Modelism - RHC Forum: "Zboară puiule, zboară !" La Bacău - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 11 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

"Zboară puiule, zboară !" La Bacău

#1 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 22 October 2014 - 11:32 AM

No aşe. Până acum postam pe un topic deschis de cineva la întâmplare. Mă refer la activitatea de zbor din Bacău. Întrebase cineva din oraş dacă "Zboară cineva prin Bacău ?". Eh şi ne-am strâns toţi deştepţii zburăcioşi să postăm şi să ataşăm poze de zbor, numai că de zburat prin Bacău nu zboară nimeni, sau cel puţin nu mai zboară nimeni. Am zburat până acum vreo 5 ani cu un Pitts, cu banner ataşat şi-mi frăceam reclamă la firmă. Ce mai fugea Poliţia Primăriei după el să afle unde e chilotu* şi să-l taxeze pe minutul de reclamă. :yahoo: .
Nu m-au găsit decât târziu, la încheierea campaniei şi nu au reuţit să taxeze nik. Bolovani, ce mai !
Dar să revenim la activităţile de zburăcioşi. Pentru cine e interesat de istorie recentă, să dea căutare pe topicul pus în ghilimele mai sus. Începând de azi postăm aici.
Duminică, 19.10.2014, am prins oarece vreme bunicică. Toamnă, Toamnă, dar frumos. Puţin vânt şi ceva răcoare pe la dejtele de pe telecomandă, dar ce nu suportăm noi pentru puţintel zbor, aşa că am reuşit să facem rost de transport şi la câmp cu noi. Ideea era să zburăm un F5J, juniorul nostru Cosmin zis şi "Nu pot să-l ţîn!", alias "Era prea jos să mai gândesc!", trebuie să se antreneze pentru ...(ce mai ?!!! vrea să-i bată pe cei de la Braşov ... 8) ) Nu râdeţi de perlele lui că mai sunt. Altfel băiat de treabă şi muncitor, plus că are şi ceva mână. De-ar fi mai mulţi juniori ca el ... eheee, vom avea şi noi un Preşedinte la locul lui peste 50 de ani.
Bun. A decolat în forţă după care a venit rapid replica ... "auuu... nu pot să-l ţîn ... nu mă ascultă...". Dă mamă cu biciu-n el, mama lui de F5J.
Până la coadă l-am ţînut io până la sol şi i-am făcut loc lui Dan cu Yak-ul să se zburde pi ceruri. Între timp, Cosmin a trecut la montarea lui Explosion, pe care, a putut să-l ţînă.
Acum, că m-am ţinut de poveşti, să vă ataşez şi nişte poze.

URA
şi la Zbor

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Pregatire F5J.jpg
  • Imagine atasata: Pregatire F5J.1.jpg
  • Imagine atasata: Yak-ul lui Dan.jpg

URA şi la zbor fofezelor !
0

#2 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 22 October 2014 - 11:36 AM

Ce să-i faci dacă nu mă lasă să ataşez mai multe poze, dar mai mult nu le comprim că nu se mai văd cum trebuie.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Cosmin Explosion.jpg
  • Imagine atasata: Concentrat de Cosmin.jpg
  • Imagine atasata: Zboara puiule.. zboara !!!.jpg
  • Imagine atasata: Pân' nu prind si-o musca, nu ma las.jpg

URA şi la zbor fofezelor !
0

#3 Useril este offline   lrbc 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 56
  • Inregistrat: 14-September 13

Postat 23 October 2014 - 04:19 PM

Frumos Viorele.
Un film de zilele trecute, cam batea vantul, dar nu m-am putut abtine sa vad cum merge camera: https://www.youtube....h?v=WdCh-LuX55I
Ieri am iesit la panta, dar coama dealului era in nori, asa ca n-am stat prea mult, ca mai mult de 30 de metri nu vedeam modelul si mi-a fost frica sa nu-l pierd.
Pana joia viitoare sunt liber. Daca iesiti intr-o zi, dati un semn si aici (sau un telefon) ca vin si eu cu voi.
0

#4 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 24 October 2014 - 12:29 PM

 lrbc, la 23 October 2014 - 04:19 PM, a spus:

Frumos Viorele.
Un film de zilele trecute, cam batea vantul, dar nu m-am putut abtine sa vad cum merge camera: https://www.youtube....h?v=WdCh-LuX55I
Ieri am iesit la panta, dar coama dealului era in nori, asa ca n-am stat prea mult, ca mai mult de 30 de metri nu vedeam modelul si mi-a fost frica sa nu-l pierd.
Pana joia viitoare sunt liber. Daca iesiti intr-o zi, dati un semn si aici (sau un telefon) ca vin si eu cu voi.


Frumos zbor. Din păcate nu mai am numărul tău. Am schimbat telefonul şi am rătăcit o parte din agendă. Am şi eu nişte filmări. Trebuie să-mi fac cont pe You Tube să le postez.
Ai spus că treci cu cel mic pe la noi. Suntem în fiecare zi la club. De zburat ... slabe speranţe cu vremea asta. De acum ne băgăm în sală cu deproane. La F3P.

URA şi la zbor.
URA şi la zbor fofezelor !
0

#5 Useril este offline   GigiGL 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2105
  • Inregistrat: 10-March 11
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:Aero

Postat 24 October 2014 - 12:58 PM

Am sa va contrazic putin.... Asa vedea Bixlerul meu complexul Speed Park din Bacau la sfarsit de aprilie 2014... A mai zburat cineva pe acolo! :drinks:
Stop cadru dintr-un mic filmulet:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Speed Park.jpg

Gigi Sterian
Rascal 1940mm fs.61 nitro
Rascal 120 DLE 30
U Can Do .46 nitro .52, 2T
Beaver 1520
Maule 1500
Helios 2545
... Taranis X9D plus / ACCST / AFHDS
0

#6 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 25 October 2014 - 11:31 AM

 GigiGL, la 24 October 2014 - 12:58 PM, a spus:

Am sa va contrazic putin.... Asa vedea Bixlerul meu complexul Speed Park din Bacau la sfarsit de aprilie 2014... A mai zburat cineva pe acolo! :drinks:
Stop cadru dintr-un mic filmulet:


Nu-i problemă cu contrazisul, numai că nu ştiu la ce. Frumos stop cadru. Dă-i bătăi. De zburat nu am zburat în zona aia. Nu avem de ce. Ne axăm mai mult pe zboruri antrenament pentru competiţii F3A, F5J, F3P, iar zona respectivă nu corespunde. Filmări am făcut de la sol cu evoluţia modelelor. Mai analizăm zborul. Filmări din aer am făcut foarte puţine. Am pus o cameră pe un depron biplan şi am făcut ceva filmări şi am căutat Bixlerul pierdut cu camera montată pe un F3D de începători. Nu spun că imaginile luate din aer nu ar fi faine, numai că legea nu prea mai permite aşa ceva. Ai grijă ce şi pe cine filmezi mai ales dacă nu eşti sportiv legitimat.
Uite nişte poze stop cadru, de anul trecut de la căutarea Bixler-ului. Sunt neprelucrate, iar data de pe cameră nu era setată. Altceva ne-a interesat pe noi. :rolleyes:

Ura şi la zbor.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: shot0189.png

URA şi la zbor fofezelor !
0

#7 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 25 October 2014 - 11:40 AM

 ViP_Eol, la 25 October 2014 - 11:31 AM, a spus:

Nu-i problemă cu contrazisul, numai că nu ştiu la ce. Frumos stop cadru. Dă-i bătăi. De zburat nu am zburat în zona aia. Nu avem de ce. Ne axăm mai mult pe zboruri antrenament pentru competiţii F3A, F5J, F3P, iar zona respectivă nu corespunde. Filmări am făcut de la sol cu evoluţia modelelor. Mai analizăm zborul. Filmări din aer am făcut foarte puţine. Am pus o cameră pe un depron biplan şi am făcut ceva filmări şi am căutat Bixlerul pierdut cu camera montată pe un F3D de începători. Nu spun că imaginile luate din aer nu ar fi faine, numai că legea nu prea mai permite aşa ceva. Ai grijă ce şi pe cine filmezi mai ales dacă nu eşti sportiv legitimat.
Uite nişte poze stop cadru, de anul trecut de la căutarea Bixler-ului. Sunt neprelucrate, iar data de pe cameră nu era setată. Altceva ne-a interesat pe noi. :rolleyes:

Ura şi la zbor.



E poza cam mare.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: shot0197.jpg
  • Imagine atasata: shot0196.jpg
  • Imagine atasata: shot0189.jpg

URA şi la zbor fofezelor !
0

#8 Useril este offline   GigiGL 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2105
  • Inregistrat: 10-March 11
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:Aero

Postat 25 October 2014 - 06:19 PM

Spuneai la inceputul topicului ca la Bacau nu se zboara si de aici ideea contrazicerii. Am cautat si eu mai inainte de data cadrului foto pe forum si n-am gasit semne de activitate aeromodelistica pentru a lua contact cu cineva de acolo. Am fost in primavara detasat vreo doua luni cu serviciul la Bacau, cazare la Speed Park si dupa 10 ore de munca inclusiv sambata mai dadeam pe seara unul, doua zboruri cu Bixlerul dincolo de digul Bistritei. Ma bucur sa aflu ca existati totusi si va doresc numai zboruri frumoase si aterizari reusite! :drinks:

La sfatul colegilor folosesc pentru redimensionare fotografii Irfan Wiew, gratis pe net. Lasa doar continutul imaginii si sterge datele suplimentare ale fisierului. Obtii calitate si rezolutie buna cu o dimensiune a fisierului redusa.

Aceasta postare a fost editata de GigiGL: 25 October 2014 - 06:23 PM

Gigi Sterian
Rascal 1940mm fs.61 nitro
Rascal 120 DLE 30
U Can Do .46 nitro .52, 2T
Beaver 1520
Maule 1500
Helios 2545
... Taranis X9D plus / ACCST / AFHDS
0

#9 Useril este offline   GigiGL 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2105
  • Inregistrat: 10-March 11
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:Aero

Postat 25 October 2014 - 06:34 PM

Uitasem: Fotografia am trimis-o celor de la Speed Park si ei au postat-o pe pagina lor FB. De acolo am descarcat-o si postat-o aici. Nu vad cu cine sunt in conflict.
Gigi Sterian
Rascal 1940mm fs.61 nitro
Rascal 120 DLE 30
U Can Do .46 nitro .52, 2T
Beaver 1520
Maule 1500
Helios 2545
... Taranis X9D plus / ACCST / AFHDS
0

#10 Useril este offline   dan 73 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1513
  • Inregistrat: 06-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Bacau
  • Interests:Aeromodelism

Postat 25 October 2014 - 08:06 PM

 GigiGL, la 25 October 2014 - 06:19 PM, a spus:

Spuneai la inceputul topicului ca la Bacau nu se zboara si de aici ideea contrazicerii. Am cautat si eu mai inainte de data cadrului foto pe forum si n-am gasit semne de activitate aeromodelistica pentru a lua contact cu cineva de acolo. Am fost in primavara detasat vreo doua luni cu serviciul la Bacau, cazare la Speed Park si dupa 10 ore de munca inclusiv sambata mai dadeam pe seara unul, doua zboruri cu Bixlerul dincolo de digul Bistritei. Ma bucur sa aflu ca existati totusi si va doresc numai zboruri frumoase si aterizari reusite! :drinks:

La sfatul colegilor folosesc pentru redimensionare fotografii Irfan Wiew, gratis pe net. Lasa doar continutul imaginii si sterge datele suplimentare ale fisierului. Obtii calitate si rezolutie buna cu o dimensiune a fisierului redusa.

Salut,Gigi.
Daca te uitai la "Terenuri de zbor" si "Intilniri,cupe,concursuri" ai fi vazut ca la Bacau chiar exista activitate,contrar celor scrise de VIP_Eol.
Eu,cel putin,am iesit destul de mult din 2010 de cand am revenit in acest hobby.Totodata in fiecare an s-au organizat la Bacau concursuri si intalniri de F3A si F3P.
In Bacau chiar se zboara,dar cei care chiar zboara;BogdanAero,IulianBah,Irbc,..,nu prea posteaza pe forum.
Eu locuiesc foarte aproape de Speed Park si ne-am fi putut intalni sa zburam impreuna mai ales ca eu detest sa ies singur la zbor.
Eu citesc postarile tale pe forum si mi-ar fi placut sa ne cunoastem si sa zburam impreuna.
Deci,oricand ajungi prin Bacau mi-ar face placere sa ma intalnesc cu tine si cu oricare modelist care are drum prin Bacau.

Aceasta postare a fost editata de dan 73: 25 October 2014 - 08:07 PM

0

#11 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 25 October 2014 - 08:41 PM

Nu inteleg nimic, odata ne-am strans toti zburaciosii si dupa o virgula nu mai zboara nimeni in Bacau in pofida celor cateva concursuri care se tin an de an. Poate ai vrut sa spui ca nu zboara nimeni in fata primariei din Bacau si ce se zbora pe camp pe langa oras nu se pune.

 ViP_Eol, la 22 October 2014 - 11:32 AM, a spus:

No aşe. Până acum postam pe un topic deschis de cineva la întâmplare. Mă refer la activitatea de zbor din Bacău. Întrebase cineva din oraş dacă "Zboară cineva prin Bacău ?". Eh şi ne-am strâns toţi deştepţii zburăcioşi să postăm şi să ataşăm poze de zbor, numai că de zburat prin Bacău nu zboară nimeni, sau cel puţin nu mai zboară nimeni.

0

#12 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 25 October 2014 - 09:33 PM

 stiganas, la 25 October 2014 - 08:41 PM, a spus:

Nu inteleg nimic, odata ne-am strans toti zburaciosii si dupa o virgula nu mai zboara nimeni in Bacau in pofida celor cateva concursuri care se tin an de an. Poate ai vrut sa spui ca nu zboara nimeni in fata primariei din Bacau si ce se zbora pe camp pe langa oras nu se pune.


No. Se pare că se aprind spiritele. Sunteți, într-un fel amuzanți. Se pare că ați pierdut, unii dintre voi, obișnuința de a citi. Citit înseamnă să vezi și să înțelegi fiecare cuvânt, propoziție, sau frază.
Dincolo de orgolii, Dane, nu ești singurul care zboară și nici Bogdan. Nu mai arunca texte aiurea. Mă miră, totuși, afirmațiile tale având în vedere că de câte ori este posibil, ieșim împreună la zbor. După câte îmi aduc aminte suntem legitimați la același club sportiv.
Nu e cazul să dezvolt mai mult subiectul.
Îmi aduc aminte că îmi puneam mașina la dispoziție și mergeam la toate concursurile posibile, cu copiii, sau noi seniorii, fără să am pretenții să mi se deconteze combustibilul. Alte vremuri, alte posibilități financiare.
Gigi, am spus că nu "se zboară prin Bacău și așa și este. De zburat, zburăm cam de 40 de ani (cel puțin eu)) pe terenurile de lângă oraș. Până în 1990 mai zburam și pe aerodromul orașului. De ceva vreme nu ni se mai permite. Când mai treci prin oraș, ne găsești la Aerostar. Noi suntem legitimați la Clubul Sportiv AEROSTAR. Bogdan este împătimit de microbul ăsta și de câte ori are ocazia ne vizitează. Dan este coleg de club. Ceilalți sunt împătimiți, băieți super.
Sper că de data asta am fost înțeles.
Gigi, dacă ești din Galați, avem și pe acolo ceva cunoștințe. Marian care se ocupă de navo și Dan Frătean cu aero și ce-i mai place. Ești binevenit oricând.
URA şi la zbor fofezelor !
0

#13 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 25 October 2014 - 09:39 PM

 ViP_Eol, la 25 October 2014 - 09:33 PM, a spus:

No. Se pare că se aprind spiritele. Sunteți, într-un fel amuzanți. Se pare că ați pierdut, unii dintre voi, obișnuința de a citi. Citit înseamnă să vezi și să înțelegi fiecare cuvânt, propoziție, sau frază.
Dincolo de orgolii, Dane, nu ești singurul care zboară și nici Bogdan. Nu mai arunca texte aiurea. Mă miră, totuși, afirmațiile tale având în vedere că de câte ori este posibil, ieșim împreună la zbor. După câte îmi aduc aminte suntem legitimați la același club sportiv.
Nu e cazul să dezvolt mai mult subiectul.
Îmi aduc aminte că îmi puneam mașina la dispoziție și mergeam la toate concursurile posibile, cu copiii, sau noi seniorii, fără să am pretenții să mi se deconteze combustibilul. Alte vremuri, alte posibilități financiare.
Gigi, am spus că nu "se zboară prin Bacău și așa și este. De zburat, zburăm cam de 40 de ani (cel puțin eu)) pe terenurile de lângă oraș. Până în 1990 mai zburam și pe aerodromul orașului. De ceva vreme nu ni se mai permite. Când mai treci prin oraș, ne găsești la Aerostar. Noi suntem legitimați la Clubul Sportiv AEROSTAR. Bogdan este împătimit de microbul ăsta și de câte ori are ocazia ne vizitează. Dan este coleg de club. Ceilalți sunt împătimiți, băieți super.
Sper că de data asta am fost înțeles.
Gigi, dacă ești din Galați, avem și pe acolo ceva cunoștințe. Marian care se ocupă de navo și Dan Frătean cu aero și ce-i mai place. Ești binevenit oricând.


Stiganaș te așteptăm și pe tine cu libelulele tale să ne bucuri cu ceva curent de rotoare și să stăm la o sămânță de vorbă cu un guler de bere în față.
Hai seară faină copii,

Ura și la zbor !
URA şi la zbor fofezelor !
0

#14 Useril este offline   bogdan_bacau 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 778
  • Inregistrat: 23-March 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacau

Postat 26 October 2014 - 12:24 AM

Asa deci...! ;) pe mine nu ma-ti facut membru la club...ei lasa lasa.;)
0

#15 Useril este offline   bogdan_bacau 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 778
  • Inregistrat: 23-March 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacau

Postat 26 October 2014 - 12:27 AM

De asta ma opresc toti portarii la fiecare eveniment :)) si la club..ma ia la p____ ;) Treceti-ma si pe mine pe o lista acolo...ca Vizitator macar...:)) Ca spectator..ceva :))) Mai vio da se poate ? ;)
0

#16 Useril este offline   bogdan_bacau 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 778
  • Inregistrat: 23-March 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacau

Postat 26 October 2014 - 12:34 AM

Sbach 342 Aerodrom Bacau: http://youtu.be/aBi-kb5-Ok4 si eu am filmulete.. postate...de mult...numai ca nu le stie nimeni...
0

#17 Useril este offline   bogdan_bacau 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 778
  • Inregistrat: 23-March 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacau

Postat 26 October 2014 - 12:41 AM

Sbach 342 Electric 1400 mm Balsa Aerodrom Bacau: http://youtu.be/OLBBwMVo38w inca unul..si mai pun Wing Dragon ||| Zbor la Stadion Bacau: http://youtu.be/3aGyO1x9L24 si inca unul... Aeromodel Butterfly Kit Depron'Modificat ' Zbor l…: http://youtu.be/jmwfFk6mRAc si mai sunt.. MX2 St Model Bacau: http://youtu.be/eGvmd8EnRds daca le urmariti...dati o nota.
0

#18 Useril este offline   bogdan_bacau 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 778
  • Inregistrat: 23-March 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacau

Postat 26 October 2014 - 12:43 AM

Si inca o dovada....cand sa organizat concursul f3a...cred... Concurs F3A Bacau RC.: http://youtu.be/enI66MaTziA
0

#19 Useril este offline   bogdan_bacau 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 778
  • Inregistrat: 23-March 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacau

Postat 26 October 2014 - 12:45 AM

Intr-o zi frumoasa...la zbor..cu Primul Sbach 342.cu dan la aerodromul pascariu din Bacau Sbach 342 Aerodrom Bacau: http://youtu.be/aBi-kb5-Ok4
0

#20 Useril este offline   GigiGL 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2105
  • Inregistrat: 10-March 11
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:Aero

Postat 26 October 2014 - 05:47 AM

Domnilor, multumesc de invitatie! Nu este cazul sa va certati, am spus doar ce stiam la acea vreme. Lucrarea la care am participat la CET - Chimiei s-a incheiat si predat la beneficiar, iar intre timp m-am si pensionat. Nu stiu cand si daca mai ajung la Bacau. Cat priveste personajele mentionate, Marian a cam abandonat, iar pe Dan Fratean nu l-am vazut decat la navo, foarte rar si numai cu termice de viteza. Ne cunoastem destul de bine.
Despre aerodrom stiam ca exista, l-am vizualizat inainte pe Google Maps, am vazut directia pistei si locatia, ca sa nu apar cu jucaria mea in fata vreunei zburatoare reale. Deasupra Bistritei si la plafonul meu de zbor n-am creat nici un pericol in acea locatie.
Toate cele bune tuturor zburatorilor de acolo, indiferent de scara! :good:
Gigi Sterian
Rascal 1940mm fs.61 nitro
Rascal 120 DLE 30
U Can Do .46 nitro .52, 2T
Beaver 1520
Maule 1500
Helios 2545
... Taranis X9D plus / ACCST / AFHDS
0

#21 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 26 October 2014 - 12:02 PM

 bogdan_bacau, la 26 October 2014 - 12:27 AM, a spus:

De asta ma opresc toti portarii la fiecare eveniment :)) si la club..ma ia la p____ ;) Treceti-ma si pe mine pe o lista acolo...ca Vizitator macar...:)) Ca spectator..ceva :))) Mai vio da se poate ? ;)




Da, da, cum să nu. :rolleyes: Ţi-am spus
că eşti pe tabelul de la poartă. Ai acces aprobat, numai că mai fac şi portarii exces de zel. Unii. De legitimat nu are sens deocamdată. Dacă te hotărăşti să participi la vreo probă, te şi legitimăm. Altfel de ce să plătim la federaţie ? Oricum le dăm bani degeaba.
URA şi la zbor fofezelor !
0

#22 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 26 October 2014 - 12:15 PM

 GigiGL, la 26 October 2014 - 05:47 AM, a spus:

Domnilor, multumesc de invitatie! Nu este cazul sa va certati, am spus doar ce stiam la acea vreme. Lucrarea la care am participat la CET - Chimiei s-a incheiat si predat la beneficiar, iar intre timp m-am si pensionat. Nu stiu cand si daca mai ajung la Bacau. Cat priveste personajele mentionate, Marian a cam abandonat, iar pe Dan Fratean nu l-am vazut decat la navo, foarte rar si numai cu termice de viteza. Ne cunoastem destul de bine.
Despre aerodrom stiam ca exista, l-am vizualizat inainte pe Google Maps, am vazut directia pistei si locatia, ca sa nu apar cu jucaria mea in fata vreunei zburatoare reale. Deasupra Bistritei si la plafonul meu de zbor n-am creat nici un pericol in acea locatie.
Toate cele bune tuturor zburatorilor de acolo, indiferent de scara! :good:



Aaaa. =@ Nu ne certam. Doar ce-i trăgeam de urechi niţel. Că sunt mai mare şi mai ... ... :rofl:
Auzisem ceva că Marian ar fi renunţat. Nu ştiam precis. Dan făcea şi aero. De fapt Nemesis-ul lui e la mine. Mi l-a trimis după ce l-a strâns cu făraşul. :yahoo: Acum e funcţional. Îl poţi vedea pe topicul celălalt de la Terenuri de zbor. Am pus poze cu el acolo când am fost la zbor.
Clubul Aerostar e foarte vechi. Înainte se numea Victoria, pe urmă Aripile, acum simplu CS AEROSTAR. Are aproximativ 50 de ani de existenţă. De vreo 40 sunt eu pe acolo. Mă ţinea nea Ştefan (Popa Ştefan - Coordonatorul nostru şi Maestru al Sportului) în braţe să pilotez captive. Singur nu puteam. Eram prea mic şi mă lua captivul după el. :rofl: Aşa, proptit zdravăn în braţele lui, toate erau în regulă. Asta până am mai crescut niţel şi stăteam singur pe picioarele mele.
Ura şi la zbor.
Pfff. La noi e vreme frumoasă. Cam rece, dar ar merge un zbor dacă facem rost de transport.
URA şi la zbor fofezelor !
0

#23 Useril este offline   mvpricop 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1424
  • Inregistrat: 08-February 06

Postat 26 October 2014 - 02:48 PM

E loc pentru toti si in Bacau in fata primariei (nu stiu daca mai aveti primar) si pe camp la Gheraiesti, sau in alta parte.
In principiu, e tot aia si nu are rost sa se faca vreo diferenta.

Si in capitala, zborul se intampla in afara orasului: Chitila e dincolo de soseaua de centura, Adunatii sunt departe, etc.
In orasul propriu-zis, se zboara prea putin si cu modele mai mici sau mai usoare (Politehnica, alte parcuri).

Tinand cont de traditia de aeromodele si de aviatie din Bacau, sunt rusinos de putini aeromodelisti si e si mai rusinos cand la un concurs, nu vin decat dezamagitor de putini si practic numai unul e destul de pregatit si competitiv.
Luati exemplu de la Brasov: se zboara dincolo de centura, la Sanpetru si mai demult si la Ghimbav, iar despre zbor in oras nu stiu sa se puna problema. Sunt multi, au tot felul de avioane si au inceput sa aiba si competitii. Sunt foarte competitivi la planoare F3J si F5J.
Iesenii zboara in general mult in afara orasului si din ce in ce mai putin la aerodrom. S-au concentrat pe F3J pentru competitii, a aparut club privat care e foarte promitator...


Daca vreti exemplu de zbor chiar in fata primariei, da, exista, dar nu e nici o placere.



Acum vreo trei ani am avut un concurs F3P cu sponsorizari de la magazinele cele mai mari din Ro.
S-au oferit modele intregi si n-am vazut sa zboare vreunul.
Am oferit cadou ce-am primit: si F3P si F3A mai mic si tot degeaba.


Este prea putina activitate relevanta si totusi se pornesc discutii care nu duc nicaieri.
Nu uitati ca CSM Bacau e practic mort si ca asta se poate intampla si cu clubul nostru.
Asa s-a intamplat la Iasi cu aeroclubul: s-au pornit discutii si au mai ramas numai 2-3.
Nu mai ai pe cine sa strangi la un concurs, nici macar "umplutura necompetitiva" dar totusi prezenta, nu mai exista.
De la discutii de-astea....
Cu sau fara de motor,
Io le zbor pentru popor!

Schaum vor dem Mund,
Und Papier fuer der Fund!
0

#24 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 26 October 2014 - 03:50 PM

Nenea, cat de sus zboara ? E cu baterii ? De ce ai antena atat de lunga ?

 mvpricop, la 26 October 2014 - 02:48 PM, a spus:

Daca vreti exemplu de zbor chiar in fata primariei, da, exista, dar nu e nici o placere.


0

#25 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 26 October 2014 - 08:40 PM

 mvpricop, la 26 October 2014 - 02:48 PM, a spus:

E loc pentru toti si in Bacau in fata primariei (nu stiu daca mai aveti primar) si pe camp la Gheraiesti, sau in alta parte.
In principiu, e tot aia si nu are rost sa se faca vreo diferenta.

Si in capitala, zborul se intampla in afara orasului: Chitila e dincolo de soseaua de centura, Adunatii sunt departe, etc.
In orasul propriu-zis, se zboara prea putin si cu modele mai mici sau mai usoare (Politehnica, alte parcuri).

Tinand cont de traditia de aeromodele si de aviatie din Bacau, sunt rusinos de putini aeromodelisti si e si mai rusinos cand la un concurs, nu vin decat dezamagitor de putini si practic numai unul e destul de pregatit si competitiv.
Luati exemplu de la Brasov: se zboara dincolo de centura, la Sanpetru si mai demult si la Ghimbav, iar despre zbor in oras nu stiu sa se puna problema. Sunt multi, au tot felul de avioane si au inceput sa aiba si competitii. Sunt foarte competitivi la planoare F3J si F5J.
Iesenii zboara in general mult in afara orasului si din ce in ce mai putin la aerodrom. S-au concentrat pe F3J pentru competitii, a aparut club privat care e foarte promitator...


Daca vreti exemplu de zbor chiar in fata primariei, da, exista, dar nu e nici o placere.



Acum vreo trei ani am avut un concurs F3P cu sponsorizari de la magazinele cele mai mari din Ro.
S-au oferit modele intregi si n-am vazut sa zboare vreunul.
Am oferit cadou ce-am primit: si F3P si F3A mai mic si tot degeaba.


Este prea putina activitate relevanta si totusi se pornesc discutii care nu duc nicaieri.
Nu uitati ca CSM Bacau e practic mort si ca asta se poate intampla si cu clubul nostru.
Asa s-a intamplat la Iasi cu aeroclubul: s-au pornit discutii si au mai ramas numai 2-3.
Nu mai ai pe cine sa strangi la un concurs, nici macar "umplutura necompetitiva" dar totusi prezenta, nu mai exista.
De la discutii de-astea....


Ai foarte mare dreptate Victore. Nu eşti singurul căruia i se pare cam aiurea ca la noi să fie aşa puţini. Ideea e că eu nu mai am puterea financiară de acum câţiva ani şi nu mai pot susţine mare lucru. Tot ce pot face este să încerc să împing în faţă ceva juniori şi eventual să-i susţin pe cei care pot merge la competiţii. Ştii foarte bine că nu am avut cu ce zbura, nu că nu am vrut. Problemele noastre le discutăm în particular. Nu Are sens să-ţi spun aici ce se întâmplă.
Cât despre aşa-zisa ceartă...: se pare că lumea nu mai ştie ce este ironia. Pur şi simplu m-a amuzat exprimarea "...zboară prin Bacau" ... "prin" şi nu "la Bacău". Avem unde zbura, nu-i bai. Vara asta am fost şi cu taxi-ul de câteva ori numai să zburăm, dar nu mai am forţă.

URA şi la zbor !
URA şi la zbor fofezelor !
0

#26 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 26 October 2014 - 08:45 PM

 mvpricop, la 26 October 2014 - 02:48 PM, a spus:

E loc pentru toti si in Bacau in fata primariei (nu stiu daca mai aveti primar) si pe camp la Gheraiesti, sau in alta parte.
In principiu, e tot aia si nu are rost sa se faca vreo diferenta.

Si in capitala, zborul se intampla in afara orasului: Chitila e dincolo de soseaua de centura, Adunatii sunt departe, etc.
In orasul propriu-zis, se zboara prea putin si cu modele mai mici sau mai usoare (Politehnica, alte parcuri).

Tinand cont de traditia de aeromodele si de aviatie din Bacau, sunt rusinos de putini aeromodelisti si e si mai rusinos cand la un concurs, nu vin decat dezamagitor de putini si practic numai unul e destul de pregatit si competitiv.
Luati exemplu de la Brasov: se zboara dincolo de centura, la Sanpetru si mai demult si la Ghimbav, iar despre zbor in oras nu stiu sa se puna problema. Sunt multi, au tot felul de avioane si au inceput sa aiba si competitii. Sunt foarte competitivi la planoare F3J si F5J.
Iesenii zboara in general mult in afara orasului si din ce in ce mai putin la aerodrom. S-au concentrat pe F3J pentru competitii, a aparut club privat care e foarte promitator...


Daca vreti exemplu de zbor chiar in fata primariei, da, exista, dar nu e nici o placere.



Acum vreo trei ani am avut un concurs F3P cu sponsorizari de la magazinele cele mai mari din Ro.
S-au oferit modele intregi si n-am vazut sa zboare vreunul.
Am oferit cadou ce-am primit: si F3P si F3A mai mic si tot degeaba.


Este prea putina activitate relevanta si totusi se pornesc discutii care nu duc nicaieri.
Nu uitati ca CSM Bacau e practic mort si ca asta se poate intampla si cu clubul nostru.
Asa s-a intamplat la Iasi cu aeroclubul: s-au pornit discutii si au mai ramas numai 2-3.
Nu mai ai pe cine sa strangi la un concurs, nici macar "umplutura necompetitiva" dar totusi prezenta, nu mai exista.
De la discutii de-astea....




A ! Prin faţa Primăriei, Prefecturii şi pe tot centrul oraşului nu am zburat de plăcere ci pentru reclamă. Nu spun că nu a fost şi distractiv cu "căţeii" de la Poliţia Primăriei după mine. Aveam un banner legat de model cu numărul de telefon al firmei şi-mi făceam reclamă. No.
URA şi la zbor fofezelor !
0

#27 Useril este offline   bogdan_bacau 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 778
  • Inregistrat: 23-March 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacau

Postat 26 October 2014 - 11:40 PM

Am ras cu lacrimi...:)) Bacaul e sarac financiar..iar pustii prefera sa piloteze o fumela decat un bazaitor care face poc :))) Dupa parerea mea..e un hobby Costisitor..Un Lux.Nu si-l permite ori si cine...ca daca faci poc de 3 ori...sa dus o vacanta la mamaia. :) iar cativa dintre noi...care mai zburam...mai avem un pic de financiar...Eu intr-un an de zile
..am facut poc...de o vacanta in Cancun :))) Si...e de vina vantul :))))) Asa ca...haide-ti sa ne distram...cu ce avem in dotare...Pregatitiva Deproanele.
0

#28 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 27 October 2014 - 11:17 AM

Ei şi tu acum. Auzi la el ! Vacanţă la Cancun. :rofl: Mai du-te omule şi pe litoralul românesc, că tot atât costă. Glumesc.
Adevărul că suntem o naţie bolnavă. Grav. Mdeh. Numai pe extreme. Uite şi tu cum se face din ţânţar armăsar. Doar pentru că nu am pus ghilimelele şi la "prin". Cititul ăsta pe bucăţele e total dăunător literaturii. :rofl:
Dacă se porneşte un berbec pe o direcţie se ia şi turma după el. Ştiţi fabula "Puterea obişnuinţei" ? Cam aşa stau treburile.
La bacău nu se ceartă nimeni. Singurele probleme sunte cele de finanţare şi transport. Cine să aibă curajul să se certe cu mine ? Dacă mă împiedic şi cad peste careva ? E ? Nu cred că are careva forţa necesară. :rofl:

Şi azi zi liniştită. Oare găsim mijloc de transport ? Mă pun pe dat telefoane.
Bogdane, cu deproanele ... să vedem când începem. Pe aici discutam să programăm prima competiţie de F3P prin Ianuarie. Să vedem ce spun şi ceilalţi zburăcioşi de depron din ţară. Mai e de rezolvat şi cu sala, dar cu siguranţă că vor fi soluţii şi pentru antrenament şi pentru concurs.

URA şi la zbor fofezelor.
URA şi la zbor fofezelor !
0

#29 Useril este offline   lrbc 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 56
  • Inregistrat: 14-September 13

Postat 27 October 2014 - 12:04 PM

 ViP_Eol, la 27 October 2014 - 11:17 AM, a spus:

Şi azi zi liniştită. Oare găsim mijloc de transport ?

O sa bata si azi vantul cam 25-30km/h. Spre seara se mai domoleste. Daca vreti sa iesiti azi, vin eu cu masina.
0

#30 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 27 October 2014 - 12:21 PM

 lrbc, la 27 October 2014 - 12:04 PM, a spus:

O sa bata si azi vantul cam 25-30km/h. Spre seara se mai domoleste. Daca vreti sa iesiti azi, vin eu cu masina.


Ar fi o idee. Aş ieşi cu motoplanorul. Poate pun şi camera pe el. Îl iei şi pe cel mic ? Telefonul meu e 0757207464
URA şi la zbor fofezelor !
0

Arata acest topic


  • 11 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro