (mie insa nu-mi place cornul ala de antena)... Insa cine isi doreste un DX9 trebuie sa aiba in vedere un lucru: unele au o problema mare cu ecranul, mai exact se arde, ramai fara text pur si simplu, statia merge, se aprinde lumina, dar nu mai afiseaza nimic. Pe helifreak e un topic mare dedicat problemei, cei mai multi raportand moartea display-ului dupa ce au folosit statia pe simulator (in speta cei mai multi vorbesc de PhoenixRC). Unuia i-a murit display-ul chiar si a treia oara, dupa ce statia a fost reparata in garantie de doua ori. Altora le-a murit display-ul pe camp la zbor, fara o legatura aparenta cu utilizarea pe sim. Problema e raportata frecvent si singura solutie e trimiterea in reparatie pt inlocuirea ecranului. Practic oamenilor le e frica sa se mai atinga de training port. Acum, decideti voi daca se merita riscul. Din punctul meu de vedere DX8 ramane o varianta mai sigura (ori dx18 pt cine are bani). De asemenea atentie la DX9 Black Edition, daca o luati din Europa nu este compatibila cu receiverele dsm2.

De cealalta parte la T14SG nu ai ce reprosa, e o telecomanda aproape perfecta, foarte adaptabila pentru drone spre exemplu.
SAB Goblin Kraken 700 | Scorpion 4530 540KV Limited Edition | Hobbywing 160 Platinum V4 |
Align DS820M | Scorpion Backup Guard | VBAR Neo Pro Rescue | T-Rex 600N Pro | Spirit GT | TT 53 Redline
||| || | Spektrum iX
12 | || ||| Radiomaster TX16S MAX
0

#13 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 15 April 2015 - 04:35 PM

Drone ? :unsure: poti detalia? Ce are sistemul Futaba asa util "pentru drone" ?

Se pare ca pentru dumneata drona inseamna altceva decat RC... :)
... cu picioarele pe pamant ...
0

#14 Useril este offline   optyqus 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 336
  • Inregistrat: 01-February 09
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt / Iasi

Postat 15 April 2015 - 08:30 PM

Stiam ca pe aici sunt oameni foarte sensibili la terminologie, si tocmai de aceea nu m-am ferit sa folosesc termenul DRONA, pentru ca nu e absolut nimic gresit in asta. Fiecare e liber sa isi considere multicopterul cum vrea, ca il cheama quad, hexa, UAV, nu vad de ce termenul drona ar fi gresit, avand in vedere ca "multirotoarele" pe care ni le putem permite au GPS, pot urma un traseu prestabilit in mod complet automatizat, pot efectua task-uri de la distanta, transmit date telemetrice utilizatorului, pot fi controlate de la un ground station, pot fi echipate cu senzori de toate felurile etc. Atat timp cat se poate face o diferenta intre drone cu scop militar, drone civile sau drone cu scop recreativ nu vad unde ar fi problema daca eu vreau sa imi intitulez Phantomul drona (inclusiv pe amazon poarta aceeasta titulatura, ca si pe multe alte situri, inclusiv de specialitate). Uite eu de exemplu vreau sa consider ca termenul multirotor nu este corect, pentru ca aparatele pe care le numim noi multirotoare nu au de fapt rotoare (adica ansamble cu pale articulate, pas variabil etc) ci niste amarate de elici. Da' noi suntem romani si ne place sa o ardem in semantica inutila.

Imi cer scuze pentru offtopic iar in ce priveste Futaba, mi se pare suficient sa mentionez s.bus-ul ca avantaj in setare, simplitate in cablaje, greutate redusa (comparabil cu ceea ce are Graupner).

Aceasta postare a fost editata de optyqus: 15 April 2015 - 08:31 PM

SAB Goblin Kraken 700 | Scorpion 4530 540KV Limited Edition | Hobbywing 160 Platinum V4 |
Align DS820M | Scorpion Backup Guard | VBAR Neo Pro Rescue | T-Rex 600N Pro | Spirit GT | TT 53 Redline
||| || | Spektrum iX
12 | || ||| Radiomaster TX16S MAX
0

#15 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 15 April 2015 - 09:21 PM

Vezi postareaoptyqus, la 15 April 2015 - 08:30 PM, a spus:

...iar in ce priveste Futaba, mi se pare suficient sa mentionez s.bus-ul ca avantaj in setare, simplitate in cablaje, greutate redusa (comparabil cu ceea ce are Graupner).


Adica ce are Graupner ?

Si la ce folositi dv. s-bus pe drona, ca tot nu am inteles ? Mai au si altii s-bus, nu ca ar conta prea mult...

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 15 April 2015 - 09:23 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#16 Useril este offline   optyqus 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 336
  • Inregistrat: 01-February 09
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt / Iasi

Postat 15 April 2015 - 09:51 PM

Graupner are SUMD sau cum l-or numi, cum e s.bus la futaba. Si daca asta nu e un avantaj, adica sa ai un singur fir intre receiver si main controller (sau unitate flybarless la heli) in locul unui manunchi de fire separate pe fiecare canal, mai ales cand duci lipsa de spatiu si vrei sa salvezi si la greutate...atunci noroc bun, fiecare cu ce-i place. :pardon:
Revenind la topic, cu siguranta e de preferat T14SG, DX9 are efectiv niste probleme hardware.
SAB Goblin Kraken 700 | Scorpion 4530 540KV Limited Edition | Hobbywing 160 Platinum V4 |
Align DS820M | Scorpion Backup Guard | VBAR Neo Pro Rescue | T-Rex 600N Pro | Spirit GT | TT 53 Redline
||| || | Spektrum iX
12 | || ||| Radiomaster TX16S MAX
0

#17 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 15 April 2015 - 10:25 PM

SUMD, sau CPPM la altii, a existat cu ani de zile inainte de s-bus-ul de la futaba.
Intr-adevar, Spectrum nu il are pe nici unul dintre ele :) are un fel de seriala, de care insa nu stie nimeni nimic.
CPPM este inteles cam de toate OSD-urile si controlerele "de drone", pe cand s-bus doar cateva, putine, asa ca nu vad de ce ar fi acesta (s-bus-ul) prezentat ca un avantaj.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#18 Useril este offline   optyqus 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 336
  • Inregistrat: 01-February 09
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt / Iasi

Postat 16 April 2015 - 07:18 AM

Ceea ce uiti dumneata e ca eu am prezentat s.bus-ul ca un avantaj strict fata de Spektrum, referindu-ma la tema topicului T14 vs DX9. Nu am adus vorba de 'alte' sisteme, pe care daca nu le-am incercat nu ma pronunt. Nu zice nimeni ca FrSky sau Hitec nu sunt bune sau ca nu exista sisteme mai versatile la preturi mai accesibile. De asemenea din punctul meu de vedere e irelevant "cine" a fost primul care a implementat o anume tehnologie si cine a iesit ulterior cu replici, competitia intre producatori e in beneficiul hobby-ului.
SAB Goblin Kraken 700 | Scorpion 4530 540KV Limited Edition | Hobbywing 160 Platinum V4 |
Align DS820M | Scorpion Backup Guard | VBAR Neo Pro Rescue | T-Rex 600N Pro | Spirit GT | TT 53 Redline
||| || | Spektrum iX
12 | || ||| Radiomaster TX16S MAX
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro