Modelism - RHC Forum: "Zboară puiule, zboară !" La Bacău - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 11 Pagini +
  • « Prima
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

"Zboară puiule, zboară !" La Bacău

#241 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 29 January 2015 - 12:39 AM

Vezi postareamvpricop, la 29 January 2015 - 12:14 AM, a spus:

Arata promitator, dar e mult mai mult Armonia decat Trivia.


Aşa e. :rolleyes: Armonia. Modelul lui Sebi e Armonia, dar Cosmin e îndrăgostit, iar io nu am observat numele pus de Cosmin.
Hm. Îmi mor neuronii. :D
Sau m-am molipsit de superficialitate de la unii indivizi care au pretenţii la rezultate peste noapte.
URA şi la zbor fofezelor !
0

#242 Useril este offline   cosmin xair 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 251
  • Inregistrat: 22-November 14
  • Gender:Male
  • Location:BACAU
  • Interests:Distractie

Postat 29 January 2015 - 12:48 AM

Vezi postareaViP_Eol, la 29 January 2015 - 12:39 AM, a spus:

Aşa e. :rolleyes: Armonia. Modelul lui Sebi e Armonia, dar Cosmin e îndrăgostit, iar io nu am observat numele pus de Cosmin.
Hm. Îmi mor neuronii. :D
Sau m-am molipsit de superficialitate de la unii indivizi care au pretenţii la rezultate peste noapte.

Da , e Armonia , eee ce sa faci ... m-am uitat prea mult la trivia <_<
0

#243 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 09 February 2015 - 11:15 PM

Bună seara dragi şi draci (mai ales) .... :rolleyes:
Duminică, mă gândeam că ...: uite e Soare ! Nu e vânt. Poate ieşim cu planorul la o zburătăceală, pun şi camera pe el tura asta, mai facem nişte poze şi gata activitatea.
Pe balcon, cu ţigarea în bot, cana de cafea în faţă mă gândeam cum şi la cine să dau telefon să vedem de un transport. M-am gândit preţ de vreo 3 "cuie" (cam unul după altul) şi încă o cană de cafea. Ce să-i faci ? Un neuron şi ăla plictisit şi singur, merge greu, dar am fost salvat. Înainte să mi se blocheze axionul şi să-mi înfierbânte iremediabil neuronul, juma' de cer s-a făcut cenuşiu şi s-a apucat de nins. Buuuun. Am rezolvat-o şi pe asta, aşa că îmbrăcarea şi ... la club unde mă aştepta musiu SimeTriX pe care l-am adus în stadiul :

Imagine atasata: SimeTriX 5.jpg

Problema e că mi s-au terminat tijele de carbon şi activatorul pentru CA. Pfff. Na că nici bandă de 0,3 nu prea mai e şi nici spray pentru foliat cu mylar. Graaav. Aşa că m-am apucat din nou să-mi forţez plictisitul şi m-am apucat de meşterit ceva, aşa de probă.

Imagine atasata: Elice balsa.jpg

Nu vă gândiţi că din alea va ieşi ceva. Doar vroiam să le pun de curiozitate pe cântar. Şablonul rămâne valabil (e pentru elice de 11) şi fac dintr-un bloc de lemn matriţele (două; una pe stânga, una pe dreapta) pentru pale. Restul tehnologiei de fabricaţie e secret. :rolleyes:

Asta a fost ieri. Azi, căutam ceva prin dulap şi trosc peste picioare o bară de metal. Hm. Bocancul a rezistat, sunetul cam ascuţit. Bara asta nu e de oţel, e cea de titan (în gândul meu). Am luat bara şi am pus-o la loc şi m-am apucat de căutat altceva, nu ceea ce începusem, ci rulmenţi, de ăia mici, mici ... . Am găsit prima dată ceva prin motoare arse (la asta sunt profesor - ars motoare) :clapping: :D Am reuşit să scot doi rulmenţi decenţi pentru ax de 2 mm. Acum trebuie şi cei de 3 mm. Eeee... altă poveste. Găsit şi de ăştia, tot prin motoare, numai că nu mi-au plăcut (prea laţi). Noroc că mi-au căzut ochii pe pungile cu servo-uri distruse, păstrate pentru niscaiva piese de schimb, că mi-am adus aminte că la cele cu angrenaje de metal, sunt rulmenţi. Desfac repede (cu patentul şi cuţitul) carcasele şi victorieeee !!! Am găsit ce-mi trebuie.
URA şi la zbor fofezelor !
0

#244 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 09 February 2015 - 11:18 PM

Adică ăştia:Imagine atasata: Rulmenti.jpg

Acum, mă întrebam ce mi-a venit să caut rulmenţi şi-mi cad ochii pe bara de titan. Aaaa !!!
Aşa că trec repede şi fac o schiţă, pe masă (ca de obicei) şi pe urmă la strung. Uite a naibii idee, nu prea avusesem io chef să mă apuc de aşa ceva, dar dacă neuronul ăsta funcţionează cu mofturi ... asta a ieşit deocamdată :

Imagine atasata: Contrarotativa.jpg

Mâine, obligatoriu trebuie să continui cu strungăritul. Pfff. Asta e.
URA şi la zbor fofezelor !
0

#245 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 10 February 2015 - 10:18 PM

Normal că şi azi am continuat cu strungăritul, dar am mai făcut şi altele. Trebuie să mai termin din proiectele rămase în urmă.
Deocamdată am făcut şi cuveta detaşabilă, plus schiţa pentru suport. Cântarul era nehotărât aşa că am făcut două poze, dar tot nu am reuşit să surprind 1,2 :pardon: Când afişează alternativ două valori (1,2 şi 1,3 în cazul de faţă) realitatea e undeva la mijloc (1,25). După ce-l termin, îl cântăresc pe cel de micro. Ăla e mai precis.

Imagine atasata: Contrarotativa 1.jpg Imagine atasata: Contrarotativa 2.jpg

Având masa pieselor de până acum, preconizez că la final va fi cam 2,5 - 2,6 gr. Motor de 7 gr. Elicele 2,4 gr. Ar fi un total de 12 gr. cu tot cu elice. Deci se poate, dar, deşi e semnificativ mai uşor şi cu randament mai bun decât cel făcut de băieţii de la Piteşti, are marele dezavantaj că nu este la fel de accesibil constructiv. Nu poate fi făcut cu "ce ai prin casă" şi este şi sensibil mai scump. Nu m-au costat nimic materialele, dar cine nu le are ... . Dacă stau să mă gândesc bine, materialele le am tot de "prin casă". La fel şi strungul. :D
Serios vorbind, poate fi făcut de cineva care cunoaşte lucrul la strung, sau cu o schiţă la strungar.
Cu elicea e altă poveste. E puţin mai complicat şi chiar dacă ai la îndemână materialele, e extrem de dificil de făcut fără o experienţă în construcţia de micromodele, sau măcar propulsoare.

În altă ordine de idei, căutând puţin şi pe internet, am mai găsit câte-ceva care ar duce la realizarea unui sistem şi mai uşor. Aş putea să-l fac de 1,7 gr. :rolleyes:

Ăsta e prototipul, iar pentru următoarele o să apelez la băieţii din uzină să-mi facă piesele (pentru mai multe sisteme) pe un centru de prelucrare.

Aceasta postare a fost editata de ViP_Eol: 10 February 2015 - 10:20 PM

URA şi la zbor fofezelor !
0

#246 Useril este offline   bogdan_bacau 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 778
  • Inregistrat: 23-March 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacau

Postat 14 February 2015 - 12:28 AM

Mistoooo 😆😆😆😆😆 aaaaaa dar nu ai elicii si nici haveon 😅😉😉😉😉😉😉😉😉😉😃😄😄😄😄😄😄
0

#247 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 14 February 2015 - 12:34 AM

Vezi postareabogdan_bacau, la 14 February 2015 - 12:28 AM, a spus:

Mistoooo 😆😆😆😆😆 aaaaaa dar nu ai elicii si nici haveon 😅😉😉😉😉😉😉😉😉😉😃😄😄😄😄😄😄


Elicii clar nu am şi nici nu am nevoie. :rolleyes:
Dar ....












suspans .....










Elice îmi fac. Săptămâna ce urmează o să am şi setul de elice (primul). O să dureze puţin matriţele. Restul e mai simplu.

Model ? :rolleyes: Este şi de ăla. Ţi-am mai spus: "dacă nu ştii tu, nu înseamnă că nu există." :rolleyes:

Te-am băgat în ceaţă maxim. :D
URA şi la zbor fofezelor !
0

#248 Useril este offline   bogdan_bacau 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 778
  • Inregistrat: 23-March 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacau

Postat 15 February 2015 - 04:43 PM

Cum zici...tu.Au trecut 3 luni si nu ai venit cu nimik la zbor...Deci???? 😉😯😐 in ce ceata???? Care e treba cu tine pana la urma????? Ca acus incepe F3A....ul 😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂 ori esti competent ori nu😕😡 Si nu incerca sa faci elcilcii ca nu o sa-ti iasa...pierzi timpul de pomana...pune mana si da-ti comanda.Si depre contrarotaiva...scoate carboanele din dulap...si apucate de treaba...lasa strungul in pace.😜😜😜😜😜😜😜
0

#249 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 15 February 2015 - 07:42 PM

Vezi postareabogdan_bacau, la 15 February 2015 - 04:43 PM, a spus:

Cum zici...tu.Au trecut 3 luni si nu ai venit cu nimik la zbor...Deci???? 😉😯😐 in ce ceata???? Care e treba cu tine pana la urma????? Ca acus incepe F3A....ul 😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂 ori esti competent ori nu😕😡 Si nu incerca sa faci elcilcii ca nu o sa-ti iasa...pierzi timpul de pomana...pune mana si da-ti comanda.Si depre contrarotaiva...scoate carboanele din dulap...si apucate de treaba...lasa strungul in pace.😜😜😜😜😜😜😜


Bogdănele, m-ai pus într-o dilemă gravă. Să-ți raspund cum meriți (după părerea multora), sau să mă iau după etica personală și să nu te bag în seamă, dar să continui să te tratez cu același respect pe care-l acord unui fir de iarbă ori oricărui alt animăluț nevinovat.
O mică lămurire pentru tine. Nu ești în poziția să apreciezi ceea ce fac eu. După cum te porți și vorbești nu ai nici pregătirea, nici cultura, nici experiența necesară pentru genul acesta de concluzii.
Nu dau socoteală nimănui. Fac ce vreau și când vreau pentru că, spre deosebire de tine, știu cine sunt și care îmi sunt limitele. Hotărârea de a zbura îmi aparține și nu o voi lua să demonstrez cuiva ceva. Nu caut să "fur" câte o idee de pe unde mă duc, nici să " cosmetizez" lucrările altora și să le trec în dreptul meu.
Atâta vreme cât sistemul tău de valori se bazează exclusiv pe grosimea portofelului, fals orgoliu, bârfă și o tonă de minciuni, nu meriți altceva decât indiferență (cel puțin din partea mea).
Absolut tot ceea ce-mi propun să fac duc la finalitate.
Acestea fiind spuse, consider că ți-am acordat nemeritat de multă atenție și în consecință, pe viitor, te voi ignora total.
Multe "succesuri" !! :D
URA şi la zbor fofezelor !
0

#250 Useril este offline   bogdan_bacau 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 778
  • Inregistrat: 23-March 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacau

Postat 16 February 2015 - 10:23 AM

Oare de ce am sentimentul asta nevinovat ca nu ma intereseaza?????😂😂😂😂😂😂😂 si ce te face sa crezi ca am nevoie de atentia cuieva?😈 😞😞😞 si apropo..toti luam cate ceva de altcineva😉 si in plus...nu ma supar si nici nu suspin 😀 nu sunt atat de "patimas" dupa aeromodelism.."era o scapare sa fug de munca"😂😂😂😂😂😂 asa ca Good Luke "ARCADASH"
0

#251 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 22 February 2015 - 09:21 PM

Deci azi fuserăm la sală. Cornele, scuze că nu te-am sunat. Am vrut, dar s-a apucat telefonul meu să sune de parcă era centrală de aia de dinainte de '90 şi ... .
Trupa de juniori: Cosmin, Vlad şi mai târziu ni s-a alăturat şi Iulian.
Seniori : Dan
Umplutură : Nea Ştefan (să nu-i spuneţi că l-am pus la umplutură că vă sparg !!!! =@ :D ), Nea Emil Boboc, Sebi şi subsemnatul.
Supraveghetori: Carmen şi mama lui Vlad. :rolleyes:
Vlad a făcut un zbor şi l-a proptit în bot, aşa că Sebi a pus şi el botic, a strâns tot şi a plecat. În continuare Vlad a operat o dronă prin sală.
Cosmin a tras nişte zboruri bune, din ce în ce mai bune. Începe să capete încredere chiar dacă zboară acelaşi model pe care nu a vrut să-l zboare la concurs. E spre foarte bine. Încă vreo câteva sesiuni de antrenament şi numai bine trece pe noul model. La ultimul zbor, din motive obiective, deranjat de soare şi umbrele din sală, a dat cu modelul de pământ.
Iulian nu a reuşit să zboare cu modelul lui din motive independente de el şi foarte dependente de mine. La ultimul zbor în sală, a dat cu modelul de pământ şi a rupt firele la motor, pe care l-am reparat, lipit de regulator şi ... nu am mai verificat sensul de rotaţie, aşa că ... ne pregătim - staţia în suport, suportul de gât, model alimentat, probe comenzi. Bune toate. Dă-i gaz Iuliane ! Şi i-a dat, numai că modelul vroia să zboare Canard. :clapping: A făcut un zbor tot cu modelul lui Cosmin (înainte să dea proprietarul cu el de pământ).
Dan şi-a reparat modelul şi nici nu se vede. Zboară bine afurisenia aia uşoară. :rolleyes: Despre antrenamentul lui îl las pe el să vă povestească.

Nu am făcut poze şi nici filmări. Pffff. Blegi ... ce mai !!! :pardon:
URA şi la zbor fofezelor !
0

#252 Useril este offline   bogdan_bacau 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 778
  • Inregistrat: 23-March 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacau

Postat 23 February 2015 - 10:12 PM

😂😂😂😂 deci dupa cum descrii ' voi nu ati fost la zbor 😃😃😃😃 voi ati fost la dat de pamant avioane 😆😆😆😆😆😆😆😆😆
0

#253 Useril este offline   cosmin xair 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 251
  • Inregistrat: 22-November 14
  • Gender:Male
  • Location:BACAU
  • Interests:Distractie

Postat 24 February 2015 - 10:13 AM

Vezi postareabogdan_bacau, la 23 February 2015 - 10:12 PM, a spus:

😂😂😂😂 deci dupa cum descrii ' voi nu ati fost la zbor 😃😃😃😃 voi ati fost la dat de pamant avioane 😆😆😆😆😆😆😆😆😆


asta e, daca am dat cu ele de pamant nu inseamna ca nu am invatat nimic si uneori se mai intampla
0

#254 Useril este offline   bogdan_bacau 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 778
  • Inregistrat: 23-March 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacau

Postat 24 February 2015 - 03:07 PM

Vezi postareacosmin xair, la 24 February 2015 - 10:13 AM, a spus:

asta e, daca am dat cu ele de pamant nu inseamna ca nu am invatat nimic si uneori se mai intampla

Ba da ...😀 te-ai invatat 😂😂😂 ca si mine de altfel 😉😉😉😉 te-ai invatat minte.😃😃😃😃😃
0

#255 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 25 February 2015 - 11:54 PM

Pfff. Plouă, plouă şi iar plouă. Să sperăm că avem sala Duminică să putem să mai facem ceva antrenament.
Până atunci, mă dau cu capul de pereţi. :rolleyes: Nu am freză disc din care să formez o freză profilată să-mi fac roţile dinţate. Azi am constatat că degeaba aş fi avut. Maşina are jocuri aşa de mari încât orice aş fi încercat, ar fi fost pierdere de timp. Deci nu am rotiţele pentru contrarotativă. E terminată, eloxată, aşteaptă rotiţele şi elicele. M-am apucat de făcut matriţa pentru elice. Mâine fac primele probe.Imagine atasata: Contrarotativa 10.jpg
Imagine atasata: Contrarotativa 11.jpg Imagine atasata: Contrarotativa 12.jpg Imagine atasata: Contrarotativa 13.jpg

Eloxarea nu e chiar foarte arătoasă, dar e necesară. Materialul oxidează rapid dacă nu e protejat.
Un mic calcul : Până acum - 2,1 gr. + rotiţe - 0.9 gr. + motor - 7 gr. + elice - 2,4 gr. = 12,4 gr. total.
Io zic că e bine. :rolleyes:
În funcţie de greutatea totală a modelului, se poate schimba motorul şi atunci, sistemul devine şi mai uşor, spre minim 8,4 gr.
Dacă schimb materialul se poate ajunge la un minim de 7,4 gr. (aştept pachetul cu barele de ... ).
URA şi la zbor fofezelor !
0

#256 Useril este offline   bogdan_bacau 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 778
  • Inregistrat: 23-March 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacau

Postat 26 February 2015 - 11:20 PM

Mistooo..😉 din ce lai facut? Pune rotite prin frictiune...merge si asa.Eu mi-am cumparat model

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: rps20150226_231611.jpg

0

#257 Useril este offline   bogdan_bacau 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 778
  • Inregistrat: 23-March 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacau

Postat 26 February 2015 - 11:22 PM

Spune-i lu cosmin...sa treaca pe la magazin...sa ia mylarul..
0

#258 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 28 February 2015 - 10:22 PM

Adunarea !!!
:rolleyes:
Mâine intrăm la sală. Dan spunea că e posibil să intrăm de pe la 11 de data asta.

Ne auzim la telefoane.
URA şi la zbor fofezelor !
0

#259 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 02 March 2015 - 12:15 AM

Şi ne-am auzit la telefoane toată ziua până pe la ora 14 când am primit liber la sală. :rolleyes:
Trupa obişnuită, zboruri multe, progrese, dar, în continuare şi "distrugeri". Amu, dacă nu mai dă cu el de podea, nu-i mai ajunge înălţimea sălii şi vrea să mute cu el grinzile, nene. :clapping: :D
Glumeam. În mare parte, problemele apar din cauza iluminatului. Ni se dă sala, dar luminile ... mai puţine. Se consumă mult curent şi sunt datorii mari. Până la coadă şi Dan, nu l-a mai văzut şi l-a pus pe spate, dar fără daune majore. Vlad, antrenat de Sebi, i-a rupt botu'-n grindă. Oops.
Cosmin şi cu Iulian au rămas cu modelele întregi. Al lui Iulian trebuie casat clar, sau pus un motor mai mare şi zburat afară la distracţie (are 200 de grame). Săptămâna care vine sperăm să terminăm noile modele şi în paralel să fac câteva seturi de elice din balsa.
URA şi la zbor fofezelor !
0

#260 Useril este offline   bogdan_bacau 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 778
  • Inregistrat: 23-March 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacau

Postat 02 March 2015 - 12:44 AM

Super tare ! Mam distrat de minune azi

Aceasta postare a fost editata de bogdan_bacau: 02 March 2015 - 12:44 AM

0

#261 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 04 March 2015 - 12:38 AM

Nu am mai avut timp să pun şi pozele de Duminică şi o să le pun acum împreună cu cele de azi.
Imagine atasata: Cosmin si Iulian.jpg Imagine atasata: Vlad.jpg

Azi ? Păi, Cosmin supărat pe vreme şi spaţiu, ce să mai spunem de timp. Supărat pe toate dimensiunile Universului s-a hotărât să zboare cu F3P-ul. Bun, dar unde ? A spus: "Fie ce-o fi ! Zbor în hala de sus." Aşa am făcut. A luat modelul şi am urcat în hală.

Imagine atasata: F3P Industrial.jpg

!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: F3P Industrial 1.jpg

URA şi la zbor fofezelor !
0

#262 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 04 March 2015 - 12:41 AM

Încă nu s-a încărcat videoclip-ul pe youtube. Cum se încarcă, îl pun şi pe ăla să vedeţi şi să nu ... pfff.
Când am urcat, pe scări, mă gândeam : e supărat copilu', rău, vrea să se joace puţin cu el şi să-l facă praf în zbor, de pereţi, în loc să-l dezafecteze pur şi simplu.
Nu s-a potrivit. Abia după vreo 3 minute şi juma de joacă i-a turtit, nesemnificativ, botul de perete.

Aceasta postare a fost editata de ViP_Eol: 04 March 2015 - 12:42 AM

URA şi la zbor fofezelor !
0

#263 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 04 March 2015 - 01:28 AM

S-a terminat şi încărcarea filmării.

https://www.youtube....h?v=QFtAKK3qIxU
URA şi la zbor fofezelor !
0

#264 Useril este offline   bogdan_bacau 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 778
  • Inregistrat: 23-March 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacau

Postat 04 March 2015 - 10:17 AM

Frumos !!!🙏
0

#265 Useril este offline   cosmin xair 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 251
  • Inregistrat: 22-November 14
  • Gender:Male
  • Location:BACAU
  • Interests:Distractie

Postat 04 March 2015 - 12:53 PM

Vezi postareaViP_Eol, la 04 March 2015 - 01:28 AM, a spus:

S-a terminat şi încărcarea filmării.

https://www.youtube....h?v=QFtAKK3qIxU


Asteptam si episodul 2 "lacul lebedelor " la proba lebedei turbate :rofl: <_< :pardon:

Aceasta postare a fost editata de cosmin xair: 04 March 2015 - 12:54 PM

0

#266 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 06 March 2015 - 11:48 PM

Aha, da ! Episodul doi. Păi Lebăda turbată a muşcat de două ori din stâlpi, aşa că a ajuns la coş. :rolleyes:
Pe mai departe, Cosmin continuă lucrul la "Predator". A înaintat destul de mult, dar nu cred că o să termine pentru zborul de Duminică.
Imagine atasata: Predator.jpg

Iulian nu poate face nimic cu modelul lui de 200 de gr., aşa că, mâine trebuie să finalizez rapid triplanul SimeTriX.
Foarte posibil ca nici Vlad să nu aibă modelul gata.
Pentru că e triplan o să zboare toţi trei cu el, pe rând. :rolleyes:
Ne-a vizitat şi Dan azi şi a văzut proiectele "secrete". :D
De fapt nu sunt secrete dar nu am vrut să pun poze cu ceva neterminat, sau măcar aproape de final. Am fost ţinuţi în loc de lipsa spray-ului pentru lipit folia şi a baghetelor de carbon.
A ! Uite şi Colibri-ul meu, cel la care făcuse referire Cosmin pe subiectul de la Kit Review.

!

!

!

!

O să fie gata abia săptămâna viitoare. Să sperăm că tot săptămâna care vine, va termina şi Cosmin cel de-al doilea model.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Colibri 1.jpg
  • Imagine atasata: Colibri 2.jpg
  • Imagine atasata: Colibri 3.jpg
  • Imagine atasata: Colibri 4.jpg
  • Imagine atasata: Colibri 5.jpg

URA şi la zbor fofezelor !
0

#267 Useril este offline   bogdan_bacau 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 778
  • Inregistrat: 23-March 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacau

Postat 07 March 2015 - 05:29 PM

Frumoase modele !!!😁 eu in locul tau...il botezam Picaso sau Rembrand
0

#268 Useril este offline   bogdan_bacau 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 778
  • Inregistrat: 23-March 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacau

Postat 07 March 2015 - 05:47 PM

Poate de data asta...ma invitati si pe mine la zbor ....ca eu inainte cand mergeam...va sunam pe toti !
0

#269 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 08 March 2015 - 12:04 AM

Mi-am dat seama că la SimeTriX ar fi mai mult de lucru pentru finalizare aşa că am continuat cu Păsăroi-ul. L-am rebotezat. Am vrut Colibri, dar din lipsă de culori mai variate a ieşit mai mult o raţă stil Van Gogh. :clapping: :D
Mai am de pus două servo, motor, variator, receptor, tren de aterizare, de tras comenzile. Ar fi o minune să fie gata în cazul în care avem sală mâine. Vedem noi.
Între timp se fac progrese şi la Predator-ul lui Cosmin.

!

!

!

!

!

!

Place la mine ce arată cântarul ! :rolleyes:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Predator 1.jpg
  • Imagine atasata: Predator 2.jpg
  • Imagine atasata: Pasaroi 1.jpg
  • Imagine atasata: Pasaroi 2.jpg
  • Imagine atasata: Pasaroi 4.jpg
  • Imagine atasata: Pasaroi 5.jpg
  • Imagine atasata: Greutate Pasaroi.jpg
  • Imagine atasata: Pasaroi 5.jpg

URA şi la zbor fofezelor !
0

#270 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 14 March 2015 - 11:45 PM

Aloooo ! Zburăcioşiii !!! Mâine la sală ! E ultima sesiune de antrenament înaintea concursului.
Mâine, cei trei muşchetari juniori vor zbura doar două modele. Al treilea (al lui Cosmin) nu e gata.
Păsăroi are şi "sicriu" deja. A ieşit mai greu decât aş fi vrut, dar e echivalentul unui model de 850 mm anvergură, cu 85 de gr. Nu i-am mai pus contrarotativă pentru că nu e gata. Modelul lui Cosmin va primi noua contra cu două elice de 12 x 2,7 din balsa. :rolleyes:

Imagine atasata: Sicriu 1.jpg Imagine atasata: Sicriu 2.jpg

Şi contrarotativa. Mai am de ataşat motorul (mâine) şi e gata. Elicele vor fi gata Luni. :rolleyes:

!
P.S. Axul, normal, nu va rămâne aşa lung.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Contrarotativa 14.jpg
  • Imagine atasata: Contrarotativa 15.jpg

Aceasta postare a fost editata de ViP_Eol: 14 March 2015 - 11:46 PM

URA şi la zbor fofezelor !
0

Arata acest topic


  • 11 Pagini +
  • « Prima
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro