Modelism - RHC Forum: Futaba 18MZ - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Futaba 18MZ o statie noua de la Futaba

#1 Useril este offline   CamilBM 

  • ex BIGfoot
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1013
  • Inregistrat: 02-April 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:UAV/F3A/JET/3D/1:1

Postat 17 May 2011 - 07:47 AM

http://www.futaba-rc.com/systems/18mz_1856_1.jpg
Aici aveti un link catre pagina Futaba cu pricina.

Am o singura nelamurire cu privire la ce au scris ei acolo.

"It features a built-in U.S.B. Port. You can use it to connect a memory stick or connect it to a keyboard or mouse or use it to download telemetry data to your PC or laptop for storage and reference."
Sa inteleg ca are telemetrie ? :rolleyes: sau aici se refera la tot ce s-a intamplat doar in statie in timpul zborului?
Fly to live
Live to fly

Futaba 8FGS, HK 6CH, EM Yak 54 2.2m TGY50, Miss Wind S 50E, Swallow 90 RCGF20, Sukhoi S29 50E V2, TG L-39 EDF90, FG L-39 EDF70, Click, Click C, Sultimate, Elipsia, Bicut V1, Quad 50cm, Radina DLG Stignas, , Heli 450 V2, Funjet.
0

#2 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8276
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 17 May 2011 - 08:03 AM

Dap, are telemetrie. E discutata la greu pe forumurile de heli. Banuiesc ca pe forumurile de turbine e discutata si mai tare.
0

#3 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 17 May 2011 - 01:02 PM

Si cum ramane cu filmuletul in care Futaba isi batea joc de ''brizbrizurile'' altor statii? Si-au schimbat parerea?
0

#4 Useril este offline   CamilBM 

  • ex BIGfoot
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1013
  • Inregistrat: 02-April 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:UAV/F3A/JET/3D/1:1

Postat 17 May 2011 - 02:50 PM

Futaba tot timpul si-a batut joc de spektrum si de DSM2....
Si acum cred ca isi bat joc si mai tare :rofl:
Fly to live
Live to fly

Futaba 8FGS, HK 6CH, EM Yak 54 2.2m TGY50, Miss Wind S 50E, Swallow 90 RCGF20, Sukhoi S29 50E V2, TG L-39 EDF90, FG L-39 EDF70, Click, Click C, Sultimate, Elipsia, Bicut V1, Quad 50cm, Radina DLG Stignas, , Heli 450 V2, Funjet.
0

#5 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 17 May 2011 - 06:54 PM

Vezi postareadan_mitea, la 17 May 2011 - 01:02 PM, a spus:

Si cum ramane cu filmuletul in care Futaba isi batea joc de ''brizbrizurile'' altor statii? Si-au schimbat parerea?


Despre ce brizbrizuri este vorba ? - nu stiu filmuletul respectiv.

P.S.

Parca spunea cineva ca statii de nivel ridicat sau altfel spus ... mai scumpe , nu se vor mai fabrica lumea constatand ca
cele de 200 - 400 euroi sunt arhisuficiente .
Cred ca nu e valabil - unde poti ajunge cu Bentlei-ul poti ajunge si cu Tico si uite ca totusi se vand ambele ...
Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#6 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 17 May 2011 - 06:59 PM

Era un film pus de Florin 100% in care Futaba radea de gadget-urile altor firme. Daca am inteles eu bine, de telemetrie. Poate il mai pune, o data, Florin.
Sa nu se inteleaga ca nu mi-as dori statia in discutie...

Aceasta postare a fost editata de dan_mitea: 17 May 2011 - 07:00 PM

0

#7 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 13 January 2012 - 06:36 AM

Va fi in stoc in februarie:
http://www.towerhobb.../futk9530m.html
Tare mi-ar place...dar este cam scumpa pentru familia mea.

Aceasta postare a fost editata de dan_mitea: 13 January 2012 - 06:40 AM

0

#8 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 13 January 2012 - 09:31 AM

Chiar numai pretul te impiedica? O consideri un exemplu de "asa da" ?
... cu picioarele pe pamant ...
0

#9 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8276
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 13 January 2012 - 10:36 AM

Statia asta cu gestiune super lunga (mai bine de un an ?) ma face sa ma intreb cateva chestii:

- oare pe ce OS se bazeaza? Futaba 14Mz era cu WinCE

Mult mai interesant statia asta arata directia in care merge Futaba cu protocolul de emisie in 2,4 Ghz si acesta nu este FASST. Daca Futaba si posesorii o sa fie multumiti de FASSTest asta o sa fie de acum incolo in toate statiile si din ce lasa sa se inteleaga Futaba nu e bazat pe FASST. Mai degraba pare ca e bazat pe S-FHSS.

De ce cred ca FASST e istorie ? Pentru ca e mare si scump. Bineinteles toate statiile Futaba decente vor pastra compatibilitatea cu receptoarele FASST.
0

#10 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 13 January 2012 - 02:15 PM

Vezi postarearenatoa, la 13 January 2012 - 09:31 AM, a spus:

Chiar numai pretul te impiedica? O consideri un exemplu de "asa da" ?

Sincer? Daca as avea banii disponibili, fara sa-mi vand un rinichi sau sa-mi ipotechez casa, as lua-o fara nici o ezitare.
0

#11 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8276
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 13 January 2012 - 03:09 PM

Discutii similare au fost si cand a aparut 14Mz. Indiferent de discutii 14Mz a fost un mare hit cred ca s-au vandut mai multe decat isi inchipuia Futaba.

Daca e utila sau da bine la imagine e greu de judecat. Asa cum eu nu aud diferenta intre un amplificator de 100 USD si unul de 10.000 USD (sau intre o vioara de 1000 USD si una de 1.000.000 USD) la fel de sigur e ca pentru mine o astfel de statie ar fi buna doar sa ma dau mare.

Dar, cum nu toti cumparatorii de 14Mz sunt niste idioti si cum 18Mz inlocuieste pe 14Mz (la aceeasi bani) sunt sigur ca o sa fie un mare succes. Futaba a stiut sa combine in statia lor de varf atat chestii mecanice cat si de programare care nu sunt in nici o alta statie de la Futaba sau alta firma.

Singurul concurent, JR, are 12x-ul care e deja foarte vechi si 11x-ul care e super dar nu e varf de gama. Nu cred ca JR (sau altcineva) are resursele si curajul (daca nu scrie pe ea Futaba ce sanse are sa se vanda) pentru a scoate o statie de acelasi nivel.
0

#12 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 13 January 2012 - 07:12 PM

Nu-i vorba de dat mare sau de simtit nu stiu ce diferente infime, dar, daca as dispune, fara mare efort, de bani, de ce nu? Doar placerea de a avea ceva deosebit. Nu vad nimic rau in asta, parerea mea.

Aceasta postare a fost editata de dan_mitea: 13 January 2012 - 07:13 PM

0

#13 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 13 January 2012 - 07:19 PM

Eu personal o consider un kitsch, departe de o capodopera. Tot parerea mea...
La fel ca si zbaterea lui Futaba de a mai incerca sa ramana number one cu astfel de strategii.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#14 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 13 January 2012 - 08:46 PM

Vezi postarearenatoa, la 13 January 2012 - 07:19 PM, a spus:

Eu personal o consider un kitsch, departe de o capodopera. Tot parerea mea...
La fel ca si zbaterea lui Futaba de a mai incerca sa ramana number one cu astfel de strategii.


Pentru noi nestiutorii ... cum ar arata o opera de arta pentru a nu cadea in capcana kitsch - ului - asa ca intre colegi de forum si concetateni in
acelasi timp ?

Dar 14 MZ tot kitsch putem considera a fi ?


Multumim anticipat !
Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#15 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8276
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 13 January 2012 - 09:05 PM

14 Mz - tot kitch bineinteles. Parca il si vad pe Sile Camataru cu 14Mz peste burta. Pentru ca poate.
0

#16 Useril este offline   vld 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 244
  • Inregistrat: 20-January 08
  • Gender:Not Telling

Postat 13 January 2012 - 09:16 PM

Statia are un display mult prea mare fata de ce e nevoie in mod curent. Sa nu uitam ca prioritare sunt stick-urile si comutatoarele, la statia asta par mai degraba sa-i incurce, le-au inghesuit in partea de sus. E clar o statie nu prea ergonomic proiectata dar care va fi cumparata de snobii care vor ce e mai scump de pe piata.
0

#17 Useril este offline   MLGore 

  • Dream Team Forever
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2332
  • Inregistrat: 08-March 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 13 January 2012 - 09:16 PM

Vezi postareaREAL DESIGN, la 13 January 2012 - 08:46 PM, a spus:

Pentru noi nestiutorii ... cum ar arata o opera de arta pentru a nu cadea in capcana kitsch - ului - asa ca intre colegi de forum si concetateni in
acelasi timp ?


Multumim anticipat !



Turnigy 9x, cu modul FrSky, potentiometrii de casetofon japonez, receptor Gloria in 2,4 si softul scris de Renatoa in Fortran; bineinteles, memoria va fi de tipul cartela perforata manual iar finalul din partea RF o lampa de tipul GU 50.

PS: Acumulatorii sunt ceva mai in spate, intr-o caruta.

PS2: GU50: http://www.google.ro...:0&tx=106&ty=88

Aceasta postare a fost editata de MLGore: 13 January 2012 - 09:19 PM

Modelism = 10% zbor + 90% lipici
Cand o zbura A.R.C.A.! © 2010 All rights reserved.
0

#18 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8276
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 13 January 2012 - 09:18 PM

Sa pun statia din perspectiva celui cu heli. Vorbim de cele mai tari heli cu cea mai tare electronica (SAB Goblin cu servo Futaba BLS, motor si ESC Kontronic si Mikado V-Bar).

Un pachet frumos de 2000+ USD. De ce statie e nevoie pentru a zbura la potentialul maxim o astfel de bijuterie ?

Surpriza. Din punct de vedere al programarii tot ce este peste Spektrum DX6i e in plus. Tot ce inseamna programare este in V-bar. Statia nu face nimic. Pentru un posesor de heli tot ce este peste DX6i aduce in plus stickuri mai frumoase, rulmenti mai buni, carcasa din magneziu. Da la partea de programare - zero. De asta cea mai populara statie de heli este DX7.

Da nu toata lumea zboara heli si cand vorbim de modele mari cu 10+ servo lucrurile arata altfel.
0

#19 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8276
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 13 January 2012 - 09:21 PM

Asa se face o statie beton. Si cu GU50 o sa bata peste 100Km. Nu lampa de asta au si la Chitila, la radar ?


Hai ca incepem sa ne incalzim :)

Vezi postareaMLGore, la 13 January 2012 - 09:16 PM, a spus:

Turnigy 9x, cu modul FrSky, potentiometrii de casetofon japonez, receptor Gloria in 2,4 si softul scris de Renatoa in Fortran; bineinteles, memoria va fi de tipul cartela perforata manual iar finalul din partea RF o lampa de tipul GU 50.

PS: Acumulatorii sunt ceva mai in spate, intr-o caruta.

Aceasta postare a fost editata de stiganas: 13 January 2012 - 09:22 PM

0

#20 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 13 January 2012 - 09:22 PM

In doar cateva secunde deja am gasit cativa "fraieri " cu gusturi indoielnice in ale RC-urilor.

Fisiere atasate

  • Fisier atasat  1.jpg (81.7K)
    Number of downloads: 171
  • Fisier atasat  3.jpg (165.16K)
    Number of downloads: 169
  • Fisier atasat  2.jpg (76.17K)
    Number of downloads: 177

Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#21 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 13 January 2012 - 09:24 PM

iar acum :

Ghici ghicitoarea mea : " ... ce statie ca are proprietarul modelului din imagine ... "



P.S.

El ( proprietarul ) nu apare in poze caci datorita stick-urilor inghesuite in partea de sus si a ecranului color orbitor are programere la kinetoterapeut sa ii indrepte destele si la oftalmolog sa il scape de congestionarea ochilor ... in rest e o.k.

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de REAL DESIGN: 13 January 2012 - 09:28 PM

Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#22 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8276
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 13 January 2012 - 09:27 PM

La campinonatul F3C de la Sibiu din 2010 toti aveau statii Futaba 12 si 14Mz si JR 12X. Heli aveau de toate felurile dar la statii atat. Nu Hitec, Graupner, Multiplex, Turnigy, Airtronics. Doar astea. Cred ca erau vorbiti.
0

#23 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 13 January 2012 - 09:33 PM

Vezi postareastiganas, la 13 January 2012 - 09:27 PM, a spus:

La campinonatul F3C de la Sibiu din 2010 toti aveau statii Futaba 12 si 14Mz si JR 12X. Heli aveau de toate felurile dar la statii atat. Nu Hitec, Graupner, Multiplex, Turnigy, Airtronics. Doar astea. Cred ca erau vorbiti.


Am auzit ca au cumparat doar "fetele"( carcasele ) in interior avand chestii serioase , opere de arta ... culinara !

P.S.

si pe urma zice ca are lumea ceva cu oltenii ..... nimic mai fals .... precum privatizarea SMURD-ului .

P.S.

Si pentru ca este cam tarziu ...... o liota de nepriceputi :
http://www.futaba-rc...eam-pilots.html

Aceasta postare a fost editata de REAL DESIGN: 13 January 2012 - 09:37 PM

Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#24 Useril este offline   vld 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 244
  • Inregistrat: 20-January 08
  • Gender:Not Telling

Postat 13 January 2012 - 11:40 PM

Nenea Real Design, vezi cum vorbesti de olteni ca lovesti cam in multi.
O dati inainte cu campionii cand fotografiile alea miros de la o posta a reclama. Ce dracu, voi nu ganditi cu capul vostru? Adica nici nu au aparut bine statiile si campionii sunt deja fani 18MZ. Trebuie sa luati campionii tot timpul de model? Aia primesc statia pe de-a moaca, normal ca nu fac fite. Eu nu am habar cat e de buna statia, eu vad un display mult mai mare decat e nevoie.
Dar deja nu mai e vorba de statie, de acum incolo conteaza cine iese invingator in duelul contrelor. Cateodata ma mir de ce dracu intru in discutiile astea cand am atatea treburi pe cap. Da, se numeste pasiune dar nu in directia asta merita sa imi consum timpul.
0

#25 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8276
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 14 January 2012 - 01:02 AM

18Mz (ca si 14Mz) poate sa iti placa sau nu, poti sa o cumperi pentru ca esti un papagal care sa da mare sau ce iti ofera e util dar indiferent ca o apreciezi sau nu e greu sa o desconsideri.

Eu sunt in categoria celor care nu are nevoie de asa ceva, bani sa o cumpar oricum nu am dar asta nu inseamna ca nu o apreciez si nu o gasesc utila in multe feluri.

Pentru noi cei care nu o sa avem asa ceva niciodata (adica cei mai multi) astfel de statii sunt importante pentru ca stabilesc un reper care influenteaza toti ceilalti producatori, imclusiv Turnigy si Walkera si in timp unele chestii vor aparea in statiile ieftine.

Si la statii (ca la telefoane, televizoare, PC-uri, etc) nu exista ecran prea mare. Cand zbori nu il vezi dar cand butonezi vrei sa fie mare. Asta e un motiv pentru care statiile Multiplex nu m-au atras si cred ca sunt total depasite; ecranul meschin venit din preistorie.
0

#26 Useril este offline   SILVIU66 

  • Site Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 6866
  • Inregistrat: 03-February 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Flying

Postat 14 January 2012 - 05:37 AM

Vezi postareastiganas, la 13 January 2012 - 09:21 PM, a spus:

Asa se face o statie beton. Si cu GU50 o sa bata peste 100Km. Nu lampa de asta au si la Chitila, la radar ?

Nu,au de la GU 81 in sus.
GU 81
flying is my life...
0

#27 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 14 January 2012 - 08:49 AM

Vezi postarealiviu_vladut, la 13 January 2012 - 11:40 PM, a spus:

Nenea Real Design, vezi cum vorbesti de olteni ca lovesti cam in multi.
O dati inainte cu campionii cand fotografiile alea miros de la o posta a reclama. Ce dracu, voi nu ganditi cu capul vostru? Adica nici nu au aparut bine statiile si campionii sunt deja fani 18MZ. Trebuie sa luati campionii tot timpul de model? Aia primesc statia pe de-a moaca, normal ca nu fac fite. Eu nu am habar cat e de buna statia, eu vad un display mult mai mare decat e nevoie.
Dar deja nu mai e vorba de statie, de acum incolo conteaza cine iese invingator in duelul contrelor. Cateodata ma mir de ce dracu intru in discutiile astea cand am atatea treburi pe cap. Da, se numeste pasiune dar nu in directia asta merita sa imi consum timpul.


Pretenas ... stii mataluta ce statii ( ca nu are doar una ) are colegul nostru campion in 2011 la F3A Legitimati ?( un om deosebit ce ajuta cu drag si profesionalism toti incepatorii care ii cer sprijin si nunumai incepatori ) si fii sigur ca nu e singurul cu asa ceva ....
Pai e frumos sa spunem ca e snob sau ........ nu mai incape prazu' din cauza display-ului ? ......
Ia sa te vad cu adidasi de la Pionierul si pantofi homemade din soriciul de la porc .... doar asa ca sa nu fim snobi cu Nike,Diadora .... Loto etc.

" Statia are un display mult prea mare fata de ce e nevoie in mod curent. Sa nu uitam ca prioritare sunt stick-urile si comutatoarele, la statia asta par mai degraba sa-i incurce, le-au inghesuit in partea de sus. E clar o statie nu prea ergonomic proiectata dar care va fi cumparata de snobii care vor ce e mai scump de pe piata. "


Ca sa cred ca m-a facut muma designer de statii , masini goale si femei de curse ... e prea mult .

Acum postul in sine nu e rau dar evolutia lui e cam aiurea ... cred ca Futaba o sa opreasca productia or sa isi schimbe bussines planul pe 2012 si or sa apeleze la Botezatu pentru un facelift nou si un soft pe masura creatie " Ren..egatul" avand ca mesaj de intampinare vocala pe ... N'ea Marin sau pe Suca in varianta feminina !

P.S.

Am "pus" mana pe "invechita" 14 MZ si nu mi-am luxat nici o inchietura sau falanga, e super O.K. ca ergonomie - fiind mai slab la vedere nu la fizic m-a incurca putin ecranul color atunci cand este prea insorit afara ... dar as putea sa imi selectez modelul si setarile lui din noaptea precedenta zborului sub plapuma, pilota, sau blana de ied/iada - a nu se confunda cu iada domnului Flypol prezenta la toate intrunirile aeromodelistice.

Bafta voua carcotasilor !
Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#28 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 14 January 2012 - 03:13 PM

Toate bune si frumoase, dar cu telemetria cum ramane?
Carcotasul de servici.

PS. De fapt nu-i adevarat pentru ca eu as cumpara-o daca as putea.

Aceasta postare a fost editata de dan_mitea: 14 January 2012 - 03:14 PM

0

#29 Useril este offline   MLGore 

  • Dream Team Forever
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2332
  • Inregistrat: 08-March 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 14 January 2012 - 07:24 PM

Parerea mea e ca T18 nu merita. Am citit manualul, curios fiind ce face in plus fata de T8. Pai ar fi cam asa: 4 canale proportionale in plus, telemetrie (asta o sa fie si pe T8 printr-un up-date de soft), ecran mare si color + touch screen, player fisiere audio, camera foto, curbe de mixaj in 17 puncte, mix pt. modele cu mai multe motoare, end-point-urile se pot seta cu o rezolutie de 0.5 si cam atat.
Acum, eu nu am nevoie nici de touch screen, nici de ecran mare si color (modelele se seteaza acasa, nu pe camp), cele 12 canale prop. + 2 switch de pe T8 sunt arhisuficiente, telemetria o sa vina, camera foto- total inutila, player audio- la fel de inutil ca si camera, mix-ul dedicat pt multiengine- se poate seta un mix separat fara probleme, rezolutie end-point- neinteresanta si inutila, curbe in 17 puncte- asta-i poate singurul plus desi inca nu am gasit model la care sa-mi trebuiasca asa ceva. Ce ma asteptam sa gasesc la ea si nu are: encodere magnetice la stick-uri, mix pt trenul de aterizare adica un door sequencer, cu delay-uri, speed, si alte bunatati in special actionarea prin combinarea a doua butoane - cand am facut programul la L-39 mi-a dat multe batai de cap treaba asta, meniu configurabil pt fiecare model in parte (cum are T8).
Cam asta-i parerea mea despre T18, dar, pot pune pariu ca, in momentul in care Turnigy va scoate cu 300$ statia cu ecran color , touch screen si player de manele, multi din cei care considera T18 un kitch si o statie de snobi vor cumpara capodopera "chinezeasca" fara sa li se mai para cine stie ce fita.
Modelism = 10% zbor + 90% lipici
Cand o zbura A.R.C.A.! © 2010 All rights reserved.
0

#30 Useril este offline   MLGore 

  • Dream Team Forever
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2332
  • Inregistrat: 08-March 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 14 January 2012 - 07:32 PM

PS: La robbe e pe stoc: http://www.robbe.de/...stesttm-m2.html Nu va inghesuiti si luati cate una sa ajunga la toata lumea!!!
Modelism = 10% zbor + 90% lipici
Cand o zbura A.R.C.A.! © 2010 All rights reserved.
0

Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro